Egyptská armáda dala znepřáteleným stranám ultimátum

1. 7. 2013

čas čtení < 1 minuta

Egyptská armáda dává znepřáteleným stranám 48 hodin na vyřešení krize. Poskytne prý itinerář pro usmíření, pokud se islamistický prezident Muhammad Mursí a jeho oponenti nedokážou řídit "vůlí lidu".

Prohlášení vrchního velitele generála Abdala Fattáha al-Sisiho bylo zveřejněno v pondělí v podvečer a tvrdí se v něm, že armáda, která zemi neomezeně vládla několik měsíců po svržení exprezidenta Mubaraka a mezi lety 1950-2011 byla vždy rozhodující politickou institucí, "nemá v úmyslu" vstupovat do politiky nebo vlády. Podle Sisiho jsou milionové demonstrace "bezprecedentní".

Opoziční organizace Tamarod, která protesty pořádá, prohlášení přivítala a současně prohlásila, že bude pokračovat v demonstracích za odstoupení Mursího. Naopak Muslimské bratrstvo a islamistická Strana svobody a spravedlnosti prohlášení armády odmítají.

Podrobnosti v angličtině: ZDE

Snowden "požádal o azyl v Rusku"

1. 7. 2013

čas čtení 1 minuta

pondělí 19.00: Podle společnosti BBC požádal americký whistleblower Edward Snowden o politický azyl v Rusku. Konzul z ruského ministerstva zahraničí Kim Ševčenko uvedl, že Snowdenova žádost byla podána v neděli večer. Kreml se k žádosti nevyjádřil.

Vladimir Putin předtím řekl na tiskové konferenci_ "Pokud chce Snowden někam odjet a nějaká země ho přijme, ať to udělá. Pokud chce zůstat tady, může pod jednou podmínkou: Musí zastavit svou práci, jejímž cílem je škodit našim americkým partnerům, i když to může znít podivně z mých úst."

Snowden požádal o politický azyl na konzulárním úřadě moskevského letiště Šeremetěvo v neděli ve 22.30, prostřednictvím Sarah Harrisonové, své zástupkyně z WikiLeaks, uvedl činitel konzulárního úřadu.

Snowden se v pondělí dopoledne setkal s ruskými diplomaty a předal jim seznam 15 zemí, v nichž by chtěl požádat o politický azyl, uvedl list Los Angeles Times. Putin uvedl, že Snowden asi nebude chtít splnit jeho podmínky pro to, aby mohl zůstat v Rusku. "Vzhledem k tomu, že se považuje za bojovníka za lidská práva, asi neplánuje přestat se svou prací, a tak by si měl vybrat zemi, která ho přijme, a zůstat tam." Putin zdůraznil, že Rusko Snowdena do USA nevydá. "Rusko nikdo nikoho nevydává a neplánuje nikoho vydávat. A nikdo nám nikdy nikoho také nevydal.

Deník Guardian k tomu připomíná, že ruští whistlebloweři jsou často pronásledováni a stávají se terčem útoků. Alexej Navalnyj, aktivista bojující v Rusku proti korupci, je v současné době ve vězení a právník Sergej Magnickij ve vězení zemřel. Rusko udržuje hypermoderní systém výzvědných mechanismů a všeobecně se usuzuje, že obrovskou měrou digitálně špehuje ruské občany, dodává Guardian.

Podrobnosti v angličtině ZDE ZDE

Otevřený dopis primátorovi města České Budějovice

1. 7. 2013

čas čtení 4 minuty

ProAlt, Iniciativa pro kritiku reforem a na podporu alternativ
Tomášská 10, 118 00  Praha 1

Juraj Thoma
Primátor města České Budějovice

Praha, České Budějovice dne 1. července 2013
Věc: Otevřený dopis primátorovi města České Budějovice ve věci odpovědi na otazky k událostem v Českých Budějovicích dne 29. 6. 2013

Vážený pane primátore,

ve své tiskové zprávě ze dne 27. 6. 2013 upozorňovala iniciativa ProAlt (viz příloha tohoto dopisu) na narůstající anticikánské a rasistické nálady v české společnosti a na nebezpečí aktivizace rasistických extremistů. Odmítáme rasismus z principiálních důvodů a vyjádřili jsme proto podporu konání shromáždění Čikhatare het/Z bahna ven 2 na českobudějovickém sídlišti Máj. Bohužel, jak ukázaly události ze dne 29. 6. 2013, se toto naše stanovisko ukázalo opodstatněné. V této souvislosti bychom Vás chtěli požádat o odpovědi na naše následující otázky. Rádi je uveřejníme na našem webu www.proalt.cz.

