ANO jako vrcholový predátor české džungle

2. 3. 2015 / Boris Cvek

Předseda ODS Petr Fiala včera v Otázkách V. Moravce prohlásil, že občané jsou v této zemi frustrovaní zejména nadbytkem vměšování státu do jejich životů. I vzpomněl jsem si na české exekuce, které nemají obdoby v civilizovaném světě, neboť v Česku jsou občané ponecháni na milost bez ochrany státu exekutorským dravcům.

Volná ruka podnikatelského dravce a rezignace státu na kultivované právní prostředí nebo dokonce úplná absence státu slouží jako vynikající prostředek pro rozkvět společností na východ od nás – to je vzor pro ODS už od dob kuponové privatizace. V míře extrémní je to patrné na případech, kde se stát úplně zhroutil, jako je třeba Somálsko nebo Libye.

Němcov je Charlie

2. 3. 2015 / Karel Dolejší

Ruské vyšetřovací orgány dospěly k názoru, že střelec, který minulý pátek zabil Borise Němcova, nebyl profesionál. Použil starou sovětskou pistoli v ráži 9 mm Makarov s 20 let starou municí, přičemž náboje pocházely z různých šarží. Chybou bylo, že nechal naživu Němcovovu přítelkyni ZDE.

Babiš namířil prst na Chládka

2. 3. 2015 / Bohumil Kartous

Debata o povinném předškolním ročníku poukazuje na řadu rizik, které zavedení plošné povinnosti přinese. Je zde významné procento dětí, kterým může předškolní vzdělávání a výchova pomoci překonat jejich sociální handicap, jak ukazují zahraniční studie (více v článku Asociální názory posvěcené vysokoškolským diplomem). Podívejte se, co všechno se bude dít během Týdne otevřeného vzdělávání. Podle zkušeností a části výzkumu v oblasti psychologie a neuroscience lze toleranci a empatii děti učit, část výzkumu poukazuje na dominantní vliv genetické predispozice. Ministr Chládek oznámil, jaké změny se chystají ve financování regionálního školství. V březnu zahájí pravidelnou činnost EDUpoint, místo přímo pod orlojem pro setkávání všech, kdo se zajímají o vzdělávání. Více pravidelném týdenním souhrnu Beduin, připravovaném spolkem EDUin.

Pavel Šafr předvádí, jak se ANO porazit nedá

2. 3. 2015 / Boris Cvek

Při vší mé kritičnosti vůči hnutí ANO mě až téměř šokoval nápad pan Šafra, brát toto hnutí jako hnutí fašistické a podle toho s ním jednat (co to vlastně má znamenat to „jednat s někým jako s fašistou“? – jistě bych očekával nějaká jednání ODS a TOP09 o spolupráci s Babišem jako pravicovým hegemonem, ale to Šafr asi na mysli neměl).

Německý ministr financí Wolfgang Schaeuble zmírnil svůj tón vůči Řecku

2. 3. 2015

Wolfgang Schaeuble, německý ministr financí, náhle a výrazně změnil svůj tón vůči Řecku. Nyní konstatuje, že je přesvědčen, že nová řecká vláda splní podmínky nutné k vyřešení své dluhové krize. Vyjádřil se, že vláda Syrizy potřebuje "trochu času", avšak zdá se, že je schopná pracovat pro vyřešení své dluhové krize. "Nová řecká vláda má velmi silnou podporu veřejnosti," řekl Schaeuble v týdeníku Bild am Sonntag. Schaeuble dodal, že jeho řecký protějšek, Janis Varoufakis, se navzdory vzájemným střetům "choval vůči mně vysoce korektně" a má "právo na stejný respekt jako kdokoliv jiný". Je to u Schaeubleho náhlá změna tónu - předtím si opakovaně s Varoufakisem vyměňoval verbální útoky.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Radikalismus je tak nepředvídatelný, že bychom se měli méně bát silného státu než státu slabého

Neobviňujme z džihádismu zpravodajské agentury

2. 3. 2015

Vycizelovali jsme svou kritiku "Velkého bratra" s precizností vybíravých spotřebitelů spíše než zásadových občanů, píše Matthew d'Ancona. Většinou o stát nestojíme a stěžujeme si na jeho vpády, skutečné či představované. Ale když jdou věci špatně - když se mladý Londýňan zničeho nic stane globálním ztělesněním vražedného islamismu, například - stěžujeme si na stát ještě více. Řeknu to jednoduše: Jediná věc, vůči níž máme ještě větší námitky než vůči MI5 v akci je MI5, která nekoná.

