Papež František prosí o ukončení zabíjení v Aleppu

29. 9. 2016

"Apeluji na svědomí těch, kteří jsou odpovědni za bombardování Aleppa a kteří budou jednoho dne muset čelit Božímu soudu."

Papež František promluvil ve Vatikánu poté, co v Sýrii bylo od pátku usmrceno téměř 100 dětí:

"Mé myšlenky se znovu obracejí k milované a mučednické Sýrii. Dál dostávám dramatické zprávy o osudu lidí z Aleppa. S nimiž se cítím sjednocen v utrpení prostřednictvím modlitby a duchovní blízkosti. Vyjadřuji hlubokou bolest a silné znepokojení nad tím, co se děje v tomto mučednickém městě, kde všichni umírají, děti, staří lidé, nemocní lidé, mladí lidé. Znovu apeluji na všechny, aby ze všech sil chránili civilisty. To je zásadní a naléhavá povinnost. A apeluji na svědomí těch, kteří jsou odpovědni za toto bombardování a kteří budou jednoho dne muset čelit Božímu soudu."

Záchranáři slyšeli v Aleppu pod troskami pláč dítěte...

29. 9. 2016

Čtvrť Al Shaar ve východním Aleppu byla znovu bombardována. Civilní, neplacení záchranáři z Bílých helem se čtyři hodiny vrtačkami snažili odstranit trosky, aby se dostali k zavalené holčičce. Nakonec se jim to podařilo. Jmenovala se Ghazal.

Záchranář: "Máme rčení v našem náboženství: Když zachráníte život jediného člověka, zachránili jste celý svět."

Děláme všechno pro to, aby demokracie nepřežila

29. 9. 2016 / Bohumil Kartous

Ostentativně kašleme na to, abychom zajistili elementární podmínky k přežití demokracie. Dokonce ani pomyslné budoucí elity nepřipravujeme na skutečnost, že to budou ony, kdo bude muset hledat cestu k uspořádání a vedení společnosti. Jestliže elity nebudou chtít demokracii, demokracie nebude. Není po ní reálná poptávka. Je to způsobeno tím, že si je málokdo schopen uvědomit riziko demontáže demokratických principů. Starší generace odkojená totalitou ji nedokáže dost dobře pochopit a mladým lidem nikdo nevysvětluje, proč je demokracie důležitá. Proto ji nemají žádnou ambici za ni bojovat. V okamžiku připomenutí si české státnosti je to chmurná perspektiva.

Čtenáři Britských listů na téma demokracie

Demokracie neexistuje. Pokud, nemá šanci přežít...

29. 9. 2016

Přinášíme souhrn názorů čtenářů Britských listů na téma demokracie, jejího naplňování a budoucnosti. Pozoruhodná sonda do uvažování těch, kteří si kladou složitější otázky a snaží se na ně odpovědět.

Ikonizace kontroverzních osobností neobstojí ani před majestátem smrti

29. 9. 2016 / Daniel Veselý

Vždy, když zemře význačná osobnost mezinárodní politické scény, bývají nekrology i další hodnocení jejich odkazu ve sdělovacích prostředcích, jakožto i „proslovy nad rakví“ z úst politiků, plné shovívavých frází a nezřídka i kýčovité chvály. To se týká přirozeně jen západních politiků nebo těch, kdo se Západem spolupracují. A právě v těchto chvílích se často obnažuje cynismus, neboť pravda bývá často jen nechtěnou komoditou a navrch vyplouvají lži a mýty. Nejinak je tomu v případě právě zesnulého izraelského státníka a nositele Nobelovy ceny za mír Šimona Perese, který zemřel ve věku 93 let.

Pokud považujete Britské listy za důležitý informační zdroj, předplaťte si je

18. 10. 2016

K udržení existence Britských listů potřebujeme příspěvky ve výši cca 60 000 Kč měsíčně. Tedy 200 Kč měsíčně od 300 čtenářů. Je na vás, zda Britské listy budou po dvaceti letech své nezávislé existence dál pokračovat. Jde o to, zda má česká společnost zájem o tento věcný, na nikom nezávislý zdroj informací z vnějšího světa,  anebo dá přednost nesmyslům, které šíří konspirační weby i většina domácích sdělovacích prostředků.

Jsme přesvědčeni, že přinášením nezávislých informací v dnešní situaci, kdy je většina českých médií v rukou oligarchů anebo ideologicky zaměřených aktivistů, kdy se velká část české společnosti v důsledku iracionálního strachu z jinakosti, kterou často z otevřených komerčních důvodů vyvolávají tato neseriozní média, děsivým způsobem propadá do nenávisti a rasismu a záměrně ignoruje fakta, je Britských listů zapotřebí více než kdy předtím v celé jejich téměř dvacetileté historii.

