Před ukrajinským parlamentem v Kyjevě došlo k násilnostem

31. 8. 2015

čas čtení 1 minuta

Demonstranti se hádali a házeli granáty před ukrajinským parlamentem v Kyjevě. Usmrtili jednoho důstojníka z Národní gardy ministerstva vnitra a zranili až 100 lidí, deset z nich vážně. K násilí došlo na protest proti hlasování parlamentu, který poskytl východním regionům Ukrajiny, ovládaným Ruskem podporovanými vzbouřenci, určité ústupky.

Většina demonstrantů pocházela ze strany Svoboda, což je ultrapravicová strana, která byla součástí majdanského hnutí, jež svrhlo prezidenta Janukovyče, avšak neuspěla ve volbách a získala v nich jen několik málo poslanců.

Německé MZV popřelo zprávu německé TV o zvláštních vlacích pro Syřany posílaných do Maďarska

31. 8. 2015

čas čtení < 1 minutaOznámilo, že se Syřané musejí nejprve registrovat v Maďarsku:

Humánní postoj Angely Merkelové vůči uprchlíkům je poučením pro nás pro všechny

31. 8. 2015

čas čtení 6 minut

Angela Merkelová: "Nebudeme tolerovat ty, kteří zpochybňují důstojnost jiných lidí," řekla a stála před transparenty, obviňujícími ji, že je "zrádkyně lidu". "Nebudeme tolerovat ty, kdo nejsou ochotni pomoci tam, kde z právních i z humanitárních důvodů je pomoc na místě. Být zemí, do které se chce tolik lidí přistěhovat, může být zdrojem hrdosti."

Merkelová má pravdu a zaslouží si podporu od všech Evropanů.

Seznam hrůz roste. Minulý týden bylo nalezeno 71 uprchlíků udušených v opuštěném kamionu v Rakousku. Připočetli se k stovkám uprchlíků, kteří umírají téměř denně ve Středozemním moři. Ta hrstka lidí v Calais, kteří umírají ve snaze dostat se do Británie, je jen tragickými poznámkami pod čarou na okraji pokračujícího příběhu smrti. Uprchlíci vědí, jak riskantní a nebezpečná je cesta do Evropy: Nicméně, OSN uvádí, že v nadcházejících měsících jejich počty budou vzrůstat. Až 3000 lidí bude denně riskovat život ve snaze se dostat do Evropy, píše v deníku Guardian Will Hutton.

"Refugees are vermin and rabble. So, 71 dead people in Austria? And are we to shed tears over this?"

31. 8. 2015

čas čtení < 1 minuta

"So what, 71 people were found dead on the motorway in Austria. Are we to shed tears over this?" said Daniel Kalenda, a member of the Czech Catholic party KDU-ČSL omn Faacebook at the weeked. He continued: "The refufgees are not supposed to be stupid and enter a refrigeration lorry. "I am told that there was no air immediately after the door was closed. And so what? The world is shocked, I am not mourning, I do not feel sorry for them. Not at all. They are rabble, vermin and elements which do not belong into our country."

Pavel Bělobrádek, the Head of the Party has distanced himself from his statements. Kalenda has now resigned from his position as member of the National Inspection Committee of his party.

By Monday, he had removed these statements and apologised for having written them under the influence of alcohol. The Czech Catholic Party is thinking about expelling Kalenda from its ranks.

Source in Czech HERE

Uprchlíci: Jak je tomu doopravdy

31. 8. 2015 / Karel Dolejší

čas čtení 3 minuty

Někteří čeští občané si vymýšlejí nejneuvěřitelnější výmluvy, bez jakékoliv vazby na realitu, jen aby si zdůvodnili svůj nepřátelský postoj vůči uprchlíkům, přestože Ženevská konvence o uprchlících z roku 1951 právně zavazuje i Českou republiku, aby jim pomáhala. Karel Dolejší na to reagoval pár poznámkami na Facebooku:

Ach jo.

1. "Svobodné a neválčící" země kolem Sýrie už jsou plné až po střechu, každý měsíc se tam snižuje životní standard těch, kdo tam zůstali; děti už nechodí do školy, ale do práce, protože není na jídlo. Notabene kolem Sýrie už ve skutečnosti nejsou svobodné a neválčící země, třebaže 85 % uprchlíků v nich nadále zůstává. V Turecku a Libanonu se válčí, Jordánsko se účastní leteckých operací, politicky je všude situace velmi vypjatá. Podobně situace kolem Eritreje, odkud přichází druhý největší počet žadatelů a azyl v Evropě.

