Život v Aleppu: Proč bych se měla bát?

3. 5. 2016

čas čtení 1 minuta

Helena, 10 let: Bála jsem se, že jeden z učitelů mě chytí a zabije mě. Bála jsem se, že mě vezmou do sklepa a usmrtí mě tam. Měla jsem pocit, že mě mohou zabít každou chvíli.

Helenin otec se v době, kdy začaly protesty proti Bašaru al Asadovi, přidal k syrské revoluci.

Helena: Mezi mnou a mými přáteli začalo být velké napětí. Měla jsem je ráda, ale když viděli mého tatínka, jak mluví v televizi, nebo na demonstraci, opustili mě.

Většina škol v městě Aleppo byla uzavřena nebo zničena.

Helena: Chci prostě jen, aby moji sourozenci byli šťastní. Aby vnímali ducha dětství, atmosféru hraní si.

"Podívejte se na mě! Nesmějte se! No tak!"

Otec Heleny: "Tak dělejte, panebože!"

Helena a její rodina zůstali v Aleppu. Její otec stojí v čele brigády umírněných vzbouřeneckých bojovníků.

Helena: "Ostřelovač nám každý den střílel na balḱón. Střílel na maminku, když tam věšela prádlo. Ale my jsme se mu dál protivili. Nebojíme se, že je tatínek pryč. Budeme žít a zemřeme s naším tatínkem. S tatínkem zvítězíme. Budeme jíst a pít s tatínkem. Proč bychom ho měli opustit? Já už se ničeho nebojím. Nebojím se. Je tu se mnou moje rodina. Mí sourozenci, celá Svobodná armáda. Proč bych se měla bát? Proč"

Rozhovor Britských listů 55:

Romové jsou tak strašně různí, jako jsou Češi

29. 4. 2016

čas čtení < 1 minuta

Published on 27 Apr 2016 O Romech žijících v České republice a o rasismu většinové populace vůči nim hovoří v tomto Rozhovoru Britských listů Jan Čulík s romistkou Sašou Uhlovou. Rozhovor se vysílá na regionalni televizi.cz, která je k dispozici satelitem, pozemním digitálním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 29. dubna 2016.

Přidejte si prosím Britské listy mezi oblíbené na Facebooku ZDE

BBC: Sugestivními otázkami a výroky lze lehce vyvolat falešné vzpomínky

3. 5. 2016

čas čtení 2 minutyNaše vzpomínky jsou nespolehlivé a v žádném případě jich není možno používat jako důkazů, například v soudním řízení. Z ohromujících výsledků nového výzkumu psychologů vyplývá, že cílenými sugestivními otázkami a výroky lze přesvědčit kohokoliv, že v minulosti zažil něco, co nezažil, a v důsledku toho radikálně pozměnit jeho chování, informoval v úterý ve speciálním pořadu rozhlas BBC.

Příkladem byl například muž středních let, který v předběžném dotazníku připraveném psychology uvedl, že mj. jí docela rád krocana. Během následného rozhovoru ho cílenými otázkami a dalším materiálem psychologové přiměli, aby nabyl přesvědčení, že jako dítě se vždycky při konzumaci krocana pozvracel. V důsledku toho se nyní začal vyhýbat krocanímu masu.

Na univerzitě ve Warwicku dokázala profesorka Kimberley Wade, že lze lidem lehce vštěpit "autentické" vzpomínky na zážitky z dětství, které se nikdy nestaly, jako například let balónem.

Psychologové poukazují na to, že by se tyto techniky mohly používat při boji proti kouření nebo obezitě - stačí občana přesvědčit, že cigarety od dětství nesnáší nebo že je mu špatně z jídel, která vyvolávají obezitu.

Nebezpečí ovšem spočívá v tom, že manipulace s pamětí mohou lehce zneužívat totalitní či autoritářské režimy. Jednoduše lze přesvědčit například rotu vojáků, že na ni agresivně střílel někdo, kdo na ně vůbec nestřílel.

Manipulace se vzpomínkami lidí může také výhodně zneužívat reklamní průmysl a vytvořit u spotřebitelů dojem, že "vžydycky měli rádi" určitý výrobek.

Zcela zjevně lze také sugestivními výroky vyvolat u lidí "autentické" skálopevné přesvědčení, například že "uprchlíci jsou zločinci".

Audio v angličtině ZDE

Německo je jiné, než jak ho vidí ukvapení čeští komentátoři

3. 5. 2016 / František Řezáč

čas čtení 1 minuta

Dnešní vydání liberálního deníku Süddeutsche Zeitung ukazuje Německo hned v úvodních článcích v jiném světle, než jako nástupiště AfD. Naopak. První tutulek sděluje, že Triumf Zelených je také vítězstvím osmašedesátníků. Na pozadí uzavření vládní koalice v Badensku Würtenbersku mezi Zelenými a CDU se píše o tom, jak Zelení změnili Německo a jak jejich účast na vládní odpovědnosti mění je. Zelenou agendu odporu proti jaderné energii, více svobod a obhajoba lidských práv se staly součástí programů tradičních německých stran. Pro AfD jsou právě osmašedesátníci největším nepřítelem. Tak jako byli po listopadu 1989 pro Klause, Dlouhého a Ježka. Inu, vrána k vráně sedá...

V dalším článku pod nadpisem "Seehofer hraje na plechový bubínek" je oblíbenec některých českých politiků ironizován jako chapeček, který dělá kravál, ale skutek utek (viz román a film podle předlohy Güntera Grasse Die Blechtrommel, který běžel svého času za totáče i v českých kinech, mimochodem, dnes už by ho v ČR nikdo protože by ho označili za údajně "komunistický"). Také staronový ministerský předseda vlády B.-W. za stranu Bündnis 90/ Die Grünen Kretschmann je bývalý komunista...

SZ přirovnává Bavorsko k cirkusu se lvem ve znaku a šaškovským bubnováním v manéži.

