Analýza: Ultrapravicová média svou emocionální manipulací veřejnosti radikálně mění společenskou atmosféru

7. 3. 2017

čas čtení 11 minut

Analytikové v datech nalezli síť navzájem se posilujících a podporujících extremistických serverů, které obnovily paranoidní styl americké politiky tím, že sloučily dekontextualizované pravdy, opakované lži a logické zkraty a tím vytvořily naprosto falešný obraz světa. Opakováním těchto nepravd, jejich variacemi a jejich šířením na mnoha spřízněných serverech způsobily tyto sítě, že jejich tvrzení se stala pro čtenáře důvěrně známá. Právě tato důvěrná známost poskytuje nesmyslům plnou důvěryhodnost.

Směsice lživých tvrzení a faktů, propojených paranoidní logikou, charakterizuje většinu sdílených článků, pocházejících od Breitbartu. Bylo by chybou je označovat za "fake news". Jejich síla je založena na mocné směsici ověřitelných faktů, známých a pořád opakovaných lží, paranoidní logice a důsledné politické orientaci v rámci navzájem se podporující sítě internetových serverů šířících tytéž názory.

Znovuvytvoření základny, na níž si mohou občané utvářet společně sdílené přesvědčení ohledně toho, co se děje, je základní podmínkou demokracie a to je nejdůležitjším úkolem tisku pro budoucnost. Ve snaze znovu dosáhnout toho, aby občané společně vnímali realitu, se tradiční média musejí přeorientovat. Musejí uznat, že fungují v prostředí propagandy a dezinformací. To je hlavní úkol pro nadcházející léta.

Čtyři američtí analytikové, Yochai Benkler, Robert Faris, Hal Roberts a Ethan Zuckerman, tři z Harvardské univerzity jeden z MIT, analyzovali více než 1,25 milionu článků zveřejněných na internetu od 1. dubna 2015 až po den volby amerického prezidenta v listopadu 2016. Z analýzy vyplynulo, že ultrapravicová mediální síť, jejímž jádrem jsou Breitbart News, americké Parlamentní listy, vytvořila samostatný a izolovaný mediální systém. Využívá při tom sociálních sítí k šíření ultrazaujatého pohledu na svět. Tato protrumpovská mediální sféra nejen začala úspěšně určovat agendu pro konzervativní americká média, ale také velmi silně ovlivnila agendu všech ostatních médií, především ve způsobu, jak se psalo o Hillary Clintonové.

Tato analýza je velmi varovná a aktuální i pro Českou republiku, protože i tam je zjevné, že ultrapravicová média šířící nepodložené, neověřené, rasistické a dezinformační bláboly mají velmi silnou schopnost posunout veřejnou diskusi ke zcela falešné mediální realitě.

Poučení ze slibů ČSSD o zvýšení korporátních daní

7. 3. 2017 / Boris Cvek

čas čtení 5 minut

Náhodou jsem se na internetu dostal ke zprávě na Kurzy.cz z 22.8.2013:

„ČSSD, která vede s výrazným náskokem předvolební průzkumy, zopakovala návrhy na zvyšování přímých daní, pokud po volbách sestaví vládu. ČSSD navrhuje zvýšit základní korporátní daň ze současných 19% na 20-21% a pro vybrané obory (bankovnictví, energetika, telekomunikace) zavést druhou sazbu ve výši 30%. U daní pro fyzické osoby plánuje ČSSD zavést progresy v podobě speciální  daně se sazbou 38% na příjmy nad 100 tis. korun měsíčně. ČSSD by také hlasovala pro zachování daně z dividend.“

http://www.kurzy.cz/zpravy/355610-cssd-slibuje-zvyseni-korporatnich-dani-a-take-pro-fyzicke-osoby/

Tohle není politická realita. A je dobré to mít na paměti před jakýmikoli volbami.

Rozhovor Britských listů 99:

O životě v USA: Cena je jiná, než si jeden maloval

3. 3. 2017

čas čtení 1 minuta

Helena Drašnarová, Kde je moje máma. Praha, nakladatelství Petra Štengla, 2016. ISBN: 978-80-87563-37-3, 248 stran. Cena 249 Kč, desetiprocentní sleva v knihkupectví Kosmas

K tomu: Jan Čulík, Hluboká knížka o životě a smrti ZDE

Jan Čulík hovoří v tomto Rozhovoru Britských listů se spisovatelkou Helenou Drašnarovou, dcerou dramatika Jaroslava Dietla, o její knížce Kde je moje máma a o jejích neocenitelných zkušenostech z třiceti let života v multikulturních Spojených státech. Rozhovor se vysílá na regionalni televizi.cz, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 3. března 2017.

I vy můžete mít na Regionální televizi před vysíláním Rozhovoru Britských listů za velmi rozumnou cenu svou reklamu. Televize má dosah na půl milionu diváků. Napište si o podrobnosti na adresu redakce@blisty.cz.

Přidejte si prosím Britské listy mezi oblíbené na Facebooku ZDE

Britská Horní sněmovna podruhé hlasovala proti londýnské vládě ohledně brexitu

7. 3. 2017

čas čtení 1 minuta

Poslanci britské Horní sněmovny schválili labouristický dodatek k zákonu o odchodu Británie z EU počtem 366 poslanců vůči 268. Dodatek požaduje, aby Dolní sněmovna dostala právo veta nad konečným výsledkem vyjednávání o brexitu. Vláda Theresy Mayové předtím tvrdila, že takové hlasování "poškodí britský národní zájem".

Podle Horní sněmovny musí být parlament, nikoliv vláda, "konečným strážcem britské národní suverenity".

V minulých dnech Horní sněmovna také hlasováním požadovala, aby britská vláda zaručila právo trvalého pobytu pro 3 miliony občanů EU, kteří žijí v Británii.