Reklama na "čisté" kuře ukazuje, jaké hodnoty si chceme chránit: machistický konzumerismus

Tohle jsou ty pravé hodnoty, ty naše

31. 8. 2015 / Bohumil Kartous

čas čtení 2 minuty

Patriarcha sedí u rodinného krbu a s otcovskou shovívavostí vítá své potomstvo v čase rodinného rituálu, oběda. Manželka v pokročilém stádiu těhotenství v dobu, kdy hlava rodiny nečinně prodlévá "ve vyšších sférách" chystá na stůl. Výjev z nějaké arabské telenovely? Nikoliv, obraz z rádoby vtipné reklamy na "pravé slovenské kurča". Kouzlem nechtěného je, že tato reklama demaskuje pravé ty hodnoty, které hrdinní obránci chtějí bránit, nehledě na to, na které straně Moravy.

Human Rights Watch v Bruselu informuje o kriminálních výrocích Martina Konvičky na Facebooku

30. 8. 2015

čas čtení 4 minuty

Konvičkovy výroky porušují tyto paragrafy trestního zákoníku České republiky:

Lidé mají strach, protože s nimi média cvičí

30. 8. 2015 / Barbora Hodková-Knobloch

čas čtení 7 minut

Lidé netuší jednu základní věc a to, že se sami zítra mohou velice lehce stát takovýmto lidským nákladem i oni. Celá naše kultura je jen tenounká slupka, celé Česko, celá Evropa, celý svět je dnes v situaci, že se podobný šílený zmatek, který vyhnal lidi ze Středního východu a z Afriky může odehrát na libovolném místě planety a každý z nás se může stát uprchlíkem.

Toho dne, kdy bylo v otevřeném chladicím voze objeveno 71 mrtvol utečenců ze Sýrie a odjinud, toho pochmurného a tragického dne, kdy vyšlo najevo, jakou necitelnou kulturou jsme, píší české deníky o všem možném a jen okrajově se zmiňují o této tragédii.

Rozhovor Britských listů 20:

Chceme z dětí čtenáře, ale protivíme jim jazyk

28. 8. 2015

čas čtení < 1 minuta
Při příležitosti začátku nového školního roku hovoří Bohumil Kartous v tomto Rozhovoru Britských listů s reformátorem českého školství Ondřejem Hausenblasem o problematické praxi českých škol. Při příležitosti začátku školního roku se tento rozhovor vysílá na regionalni televizi.cz, která je k dispozici satelitem, pozemním digitálním vysíláním a na kabelu i na internetu, která je k dispozici na kabelu a na internetu, od pátku 28. srpna 2015.

Škola prací, nebo hrou?

31. 8. 2015 / Pavel Táborský

čas čtení 4 minuty

Tak nám začíná 241. školní rok, počítaje od moudrého opatření Marie Terezie a Josefa II. reformovat vzdělávací systém a zavést povinnou školní docházku. Osvícenští panovníci, zejména po sedmileté válce, zjistili, že jednou z příčin porážek rakouských vojsk byla nízká úroveň vzdělání rekrutů a celková zaostalost výroby v monarchii. A tak z prostředků získaných z rušených klášterů a církevních řádů za pomoci odborníků z Pruska reorganizovali školskou soustavu. Podobně reagovala o nějakých dvě stě let později vláda USA, když v roce 1957 k jejímu překvapení začal vysílat signály z oběžné dráhy sovětský Sputnik a o čtyři roky později se hlásil z oběžné dráhy první kosmonaut Jurij Gagarin.

Czech politician Tomio Okamura whips up anti-refugee hatred

"Muslims, uninvited intruders from an enemy culture will destroy our democracy and our freedoms"

30. 8. 2015

čas čtení 7 minut

Tomio Okamura is a Czech Member of Parliament, whose party Dawn of Direct Democracy obtained 6,88 per cent of the popular vote in the Czech general election in 2013 and holds 14 of the 200 seats in the Czech Parliament. He has now renamed his party "Freedom and Direct Democracy" and has been making strongly anti-refugee statements in the hope of turning this into substantial electoral support. The video, whose English translation we feature below, has been watched by more than a million viewers, which is more than 10 per cent of the population of the Czech Republic."I visited detention centres for illegal immigrants, the police told me they would rob me and give me infections diseases. It is outrageous that this government is spending millions on these people."

"The head of the detention centre told me that the illegal immigrants "may be spreading infections diseases. Some have now been released. They could be anywhere. are

The illegal immigrants have satellite TV, and a gym at our citizen's expense."

"I was surprised that the illegal immigrants can chose from three meals. Meal B is muslim food and all of them bar one choose muslim food. Hence it is crystal clear that we are witnessing a total invasion of muslims and supporters of islam into Europe, uninvited intruders from an enemy culture whose aim it is to destroy our democratic system and our freedoms."