Jsme hrdi na to, že v českém prostředí jsou Britské listy jediným nezávislým médiem, které nemá vazby na žádné podnikatelské či skupinové zájmy a jehož existence spoléhá výlučně na drobnou finanční podporu od čtenářů. Děkujeme jim za to - prosíme, udržte to.

Pokud tento názor sdílíte, upozorňujeme, že Britské listy nemohou přežít bez pravidelných finančních příspěvků svých čtenářů. Toto není žádná frivolita, z příspěvků hradíme honoráře našich kmenových spolupracovníků a jsme hrdi na to, že nejsme závislí na žádné české ani zahraniční zájmové či manipulativní organizaci. Má-li to však fungovat trvale, potřebujeme i nadále systematickou finanční podporu veřejnosti. Přehled výdajů Britských listů pravidelně zveřejňujeme.

Prosíme, přispějte.

Informujte, prosíme, o existenci Britských listů své racionálně a kriticky uvažující přátele v české společnosti, schopné vnímat fakta. Jde do tuhého a lidé přístupní věcným informacím by měli vědět, kde je získávat, aby byli schopni korigovat šílený, iracionální většinový diskurs, který nyní zavedl velkou část české společnosti na nesmírně nebezpečnou cestu ke globální izolaci.

Přidejte si prosím Britské listy mezi oblíbené na Facebooku ZDE

Příspěvky na provoz Britských listů je možno  zaslat na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2, nebo i z mobilního telefonu. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

Rozhovor Britských listů 76:

Proč si lidi nechávají nalhat, že uprchlíci jsou pro nadcházející volby hlavní problém?

23. 9. 2016

S Ondřejem Liškou, bývalým ministrem školství, bývalým předsedou Strany zelených a nynějším představitelem organizace Ashoka, globální sítě sociálních inovátorů, hovoří v tomto Rozhovoru Britských listů o manipulaci v nynější předvolební kampani v ČR Bohumil Kartous. Rozhovor se vysílá na regionalni televizi.cz, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 23. září 2016.

I vy můžete mít na Regionální televizi před vysíláním Rozhovoru Britských listů za velmi rozumnou cenu svou reklamu. Televize má dosah na půl milionu diváků. Napište si o podrobnosti na adresu redakce@blisty.cz.

Přidejte si prosím Britské listy mezi oblíbené na Facebooku ZDE

Blesk zuří, že čeští vojáci "dostali polévku pro muslimy"

29. 9. 2016

Příště bude český bulvární tisk psát o tom, jak muslimové vaří instantní nudle z krve křesťanských dětí?

Hegel, Trump a Kierkegaard

28. 9. 2016 / Boris Cvek

Když jsem někdy před dvaceti lety četl Hegelovu knihu (ve slovenském překladu) Logika ako veda, nalezl jsem na přebalu krátký text, který vysvětloval na způsob bezostyšného stavění Potěmkinových vesnic za minulého režimu, že jde o spis určený dělníkům a rolníkům pro jejich další vzdělávání.

Hegelova logika je ovšem málo přístupná i vzdělaným lidem a rozhodně byla psána především pro filozofy, a to ještě pro filozofy určitého typu. Jsou filozofové, kterým může připadat jako naprostý žvást (asi by mezi nimi byl např. Hegelův mladší současník Arthur Schopenhauer).

Vzpomněl jsem si na to v souvislosti s otázkou, zda republikánský kandidát na prezidenta USA, Donald Trump, v nějakém smyslu představuje „dělnickou“ politiku. Je jasné, že často říká nesmysly, že fakta ho nezajímají. Mnoho lidí, zejména těch méně vzdělaných, má totiž pocit, že vzhledem k tomu, že fakta se zjišťují poměrně náročnými, abstraktními metodami (ať už na poli přírodních věd, historie, sociologie…) a že se posuzují v debatě informovaných, do níž nemá přístup každý s naprosto neinformovaným „názorem“, že to znamená, že fakta jsou nástrojem vlády zkorumpovaných elit, které je třeba zbavit jejich moci.

Poděkování za pomoc čtenářům Britských listů

29. 9. 2016

Vážení čtenáři, dovolili jsme si vás požádat o pomoc Vojtovi a jeho rodině. V jejich tíživé životní situaci jste jim pomohli. Patří vám poděkování Vojtových rodičů a jejich přátel. Děkuje i redakce, velmi si toho vážíme. Ukazuje se, že v české společnosti existuje stále hodně lidí, kteří dokáží nezištně pomáhat, aniž by v tom zároveň viděli jakoukoliv slávu, odměnu nebo dobrodružství. To je úctyhodné a hrdinské v pravém slova smyslu.