"Rozdělil Unii (míněna je CSU) a zhysterizoval zemi (míněno je Bavorsko). Již měsíce hrozí předseda bavorské vlády ústavní žalobou proti uprchlické politice Merkelové. A nepřichází - nic..."

Německo je jiné, než jak ho vidí ukvapení a neinformování komentátoři. Také "Česko" je jiné. Bohužel...

Je po posledních zemských volbách vůbec možno vážně tvrdit, že AfD "je silná téměř výlučně jen bývalých východních spolkových zemích"?

3. 5. 2016 / Karel Dolejší

čas čtení 1 minuta


Relativně nedávno, 13. března, se v Německu konaly zemské volby, ve kterých všude výrazně uspěla ultrapravicová strana AfD - bez ohledu na to, zda se jednalo o bývalé východní, nebo západní spolkové země. AfD uspěla Nejen v Sasku-Anhaltsku na území bývalé NDR, ale zrovna tak v Porýní-Falci v bývalé francouzské okupační zóně (12,7 % hlasů a třetí místo) a v Bádensku-Württembersku na jihozápadě Spolkové republiky (14,9 % a opět třetí místo).

Současné celostátní preference AfD jsou na 13 %, tzn. oba volební výsledky v bývalých západních spolkových zemích v březnu odpovídají velmi přesně průměrné celostátní podpoře strany. Naprosto není pravda a nelze hájit tvrzení, že celostátní podporu AfD "udělaly" východní spolkové země. Kdyby tomu tak opravdu bylo, zemské volby by nemohly dopadnout, jak dopadly.

Netroufl bych si psát o jakékoliv zemi způsobem, který by popíral základní fakta o ní, kromě jiného výsledky nedávných voleb.

Německo: Pozoruhodné volební výsledky NPD v letech 1966 až 1968

3. 5. 2016 / František Řezáč

čas čtení 1 minuta

V mnoha spolkových zemích dosáhla tato strana, Národně demokratická strana Německa v zemských volbách skoro desíti procent. Tehdejší pokřik Rudého práva to označoval za nástup nacismu ve Spolkové republice. K tomu přistupovala i propaganda proti Sudetským Němcům, kteří byli též označováni za nacisty.

Ovšem vzhledem k tomu, že s NPD nechtěl nikdo do koalice, vyzněly tyto výsledky do prázdna. Jen ten pokřik zůstal až do roku 1989.

KSČM má taky v některých krajích výsledky jako AfD, má dokonce hejtmana a je leckde v krajských (zemských) koalicích. Uvidíme, jak to bude s AfD. Pokud mohu soudit z účasti na protidemonstraci v Schirndingu, o níž jsem psal, a o spontánnosti vystoupení německé občanské společnosti proti hrátkám s "uzavřením hranic", nechává mě i mé německé přátele podobně dočasný vzestup AfD klidnými.

Na druhé straně se z jejich strany setkávám se znepokojenými dotazy, kdo že to u nás vládne. Jeden prezident na Hradě a druhý bývalý na sjezdu AfD. Akční den proti islámu této strany měl letošního 6. dubna největší ohlas v Drážďanech a v Praze. V Drážďanech se konal na louce na pravém břehu Labe daleko od centra, u nás v Praze na Hradčanském náměstí. Loni na tribuně 17. listopadu stáli poslanec Černoch se Zemanem pár dní od své účasti na "uzavření hranic" s AfD u Chebu. Zametejme tedy raději před vlastním prahem...

Pokud považujete Britské listy za důležitý informační zdroj, předplaťte si je

18. 10. 2016

čas čtení 2 minuty

K udržení existence Britských listů potřebujeme příspěvky ve výši cca 60 000 Kč měsíčně. Tedy 200 Kč měsíčně od 300 čtenářů. Je na vás, zda Britské listy budou po dvaceti letech své nezávislé existence dál pokračovat. Jde o to, zda má česká společnost zájem o tento věcný, na nikom nezávislý zdroj informací z vnějšího světa,  anebo dá přednost nesmyslům, které šíří konspirační weby i většina domácích sdělovacích prostředků.

Jsme přesvědčeni, že přinášením nezávislých informací v dnešní situaci, kdy je většina českých médií v rukou oligarchů anebo ideologicky zaměřených aktivistů, kdy se velká část české společnosti v důsledku iracionálního strachu z jinakosti, kterou často z otevřených komerčních důvodů vyvolávají tato neseriozní média, děsivým způsobem propadá do nenávisti a rasismu a záměrně ignoruje fakta, je Britských listů zapotřebí více než kdy předtím v celé jejich téměř dvacetileté historii.

Jsme hrdi na to, že v českém prostředí jsou Britské listy jediným nezávislým médiem, které nemá vazby na žádné podnikatelské či skupinové zájmy a jehož existence spoléhá výlučně na drobnou finanční podporu od čtenářů. Děkujeme jim za to - prosíme, udržte to.

Pokud tento názor sdílíte, upozorňujeme, že Britské listy nemohou přežít bez pravidelných finančních příspěvků svých čtenářů. Toto není žádná frivolita, z příspěvků hradíme honoráře našich kmenových spolupracovníků a jsme hrdi na to, že nejsme závislí na žádné české ani zahraniční zájmové či manipulativní organizaci. Má-li to však fungovat trvale, potřebujeme i nadále systematickou finanční podporu veřejnosti. Přehled výdajů Britských listů pravidelně zveřejňujeme.

Prosíme, přispějte.

Informujte, prosíme, o existenci Britských listů své racionálně a kriticky uvažující přátele v české společnosti, schopné vnímat fakta. Jde do tuhého a lidé přístupní věcným informacím by měli vědět, kde je získávat, aby byli schopni korigovat šílený, iracionální většinový diskurs, který nyní zavedl velkou část české společnosti na nesmírně nebezpečnou cestu ke globální izolaci.

