Občané Sarajeva vyjádřili solidaritu s městem Aleppo

16. 12. 2016


"Víme, jaký je to pocit být opuštěn a zapomenut. Pamatujeme si, jaké to je, když křičíte o pomoc a nikdo nereaguje."

Obyvatelé města Sarajevo, kteří v letech 1992 - 1995 přežili obklíčení trvající 1400 dní, vyjádřili solidaritu občanům města Aleppo.

Muslimové, křesťané a židé demonstrovali ve vzájemné solidaritě.

"Probuďte se všichni! Nemlčte!"

"Víme, jaký je to pocit být opuštěn a zapomenut. Pamatujeme si, jaké to je, když křičíte o pomoc a nikdo nereaguje. Takže dnes stojíme v jednotě s občany z Aleppa a z dalších měst, kde lidé trpí."


Během bosenské války trvalo obklíčení Sarajeva 1400 dní. V letech 1992-1995 bylo usmrceno více než 11 000 lidí. Bylo to nejdelší obklíčení hlavního města v historii moderního válečnictví. Intervence NATO a OSN vedla k ukončení tříletého obklíčení.

Nyní srovnávají Bosňané svou válku s nynější válkou v Sýrii a vyjadřují silné rozhořčení nad tím, že v Aleppu nikdo nezasáhl.

"Alespoň my, ze Sarajeva, musíme ukázat porozumění pro tyto lidi a že jsme v této těžké chvíli s nimi. A že nestojíme pasivně stranou, ale apelujeme na svět, aby se probudil a aby všichni přispěli k ukončení této války."

Také poukazují na paralely mezi městy Aleppo a Srebrenica. V roce 1995 tam usmrtily jednotky bosenských Srbů 8000 muslimů.

OSN upozorňuje, že syrská armáda téměř určitě porušila mezinárodní právo a spáchala v Aleppu válečné zločiny.

"Tím, že se díváme na zprávy ze Sýrie či je čteme, vzpomínky na to, co jsme tu zažili, se nám všechny vracejí."

Syrský velvyslanec u OSN odmítl, že by byly spáchány válečné zločiny a nazval to "osvobozením Aleppa".

0
Vytisknout
3930

Diskuse

Obsah vydání | 19. 12. 2016