Básnicky bydlí prezident, aneb Bez covfefe ani ránu

2. 6. 2017 / Karel Dolejší

čas čtení 3 minuty
V zoufalém boji na zdrženou o přízeň americké veřejnosti už Trumpovi nezabírají ani "alternativní fakta", ani přehršel superlativů, ba dokonce ani miliony robotů vydávajících se za skutečné příznivce na twitterovém účtu. Tento týden se ovšem navzdory propadajícím se prezidentovým preferencím ukázalo, jak daleko už Spojené státy zašly na cestě k autoritativnímu režimu.


Trump v jednom z rozčílených příspěvků na Twitteru namísto výrazu "coverage" (mediální pokrytí) napsal "covfefe". Pokud by si ovšem někdo myslel, že někdy přizná překlep, velmi by se mýlil. Naopak: objevily se ihned zástupy "zasvěcenců" z řad zapřísáhlých Trumpových nohsledů a začaly naznačovat, že nesmyslný překlep má ve skutečnosti hluboký význam, kterému rozumí jen ti doopravdy prezidentovi blízcí. Takovou epidemii poníženého řiťolezectví vůči mocným zažila i česká kotlina naposledy za Antonína Novotného, kvůli němuž mnozí začali ze dne na den hovořit o "zemedělcích".

Také "český Trump" si tento týden zaveršoval. Ve frontě na audienci v Bílém domě už sice Miloše Zemana předběhl i rumunský prezident, nicméně na hluboké duchovní spřízněnosti obou předních světových státníků to samozřejmě nic nemění. "Ať se mládí vydovádí," komentoval Zeman havárii hradního protokoláře a bývalého přítele své dcery v testovaném speciálním policejním voze BMW, kde pochopitelně žádný civilista nikdy neměl co dělat.

Skutečně velcí vůdcové bývají ovšem nedostižným vzorem jazykové tvořivosti všem prostým básnickým pěšákům, jimž důrazně připomínají, že poezie hodná toho jména je vždy výhradně poezií společensky angažovanou, na hony vzdálenou kavárenským povalečům dumajícím nad nesmrtelností chrousta. Skutečná poezie se musí stát doslova výrobní silou; a už se jí dokonce i stala, jak se můžete přesvědčit na vlastní oči například ZDE.

Americký i český Trump společně čelí množícím se skandálům nezměrnou poetickou silou, jíž apelují na spontánní tvořivé síly lidu.


Ta hra šla vampírovi k vůli,
i protáčel svých očních kulí
a přitom ptal se ještě dál
po singuláru na plurál!Vážení čtenáři, máme-li ve vydání Britských listů pokračovat, potřebujeme trvalou finanční podporu. K provozu Britských listů je zapotřebí přibližně 60 000 Kč měsíčně. Stačilo by, aby 300 čtenářů přispívalo částkou 200 Kč.

Možná si nemyslíte, že je v českém prostředí Britských listů zapotřebí. (Nenávist, kterou vyvolávají, však spíš napovídá, že ano.)

Pokud takový názor zastáváte, pak samozřejmě finančně nepřispívejte. 

Příspěvky na provoz Britských listů je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500.   Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

0
Vytisknout
9385

Diskuse

Obsah vydání | 5. 6. 2017