Musíme se na uprchlíky začít dívat jako na lidi

1. 6. 2015

čas čtení 2 minuty

V debatě o uprchlících není vůbec slyšet jejich hlasy. Dokud je média budou považovat jen za statistická čísla, nebo je budou označovat za "šváby", situace se bude jen zhoršovat.

V dnešní době je vyháněno ze svých domovů více lidí než kdykoliv od ukončení druhé světové války. 3 miliony Syřanů vyhnala z domova čtyřletá válka, 130 000 barmských uprchlíků je trvale nuceno žít v táborech na thajské hranici, více než milion Afghánců žije v Pákistánu. Někteří takto žijí už třicet let a čekají na možnost vrátit se domů, píše v deníku Guardian Ben Doherty.

Jsme znepokojeni nad vyšetřováním "Akce Fénix"

1. 6. 2015

čas čtení 4 minuty

Podnět ke Generální inspekci bezpečnostních sborů a Městskému státnímu zastupitelství v Praze

V silně medializované policejní akci Fénix bylo zadrženo jedenáct lidí, a to za nasazení obrovského množství sil i techniky. Tři z nich jsou nyní stíháni s velmi závažnými obviněními, mezi kterými se objevuje i teroristický útok.

Policie veřejně avizovala odhalení rozsáhlé teroristické sítě. Dostupné informace ale zatím navozují pochybnosti nejen o policejních odhaleních, ale také o způsobu policejní práce. Podle všeho se zdá, že policie v tomto případě - tak jako to udělala vícekrát v minulosti – účelově propojila více nesouvisejících kauz.

V USA byl zrušen špehovací program

1. 6. 2015

čas čtení 1 minuta

O půlnoci z 31. května na 1. června byly zrušeny obrovské špehovací pravomoci, které měla výzvědná agentura National Security Agency od útoků z 11. září 2001. Zrušení předcházel dramatický konflikt v americkém Senátu, kdy i největší stoupenci špehování z NSA přiznali, že je nutné provést podstatné reformy.

Téměř dva roky poté, co americký whistleblower Edward Snowden prozradil v deníku Guardian, že americký Vlastenecký zákon je tajně zneužíván k shromažďování telefonních záznamů od milionů Američanů zaujali kritikové hromadného špehování radikálnější stanovisko, než se očekávalo, a zasadili se o zrušení celé řady dalších právních pravomocí, které zavedl Bushův Vlastenecký zákon.

Rozhovor Britských listů 7:

Proč si v zahraničí pletou Českou republiku s Čečenskem

29. 5. 2015

čas čtení < 1 minuta

Už čtyři sta let se poměry v Čechách určují ze zahraničí. Neměli by Češi usilovat o to zahraniční mocnosti ovlivňovat ku svému prospěchu?

Diskuse Jana Čulíka a Bohumila Kartouse na aktuální témaRozhovor se vysílá na regionalni televizi.cz, která je k dispozici satelitem, pozemním digitálním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 29. května 2015.

Prosíme, přispějte finančně na provoz Britských listů

1. 6. 2015

čas čtení 2 minuty

Motto:

"Ty budeš ty migranty živit že se jich tak zastáváš? ne? tak drž hubu zmrde..." Michal Maršík.

(Pozn. red. Přichod imigrantů do jiné země VŽDYCKY pro tu zemi znamená hospodářské oživení, protože přistěhovalci pracují daleko intenzivněji než místní lidé. Přinášejí také nové nápady a myšlenky. Např. mezi nejbohatšími Brity je celá řada přistěhovalců z třetího světa. V Británii také přistěhovalci působí ve vysoké politice, ku prospěchu země.)Britský konzervativní ministr obchodu a průmyslu Savid Javid

Britský stínový labouristický ministr obchodu a průmyslu Chukka Umunna

Vážení čtenáři,

dovolím si vám opět po určité době připomenout, že provoz Britských listů není zadarmo. Financují si ho čtenáři sami, kteří tak určují, jestli má v českém prostředí fungovat nezávislý analytický deník.

Máme zato, že v šířící se hysterii v České republice (opakovaně mi píší čtenáři, že je správné, že Němci byli v roce 1945 v Československu vražděni a vyháněni z domovů, protože - včetně malých dětí - nesli kolektivní vinu za předchozí nacistická zvěrstva! - jiní se iracionálně děsí údajné "muslimské invaze", která "zničí naši kulturu"). Třetí, protože jsou - jistě právem - nespokojeni s postkomunistickým režimem v ČR, z toho nelogicky vyvozují, že musejí podporovat ruský agresivně autoritářský režim Vladimíra Putina.

Proti hysterické hrůze z jinakosti a iracionálnímu zkratkovitému myšlení musíme trpělivě předkládat věcné a racionální argumenty.