Horní sněmovna je nevolená parlamentní komora a je pravděpodobné, že volení poslanci Dolní sněmovny obojí hlasování zvrátí. To znamená, že se zákon o brexitu bude muset vrátit do Horní sněmovny a není vyloučeno, že poslanci Horní sněmovny se zaleknou rozhodnutí Dolní sněmovny a potvrdí rozhodnutí dolní komory britského parlamentu.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Maďarsko bude věznit všechny uprchlíky v kontejnerových táborech

7. 3. 2017

čas čtení 1 minuta

Lidskoprávní organizace ostře kritizovaly hlasování v maďarském parlamentu, které rozhodlo, že všichni žadatelé o azyl v Maďarsku budou uvězněni ve vazebních táborech. Premiér Viktor Orbán označil migraci za "trojského koně terorismu".

Žadatelé o azyl budou vězněni v kontejnerech, kde budou čekat na výslech prostřednictvím videolinku. Je to součástí opatření, jejichž účelem je podle Orbána "zachránit Evropu". Orbán považuje uprchlíky, mnozí z nichž jsou muslimové, za "hrozbu evropské křesťanské totožnosti a kultuře".

Proti tomuto opatření ostře vystupovaly maďarské organizace na ochranu občanských práv a někteří socialističtí poslanci, avšak bylo přesto v parlamentě schváleno drtivou většinou 138 hlasů proti 6. 22 poslanců se zdrželo hlasování. Opatření podpořila Orbánova strana Fidesz a ultrapravicová strana Jobbik.

Amnesty International, jedna organizace z konsorcia sedmi občanských iniciativ, které protestovaly proti novému předpisu, zdůraznila, že návrhy jsou porušením zákona Evropské unie a Úmluvy o uprchlících. "Jde o flagrantní porušení mezinárodního práva."

Podrobnosti v angličtině ZDE

Německý soudce: Facebook nemá povinnost odstraňovat lživé statusy

7. 3. 2017

čas čtení 1 minuta

Německý soudce odmítl žalobu syrského uprchlíka proti Facebooku kvůli lživým statusům, které ho spojují s teroristickými útoky

Anas Modamani se vyfografoval v září 2015 s Angelou Merkelovou. Fotografie je od té doby systematicky pozměňována photoshopem a lživě ho obviňuje z teroristických útoků páchaných v Evropě.

Letos v lednu podal Modamaniho právník žádost o vydání soudního příkazu, který by "zabránil Facebooku publikovat pomlouvačnou fotografii syrského uprchlíka Anase Monomaniho v kontextu teroristických útoků".

Nenávistné servery jako Breitbart, americké Parlamentní listy jsou vážnou hrozbou Evropě

7. 3. 2017

čas čtení 2 minuty

Breitbart, americké Parlamentní listy, nejsou zpravodajský server. Je to politický projekt se specifickou politickou agendou. Zaměstnává ochotné propagandisty.

Breitbart je součástí transatlantického hnutí se společným názorem na svět a s koordinovanými cíli. Snaží se vytvářet události a zkreslovat je, píše Joe Mulhall, výzkumník z organizace Hope not Hate. 

Breitbart publikuje lži a polopravdy. Jeho nezdokladované závěry jsou založeny na existujících předsudcích a jsou publikovány s cílem prosadit jeho politickou agendu.

Cílem je zlikvidovat současný liberálnědemokratický pokrokový konsensus a společenské normy, které jsou od něho odvozeny.

Breitbart pravidelně publikuje antifeministické, homofobní a transfobní materiály a prosazuje odmítání multikulturalismu, což se projevuje odporem vůči imigraci a liberální uprchlické politice.

Wikileaks zveřejnily obrovské množství tajných dokumentů z CIA

7. 3. 2017

čas čtení < 1 minuta

Wikileaks právě publikovaly 8761 tajných dokumentů CIA, většinou o hackerských technikách a o sledování občanů prostřednictvím chytrých televizních přijímačů.

Zveřejnění publikovaných dokumentů znovu vyvolává pochybnosti nad schopností amerických výzvědných agentur ochránit v digitálním věku své tajné dokumenty před zveřejněním.

Z dokumentace vyplývá, že se CIA zaměřuje na chytré telefony a na počítače. Americký konzulát ve Frankfurtu, největší na světě, je domovem pro "tajnou informační instituci s mnoha odděleními", která používá digitální specialisty z CIA i z dalších amerických výzvědných agentur.

Program jménem Plačící anděl popisuje, jak se dostat do televizního přijímače Samsung F800 tak, aby to vypadalo, že je vypnutý, ale aby mohl být používán pro sledování a odposlechy.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Reuters: Zeman zvažuje, že bude znovu kandidovat na prezidenta

7. 3. 2017

čas čtení 1 minuta

Zeman je podle průzkumů veřejného mínění nejdůvěryhodnějším politikem v ČR, upozorňuje tisková kancelář Reuters. Sice kvůli cukrovce špatně chodí, ale nedávno byl vytofotografován, jak stojí na běžkách. Nikoliv však v pohybu.

Zeman vyjadřuje svou podporu pro Donalda Trumpa, což mu získalo pozvání do Bílého domu. "Souhlasím s jeho názory na migraci a na boj proti islámskému terorismu," tvrdí Zeman, který obvinil Českou televizi ze zaujatého zpravodajství z amerických prezidentských voleb. Zeman charakterizuje islám jako "anticivilizaci" a vyjadřuje se, že umírnění muslimové neexistují, stejně jako neexistovali umírnění nacisté. "Evropská komise nemá právo diktovat suverénním státům, kolik migrantů umístí na svém území," tvrdí Zeman.

Reuter zdůrazňuje, že Zeman nerozhoduje o domácí ani zahraniční politice ČR, avšak jmenuje některé vysoké činitele, jako je rada centrálí banky, a nominuje velvyslance a ústavní soudce. Největší politický vliv bude zřejmě mít jmenováním premiéra po všeobecných volbách, které se budou konat v říjnu 2017. Není vyloučeno, že Zeman jmenuje premiérem Andreje Babiše, který se Zemanem sdílí protiimigrantské postoje.

