7. 12. 2010
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
7. 12. 2010

Proč vlastně stávkovat? Stát patří "dolním" deseti milionům

Martin Martínek

Je to jistě taková naivní otázka. Vždyť přece všechno u nás funguje -- všichni jsme spokojeni resp. měli bychom být spokojeni. To jen pár věčně nespokojených chce ohrožovat spokojený život ostatních spoluobčanů. Tak nějak líčí nadcházející stávku pravicová média. Tak jí také vnímá - pravicový - premiér.

Také on má jasno – je to nezodpovědné a je to jen proto, že si to pár odborářů přeje. Jak je to prosté. A jak je to také typické. Pan premiér přece ví, co zaměstnanci státu potřebují a co chtějí.

Dost přetvářky

Půjdou-li proto v příštích dnech zaměstnanci do stávky, tak bude i proto, že už mají dost této přetvářky. Že mají dost toho, aby si z nich někdo dělal jen dojnou krávu a že by to měli být jenom oni, kdo bude platit za tuto krizi. Chtějí, aby jejich hlas byl slyšet. Protože i oni - nikoli jen pár politiků – mají právo se vyjádřit ke své budoucnosti. K tomu, co chtějí.

Stát patří těm dolním deseti milionům a nikoli hrstce vyvolených, kteří o životě prostého zaměstnance nevědí vůbec nic. Je to těch dolních deset milionů, kteří – kromě jiného - se také skládají na bezstarostný život této hrstky vyvolených.

Jsou to ti, kteří budou v novém roce přemýšlet, do jaké fronty na práci si mají stoupnout a nebo jak rozdělit tu zmenšenou hromádku peněz z výplaty, když jim mnoho z toho, co potřebují, podražilo.

Jde v této stávce o hodně. O to, zda bude pokračovat korupce v ještě větších rozměrech než dosud, kdy dvacet procent ze státních zakázek se někam ztratí. Všimněme si – ze státních zakázek – hrazených z daní daňových poplatníků.

Jde také o to, zda se – kdy, když ne teď, jak praví představitelé soukromých penzijních fondů – podaří zprivatizovat důchodový systém a přihrát ten ohromný byznys – jak typické – hrstce finančních žraloků. A také jde o pokračování privatizace zdravotnictví – tentokrát přes zvýšený příspěvek na péči. Ve hře je dnes privatizace sociálních systémů – největší byznys od dob kuponové privatizace. Je ještě stále co rozkrást.

A tomu dnes mají zaměstnanci napomáhat. Je jich prostě moc a chce-li vláda a její kmotři dál pokračovat v dosavadním duchu – dál si dělit výhodné státní zakázky, pokračovat v korupci - pak někde se musí ušetřit.

Ovládající a ovládaní

Co vlastně ví Petr Nečas o životě normálního občana? Od roku 1992 sedí v Parlamentu. Jako poslanec má zaručený plat nejméně na trojnásobku průměru českého zaměstnance. Má zvýhodněnou nemocenskou a dopravu zadarmo atd. Chodí si do poslanecké restaurace, kde jsou ceny jakoby z jiného světa. Ne to není závist, to je jen konstatace faktů, kterou jsou nezpochybnitelné.

Po celých dvacet let žije z peněz daňových poplatníků. A když se naskytne příležitost ještě více se zanořit do rozpočtových peněz, nezaváhá. Jako ministr práce při svém odchodu z ministerstva rozdává z peněz daňových poplatníků bohaté odměny – ve výši celoročního platu průměrného zaměstnance – svým asistentům, sekretářkám. A dnes těm jiným státním zaměstnancům říká, že si musí snížit platy a nebo ještě lépe – úplně ze služeb státu odejít.

Ví, on něco o tom, jaké to je obcházet jednotlivé zaměstnavatele a ptát se, zda by někoho nepotřebovali na práci? Co to je mít nerudného šéfa, kterému mu není nic dobré, nebo být vystaven rozmarům nějakého zakomplexovaného majitele? Být matkou samoživitelkou a třást se na konci měsíce, aby nedostala výpověď? Jak dlouho on vlastně pracoval v těchto nových tržních podmínkách, podle nového zákoníku práce, který mu tak často vadí. Obávám se, že ani minutu. Na počátku devadesátých let to všechno byla jenom selanka....