Obraz jiného

Leonard Nimoy: Proč byl outsider Spock hrdinou pro mě

2. 3. 2015

Jedním z důsledků řazení lidí do skupin a hovoru o "diverzitě" (vůči čemu, vlastně?) je fakt, že je snadné nevšímat si subtility, nuancí, překvapení. Jedním z překvapení je, jak mnoho Afroameričanů dospívajících na přelomu 60. a 70. let našlo vztah ke Spockovi ze Star Treku, píše Bonnie Grier o nejznámější roli Leonarda Nimoye, jenž zemřel 27. února.

Britské listy se bez finančních příspěvků neobejdou

19. 11. 2014 / Bohumil Kartous

Vážení čtenáři, krátce k nově nastaveným formátům reklamy a k souvislostem, které z toho vyvstávají jak pro BL, tak pro vás. BL nejsou komerční projekt, ale peníze potřebují. Proto se v současnosti bez reklamy neobejdou. V rámci nového designu jsme se snažili najít kompromis mezi její „otravností“ a užitečným přínosem.

Odmítli jsme formáty zcela běžné na většině českých mediálních portálů, drželi jsme se formátů běžných na britských a amerických médiích. I tak se určitě najdou lidé, které to bude obtěžovat. Pochopte prosím, že bez reklamy to nejde.

Zatajená minulost

2. 3. 2015 / Jan Sláma

Každý si může myslet co chce. Řekne li to ale nahlas, bude oběšen. Tak znělo jedno z pravidel Obce Šosovské Krále Vávry od Milana Uhdeho. Oběšení dnes už přímo nehrozí, ale sankcí různého druhu se remcal dočká. Minimálně té, že zveřejnění v legálních sdělovacích prostředcích mu není dopřáno.

Chtěli byste se stát součástí výroby televizního filmu?

20. 12. 2014

Aktualizace: V neděli 8. března vysílá Česká televize druhý díl filmu Dominiky Švecové o ekumenickém setkání mladých v Praze na přelomu roku 2014 a 2015ZDE.

Aktualizace: V neděli 1. března vysílala Česká televize první díl filmu Pouť důvěry naší spolupracovnice Dominiky Švecové (na webu k zhlédnutí ZDE), druhý díl se bude vysílat v neděli 8. března 2015. Je to dvoudílný dokument o ekumenickém setkání mladých, které na přelomu roku 2014 a 2015 zorganizovala komunita Taizé z francouzského Burgundska. Je to pěkný film, který observační metodou sleduje přípravy akce po dobu celého roku, od obdobného setkání, které se konalo na přelomu roku 2013 a 2014 ve Štrasburku, až do letošního Nového roku v Praze. Má vtip, lidskost i humor.

Film je částečně financován prostřednictvím crowdfundingu. Bylo zapotřebí shromáždit celkem 50 000 Kč, aby bylo možno zaplatit práci všech spolupracovníků. To se bohužel nesebralo. Pokud byste ještě na poslední chvíli chtěli pomoci, aby lidi neskončili bez honoráře, prosíme, udělejte to. Transparentní účet je ZDE. Děkujeme.Dobrý den,

Pořádáme finanční sbírku na výrobu dvoudílného filmu o mladých lidech z celého světa, kteří nyní přijíždějí do Čech. Chtěli byste se stát součástí tohoto projektu? Mohli byste to učinit finančním příspěvkem na jeho výrobu. Sbírku organizujeme prostřednictvím transparentního účtu, který je ZDE

Ten, kdo přispěje, umožní plnou realizaci tohoto projektu. Pro dárce máme odměny.

Doufáme, že na náš projekt přispějete i vy, kdo jste zatím finančně nepřispěli.

O ČEM NAŠE FILMY JSOU?

Na kouření umírají dvě třetiny kuřáků

2. 3. 2015

Studie 200 000 osob v Austrálii - kuřáků i nekuřáků starších 45 let - zjistila, že na kouření umírá daleko více lidí, než se dosud usuzovalo.