Děti v Sýrii trpí obrovskou mírou psychického poškození, varuje studie

7. 3. 2017

čas čtení 2 minuty

Analýza humanitární organizace Save the Children varuje, že krize duševního zdraví v Sýrii je na hranici nevratných poměrů a že vážné trauma postihující děti hrozí u nich vyvolat celoživotní zdravotní poškození.

Děti v Sýrii trpí "toxickým stresem", což je vážná forma psychologického traumatu, které způsobuje celoživotní poškození. Mezi syrskými dětmi, často i jen dvanáctiletými, rychle roste počet případů sebepoškozování a pokusů o sebevraždu.

5,8 milionů syrských dětí potřebuje pomoc ve válce, která příští týden dosahuje svého šestiletého výročí.

Prosíme, pomozte rodině, které vyhořel dům a je bez prostředků. Děkujeme

6. 3. 2017

čas čtení 1 minuta

Pane Čulíku, chtěl bych vás požádat, zda by šlo vydat tady tohle. Jedná se o spolužačku ze základní školy. Prakticky se na vesnici všichni známe, píše Michal Kment.

Při požáru rodinného domku v Čechách po Kosířem došlo ke zranění dvou osob, zasahoval i vrtulník

Průzkumem místa zásahu bylo zjištěno, že se jedná o požár 1. patra rodinného domu, kdy došlo již k rozšíření požáru na střešní konstrukci. Jednotky ochraňovaly sousední objekty proti rozšíření požáru a po částečné lokalizaci požáru uvnitř domu se soustředily na hašení střechy.

Na místě byla nalezena pětapadesátiletá žena s popáleninami druhého stupně v oblasti horních a dolních končetin. Dle jejího vyjádření došlo ke vzplanutí oleje při vaření, následně se pokusila o uhašení a po nezdařilém pokusu se hrnec snažila dostat mimo objekt na balkon. Při manipulaci utrpěla již zmiňované popáleniny.

K události vzlétl vrtulník s posádkou letecké zdravotnické záchranné služby. Prvotní ošetření zraněné ženě poskytla jednotka hasičského záchranného sboru, lékař pokračoval v celkové prohlídce, ošetření a zajištění s přípravou k transportu na odd. urgentního příjmu FNOL.

Další podrobnosti ZDE

Jak má Sobotka „vykomunikovat“ progresivní zdanění?

7. 3. 2017 / Tomáš Korda

čas čtení 4 minuty

Podle návrhu premiéra Sobotky by se ČSSD měla voličům zavázat, že zavede progresivní zdanění. Dříve s touto daní měly potíž jen ostatní politické strany (vyjma komunistů). A teď? Už sami někteří členové ČSSD mají s návrhem svého předsedy problém. Jaký to úpadek, na jednu stranu. Avšak na stranu druhou alespoň víme, že dělení na pravici a levici trvá i nadále. Pouze se nenachází mezi stranami, ale uvnitř jedné strany – sociální demokracie.

Ne Kalouskovi, ne Fialovi, ne Babišovi, ale vlastním řadám musí premiér Sobotka vysvětlit potřebu progresivního zdanění.

Ke "strukturalistické" analýze sobotkismu

7. 3. 2017 / Karel Dolejší

čas čtení 4 minuty


Alexandr Mitrofanov včera trefně napsal, že se předseda ČSSD Bohuslav Sobotka posledními manévry proměnil z liberála v národního sociála ZDE. Manévr týkající se progresívního zdanění příjmů, aniž se jakkoliv změní dlouhodobá politika podbízení se velkým ekonomickým molochům či oligarchům, je součástí proměny. Mluveno módním jazykem, řeč je o faceliftingu ČSSD. Přičemž, zdaleka nejen podle Mitrofanova, "ČSSD byla původně demokratickou levicovou stranou pozvedající lidi práce právě k pochopení složitějších společenských souvislostí. Dnes je to pryč."

Uprchlíci dávají přednost menším obcím

7. 3. 2017 / František Řezáč

čas čtení 2 minuty

Obavy, které měli někteří politici z toho, že se uznaní žadatelé o asyl a migranti budou chtít usadit předevěím ve velkých městech, se nesplnily. Opak se zdá být skutečností.

Rychlejší kontakt ke sportovním jednotám a domácím obyvatelům, lepší péče v ubytovnách a jiné výhody vedou více než polovinu migrantů k tomu, aby zůstávali v menších obcích, do kterých byli po svém příchodu do Bavorska umístěni. To řekl předseda bavorského Sněmu obcí v interview týdne na stanici Bayern 5.

"Vycházíme z toho, že 65 až 68 procent zůstávají tam, kde o ně bylo postaráno a kam přišli. Mnozí migranti zjistili, že v menších skupinách je péče intenzivnější a že je snažší se tak usadit, kdyt to člověk chce." říká Uwe Brandl (CSU).

Zároveň upozorňuje na malou vstřícnost Spolkové vlády například při usnadnění získávání stavebních pozemků obcemi. Také poukazuje na rozdíl mezi oficiálním optimismem a míněním některých obyvatel, tak říkajíc štamgastů v místních hostincích.

"Je mnoho lidí, kteří mají německý pas a nedaří se jim dobře. A těm musíme pomáhat zrovna tak, jako těm, kteří k nám přišli z důvodu vyhnání nebo útěku." říká Brandl.

Možná je to námět k přemýšlení pro země, v nichž se venkov vylidňuje. To je i Česká republika v pohraničních oblastech k Bavorsku a Sasku.

Podrobnosti v němčině zde: ZDE

Právě proto, že máme bohaté zkušenosti z Francie, Kanady, USA, Německa či Velké Británie nebo Nizozemí si ani ten nejzarytější “sluníčkář” či “vítač” nemyslí, že integrace migrantů je jednoduchý proces. Není ale nemožná, o čemž svědčí řada pozitivních případů, a proto je potřeba se o ni pokoušet. ZDE

Skutečně odradí progresivním zdaněním zaměstnanců Sobotka tzv. české "střední vrstvy"?