Německo a Francie hněvivě obvinily Spojené státy ze špehování

1. 7. 2013

čas čtení 2 minuty

Vedoucí představitelé Německa a Francie hněvivě zaútočili na Spojené státy v souvislosti s obviněními, že špehují rozsáhlým způsobem své evropské spojence. Daly najevo, že ambiciozní rozhovory o plánované obchodní dohodě mezi USA a EU, které měly začít příští týden, se možná stanou obětí této transatlantické špionážní kontroverze.

Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident François Hollande označili zjištění, že Spojené státy rozsáhlým způsobem špehují Evropu, za nepřijatelné. Německo dodalo, že mají-li být zahájeny rozhovory o obchodní dohodě ve Washingtonu v pondělí, musí existovat vzájemná důvěra.

Merkelová vydala své dosud nejvážnější varování směrem k americké špehovací agentuře NSA. "Už nejsme ve studené válce," řekl její mluvčí Steffen Seibert. "Pokud bude potrvrzeno, že diplomatická zastupitelské Evropské unie a jednotlivých evropských zemí byly odposlouchávány, jasně dáme najevo, že špehovat přátele je nepřijatelné."

Jak Spojené státy sledují evropské spojence

1. 7. 2013

čas čtení 1 minuta

Americké zpravodajské služby špehují misi EU v New Yorku a velvyslanectví ve Washingtonu. Nový utajovaný dokument získaný prostřednictvím Edwarda Snowdena ukazuje, že sledováno je 38 různých diplomatických budov. Mimořádně široké je spektrum metod, od softwarových "štěnic" v elektronické komunikaci přes napíchnutí kabelů a k zachycování vysílání speciálními anténami.

Ekvádorský prezident: Edward Snowden "nemůže opustit Moskvu"

1. 7. 2013

čas čtení 1 minuta

Edward Snowden je údajně "v péči ruských orgánů" a nemůže opustit prostory moskevského mezinárodního letiště bez jejich souhlasu, sdělil v neděli ekvádorský prezident Rafael Correa agentuře Associated Press. Signalizoval tak klesající šance na to, že by Snowden mohl získat v jeho zemi politický azyl.

Práce médií: "Střety Romů s anarchisty" v Českých Budějovicích

1. 7. 2013

čas čtení < 1 minuta

Server Romea upozornil na zprávu jihočeských Krajských listů, jež víkendové pouliční násilí neonacistů, kteří napadli policii, popisuje následujícími slovy:

Po střetech na českobudějovickém sídlišti Máj mezi Romy a anarchisty došlo k uklidnění situace. Policisté situaci nadále monitorují.

Zdroj: ZDE

Egyptské protesty: V neděli 16 mrtvých, 781 zraněných

1. 7. 2013

čas čtení < 1 minuta

Podle egyptského ministerstva zdravotnictví bylo včera při pouličních střetech příznivců a odpůrců prezidenta Mursího zabito 16 osob a zraněno 781 dalších.

Násilí v Bání Suvajf, Alexandrii, Kafr aš-Šajchu a Fajjúmu přineslo v každé lokalitě jednoho mrtvého. Tři osoby zemřely v Asijútu a dalších devět v Káhiře. Posledně zmínění zahynuli před prezidentským palácem (jeden) a před sídlem Muslimského bratrstva na předměstí Mokattam.

182 osob zůstává v nemocnicích hospitalizováno. Z celkového počtu 781 bylo 186 zraněno střelbou z brokovnic, ostatní utrpěli kvůli mdlobám, dušení, zlomeninám a pohmožděninám.

Podrobnosti v angličtině: ZDE

Egyptská opozice zapálila sídlo Muslimského bratrstva v Káhiře

1. 7. 2013

čas čtení < 1 minuta

Protivládní demonstranti v Egyptě zaútočili na káhirské národní sídlo Muslimského bratrstva, organizace, z níž vzešel a kterou ve svém rozhodování preferuje prezident Muhammad Mursí. Budova byla evakuována a hoří.