Bude to veselé vyjednávání o Brexitu

Podle vrcholného představitele EU britští politikové jednají navzájem protichůdně

29. 9. 2016

Guy Verhofstadt, bývalý premiér Belgie a poslanec Evropského parlamentu, který bude zastupovat EU ve vyjednávání o Brexitu: "Takže Boris Johnson nyní podporuje vstup Turecka do EU, poté, kdy postavil svou kampaň za vystoupení z EU na základě toho, že Turecko v blízké době vstoupí do EU. Britský ministr obrany prohlašuje, že Velká Británie bude blokovat snahy EU o posílení jejích bezpečnostních kapacit, ačkoliv Velká Británie opouští EU se slovy o tom, že Velká Británie chce po Brexitu posílit bezpečnostní opatření ve styku s EU. Liam Fox, britský ministr obchodu, naznačuje, že Velká Británie opustí evropskou zónu volného obchodu, jelikož se domnívá, že jiné trhy jsou důležitější, mezi tím britská premiérka nám sděluje, že EU podepíše s Velkou Británií "ambiciózní obchodní dohodu. Politici mě nikdy nepřestanou překvapovat."

Na Kavkaze

29. 9. 2016 / Aneta Adámková

On: A jací tam vlastně byli lidé?

Ona: Neskutečně pohostinní. Dostalo to až do stavu, kdy jsem si tam nemusela kupovat vůbec nic. Jen laky na nehty, ale to je investice do budoucna. Někoho jsme si stopli, ten člověk nejen že nás dovezl většinou mnohem dál než sám potřeboval, ale ještě k tomu po cestě zastavil, odběhl do obchodu, vrátil se s jídlem tak na 3 dny, a prý že to je pro nás. Nebo nás rovnou odvezl k sobě domů, abychom povečeřeli s jeho rodinou, přáteli. A přespat máte kde? Nabídli nám to nejlepší co měli.

On: Jsme slyšel, jak jste museli jíst prasečí jazýčky…

Ona: To jsme ze slušnosti nemohli odmítnout :) Ale jde o to, že se s tebou podělí o svoje poslední, vytáhnou to nejlepší co mají.

On: Takže ne jako moje babička, která už 3 roky v komoře schovává nejlepší láhev koňaku, aby až přijde ta správná dobrá příležitost ho otevřela?

Ona: Jenže to je ono, co když nepřijde? Občas mi bylo až trapně, když já už neměla co vyložit na společný stůl. Jakákoli drobnost kterou jsem s nimi sdílela se vrátila v mnohem větší míře. Doufám, že pokud jsem si z té země něco odnesla, tak je to tohle.

Bodláky Václava Duška

Šlehy pro Františka z Prahy

29. 9. 2016 / Václav Dušek

Kam čert nemůže, nastrčí bábu. Giftnudel stálý dostatek. Babské klany pronikly ve společnosti i do horních pater mlýna drtícího pravdu, lásku, toleranci, naději... Urputnost některých bytostí s vrozenou naivitou při rozhodování k závisti! Boblig může litovat, že se narodil v daleké minulosti – milovník majetku a moci chybí, leckterá hudrmanice mohla nám doutnat na hranici. Konec snů! Bývají drahé, Františku pražský.

Sluníčkářskou hudbou za čistotu naší kultury

Beatles revival pro islamofoby

29. 9. 2016

Lokální kapela hrající písničky od Beatles hraje na shromáždění islamofobní politické strany v Ostravě, Česká republika. Asi pět lidí v publiku.

Může dojít k jadernému konfliktu?

29. 9. 2016 / František Řezáč

A jak by bylo v tom případě postaráno o civilní obyvatelstvo?

Tyto otázky si klade film Poslední fotka - Final Picture režiséra Michaela von Hohenberga. Film určitě není vhodný pro děti a také pro ty, kdo chtějí žít ve sladké nevědomosti o tom, co se může stát. Nicméně ještě nedávno se psalo a vysílalo o hrozícím nebezpečí raketového útoku z Íránu či ze Severní Koreje a nutnost stavby protiraketového radaru na území ČR v Brdech uznala písemně vláda podpisem ministra zahraničí Schwarzenberga pod smlovou o jeho stavbě. Jak na to tehdy reagovalo Rusko, jen pro připomernutí: negativně a ostře, považovalo US radar za hrozbu proti sobě. Tehdejší dění jaksi zapadlo v zapomnění, ačkoli rakety a jaderné zbraně mohou mít nejen Írán a Severní Korea, ale mají je stále velmoci. Počet států vlastnících atomové bomby a jejich nosiče uvádí závěrečné titulky filmu Poslední fotka počtem 10.

Pan Ki Moon: "Jatka jsou lidštější než bombardování v Aleppu"

28. 9. 2016

Generální tajemník OSN Pan Ki-moon: "Řekněme to jasně: Ti, kteří používají stále ničivější zbraně, vědí přesně, co dělají. Vědí, že páchají válečné zločiny. Představte si to ničení. Lidem výbuchy trhají končetiny, děti jsou v obrovských bolestech bez pomoci, se zanícenými ranami, trpí, umírají. Nemají kam jít a nikdy to nekončí. Představte si jatka. Tohle je horší. Dokonce i jatka jsou lidštější."

