K závazné účasti všeobecného referenda

9. 10. 2013

Dovolte mi prosím reagovat na články ohledně povinného kvóra volební účasti v celostátním referendu, píše Jan Neumann.

Většina příspěvků reaguje na návrh tzv. všeobecného referenda (na celostátní úrovni) Hnutím Úsvit přímé demokracie Tomio Okamury, kde je kritizovaný záměr uzákonit limit povinné účasti pro platnost tohoto referenda (viz třeba článek p. Jeníka.

Rád bych k problematice podotkl, že kritika si (při vší úctě) neuvědomuje, že navrhované všeobecné referendum je v podstatě referendum o všem, včetně ústavních změn. Jakkoliv se též domnívám, že například na obecní úrovni opravdu dostačuje pro platnost referenda prostá většina je pro platnost všeobecného referenda nutné nějaké to kvórum ponechat.

Kritici si neuvědomují, že všeobecné referendum nemá sloužit k zamezení výstavby slepičárny ve vaší obci (na to je opravdu referendum obecní) ale zejména ke schválení či zamítnutí celostátních zákonů včetně mezinárodních smluv a ke změnám ústavy ČR. V naprosté většině zemí, kde tuto možnost mají, je nějaké to kvórum potřebné a to včetně Švýcarska (zde se kvórum mění dle typu referenda).

Přímá demokracie je instrument pro všechny občany a nikoliv jenom výběrově pro (s prominutím) blokování jakékoliv výstavby. Je to institut zákonodárné (ale i částečně výkonné) moci pro všechny občany ČR. Je nutné si uvědomit, že v případě schválení zákona o všeobecném referendu bude moci vyhlásit referendum každý, kdo sežene dostatečný počet podpisů a je tedy možné, že se bude hlasovat i o takových věcech jako je například vystoupení z EU či o změně politického systému na prezidentský. Určitě si nikdo nepřeje, aby dalekosáhlé změny týkající se všech občanů ČR schválila prostá většina několika hlasujících - tedy například nějakých kverulantů.

Je otázka k veřejné diskuzi, zda všeobecné referendum má mít kvórum 30% nebo 50%. Ideální by bylo kvórum tématicky rozdělit dle povahy hlasování (jako je to ve Švýcarsku), jiné kvórum potřebné pro změny ústavy, jiné pro zákony a jiné např. pro opatření všeobecné povahy. Nicméně bude velký úspěch, pokud se podaří všeobecné referendum zavést s jakýmkoliv omezením a nekomplikoval bych návrhy složitějšími úpravami, neb je zřejmé, že bohužel přímé demokracii nerozumí ani samotní političtí komentátoři v médiích (viz. např. rozhovor moderátorky Drtinové právě s Tomiem Okamurou) natož většina populace, pro kterou je stále nepředstavitelné, že by například o zákonech mohli rozhodovat sami a přímo.

Je naprosto zřejmé, že reakční (abych připomněl slovník doby minulé ale podobné) síly kmotrů sdružených kolem všech velkých stran nasadí veškeré síly, aby jakýkoliv pokus o zavedení jakékoliv veřejné participace zastavili.

Proto prosím podporujte i minimální snahy o přímou demokracii - bez tohoto institutu je jakákoliv zásadnější změna v ČR nemožná.

Pokud to čtenáře zajímá, více o přímé demokracii například v mé diplomové práci ZDE

0
Vytisknout
3766

Diskuse

Obsah vydání | 10. 10. 2013