7. 3. 2017 / Jan Čulík

čas čtení 2 minuty

K příspěvku Karla Dolejšího o "sobotkismu" mám několik drobných připomínek. Je asi pravda, jak píše Karel Dolejší, že "Hlavní politickou dělicí linií dneška ve světě už není levice versus pravice, ale globalisté versus antiglobalisté, respektive příznivci otevřené versus uzavřené společnosti". Není ale tak úplně pravda, jak píše Karel Dolejší, že "Tradiční levicoví voliči, američtí běloši z řad modrých límečků, vloni zvolili prezidentem xenofobního a ultrapravicového Donalda Trumpa, jenž jim nabízí to co skutečně chtějí bez liberální omáčky, o niž ztratili zájem. Tradiční levicoví voliči v Británii hlasovali pro brexit. Tradiční francouzští levicoví voliči se chystají volit Marine Le Pen."

29549

Dějinná paralela s hitlerovským Německem je ilustrativní

Je třeba mít neustále na paměti podhoubí, z něhož vyrostl fenomén Trump

7. 3. 2017 / Daniel Veselý

čas čtení 5 minut

Mám za to, že se smysluplná kritická reflexe činů Trumpovy administrativy neobejde bez neustálé a soustavné analýzy jevů, které vedly ke vzniku Trumpova fenoménu. Zásadní kroky stávajícího nájemníka Bílého domu nelze chápat jako izolované události, jež levitují ve vzduchoprázdnu, nýbrž jako komplexní jevy s přesahem do minulosti. Zaměřme svoji pozornost na úlohu mainstreamových médií a spoluvinu liberálních elit při zrodu trumpovského přízraku – a upřímně řečeno, miřme také do vlastních řad, jinak bude debata o nekalostech Donalda Trumpa a jeho soukmenovců bezpředmětná.

Britští sociálně znevýhodnění voliči jednoznačně hlasovali pro brexit

7. 3. 2017 / Karel Dolejší

čas čtení < 1 minuta


Čím nižší bylo vzdělání britských voličů, tím více jich v referendu hlasovalo pro brexit. Mezi lidmi bez kvalifikace činil podíl takových až 78 %. Převážná část lidí řešících své ubytování sociálním bydlením v režii obce - 70 % - hlasovala pro vystoupení z Evropské unie. 66 % lidí s příjmem nižším než 1 200 liber dalo hlas kampani Leave. 70 % těch, kdo považují za velmi obtížné samotné zvládání svých životů, chtělo opustit EU. 95 % ekonomicky deprivovaných Britů volilo Leave ZDE.

Jestli právě tohle nejsou podle Jana Čulíka ZDE za běžných okolností logičtí voliči levice, pak netuším, kdo by jimi vůbec mohl být.

Profesor John Curtice: Dvě třetiny labouristických voličů hlasovaly pro setrvání Británie v EU

7. 3. 2017

čas čtení 2 minuty

Je důležité upozornit, že sociálně znevýhodnění voliči nejsou nutně voliči levice. "Voliči pro EU musejí nyní být vrcholnou prioritou labouristů," píše profesor John Curtice po nedávných doplňovacích volbách v Anglii, v nichž euroskeptická strana UKIP propadla. Profesor John Curtice ze Strathclyde University v Glasgow je nejuznávanějším, často v médiích citovaným, analytikem volebních trendů a volebních výsledků ve Velké Británii:

Labouristická strana se, jak se zdá, rozhodla v nedávných týdnech, že její první prioritou musí být neutralizovat hrozbu od UKIPU vůči svým tradičním dělnickým voličům, kteří údajně hlasovali v referendu o EU pro brexit.

Avšak při tomto rozhodnutí, jak se zdá, zapomněla (anebo si to neuvědomuje), že většina těch občanů, kteří hlasovali pro Labouristickou stranu ve všeobecných volbách v roce 2015, včetně těch občanů, kteří žijí v labouristických volebních okrscích na severu v Midlands, ve středu Anglie, podpořila setrvání Británie v EU. Labouristické straně tak proto hrozí větší riziko, že přijde o volební podporu ve prospěch proevropských liberálních demokratů než ve prospěch probrexitového UKIPU. A podpora liberálních demokratů také stoupla jak v doplňovacích volbách ve Stoke, tak v Copelandu, přesně tak, jak stoupá ve všech doplňovacích volbách, které se konaly od referenda o EU.

UKIP sdílí toto nedorozumění o významu labouristických voličů, kteří hlasovali pro brexit. Skoro nikdo, kdo hlasoval pro setrvání Británie v EU, není ochoten hlasovat pro UKIP. Avšak strana UKIP se snaží zaměřovat se na labouristické voliče, kteří hlasovali v poměru dva ku jedné pro setrvání v Evropské unii, a nikoliv na konzervativní voliče, jichž více než polovina hlasovala pro brexit.

To, že šéf strany UKIP Paul Nuttall nezvítězil v doplňovacích volbách ve Stoke, a že se podpora jeho strany tam nezvýšila o víc než 2 procenta, je téměř jistě důsledkem skutečnosti, že se mu nepodařilo získat skoro žádné z drtivé většiny konzervativních voličů ve Stoke, kteří hlasovali pro brexit.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Sobotkovy daňové představy ve světle J. H. Krchovského

7. 3. 2017 / Karel Dolejší

čas čtení 2 minuty


Jakkoliv se mi příčí zjednodušování jakéhokoliv tématu, s ohledem na srozumitelnost se pokusím o co nejnázornější vysvětlení toho, k jakému modelu má reálně směřovat Česká republika podle daňových představ předsedy ČSSD.