Před budouvou podle bezpečnostních složek od neděle v potyčkách zahynulo osm osob.

Opozice, která uspořádala milionové protesty po celé zemi, dala prezidentovi ultimátum do úterka. Žádá jeho rezignaci kvůli údajným nesrovnalostem během voleb a proto, že nezvládá řízení země. V opačném případě hodlá uspořádat rozsáhlou kampaň občanské neposlušnosti. Mursího příznivci tvrdí, že potřebuje více času.

Podrobnosti v angličtině: ZDE

Egypťané požadují rezignaci prezidenta Mursího

1. 7. 2013

čas čtení 1 minuta

Statisíce Egypťanů po celé zemi vyšlo do ulic, aby požadovali odchod prezidenta Muhammada Mursího, který se právě před rokem po první demokratické přímé volbě ujal funkce. Mnozí se obávají, že při demonstracích dojde k násilí.

Proč Egypťané žádají odchod prezidenta, kterého si sami zvolili?

1. 7. 2013 / Karel Dolejší

čas čtení 3 minuty

Z naivně ideologizujícího hlediska je situace v Egyptě naprosto jasná: "Lid" si zvolil v prvních přímých demokratických volbách prezidenta, který zvítězil s výraznou převahou. Jak tedy teď může někdo požadovat, aby odešel? A jak se přitom dokonce může spojit s představiteli bývalého režimu?

Při podrobnějším pohledu na věc ovšem obraz již nevyhlíží takto jednoduše. Islamisté zvítězili v prezidentských volbách, protože měli nejlepší organizační základnu a podporu konzervativního venkova, který se egyptské revoluce ve své většině neúčastnil. Nyní si prostřednictvím prezidenta, jehož pravomoci jsou již rozsáhlejší, než kdy měl Husní Mubarak, dělají v zemi prakticky úplně, co chtějí. Ekonomika upadá, ale islamisty to zatím nijak zvlášť nepálí. Nevadí jim ani rozklad veřejného sektoru, v němž za minulého režimu z důvodů politické proskripce nesměli působit.

Proč se máme bát zrovna Zemana?

1. 7. 2013

čas čtení 2 minuty

V reakci na článek Karla Dolejšího Proč už nebudu psát vnitropolitické komentáře a návaznou diskusi bych rád poukázal na podivný jev, který mi již delší dobu vrtá hlavou. Pro řadu jinak zjevně inteligentních lidí je Miloš Zeman coby prezident České republiky zásadním ohrožením demokracie, svobody, polistopadového vývoje a bůhvíčeho ještě. "Vláda Nagyové a Kalouska" je pak jen v zásadě neškodným a nepřekvapujícím pokračováním trendu stále horších vlád, které stále více kradou a stále více občany pohrdají, píše Radek Svítil.

Parlamentní demokracie nebo parlamentní diktatura?

1. 7. 2013 / Michael Kroh

čas čtení 6 minut

Demokracie je diskuse, říkával Masaryk. Z tohoto zorného úhlu po zhlédnutí nedělních Otázek Václava Moravce to s demokracií u nás ovšem nevypadá příliš růžově. První část nabídla divákům křížový výslech designovaného premiéra moderátorem, přičemž chyběla snad jen rozsvícená lampa namířená do obličeje tázaného či nějaký středověký mučící nástroj. Rusnok se bránil statečně a když bylo třeba, nebál se odkázat slušným způsobem nafoukaného redaktora do patřičných mezí. Určitě nepropadl a dále posílil své renomé u diváků.

Co mě pobavilo

1. 7. 2013 / Miroslav Tejkl

čas čtení < 1 minuta

Pan Kroh píše:

"Jeho planoucí zaujetí v obraně parlamentarismu by mu záviděl snad i sám Oliver Cromwell."

To mně pobavilo.

Má snad pan Kroh na mysli téhož Olivera Cromwella, který rozehnal tzv. Dlouhý parlament a stal se v roce 1653, tedy čtyři roky po vyhlášení republiky, diktátorem - Lordem Protektorem?