Myslíme si, že v rychle se destabilizující České republice i Evropě je Britských listů zapotřebí dnes více než během jejich celé dosavadní téměř dvacetileté existence.

Pokud s tím souhlasíte, přispějte prosím na jejich provoz finančně.

Podle Google Analytics si Britské listy měsíčně otevře cca 300 000 individuálních čtenářů (individuálních IP adres).

Finančně však přispívá cca 150 lidí.

Za případný příspěvek děkujeme. Prosíme, pošlete ho na náš účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Jan Čulík

šéfredaktor

Zrušení špehovacích pravomocí v USA je velkým vítězstvím pro Snowdena

1. 6. 2015

čas čtení 2 minuty

Jde o první vážné snížení pravomocí amerických výzvědných agentur za posledních čtyřicet let. Došlo k němu proto, že samolibé vedení Republikánské strany se octlo izolováno a neuvědomilo si, jaká atmosféra nyní vládne ve Spojených státech. Nový Freedom Act, který bude schválen tento týden, zruší pravomoc výzvědných agentur shromažďovat záznamy o milionech Američanů, Došlo k tomu téměř přesně dva roky poté, co tuto praxi prozradil v deníku Guardian Edward Snowden.

Potřebuje demokratický Západ tajné služby?

1. 6. 2015 / Karel Dolejší

čas čtení 7 minut

Po noční debatě v americkém Senátu vypršela platnost zákona Patriot Act, který umožňoval zpravodajským službám shromažďovat data o elektronické komunikaci (nikoliv dle lidového podání "nonstop všechny odposlouchávat") ZDE. Senátoři usilovali o reformu, avšak nedošlo včas k dohodě, zejména v důsledku postoje republikána z Kentucky usilujícího o prezidentskou kandidaturu Randa Paula.

Reforma zákona Patriot Act je nepochybně naléhavě potřebná, Paul však dělá něco jiného. Ohřívá si na tématu soukromou politickou polívčičku způsobem, který dětinským egocentrismem doslova přivádí k úžasu. Během jednání například obvinil kolegy, že "si tajně přejí, aby došlo k teroristickému útoku" a oni mu za to mohli připsat odpovědnost.

Ke konceptu "zrady" u Edwarda Snowdena

1. 6. 2015 / Jan Čulík

čas čtení 2 minuty

Karel Dolejší poněkud kontroverzně operuje s pojmem "zrady" u Edwarda Snowdena na základě neprokázaných tvrzení, že Snowden snad spolupracuje s ruskou vládou, respektive tajnou službou. To je oslí můstek, který je, opakuji, neprokázán. Snowden se ve svých veřejných prohlášeních od ruských vládních struktur distancoval a v loňském televizním pořadu, v němž byly pokládány otázky ruské veřejnosti Vladimíru Putinovi, mu položil kritickou otázku ohledně ruského digitálního špehování občanů tajnými službami.

Pravidelný týdenní přehled o událostech ve vzdělávání

Výběr nového ministra školství by neměl být omezen nepodstatnými kritérii

1. 6. 2015 / Bohumil Kartous

čas čtení 6 minut

Premiér Sobotka čeká, až si prezident Zeman promluví s ministrem Chládkem, toho času na odchodu z vlády. Dá se předpokládat, že Zeman nebude ohýbat ústavu a Chládkovo odvolání z vlády podepíše. Je to totiž nejen v zájmu Bohuslava Sobotky, ale i Andreje Babiše, s nímž chce být Zeman, s ohledem na příští volbu prezidenta, zadobře. Výběr nového ministra se ale od počátku nepatřičně zužuje na úzký okruh lidí z okruhu kandidátů ČSSD, což je s ohledem na současné potřeby neadekvátní. Více v pravidelném týdenním souhrnu Beduin, připravovaném vzdělávacím think-tankem EDUin

Kdo prchá do podzemí?

1. 6. 2015 / Daniel Rejman

čas čtení 4 minuty

Protiatomové kryty – relikty studené války se dodnes krčí v podzemí nemála měst. Některé zůstaly opuštěné, jiné slouží jako turistické atrakce nebo v nich našly útočiště provozovatelé klubů a hospod.

Putinova blokace evropských politiků je v diplomatickém tanci s Evropou dalším neohrabaným krokem

31. 5. 2015

čas čtení 4 minuty

Zdá se, že seznam evropských politiků, jimž Rusko zakázalo vstup na své území, je dalším špatným krokem v neohrabaném diplomatickém tanci, při němž si Rusko a EU stále dál šlapou po nohách, zatímco se Spojené státy snaží změnit hudbu. John Kerry, americký ministr zahraničí, se před dvěma týdny v Soči setkal s prezidentem Putinem a znovuotevřel s ním jednání, což EU dosud neudělala.