Řekněme optimisticky, že jen 80 % výnosů z české ekonomiky si s blahovolným požehnáním a často i přímou pomocí Lidového domu přivlastňují velké firmy či české státní kvazimonopoly jako ČEZ. Ty v mnoha případech daňově "optimalizují" a téměř nic na daních neplatí - případně dokonce využívají daňových prázdnin. Na ostatní osoby žijící v ČR, které se převážně, ale nikoliv výlučně živí námezdní prací, tak zůstane zbylých 20 %. 

Zdravotnictví i nadále volá o pomoc

6. 3. 2017 / Kateřina Duchoňová

čas čtení 7 minut

Situace v českém zdravotnictví je i přes nedávné desetiprocentní navýšení platů stále alarmující, v nemocnicích nadále chybí lékařský, ale i střední zdravotnický personál, výjimkou nejsou směny v délce 32, 36, ale ani 48 hodin.

I dle sdělení prezidenta České lékařské komory Milana Kubka se situace ve zdravotnictví nadále zhoršuje, stávající přetěžování zdravotnického personálu nemůže zaručit bezpečnost poskytované péče, ale pokud by ji zdravotníci poskytovat přestali, tak by se řada zařízení úplně zhroutila.

Mnoho kolegů zdravotníků tak nadále proudí do zahraničí, kde jim poskytnou nejen lepší finanční ohodnocení, ale i slušnější pracovní podmínky a možnosti vzdělávání.

Prosíme, přispějte finančně na provoz Britských listů

3. 3. 2017

čas čtení 3 minuty

Milí čtenáři,

na provoz Britských listů potřebujeme měsíčně přibližně 60 000 Kč. Velmi oceňujeme, že čtenáři podstatnou měrou přispěli na provoz našeho serveru v listopadu a v prosinci 2016. Bohužel však tuto finanční podporu potřebujeme trvale,  výdaje udržujeme na minimu, avšak  bez rozpočtu se server provozovat nedá. Prosíme, tedy, uvažte o pravidelném finančním příspěvku ve prospěch BL. Stačilo by, kdyby 300 lidí příspívalo měsíční částkou 200 Kč.

Jako občanské sdružení poskytujeme všem přispěvatelům potvrzení, na jehož základě si finanční dar můžete odečíst od základu daně. 

Přispět můžete i bankovním převodem na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno   zaslat i z mobilního telefonu, informace o tom jsou níže.

Cambridge Analytica nás ještě naštěstí nedokáže zmanipulovat

7. 3. 2017

čas čtení 2 minuty

Avšak digitální technologie by bylo možno využít k posílení demokracie, argumentuje George Monbiot

Série děsivých článků naznačovala, že firma jménem Cambridge Analytica pomohla zkreslit výsledky amerických prezidentských voleb i referenda o brexitu získáváním dat z Facebooku a jejich zneužitím pro analýzu osobních psychologických profilů jednotlivých občanů a přizpůsobením reklamy těmto individuálním profilům. Původ těchto zpráv je ve švýcarském časopise Das Magazin, ale podle následné kritické analýzy několika odborníků jsou prý přehnané.

To ovšem neznamená, že bychom neměli být bdělí, píše George Monbiot. Případ Cambridge Analytica nám nabízí pohled do dystopické budoucnosti, především v USA, kde je ochrana dat slabá.

<

Krize z třicátých let. Čekají nás její následky znovu, protože jsme se nepoučili?

6. 3. 2017

čas čtení 12 minut

Není bezpečné předpokládat, že stát může deset let produkovat neuspokojivé hospodářské výsledky bez politické reakce, která má pak zpětný dopad na ekonomiku.

Koncem léta 1929 předpověděl slavný americký ekonom Irving Fisher sebevědomě, že vysoké ceny akcií na Wall Street zůstanou vysoké natrvalo. Krize vznikla 24. října 1929. Hodnota akcií na Wall Street přestala klesat až v červnu 1932, do kteréžto doby přišly o 90 procent své ceny. Svět se naprosto změnil, píše Larry Elliott.

Po krachu na Wall Street následovala Velká hospodářská krize. Do roku 1932 byla čtvrtina amerických pracovníků nezaměstnaná a zoufalá. Sociální stát neexistoval. 34 milionů Američanů nemělo vůbec žádný příjem. V polovině roku 1932 byl postoj prezidenta Herberta Hoovera, jehož řešením bylo nedělat nic, zdiskreditován a Franklin Roosevelt se vydal na cestu stát se americkým prezidentem.

Trump podepsal nový exekutivní příkaz zakazující vstup do USA pro občany šesti muslimských zemí

6. 3. 2017

čas čtení 2 minuty

Irák byl z exekutivního příkazu odstraněn, a syrským uprchlíkům už nebude natrvalo zakázán vstup do USA. Avšak suspendování uprchlického programu na 120 dní má zůstat v platnosti

Donald Trump podepsal pozměněný exekutivní příkaz ve snaze zakázat vstup do USA občanům šesti převážně muslimských zemí a s cílem suspendovat americký program přijímání uprchlíků.

Nový zákaz vstupu do USA se má týkat občanů šesti z původních sedmi zemí. Irák byl ze seznamu odstraněn. Pro občany z Íránu, ze Somálska, ze Súdánu, z Jemenu, ze Sýrie a z Libye bude zavedeno devadesátidenní suspendování udělování víz. Americký program přijímání uprchlíků má být suspendován na 120 dní, avšak syrským uprchlíkům už nebude zakázán vstup do USA natrvalo.

Šéf FBI požádal americké ministerstvo spravedlnosti, aby dementovalo Trumpovo obvinění Baracka Obamy

6. 3. 2017

čas čtení 3 minuty

Šokující: Ředitel FBI požaduje, aby americké ministerstvo spravedlnosti oficiálně konstatovalo, že Trump uvádí veřejnost v omyl

James Comey, ředitel americké FBI, podle zpráv požádal americké ministerstvo spravedlnost, aby veřejně odmítlo sobotní tvrzení Donalda Trumpa, že Barack Obama nařídil, aby byly během předvolební kampaně odposlouchávány jeho telefony.

