246

Josef Brož

Josef Brož
*1965
publicista, novinář a kritik. Studoval na koncem 80. let Filozofické fakultě Univerzity Karlovy (FF UK) estetiku, divadelní a filmovou vědu. Podílel se na aktivitách Studentského tiskového a informačního centra (STIS), vydával na fakultě časopis Situace a přispíval do časopisu Kavárna A.F.F.A, který redigoval Martin Mejstřík. Ve Francii studoval na pařížské Sorbonne-Nouvelle, Paris III a Fakultě práva a politických věd Université de Bourgogne, Dijon/Paris (diplom DESS, kulturní politika).

V průběhu 90. letech působil jako redaktor kulturních oddělení, posléze také jako komentátor a zpravodaj v českých novinách (Denní Telegraf, Prostor, Český deník a týdeník, Lidové noviny), zároveň publikoval pravidelně kritiky, rozhovory a recenze v časopisu Ateliér. Spolupracoval také s Českým rozhlasem - Praha (např. čtyřdílný cyklus o Evropské unii s názvem "Jedeme do Evropy", 1996/97).

Přispíval rovněž do francouzských médií: Libération, La Croix, RFI. Před volbami v roce 1998 vydal knižní rozhovor s předsedou ČSSD Milošem Zemanem: Kdo je Miloš Zeman (Rybka Publishers, 1998). V letech 2000-2002 byl editorem ekonomických časopisů Development a Systémy logistiky, publikoval v rámci vydavatelské sítě agentury ATOZ.

K výročí 17. 11. v roce 1999 spolupodepsal (společně s Igorem Chaunem, Martinem Mejstříkem, Vlastimilem Ježkem, Vratislavem Řehákem a Šimonem Pánkem) výzvu bývalých studentů "Děkujeme, odejděte!", která se stavěla kriticky vůči opoziční smlouvě a zejména jejím dvěma představitelům: Miloši Zemanovi (ČSSD) a Václavu Klausovi (ODS). Později se podílel na založení Sdružení "Děkujeme, odejděte!" (společně s Kateřinou Poslední, Petrem Kourou, Vojtěchem Pávem, Petrem Pechanem a dalšími), jejímž předsedou se stal v lednu 2002. Od podzimu roku 2000 se účastnil diskusí (Monika Pajerová, Martin Mejstřík, Taťána Fischerová a jiní), jež vyústily o rok později, koncem října 2001, v založení politických stran Naděje a Cesta změny (CZ), jejímž předsedou se stal Jiří Lobkowicz. Za CZ pak kandidoval jako její regionální lídr na kandidátce do parlamentních voleb v červnu 2002. Byl místopředsedou Evropské demokratické strany s působností v Evrospké unii, jejíž zakládajícím členem byla právě Cesta změny. Nyní je v Evropské demokratické straně (PDE/EDP) generálním sekretářem. Je členem Strany pro otevřenou společnost (SOS) s působností v České republice, kandidoval na 4. místě kandidátky Starostové a nezávislí - Vaše alternativa!

Koncem roku 2008 vydal knižní monografii Aféry Anduly Sedláčkové (Petrklíč, Praha 2008), která původně vycházela na pokračování jako série fejetonů v Britských listech rok předtím.

Od května 2009 působil v Literárních novinách jako redaktor, od podzimu téhož roku jako zástupce šéfredaktora pro kulturu.

Od září 2010 působil jako šéfredaktor brněnského knižního Nakladatelství JOTA, nyní je na volné noze.

Svými komentáři a názory přispíval do francouzského vysílání Českého rozhlasu, Hospodářských novin a Mladé fronty Dnes, nyní zejména do Mladé fronty Dnes, belgického rádia-televize RTBF a francouzského RFI.

Pravidelně přispívá kromě Blistů také na: stránky Festivalu spisovatelů Praha a do revue Mladé fronty Dnes na stránkách kavarna.idnes.cz, komentáři také nově do pořadu Události a argumenty na ČRo6 (výlučně o Francii).