Toto je M2, jedna z osmi nemocnic, která v noci na středu ještě ve východním Aleppu fungovala. Je krátce po třetí hodině ranní, zaměstnanci nemocnice chodí sem a tam. Pak je slyšet nedaleký výbuch, a oni začnou utíkat. Tyto záběry z místní průmyslové televize ukazují, co se stane pak. Nemocnice je zasažena přímým úderem. Světlo zhasne. A pak - daleko větší výbuch. Ženy a děti klopýtají prachem a přes trosky. Spěchají do suterénu, kde doufají, že budou v bezpečí, zatímco padají další bomby.

Společné letecké údery Asadova režimu a ruského letectva jsou někdy velmi přesné. V noci na středu byly zasaženy dvě nemocnice. Obě byly vyřazeny z provozu. To znamená, že už zůstává jen šest nemocnic a jen třicet lékařů.

Zdravotník: Ruská letadla letěla přes obklíčené Aleppo a začala shazovat střely a rakety. Lidé, kteří šli nakupovat chleba do pekárny, byli usmrceni.

Rusko a Asad se při bombardování v Sýrii specielně zaměřují na nemocnice

29. 9. 2016

Zdokumentováno bylo 400 leteckých úderů proti nemocnicím. Drtivou většinu spáchal Asad a jeho spojenci. Aktivisté se proti nečinnosti světa brání tím, že zveřejňují videozáznamy hrůz, které se odehrávají. Je v tom nebezpečí, že děsivé záběry budou normalizovány a svět přijme, že bombardování nemocnic a dětí je normální.

Letecké údery proti dvěma nemocnicím v Aleppu v časných ranních hodinách ve středu byly jen nejnovější útoky ze stovek náletů proti nemocnicím a zdravotnickýms střediskům po celé Sýrii za posledních pět let

Organizace Lékaři za lidská práva (Physicians for Human Rights) zdokumentovala od počátku války téměř 400 leteckých úderů proti 269 nemocnicím. 90 procent z nich spáchala Asadova armáda a letectvo a jeho spojenci.

Bombardování vyřadilo z provozu dvě největší nemocnice v Aleppu

28. 9. 2016

Letecké údery v noci z úterý na středu a ve středu dopoledne vyřadily z provozu dvě největší nemocnice v obklíčeném východním Aleppu. Pokračuje intenzivní bombardovací kampaň ruského a Asadova letectva, která si vyžádala za poslední týden stovky životů.

Nemocnice M2 a M10, což jsou kódy, užívané lékaři, aby utajili jejich umístění, byly zasaženy asi ve čtyři hodiny ráno a pak znovu asi v 10 hodin ráno při bombardovací kampani, kterou jeden zdravotnický činitel charakterizoval jako "katastrofální a historicky bezprecedentní".

"Jestliže na nás nemocnice spadne, přijdťe nás vyhrabat, ale nefotografujte to,"! napsala Bara'a, zdravotní sestra v nemocnici M2, internetové diskusní skupině novinářů a lékařů ve východním Aleppu. "Prosím, nefotografujte, žádný prospěch to nepřinese a naše lidská důstojnost je příliš cenná."

Aleppo: Ráno po nočním bombardování

27. 9. 2016

Východní Aleppo. Neděle. Ráno poté, co ruské letectvo vybombardovalo čtvrť al Fados. Vodovod byl zničen. Tisíce lidí jsou odříznuty v třicetistupňovém vedru. Ale kluci z toho mají radost. A zorganizovali si neuvěřitelné plavání.

"Co tady děláte?"

"Plaveme."

"Moje vietnamky plavou se mnou!"

Krátery po bombách a zničené vodovodní potrubí se proměnily v provizorní plavecký bazén.

"Udělej to třikrát!"

"Jaké to je, tady plavat?"

"Je to senzační!"

Přesvědčivé důkazy: Malajské letadlo MH17 sestřelila raketa Buk vypálená proruskými vzbouřenci

28. 9. 2016

Letadlo MH17 bylo sestřeleno nad Ukrajinou raketou Buk, přivezenou z ruského území do vesnice, která byla ovládána proruskými vzbouřenci. To je závěrem mezinárodního trestního vyšetřování. Holanďany vedený Společný vyšetřovací tým uvedl ve středu na tiskové konferenci v Nieuwegeinu v Holandsku, že existují "nezpochybnitelné důkazy", že Boeing 777 Malajských aeroliní sestřelila raketa Buyk 9M38. Všech 298 lidí na palubě zahynulo.