Dosud se lékaři domnívali, že na kouření umírá asi polovina dlouhodobých kuřáků, avšak nyní vyšlo najevo, že na rakovinu a na srdeční choroby způsobené kouřením umírá 67 procent kuřáků.

Kouření 10 cigaret denně zdvojnásobuje riziko předčasné smrti a kouření dvaceti cigaret denně toto riziko zčtyřnásobuje až zpětinásobuje. Znamená to, že kuřáci mohou očekávat, že zemřou o deset let dříve než osoby, které nikdy nekouřily, anebo ty, které přestaly a poskytly svému tělu dost času na to, aby se uzdravilo.

Po zavedení neznačkového balení cigaret v Austrálii v letech 2010-2013 tam poklesl počet kuřáků o 15 procent. V důsledku neznačkového balení cigaret také začíná v Austrálii kouřit méně mladých lidí.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Platy ruských "činovníků" dosáhly historického rekordu

2. 3. 2015

Průměrný plat zaměstnanců ruských federálních orgánů byly vloni 3,34 krát vyšší než průměrný plat běžného zaměstnance. Jde o svérázný historický rekord současného Ruska, o němž informoval Rosstat. Rok předtím byl příjem státních zaměstnanců ještě "pouze" 3,18 vyšší. Nejvyšší platy berou zaměstnanci vládního aparátu, prezidentské administrativy, Šcotnoj palaty (parlamentního orgánu finanční kontroly) a ministerstev pro rozvoj Dálného východu a pro Kavkaz.

Přečetli jsme:

Falešná facebooková skupina Romové proti Islámu dál zveřejňuje lživé příspěvky

2. 3. 2015

Můžeme ještě vůbec na internetu něčemu věřit? Stal se internet nástrojem propagandistů, hejterů a podvodníků? Je stále složitější rozpoznat, co je ještě pravdivé nebo co už je manipulace nebo dokonce naprosto vymyšlená událost.

Na Facebooku vznikají kromě otevřeně rasistických skupin i skupiny falešné. Již na začátku ledna server Romea.cz informoval o skupině na Facebooku Romové proti Islámu, která zneužila jméno skupiny Terne čhave nebo sdružení Dživipen. Tehdy jsme vyslovili podezření, že skupina je falešná. Naše podezření se potvrdilo potom, co skupina zveřejnila fotografii svého údajného tajemníka a zapisovatele uskupení jistého Jána Balka.

Podrobnosti: ZDE

CNN si "spletla" "džihádistu Johna" s Vladimírem Putinem

2. 3. 2015Americká televize CNN se omluvila za technický problém, v jehož důsledku odvysílala fotografii Vladimíra Putina během zprávy o údajném katu organizace Isis "džihádistovi Johnovi", který byl ve čtvrtek identifikován jako Londýňan Mohammed Emwazi. Podle televize Russia Today sdělila CNN tiskové kanceláři TASS na její dotaz: "V důsledku selháni video serveru během vysílání zpravodajství ve čtvrtek jsme omylem odvysílali fotografii Vladimíra Putina, připravenou pro další zpravodajský segment, v segmentu věnovaném džihádistu Johnovi. Za chybu se omlouváme."

Pozvánka na přednášku s promítáním

Juan Peron a argentinští Montoneros

2. 3. 2015

V úterý 3. března se v kavárně klubu Cross v Praze koná od 19:00 přednáška s promítáním filmu Montoneros, una Historia z roku 1994 argentinského režiséra Andrése Di Tella. Akce se koná v rámci celoročního přednáškového cyklu „Mocenský vliv evrospkých zemí a USA na politiku jihoamerických států“, který je pořádán Úterními fóry klubu Cross (UFOSS).

Řecko v neřešitelné situaci

1. 3. 2015

Za normálních okolností by bylo postavení Syrizy beznadějné. Jenže nic na tomto problému není normální. Kdyby eurozóna donutila Řecko k odchodu tím, že by mu odepřela bankovní likviditu a záměrně by vyvolala kolaps řeckého bankovního systému, vytvořila by pro celou evropskou levici mučednický stát. Vyvolala by tím další útoky na eurozónu a její další nejslabší článek řetězu. Západní bezpečnostní systém by se na Balkáně octl v chaosu. Musel by jednat se zatrpklým Řeckem, nepřátelským vůči NATO a ochotným postavit se na stranu Ruska. Tak by vznikl oblouk nestability od Ukrajiny přes Levant až po severní Afriku. Proto zasáhl americký prezident Barack Obama a požádal Angelu Merkelovou, aby odvrátila to nejhorší.