Melčák s Pohankou musí mlaskat blahem

1. 7. 2013 / František Štván

čas čtení 2 minuty

Benešová, Koníček, Kohout, tři členové ČSSD, kteří v rozporu s míněním nejvyššího vedení ČSSD přijali místo ministrů v Rusnokově vládě, si při své inteligenci musí být vědomi, že přijetím těchto funkcí rehabilitují ex-poslance za ČSSD Pohanku s Melčákem, kteří ČSSD zradili, když podpořili tehdejší vládní koalici ODS, KDU-ČSL a Strany zelených, píše František Štván. Toho samého si musí být vědom každý člen ČSSD, který na Melčákovi s Pohankou po jejich zradě nenechal nit suchou, ale dnes, když ze zrady členů ČSSD profituje Miloš Zeman, ji, stejně jako dobrovolný odchod zrádců z řad ČSSD, který výše jmenované trojici doporučuje B. Sobotka, vidět nechce. Například Jeroným Tejc výzvu předsedy ČSSD k odchodu trojice zrádců ze strany musí vnímat jako hysterickou, když kolegy z vedení ČSSD vyzývá, aby nebyli hysteričtí. Zkrátka a dobře.

Nedělní Karlovy Vary: Minimalistická pomalost

1. 7. 2013 / Jan Čulík

čas čtení 4 minuty

Hlavními charakteristickými rysy dvou ze tří soutěžních filmů, které se promítaly na karlovarském filmovém festivalu v neděli v podvečer a večer, byl minimalismus a pomalost. Na první pohled se oba snímky zdály poněkud zdlouhavé a nudné, po delší expozici se však ke konci tempo obou filmů přece jen jaksi rozchodilo. Je to snad letos móda zkoušet diváka, který se při promítání dívá do programu, jak ještě bude ten film dlouhý? To dost dobře nevypovídá o tom, že by zrovna zaujal.

Prameny života: Vynikající, ironická a lidská sága

30. 6. 2013 / Jan Čulík

čas čtení 5 minut

S velkou zvědavostí jsem v sobotu odpoledne v Karlových Varech zašel na tříhodinový autobiografický film německého režiséra Oskara Roehlera Quellen des Lebens (Prameny života) mapující osudy tří generací jedné rodiny od konce druhé světové války až do osmdesátých let 20. století. Film mě zajímal proto, že na mě v osmdesátých letech v britské televizi udělal obrovský dojem slavný německý generační seriál Heimat režiséra Edgara Reitze, kronika života Německa během dvacátého století, v letech 1919-1982, jak se historické události promítaly do života vesničky Schabbach v Hunsruecku. Je to nesmírně lidské zobrazení osudů normálních lidí, vesničanů, během kataklysmat dvacátého století. (Vždycky jsem si říkal, že kdyby tento slavný seriál odvysílala Česká televize v hlavním vysílacím čase, odstranilo by to spoustu předsudků mezi Čechy a Němci - jenže ono spíš se dnes hodně lidem hodí, aby ty předsudky odstraňovány nebyly.)

Líbánky: Velmi dobrý nový film Hřebejka a Jarchovského se sociálním posláním

29. 6. 2013 / Jan Čulík

čas čtení 3 minuty

Velmi dobře natočený, napsaný a zahraný je nový film Jana Hřebejka a Petra Jarchovského s ironickým názvem Líbánky, který byl letos v Karlových Varech vybrán do hlavní festivalové soutěže.

Projednou je tu český film, který má silný a napínavý příběh. Jako obvykle u Hřebejka je součástí filmu určité pedagogické poslání. Jak tomu bylo v několika posledních scénářích Petra Jarchovského, jádrem příběhu a zdrojem napětí je překvapivý, "šokující" kostlivec ve skříni, který radikálně změní zdánlivě pozitivní a optimistické poměry v současnosti.

Karlovy Vary začínají rázně

28. 6. 2013 / Jan Čulík

čas čtení 3 minuty

Hned první film, který jsem zhlédl na letošním filmovém festivalu v Karlových Varech, mi připomněl a znovu zdůraznil, že na karlovarském festivalu je zcela podružná hysterie kolem celebrit (je poněkud směšná, protože z mezinárodního hlediska nejsou Karlovy Vary žádným Cannes, ve světovém tisku se o nich sotva objeví zmínka), ale vynikající je na Karlových Varech dramaturgie. Festival je pozoruhodně profesionálně vybranou přehlídkou těch nejzajímavějších mezinárodních filmů z poslední doby, které se do České republiky jinak nedostanou.

