7590

Miroslav Polreich

JUDr. Miroslav Polreich

Narozen v roce 1931 v Havlíčkově Brodě. Absolvoval Fakultu mezinárodních vztahů UK (děkanem prof. Jiří Hájek). Pracoval ve zpravodajské službě (1955-69), kam přešli všichni absolventi fakulty, na zastupitelském úřadě ve Washingtonu (1957-61) a misi při OSN (1964-69). Aktivně se účastnil vyjednávání v případě šestidenní války v roce 1967 a vietnamské války v letech 1967-68. V době okupace v roce 1968 byl aktivní v Radě bezpečnosti OSN.

Po návratu do Československa byl dva roky bez zaměstnání, poté mimo obor. V samizdatu publikoval "životopis Brzezinského" z hlediska jeho filozofického vztahu ke komunizmu a dále studii o americko-čínských vztazích.

Po roce 1989 se vrátil na MZV, kde byl ředitelem bezpečnostního odboru a zajišťoval likvidaci zpravodajských a kontrarozvědných pracovníků v zahraničí a jejich odchod z ministerstva. V letech 1991-92 vedl čs. delegaci jako československý velvyslanec pro kontrolu odzbrojení při Organizaci pro bezpečnost a spolupráci v Evropě -- OBSE ve Vídni. V roce 1992 člen mise OBSE v Kosovu. Byl požádán kosovským představitelem Ibrahimem Rugovou a Srby o tajná zprostředkování dohody k předejití konfliktu. Jednání nebylo úspěšné pro negativní postoj prezidenta Havla, stejně jako další snahy o jednání v letech 1995 -- 98.

Po odchodu Jiřího Dienstbiera odešel rovněž z MZV a věnoval se přednáškové činnosti (většinou v USA) m.j. i na National Defence University ve Washingtonu.

Posléze působil jako nezávislý zahraničně politický analytik, přednášel na vysoké škole. Publikoval rozbory s bezpečnostní problematikou.

15. března 2019 Miroslav Polreich tragicky zahynul při autonehodě.