POZNÁMKA NA OKRAJ:

O tchyních a muslimech, aneb Jak to bylo s lidskými právy

1. 6. 2015 / Uwe Ladwig

čas čtení 4 minuty

Ne každý by byl nadšený, kdyby musel žít den za dnem pohromadě ale svou tchyní. Což by ho ovšem stejně mělo zdržovat od úmyslu ji zabít, protože by ve většině případů porušoval platné zákony. Šlo by u toho o zákony dané země, ale ne o lidská práva, protože ta by vstoupila do vražedné hry jen tehdy, kdyby vládní organizace nebo jakákoli osoba jednající jménem státu zabila nebo nechala zabít tchyni.

Brutální útok na chorvatského novináře

1. 6. 2015

čas čtení < 1 minuta

Proslulý nezávislý novinář a bloger Željko Peratović, který léta kritizuje korupci ve své zemi, byl ve čtvrtek v domě v Luce Pokupské nedaleko Karlovace zmlácen třemi neidentifikovanými útočníky. Policie novináře s rozbitou hlavou eskortovala do všeobecné nemocnice v Karlovaci.

Lži v ruské televizi

1. 6. 2015

čas čtení 5 minut

Ruská televize odvysílala pořad o invazi do bývalé ČSSR v r. 1968. V celkovém lživém překrucování faktů vyniká pomluva bývalého Klubu na obranu nespravedlivě stíhaných K231, který prý měl být organizací fašistů, esesáků a kolaborantů. I u nás se vyskytuje určité přepisování historie, ale oproti fabulacím ruské televize je to jen velmi slabá káva, píše Vlastimil Podracký.

Kdy Aun Schan Su Ťij a Člověk v tísni naplno odsoudí genocidní útoky na barmskou muslimskou menšinu?

1. 6. 2015 / Daniel Veselý

čas čtení 6 minut

Když se v roce 2011 barmská junta rozhodla podstoupit jisté demokratizační kroky (rozuměj – šlo o fázi sbližování se s USA v rámci geopolitického tlaku Bílého domu na Čínu, k čemuž potřeboval spojence) a bývalá disidentka Aun Schan Su Ťij byla přijata „do elitního klubu“ a stala se respektovanou představitelkou oficiální opozice, blýskalo se na časy. Nicméně v roce 2012 v Barmě vyplulo na povrch špinavé prádlo v podobě násilností namířených především na dlouhodobě utlačovanou tamní muslimskou menšinu Rohingyů.

Islamofobie letecké společnosti United Airlines vyvolala virální bojkot

31. 5. 2015

čas čtení < 1 minuta

Muslimská kaplanka Tahera Ahmad si na svém facebookovém profilu stěžuje na diskriminaci. V letadle společnosti United Airlines jí stewardi odmítli dát neotevřenou plechovku dietní kokakoly, "protože by ji mohla použít jako zbraně". Bělochovi sedícímu vedle ní bez problémů dali neotevřenou plechovku piva. Po Ahmadiných protestech na ni zaútočil spolucestující: "Jsi muslimka, tak drž hubu. Víš moc dobře, že bys té plechovky použila jako zbraně."

Mluvčí společnosti United Airlines Charles Hobart sdělil listu Guardian, že se letecká společnost snaží zjistit, "co přesně se během letu odehrálo".

Ahmadová sdělila listu Chicago Sun-Times, že se jí stewardka posléze jménem svým a jménem útočného spolucestujícího omluvila. Informace o incidentu se nicméně virálním způsobem rozšířila po internetu a vedla k požadavkům bojkotu společnosti United Airlines.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Kritizujte islamistický extremismus, nikoliv islám

31. 5. 2015 / Jan Čulík

čas čtení 1 minuta

Nynější vlna rasistické a náboženské nenávisti, kterou šíří v České republice u neinformovaného obyvatelstva především hloupé sdělovací prostředky, je založena na naprosté neinformovanosti, prostě proto, že v ČR v podstatě žádní muslimové nežijí a nikdo je nezná.

Faktem je, že existují nejrůznější varianty islámského náboženství a drtivá většina z nich je zcela mírumilovná. Miliardy muslimů po celém světě jsou slušní, civilizovaní a mírumilovní lidé. Evropská kultura vděčí islámu už od středověku za svůj rozvoj v oblasti věd, především matematiky.

Skandalizovat islám je asi totéž jako označovat Čechy za národ posedlý vražděním, protože někteří Češi v roce 1945 vyvraždili několik tisíc nevinných spoluobčanů jen proto, že náhodou mluvili německy.

Pokud by byly protesty v ČR zaměřeny proti islamistickému extremismu, jehož stoupenci je naprosto minimální zlomeček muslimů, a kteří vraždí především muslimy samotné, asi tak jako katolická církev má vrahy v Severním Irsku, nic by se proti tomu nedalo namítat.