Radikálové z řecké Syrizy podepsali křehké příměří s věřiteli z eurozóny. Málokdo si myslí, že to přežije. Obě strany podepsaly tuto dohodu se stejným cynismem. Vědí velmi dobře, že prozatímní dohoda se vyhýbá pravé podstatě řecké krize a nemůže překlenout obrovské politické rozpory, píše v deníku Daily Telegraph z Atén Ambrose Evans-Pritchards.

Vraždou Borise Němcova Rusko překročilo Rubikon

1. 3. 2015

Žádné z předchozích politických vražd v Rusku nebyly řádně vyšetřeny, píše se v redakčním komentáři deníku Guardian. Avšak zavražděním Borise Němcova Rusko překročilo Rubikon, protože je to první politická vražda od té doby, kdy se Vladimír Putin rozhodl proměnit Rusko v iredentistickou expanzionistickou mocnost, která nyní pro Evropu zosobňuje vážné bezpečnostní problémy. Právě tak, jak Putinův režim ukázal na Ukrajině, že nebude tolerovat svobodnou volbu sousední země připojit se k euroatlantickým strukturám, založeným na demokratických normách a raději zahájí válku, než aby to připustil, tato politická vražda vysílá signál, že se Rusko proměnilo v ještě temnější, utlačitelštější místo.

Levicový Observer o smrti Borise Němcova

1. 3. 2015

Zůstává otevřenou otázkou, zda Němcova zavraždil stát anebo skryté nacionalistické síly, spojené s ním. Asi se to nikdy nedovíme. Informační kanály ovládané Kremlem už vytvořily celou řadu konspiračních teorií. Jsou součástí cynické postmoderní mediální strategie, kterou kremelští političtí technologové přivedli k dokonalosti. Cílem této strategie je smíchat to, co je pravda, s tím, co pravda není, aby pravda zmizela.

Pouhých několik hodin, než byl v pátek večer zastřelen nedaleko Kremlu, Boris Němcov poskytl rozhlasový rozhovor. Rozhlasová stanice Echo Moskvy ho pozvala, aby hovořil o nejnovější opoziční demonstraci, kterou zorganizoval a která se měla konat dnes v neděli.

Západ je bezradný, co si má počít s Putinem

1. 3. 2015

Fiona Hill byla poradkyní Americké výzvědné rady v otázkách týkajících se Ruska a je autorkou knihy Mr. Putin: Operative in the Kremlin (Vladimír Putin: Operativec v Kremlu). V neděli v poledne ji interviewoval v souvislosti s vraždou Borise Němcova rozhlas BBC:

Fiona Hill: Ta vražda mě skutečně šokovala. Je to těžká rána nejen současné opozici, ale celé té skupině lidí z devadesátých let, kteří se snažili změnit Rusko. Nebyla to obrovská opoziční vlna, ale byla to velmi výrazná skupina, silná skupina lidí, spojených s onou érou v devadesátých letech, a ještě dříve, s perestrojkou, kteří říkali: My chceme mít možnost volit si politické alternativy. Nechceme jediného vládce, který bude vládnout po dlouhou dobu. Nebylo to ani tak o ekonomice, ale o možnosti politické volby v zemi, o způsobu vlády. A to představoval Němcov.

Jaký má Kreml prospěch z Němcovovy smrti

1. 3. 2015

I když měl Němcov doktorát z fyziky, byl to v podstatě člověk, který nechával věci jednoduché. Vždycky dával přednost svobodě před diktaturou, míru před válkou, počestnosti před korupcí, důstojnosti před ostudou a pravdě před lžemi. Kromě toho byl přesvědčen, že tyto prosté ideály nakonec v Rusku zvítězí, ale bude to vyžadovat odvahu a úsilí lidí, jako byl on sám, píše v deníku Financial Times Sergej Gurjev, bývalý rektor Nové hospodářské školy v Moskvě, který nyní vyučuje ekonomii v Paříži.