Czech member of parliament Tomio Okamura, founder of the "Dawn of Direct Democracy", which won 6,88 per cent of the vote in the 2013 Czech general election and holds 14 seats in the 200-seat Czech parliament, has been consistently whipping up hatred against refugees in his political statements. In the past few days, Okamura visited the Czech immigration detention centre in Vyšní Lhoty, where the Czech government nonsensically imprisons refugees which it has arrested on its territory, who want to go to Germany. On his facebook page, he has just published an alarmist video, whipping up anti-refugee fear and hatred in the Czech population. The video has been seen by more than 900 000 individuals, i.e. more than 9 per cent of the Czech population. IT has received 18,477 likes.

Here is the transcript in English:

The "Hyza" Slovak chicken firm ran an anti-refugee TV advert

31. 8. 2015

čas čtení 1 minuta

The chicken meat firm Hyza, owned by Andrej Babiš, which used to own the lorry in which 71 refugees suffocated in Austria last week, ran an anti-immigrant TV advert on Slovak TV. In the TV advert, a happy Slovak family eats a happy Slovak chicken, then they become wary when there is a warning on TV against an impending invasion of immigrants. These are supposed to be the unsavoury foreign chickens.

Andrej Babiš owns large parts of Czech and Slovak food industry. He is the Czech Deputy Prime Minister and Finance Secretary. His private businesses receive government contracts from the Finance Ministry that he controls. Last week, Babiš demanded that the Schengen area should be sealed and that NATO troops should be sent to tackle the refugee crisis.

Here is the anti-refugee "chicken TV advert". For an English translation, see below:[Sign: IMMIGRANTS!]

Male voice: Breaking news!

Immigration officers have unmasked illegal immigrants! They presented documents which lacked information about their country of origin. An excessivfe amount of unknown substances were found in the boot of their vehicle! The immigrants were arrested, interrogated and detained. [Sign: DEPORTED!!] Beware of rubbish!

Female voice: Indulge yourself and your nearest and dearest in the authentic, Slovak, Hyza chicken!!

Žadatelé o azyl v Německu: Kapesné pro uprchlíky a fakta

31. 8. 2015

čas čtení 7 minut

Německo je pro uprchlíky atraktivní. Právě to je důvodem pro politiky, kteří se nyní zabývají s tím, jak snížit výhody poskytované žadatelům o azyl. Ministr vnitra Thomas de Maizière (CDU) má zájem místo hotovosti poskytovat poukázky na služby. Politik z CSU Joachim Herrmann chce snížit kapesné pro uprchlíky z Balkánu. "Příspěvky poskytované pro tuto skupinu jsou zatížením pro německé daňové poplatníky," uvádí Herrmann. Dostalo se mu i souhlasu z Unie - a hodně kritiky ze strany politické konkurence. Je to možné snižovat uprchlíkům kapesné? A kolik opravdu dostanou žadatelé o azyl v Německu? Ze Spiegelu přeložil pro Britské listy Milan Lelek.

Je na pořadu dne další vojenská intervence v Libyi?

31. 8. 2015 / Daniel Veselý

čas čtení 5 minut

Nyní, po 15 letech, již můžeme názorně sledovat děsivé dopady globální války proti terorismu, zahájené na podzim roku 2001 tehdejším americkým prezidentem Georgem W. Bushem a jeho extrémistickou republikánskou kamarilou. Americká vláda dokonce zvažovala i použití jaderné zbraně proti Afghánistánu ZDE. Následovala devastace, pokrývající území od Magrebu až po Pákistán, která je skutečně impozantní: 1,3 miliónu až dva milióny mrtvých „jen“ v Iráku, Afghánistánu a Pákistánu ZDE , prudký nárůst islamistického terorismu nejen v blízkovýchodním regionu v podobě stovek džihádistických útoků, paradoxní, ač mnohými předpokládané posílení Al-Kájdy ZDE, destrukce Libye vzdušnou intervencí NATO a zahlcení Magrebu obrovským množstvím zbraní z NATO, čímž byly destabilizovány i okolní státy, a v neposlední řadě vznik živné půdy pro Islámský stát (Daeš), jak ostatně veřejně doznal i prezident Barack Obama ZDE .