Jak skončí prométheovský mýtus?

1. 7. 2013 / Josef Šmajs

čas čtení 14 minut

Je nepochybné, že evropská kultura dala světu nejen duchovní základy umění, filosofické a vědecké racionality, ale i dva velké mýty. Mýtus o Kristu a mýtus prométheovský. Zdá se, že mýtus o Kristu jako o lidském spasení a naději se ve spotřební technické civilizaci zvolna vyčerpává. Také vzdorovitý mýtus prométheovský (Aischylos), vzkříšený evropským romantismem, slábne a bude patrně opuštěn. Domnívám se, že oba mýty úzce souvisejí nejen s přibližným místem svého vzniku, ale také se skrytou duchovní orientací zemědělské, řemeslné a rybářské kultury. Jsou součástí hodnotového odklonu lidí od přírody, náznakem nástupu skrytého predátorského duchovního paradigmatu.

Syrská armáda útočí na Homs

1. 7. 2013

čas čtení 1 minuta

Armáda prezidenta Bašára Asada v neděli ostřelovala z děl město Homs, hlavní základnu sunnitských povstalců v centrální Sýrii, a také ho bombardovala ze vzduchu. Druhým dnem tak pokračovala ofenzíva proti tomuto strategicky důležitému městu.

O co se tu (ne)hraje

30. 6. 2013 / Marek Řezanka

čas čtení 8 minut

Miroslav Kalousek se rozhodl, že si po mnohých rolích, které již měl (např. zastánce křesťanských hodnot, obhájce a podporovatel hazardu, rozesilatel složenek, snižovatel dluhu, který mezitím roste, atd.) střihne roli obhájce demokracie. Všichni máme uvěřit (asi sází na úplný reset naší paměti), že je bytostným demokratem, kterému jediné, co leží na srdci, jsou naše svobody a práva. A že hlavní kazisvět, který nás o ně chce připravit, je prezident Miloš Zeman.

Bylo by to úsměvné, kdyby této pohádce tolik lidí nevěřilo.

Vzdor a beznaděj nad klávesnicí

30. 6. 2013 / Radek Mikula

čas čtení 4 minuty

Po přečtení Dolejšího rezignace na kritiku prezidenta republiky musím uznat výstižnost jeho povzdechu nad obtížností střetu s rozšířeným vnímáním mesiášské role Miloše Zemana v dnešním politickém životě. Je to fakt a především pro další vývoj české levice je zásadním prvkem jejího budoucího směřování.

Hlavním polem pro prosazování jeho vlivu bude sociální demokracie. I po třiadvaceti letech stále nevyprofilovaná a rozklížená strana. Její představitelé se obávají kritizovat prezidenta z podobných důvodů, z jakých o něm Karlu Dolejšímu nechce psát. Jenže oni mají důvodné obavy o zájmy své strany, tedy o důsledky, které by otevřenější kritika hlavy státu měla na jejich volební preference mezi tou (nikterak malou) částí levicového voličstva, stejně jako na "zemanokratickou" část vlastní členské základny.

Americké špehování Evropské unie ohrozilo klíčovou dohodu USA-EU o volném obchodu

30. 6. 2013

čas čtení 1 minuta

Zpráva týdeníku Der Spiegel, že americké výzvědné agentury odposlouchávaly budovu Evropské rady "připomíná studenou válku", řekla německá ministryně

Vyhlídky na uzavření nové obchodní dohody mezi USA a Evropskou unií, která by měla oběma stranám přinést obchodní výhody v hodnotě mnoha stamiliard dolarů, utrpěly těžkopu ránu poté, co bylo zveřejněno obvinění, že Washington odposlouchával klíčové úřady Evropské unie a zaznamenával telefonní rozhovory a emaily vysokých činitelů Evropské unie.

Otevřený dopis předsedovi ČSSD:

Bohouši, přestaň blbnout a mazej k pumpám!