Lze se pak divit, že se vysmívá stávkujícím, že stávkují jen proto, že si to přejí odborářští "bossové"? A ti, že do stávky ženou své členy jen proto, že jim ubývají členové. Tato slova nejsou ničím jiným než arogancí a povýšeností, kdy vrchnost s pohrdáním shlíží na své poddané a vysvětluje, že jim rozumí, že jsou to prosťáčkové, kteří vlastně ani nevědí, proč a za co chtějí stávkovat. Jsou to vlastně takové ovce, které to dělají jen proto, že si to někdo přeje...

Co ale tento „úspěšný“ premiér za šest měsíců dokázal? Parlamentní volby sice nevyhrál, ale trefnější by bylo říci, že mu je svojí hloupou arogancí vyhrál Paroubek. A pak také Miroslav Kalousek s TOP 09.

Ale pak už dvakrát prohrál – ve volbách obecních a senátních. Je snad on tím uznávaným šéfem vlády? O tom se dá opravdu pochybovat. Copak tato vládní koalice působí jako celek? Nepředvádí snad alespoň jednou týdně nějaký rozpor – tu kvůli dodávkám zbraní, pak zase kvůli něčemu jinému... Ani jeho vlastní strana ho moc neposlouchá...

Šest měsíců je dost času k tomu, aby už vláda dokázala, že si umí poradit s tím, co mnoha občanům vadí. Dokázal tento premiér přijít s návrhy, jak potlačit všudypřítomnou korupci? Tu korupci, která se tak rozšířila za Topolánkovy vlády, až se stala v podstatě veřejně tolerovaným fenoménem... Nebyl snad Petr Nečas v této vládě? Nic neviděl a neslyšel? Neseděl snad ve vedení ODS a tedy nebyl za minulosti odpovědný? Anebo viděl - a co potom proti tomu udělal?

Jaké nové myšlenky přináší Petr Nečas, které dosud za dvacet let v politice nedokázal realizovat? Jsou skutečně nové, anebo jen opakuje dávno přežité mantry neoliberálních politiků a ekonomů?

Jak je to dávno, kdy mnoho českých politiků a ještě více ekonomů do omrzení opakovalo, že to musíme dělat jako v Irsku. Snižovat daně, odbourat nesmyslné sociální výdaje. Prostě vytvořit příznivé prostředí pro hrátky finančních spekulantů, pro privatizaci. Kde je dnes tento vzor našich politiků? Je na kolenou. A kdo zaplatí jeho dluhy? Budou to zase jenom a jenom zaměstnanci ze svých daní.

A politici, kteří to dovedli do těchto konců – ti přece tyto účty platit nebudou. Ale snad zase oznámí, že byli demokraticky zvoleni a tedy měli k takové politice mandát.... Tak jako to říkají ti naši...

Nejde jen o Petra Nečase, Jsou snad jiní ostatní politici? Jak dlouho je státním zaměstnancem Miroslav Kalousek? Od roku 1990. Také on 20 let využívá dobrodiní peněz daňových poplatníků. A kolik takových politiků z povolání bychom v současném českém establishmentu našli? Byly by jich desítky a jistě by nám všichni unisono tvrdili, co nového ještě mohou společnosti dát. Jen kdyby dostali šanci a mohli vládnout. Platí jen jedno, po tolika letech, ať už v politice nebo ve vrcholné státní správě již nic nového dát nemohou....

 

Proto jsou zaměstnanci státu teď na řadě. A je to jen na nich, zda si to dál nechají líbit anebo dají najevo, že nejsou jako ovce.....