Prosíme, pomozte nemocnici v Aténách

30. 8. 2015

čas čtení < 1 minuta

Mezinárodní Festival spisovatelů Praha je ve spojení s panem Constantinem Kokossisem, spisovatelem, diplomatem a bývalým řeckým velvyslancem v České republice. Pan Kokossis v současné době působí jako dobrovolník v neziskové, nevládní zdravotnické organizaci, která se v posledních měsících věnuje pomoci uprchlíkům z východu. Organizace sídlící v Athénách hlásí, že nutně potřebuje finanční pomoc na nákup léků a jiného zdravotnického materiálu. Obracíme se tímto prostřednictvím na českou veřejnost s apelem k finanční pomoci tomuto zdravotnickému zařízení. Informace pro zasílání finančních darů

Název nemocnice: Athens social Polyclinic and pharmacy

Iban: GR16 0140 1040 1040 0200 2020 427

Bic: CRBAGRAA

Alpha Bank Athens, Greece

Další bližší informace: Constantine Kokossis, conkokossis@gmail.com, informace podá také Festival spisovatelů Praha, , 224 241 312

Politika dotací na sečení luk velmi drasticky zasahuje do přirozené biodiverzity

Deviace dotací pro zemědělce

31. 8. 2015 / Ivo Barteček, Štěpán Cháb

čas čtení 9 minut

Zajíci si dělají pelechy ve vysoké trávě. I srny, přes převažující mylné přesvědčení, že žijí zaklesnuty v křoví hluboko v lese, si dělají pelechy ve vysoké trávě. Vysoká a nesečená tráva je podmínkou pro přežití ježků. Včely jsou závislé na planě rostoucích rostlinách. To z nich ve značné míře získávají pyl. Stejně tak motýli a další hmyz. Na hmyzu a jeho nasycenosti a četnosti jsou závislé žáby, ptáci. V přírodě vše souvisí se vším. A každá chybějící položka ohrožuje další položku. Vymizí-li jeden druh zvířete či rostliny, je velmi pravděpodobné, že to ohrozí druh další.

Spolupracujme

20. 8. 2015 / Ivo Barteček, Štěpán Cháb

čas čtení 5 minut

Začněme dokonale naivní myšlenkou spolupráce. Začněme utopií. Kdyby polovina obyvatel České republiky dala denně do společné kasy jednu korunu, jednou měsíčně by se kasa nafoukla o 150 miliónů korun. Co se 150 milióny? Začít postupně vykupovat lidi z exekuce? Bylo by to milé, ekonomice státu by to rozhodně pomohlo, pomalu by se ztráceli nešťastní lidé. Že by toho někdo začal zneužívat? Dobrá. Co takhle vystavět dětem hřiště? A třeba i deset? Dvacet? Padesát? Proč ne, bylo by to milé. A šlo by to, peněz by bylo dost. A co takhle v létě uspořádat ten největší hudební festival na světě? Myslíte, že by to prošlo? Ale jistě.

Dál bude vládnout smrt

28. 8. 2015

čas čtení 2 minutyZjevně to nejsou lidi: nikdo by přece netoleroval zprávu o tom, že znovu a znovu hynou stovky lidí ve Středozemním moři utopením. V nejlepším případě jsou to deprimující, ale zcela nekonkrétní statistiky. Prostě na chvíli pozvedneme obočí a normální život jde pro nás dál. Pro jiné jsou uprchlíci nechtěné a nezvané hejno, proti nimž se musí Pevnost Evropa opevnit: Jsou to jenom paraziti, kteří nemají právo být na Západě. V hierarchii smrti nemůže být méněcennější bytost než "imigrant", píše Owen Jones.

Nestoudnost

28. 8. 2015

čas čtení < 1 minuta"Taková nestoudnost! Kdo si myslíte, že jste?"

Děsivý týden v Evropě

28. 8. 2015

čas čtení < 1 minuta
Děsivé scény se odehrávaly celý týden v Evropě, kdy policejní jednotky bránily zoufalým uprchlíkům, namísto, aby jim pomáhaly. Politikové se hašteřili a neonacisté demonstrovali: v bývalém východním Německu skandovali při návštěvě Angely Merkelové "Zrádkyně!"

Deník Guardian publikoval obrazový historický záznam hrůz ZDE, které se odehrávají kolem nás, zatímco všichni zůstávají nevzrušeně v nečinnosti. Nás to koneckonců (zatím) nepostihuje.

"Postavili bychom se sami na hranici a pálili ze samopalů na uprchlíky"

29. 8. 2015

čas čtení 3 minuty

Chtěl bych se s Vámi podělit o můj zážitek z práce, kdy jsem se dostal naprosto nevinnou shodou okolností do debaty na téma uprchlíci, píše Michal Dajč.

Předem podotýkám, že se docela vyhýbám debatám na toto téma, protože názor mainstreamové veřejnosti mě děsí, ale když jsem tak poslouchal manžela jedné ze spolupracovnic a jednoho kolegu, nebyl jsem si jist, jestli to jsou ti samí "slušní" lidé, které znám.

