Jak je možné, že tak blízko Evropy lidi umírají?

28. 6. 2017

čas čtení 3 minuty

"Jak je možné, že tak blízko Evropy lidi umírají? My jsme přijeli úplně na poslední chvíli. Víme, že tam byly čluny a nikdo je nezachraňuje."

Evropská migrační a uprchlická krize neskončila. Ne pro tohoto muže.

"Zůstaňte při vědomí! Dívejte se na mě! Dívejte se na mě!"

Ne pro tuto ženu:

"Záchranné přikrývky, potřebujeme záchranné přikrývky!"

Ne pro dobrovolníky, kteří se zoufale snaží pomáhat.

Začalo to po nás včera při úsvitu, 20 kilometrů od pobřeží Libye. Uvědomili jsme se obrovský, nezvládnutelný rozměr toho, co se děje.Před pouhými třemi dny byly oficiální počty migrantů zde překračujících Středozemní moře 84 000.

Poté, co jsme my viděli, bude nutno opravit tato čísla směrem nahoru o mnoho tisíc lidí.

Na velkých lodích, dvoupatrových, už toho měli dost. V této chvíli je záchranná loď na níž jsme my, už plná.

Toto je paluba německé charitativní záchranné lodi Sea-Watch II.  Kapacita této lodi je 150 lidí. Máme nyní na palubě asi 400 duší, většinou ze západní Afriky, které jsme vyzvedli dnes. A jestliže za mnou půjdete na můstek této lodi, uvidíte, jak obří je tato humanitární krize.

Podívejte se na radar. Spočítali jsme asi 15 nebo 16 těch žlutých teček, každá z nich znázorňuje loď. Některé lodi jsou s uprchlíky, jiné jsou dobročinné lodě, některé lodě patří pašerákům. A když se podíváte tímto směrem, uvidíte, jaké je to měřítko. Na téhle lodi jsou všude lidi. Promiňte.

Když se podíváte tamhle do vzzdálenosti, je tam velký modrý člun, jakým říkají dvoupatrák. Ten veze na dvou patrech asi 700 lidí. Právě sem dopluli a před časem jsem viděli, jak lidi z té lodi skáčou do moře, což je pro charitativní organizace, které tu jsou naprostou noční můrou.

Jsou tyhle záchranné mise součástí podnikatelského modelu pašeráků? A co politický význam tohohle všeho? Ale pro jednu ženu, na jednom člunu je krize prostě jen tímto:

"Prosím, pomozte mi! Pomozte mi!"

Jak zapadá slunce, jestliže jste jednou z těch osob, které vylévají vodu z potápějící se lodi, znamená to: Nenechte nás ve tmě se utopit.

V noci začíná být situace kritická. Rádiové depeše jsou plné paniky. Čluny s uprchlíky se potápějí všude kolem nás.

A pak na přeplněnou loď zraněné. Pozoruhodné svědectví traumatu a ticha. Jen šustění záchranných fóliových přikrývek.

Tato krize je složitá, žádné jediné řešení, žádná jediná příčina. Různé perspektivy.

Šéf dobrovolnické mise je Reinier Boere, zámečník z Holandska, a má na to také perspektivu. Právě vylovil čtyři mrtvoly.

"Jak je možné, že tak blízko Evropy lidi umírají? My jsme přijeli úplně na poslední chvíli. Víme, že tam byly čluny a nikdo je nezachraňuje."

Věcí na této krizi je, že čím více se k ní přiblížíte, tím obtížnější je orientovat se v tom, co se děje.

Faith z Nigérie se o to pokusila nábožnou písní.


 
0
Vytisknout
12218

Diskuse

Obsah vydání | 30. 6. 2017