Přidejte si prosím Britské listy mezi oblíbené na Facebooku ZDE

Příspěvky na provoz Britských listů je možno  zaslat na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2, nebo i z mobilního telefonu. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

Turečtí novináři obviňují Erdoğana z vážného pronásledování médií

3. 5. 2016

čas čtení 2 minuty

Reportéři konstatují, že v Turecku dochází k snad nejvážnějšímu útoku proti svobodě tisku od doby vojenské junty v osmdesátých letech

Can Dündar, editor listu Cumhuriyet, jedné z posledních publikací, která je v opozici proti prezidentu Erdoganovi, čelí obvinění ze "špionáže" a možnému doživotnímu vězení. Je souzen za dokumentární film o korupci ve vldáě. Jiná žaloba, které čelí, ho obviňuje ze "špionáže", protože odhalil, že Turecko posílá zbraně do Sýrie.

"Turecko nebylo nikdy rájem pro novináře, ale také nebylo peklem, jako je tomu dnes," zdůrazňuje. "Dnes tu být novinářem je daleko nebezpečnější a vyžaduje to odvahu a sebedůvěru."

Nejen v Drážďanech, ale i v Brně divadelníci vystupují proti xenofobii

3. 5. 2016

čas čtení 1 minuta
„Na historické budově Mahenova divadla, stojící v centru Brna, zavlála vlajka s nápisem: Hrajeme díla uprchlíků z celého světa, těch z minulosti i těch současných.“

Podobně jako v Drážďanech, i v Brně tak projevili umělci z Mahenova divadla podporu uprchlíkům a podpořili racionální debatu namísto xenofobní hysterie a primitivního nacionalismu, píše Jakub Ryppel.

„Právě jako divadlo, které nese v názvu slovo „národní“, považujeme za nutné vymezit se proti vlně hysterického nacionalismu a proti manipulativnímu a populistickému zneužívání tohoto pojmu, jehož vzestup v české společnosti pociťujeme. Za 132 sezon, které má činohra Národního divadla Brno za sebou, uvedla řadu děl umělců – uprchlíků. Dokazuje to, že vlivy odjinud nemusí být zhoubné - naopak dovedou významně obohatit to, co romanticky nazýváme národní kulturou. Tuto skutečnost je třeba neustále připomínat,“ uvedl dramaturg činohry NdB Martin Sládeček.

Zdroj: Brněnská drbna, ZDE

Z totalitního režimu v Eritreji prchají tisíce lidí - EU mu dává 200 milionů euro!

3. 5. 2016

čas čtení 1 minuta

Z Eritreji v současnosti utíká každý měsíc asi 5000 lidí. Navzdory tomu, že uprchlické děti bez doprovodu rodičů jsou největší skupinou osob, která žádá o azyl v Británii a navzdory tomu, že Eritrejci jsou po Syřanech a Afgháncích jednou z největších skupin lidí, kteří přicházejí do Evropy, lidé nevědí, co se v té zemi děje.

V Maďarsku falšují procesy s uprchlíky

3. 5. 2016

čas čtení 1 minuta

V procesu se sedmi uprchlíky, obviněnými z toho, že loni v létě údajně házeli na srbsko-maďarském pohraničním přechodu kamením po maďarské policii, požádal soudce o nový překlad svědectví obviněných osob. Bylo totiž zjištěno, že původní oficiální překlad jejich svědectví byl zkreslený a obsahoval četné, často záměrné chyby.

Ukázalo se, že oficiální překlad svědectví uprchlíků obsahuje tvrzení, která nejsou obsažena v originální verzi svědectví, a naopak informace, které v původním svědectví obsažena jsou, byly vynechány. Jedna část textu je kompletně smyšlená a vůbec to není překlad. Překlad záměrně pozměňuje kontext určitých výroků.

Jeden z obžalovaných byl naprosto šokován, když zjistil, že jeho oficiální svědectví, přeložené do maďarštiny, se radikálně liší od jeho svědectví, které poskytl ve své rodné arabštině. Vyšetřovatelé ho nutili, aby se přiznal, že házel kamením, a snažili se ho přesvědčit, aby podepsal nepřeložený maďarský "záznam" z výslechu.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Byl Hitler sionista?

3. 5. 2016

čas čtení 2 minuty

Bývalý labouristický primátor Londýna Ken Livingstone byl suspendován z Labouristické strany, když se vyjádřil, že "předtím, než Hitler zešílel, podporoval sionismus".

Je to omyl, píše na serveru The Conversation Rainer Schulze, profesor moderní evropské historie na univerzitě v Essexu. Tvrzení, že Hitler byl sionista, než začal židy vyhlazovat, se objevují pravidelně. Většinou citují kontroverzní haavarskou dohodu ze srpna 1933. Byl to jediný oficiální kontrakt, podepsaný mezi nacistickým Německem a Sionistickou federací Německa.

Země východní Evropy se nezbavily své minulosti

2. 5. 2016

čas čtení 5 minut

Zatímco Evropa váhá tváří v tvář autoritářům a rasistům, obyvatelstvo zralých demokracií, které založily EU, musí říci jasně: Naši prarodiče neporazili r. 1945 fašismus jen proto, abychom my nyní byli svědky toho, jak se plíživě vrací na scénu

22. května se v Rakousku bude konat druhé kolo prezidentských voleb, v němž budou proti sobě stát šéf ultrapravicové Strany svobody a aktivista ze Strany zelených, který kandiduje jako nezávislý. I kdyby se sečetly hlasy, které hlavní strany, vládnoucí v Rakousku, dostaly v prvním kole, stále by ještě byly třetí, píše v deníku Guardian Paul Mason.

Rakousko se posunulo doprava navzdory tomu, že tamější centristická koaliční vláda postavila na rakouských hranicích s Maďarskem žiletkový plot, deportovala tisíce uprchlíků a demonstrativně vyloučila Řecko z vrcholné schůzky, která uzavřela balkánskou trasu. Policie v Rakousku informuje, že za poslední rok došlo k šedesátiprocentnímu nárůstu rasistických incidentů. Odborníci, kteří monitorují rasismus na internetu, zaznamenali četné případy glorifikace nacismu, spojeného s protiuprchlickými postoji.