Jejich kecy o tom, jak by se sami postavili na hranici a pálili ze samopalu na příchozí uprchlíky či že by měly toto již dávno dělat pobřežní stráže v Řecku či Itálii, by byly piánko, kdybych se jim ale nedíval do očí a neviděl, že to myslí opravdu vážně.

Když jsem se ohradil, že to přece není možné, že jsou to taky lidi, dostalo se mi odpovědi: "Ale neblázni Michale, to přece nemůžeš tak brát."

A jak to mám brát? Jak to mám sakra brát? Kdo tedy jsou?

Protixenofobní vědecká petice – Odpověď Václavu Klausovi ml.

29. 8. 2015 / Josef Švéda

čas čtení 8 minut

Napsal jsem odpověď na komentář Václava Klause ml. ohledně vědecké petice “Proti strachu a lhostejnosti”, píše Josef Švéda. Poslal jsem to do redakce Práva a Novinkám, aby byla replika tam, kde vyšel původní text, ale neodpověděli.

Zjevně nemají v Novinkách potřebu korigovat xenofobní nesmysly, které publikují, zveřejněním kritického analytického rozboru těchto textů, dodává redakce Britských listů...

Občané, kteří chtějí věšet a posílat lidi do koncentračních táborů kvůli jejich vyznání či barvě pleti, by měli skutečně (s použitím formulace Václava Klause ml.) raději „držet hubu“. Příslušné orgány by se jim v šíření nenávisti měly pokusit zamezit.

Jelikož jsem se k petici českých akademiků nazvané Vědci proti strachu lhostejnosti připojil, cítím jistou potřebu na komentář Václava Klause ml. reagovat. Jeho autor se dopouští několika chyb a nepřesností a také vznáší dotazy. Nemůžu sice mluvit za celou vědeckou obec, ale cítím potřebu mluvit alespoň za sebe. Nejdříve tedy vyvrátím Klausovy omyly a potom se pokusím odpovědět na jeho otázky.

Splácíte energetické firmě Armex Energy svůj dluh? Nevadí, bude vás stejně drsně pokutovat

27. 8. 2015 / Jan Čulík

čas čtení 1 minuta

Čtenáři pamatují na invalidu důchodce Jana Posoldu ze Zlína, jemuž před časem finančně pomohli v jeho nezáviděníhodné situaci. Úřady mu konečně přiznaly určitý příspěvek na péči, takže jeho situace je víceméně stabilizována.

Pan Posolda splácí své dluhy, energetické firmě Armex Energy splácí 2 000 Kč měsíčně, aby dluh umořil. Firmě to však nestačí - požaduje, aby dlužné zálohy důchodce uhradil do 10 dnů, jinak mu bude firma účtovat úroky a za každou další upomínku ve výši 200 Kč. "Tento dluh pochází z doby, kdy jsem neměl peníze na placení SIPA," vysvětluje Jan Posolda.

V civilizovaných zemích existuje zákon, který brání úžerským firmám takto terorizovat zákazníky, pokud dluh splácejí. Proč ne v České republice?

Pan Posolda píše:

"V příloze Vám zasílám dokument od ArmexEnergy dodavatele plynu. Vyhrožují, že když nezaplatím do deseti dnů, tak za každou upomínku budou účtovat 200 Kč. Přitom jsem dal trvalý příkaz a každý měsíc splácím 2 000 Kč. a snažím se tak dlužnou částku umořit. No, nějak to dopadne."

Existuje tady možnost, že by čtenáři Britských listů mohli z této situace panu Posoldovi znovu pomoci. Dluh 13 464 Kč není velká částka. Pokud by tak chtěli učinit, prosíme přispějte na účet Britských listů v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500 s variabilním symbolem 2615.

DěkujemeBabišova firma nechala vysílat v televizi antiimigrantskou reklamu na svá kuřata

29. 8. 2015 / Jan Čulík

čas čtení < 1 minuta

Firma Hyza, kterou vlastní Andrej Babiš a která v minulosti vlastnila kamion, v němž bylo nalezeno 71 udušených uprchlíků, vysílala v slovenské televizi xenofobní antiimigrantskou reklamu na svá kuřata.

V reklamě, viz níže, pojídá šťastná slovenská rodina dokonalé slovenské, Babišovo, kuře, zatímco z televize zní varování před invazí "ilegálních imigrantů bez dokladů", kteří však naštěstí byli zatčeni a budou deportováni, Jsou to nebezpečná, nezdravá, "cizácká" kuřata...

