Zmasakrovaní Arabové se nepočítají, aneb trocha statistiky neuškodí

28. 3. 2017 / Daniel Veselý

Pokaždé, když nějaký útočník muslimského vyznání spáchá nějaký těžký zločin, potažmo teroristický čin, objevují se prohlášení typu „Jsme ve válce s islámským světem“, „Ať táhnou“, „Oni to prostě mají v povaze“ apod. Všechny tyto zločiny je ale třeba posuzovat individuálně, neboť jejich extrapolace zamlžuje skutečná fakta. Útočník z Londýna, 52-letý rodilý Brit a konvertita, měl podobně jako atentátníci-muslimové z loňského léta pestrou kriminální minulost a mohl být sveden nihilistickou džihádistickou ideologií. Patologický jedinec, dalo by se říct, který nemá s drtivou většinou obyčejných muslimů nic společného. V tutéž dobu, kdy televizní kamery snímaly dějiště westminsterského neštěstí, se však mnohonásobně větší tragédie odehrávají v iráckém Mosulu, kde je pachatel dobře znám.

Ve Švédsku upadly stovky uprchlických dětí do bezvědomí, když jim bylo řečeno, že jejich rodina bude ze země deportována

28. 3. 2017

Georgiho, ruského uprchlíka, který přišel do Švédska s rodiči, když mu bylo pět let, charakterizuje jeho lékař jako "nejpošvédštěnějšího" z celé rodiny. Byl také jedním z nejpopulárnějších chlapců ve třídě. K jeho třináctým narozením ho kamarádi charakterizovali: energický, zábavný, pořád v dobré náladě, dobrá lidská bytost, nesmírně laskavý, vynikající ve fotbale, chytrý.

Georgiho otec Soslan založil v Severní Ossetii pacifistickou náboženskou sektu. V roce 2007 požadovaly bezpečnostní jednotky, aby sektu zrušil, nebo ho zabijí. Utekl do Švédska s manželkou a dvěma dětmi, avšak jejich žádost o azyl byla odmítnuta, protože švédská rada pro migraci konstatovala, že nedokázal, že bude po návratu pronásledován. Rodina zažádala o azyl znovu, ale r. 2015 byl znovu odmítnut. Otec upozornil, že pro jeho děti je Rusko, jako by to bylo na měsíci.

Rozhovor Britských listů 102:

Proč je Brno tak úspěšné?

24. 3. 2017

V tomto Rozhovoru Britských listů hovoří Jan Čulík s Bohuslavem Binkou, vedoucím katedry environmentálních studií na Masarykově univerzitě v Brně o několika faktorech, které v posledních letech učinily Brno dynamickým, originálním a pozoruhodně zajímavým a příjemným místem k životu. Rozhovor se vysílá na regionalni televizi.cz, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 24. března 2017.

I vy můžete mít na Regionální televizi před vysíláním Rozhovoru Britských listů za velmi rozumnou cenu svou reklamu. Televize má dosah na půl milionu diváků. Napište si o podrobnosti na adresu redakce@blisty.cz.

Přidejte si prosím Britské listy mezi oblíbené na Facebooku ZDE

List Daily Mail nezvládl, že premiérkami Skotska i Británie jsou ženy

28. 3. 2017

Bulvární list Daily Mail vyvolal v úterý obrovské pobouření, protože otiskl na titulní straně "sexistický, idiotský a urážlivý" titulek k fotografii Nicoly Sturgeonové a Theresy Mayové, které se včera setkaly v jednom glasgowském hotelu. Titulek zní "Zapomeňte na brexit, kdo vyhrál, to jsou nohy". Uvnitř listu lze najít opravdu podivný komentář, který se jaksi snaží naznačovat, že svými postoji při sezení se Sturgeonová chová sexuálně vyzývavě.

Prvními kritiky této titulní stránky byly labouristické poslankyně Dolní sněmovny. Yvette Cooper napsala: "Rozhodnutí těchto dvou žen určí, zda Spojené království bude dál existovat. Ovšem zprávou na titulní straně jsou jejich dolní končetiny. Samozřejmě. Jak jinak."

Jane Bradley: Tohle se stane, když dovolíte tomu perverznímu, opilému strýčkovi na vaší svatbě, aby byl šéfredaktorem vašich novin.

Alex Salmond: Žijeme v nejnestabilnějších dnech naší éry a Daily Mail vydává sexistické články o nohách našich nejvyšších představitelů.