Arabští studenti v Olomouci měli plné právo protestovat proti kriminálnímu hanobení jejich náboženství a kultury.

Typická muslimská aktivistka: ZDE

Vysoký britský muslimský politický činitel varuje před extremismem: ZDE

V Británii hlasovala pro konzervativce méně než čtvrtina registrovaných voličů

31. 5. 2015

čas čtení 1 minuta

Andrew Rawnsley upozorňuje v týdeníku Observer na absurdity britského většinového volebního systému, v jehož důsledku v Británii získala v Dolní sněmovně parlamentní majoritu Konzervativní strana, přestože ji volila v nedávných volbách méně než čtvrtina registrovaných voličů. Rawnsley upozorňuje, že by bylo pro Davida Camerona vážnou politickou chybou prosazovat razantně politický program své strany vzhledem k tomu, že více než 75 procent Britů pro něj nehlasovalo.

Komunistická Čína od pondělka zakáže kouření ve veřejných místnostech

31. 5. 2015

čas čtení 1 minuta

Od 1. června zakáže Čína kouření v restauracích, v kancelářích a ve veřejní dopravě. Čína uvažuje o zavádění dalších protikuřáckých opatření. Podle nových předpisů má být porušení zákazu pokutováno částkou asi 30 dolarů. Jména osob, které zákaz kouření poruší třikrát, budou zveřejněna na vládním serveru. Podniky mají být pokutovány až částkou 1600 dolarů, pokud nebudou dohlížet na zákaz kouření ve svých prostorách.

"Zaměstnanci restaurací mají povinnost zákazníky přesvědčovat, aby nekouřili," řekl Mao Quann ze Státní komise pro zdravotnictví a plánování rodičovství. "Pokud nebudou poslouchat, bude proti nim zahájeno řízení."

Vláda také zakáže prodej cigaret na vzdálenost 100 metrů od základních škol a školek.

Kouření je v Číně vážnou zdravotní krizí. Více než 300 milionů kuřáků ho považuje za běžnou součást života. Na billboardech v Pekingu jsou nyní vyvěšeny protikuřácké reklamy.

Vládne určitá skepse, zda budou čínské úřady nové protikuřácké zákony efektivně vynucovat.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Česká organizace, šířící ve společnosti hate speech, vyvolala incident v Olomouci

30. 5. 2015

čas čtení 2 minuty

Šéfredaktor Olomouckého deníku Martin Dostál konstatoval:

"Vážení čtenáři, jelikož jsem incident viděl na vlastní oči, dovolím si k němu napsat pár slov.

1) Nebylo to zdaleka tak dramatické, jak líčí "kolegové" z jiných médií. Skupina arabských studentů, kteří v Olomouci normálně fungují a nikdy s nimi nebyl žádný problém, vyjádřila zcela pochopitelně svůj nesouhlas s xenofobní peticí. K pošťuchování (ano, nebyl to žádný útok) došlo až po provokacích iniciátorů petice.

Rozhovor s muslimskou aktivistkou:

"Jsou posedlí mou vagínou a já jim říkám, ať mi do ní nelezou, pokud je tam zrovna nechci"

30. 5. 2015

čas čtení 10 minut

Muslimka Mona Elathawy je aktivistkou za práva žen v arabském světě. Její kniha Headscarves and Hymens (Šátky a panenské blány) požaduje sexuální revoluci pro dívky a ženy v zemích, jako je Egypt, Libye a Jemen a Saúdská Arábie. Chce, aby se ženy a dívky v těchto zemích vzbouřily a aby neposlouchaly a aby se vůbec nechovaly ctnostně. Tento týden ve středu ji interviewoval rozhlas BBC v pořadu Womans' Hour.

Moderátorka: Nejprve bych se vás chtěla zeptat na potraty. Jak to vypadá v arabském světě s přístupem k potratům?

"Kdyby se v třicátých letech včas zavřeli židé a Romové do koncentráků, nebyla by druhá světová válka"

30. 5. 2015

čas čtení < 1 minuta

Snažím se vžít do způsobu uvažování některých svých spoluobčanů, píše Martin Škabraha na Facebooku:

"Kdyby evropské země nepodléhaly ve 20. a 30. letech 20. století diktatuře politické korektnosti a ideologii pseudohumanistických intelektuálů a zavčasu by židy a cikány pozavíraly do táborů nebo je vystěhovaly do kolonií (nějaké ještě měly - taková příležitost!!), nemusela by se těchto témat chopit krajní pravice, nebyl by holocaust a možná ani válka..."

Proč Policie ČR nezasahuje proti pachatelům trestných činů z organizace "Islám v ČR nechceme"?