Je naprosto neodpovědně vytvářet a přiživovat tímto způsobem xenofobní atmosféru ve společnosti. Reklama je součástí legitimizujícího veřejného diskursu, který občanu oktrojuje, že je normální být nepřátelský vůči uprchlíkům...

Babiš má hodně na svědomí.

Postmoderna a pragmatismus

28. 8. 2015 / Boris Cvek

čas čtení 4 minuty

Karel Dolejší se občas na Britských listech dotkne toho, že nešťastné zacházení s tím, co přinesla postmoderna, může sloužit naprosté nivelizaci pojmu pravda, kdy paradoxně tou vládnoucí pravdou se stane ten nejhorší primitivismus. Tento postřeh mi přijde zásadní.

Duch pozdního Kohla: otrlost a sebeuspokojení

Německo žije z podstaty a neguje nutné reformy

28. 8. 2015

čas čtení 2 minuty

Víte, čím vyhrála Angela Merkelová poslední volby? Tím, že Německo na místo propadu do sebeuspokojení vynaloží nezbytné úsilí, protože ani ostatní části světa nespí? Nebo tím, že její agenda 2020 navázala bezprostředně na reformním úsilí svých předchůdců? Ani jedno. "Znáte mě", řekla na závěr televizní debaty se svým vyzyvatelem Peerem Steinbrückem, když byli oba kandidáti požádáni, aby vysvětlil, kdo má být zvolen pro blahobyt země. Německá ekonomika je na vzestupu, nemá téměř žádnou nezaměstnanost. Všem se dobře daří. Je ale potřeba ptát se, jak dlouho to ještě tak půjde a proč je naše prosperita ohrožena, říká ve svém komentáři pro německý server Cicero Christoph Schwennicke. Pro Britské listy přeložil Milan Lelek.

Bodláky Václava Duška

Nejen literární stezky i stesky

28. 8. 2015 / Václav Dušek

čas čtení 2 minuty

Když napsala Kathleen Winsor Věčnou Ambru, která prošla miliony rukou vděčných romantických čtenářek a přinesla radost, naději, touhu, lásku, nemohla autorka ani na vteřinu tušit, že po letech vstoupí do literární řeky spisovatelky píšící literární příštipky s jednotným názvem děl: Věčná Hanba. Doba prchá neodvratitelně k jednoduchosti. Není času myslet, rozjímat, milovat, tesknit, toužit, číst.

Protest proti policejnímu vyšetřování "Akce Fénix"

28. 8. 2015

čas čtení < 1 minuta

V pátek v podvečer se v Praze na Jungmannově náměstí konala protestní demonstrace proti policejnímu vyšetřování tzv. "Akce Fénix", kdy tajné služby konstruují z neškodných anarchistů "hrozbu státu".

CO TO JE ZA LIDI?

Novinky a IDnes musely uzavřít diskusní fóra

28. 8. 2015

čas čtení 1 minuta

V Rakousku byla nalezena hromada mrtvol. Od ostatních hromad mrtvol se liší jen tím, že tato se našla blíže. Tisíce mrtvých v moři tolik emocí nevyvolávají, píše David Michal na Facebooku.

Na Idnes a Novinkách opět museli zavřít diskuzi. To se v předchozích letech dělo pravidelně, když se na těchto serverech objevil článek o Romech.

Xenofobie a rasismus Česků není nic nového. Není to nic, co by se zde zjevilo znenadání. Není to tedy ani nic co by znenadání mohlo zmizet.

I kdyby nakrásně byla vlna uprchlík přesměrována od českých hranic, s Českama by to nehlo.

Vrátili by se ke své nenávisti k Romům (ta je teď utlumená) a smáli by se Němcům, že tam mají ty strašné "černochy".

Zdá se, že rasismus, xenofobie, no prostě náckovství, je ve zdejších lidech zakořeněno generačně. Co s tím, nevím. Ale vím, že to požene tenhle stát do ještě větší izolace, ještě více nebude v EU bráno vážně, co Českové říkají.

Skončí to tady jako smradlavej ostrov plnej hoven, odkud prchá každý kdo má trošku rozumu.

Ve Středozemním moři se utopilo dalších 200 osob

28. 8. 2015

čas čtení < 1 minuta

Asi 40 mrtvol bylo nalezeno na člunu a další 160 mrtvol plavalo v moři asi kilometr od Zuwary, přístavu v západní Libyi.

Až dvě stě mrtvol bylo nalezeno u libyjského břehu v nejnovější tragedii evropské uprchlické krize.

Mrtvoly nalezla libyjská pobřežní hlídka asi kilometr od Zuwary, přístavu v západní Libyi, který je hlavním místem odjezdu pro imigranty, kteří se snaží dojet do Itálie.