Ranní publicistický pořad rozhlasu BBC "Today" v úterý řešil, zda by Daily Mail někdy totéž udělal mužům. Jiní vzali věc do vlastních rukou a fotografii Sturgeonové a Mayové nahradili "atraktivním" souborem fotografií britských politiků - mužů:

Podrobnosti v angličtině ZDE

Londýnská vláda: Severní Irsko "má právo vstoupit po brexitu do EU, Skotsko musí jít na konec fronty"

28. 3. 2017

Pokud se Severní Irsko rozhodne spojit se s Irskou republikou, stane se po brexitu automaticky součástí Evropské unie jako část Irské republiky, vyplývá z prozrazeného dopisu ministra britské vlády

Zatímco by prý Skotsko muselo nově žádat o vstup do EU, Severní Irsko nikoliv, protože by se stalo součástí země, která je členem Evropské unie je.

Podle deníku Times napsal David Davis, ministr londýnské vlády pro brexit, jednomu severoirskému poslanci: "Pokud by většina občanů Severního Irska hlasovala pro to, aby se Severní Irsko stalo součástí Irské republiky, britská vláda by splnila svůj slib v této věci a umožnila by, aby se to stalo. Za takové situace by se Severní Irsko stalo součástí existujícího členského státu EU a nemuselo by žádat o vstup do EU jako nový nezávislý stát."

Pokud by z průzkumů veřejného mínění vyplynulo, že občané Severního Irska si přejí, aby se uskutečnilo referendum o vstupu Severního Irska do Irské republiky, podle Dohody z Velkého pátku, která v devadesátých letech ukončila teroristické násilí v Británii, britská vláda by byla povinována ho uspořádat.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Navalnyj byl za organizování demonstrace odsouzen k pokutě a k 15 dnů vězení

28. 3. 2017

Demonstrace zřejmě nebyly protiputinovské: "Většina lidí mladších 25 let zastává názor, že Rusko má brilantní zahraniční politiku, ale strašlivou domácí politiku." Mnoho z nich vidí Putina jako hrdinu, kdežto Medvěděv je obviňován z domácích politických problémů.

Moskevský soud odsoudil ruského opozičního politika Alexeje Navalného k pokutě 20 000 rublů (asi 10 000 Kč) a k patnácti dnů vězení za to, že zorganizoval v neděli protikorupční demonstraci a "neuposlechl příkazů policie". V neděli se v Rusku konaly největší protiputinovské demonstrace od roku 2012.

Navalnyj od soudu odeslal vzdorný vzkaz na Twitteru:

Proč zvítězila CDU v Sársku?

28. 3. 2017

Analytik serveru DW Jefferson Chase poukazuje na to, že ve hře byly do značné míry místní podmínky. CDU měla místní kandidátku s fantastickým jménem Annegret Kramp-Karrenbauer, která je v Sársku velmi populární, neboť se jí podařilo vyvést tento německý spolkový stát z dluhů. Sociální demokraté neuspěli, protože voliči očekávají, že se spojí s východoněmeckou stranou Die Linke, nástupnickou stranou bývalé východoněmecké komunistické strany, a voliči v západních státech Německa s tím nesouhlasí.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Proč v Sársku propadla strana Alternative fuer Deutschland

28. 3. 2017

Ultrapravicová strana Alternative fuer Deutschland zaznamenala ve volbách v Sársku volební podporu jen 6,2 procent. Šéfka strany Frauke Petry však zaznamenala ještě jeden neúspěch na konferenci své strany v saském městě Weinböhla, kdy se jí nepodařilo ze strany vyloučit drážďanského soudce Jense Maiera, který se letos v lednu vyjádřil, že už skončil "kult viny", který Německo pociťovalo za holocaust.

Třetí síla a tři mouchy jednou ranou

27. 3. 2017 / Boris Cvek


Staronový předseda hnutí Starostové a nezávislí (STAN) prohlásil, že společná koalice STAN s KDU-ČSL je to nejlepší, co mohla obě politická uskupení pro tuto zemi udělat. Jde o to, že silnější strany v našem volebním systému získávají nepoměrně více mandátů než ty slabší. Dvakrát 5%, což je hranice, kterou by STAN i KDU-ČSL musely překročit, aby se dostaly do Sněmovny samostatně, je v tomto systému výrazně méně než jednou 10% - což je hranice, již musejí překročit jako koalice.

Tunel bude. Tunel nebude. Tunel možná přecijen bude...