Comey to udělal v sobotu v důsledku svého znepokojení, že je toto obvinění falešné a že by z něho vyplývalo, že FBI porušila zákon.

Ministerstvo spravedlnosti se k věci zatím nevyjádřilo.

Všechno, co potřebujete vědět o Donaldu Trumpovi a o Rusku

6. 3. 2017

čas čtení 5 minut

Tohle je jak povídka od Daniila Charmse, konstatuje Shaun Walker, odborník na Rusko v deníku Guardian:

(Odkazy na zdroje všechn níže uvedených tvrzení jsou v anglickém originálu článku, jehož URL uvádíme na konci textu)

Prezident Trump zná ruského prezidenta Vladimíra Putina "velmi dobře", ale zároveň "Putina nezná".

Putin poslal Trumpovi "dárek" a hovořili spolu, avšak Trump "s ním nemá žádný vztah".

Trump nemá "s Ruskem nic společného", ale jeho syn řekl, že "Rusové tvoří velmi významnou část našeho kapitálu" a "jsme svědky toho, jak nám plyne z Ruska množství peněz".

Bílý dům žádá Kongres bez důkazů, aby vyšetřoval "Obamovy odposlechy"

5. 3. 2017

čas čtení 1 minuta

Bílý dům požádal v neděli Kongres, aby začal vyšetřovat tvrzení Donalda Trumpa, předložené bez jakýchkoliv důkazů, že prý Barack Obama ilegálně nařídil odposlechy v Trump Tower během kampaně před prezidentskými volbami v roce 2016.

Tiskový mluvčí Sean Spicer neposkytl žádné důkazy pro Trumpova tvrzení, avšak vyjádřil se, že zprávy o "potenciálně politicky motivovaném vyšetřování" jsou "velmi znepokojující". Spicer nespecifikoval, jaké zprávy.

Kevin Lewis, Obamův mluvčí, v sobotu popřel, že by Obama či jakýkoliv jiný činitel Bílého domu "nařídil někdy nějaké odposlechy nějakého amerického občana". "Taková tvrzení jsou prostě falešná," uvedl Lewis.

Lewis nepopřel, že Trumpovi společníci mohli být odposloucháváni, ovšem na základě soudního příkazu od federálního soudce, který rozhodl, že vyšetřovatelé mají důvodné podezření, že byl spáchán závažný zločin, nebo že sledovaná osoba pracuje pro cizí mocnost.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Británie vyšetřuje zneužívání osobních dat k ovlivňování voličů na sociálních sítích

5. 3. 2017

čas čtení 2 minuty

Britský Úřad komisaře pro informace (Information Commissioner's Office, ICO) zahajuje vyšetřování toho, jakým způsobem jsou shromažďována a zneužívána osobní data voličů při politických kampaních, poté, co se to loni dělo jak před britským referendem o brexitu, tak před volbou amerického prezidenta.

Vyšetřování bylo zahájeno poté, co britský týdeník Observer přinesl minulý týden informaci, že klíčovou roli v hlasování pro brexit v Británii hrála technologická firma, částečně vlastněná americkým miliardářem. Ta přesvědčovala britské voliče, aby hlasovali pro odchod z EU.

Odborový předák Josef Středula se zdiskreditoval poskytnutím rozhovoru nenávistnému serveru

3. 3. 2017 / Jan Čulík

čas čtení 2 minuty

Human Rights Watch, Brusel: "Český odborový předák poskytl rozhovor nenávistnému serveru, horšímu než Breitbart. Je to normální?"

Soudnost u českých odborářů je, jak se zdá, malá. Nenávistný server Parlamentní listy páchá téměř každodenně trestné činy vyvolávání nenávisti vůči náboženství a vůči skupinám obyvatelstva. Téměř denně páchá i trestný čin šíření lživých poplašných zpráv. Všechny tři tyto trestné činy mají být podle trestního zákoníku ČR trestány třemi lety vězení nepodmíněně.

Pozoruhodně nyní tomuto   serveru poskytl rozhovor šéf odborů Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula. Nejenže je šéfem jedné z nejneefektivnějších odborových organizací v Evropě, která nedokáže svým členům - zaměstnancům zajistit slušné platy, nyní vychází najevo i to, že mu chybí základní etické i morální zábrany.

Neznáme jiného evropského odborového předáka, který by poskytoval rozhovory rasistickým serverům. Dovedete si představit, že by třeba šéf britského odborového kongresu nebo německých odborů poskytoval rozhovory Breitbart News? Je Středula na svou v Evropě výjimečnou spolupráci s takovýmto periodikem hrdý? Bude se s tím svěřovat svým evropským kolegům?

Aktualizace: Z rozsáhlé diskuse na Facebooku vyšlo najevo, že Josef Středula publikoval na Parlamentních listech rozhovorů víc, přestože byl údajně upozorňován, co je to za server. Ohromující je, že Josef Středula na svou obranu na Facebooku odkazuje na bláboly, publikované na Parlamentních listech. Vůbec nechápe a nedokáže připustit, že vysoký činitel odborů nemůže spolupracovat s xenofobním serverem, šířícím nenávist a pochybné "informace". Kdyby pan Středula přiznal svou chybu a veřejně se od Parlamentních listů distancoval, výrazně by posílil svou autoritu a přispěl by k zlepšení atmosféry v České republice.

Česká levice mezi liberalismem a fašismem

4. 3. 2017 / Roman Kanda

čas čtení 4 minuty

Rád bych – souhlasně – reagoval na poznámku Jana Čulíka, v níž autor kritizuje Josefa Středulu, předsedu Českomoravské konfederace odborových svazů, že poskytl rozhovor Parlamentním listům. Podle mého názoru jde o kritiku zcela oprávněnou a je dobře, že zazněla. Zmíněný server poskytl Středulovi prostor, který odborářský předák hodlal využít.