Vražda Borise Němcova: Zpráva o stavu režimu

28. 2. 2015 / Karel Dolejší

Jeden z předních kritiků prezidenta Vladimira Putina, Boris Němcov, byl v pátek v Moskvě zavražděn doslova pár metrů od Kremlu. Krátce nato začal ruský prezident veřejnosti sugerovat, že zločin měl kriminální, nikoliv politickou povahu. Podobně jako v případě sady vražd stručně charakterizovatelných jmény Politkovskaja, Litviněnko, Magnickij. Protože prý Putin na vyšetřování osobně dohlédne, lze se samozřejmě nadít, že prezidentova teze bude tak či onak nakonec potvrzena. Bez ohledu na fakta.

Ruská vláda je Němcovovou vraždou trochu vyvedena z míry

28. 2. 2015

Zdá se, že současné ruské úřady jsou do určité míry autenticky šokovány Němcovovou vraždou. Státní televize vysílala několik pořadů, které do určité míry Němcova a jeho úspěchy ve vládě chválily. Premiér Dmitrij Medveděv uvedl: "Boris Němcov se stal jedním z nejtalentovanějších politiků v době demokratické transformace naší země. Až do posledního dne svého života byl inteligentní osobností, zásadovým mužem." Avšak nynější chvála od vysokých ruských politiků ostře kontrastuje s předchozími Putinovými výroky, že politická opozice je "pátou kolonou", která se snaží Rusko zničit, a opakované špinění opozice ve státní televizi, která její příslušníky označovala za zrádce.

Moskevská policie hledá vrahy Borise Němcova, ruského opozičního politika, který byl v pátek večer zastřelen nedaleko Kremlu, avšak jeho přátelé a političtí partneři se obávají, že vrazi nebudou nikdy pohnáni k odpovědnosti.

Babišova republika

28. 2. 2015 / Štěpán Steiger

Předem se omlouvám: nejde mi o analýzu (ačkoliv bych ji rád udělal), vlastně ani o komentář – jak totiž komentovat budoucnost? Ale nepíši ani předpověď, o niž se kdysi pokoušeli úředně pověření prognostici. (Ti, které mám na mysli, pocházeli – jaká náhoda! – z Prognostického ústavu, ať už šlo o jeho ředitele Valtra Komárka nebo jemu podřízené jako Václava Klause, Miloše Zemana nebo Vladimíra Dlouhého. Mimochodem Valtr Komárek byl jediný, kdo se o výhled/prognózu jako souvislý dokument pokusil. Ostatní, jejichž politická dráha byla potom delší než Komárkova, na úvahy o budoucnosti vůbec nemysleli - jako na ně myslí sotva který politik. Politici žijí přítomností a jejich horizont málokdy překračuje volební období.)

Čínský diplomat se ve věci ukrajinského konfliktu postavil na stranu Ruska

28. 2. 2015

Čínský velvyslanec v Belgii se vyjádřil, že bezpečnostní obavy Ruska "jsou legitimní". Qu Xing apeloval na Západ, aby vzal "reálné bezpečnostní obavy Ruska v úvahu". Dodal, že "podstatou a kořenem" krize je "hra" mezi Ruskem, západními mocnostmi, USA a EU a že je zapotřebí změny přístupu, má-li být problém vyřešen.

Podle britského deníku Independent je toto vyjádření vysokého čínského představitele "překvapivé", vzhledem k tomu, že skoro rok Čína k rusko-ukrajinskému konfliktu mlčela.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Guardian: Rusko bylo okradeno o odvážný, autentický a osobitý hlas

28. 2. 2015

Nakonec se Němcov stal obětí zavedených mafiánských metod. Jeho vražda je první politický atentát uskutečněný proti významnému politikovi v Moskvě za posledních deset let. Vražda připravila Rusko o odvážný, autentický a osobitý hlas v době, kdy je země obětí temné spirály války a propagandy.

Charismatický, fyzicky atraktivní, typicky oblečený v texaskách a neformálním koženém kabátě, Boris Němcov byl autenticky populární ruský politik. Byl to také ostrý kritik Vladimíra Putina, píše v deníku Guardian jeho dlouholetý moskevský zpravodaj Luke Harding.