27. 3. 2017 / František Řezáč

Vysokorychlostní tratě (VTR) plus elektrifikace rovná se (český) kapitalismus. Z toho by měl i soudruh Vladimír Iljič radost. Jak daleko je ministerstvo dopravy od Berouna? Asi hodně. Jeli někdy úředníci vlakem třeba na Karlštejn? To je opravdový zážitek. Jezdím do Prahy poměrně často a mezi Rokycany a Popovicemi u Berouna to opravdu odsejpá 140 kilometrů za hodinu. Od Plzně se staví 4,5 km dlouhý tunel, ale ten bude brzy hotový a tak budeme mít potěšení z rychlé jízdy ze z Plzně až do těch Popovic. Jenže pak začínají pomalé jízdy. Poznáte je podle žlutých velkých cedulí s písmeny Z - začátek a K - konec pomalé jízdy. Ta jde podle situace na 70 ale taky někde na 40 km/h. Když se podíváte z okna uvidítě dělníky opravující trať, která se stává už pomalu nafurt jednokolejkou.

IDnes cituje server specializující se na drzé lhaní

27. 3. 2017

Fascinující, jednak skvělá zpráva a jednak neuvěřitelné pokrytí. Portál média, které dlouho aspirovalo na to být "nejčtenější seriózní" vedle sebe staví komentář The New York Times a Breitbart News, "konzervativního serveru obviňovaného z rasismu, který prezidenta dlouhodobě podporuje". Je to, jako by někdo ve zprávě z Česka vedle sebe stavěl vedle sebe na jedné straně ČT nebo aktualne.cz a na druhé straně ani ne tak Parlamentní listy, ale možná spíš Protiproud. Znamenité, Jaroslav "soutěžím se Šafrem, jestli budu horší a odpornější šéfredaktor než on a zatím vyhrávám". Plesl se činí, píše Ondřej Slačálek na Facebooku.

IDnes: Trump v boji s Obamacare utrpěl debakl, demokraté skáčou radostí

Světové jaderné mocnosti budou bojkotovat rozhovory v OSN o zákazu jaderných zbraní

27. 3. 2017

Několik světových jaderných mocností bude bojkotovat první kolo jednání OSN o možném zákazu jaderných zbraní. Trumpova vláda se zapřísáhla, že bude revidovat americkou strategii usilující o svět bez jaderných zbraní.

Více než 100 zemí se připravuje, že v pondělí zahájí v OSN první kolo rozhovorů o zákazu jaderných zbraní. Světové jaderné mocnosti Británie, Francie, Izrael, Rusko a USA však loni v říjnu hlasovaly proti návrhu OSN vypracovat závaznou smlouvu zakazující jaderné zbraně. Zbývající jaderné mocnosti, totiž Čína, Indie a Pákistán, se hlasování zdržely a i ony budou bojkotovat tyto rozhovory.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Novinky si zase vymýšlejí, že v Británii existují muslimská ghetta

26. 3. 2017 / Jan Čulík

Je nesmírně zajímavé, jak obrovskou roli hraje v ČR iracionální islamofobie, živená cíleně sdělovacími prostředky, které straší z komerčních důvodů veřejnost, která většinou v životě žádného muslima nepotkala. Hlubinný rasismus, který existoval desetiletí v české společnosti proti Romům, se nyní překlopil a soustředil na nového iracionálního strašáka, muslimy. Novinky si zase vymyslely, že v Británii existují muslimská ghetta.

Řada Čechů žijících v Británii píše na Facebooku to, co já tady, totiž že britská společnost nepropadla po středečním útoku ve Westminsteru hysterii, že většina lidí neobviňuje z útoku žádné náboženství ani žádnou sociální skupinu, že společnost ví, že jde o individuální psychopatické případy a policie se snaží zjišťovat, jaké faktory vedou k tomu, že se individuální maniak promění ve vraha.

Kulinářský argument pro imigraci

28. 3. 2017

Reportér časopisu New Yorker vyfotografoval toto syrské cukroví v Torontu, v malé syrské cukrárně, kterou tam r. 2009 založili dva syrští uprchlíci a která se mezitím stala proslulá daleko široko. Autor článku argumentuje, že cesta k uprchlíkům prochází žaludkem a že v důsledku vln imigrace je dnes americká strava daleko rozrůzněnější než bývala kdysi. Potěšte se:

Trumpa vytvořila i ideologická nesnášenlivost amerických liberálů a levičáků

27. 3. 2017 / Karel Dolejší


Jiří Pehe v komentáři nazvaném "Proč nacionalismus uspěl v anglosaských zemích" ZDE pro jednou argumentuje "marxisticky". Bytí podle něj určuje vědomí a nacionalismus na evropském kontinentě právě proto - jak sám uvádí, "zatím" - neuspěl způsobem srovnatelným s anglosaskými zeměmi. Kontinentální Evropa má totiž účinný sociální stát vyrovnávající sociální rozdíly.