Jenže ve skutečnosti to byly Parlamentní listy, které využily Josefa Středulu. Středula tím totiž objektivně legitimizoval server nevalné profesionální (či spíš „profesionální“) úrovně i pověsti, jehož financování je spojeno s kontroverzní postavou českého podnikání Ivem Valentou, finančním podporovatelem nacionálně konzervativní ODS. Středula legitimizoval mimořádně odpudivou praxi Parlamentních listů, jíž je vypouštění neověřených informací a hoaxů, vytváření ovzduší nenávisti a agrese, tedy všeho toho, co spadá do agendy fašismu. Nazývejme konečně věci pravými jmény.

Czech trade union leader has granted an interview to a hate speech website

3. 3. 2017

čas čtení 2 minuty


Josef Středula, the Chair of the Czech and Moravian Trade Union Confederation, has granted an interview to Parlamentní listy, a Czech Breitbart-like website that has been systematically spreading alarmist news and publishing hate speech directed against muslims and refugees in the Czech Republic.

It is a remarkable example of lack of moral and ethical values on the part of Mr Středula, which is also demonstrated by a number of Czech politicians who also cooperate with this highly questionable website.

Disseminating hate speech directed at religious groups such as muslims or at ethnic minorities and publishing unfounded alarmist news are criminal offences in the Czech Republic, punishable by three years' imprisonment. The Czech authorities, however, do not prosecute.

Will Mr. Středula tell his trade union colleagues in Western Europe that he  has given an interview to a Breitbart-like website?

Examples of recent headlines in Parlamentní listy:

- Sociologist Petr Hampl: We have the right to deal with the refugees as though they were aggressors. The traitors of the Czech nation are helping them to exterminate us like the whites have exterminated the Red Indians. The Czech Human Rights Ombudsman, she is the real NeoNazi

- Václav Klaus in Bratislava: These are not refugees, do not call them thus. That word is a naivist, European concept

- Colonel Skácel on 9/11: Two high rises could not have collapsed after being hit by airplanes. Absolute nonsense. Terrorism is a myth

- Europe will go black. Fuck it, swore citizens during a meeeting. And the Czech immigration boss suprised people "We do not moan, so we will be punished."

- Billions of immigrants. Horrifying chaos, conflicts, war and death and catastrophe in Europe. Someone is organising this!

- 100 million immigrants will arrive, according to estimates. This is the end of Europe. The government must rebel against the threats and the crude blackmail from the EU

- Sociologist Petr Hampl: We have the right to deal with the refugees as though they were aggressors. The traitors of the Czech nation are helping them to exterminate us like the whites have exterminated the Red Indians. The Czech Human Rights Ombudsman, she is the real neo-Nazi

- This is death. There will be bloody tragedies. Hatred of the Czechs, monstrous behaviour, treachery, suicide, collaborators, chaos

- Lord Mayor in a Berlin immigration quarter: The immigrants rule us with a rod of iron and terrorise German children, adults and pensioners. They teach their offspring to fight against us

- Disgusting, we must leave the EU. Czech politicians' reactions against the quotas


Read more: A Czech website which is in the forefront of spreading anti-refugee hatred

See also: Czech Republic: As if the American government advertised on Breitbart News...

Jana Čulíka je třeba číst postkoloniálně

Středula zaslouží spíš uznání

5. 3. 2017 / Ondřej Slačálek

čas čtení 9 minut

Vytkněme před závorku: Parlamentní listy jsou nebezpečným a štvavým plátkem s nejasným finančním pozadím, který šíří nenávist a předsudky. Nyní navíc díky Respektu víme, že v jeho redakci působí na klíčových místech autoři spojení s krajní pravicí. Je třeba tomuto plátku čelit a diskutovat o strategiích, jak jeho vliv oslabit. Bohužel se ale zdá, že někteří bojovníci proti Parlamentním listům ztrácejí v zápalu boje smysl pro proporce i soudnost.

V Severním Irsku ve čtvrtečních volbách výrazně posílili irští nacionalisté a ohrozili tak jednotu Velké Británie

5. 3. 2017

čas čtení 1 minuta

Zdá se, že hrozbou jednoty Spojeného království není jen Skotsko, uvažující o novém referendu o nezávislosti, tentokrát v Evropské unii, ale i Severní Irsko. V důsledku nedávno skandálu týkajícího se finančních podvodů s jedním ekologickým projektem, do něhož byla zapletena Strana demokratických unionistů (DUP), ultrakonzervativní prolondýnská strana, se rozložila severoirská vládnoucí koalice, skládající se z prolondýnských unionistů a z proirských nacionalistů ve straně Sinn Féin (Sami Irové).

Tento čtvrtek se proto v Severním Irsku konaly nové volby, v nichž výrazně posílili nacionalisté. Jak uvádí komentátor Sky News Faisal Islam, výsledek ohrozil jednotu Británie natolik, že Theresa Mayová neměla pronést svou řeč hájící jednotu Spojeného království v pátek ve skotském Glasgow, ale možná spíš v severoirském Belfastu.

Ještě před deseti měsící bylo rozložení sil v severoirské sněmovně 56 unionistů : 40 nacionalistů. Po čtvrtečních volbách je to, pozoruhodně, 40 unionistů : 39 nacionalistů. (V první polovině dvacátého století měli v Severním Irsku unionisté převahu 77 procent.)

Nejde jen o demografické změny (katolickým irským nacionalistům se rodí více dětí), ale především o vážné znepokojení občanů Severního Irska ohledně brexitu. Severní Irsko hlasovalo proti Brexitu. Od dohody s Irskou republikou a Londýnem z devadesátých let o ukončení terorismu přestala v důsledku existence Evropské unie existovat hranice mezi Irskou republikou a Severním Irskem. Brexit hrozí obnovením pevné hranice a hraničních bariér, což by bylo ekonomickou i politickou katastrofou pro Severní Irsko. Unionisté jsou pro brexit, nacionalisté jsou proti brexitu.