30. 5. 2015 / Jan Čulík

čas čtení 2 minuty

V civilizované společnosti by bylo bezodkladně zahájeno trestní stíhání proti organizaci "Islám v ČR nechceme". Zcela zjevně porušuje paragrafy 355 a 356 zákona 2009/40. Martin Konvička by v civilizované společnosti nemohl pracovat na vysoké škole, kterou jeho přítomnost mezi jejími zaměstnanci drsně diskredituje. Jeho výroky, které zjevně také porušují paragrafy 355 a 356 zákona 2009/40, by měly být také bezodkladně podkladem k zahájení trestního stíhání.

Je naprosto nepřípustné a protizákonné skandalizovat náboženské přesvědčení. Zkuste si představit, jak by působil název organizace "Židy v České republice nechceme".

Miliardy muslimů na světě jsou civilizovaní, morální a slušní lidé. Zjevně daleko civilizovanější a slušnější než Konvička a příslušníci nenávistné organizace Islám v ČR nechceme.

Hanobení národa, rasy, etnické nebo jiné skupiny osob

(1) Kdo veřejně hanobí

a) některý národ, jeho jazyk, některou rasu nebo etnickou skupinu, nebo

b) skupinu osob pro jejich skutečnou nebo domnělou rasu, příslušnost k etnické skupině, národnost, politické přesvědčení, vyznání nebo proto, že jsou skutečně nebo domněle bez vyznání,

bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta.

(2) Odnětím svobody až na tři léta bude pachatel potrestán, spáchá-li čin uvedený v odstavci 1

a) nejméně se dvěma osobami, nebo

b) tiskem, filmem, rozhlasem, televizí, veřejně přístupnou počítačovou sítí nebo jiným obdobně účinným způsobem.

§ 356

Podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod

(1) Kdo veřejně podněcuje k nenávisti k některému národu, rase, etnické skupině, náboženství, třídě nebo jiné skupině osob nebo k omezování práv a svobod jejich příslušníků, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta.

(2) Stejně bude potrestán, kdo se spolčí nebo srotí k spáchání činu uvedeného v odstavci 1.

(3) Odnětím svobody na šest měsíců až tři léta bude pachatel potrestán,

a) spáchá-li čin uvedený v odstavci 1 tiskem, filmem, rozhlasem, televizí, veřejně přístupnou počítačovou sítí nebo jiným obdobně účinným způsobem, nebo

b) účastní-li se aktivně takovým činem činnosti skupiny, organizace nebo sdružení, které hlásá diskriminaci, násilí nebo rasovou, etnickou, třídní, náboženskou nebo jinou nenávist.

Shrnutí vojenské situace na Ukrajině v posledním květnovém týdnu

30. 5. 2015 / Karel Dolejší

čas čtení 7 minut

Pozorovatelská mise OBSE v závěru týdne zaznamenala přítomnost osob a vozidel s označením příslušnosti k ozbrojeným silám Ruské federace v obci Petrivske, 38 km jihovýchodně od Doněcku, a také dětského vojáka "Doněcké lidové republiky" v Makejevce. Jedno ze svědectví implikuje probíhající boje o přechod řeky Siverskij Doněc v oblasti obce Stanycja Luhanska, kde už pokus o vytvoření předmostí na ukrajinské straně proběhl několikrát. Ruští vojáci publikovali na VKontakte snímky pontonových souprav na uvedené řece s květnovým datem ZDE. Mise zaregistrovala rovněž pokračující boje na řadě míst, mj. v oblasti Šyrokyne u Mariupolu (jak dokládají také lokální média ZDE), nárůst počtu porušování "příměří" a mnohem větší počty těžké výzbroje v blízkosti demarkační linie na straně "separatistů" ZDE.

25. května byly boje v některých místech tak silné, že pozorovatelé OBSE opravdu nemohli "monitorovat příměří" ZDE.

Jak je odpor k nacismu využíván v ČR k nacistické agendě

30. 5. 2015 / Boris Cvek

čas čtení 2 minuty

Současné vyhrocené debaty na internetu o tom, zda chceme či nechceme islám v ČR, mne přivádějí ke zvláštnímu pozorování. Když je společnost hluboce přesvědčená, že genocida židů v nacistických lágrech byla vrcholem zla, zdálo by se nemožné, aby někdo v širší veřejnosti vyvolat vážně míněnou debatu o přijatelnosti de facto nacistické agendy, že nějaké náboženství, tedy jeho věřící, v té společnosti nechce. Poražení nacismu bylo přece vítězstvím náboženské a národnostní tolerance, tedy aspoň na Západě.

Čína kritizuje USA za "absurdní výroky" ohledně toho, že buduje ostrovy v Jihočínském moři

30. 5. 2015

čas čtení 1 minuta

Americký ministr obrany Ash Carter varoval, že projekt stavby umělých ostrovů v Jihočínském moři, který realizuje Čína, ohrožuje bezpečnost v asijské tichomořské oblasti.