Jsou skutečně pravicoví akademici vyřazováni z amerických univerzit?

27. 3. 2017 / Jan Čulík

Zatímco lze souhlasit s poukazem Karla Dolejšího na to, že sílící vliv ultrapravicového populismu není jen důsledkem rozkladu sociálního státu, ale zřejmě i mnoha dalších, místních, složitých faktorů, nejsem si úplně jist, do jaké míry je přesvědčivé Dolejšího tvrzení, že paradoxně americký univerzitní svět ze svého prostředí vyštval všechny akademiky pravicovějších názorů.

YouTube přišla o miliony dolarů z reklamy, kontroverze ohledně Googlu totiž dostihla USA

25. 3. 2017

Čelné americké firmy včetně podniků Verizon a Walmart zrušily svou reklamu na YouTube, protože se objevovala u videí, podporujících extremistické názory či hate speech. Minulý týden byl pro podnik Google z tohoto důvodu katastrofou.

V ČR naopak zadávají politikové a státní instituce nenávistným serverům, jakou jsou Parlamentní listy, které profitují z šíření rasismu a hate speech, otevřeně reklamu a prostituují se poskytováním rozhovorů pro tyto rasistické servery. Veřejnost by jim to měla spočítat.

Po investigaci britského deníku The Times, který zjistil, že se reklamy na YouTube objevují u extremistického a nenávistného materiálu, zrušilo reklamu na YouTube nejprve množství evropských podniků. Kontroverze se nyní rozšířila do USA, kde reklamu z YouTube nyní stáhly telekomunikační firmy AT&T a Verizon, farmaceutická společnost GSK, podniky Pepsi, Walmart, Johnson & Johnson a půjčovna automobilů Enterprise.

Firma Google se veřejně omluvila a přislíbila, že poskytne firmám větší množství kontroly nad tím, kde se jejich inzerce objevuje.

Kontroverze poukazuje na nepříjemnou skutečnost, že většina firem, zadávající reklamu na digitálních sítích neví, vedle jakého materiálu se jejich reklama objevuje.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Hranice mezi ideologickými atentáty a útoky bláznů se zamlžuje

26. 3. 2017

Útoky inspirované výzvami Islámského státu používají stále primitivnějších metod, nožů a automobilů, píše Kenan Malik. Začíná být velmi obtížné odlišit ideologické násilí od hněvu sociopatů. Loni v srpnu zaútočil Zakaria Bulhan, devatenáctiletý Nor somálského původu na londýnském náměstí Russell Square nožem na kolemjdoucí. Pobodal šest osob, z nichž jeden zemřel. Původně se to považovalo za teroristický incident. Pak se ukázalo, že Bulhan trpí paranoidní schizofrenií. Minulý měsíc britský soud nařídil, aby byl Bulhan trvale držen v silně střežené nemocnici v Broadmooru.

Muslimové neustále odsuzují terorismus. Dokazuje to 712 stránkový dokument na Google.doc

26. 3. 2017

Heraa Hashmi, devatenáctiletá americká muslimka studující na University of Colorado, reagovala na útok spolužáka, že "všichni teroristé jsou muslimové" a že muslimové proti terorismu neprotestují, vypracovala na Google.doc 712 stránkový seznam muslimských protestů proti teroristickým útokům, se zdroji:

Posléze vznikla stránka Muslimové odsuzují.

Projekt Hashmiové dokazuje, nejen, že muslimové neustále odsuzují terorismus, ale zároveň že je absurdní, že se od muslimů neustále očekává, aby odsuzovali terorismus. "Od muslimů se neustále vyžaduje jiný standard: od 1,6 miliardy lidí se pořád chce, aby se omlouvali a odsuzovali terorismus dvaceti třiceti šílenců. Nedává to žádný smysl. Konec konců, já přece nepovažuju Ku Klux Klan či další ultrapravicové křesťanské organizace za autentická vyjádření křesťanství.

Podrobnosti v angličtině ZDE

PŘESNÁ ANALÝZA SITUACE:

Jako ovce, bez demokracie, jsou Britové hnáni do katastrofy brexitu

27. 3. 2017

Jako ovce, britský lid, bez ohledu na to, zda podporují brexit, jsou hnáni, aby skočili z útesu. Jsou podváděni a je jim lháno nejneodpovědnější, nejnedůvěryhodnější vládou, jaká se dostala k moci, co paměť sahá. Chvíle, kdy bude aktivován článek 50, signalizující nezvratitelné rozhodnutí odejít z Evropské unie, se nevyhnutelně blíží. Tento týden, v černou středu, ohrozí Velká Británie úspěchy šedesáti let bezpredecentního evropského míru, bezpečnosti a prosperity, z nichž měla obrovský prospěch. A k čemu? ptá se redakční komentář týdeníku Observer.