Fašistická Alternative fuer Deutschland má významnější podporu téměř výlučně jen v bývalé NDR

2. 5. 2016

čas čtení < 1 minuta

Ráda bych reagovala na článek Karla Dolejšího "Hlavní německá média nešíří xenofobii, avšak ultrapravicová AfD je třetí nejsilnější stranou. Co z toho plyne pro Českou republiku?"

Německo je velmi heterogenní a hraje zde roli regionální faktor. AfD není silná ve všech zemích, a celostátní media většinou sleduje vzdělanější vrstva občanů Je příznačné, že čím menší zkušenost s muslimy mají obyvatelé dané země, tím více preferencí má AfD. Data, včetně grafu, jsou v příloze.

Zdroj dat:

Podpora jednotlivých politických stran v německých spolkových zemích

Náboženská příslušnost německých občanů podle jednotlivých spolkových zemí

S pozdravem, Anna Lampei Bucharová

Levice, pravice a boj proti fašismu

2. 5. 2016 / Boris Cvek

čas čtení 3 minuty

V minulých dnech jsem si všiml ve veřejném prostoru diskuse o tom, zda se pravicoví a levicoví odpůrci xenofobů a fašistů mohou mezi sebou shodnout na nějaké společné verzi antifašismu. Napadlo mne, že mnohem snadněji by se tento problém dal řešit při zpětném pohledu do dějin.

Byly doby, kdy pravice znamenala odpor k všeobecnému volebnímu právu, odpor k právu, které zajišťuje důstojné podmínky pracujícím, odpor k emancipaci žen, černochů, gayů a leseb atd. Dnešní většinové pravicové strany s tímto nemají problém a pro klerikální pravici z dob Dreyfusovy aféry by představovaly extrémní levici. V tom smyslu měl Masaryk pravdu, když tvrdil, že vývoj jde doleva.

How Czech police brutalise innocent passers-by because of the "threat of terrorism"

2. 5. 2016

čas čtení 1 minuta

On the orders of the Czech Home Secretary Milan Chovanec, military and police units, armed with sub-machine guns, patrol Czech public spaces, especially bus and railway stations. Since there is no terrorist threat in the Czech Republic, these units have nothing to do and so they tend to terrorise innocent passers-by. A number of videos have emerged recording this.

Here is a video of what one of these units did to an innocent passer-by at the Florenc coach station in Prague. The young man, who is attacked by the armed unit in this video, failed to produce an ID card when requested to do so.

According to Czech law, the police can only demand an ID card from a citizen if they have a reasonable suspicion that he/she has commited an offence.

Source in Czech HERE

There are stories like this in the Czech Republic every day that never make it to the outside world because of a lack of translation. You can support us and help reveal what's happening in Central Europe today. Please make a contribution today on www.paypal.com and send your donation to redakce@blisty.cz. We fully rely on crowdfunding in our work. Thank you.

Prozrazené dokumenty TTIP zpochybňují obchodní dohodu mezi USA a EU

2. 5. 2016

čas čtení < 1 minuta

Greepeace varuje že z interních dokumentů vyplývá, že se Spojené státy snaží rozmělnit či obejít zákony EU chránící životní prostředí a veřejné zdraví

Rozhovory o dohodě o volném obchodu mezi Evropou a Spojenými státy se dostaly do vážných obtíží v důsledku "neslučitelných" rozporů v některých oblastech, Vyplývá to z prozrazených dokumentů, o nichž se vyjednává.

Problematické je například jednání o kosmetice, v důsledku evropského zákazu testování kosmetiky na zvířatech. Problémy jsou i v inženýrství.

Evropská unie údajně robustně hájí právo evropské organizace regulovat navrhovaný soukromý systém, v jehož rámci by nadnárodní společnosti směly žalovat státy pro "snížení zisků" v důsledku regulačních zákonů, avšak v interní dokumentaci žádná taková robustní obhajoba EU ze strany jejich činitelů prý neexistuje.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Venezuela: Madurův poslední rok v prezidentském úřadě?

2. 5. 2016

čas čtení 2 minuty


Průzkumy ukazují, že venezuelský prezident Nikolás Maduro nejspíše prohraje referendum o odvolání z funkce. Lídr opozice Henrique Capriles má v plánu zbavit se prezidenta, který nastoupil do úřadu 19. dubna 2013, ještě letos. Odvolání by mohlo přinést nové volby - a průzkumy ukazují, že velká většina strádající země si právě tohle přeje.

Jak se Donald Trump stal kremelským prezidentským kandidátem

2. 5. 2016

čas čtení 1 minuta


Zatímco v minulosti Ed Schultz na MSNBC dělil svět na hrdiny a padouchy, přičemž první zahrnovali politiky Demokratické strany a druzí Republikány, ale také Vladimira Putina, když se stejný novinář vynořil na RT, jeho pořad zahrnuje diskuse o selháních americké politiky na Blízkém východě, "nafouknutém" obranném rozpočtu a zmatečnosti NATO.

Hlavní německá média nešíří xenofobii, avšak ultrapravicová AfD je třetí nejsilnější stranou. Co z toho plyne pro Českou republiku?

2. 5. 2016 / Karel Dolejší

čas čtení 3 minuty


Poté co kancléřka Merkelová posunula vládní CDU vlevo a uvolnila na pravici prostor protievropským populistům, stala se strana AfD, nyní otevřeně antiislámská, třetím nejpodporovanějším politickým subjektem v zemi. Došlo k tomu i přesto, že hlavní německá média rozhodně nešíří xenofobní a antiislámskou propagandu, ba dokonce naopak: Nejméně do Silvestra 2015 spíše potlačovala zprávy o problémech s přistěhovalci. Co z toho můžeme vyvodit pro Českou republiku?

Ultrapravicová německá strana AfD přijala protiislámský manifest

2. 5. 2016

čas čtení 2 minuty


Ultrapravicová strana Alternativa pro Německo (AfD) (podle posledních průzkumů zaznamenává 13 % volebních preferencí a růst její podpory v dubnu zrychlil ZDE, v ČR by xenofobní populisté z SPD a Úsvitu získali po 1,5 % ZDE (pdf) - KD) přijala dokument, který hlásá, že islám "není součástí Německa". Současně se také vymezuje proti "socialisticko-environmentalistické levici".