Rusko okamžitě tyto závěry odmítlo. Avšak vyšetřovatelé, mezi nimiž jsou zástupci Austrálie, Malajska, Ukrajiny a Belgie, uvedli, že jejich závěry jsou založeny na velkém množství důkazů, forenzních zkoušek, výpovědí svědků, satelitních záběrů, radarových dat a odposlechnutých telefonních rozhovorů.

Vyšetřování zjistilo:

Tajné ultimátum EU Afghánistánu: Přijmete 80 000 deportovaných uprchlíků, nebo vám zrušíme finanční pomoc

28. 9. 2016

Evropská unie tajně plánuje donutit Afghánistán, aby přijal alespoň 80 000 uprchlíků deportovaných z Evropy, jinak mu vyhrožuje, že mu sníží nebo zruší finanční pomoc. Afghánská vláda však zápolí s interně nestabilní situací a nepodařilo se jí oživit ekonomiku ani vytvořit pracovní příležitosti pro mladé lidi, kteří zemi ve velkých počtech opouštějí.

Pro Afghánistán by bylo velkým problémem přijmout 80 000 deportovaných uprchlíků.

"Je to naprosto iracionální nátlak na afghánskou vládu, která není schopna přijmout tak velké počty lidí," uvedl Timor Sharan, čelný analytik organizace International Crisis Group v Afghánistánu.

Afghánci tvoří druhou největší skupinu migrantů do Evropy. Loni jich 196 170 zažádalo v Evropě o azyl.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Trump versus Clintonová – 1. kolo

27. 9. 2016 / Daniel VeselýVýsledek první televizní debaty dvou uchazečů o křeslo v Oválné pracovně podle očekávání spíše mluví ve prospěch Hillary Clintonové. Ať se nám to líbí, nebo nelíbí, Clintonová se držela faktů více než Donald Trump a její konkrétní návrhy nejsou tak zmatečné jako Trumpovy, byť jsou často kontroverzní a v některých ohledech nebezpečné. Clintonová slibuje pokračování „toho samého“, ovšem s větší agresivitou, zatímco Trump přináší anachronické vzdušné zámky, které se již v minulosti neosvědčily. Pro Hillary Clintonovou, ač má v rukou všechny trumfy (přízeň mediálního a politického establishmentu), neměl být problém vylíčit Trumpa jako člověka nezpůsobilého vést planetární supervelmoc, což se jí však moc nepodařilo.

Trump zřejmě prohrál první americkou prezidentskou debatu s Clintonovou

27. 9. 2016

Americká prezidentská debata: Clintonová chladná, Trump chaoticky zuřil

Improvizující přístup Donalda Trumpa se mu během první prezidentské debaty divoce nevyplatil. Během chaotického střetnutí s Hillary Clintonovou byl donucen přejít do defenzívy.

Provokován Clintonovou a tvrdě vyslýchán moderátorem Lesterem Holtem, Trump se po většinu devadesátiminutové debaty snažil zuřivě hájit proti obviněním z rasismu, sexismu a neplacení daní.

Trump útočil na Clintonovou v otázkách obchodu a její politické kariéry, což jsou témata, která mu v poslední době získala podporu, avšak reagoval hašteřivě a vypadal nepřipraveně, jak po celou debatu popotahoval.

Amnesty International: Maďarsko záměrně týrá a vězní uprchlíky, porušuje tím zákon

27. 9. 2016

Uprchlíci, včetně dětí bez doprovodu rodičů, jsou od maďarských úřadů terčem násilí, protizákonného zatlačování mimo maďarské území a protizákonného věznění, konstatuje analýza organizace Amnesty International. Děje se tak na pozadí toxické vládní kampaně ve prospěch nadcházejícího maďarského referenda proti uprchlickým kvótám. Stovky žadatelů o azyl jsou nuceny čekat dlouhé měsíce za ponižujících podmínek. Maďarsko je buď násilím vytlačuje zpět do Srbska, nebo je protizákonně vězní ve vazebních střediscích. Podrobnosti v angličtině ZDE

KOHO CHLEBA JÍŠ, TOHO PÍSEŇ ZPÍVEJ

Ondřej Slačálek: "Zcenzuroval mě týdeník Respekt"

27. 9. 2016

Vyškrtli tuto větu:

"Měl pravdu – a co teprve říct o společnosti, v níž si miliardář, který zbídačil Ostravsko, koupil renomé a svědomí nákupem Respektu a Knihovny Václava Havla"

Zcenzuroval mě týdeník Respekt, píše na Facebooku Ondřej Slačálek. Sice jen o jednu větu, ale zrovna o tu, která můj hejt pointovala. Tak celé znění mé odpovědi na anketní otázku, z níž odkapává dobro připravované ve vlastní šťávě, aspoň tady:

OTÁZKA INTEGRITY:

V krizi je důležité, aby média občanům nelhala

27. 9. 2016 / Jan Čulík

Obloha se temní a mezinárodní i domácí situace se stává stále nebezpečnější. Český národ je posedlý uměle  vyvolaným strachem z "vražedných muslimů" (stejně tak by se bylo možno bát "vražedných blondýnů"), Evropa neřeší ekonomickou, ani uprchlickou krizi ani brexit, destabilizační tendence sílí, stejně jako podpora ultrapravicových stran, nedůvěra mezi Západem a Ruskem, které spolu se svým klientem Asadem hromadně vraždí v Sýrii civilisty, ženy a děti, se zhoršuje, destabilizace sílí na všech stranách.