Ultratvrdý konzervativní brexit a rozkol s Evropou, který teď vypadá jako nejpravděpodobnější výsledek po ukončení dvouletého vyjednávání, je mírovým ekvivalentem potupného ústupu z Dunkirku za druhé světové války. Podle všech hledisek je to celonárodní katastrofa. Je to historický omyl. A Theresa Mayová, která metaforicky mává anglickou národní vlajkou svatého Jiří na křídových útesech v Doveru jako parodie Very Lynn, národní zpěvačky z druhé světové války, jenže naprosto bez hudebního sluchu, je hlavním autorem tohoto debaklu. Toto není osvobození, jak argumentuje strana UKIP, není to ani nový začátekj. Je to bezohledný a hazardní, ztřeštěný skok do neznáma a zřejmě i předehra, možná, k tomu, co existenciální spisovatel Albert Camus charakterizoval ve svém díle La chute - pád z duševní pohody, ve všech možných intepretacích tohoto pojmu.

Miliony zaměstnanců budou nahrazeny roboty, varuje studie finanční firmy Price Waterhouse Cooper

24. 3. 2017

Vysokou hodnotu bude mít tvůrčí a kritické myšlení a emocionální inteligence

Nejohroženější jsou zaměstnanci ve velkoobchodě a v maloobchodě

Do patnácti let bude nahrazeno roboty více než 10 milionů zaměstnanců v britských podnicích, zjistila studie firmy Price Waterhouse Cooper. 30 procent pracovních příležitostí v Británii je potenciálně ohroženo umělou inteligencí. V některých hospodářských sektorech bude zlikvidováno až padesát procent pracovních míst.

Německá CDU vyhrála klíčové volby v Sársku

27. 3. 2017


Předběžné výsledky voleb ve spolkové zemi Sársko ukazují, že strana CDU kancléřky Angely Merkel vede s jasným náskokem před sociálními demokraty. Hlasování je považováno za test nálady v zemi před celostátními volbami na podzim.

Monitor Jana Paula:

Dokument Miluj mě, jestli to dokážeš, je promarněná příležitost

25. 3. 2017 / Jan Paul

Proč? Nejen proto, že je nevyvážený. Ve filmu dokumentaristky Dany Smržové, který podle synopse distributora otevírá tabuizované téma sexuální asistence pro hendikepované a údajně nabízí citlivý pohled do intimního života lidí s postižením, totiž nevystupuje ani jedna žena, pouze tři různě postižení mladíci. Jakoby sexualita byla záležitostí jen mužů, budiž, to se ještě dá přehlédnout, mnohem horší je, že film selhává eticky, neboť v podstatě redukuje sexualitu jen na potřebu pohlavního styku, či jiným způsobem ukojení nejjednodušší lidské potřeby.

Jsem opravdu uražený, když se někdo ptá, "Odsuzujete to? Cožpak nejsem lidská bytost?"

24. 3. 2017

"Lidi, kteří podnikají útoky, protože si myslí, že to dělají jménem islámu, a lidi, kteří si myslí, že vědí, co je islám zač, tito dvojí lidé, kteří tvrdí, že se navzájem nenávidí, mají ve skutečnosti stejnou mentalitu. Protože obojí tito lidé si myslí, že tohle je islám, a přitom tomu tak není."

"Nějaký dítě možná šlo spát bez otce. Nějaká manželka se probudila bez svého muže. A o to přece jde, rozumíte? Ale najednou je to ´My chceme vědět, co si o tom či onom myslí muslimové.´ Pro nás je to... podívejte se, co se stalo, je to strašně smutná věc."

"Já jsem opravdu uražený, když se mě někdo ptá, jestli to odsuzuju. Cožpak nejsem lidská bytost?" "Je to urážlivé."

"Je to pro nás urážlivé."

"Je to urážka."

"Samozřejmě, copak tomu nerozumíte?

"Samozřejmě."

"Mělo by to být úplně přirozené, ať už se přidržujete nějakého náboženství nebo ne. Někdo nevinný přišel o život. Někdo přišel o otce nebo o matku. Mělo by to bolet všechny, celou komunitu. Vždyť jsme konec konců lidi. Je načase, abychom se taky jako lidi chovali."

