Aktivace článku Lisabonské smlouvy o brexitu může být zrušena, bude argumentovat u soudu londýnská vláda

12. 11. 2016

Minulý týden rozhodl britský Vysoký soud, že londýnská vláda nemá oprávnění aktivovat článek 50 Lisabonské smlouvy o odchodu Británie z EU bez souhlasu parlamentu. Vláda se rozhodla odvolal k britskému Nejvyššímu soudu, avšak je velmi nepravděpodobné, že by Nejvyšší soud toto rozhodnutí zrušil, neboť nadřazenost parlamentu rozhodnutím vlády je historicky daným faktem.

V úzkosti nejvyšší vymysleli nyní právníci britské vlády výmluvu, na jejímž základě, jak doufají, by Nejvyšší soud mohl předchozí rozhodnutí Vysokého soudu, potvrzující pravomoc parlamentu nad vládou, přece jen zrušit.

https://www.pwf.cz/

Vládní právníci se chystají u Nejvyššího soudu při odvolání argumentovat, že aktivace článku 50 o odchodu Británie z EU je posléze zrušitelná, a že tedy jeho aktivací nepřipraví nutně londýnská vláda britské občany o množství jejich evropských práv.

Britská strana liberálních demokratů konstatovala, že její poslanci budou hlasovat proti aktivaci článku 50, pokud londýnská vláda odmítne uspořádat nové referendum o dojednaných podmínkách odchodu Británie z EU. Podle šéfa liberálních demokratů Tima Farrona "nesmí celý proces skončit podvodem, dohodou, vnucenou občanům, pro kterou absolutně nikdo nehlasoval."

Liberální demokraté mají v Dolní sněmovně jen 8 poslanců, avšak v Horní sněmovně více než 100 liberálnědemokratických lordů, takže je velmi pravděpodobné, že by aktivaci článku 50 Lisabonské smlouvy o odchodu Británie z EU skutečně mohli znemožnit, ne-li blokovat.

Podrobnosti v angličtině ZDE

0
Vytisknout
2322

Diskuse

https://www.pwf.cz/

Obsah vydání | 14. 11. 2016