V této situaci je nezbytně nutné, aby mohli mít občané důvěru v aspoň některá média, že jim nebudou lhát a nebudou cenzurovat to, co publikují, aby to vyhovovalo majiteli oligarchovi. Možná, že za to ani majitel Bakala nemohl, že Respekt vyškrtl z anketní odpovědi Ondřeje Slačálka větu, kritickou vůči němu, že to byla jen typicky česká předstrašenost (abychom nemuseli použít vulgárnějšího, lidovějšího výrazu) redakce. Bakala si mohl uvědomit, že kdyby věta, kritická vůči němu, v jeho týdeníku vyšla, posílilo by to jeho renomé jako otevřeného tiskového magnáta. Bohužel, tato možnost byla promarněna. Nastoupila známá úzkoprsost. "V mém týdeníku mě nikdo kritizovat nebude."

Článek, kde se Respekt dotazuje různých lidí na názor na Václava Havla, je nudným důkazem, do jak velké míry Respekt oslovuje už jen ty přesvědčené - většina dotazovaných jsou lidi ze stáje Respektu a jejich odpovědi jsou zcela předpověditelné.

Jediné, co čtenáři asi neočekávali, byla cenzura. Nebo očekávali? Na článku je přínosné, že čtenářům cenzurou Respekt signalizoval, že ani v nynější krizi mu čtenáři nemohou věřit. Co dalšího cenzuruje?


Peklo v Aleppu pokračuje

27. 9. 2016

Když slova globálních politiků selžou, takhle to pak vypadá na zemi. Agonii Aleppa všichni jasně vidí - avšak diplomacie je v troskách a v troskách jsou i vyhlídky na ukončení tohoto konfliktu.

Po víkendu, během něhož obklíčení občané v Aleppu hovoří o bombardování bezprecedentní intenzity, nyní přicházejí zprávy o tom, že docházejí zásoby a nemocnice jsou zahlcené raněnými. Moskva tvrdí, že žádné mírové rozhovory teď nebudou. A poté, co západní velvyslanci odešli z mimořádného zasedání Rady bezpečnosti OSN a obvinili Rusko z válečných zločinů, nikdo neví, jak syrská noční můra skončí, nebo kdy.

A jestliže nenebízí mezinárodní společenství žádnou útěchu 250 000 občanů, uvízlých ve východním Aleppu, ani pro pár šťastliců, kterým se podařilo dostat se sem, do uprchlického tábora v Calais, nemají vedoucí politikové žádné řešení. Calais v pondělí navštívil francouzský prezident a zahájil diplomatickou hádku z Británii ohledně toho, jak a kdy by měl být uprchlický tábor zlikvidován.

(...)

Používání supersilných bomb proti podzemním bunkrům signalizuje nový přístup Ruska a Asada proti Aleppu

27. 9. 2016

Nové používání munice určené k ničení podzemních struktur zřejmě naznačuje, že Rusko chce Aleppa rychle dobýt

Používání supersilných bomb určených k ničení podzemních bunkrů zřejmě potvrzuje novou, ničivou fází v ruském útoku na vzbouřenecké jednotky v Aleppu a dokazuje, že možnost jakéhokoliv diplomatického vyjednávání skončila.

Tyto bomby, které jsou schopny zničit podzemní kryty a velíny, zřejmě naznačují, že se Rusko rozhodlo ukončit dlouhé obléhání Aleppa a že Rusko má přesné výzvědné informace o tom, kde se nacházejí opoziční velitelská centra.

"Husane, vstávej!! Nedovol, aby nás svět takhle viděl."

27. 9. 2016

Z pořadu televize BBC o životě v Aleppu, který se vysílal v pondělí večer:

Armageddon. Apokalypsa. Lidé používají silná slova o tom, co se tady děje. Ale někdy jsou to ty nejtišší okamžiky, která odrážejí hloubku zoufalství.

Stařec: "Husane!!!"

Mahmud Džiniri volá svého syna Husana.

"Husane!!!!"

Husan leží v pytli na mrtvoly.

"Husane, vstávej!! Nedovol, aby nás svět takhle viděl."

Rodina se sem přestěhovala před pěti lety. Netušili, že to skončí takhle. Ale kdo by býval předpověděl hrůzy Aleppa.

Pořad televize BBC Panorama sledoval Ismaila. Záchranáře.