Carter požadoval, aby vznikla diplomatická iniciativa k vyřešení teritoriálních sporů v oblasti. Japonská vláda také varovala, že takového projekty hrozí vyvolat v regionu chaos.

Významní činitelé britských médií kritizují plán konzervativní vlády na předběžnou cenzuru pořadů

30. 5. 2015

čas čtení 2 minuty

Významní činitelé britských médií kritizovali plán britské ministryně vnitra na předběžnou cenzuru pořadů kvůli možnému extremismu jako nepraktický a neospravedlnitelný.

Právě zveřejněný program nové konzervativní vlády obsahuje rozhodnutí posílit pravomoci regulačního orgánu pro média Ofcom, který má "přijmout tvrdá opatření proti okruhům, které šíří extremistické pořady".

Mezigenerační konflikt?

Zvykejte si, že doba přeje zdravým a těm schopným a dravým

29. 5. 2015

čas čtení 6 minut

Britským listům zaslala Ludmila Texlová s prosbou, ať nepublikujeme jména účastníků této diskuse.

Student gymnázia, maturant, 20.2.2015

„Kdyby stát nevynakládal šílené částky na důchody důchodcům, nebo je aspoň danil, mohl by z těchto ušetřených peněz investovat do rekvalifikací nebo podpory zaměstnání. Důchodci jsou dnes nejlépe zajištěná nepracující třída, 90 % důchodců každopádně. Jdeš do obchodu, fronta důchodců, jdeš k lékaři, fronta důchodců, jedeš MHD, hafo důchodců, jenom běhají, samý stres, hrabou a hrabou, protivní, otravní, drzí, hulvátští, plivou a chrchlají po okolí, žádná hygiena, pořád brečí a důchody přes 20 táců. Děsí mě představa, že je budu muset jednou z platu podporovat.

Kde se vzalo tolik nenávisti?

29. 5. 2015

čas čtení 5 minut

Nedá mi to, a musím reagovat na debatu, která se v posledních dnech rozpoutala na BL. Mám tím na mysli hlavně články Mládež je zdegenerovaná ZDE a Zvykejte si ZDE, coby její dosavadní vyvrcholení. Tyto články mne donutily napsat krátkou reakci. Jakoby totiž všichni zapomněli na podstatu problému a lidé, kteří by měli držet pospolu, na sebe štěkají jak zdivočelí psi, píše Filip Samec.

O generačním konfliktu

29. 5. 2015 / Boris Cvek

čas čtení 4 minuty

Dovolte mi pár poznámek k debatě o „generačním konfliktu“. První je ta, že ani mládež, ani důchodci netvoří nějakou homogenní skupinu a že mezi mládeží i důchodci jsou různí lidé s různou zkušeností, různými hodnotami a názory. Druhá má poznámka se bude týkat zkušenosti: jako mladý člověk jsem byl velmi nepřátelský vůči tomu, když někdo starší argumentoval „ty nemáš zkušenosti“ – ne snad proto, že bych si myslel, že je mám, ale naopak proto, že jsem viděl různé lidi s různými zkušenostmi, které je vedou ke zcela různým názorům, a čím větší důraz kladli na své zkušenosti, tím byli ubožejšími zajatci těch zkušeností bez schopnosti pochopit zkušenosti jiných lidí.

Jen já a mé ego!

29. 5. 2015

čas čtení 1 minuta

Je smutné dívat se na lidi smýšlející tímto způsobem, bez jakékoliv znalosti historie, politiky a života „tam venku“. Autor článku si zřejmě ke svému věku neumí položit otázku: co když já budu potřebovat jednou lékařskou péči, protože mě nebo mé děti jednou postihne těžší nemoc? Kolik jsem přispěl ze svých daní do státní kasy, abych mohl mít vzdělání zdarma? Podívejte se na severské země nebo Německo. Nikdy jsme neměli tady za celou existenci lidstva tolik sociálně smýšlejících národů, tolik míru, tolik bohatství a stability, jako máme dnes, píše Adam Wojnar.

Souboj generací, aneb Mír mladým, válku důchodcům?

29. 5. 2015 / Karel Dolejší

čas čtení 2 minuty

Britská seniorka Joan Bakewellová publikovala článek ZDE, v němž se distancuje od mimořádné vládní finanční podpory penzistů. Upozorňuje, že si tak britští konzervativci cíleně kupují voliče mezi důchodci, kteří chodí k volbám častěji než mladí a také častěji volí právě torye (u nás komunisty a ČSSD). A zároveň poznamenává, že většině mladých se v době, kdy by měli "dobývat svět", žije mnohem hůře, než ve stejném životním období příslušníkům její vlastní generace, pokud ne přímo hůře, než samotným penzistům. Podle jejího názoru taková politika podněcuje mezigenerační válku.