29. 6. 2013 / Martin Kunštek

čas čtení 22 minut

Česká republika čelí nejhoršímu ohrožení od svého vzniku. Kombinace rizik spojených se vstoupením v účinnosti nového Občanského zákoníku, rozpočtového provizoria a neschopnosti vyjednat si dobré podmínky pro čerpání fondů EU v rozpočtovém rámci 2014 -- 2020 představuje pro občany, podniky a národního hospodářství ohrožení, jaké naše země nepoznala od ukončení nacistické okupace. Škody mohou být větší než kdyby se současně opakovaly ničivé povodně z roku 2002 a vybuchla atomová elektrárna Dukovany.

Zástupci lidu versus lid

29. 6. 2013 / Lubomír Brožek

čas čtení 5 minut

"Slibuji věrnost České republice. Slibuji, že budu zachovávat její Ústavu a zákony. Slibuji na svou čest, že svůj mandát budu vykonávat v zájmu všeho lidu a podle svého nejlepšího vědomí a svědomí."

poslanecký slib

"Zástupce občanů nesmí v průběhu své funkce změnit politickou stranu, za kterou byl zvolen."

Karolina Peake, Etický kodex VV

Kůl v plotě není cool

Jacob van Blom

Věru vznešeně zní slova poslaneckého slibu. Až na to, že si při nich vždycky vzpomenu na Jirotkova Saturnina, kde se píše o slovech lásky, jež "ztratila zvuk v ústech sňatkových podvodníků". Neb k čemu sliby, když slova ztrácejí váhu, povlávajíce vzduchem jak listí v ústavní zahradě, mezi nímž vzrušeně pobíhají blázni s hrabičkami, doufajíce, že se dohrabou smyslu. A zatímco jedni blázni hrabou lehýnké listí slov, jiní blázni, šibalové, prostě jenom hrabou.

Rasové nepokoje v Českých Budějovicích

29. 6. 2013

čas čtení 2 minuty

Zhruba dvě stovky převážně Romů se po 13 hodině sešlo na českobudějovickém sídlišti Máj, kde probíhá shromáždění s kulturním programem Čikhatar Het/Z bahna ven II, které společně s místní romskou komunitou pořádá občanské sdružení Konexe. Shromáždění reaguje na protiromskou demonstraci, která začala v 16 hodin na na náměstí Přemysla Otakara II a sešlo se na ní asi 500 lidí. Ti se pak vydali na sídliště Máj, kde se pokusili zaútočit na poklidně shromážděné Romy. Policie proti nim zasáhla.

Lidé se tam sešli kvůli incidentu, při kterém se mělo dostat do konfliktu na dětském hřišti napřed několik dětí, pak jejich rodiče a další dospělí. Výsledkem konfliktu mezi Romy na jedné straně a Čechy na druhé straně bylo několik zraněných. Mezi zraněnými je i těhotná žena. Není jasné, kdo a jak konflikt začal, protože přesné příčiny a okolnosti incidentu policie zatím nezveřejnila.

"Shromáždění je na podporu místní českoromské sousedské komunity, za zlepšení sousedských vztahů," vysvětlil již dříve důvody shromáždění na sídlišti Máj serveru Romea.cz Miroslav Brož ze sdružení Konexe. "Preventivně jsme ohlásili zábor ulic na Máji, aby tudy neprošel pochod, s nímž by mohly být spojeny násilnosti. My pořádáme poklidnou akci," dodal k tomu pro server Deník.cz zástupce svolavatele Markus Pape. "Shromáždění jsme na radnici ohlásili již v pondělí," upřesnil pro server Romea.cz Brož.

Především Romové na shromáždění upozorňovali, že situace na sídlišti by se mohla zlepšít, pokud by Romové byli v policejních hlídkách. Na akci zaznělo několik projevů, zpívalo se a hrálo na hudební nástroje.

Další shromáždění začalo v 16 hodin na náměstí Přemysla Otakara II.Těsně před jeho začátkem bylo na náměstí asi 200 lidí. Kolem půl páté stoupl počet lidí asi na 500. Mezi shromážděnými bylo i několik skupinek extremistů. Improvizovaným pódiem se stala Samsonova kašna. Podle serveru Deník.cz řečníci mluví o dvojím metru a zaznívají rasistická hesla.