"Mahmoude, jdi s ním!"

Režim tady shodil dvě barelové bomby. Usmrtilo to víc než patnáct lidí. Byli to účastníci pohřbu, při němž byly pohřbívány oběti předchozího bombardování.

Aleppo nemá čas popadnout dech. Lidé nemají čas truchlit.

Žena křičí: "Moje dcera Maryam. Moje dcera Maryam. Maryam!!!"

Ismail: "Někdy mám pocit, že žiju poslední dny svého života."

Aleppo: Kdyby všichni utekli, kdo bude tuto zemi spravovat?

27. 9. 2016

Bombardování nepovoluje. Diplomacie je v troskách. Syrské město Aleppo je nyní terčem útoků bomb, zkonstruovaných pro likvidaci podzemních bunkrů. "Peklo samo," říkají obyvatelé. Asadovy jednotky jsou rozhodnuty ovládnout toto město, ať to stojí, co to stojí.

Letecké údery zasahují východní část města, kde žijde stále asi 250 000 lidí. Aktivisté uvádějí, že od začátku nejnovější Asadovy ofenzívy minulý čtvrtek bylo usmrceno asi 250 osob. Naše reportáž obsahuje znepokojující záběry.

Východní Aleppo. Kdyby se Asadovi podařilo ovládnout tuto část města, bylo by to za posledních šest let pro něho největší vítězství. Uvízlo tu čtvrt milionu civilních obyvatel, buď proto, že jim islamistické vzbouřenecké organizace brání v odchodu, anebo se prostě děsí ruského a Asadova bombardování.

Jemen: Pětiměsíční nemluvně Atan umírá hladem

27. 9. 2016

Toto pět měsíců staré nemluvně trpí hladomorem, jako statisíce dětí v zapomenuté jemenské válce. Koalice vedená Saúdskou Arábií bombarduje přístavy a továrny na potraviny britskými bombami a za pomoci britských vojenských poradců.

VOLBY ŘÍJEN 2016:

Který kandidát má vaše názory? Odpoví vám volební kalkulačka

15. 9. 2016

Interaktivní online test porovnává odpovědi čtenářů s postoji kandidátů do Senátu. Kalkulačku připravilo nezávislé sdružení KohoVolit.eu. Obsahuje 35 otázek na témata, kterým se budou muset noví senátoři v nadcházejícím volebním období věnovat.

Některé otázky řeší kandidáti ve svých programech, jiné byly vybrány na základě podnětů zaslaných veřejností nebo po konzultacích s experty. KohoVolit.eu oslovilo všech 233 kandidátů, již skoro 200 z nich odpovědělo. Na stejné otázky, které dostali kandidáti, odpovídají i účastníci testu a aplikace následně dle odpovědí vypočítá shodu.

Analýza

O neznámé genezi syrského konfliktu

26. 9. 2016 / Daniel Veselý

V západních politických a mediálních kruzích se množí domněnky, podle nichž Obamova administrativa tváří v tvář brutalitě Asada a jeho spojenců v Aleppu obecně řečeno nedělá nic pro ukončení války, která připravila o život statisíce lidí. Ovšem tyto představy jsou mylné, neboť Bílý dům a jeho klienti podle odtajněných dokumentů amerického ministerstva obrany realizovali transfer zbraní do Sýrie již od října 2011, tedy sedm měsíců od vypuknutí legitimních protestů proti režimu Bašára Asada. Jaká je reálná, ač nepříliš známá geneze tragické válečné pře v Sýrii a jakou roli v ní hraje Obamův kabinet?

Opravdu nemůže Západ pro obležené civilisty v Aleppu nic udělat?

26. 9. 2016 / Karel Dolejší


Chvílemi to vypadá, jakoby jedinou reakci Západu na ruské a režimní nálety proti sídelním oblastem syrského města Aleppa, při nichž jsou k vraždění civilistů masivně používány chlorové, zápalné, kazetové i protibunkrové bomby, byly plamenné projevy americké velvyslankyně při OSN Samanthy Power ZDE.

Takové projevy se možná dobře poslouchají, zvlášť pokud toužíte po pocitu morální nadřazenosti - civilistům v Aleppu ovšem nepomohou ani dost málo. A Obamova administrativa krčí rameny, údajně nemůže nic dělat. Jenže je tomu opravdu tak?

Maďarská vláda vydala 16 milionů euro na lhaní svým občanům o neexistujících "no-go zónách" v západní Evropě

26. 9. 2016

Andrew Stroehlein, Human Rights Watch: Milá maďarská vládo. Jsem dnes v jedné z vašich údajných "no-go zón" v Evropě. Lžete lidem a nutíte je, aby za to zaplatili 16 milionů euro.