Mýtus o zlatých českých ručičkách se šíří z hraného filmu do televizního zpravodajství

29. 5. 2015 / Boris Cvek

čas čtení 1 minuta

Jedním z charakteristických motivů komerčnějšího českého hraného filmu za poslední čtvrtstoletí je představa, že Češi jsou neobyčejně inteligentní koumáci, autoři ohromujících objevů a vynálezů, nad nimiž si svět sedá na zadek. Tento meme se, jak se zdá, nyní přesunuje z hraného českého filmu i do zpravodajství České televize, jak upozorňuje Boris Cvek:

Tak jsem na stránkách ČT24 objevil úžasnou zprávu „Vědci z Brna popsali neznámou nemoc krve“. A zaplesal jsem. Článek měl vyjít ve vysoce ceněném časopise Nature Genetics, tak jsem si hned zadal do vyhledávače jméno vědce, který na stránkách ČT24 o objevu referuje, a název časopisu a těšil jsem se na to, že někdo z Brna bude prvním nebo korespondujícím autorem onoho článku.

Budoucnost mladých: apokalypsa ve víru pohodlnosti nebo naděje?

29. 5. 2015 / Daniel Rejman

čas čtení 6 minut

Nelze si nevšimnout pozoruhodného úsilí, které Bohumil Kartous prostřednictvím Britských listů poslední dobou vyvíjí. Pokouší se tím (zřejmě) vytrhnout mladou generaci ze spárů letargie. V článku nazvaném „Diagnóza dvacetiletých: normalizovaní, sociálně mrtví lidé“ charakterizuje mladou generaci jako ignorantskou, normalizovanou, pohodlnou či konformní. Čtenář nabývá dojmu, že ke vší smůle současná generace není s to resuscitovat svobodomyslnou a revoluční atmosféru studentských kampusů šedesátých let.

Praha, zakázané město

29. 5. 2015 / Andrej Rogačevskij

čas čtení 6 minut

Jsou místa, kam noha veřejnosti málokdy vstoupí - ne proto, že by byla někde daleko, ale protože jsou nepřístupná. Kanceláře a soukromé příbytky, archivy uměleckých děl a knih, průmyslové prostory a kuloáry vládnoucích jsou normálně mimo dosah normálních smrtelníků a to je jedním z důvodů, proč lákají a fascinují. Jiným, stejně významným důvodem, je to, že mnoho těchto míst bylo architektonicky navrženo velmi imaginativním způsobem. Iniciativa Otevřených domů, která vznikla v Londýně před třiadvaceti lety a stala se mezitím celosvětovým jevem, umožňuje lidem vstoupit po omezenou dobu do některých těchto nepřístupných lokalit, pokud máte zájem a jste zrovna na místě.

An English version of this article is in CLICK HERE

Prague, a Forbidden City

29. 5. 2015 / Andrej Rogačevskij

čas čtení 5 minut

There are places that the general public rarely set foot in – not because they are remote but because they are off limits. Offices and private dwellings, artwork and book depositories, industrial spaces and corridors of power are normally closed for access to the unauthorised hoi polloi, and this is one reason why they attract and fascinate. Another, no less powerful reason is that many such places have been imaginatively designed. The Open House initiative, born in London 23 years ago to turn into a worldwide phenomenon, grants access to some of the forbidden locations, over a limited period of time, for anyone who is interested and can make it.

Hollande a Merkelová "uzavřeli pakt" proti Cameronovi

29. 5. 2015

čas čtení 1 minuta

Německo a Francie se dohodly na těsnějších vazbách v eurozóně bez znovuotevření stávajících dohod, říká zpráva z Francie. Tento krok je zjevně zamýšlen jako prostředek k podkopání pokusů britského premiéra Camerona znova vyjednat vztahy s EU.

Anonymní server odhaluje mezi studenty propalestinské aktivisty, aby po absolutoriu nedostali zaměstnání

29. 5. 2015

čas čtení 1 minuta

Nový anonymní internetový sever šíří osobní informace o propalestinských studentských aktivistech, aby po absolutoriu nedostali zaměstnání. "Je vaší povinností zajistit, aby dnešní radikálové nebyli vašimi budoucími zaměstnanci," naléhá video na těchto stránkách.

Server se jmenuje Canary Mission a zveřejnil osobní profily desítek studentů a nedávných absolventů vysokoškolského studia. Někteří tito studenti se podílejí na činnosti organizace Studenti za spravedlnost v Palestině, jiní se účastnili přípravy nedávných rezolucí pro organizaci Boycott, Divestment and Sanctions v Kalifornii. Většina kádrovaných aktivistů má relativně minimalistickou účast na propalestinských akcích.