                 
Obsah vydání       7. 12. 2010
7. 12. 2010 Americké ministerstvo zahraničí zve na oslavu Dne tiskové svobody
7. 12. 2010 Švýcarská Pirátská strana naléhá na úřady, aby Švýcarsko poskytlo Assangovi azyl
7. 12. 2010 Assange se dopustil neodpovědného rošťáctví, ale trestný čin to není
7. 12. 2010 Svoboda je penězi k nezaplacení
7. 12. 2010 Na Juliana Assangeho byla uvalena vazba do 14. prosince
7. 12. 2010 Máte povinnost vystoupit na obranu Juliana Assangeho
7. 12. 2010 Guardian: Rasistickým organizacím Visa a Mastercard konto nezrušily
7. 12. 2010 Úvěrové karty Visa zrušily přijímání finančních darů pro Wikileaks
7. 12. 2010 Julian Assange: Bouře kolem Wikileaks dokazuje, že je třeba posílit právo médií šířit pravdu
7. 12. 2010 Pokrytectví Ameriky a Clintonové, že "hájí svobodu projevu"
7. 12. 2010 Michael  Marčák
7. 12. 2010 New York Times: Američané nemají zákon, podle něhož mohou zasáhnout proti Wikileaks
7. 12. 2010 Co se dnes stane s Assangem u soudu
7. 12. 2010 Wikileaks: Zveřejňování tajných amerických depeší bude pokračovat
7. 12. 2010 Všechna americká média přinesla informaci o Assangově zatčení jako hlavní zprávu dne
7. 12. 2010 Julian Assange byl dnes v Londýně zatčen
7. 12. 2010 Assangovi stoupenci zlikvidovali server švýcarské banky
7. 12. 2010 Nezávislost internetu na vládách je předmětem alternativních řešení Štěpán  Kotrba
7. 12. 2010 Wikileaks: NATO má nové tajné plány na obranu pobaltských zemí před Ruskem
7. 12. 2010 Zruší vlády internet?
7. 12. 2010 Wikileaks: Jak Polsko zuřilo, že nedostalo z USA Patrioty
7. 12. 2010 Polsko chce protiraketový štít na obranu před Ruskem
7. 12. 2010 Spojené státy chtějí postavit Juliana Assangeho před soud
7. 12. 2010 Juliana Assangeho bude vyslýchat britská policie
7. 12. 2010 Assange se možná vzdá britské policii
7. 12. 2010 Svět po Wikileaks už nikdy nebude stejný Jiří  Kadeřávek
7. 12. 2010 Konec Paroubkova muže Štěpán  Kotrba
7. 12. 2010 Novinky.cz: Nespokojení zemědělci v rámci stávky zablokují před Prahou jednu z dálnic Jiří  Hlavatý
7. 12. 2010 Lidové noviny: 28 procentní propad Fabiano  Golgo
7. 12. 2010 Česká televize znevažuje demokratické právo stávkovat Václav  Novotný
7. 12. 2010 Bude někdy ČT veřejnoprávní? Václav  Novotný
7. 12. 2010 Proč vlastně stávkovat? Stát patří "dolním" deseti milionům Martin  Martínek
7. 12. 2010 Dopis pacientům Radka  Pourová
6. 12. 2010 Ungerman: Zemní plyn a...
7. 12. 2010 Slon(i) v porcelánu Jiří  Baťa
7. 12. 2010 Integrace muslimů v USA a v České republice
7. 12. 2010 "Email z nás udělal laboratorní krysy"
7. 12. 2010 Únik informací Petr  Jánský
7. 12. 2010 Revolta... ale zač? Karel  Dolejší
7. 12. 2010 České republice se nedaří čelit obchodování s lidmi za účelem jiných forem vykořisťování a nucené práce
6. 12. 2010 The Atlantic Monthly: Ostudné útoky na Juliana Assangeho
6. 12. 2010 Dějinná změna Jan  Čulík
6. 12. 2010 To, co píší diplomaté, není názor vlády Uwe  Ladwig
6. 12. 2010 O pozadí Wikileaks, vládní kontrole a internetu Petr  Frish
7. 12. 2010 Tři čtvrtiny Čechů odmítají výstavbu mešit
6. 12. 2010 Respekt: "Američtí diplomaté jsou chytří a pracovití lidé"
6. 12. 2010 BBC: Britská policie obdržela zatykač na Assangeho
6. 12. 2010 Třeba se Eretz plete
6. 12. 2010 Vizuální akce na podporu středeční stávky
6. 12. 2010 Americký diplomat: Naše diplomatická služba je téměř úplně nefunkční
6. 12. 2010 WikiLeaks zveřejnily seznam amerických základen a zařízení "klíčových pro americkou bezpečnost"
6. 12. 2010 Šest slov, která by neměla uniknout pozornosti Jiří  Jírovec
6. 12. 2010 Reformy podle představ pravicové vlády Milan  Sova
6. 12. 2010 Protiústavnost zákona o státní památkové péči Aleš  Uhlíř
6. 12. 2010 Assange: Obama by měl rezignovat, pokud schválil špehování činitelů OSN
6. 12. 2010 O chudobě v ČR a EU Pavel  Stránský
6. 12. 2010 Soud, na který čekám, aneb to v druhé konfederaci jsou agenti Aleš  Macháček
6. 12. 2010 Mýtus nových tváří v politice Stanislav A. Hošek
4. 12. 2010 Hospodaření OSBL za listopad 2010