Čtyři průmyslové kamery zaznamenaly letecký úder proti nemocnici v Aleppu

2. 5. 2016

čas čtení < 1 minuta

Úvodní černobílé záběry jsou z kamery zabírající ulici před nemocnicí v dešti. Lékař, kterého vidíte v zeleném plášti v záběru na chodbě, byl usmrcen. Byl to poslední pediatr v Aleppu. Více než 50 lidí bylo zabito. Tentýž výbuch byl zaznamenán čtyřmi různými kamerami na čtyřech různých místech. Záznam je beze zvuku. Od útoků na tuto nemocnici došlo k úderům proti dalším dvěma nemocnicím. Cílem je vyřadit v Aleppu z provozu veškerou zdravotnickou infrastrukturu a učinit život pro zbývajících 300 000 obyvatel nesnesitelným.

Stane se Itálie překvapivě zachráncem Evropské unie?

2. 5. 2016

čas čtení 3 minuty

Itálie se vrací ke své historické roli jako zdroj nejoriginálnějších evropských myšlenek a výrazné státnické moudrosti, a to nejen v politice, ale i v ekonomice, argumentuje britský ekonomický komentátor Anatole Kaletsky.

Normálně se považuje za vládce Evropy Angela Merkelová, avšak Kaletsky ji obviňuje, že se ve strachu před německými voliči chová Merkelová naprosto populisticky a škodí tím Evropské unii. Podle prezidenta Evropské banky Mario Draghiho je standardní německou reakcí na veškeré hospodářské iniciativy, jejichž cílem je posílení Evropy, prostě "Ne". Klasickým případem bylo, když Merkelová vetovala návrh italského premiéra Matteo Renziho, aby se financoval uprchlický program v Evropě, v severní Africe a v Turecku prostřednictvím nově vydaných obligací Evropské unie, což je efektivní a levná metoda, kterou navrhují finančníci, jako je George Soros.

Merkelová podle Kaletského systematicky odmítá jednat v širším zájmu Evropské unie, pokud to ohrožuje její popularitu v Německu. To se stalo pro ostatní politiky v EU noční můrou. Merkelová šikanuje Řecko, podporuje uhelné dotace, postavila se na stranu německých automobilek v případě jejich podvádění s emisemi, podlézá Turecku, které omezuje svobodu slova a zkazila, co mohla, při realizaci minských dohod o Ukrajině. Merkelová udělala více škod Evropské unii než jakýkoliv dnešní politik.

Bude Police ČR trestně stíhat demonstranta z Mariánského náměstí?

1. 5. 2016 / Jan Čulík

čas čtení 1 minuta

Bude Policie ČR, která byla přítomna i s kamerami, trestně stíhat demonstranta z Mariánského náměstí, který nesl transparent s nápisem "Žádné muslimy do ČR" (a na druhé straně s nápisem "Zrušte neziskovky, plné parazitů!"

Muž zjevně porušil paragraf 356 trestního zákona ČR "Podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod".

Bylo by přijatelné, kdyby měl na transparentu nápis "Žádní křesťané do ČR"? nebo "Žádní židé do ČR"?

§ 356

"Podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod"

(1) Kdo veřejně podněcuje k nenávisti k některému národu, rase, etnické skupině, náboženství, třídě nebo jiné skupině osob nebo k omezování práv a svobod jejich příslušníků, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta.

(2) Stejně bude potrestán, kdo se spolčí nebo srotí k spáchání činu uvedeného v odstavci 1.

(3) Odnětím svobody na šest měsíců až tři léta bude pachatel potrestán,

a) spáchá-li čin uvedený v odstavci 1 tiskem, filmem, rozhlasem, televizí, veřejně přístupnou počítačovou sítí nebo jiným obdobně účinným způsobem, nebo

b) účastní-li se aktivně takovým činem činnosti skupiny, organizace nebo sdružení, které hlásá diskriminaci, násilí nebo rasovou, etnickou, třídní, náboženskou nebo jinou nenávist.

Minimalistická demonstrace ultrapravicových extremistů se konala na Prvního máje v Praze

1. 5. 2016 / Jan Čulík

čas čtení < 1 minuta

Sotva několik desítek extremistů z ultrapravicové organizace Národní demokracie se sešlo v neděli odpoledne na Mariánském náměstí na pražském Starém Městě. Policistů a novinářů bylo na místě skoro víc než demonstrantů.

Na svatého Jiří vylézají hadi a štíři, na První máj, zdá se, hrstky poněkud zmatených potrhlíků. Hesla, která nesli, jsou zajímavá. Jak by bylo možno je probudit a vrátit do reality? Nabídnutým pobytem v nějaké evropské západní zemi? Nabídkou pobytu v muslimské rodině? Neznají jazyky. Muselo by to být s tlumočníkem. Neměla by česká vláda něco takového ve vlastním zájmu financovat? (JČ)


Zatímco v Praze šíří někteří Češi nesnášenlivost a nenávist, pracovníci drážďanské opery rozšiřují signály tolerance

1. 5. 2016 / Jan Čulík

čas čtení < 1 minuta"Za Drážďany, otevřené světu!" zní velký transparent na ctihodné historické budově drážďanské opery. Na průčelí divadla se trvale promítají záběry německých a mezinárodních celebrit, které propůjčují své jméno přátelství, mezinárodní snášenlivosti a prosazování multikulturalismu.

Na výše uvedeném záběru (bohužel se ho nepodařilo vyfotografovat bez interference), zůrazňují dva hudebníci: "Bubnujeme za toleranci!" Na jiném záběru vidíme jiné umělce, každý prohlašující: "Já jsem Němec!" "Já jsem Syřan!" "Já jsem Dán!" "Já jsem Čech". Na jiném podporují operní hvězdy multikulturní soužití.