Další lidé posílají selfies z jiných údajných "no-go zón". Berlín-Neukölln Simon Robinson se odvážil do "no-go zóny" v londýnském Tootingu. Šel tam na festival vietnamského, korejského, libanonského a španělského jídla. Přežil!

Pražané žalují MŽP kvůli znečištění ovzduší prachem, oxidy dusíku a rakovinotvorným benzo-a-pyrenem

26. 9. 2016

Společná tisková zpráva Centra pro životní prostředí a zdraví, Frank Bold a ClientEarth z 26. září 2016

Praha, 26. září 2016 – Občané Prahy dnes prostřednictvím svých advokátů podali žalobu na ministerstvo životního prostředí (MŽP) kvůli neefektivnímu Programu zlepšování kvality ovzduší (1). Znečištění ovzduší v Praze dlouhá léta překračuje zákonem i evropskou směrnicí stanovené limity pro prach, oxidy dusíku a rakovinotvorný benzo-a-pyren. Ministerstvo v minulosti žádalo Evropskou komisi o časově omezené výjimky pro dosažení limitů znečištění prachem a oxidem dusičitým v Praze. Komise výjimky odmítla udělit (2, 3), ale Praha nebyla schopna dosáhnout splnění limitů ani v termínech, které navrhlo samo ministerstvo. Znečištění ovzduší v Praze vede k vážným onemocněním srdce a cév, včetně předčasných úmrtí obyvatel Prahy na srdeční infarkty nebo mozkové mrtvice. Ministerstvem vydaný plán však podle žalujících občanů Prahy nemá velkou šanci tuto situaci změnit, proto navrhují zrušení plánu a jeho nahrazení novým.

„Jeden z klíčových zdravotních problémů pro obyvatele Prahy, i když jsem si to i já donedávna neuvědomovala, představují zplodiny z automobilové dopravy. O opatřeních ke snížení znečištění ovzduší škodlivými látkami z dopravy se spíše mluví nebo píše, než že by byly realizovány v praxi,“ objasňuje okolnosti žaloby jedna z žalobkyň, Olga Richterová (4), občanka městské části Prahy 10. Tato část Prahy je přitom nejen sídlem žalovaného ministerstva životního prostředí, ale některé lokality Prahy 10 jsou řazeny mezi kritické oblasti města z pohledu kvality ovzduší.

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL za srpen 2016

16. 9. 2016

V srpnu 2016  přispěli čtenáři finančně na Britské listy celkovou částkou 46 481,11 Kč.    Příjem z reklamy byl 44 937 Kč.

Zůstatek byl koncem srpna  2016 102 858,39 Kč.

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno nově zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

V Londýně zvolili muslimského primátora labouristu Sadiqa Khana | Panama Papers | Násilné útoky v Bruselu, 22. března 2016 | Žhářský útok na pražské centrum Klinika | Sexuální útoky v Kolíně nad Rýnem | Útoky v Paříži, listopad 2015 | Imigrace do Evropy | Filmový festival v Karlových Varech 2015 | Zavraždění ruského opozičního politika Borise Němcova | Ukrajina | Rusko za Vladimíra Putina | Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti | Útok na časopis Charlie Hebdo | Český film | Prezident Miloš Zeman ve funkci | 17. listopad | Noam Chomsky v České republice | Festival dokumentárního filmu Jihlava | Dohoda TTIP | Komunální volby a senátní volby, říjen 2014 | Skotská nacionalistická strana a nezávislost Skotska | 21. srpen 1968 | Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ | Filmový festival Karlovy Vary 2014 | Otrokářský stát Česká republika | Kulturní diplomacie ve prospěch České republiky v zahraničí | Předčasné volby 2013 | Důchodci a obhajoba jejich zájmů v české politice | Rasismus | Sýrie | O likvidaci kulturního dědictví v Čechách | Ústav pro studium totalitních režimů | Daniela Drtinová | Národní divadlo a odvolání Jana Buriana, léto 2013 | Rusnokova úřednická vláda, léto 2013 | Poměry v ČSSD | Premiér Nečas, milenka Nagyová a pád vlády, jaro 2013 | Útoky bezpilotními letadly | Americký whistleblower Edward Snowden a špehování občanů | Filmový festival Karlovy Vary 2013 | Aféra Putna, jaro 2013 | Prezidentské volby 2013 | Tykadlový řidič Roman Smetana | Řádění exekutorů v České republice | Školství | Krajské a senátní volby říjen 2012 | Metanolový skandál v České republice | Církevní restituce v ČR | Žena za pultem | Byl život před rokem 1989 horší nebo lepší než dnes? | Veřejné mínění v České republice | Smlouva ACTA | Václav Havel - dramatik a politik | Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost | Hypoteční, finanční ... ekonomická krize | Egypt | Libye | Koutek reklamní tuposti | Wikileaks | Zdravotnictví a reformy | Írán | Útok na USA, Afghánistán, Irák
37633