Jak konzervativci předstírali pro televizi, že sál byl při projevu Mayové v Glasgow plný

4. 3. 2017

čas čtení < 1 minuta

Když v pátek přednesla v Glasgow britská premiérka Theresa Mayová projev, v němž zaútočila na snahu skotské vlády zachovat Skotsko v Evropské unii, v sále bylo tak málo lidí, že zřízenci z Konzervativní strany posílali všechny přítomné, aby si sedli do předních řad, aby nebylo vidět v televizi, že sál je poloprázdný.

Televize BBC však vytvořila falešný dojem, že sál byl plný:

Polský europoslanec: Ženy musejí vydělávat méně, protože jsou hloupější

3. 3. 2017

čas čtení < 1 minuta

Janusz Korwin-Mikke: Víte, kolik žen je mezi první stovkou šachových hráčů? Řeknu vám, ani jedna. A samozřejmě, ženy musejí vydělávat méně než muži, protože jsou slabší, jsou menší a jsou méně inteligentní. A musejí vydělávat méně. To je všechno.

Iratxe Garcia Parez: Podle toho, co říkáte, a podle vaší teorie bych neměla právo být tu jako poslankyně, a já vím, že jste velmi rozhněván a velmi znepokojen, že my, ženy máme právo zastupovat občany v situaci rovnosti s vámi. Myslím, že musíme bránit evropské ženy proti mužům jako vy.

ODS, ideje a správní chlapi se škraloupem

3. 3. 2017 / Boris Cvek

čas čtení 3 minuty

V roce 2010, kdy ODS ještě dokázala složit vládu premiéra Nečase, byl jedním z jejích základních hesel boj proti korupci. Jak to dopadlo, víme. Dnes, po více než třech letech v opozici, zbývají už jen „ideje“.

Současný předseda strany Petr Fiala se v rozhovoru s Martinem Veselovským snaží, velmi neobratně, oddělit skandální osobnost senátora a hazardního miliardáře Iva Valenty, který ODS finančně podporuje a s jehož stranou (Soukromníci) ODS uzavřela předvolební spojenectví, od společných idejí. Prý jediná podstatná věc, kterou by měli voliči sledovat, je ta, zda ODS za Valentovy peníze naplňuje svůj program, své ideje, nebo zda slouží Valentovým cílům. Ale liší se program ODS od cílů pana Valenty? Malý, slabý, deregulovaný stát, v němž vládnou mafie.

Pravicová primátorka z Calais zakázala rozdávání jídla uprchlíkům

3. 3. 2017

čas čtení 2 minuty

Francouzská policie ve čtvrtek použila slzného plynu, aby zabránila dobrovolníkům poskytnout snídani asi třiceti teenagerům na poli nedaleko dálnice.

Charitativní organizace bude dál rozdávat jídlo navzdory zákazu, "z toho jednoduchého důvodu, že lidé mají hlad".

Ve snaze zabránit vzniku nového uprchlického tábora v Calais zakázala Natacha Bouchart, primátorka Calais ze středopravicové Republikánské strany "distribuci jídla uprchlíkům". Čtvrt roku poté, co Francie zlikvidovala uprchlický tábor v Calais se tam navracejí stovky lidí. Úřady už zabránily pokusu charitativních organizací otevřít ve městě pro -náctileté uprchlíky sprchy.

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL za únor 2017

2. 3. 2017

čas čtení 1 minuta

V únoru 2017 přispěli čtenáři finančně na Britské listy celkovou částkou 33 530.85 Kč. Příjem z reklamy byl 8180 Kč. Výdaje na provoz Britských listů byly 70 149,50 Kč. 

Zůstatek byl koncem února   2017 157 570,66 Kč.

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno   zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

Iracionální nenávist v České republice | V Londýně zvolili muslimského primátora labouristu Sadiqa Khana | Panama Papers | Násilné útoky v Bruselu, 22. března 2016 | Žhářský útok na pražské centrum Klinika | Sexuální útoky v Kolíně nad Rýnem | Útoky v Paříži, listopad 2015 | Imigrace do Evropy | Filmový festival v Karlových Varech 2015 | Zavraždění ruského opozičního politika Borise Němcova | Ukrajina | Rusko za Vladimíra Putina | Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti | Český film | Útok na časopis Charlie Hebdo | Prezident Miloš Zeman ve funkci | 17. listopad | Noam Chomsky v České republice | Festival dokumentárního filmu Jihlava | Dohoda TTIP | Komunální volby a senátní volby, říjen 2014 | Skotská nacionalistická strana a nezávislost Skotska | 21. srpen 1968 | Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ | Filmový festival Karlovy Vary 2014 | Otrokářský stát Česká republika | Kulturní diplomacie ve prospěch České republiky v zahraničí | Předčasné volby 2013 | Důchodci a obhajoba jejich zájmů v české politice | Rasismus | Sýrie | O likvidaci kulturního dědictví v Čechách | Ústav pro studium totalitních režimů | Daniela Drtinová | Národní divadlo a odvolání Jana Buriana, léto 2013 | Rusnokova úřednická vláda, léto 2013 | Poměry v ČSSD | Premiér Nečas, milenka Nagyová a pád vlády, jaro 2013 | Útoky bezpilotními letadly | Americký whistleblower Edward Snowden a špehování občanů | Filmový festival Karlovy Vary 2013 | Aféra Putna, jaro 2013 | Prezidentské volby 2013 | Tykadlový řidič Roman Smetana | Řádění exekutorů v České republice | Školství | Krajské a senátní volby říjen 2012 | Metanolový skandál v České republice | Církevní restituce v ČR | Žena za pultem | Byl život před rokem 1989 horší nebo lepší než dnes? | Veřejné mínění v České republice | Smlouva ACTA | Václav Havel - dramatik a politik | Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost | Hypoteční, finanční ... ekonomická krize | Egypt | Libye | Koutek reklamní tuposti | Wikileaks | Zdravotnictví a reformy | Írán | Útok na USA, Afghánistán, Irák
15208