Proč totéž nedělají české "celebrity"? Stydí se? Bojí se?

Vlaky mezi ČR a Německem jezdí pomalu. Proč?

1. 5. 2016 / František Řezáč

čas čtení 3 minutyChystám se jet v polovině května z Plzně do Mühldorfu na řece Innu v Hormím Bavorsku. Vlakem. Když jsem hledal optimální spojení, časově i na přestupy, vyšla mi trasa přes Cheb a Marktredwitz. Když se podíváte na mapu, bude se vám to zdát divné. Proč nejedu po geometricky kratších vzdálenostech přes Furth im Wald nebo Železnou Rudu? Protože tyto trati jsou, co se týče průměrné rychlosti vlaku, jen o něco lepší lokálky. "Rychlík" Karel Čapek potřebuje na 80 kilometrů z Plzně do Brodu nad Lesy (Furth im Wald) v Horní Falci skoro jeden a půl hodiny. Průměrná rychlost je tedy zhruba 60 kilometrů za hodinu. Tentýž vlak ale jezdí až 150 km/h. v úseku mezi Zdicemi a Rokycany.

Z Plzně do Železné Rudy na společné česko-bavorské nádraží se dostanete "rychlíkem vyšší kvality" po sto kilometrech skoro za dvě hodiny a 10 minut. Průměrná rychlost činí 48 kilometrů za hodinu. Také tento vlak vyvine mezi Zdicemi a Rokycany skoro trojnásobně vyšší rychlost. Na prohlídku nádraží a šumavského infocentra vám při čekání na přípoj do Plattlingu zbyde dobrá půlhodinka. Z Plattlingu nebo Marktredwitz už vláčky frčí až 160. Takže jde o to, dostat se ze sítě ČD co nejrychleji do Německa. A to jde, v mém výše uvedeném případě, Pendolinem do Chebu za hodinu a dvacet minut lokálkou do Marktredwitz.

Co kdyby titulky českých médií hlásaly, že islám je náboženstvím míru?

1. 5. 2016 / Daniel Veselý

čas čtení 3 minuty

S příchodem takzvané migrační krize, kdy se česká kotlina stále ne a ne zaplavovat invazními muslimskými hordami, jak už nějaký čas hřímá nemálo českých politiků a „analytiků“, se proměnil diskurz i údajně seriózních médií včetně Práva, Lidových novin a Literárních novin. Otvírák sobotního tištěného vydání Lidových novin, které vlastní mediální oligarcha a zároveň ministr financí Andrej Babiš, ostentativně hlásá: „Islám odporuje naší ústavě“ ZDE. Nic na tom, že čtenář může nabýt dojmu, že jde o nediskutovatelný fakt, ačkoliv jde o názor šéfky extrémistické strany Alternativa pro Německo (AfD) Frauke Petryové, která Lidovým novinám poskytla „exkluzivní rozhovor“. Pravda, malým písmem je sice upřesněno, že jde o interview s předsedkyní „sílící německé strany AfD“, nicméně, jak dobře víme, úderné headliny táhnou. Tato dáma mimo jiné proslula drsným výrokem, že by německé policii mělo být dovoleno střílet po uprchlících, kteří na německou půdu vstoupí nelegálně (sic!) ZDE.

Netuším, zda editor LN zrovna podřimoval, když titulek avizovaného rozhovoru s Frauke Petryovou „nepustil“ ve stejném fontu: „Frauke Petryová z Alternativy pro Německo: Islám odporuje naší ústavě“, nebo šlo o čirý kalkul, jak prodat co nejvíce výtisků. Pozoruhodné je také to, že LN tím, že rozhovor s šéfkou platformy hrající na silně populistickou strunu umístily na otvírák, de facto legitimizují otřesné postoje této političky.

Pařížské jaro

30. 4. 2016

čas čtení 7 minut

Ve Francii se formuje nové hnutí proti snahám deregulovat trh práce. Vlna protestů začala otřásat Francií počínaje únorem, kdy vláda Françoise Hollanda a Manuela Vallse oznámila podrobnosti o navrhované reformě francouzského zákoníku práce. Dne 9. března se masivních protestů zúčastnilo 9,5 miliónu Francouzů, 31. března se na demonstraci odborů sešlo 1,2 milionu lidí a 9. dubna desítky tisíc občanů pochodovaly Paříží a dalšími francouzskými městy, aby vyjádřily odpor proti navrhovanému zákonu.

V Indii byl zaveden zákaz vaření během dne poté, co si vedra vyžádala 300 lidských životů

30. 4. 2016

čas čtení 1 minuta

Úřady se snaží zabránit náhodným požárům v obrovských vedrech, která zničila úrodu a usmrtila dobytek

Vedra si tento měsíc v Indii vyžádala více než 300 životů. Úřady proto zakázaly vaření během dne ve snaze zabránit náhodným požárům, které si vyžádaly více než 80 životů. V některých částech Indie je od začátku dubna přibližně 44 stupňů Celsia. Je to asi o 4-5 stupňů více než normálně. Meteorologové předpovídají, že se situace zhorší v květnu, který je tradičně v Indii nejteplejším měsícem roku. Některé státy vysílají televizní reklamy nabádající obyvatelstvo, aby během největších veder nevycházeli z domu.