Na palubě lodi bylo asi 400 osob. Mnoho z nich zemřelo v podpalubí, když se loď převrátila. Zachráněno bylo 201 živých osob. Osoby na palubě byly ze subsaharské Afriky, z Pákistánu, Sýrie, Maroka a Bangladéše.

Podrobnosti v angličtině ZDE

PROTEST NOVINKÁM:

Blokujte konečně sprosté nacistické reakce a podejte žalobu na jejich pachatele

28. 8. 2015

čas čtení 1 minuta

Dnes jsem poprvé zaznamenal, že jste zablokovali jednu "diskusi", kde se čtenáři sprostě vyjadřovali o utonulých uprchlících. Jak je možné, že to už neděláte dávno? Jak je možné, že když někdo napíše vulgární slovo, to blokujete, a sprosté rasistické urážky vůči uprchlíkům až dnes poprvé, zdůrazňuje Kamil Schwarz.

Navíc ti nacističtí "hrdinové" mají obvykle na vašem fóru jména a musejí být i u Vás registrováni.

Jak je možné, že na ně všechny nepodáváte žaloby?

Všichni vaši "diskutéři" se dopouštějí mnoha trestních činů, o morálním hnusu nemluvě.

Jak myslíte, že začínala Osvětim? Až na rampě s Mengelem? To určitě ne.

Tak se prosím vás konečně chyťte za nos, než se na té rampě koncentračního tábora začne objevovat někdo z Vás.

Už jsem vám k tématu psal i volal. Můj mail zůstal bez reakce a vaše reakce v telefonu byla bezobsažná. Doufám, že tentokrát to bude jinak.

Ani jedna radostná reakce nad smrtí LIDÍ na vašem fóru prostě nesmí projít.

Evropská unie musí konečně jednat a zabránit umírání lidí

28. 8. 2015

čas čtení 3 minuty

Komuniké organizace Human Rights Watch

Hrůznější podrobnosti bezpochyby ještě vyjdou najevo, ale už víme dost, abychom byli zděšeni: Až padesát lidí zemřelo, zjevně strašlivou smrtí, zamčených v kamionu zaparkovaném na rakouské dálnici vedoucí do Vídně.

Že zemřelo tolik lidí při jediném incidentu, tak blízko evropskému hlavnímu městu, kde jednají ministři o migraci na západním Balkánu, znamenalo, že z toho vznikla mezinárodní zpráva. Avšak pozemní trasa do Evropské unie, kterou používají imigranti a uprchlíci si během let vyžádala tisíce obětí. V březnu zemřeli dva Iráčané na podchlazení na hranici mezi Tureckem a Bulharskem. 14. dubna bylo usmrceno v Makedonii 14 Somálců a Afghánců vysokorychlostním vlakem, když kráčeli po železniční trati. Loni v listopadu zemřelo pětačtyřicet dnů staré nemluvně a jeho otec na téže železniční trati.

Jak nešťastník z Parlamentních listů ignoroval nejdůležitějšího člověka na zasedání v Poslanecké sněmovně

26. 8. 2015 / Jan Čulík

čas čtení 2 minuty

Po mnoha týdnech (Parlamentní listy nečtu, umazal bych se, a kromě toho je to zbytečné, neobsahují totiž žádné informace) mě kdosi upozornil na článek Jiřího Hroníka o prezentaci Konvičkovy protiimigrantské petice v petičním výboru Poslanecké sněmovny dne 23. června 2015, s názvem "Takové veselí sněmovna dlouho nezažila. Dupání, křik, hlasitý smích. Konvička totiž přinesl petici proti migrantům, přišel také Jan Čulík a na starosti to měl Martin Komárek".

Britské podnikatelské organizace varují vládu před omezováním imigrace

27. 8. 2015

čas čtení 1 minuta

Z oficiálních údajů vyplývá, že počet přistěhovalců do Británie dosáhl letos rekordní výše, a to 318 000 lidí. Jde především o přistěhovalce z Evropské unie. Britský premiér David Cameron přislíbil, že počet přistěhovalců omezí na "desítky tisíc".

Z oficiálních údajů vyplývá, že počet osob, narozených v zahraničí a žijících v Británii, překročil osm milionů. Tři miliony z nich získaly britské občanství. Britů je 60 milionů.

29317

5 pozoruhodností ze Soulu, města budoucnosti

27. 8. 2015 / Kryštof Kozák

čas čtení 6 minut

V Soulu vymysleli Samsung, který má každý třetí Čech v kapse, a fotbalový brankář Petr Čech dokonce na prsou. Financují odtamtud i obří továrnu na auta v Nošovicích, takže je to vlastně blíž, než si myslíme. Co je tam z našeho pohledu pozoruhodné?

