Ruské zásahy do amerických prezidentských voleb "připravil Putinův výzkumný institut"

20. 4. 2017Ruský vládní výzkumný institut, ovládaný Vladimírem Putinem, vypracoval plán na to, jak ovlivnit americké prezidentské volby r. 2016 ve prospěch Donalda Trumpa a ochromit důvěru amerických voličů v americký volební systém, sdělili tiskové kanceláři Reuters tři současní a čtyři bývalí američtí činitelé.


Hovořili o dvou důvěrných dokumentech, které vypracoval tento institut a které poskytly rámec a důvody pro to, o čem jsou americké výzvědné služby přesvědčeny, že to bylo intenzivní ruské úsilí ovlivnit americké prezidentské volby. Americké výzvědné služby mají tyto dokumenty, vypracované Ruským institutem pro strategická studia (en.riss.ru) k dispozici.

Ústav vedou bývalí vysocí čiitelé zahraničních ruských výzvědných služeb, které do funkce jmenuje Putinův úřad.

Prvním dokumentem z tohoto institutu byl návrh strategie z loňského června, který byl rozšířen na nejvyšší úrovni ruské vlády. Doporučoval, aby Kreml zahájil propagandistickou kampaň na sociálních sítích a v ruských médiích vysílajících do světa ve snaze ovlivnit americké voliče, aby hlasovali pro prezidenta, který zaujme vůči rusku mírnější postoj než prezident Barack Obama.

Druhý dokument z tohoto institutu, vydaný v říjnu 2016, varoval, že volby pravděpodobně vyhraje Hillary Clintonová. Z tohoto důvodu, dokument argumentoval, by mělo Rusko přestat se svou propagandou ve prospěch Donalda Trumpa a namísto toho zintenzivnit kampaň tvrdící, že americké volby trpí širokými volebními podvody, aby byla ochromena legitimita hlasování v prezidentských volbách, a snažit se poškodit pověst Hillary Clintonové.

"Putin měl tyto cíle na mysli už dlouho a výslovně požádal zmíněný institut, aby mu vypracoval strategii," konstatoval jeden z amerických zdrojů.

Podrobnosti v angličtině ZDE

0
Vytisknout
6516

Diskuse

Obsah vydání | 24. 4. 2017