Indie trpí nyní nesnesitelným vedrem už druhý rok. Loni si tam vedra vyžádala 2500 životů. Úřady nezajistily ve vedrech pro obyvatelstvo dost vody ani nepřipravily lidi v městech na vznikající rizika.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Bývalý londýnský primátor se hájí citacemi marxistického autora

30. 4. 2016

čas čtení < 1 minuta

Ken Livingstone, bývalý labouristický primátor Londýna, který byl suspendován z Labouristické strany pro svůj výrok, že Hitler byl kdysi sionista a chtěl, aby se židé z Německa vystěhovali do Izraele, tvrdí, že má tyto informace z knihy Lenniho Brennera, marxistického autora knihy Sionismus ve věku diktátorů z roku 1983. Jiní historikové tuto obhajobu považují za poněkud pochybnou.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Americký akademik se zviditelnil publikací seznamu svých selhání

30. 4. 2016

čas čtení < 1 minuta

Johannes Haushofer, profesor na Princetonské univerzitě, odvážně zveřejnil seznam grantů, které nedostal, článků, které mu odmítly vydat akademické publikace, kursů, do nichž se hlásil, a univerzitních míst, kde se ucházel o zaměstnání a byl při tom neúspěšný. Píše, že akademici normálně publikují jen své úspěchy a jejich úspěchy zůstávají neviditelné. Seznamu se mezinárodně dostalo takové proslulosti, jakou nezaznamenala jeho úspěšná akademická práce, poznamenává profesor.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Kalifornie: Donald Trump byl donucen opustit svou kolonu automobilů

30. 4. 2016

čas čtení 1 minuta

Demonstranti v Kalifornii donutili v Kalifornii Donalda Trumpa, aby opustil svou kolonu automobilů. Musel svůj automobil evakuovat pěšky přes dálnici. Došlo k chaotickým demonstracím, při nichž aktivisté spálili americkou vlajku a loutku znázorňující Donalda Trumpa. Stovky demonstrantů se opakovaně snažily vzít útokem hotel, kde měl Trump pronést projev před shromážděním kalifornských republikánů v městě Burlingame nedaleko letiště v San Francisku.

Někteří demonstranti se do hotelu Hyatt dostali, protože si tam předem zamluvili pokoje. Z horních pater budovy rozbalili dva velké transparenty s nápisy STOP NENÁVISTI. Před hotelem házeli demonstranti vajíčka, střetli se s policií, která na ně zaútočila pendreky, a blokovali ulice.

Vstup do hotelu demonstranti zablokovali. Trump byl donucen vystoupit ze svého automobilu, přejít spolu s tajnými agenty dálnici pěšky a protlačit se bariérou v plotě cestou do hotelu.

K podobným protestům došlo i ve čtvrtek večer v městě Costa Mesa v jižní Kalifornii.

Kalifornie je poslední stát, který bude hlasovat v republikánských primárkách a uděluje největší počet delegátů. Právě v Kalifornii se zřejmě rozhodne, zda se Trump stane republikánským prezidentským kandidátem.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Berlusconi je obžalován ze sexu a lží v sedmi italských městech

30. 4. 2016

čas čtení < 1 minuta

Soudce v Miláně rozhodl, že se spojí soudy v sedmi italských městech a posadí na lavici obžalovaných Silvia Berlusconiho a mladé ženy, které podplácel, aby lhaly pod přísahou. Prokurátoři obviňují devětasedmdesátiletého Berlusconiho, že vyplatil dívkám asi deset milionů eur za jejich mlčení ohledně toho, co se dělo na jeho sexuálních večírcích "Bunga Bunga".

Podrobnosti v angličtině ZDE

Letecký úder na nemocnici v Aleppu se musí stát pro OSN výzvou k akci

29. 4. 2016

čas čtení 2 minuty

Nemocnice al-Quds v severosyrském městě Aleppo se ve 22 hodin před dvěma dny stala terčem útoku. Tato nemocnice se 34 lůžky byla úplně zničena leteckým úderem. Dva z lékařů v této nemocnici byli mezi 14 usmrcenými osobami.

Vzniká nebezpečně samolibá situace, kdy se takovéto útoky na nemocnice začínají považovat za normální, píší Joanne Lia, prezidentka organizace Lékaři bez hranic, a Peter Maurer, předseda Mezinárodního výboru Červeného kříže. Od Afghánistánu až do Středoafrické republiky, od Jižního Súdánu až po Jemen a Ukrajinu se bombardují, plení, vypalují a ničí sanitky, nemocnice i zdravotnická střediska. Pacienti jsou zabíjeni v postelích, útočí se na zdravotníky, kteří zachraňují raněné.

V dnešních válečných konfliktech se armády zaměřují na civilisty a na civilní infrastrukturu, na tržiště, školy, domovy a zdravotnická centra.

V letech 2012-2014 zaznamenal Mezinárodní výbor Červeného kříže jen 11 zemích světa téměř 2400 útoků proti zdravotníkům, pacientům, zdravotním střediskům a dopravě. Dopad na okolní komunity byl zdrcující.

Čínský disident Aj Wejwej připravuje film o uprchlické krizi

29. 4. 2016

čas čtení < 1 minuta

"Máme natočeno přes 600 hodin. Udělal jsem stovky rozhovorů," řekl čínský umělec Aj Wejwej reportérům v Bernu. "Film půjde do kin příští rok."

Aj Wejwej navštívil uprchlické tábory, například ten v Idomeni na řecko-makedonské hranici, kde, jak uvádí, zažil velmi složitou situaci a chce se o tu zkušenost podělit.

Uprchlické tábory navštěvují také uprchlické hvězdy Angelina Jolie a Orlando Bloom. I ti zdůrazňují pokračující krizi, kdy lidé prchají před válkou a chudobou.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Demokrat a bojovník proti nacismu

29. 4. 2016 / František Řezáč

čas čtení 2 minutyV tomto roce vzpomínají bývalí sociální demokraté z Československé republiky, jejich potomci a veřejnost padesátého výročí tragické smrti poslance parlamenu Republiky československé od roku 1929 do roku 1938 a Spolkového sněmu SRN od roku 1953 do roku 1966, soudruha Wenzela Jaksche https://cs.wikipedia.org/wiki/Wenzel_Jaksch

Wenzel Jaksch se podílel jako pověřenec dolnosaské zemské vlády příkladným způsobem na řešení a integraci vyhnanců a uprchlíků po svém příchodu do Spolkové republiky v roce 1949 z londýnského exilu. Několik episod s Jakschem z Anglie oné doby obsahuje také jeden z dílů televizního filmu Pavla Kosatíka České století s názvem Kulka pro Heydricha. https://www.youtube.com/watch?v=qv3MnaY2Tls

Index on Censorship: V Evropě došlo v roce 2016 k výraznému potlačování svobody projevu

29. 4. 2016

čas čtení 1 minuta

Nejhorší je situace v Turecku a na Ukrajině

V roce 2016 došlo v Evropě k "drastickému zhoršení svobody projevu". Konflikty v Turecku a na Ukrajině vedly k obzvláště složitým podmínkám pro práci novinářů.