Podrobnosti: ZDE

Co dokáže nenávist

29. 6. 2013 / Milan Daniel

čas čtení 1 minuta

Jsou zdraví, normální a žijí v Česku. Byli by i šťastní -- kdyby nebyli snědí. Řeč je o rodině Saši Kiňové a Antonína Kroščena z Milovic, jimž se minulý měsíc narodila zdravá paterčata.

Zatímco jinde v Evropě by veřejnost se sympatiemi sledovala situaci náhle rozrostlé rodiny, v Česku se tato veřejnost dělí na dva tábory -- ty, kteří jí přejí a ty, kteří by jí do bytu nejraději naházeli zápalné láhve. Nepřeháním. Jak informuje Deník, minimálně část prostředků, která se sešla na podporu rodiny bude využita na to, aby okna jejího bytu byla ochráněna před rozbitím a vhozením cizího předmětu.

Jednoduché rozhodování

29. 6. 2013 / Josef Mrázek

čas čtení < 1 minuta

Jsou jen dvě hlasování, která mají nastat podle pevně stanovených pravidel: zda rozpustit Sněmovnu a to druhé, zda projevit důvěru Rusnokově vládě.

První je potřebné, aby se potvrdilo, kdo si chce vzdor všemu zachovat zbylé požitky, nebo aspoň oddálit své trestní stíhání, a druhé k tomu, aby se ukázalo, zda je 101 poslanců, kteří se nestydí být proti národu.

V obou případech jsou dlouhé a složité řeči zbytečné, a než se to odhlasuje, můžeme pracovat na úkolech do budoucna.

Ekvádor zřejmě neposkytne Snowdenovi politický azyl

29. 6. 2013

čas čtení < 1 minuta

Zdá se, že plán na dopravu whistleblowera Edwarda Snowdena z Moskvy do bezpečí Jižní Ameriky se začal rozkládat. Mezi ekvádorskou vládou a Julianem Assangem vzniklo ohledně Snowdena napětí.

Ekvádorský prezident Rafael Correa zastavil úsilí pomoci Snowdenovi odcestovat z Ruska do Ekvádoru uprostřed obav, že si Assange uzurpuje roli ekvádorské vlády. Vyplývá to z diplomatické korespondence, která byla prozrazena v pátek.

Objevily se signály, že Ekvádor zřejmě nebude chtít Snowdenovi poskytnout azyl a že ho irituje Assange. Prezident Correa prohlásil, že dočasný cestovní dokument, který mohl pomoci Snowdenovi odcestovat z Moskvy, je neplatný.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Ztracená generace

28. 6. 2013

čas čtení 2 minuty

Každý z 5,6 milionu mladých evropských nezaměstnaných má vlastní příběh. Někteří jsou absolventy univerzit a značně "překvalifikovaní" pro práci, kterou mohou dostat. Jiní v dobách prosperity brzy odešli ze školy, aby mohli vydělávat, a během krize pak přišli o všechno.

Hlavy států EU právě vedou v Bruselu rozhovory o nezaměstnanosti mladých a toto téma se nachází na špici agendy. Tato nezaměstanost právě dosahuje historického rekordu. V dubnu byla v celé EU bez práce téměř čtvrtina lidí mladších pětadvaceti let. V Řecku je to více jak 60% a ve Španělsku 56%.

Proč už nebudu psát vnitropolitické komentáře

28. 6. 2013 / Karel Dolejší

čas čtení 5 minut

Napsal jsem za poslední léta řadu textů, ve kterých jsem kritizoval uzavřenost českých politických elit, uzavřenost stávajícího kartelového systému politických stran. Tento systém je od svého počátku v 90. letech nemocný "naroubovaností" na postkomunistické poměry, nikdy v této zemi nedošlo ke vzniku stran s širší základnou, které by měly šanci se samofinancovat a nebyly tedy fatálně odsouzeny k parazitnímu přiživování se na veřejných rozpočtech.

Někomu se to může jevit jako paradoxní, ale v současné české politické krizi, nejhorší od roku 1989, pokládám i tento velice nedokonalý systém stále ještě za výrazně lepší a perspektivnější variantu než systém neomezené vlády ústavně neodpovědného prezidenta. Důvody jsou podle mne, ale zdá se, že jen podle mne, nabíledni: Přes všechnu zkaženost partajnictví je právě v něm dosud alespoň v zárodku zachována pluralita zájmů nedokonale reprezentující pluralitu zájmů v české společnosti a také princip rozdělení moci. Systém vlády ústavně neodpovědného prezidenta a jeho kamarádů žádnou takovou pluralitu ani v nejmenším nenabízí.