Papež František: Evropa se nesmí uzavřít do falešného bezpečí

24. 3. 2017

Papež František ve Vatikánu varoval 27 šéfů států Evropské unie, že Evropa zapomněla na tragedii svých konfliktů v minulosti

František naléhal na vedoucí evropské politiky, aby odmítli "falešné formy bezpečnosti", které jim slibují ti, kteří chtějí stavět zdi. Dodal, že Evropané zapomněli na poučení konfliktů z minulosti.

František se také vyjádřil, že jestliže Evropská unie nebude schopna nabídnout vizi pro budoucnost, mohla by se rozpadnout. František hovořil v předvečer římského summitu EU, uspořádaného k šedesátému výročí založení evropské organizace.

Navzdory varování Moskvy, Putinův kritik Alexej Navalnyj zorganizoval v Moskvě nepovolenou protikorupční demonstraci

26. 3. 2017

Aktualizace: Policie zatkla více než 100 osob v Moskvě a desítky v dalších ruských městech během velkých protestů, které se po řadě let v neděli konaly po celém Rusku. Ruský opoziční politik Alexej Navalnyj, který bojuje proti korupci v ruské vládě a který demonstrace svolal, byl v Moskvě zatčen. Nacpali ho do policejního autobusu, který po několik minut nemohl odjet, protože na něj zaútočily davy a pokusily se Navalného osvobodit. Došlo také k izolovaným potyčkám s policií. Lidé skandovali "Hanba" a "Rusko bude svobodné!"

Protestů se účastnily statisíce lidí ve většině velkých ruských měst, od Vladivostoku až po evropská města. Policie v Moskvě odhadla, že se demonstrace účastnilo asi 7000 lidí, avšak počty byly zřejmě daleko vyšší. Jen v Moskvě bylo zatčeno asi 130 osob.

Videozáznam z potyček kolem zatčení Navalného (Demonstranti skandují "Pozor!", tedy "Hanba!":

Takto se na demonstraci v neděli dopoledne připravoval Putinův režim. Ne, není to zacyklené video:

Alexander Gorovoj, vysoký činitel ruské policie, v pátek varoval, že úřady "neponesou žádnou odpovědnost za možné záporné důsledky" pro lidi, kteří se demonstrace účastní.

Navalnyj vyvolává nevoli putinovských vládních kruhů tím, že opakovaně upozorňuje na to, že vysocí kremelští funkcionáři shromáždili každý obrovské bohatství. Nedávno vydal Navalnyj zprávu a padesátiminutové video, že premiér Dmitrij Medveděv investoval více než 1 miliardu dolarů, získaných na úplatcích do vinic, luxusních jacht a rezidencí.

Nový druh levičáckého aktivisty

26. 3. 2017 / Karel Dolejší

V posledních týdnech jsem zpozoroval na českých socsítích výskyt nového druhu levičáckého aktivisty. Vyznačuje se tím, že kategorizuje události ve stylu politického prvoka, jak to kdysi nazval Záviš Kalandra, píše Karel Dolejší. Takže Trump je "fašista", ale vlastně na tom nesejde, protože Hillary Clinton, to je taky "fašismus". Není zásadního rozdílu mezi "fašistickým" Babišem a a "fašistickým" Kalouskem. - A teď vidím, že "antifašisté" prý bojují v Sýrii za neostalinistickou YPG. Sice si ve svatém zápalu spletli ideologii, kontinent i tisíciletí, ale to nevadí; důležitý je přece emocionální apel, nic jiného.

Jak vzniká extremistický atentátník?

26. 3. 2017

Motiv Khalida Masooda, 52, atentátníka, který napadl minulý týden Westminster, se zřejmě nikdy nepodaří zjistit, uvedla londýnská policie.

Kolem loňských Vánoc se Khalid Masood, jeho partnerka a dvě děti vystěhovali z jejich malého, ale pohodlného bytu ve Winson Green v Birminghamu. Přestěhovali se do miniaturní garsoniéry nad restaurací na rušné ulici.

Toto je jeden z detailů, který bude policie podrobně zkoumat. Hlavně chce zjistit, jak byl zradikalizován. Jenže i tento koncept je problematický. Mnoho expertů zpochybňuje samotný pojem radikalizace. FBI zdůrazňuje, že cesta každého jedince k extremistickému vraždění je jedinečná. Zuří debaty o roli ideologie, sociálních okolností, individuálních charakterových rysů a duševní choroby. Analytikové dávají přednost výrazu "rizikové faktury" a nikoliv výrazu "hlubinné příčiny".