Daniel Pipes, předseda organizace Middle East Forum, hájil tento server, protože prý donutí lidi, aby si uvědomili, jak vážný dopad mají jejich politické postoje.

"Věcně zdokumentovat, kdo jsou vaši protivníci a zveřejnit to, je naprosto legitimní," píše Pipes. "A sbírání informací o studentech má zvlášť důležitou hodnotu, protože jim to dává najevo, že útočit na Izrael je vážná věc a že jejich akce mohou poškodit jak Izrael, tak jejich vlastní budoucí profesní kariéru."

Podrobnosti v angličtině ZDE

Daily Mail: Fuj! Štítíme se uprchlíků! Jsme západní nadlidi

29. 5. 2015 / Jan Čulík

čas čtení 1 minuta

Novinky ten hnus nadšeně převzaly!

Jeden z nejhnusnějších britských bulvárních deníků, list Daily Mail (známý tím, že ve třicátých letech dvacátého století podporoval Hitlera) otiskl otřesný článek, který porušil všechny normy novinářské etiky i obecné slušnosti, a to pro Daily Mail, jehož etické a profesní normy jsou zatraceně nízké! drastickým způsobem.

"Novinářka" Hannah Roberts píše v deníku štítivě z řeckého ostrova Kos, že se na ostrov dostalo 1200 afrických uprchlíků, kteří přespávají na ulici a "dívají se na britské turisty, kteří večeří v restauracích".

Podle Robertsové se tak pro britské (obtloustlé) turisty stala dovolená na řeckém ostrově "noční můrou" a příští rok už "nepřijedou"!

Článek v angličtině ZDE

Jak ale napsali v Huffington Post, ukázalo se, že tento článek je nepřijatelný i pro samotné čtenáře listu Daily Mail, kteří ho na fóru zahrnuli vlnou protestů.

Ovšem server Novinky.cz ten hnus s láskou a nadšeně převzal ZDE. A jejich čtenáři na tamějším Fóru hnus kvitují....

Dohoda o íránském jaderném programu "je ohrožena"

29. 5. 2015

čas čtení 1 minuta

Ve Vídni došlo k obnovení jednání představitelů mezinárodní "šestky" a Íránu. V sobotu se znova v Ženevě sejdou americký a íránský ministr zahraničí, aby jednali o konečném znění dohody týkající se íránského jaderného programu. Avšak evropští představitelé dávají najevo, že problémy spíše narůstají, než aby se je dařilo řešit.

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL za duben 2015

29. 5. 2015

čas čtení 1 minuta

V dubnu 2015 přispělo 155 čtenářů finančně na Britské listy bankovním příkazem celkovou částkou 41 335,50 Kč. Příjem z reklamy byl 36 977 Kč.

Zůstatek byl koncem dubna 2015 174 465,31 Kč, z toho částka na exekutorský projekt 156 375,59 Kč.

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno nově zaslat i z mobilního telefonu nebo na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

Zavraždění ruského opozičního politika Borise Němcova | Ukrajina | Rusko za Vladimíra Putina | Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti | Útok na časopis Charlie Hebdo | Prezident Miloš Zeman ve funkci | 17. listopad | Noam Chomsky v České republice | Festival dokumentárního filmu Jihlava | Dohoda TTIP | Komunální volby a senátní volby, říjen 2014 | Skotská nacionalistická strana a nezávislost Skotska | 21. srpen 1968 | Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ | Filmový festival Karlovy Vary 2014 | Otrokářský stát Česká republika | Kulturní diplomacie ve prospěch České republiky v zahraničí | Předčasné volby 2013 | Důchodci a obhajoba jejich zájmů v české politice | Rasismus | Sýrie | O likvidaci kulturního dědictví v Čechách | Ústav pro studium totalitních režimů | Daniela Drtinová | Národní divadlo a odvolání Jana Buriana, léto 2013 | Rusnokova úřednická vláda, léto 2013 | Poměry v ČSSD | Premiér Nečas, milenka Nagyová a pád vlády, jaro 2013 | Útoky bezpilotními letadly | Americký whistleblower Edward Snowden a špehování občanů | Filmový festival Karlovy Vary 2013 | Aféra Putna, jaro 2013 | Prezidentské volby 2013 | Tykadlový řidič Roman Smetana | Řádění exekutorů v České republice | Školství | Krajské a senátní volby říjen 2012 | Metanolový skandál v České republice | Církevní restituce v ČR | Žena za pultem | Byl život před rokem 1989 horší nebo lepší než dnes? | Veřejné mínění v České republice | Smlouva ACTA | Václav Havel - dramatik a politik | Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost | Hypoteční, finanční ... ekonomická krize | Egypt | Libye | Koutek reklamní tuposti | Wikileaks | Zdravotnictví a reformy | Írán | Útok na USA, Afghánistán, Irák
25359