Zemanův drzý husarský kousek rozděluje právníky a znepokojuje sociální demokraty

28. 6. 2013

čas čtení 1 minuta

Česká vláda odborníků pod premiérem Rusnokem by se mohla stát "plakátem propagandy" pro prezidentovu stranu. Důvěru parlamentu nemá Rusnok sice v kapse, má ovšem důvěru prezidenta Miloše Zemana, píše v listu Der Standard Gerald Schubert.

Česká vláda odborníků pod premiérem Rusnokem se stane "propagandistickým plakátem" prezidentovy strany. Ale důvěru parlamentu nemá ani zdaleka v kapse, píše v listu Der Standard Gerald Schubert.

Pozn. red. Článek byl opraven v pátek 28.6. v 16 hodin. Původní verze omylem překládala německý výraz "husarský kousek" jako "puč". Čtenářům se omlouváme.

Ekvádor se připravuje na diplomatický konflikt s USA kvůli Snowdenovi

28. 6. 2013

čas čtení 1 minuta

Zdá se, že země považovaná za nejpravděpodobnější útočiště bývalého zaměstnance služby NSA je odhodlána vyrovnat se s následky, když oznámila, že jednostranně a nevratně odmítá 23 milionů dolarů ročně plynoucích ze snížených tarifů na růže, korýše a mraženou zeleninu. Sekretář prezidenta Rafaela Correy sarkasticky navrhl, aby Spojené státy použily tyto prostředky na výcvik vládních zaměstnanců v dodržování lidských práv.

Prezident Obama se ve čtvrtek pokoušel zklidnit mezinárodní rozruch kolem Edwarda Snowdena, když Ekvádor vystupňoval svou neústupnost vůči USA a oznámil, že preventivně odmítá milionové obchodní benefity, o něž může přijít, pokud by poskytl azyl uprchlíku Snowdenovi, který pobývá v mezinárodním prostoru moskevského letiště.

Ruské ministerstvo obrany zveřejnilo rozsáhlý program přezbrojování

28. 6. 2013

čas čtení 1 minuta

KD│ Ruské ministerstvo obrany na své internetové stránce zveřejnilo prezentaci představující velkoryse pojatý plán činnosti na léta 2013-2020. Jeho součástí je i rozsáhlý program přezbrojení ozbrojených sil soudobou technikou. Mezi jiným z něj vyplývá, že v letech 2013-2014 dojde k výraznému zrychlení obměny vrtulníkového parku a ještě výraznějšímu zrychlení modernizace raketové výzbroje pozemních vojsk. Oproti tradiční představě ruské armády naopak jakoby překvapuje poměrně nízká priorita obrněných bojových vozidel v těchto plánech, kterou mimochodem dokresluje i skutečnost, že vyvíjený tank Armata, který by se měl konečně přinejmenším vyrovnat soudobým západním konstrukcím, nebude v září představen veřejnosti, jak bylo předběžně oznámeno. Do příštího roku má být obměněno pouze 5% stávající obrněné techniky. To tak zcela nenasvědčuje představě sugerované některými "zasvěcenými" komentátory, podle níž Rusko v relativně krátké době, údajně snad již v tomto roce, počítá s velkou válkou.

Podrobnosti v ruštině: ZDE

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL za duben 2013

25. 5. 2013

čas čtení 2 minuty

V dubnu 2013 přispělo finančně na Britské listy 186 osob bankovním příkazem celkovou částkou 38 474,44 Kč, dobrovolným předplatným prostřednictvím mobilu v lednu 2013 částkou 5277.48 Kč.

Zůstatek byl koncem dubna 2013 160 981.38 Kč, z toho má být částka v rezervě na exekutorský projekt 166 375,59 Kč, takže výdaje na provoz Britských listů do ní zasáhly a Britské listy dlužily exekutorskému projektu 5394.21 Kč.

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno nově zaslat i z mobilního telefonu nebo na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

37889