Útočník z Westminsteru jednal sám a jeho motiv se zřejmě nikdy nezjistí, uvádí policie

26. 3. 2017

Rozsáhlé vyšetřování nezjistilo žádný motiv pro útoky, které ve Westminsteru spáchal Khalid Masood, a další útoky nejsou plánovány

Po čtyřech dnech intenzivního vyšetřování nezjistila londýnská Metropolitní policie dosud žádné důvody pro útok ve Westminsteru. Policie dál zkoumá, zda Masood mohl být ovlivněn internetovou propagandou Islámského státu, anebo zda měl nějaký jiný pocit křivdy.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Desetitisíce lidí demonstrovaly v sobotu v Londýně proti brexitu

25. 3. 2017

Demonstraci zorganizovala organizace Unite for Europe (Sjednoťme se pro Evropu). K demonstraci došlo jen několik dní, než ve středu 29.3. Theresa Mayová chce aktivovat článek 50 Lisabonské smlouvy o odchodu Británie z EU.

Demonstrantka: "Myslím, že demonstrace nebude mít žádný dopad. Stejně skončíme odchodem z EU. Avšak historie tohoto procesu se bude psát, až to všechno dopadne strašně špatně. Bude známo, že lidé protestovali. Jako když protestovali proti válce v Iráku. Tehdy vyšel do ulic milion lidí a politikové to taky ignorovali."

Policie odhaduje, že se demonstrace za EU účastnilo asi 50 000 lidí. Mezi nimi bylo mnoho občanů EU.

"Já jsem občanka EU. Jsem Francouzka a mám opravdu velké obavy ze své budoucnosti. Je opravdu nejistá. Nevíme, jestli budeme mít možnost po brexitu zachovat si svá práva. Proto demonstrujeme."

"Je naprosto nesprávné, že by referendum, založené na právně nezávazné dohodě, referendum mělo jen sílu poradního hlasu pro parlament, mělo právo odebrat mi mé občanství Evropské unie. Já jsem se s ním narodil."

Irák po masakru civilistů zastavil ofenzívu v Mosulu

25. 3. 2017

Iráčtí vojenští představitelé zastavili ofenzívu v západním Mosulu proti Islámskému státu poté, co vznikla vlna mezinárodního rozhořčení nad sérií leteckých úderů, které usmrtily v jediné čtvrti nejméně 150 civilistů.

Americké ústřední velení armády Centcom potvrdilo, že koaliční letadla provedla letecké údery dne 17. března "na žádost iráckých bezpečnostních jednotek" a přislíbila, že incident bude oficiálně vyšetřován. V Mosulu dále setrvává asi 400 000 civilistů.

Pracovníci civilní obrany uvedli, že z trosek tří budov vyhrabali více než 140 mrtvol. Jsou přesvědčeni, že pod troskami zůstávají ještě další desítky mrtvých.

V Bělorusku bylo při sobotních protestech zatčeno až 1000 lidí

25. 3. 2017

Dvě evropská města, Londýn a Minsk tuto sobotu:

Režim, který zatýká penzisty, není zrovna sebejistý

Ulice v Minsku zablokovala proti demonstrantům policie:

Destabilizují Trumpovy škrty v americkém příspěvku pro OSN dnešní svět?

25. 3. 2017

V předvolební kampani hrozil Donald Trump, že zruší 40 procent amerického příspěvku pro Organizaci spojených národů. Nyní oznámilo americké ministerstvo zahraničí, že příspěvek sníží o 10,1 miliardy dolarů, tedy o 28 procent. Spojené státy dosud přispívaly do OSN čtvrtinou rozpočtu a ještě více pro 16 mírových misí OSN. Je možné, že americký Kongres Trumpovy škrty neschválí. V každém případě je však práce OSN do značné míry ohrožena, varuje The Economist:

Děti v Mosulu křičely pod troskami. Nikdo nepřišel

25. 3. 2017

Bombardování letadly západní koalice pohřbilo více než 100 lidí v troskách tří domů a vyvolalo nové otázky o americkém způsobu válčení

Když konečně dorazili záchranáři, nebyl už nikdo naživu. Téměř týden se zoufalí sousedé snažili odstraňovat trosky a hledat pod nimi více než 130 lidí, kteří byli v troskách pohřbeni poté, co tři obytné domy na předměstí iráckého Mosulu byly zničeny koaličními leteckými údery.