Britský časopis Index on Censorship, který monitoruje už desítky let případy potlačování svobody projevu, v prvním čtvrtletí letošního roku zaznamenal 301 verifikovaných incidentů útoků na novináře v Evropě, včetně čtyř vražd a 43 fyzických útoků. Útoků bylo o 30 procent více než v prvním čtvrtletí roku 2015.

Aleppo dnes

29. 4. 2016

čas čtení < 1 minuta

Za poslední týden bylo v Aleppu zavražděno více než 200 civilistů.

10 000 dětských uprchlíků v Evropě zmizelo neznámo kam

29. 4. 2016

čas čtení < 1 minuta

Co proti tomu dělají úřady Evropských zemí? Nic. Kdyby se ztratily evropské děti, byl by to skandál...

Prague appeal court has found a left-wing student activist not guilty of "attacking a policeman"

29. 4. 2016

čas čtení 1 minuta

Prague police is unhappy

The Municipal Court in Prague found student Kateřina Krejčová, an activist who tried to defend her boyfriend from police attack during a right-wing anti-refugee demonstration which took place in Prague in July 2015 not guilty of "attacking a policeman". The court's decision is final.

"The original verdict cannot stand," said Judge Václav Kašík. "We do not agree that the action for which the student was sentenced was socially harmful," he added and continued: "We do not think it is reasonable to classify her action even as a minor offence. The accused cannot be punished for sitting on a pavement while the police remained inactive with regard to much more serious criminal activity committed by the participants of the other demonstration," said the judge.

The commanders of Prague police expressed displeasure with the decision of the Prague Municical Court to quash the guilty verdict against Krejčová, which was issued earlier by a lower court. The Prague police chiefs have criticised what they see as "impermissible interference with the work of the police".

"Any activity, whether verbal or physical, which interferes with the actions of the police is absolutely impermissible," said the Commander of the Prague Police Miloš Trojánek. "In this respect, I fully support the work of the police and will continue to do so."

Sources in Czech HERE HERE

There are stories like this in the Czech Republic every day that never make it to the outside world because of a lack of translation. You can support us and help reveal what's happening in Central Europe today. Please make a contribution today on www.paypal.com and send your donation to redakce@blisty.cz. We fully rely on crowdfunding in our work. Thank you.

Czech deputy ombudsman for human rights: "We have to rethink the concept of human rights"

29. 4. 2016

čas čtení 2 minuty

"The concept of human rights requires a 're-start'," says Stanislav Křeček, the deputy of the Czech Republic's human rights ombudsman in his article published in the Právo daily. "We no longer have a clear idea what the concept of human rights means in Europe." "Surely it is wrong to regard the Tibetan flag as a symbol of human rights, since slavery was not abolished in Tibet until 1958. Some human rights 'defenders' call the current Chinese president 'a tyrant', yet China has given its citizens an unprecedented amount of human rights and has enormously increased the wealth of its citizens."

In Křeček's view, human rights are always defined by communities and by states. "Defending human rights of some people by ignoring the rights of other people, which seems to be the current practice in Europe, threatens to undermine the whole concept of human rights as such. How can the authorities agree that Anders Breivik is subjected to 'an inhuman and degrading treatment' considering that  the inmates in most European prisons do not live is such conditions of luxury as he does."

"It is wrong to try to protect human rights by grossly disrupting public order in society," says Křeček, implicitly referring to recent pro-human rights demonstrations which took place in Prague during a visit by the Chinese President, "ignoring the fact that people have not only rights, but also duties. This kind of practice leads many people to the conclusion that what is now being presented as 'human rights' is something far fetched and exclusive which has nothing to do with the lives of ordinary people."

Stanislav Křeček was nominated for the position of the Deputy Ombudsman of the Czech Republic by the Czech Social Democratic Party. He is in an almost permanent conflict with the Czech Ombudsman, Anna Šabatová, a former dissident from the pre-1989 era.

Source in Czech ZDE

There are stories like this in the Czech Republic every day that never make it to the outside world because of a lack of translation. You can support us and help reveal what's happening in Central Europe today. Please make a contribution today on www.paypal.com and send your donation to redakce@blisty.cz. We fully rely on crowdfunding in our work. Thank you.

Diskuse o muslimském šátku, které se odmítl zúčastnit Václav Klaus mladší

29. 4. 2016

čas čtení < 1 minuta

Diskuse o muslimském šátku, které se odmítl účastnit Václav Klaus mladší, poté co opakovaně šíří   o této a dalších záležitostech věcné nesmysly, které  publikuje pochybný server Novinky.cz, se vysílala v Českém rozhlase Plus ZDE. Účastnil se jí redaktor Britských listů Bohumil Kartous.

The culture, stupid!

29. 4. 2016 / Karel Dolejší

čas čtení 5 minut


Kolem roku 1980 výraz "neokonzervativní" znamenal dočista něco jiného než dnes. Týkal se skepse vůči "keynesiánskému" programu Velké společnosti, nikoliv podpory vojenských intervencí v zahraničí. Jedním z těch, kdo byli tenkrát "neokonzervativní" nálepkou častováni, aniž by o ni sebeméně stáli, je sociolog Nat Glazer, mj. spoluautor klasické studie Osamělý dav. Dnes zůstává zajímavý především kritikou projektu multikulturalismu, kterou sotva kdo může označit za rasistickou nebo xenofobní.

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL za březen 2016

2. 4. 2016

čas čtení 1 minuta

V březnu 2016  přispěli čtenáři finančně na Britské listy celkovou částkou 66 703.15 Kč

Zůstatek byl koncem března  2016 125 437.72 Kč.

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno nově zaslat i z mobilního telefonu nebo na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

16849