Němcov vystupoval důrazně a vehementně proti vládní korupci. Stavěl se proti Putinově anexi Krymu a jeho tajné válce na východní Ukrajině. Podle Němcova to bylo "zbytečné dobrodružství" a "Putinova válka".

Stojí sužovaná Gaza před novou izraelskou invazí?

28. 2. 2015 / Daniel Veselý

Přímo pod naším nosem se odehrává skutečná lidská tragédie, která se netýká jen několika osob, ale celé populace Pásma Gazy. Ta se ještě plně nevzpamatovala z letní izraelské ofenzivy, během níž byly pod bombami pohřbeny celé tamní rodiny, rozsáhle poničena infrastruktura a zavražděny stovky dětí – a to vše bylo omlouváno „sebeobranným útokem Izraele, který má právo se bránit“. Pojďme se podívat, co si takový způsob sebeobrany loni vyžádal a ponechejme stranou fakt, že okupující země se z logiky věci nemůže bránit před (zvenčí) okupovanou populací. Podle některých komentářů může však krveprolití v Gaze brzy zase nastat.

Bývalý šéf britské rozvědky MI6 hovořil o ruské a islámské hrozbě

Evropa si musí najít nový způsob koexistence s Ruskem

28. 2. 2015

Rusko se stalo pro Británii větší hrozbou, a proto bude nutno zvýšit rozpočet na obranu, varoval v sobotu v britském rozhlase bývalý šéf rozvědky MI6 John Sawers. Dodal, že Rusko "nutně neohrožuje přímo Británii, ale země na své periferii".

"Hlavním problémem je, jak koexistovat s Ruskem, které se nyní cítí velmi zranitelné. Putin jedná jako vedoucí politik, který je přesvědčen, že je ohrožena jeho vlastní bezpečnost," řekl Sawers.

Nová státní pokladna - kdo si vykrmil tučnou dojnici?

27. 2. 2015

Sedmým rokem ministerstvo financí zavádí nový počítačový systém státní pokladny. Má zefektivnit hospodaření od ministerstev až po obce. I když stát počítačovým firmám a jejich zprostředkovatelům za to již zaplatil téměř pět miliard, většina obcí se do něj ani nedostane. Poslanci kontrolního výboru kvůli tomu ve čtvrtek zpovídali náměstkyni ministra financí Simonu Hornochovou.

(Autor tohoto příspěvku je redakci znám. Z dobrých důvodů nezveřejňujeme jeho jméno.)

Z reakcí Hornochové ve stručnosti vyplývá, že předchozí vedení ministerstva financí z nepochopitelných důvodů nakoupilo zbytečně mnoho drahých licencí, které nepotřebuje, ale smlouva s dodavatelem je brání předat dalším státním organizacím.

Projekt integrovaného informačního systému státní poklady ministerstvo financí spustilo v roce 2008, za období tehdejšího ministra financí a dnešního poslance TOP 09 Miroslava Kalouska, jenž shodou okolností právě v roce 2008 získal titul „nejlepší ministr financí ve střední Evropě.“

Následuje koncentrát z nejdůležitějších otázek a odpovědí náměstkyně Hornochové, které během a po jednání Kontrolního výboru zazněly.

The Economist si zase jednou všiml Prahy (a pí. Krnáčové)

27. 2. 2015 / Miloš Dokulil

Ne že by zde šlo o článek v posledním tištěném čísle (z 21/2); jde o stať z 25/2 v elektronické verzi tohoto týdeníku. A ta je nadepsána, v tom významu, který možná čtenáře napadne asociativně nejdřív, „Zakrslá dáma“. Možná, aby skutečně nebylo mýlky, uvedu i původní anglické znění: „Scrub Lady“. Nebudu se pouštět do dalších možných sémantických asociací. (Je možné podívat se do slovníku!). Ta stať má i podtitulek: „Bývalá aktivistka Transparency International Adriana Krnáčová je novou starostkou Prahy.

Akademická diskuse o médiích v ČR je banální, plochá, nezajímavá

Kvalita v české žurnalistice prostě být musí!