Prosíme pomozte bezruké Kamile - pojišťovny nepomáhají

25. 3. 2017

17 letá Kamila se narodila bez části pravé ruky, píše Ivo Mareš. Jako první pacientka v České republice měla možnost vyzkoušet novou generaci pokročilých bionických protéz Touch Bionics a pocítit, jaký je život se dvěma rukama. Najednou mohla provádět úplně nové aktivity (dokázala hřebelcovat koně, jezdit na kole či zvládat domácí práce). Bohužel si tuto protézu, která by jí mohla pomoci, nemůže dovolit z důvodů vysoké pořizovací ceny a testovací ruka se musí vrátit do zahraničí. Zdravotní pojišťovny ji podle regulí mohou zaplatit jen lidem, kteří nemají zdravou ani jednu končetinu, což není Kamilin případ. Její příběh se objevil v médiích a vyvolal velkou vlnu solidarity. Na jejím základě byla vytvořena pro Kamilu veřejná sbírka. Budeme velmi vděční pokud se také připojíte.

Transparentní účet 2901190621/2010. Pro platby ze zahraničí použijte prosím IBAN: CZ93 2010 0000 0029 0119 0621 a SWIFT: FIOBCZP

Video s Kamilou - http://video.idnes.cz/?idvideo=V170321_153736_ostrava_jda

Stránka - http://www.rukaprokamilu.cz/

Transparentní účet - https://www.fio.cz/ib2/transparent?a=2901190621

Zde je video z YouTube -  https://youtu.be/IJpbGzCOcD8 a transparentní účet je z důvodu nezletilosti Kamily veden na jméno jejího otce. Veškeré vybrané prostředky budou použity na úhradu bionické ruky Touch Bionics i-limb quantum, protetického lůžka, ochranné rukavice a speciální prodloužené záruky a podpory. Pokud se nevybere dostatek peněz, bude pořízena bionická protéza nižší třídy. Sbírka není časově omezena.

Ztracení muži v irácké Saklavíji: Bosna na Blízkém východě?

24. 3. 2017


V iráckém městě Saklavíja je již déle jak čtyři měsíce pohřešováno 643 místních mužů a chlapců. Podle obyvatel je zajaly proíránské šíitské milice, které město obsadily po vyhnání militantů "islámského státu", a odvedly je do pouště.

Sledujte reportáž Ramity Navai.

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL za únor 2017

2. 3. 2017

V únoru 2017 přispěli čtenáři finančně na Britské listy celkovou částkou 33 530.85 Kč. Příjem z reklamy byl 8180 Kč. Výdaje na provoz Britských listů byly 70 149,50 Kč. 

Zůstatek byl koncem února   2017 157 570,66 Kč.

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno   zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

Iracionální nenávist v České republice | V Londýně zvolili muslimského primátora labouristu Sadiqa Khana | Panama Papers | Násilné útoky v Bruselu, 22. března 2016 | Žhářský útok na pražské centrum Klinika | Sexuální útoky v Kolíně nad Rýnem | Útoky v Paříži, listopad 2015 | Imigrace do Evropy | Filmový festival v Karlových Varech 2015 | Zavraždění ruského opozičního politika Borise Němcova | Ukrajina | Rusko za Vladimíra Putina | Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti | Český film | Útok na časopis Charlie Hebdo | Prezident Miloš Zeman ve funkci | 17. listopad | Noam Chomsky v České republice | Festival dokumentárního filmu Jihlava | Dohoda TTIP | Komunální volby a senátní volby, říjen 2014 | Skotská nacionalistická strana a nezávislost Skotska | 21. srpen 1968 | Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ | Filmový festival Karlovy Vary 2014 | Otrokářský stát Česká republika | Kulturní diplomacie ve prospěch České republiky v zahraničí | Předčasné volby 2013 | Důchodci a obhajoba jejich zájmů v české politice | Rasismus | Sýrie | O likvidaci kulturního dědictví v Čechách | Ústav pro studium totalitních režimů | Daniela Drtinová | Národní divadlo a odvolání Jana Buriana, léto 2013 | Rusnokova úřednická vláda, léto 2013 | Poměry v ČSSD | Premiér Nečas, milenka Nagyová a pád vlády, jaro 2013 | Útoky bezpilotními letadly | Americký whistleblower Edward Snowden a špehování občanů | Filmový festival Karlovy Vary 2013 | Aféra Putna, jaro 2013 | Prezidentské volby 2013 | Tykadlový řidič Roman Smetana | Řádění exekutorů v České republice | Školství | Krajské a senátní volby říjen 2012 | Metanolový skandál v České republice | Církevní restituce v ČR | Žena za pultem | Byl život před rokem 1989 horší nebo lepší než dnes? | Veřejné mínění v České republice | Smlouva ACTA | Václav Havel - dramatik a politik | Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost | Hypoteční, finanční ... ekonomická krize | Egypt | Libye | Koutek reklamní tuposti | Wikileaks | Zdravotnictví a reformy | Írán | Útok na USA, Afghánistán, Irák
15396