29318

Nemusí vůdce strhnout dav. Dav může strhnout vůdce...

Nekontrolované bujení totality v přímém přenosu

27. 8. 2015 / Bohumil Kartous

čas čtení 5 minut

Příklad první: moderátor veřejnoprávní televize pokládá otázku hostu: "A mají uprchlíci právo žít v Evropě?". Příklad druhý: reportér téže televize prohlašuje něco o posílených hlídkách na hranicích kvůli "nelegálním uprchlíkům". Jestliže podle Lyotarda neexistuje v postmoderní epoše jedinečná pravda či jedinečné zdůvodnění, měli bychom se obávat okamžiku, kdy veřejný diskurs začne být ovlivňován míněním davu natolik, že instituce, jež se mají "vyvarovat jakýchkoli forem kulturní, sexuální, náboženské či rasové diskriminace a společenské segregace" začnou podvědomě popírat svůj vlastní etický kodex proto, aby přijaly názor většiny, ať je jakkoliv scestný a šílený. V takovém okamžiku se stvrzuje demagogie, zárodek totality.

"Osvobození z demokratického útlaku" ve světle homolkovské "pravdy"

27. 8. 2015 / Karel Dolejší

čas čtení 4 minuty

Česká společnost před čtvrtstoletím přijala západní instituce a hodnoty. Ve skutečnosti však tím, co chtěla přijmout zejména, byl západní životní styl a životní úroveň 80. let. Západní kapitalismus a "reálný socialismus" se po kubánské krizi v roce 1962 sešly na společné platformě konzumní společnosti, avšak "komunistická" varianta selhala v zajištění západní úrovně blahobytu. Proto byla snadno opuštěna v naději na změnu k lepšímu.

Celosvětová krize akciových trhů

Kapitalismus zklamal své mladé obdivovatele

27. 8. 2015

čas čtení 6 minut

Jak je to možné? Celosvětově padají kurzy akcií, i když centrální banky pumpují do trhu peněžní prostředky v řádu bilionů. Kapitalismus, tak jak jej známe, nefunguje, píše ve svém sloupku Henrik Miller pro německý Spiegel online. Pro Britské listy přeložil Milan Lelek.

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL za červenec 2015

11. 8. 2015

čas čtení 1 minuta

V červenci 2015 přispěli čtenáři finančně na Britské listy bankovním příkazem celkovou částkou 26 669,32 Kč. Příjem z reklamy byl 19 211 Kč.

Zůstatek byl koncem července 2015 164 494,76 Kč.

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno nově zaslat i z mobilního telefonu nebo na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

Imigrace do Evropy | Filmový festival v Karlových Varech 2015 | Zavraždění ruského opozičního politika Borise Němcova | Ukrajina | Rusko za Vladimíra Putina | Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti | Útok na časopis Charlie Hebdo | Prezident Miloš Zeman ve funkci | 17. listopad | Noam Chomsky v České republice | Festival dokumentárního filmu Jihlava | Dohoda TTIP | Komunální volby a senátní volby, říjen 2014 | Skotská nacionalistická strana a nezávislost Skotska | 21. srpen 1968 | Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ | Filmový festival Karlovy Vary 2014 | Otrokářský stát Česká republika | Kulturní diplomacie ve prospěch České republiky v zahraničí | Předčasné volby 2013 | Důchodci a obhajoba jejich zájmů v české politice | Rasismus | Sýrie | O likvidaci kulturního dědictví v Čechách | Ústav pro studium totalitních režimů | Daniela Drtinová | Národní divadlo a odvolání Jana Buriana, léto 2013 | Rusnokova úřednická vláda, léto 2013 | Poměry v ČSSD | Premiér Nečas, milenka Nagyová a pád vlády, jaro 2013 | Útoky bezpilotními letadly | Americký whistleblower Edward Snowden a špehování občanů | Filmový festival Karlovy Vary 2013 | Aféra Putna, jaro 2013 | Prezidentské volby 2013 | Tykadlový řidič Roman Smetana | Řádění exekutorů v České republice | Školství | Krajské a senátní volby říjen 2012 | Metanolový skandál v České republice | Církevní restituce v ČR | Žena za pultem | Byl život před rokem 1989 horší nebo lepší než dnes? | Veřejné mínění v České republice | Smlouva ACTA | Václav Havel - dramatik a politik | Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost | Hypoteční, finanční ... ekonomická krize | Egypt | Libye | Koutek reklamní tuposti | Wikileaks | Zdravotnictví a reformy | Írán | Útok na USA, Afghánistán, Irák
78084