27. 2. 2015 / Bohumil Kartous

Máte pocit, že kvalita české žurnalistiky není kontroverzní téma? Jistě, stačí tomu řádně přizpůsobit podmínky. Fakulta sociálních věd UK uspořádala další ze série diskusí o médiích, tentokrát s názvem Kvalita v české žurnalistice. Diskuse se zúčastnili porotci a ocenění Novinářské ceny, kterou de jure pořádá Open Society Fund a de facto ji čeští žurnalisté udělují sami sobě: Lenka Svobodová (oceněná), Daniela Drtinová (oceněná), Štefan Hríb (porotce), Karel Hvížďala (porotce).

Poslední z příšer s železnými zuby

27. 2. 2015

U všech druhů je hra mláďat výcvikem k základním úkolům nezbytným pro přežití dospělých. Lidské děti si hrají na mnoho věcí, ale nejdůležitější je hra na kulturu. Mimo dohled dospělých se děti učí a cvičí veršování, rituály a instituce vlastní kultury odlišné od kultury dospělých, píše Sarrah Perryová.

Zapomínání po německu

27. 2. 2015 / Jan Mareš

Jeden z mála českých tištěných periodik, který se neustále nezabývá bouřemi ve sklenici vody, tedy Nový prostor, věnoval své minulé číslo tématu „Německo“. Jak se od určité míry dalo předpokládat, většina článku se točí kolem otázek německé identity ve světle zjevu, jakým byla posledních pár měsíců Pegida.

Britští diplomaté si nevšimli, že Rusko anektuje Krym, protože neumějí rusky

27. 2. 2015

Britská vláda neměla informace o tom, že Rusko anektuje velké části Ukrajiny, protože britští diplomaté neumějí rusky. Vyplývá to ze zdrcující zprávy britské Dolní sněmovny.

Jazykové schopnosti na britském ministerstvu zahraničních věcí jsou nyní tak ubohé, že diplomaté nebyli schopni informovat britskou vládu, že probíhá ruská anexe Krymu.

Americké vojenské zpravodajství: Válka na Ukrajině "bude pokračovat celý rok 2015"

27. 2. 2015

Vojenská aktivita na východě Ukrajiny nejpravděpodobněji ze všeho bude pokračovat po celý rok 2015. Tak se vyjádřil ředitel Národní bezpečnostní služby USA James Clapper.

"Další boje na Ukrajině s velkou pravděpodobností budou tento rok pokračovat," prohlásil Clapper na zasedání senátního výboru pro ozbrojené síly. Podle jeho slov "rozhovory o statusu území na jihovýchodě Ukrajiny, která drží separatisté, bezpochyby budou dlouhé a složité".

Zdroj v ruštině: ZDE

V Moskvě byl zastřelen opoziční politik Boris Němcov

27. 2. 2015

Ruský opoziční politik Boris Němcov byl v pátek večer zastřelen v centru Moskvy. Agenturu Interfax o tom informoval zdroj v bezpečnostních složkách.

"Neznámý muž čtyřikrát vystřelil na Borise Němcova. Politik v důsledku střelných zranění zemřel," uvedl zdroj.

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL za leden 2015

14. 2. 2015

V lednu 2015 přispělo 374 čtenářů finančně na Britské listy bankovním příkazem celkovou částkou 53 044,79 Kč (a další částkou ve výši 48 781 Kč na pomoc důchodkyni v nouzi, žíjící na Praze 8), dále dobrovolným předplatným prostřednictvím mobilu v listopadu 2014 částkou 3675,74 Kč.

Zůstatek byl koncem ledna 2015 260 035,26 Kč, z toho částka na exekutorský projekt 156 375,59 Kč.

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno nově zaslat i z mobilního telefonu nebo na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

Zavraždění ruského opozičního politika Borise Němcova | Ukrajina | Rusko za Vladimíra Putina | Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti | Útok na časopis Charlie Hebdo | Prezident Miloš Zeman ve funkci | 17. listopad | Noam Chomsky v České republice | Festival dokumentárního filmu Jihlava | Dohoda TTIP | Komunální volby a senátní volby, říjen 2014 | Skotská nacionalistická strana a nezávislost Skotska | 21. srpen 1968 | Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ | Filmový festival Karlovy Vary 2014 | Otrokářský stát Česká republika | Kulturní diplomacie ve prospěch České republiky v zahraničí | Předčasné volby 2013 | Důchodci a obhajoba jejich zájmů v české politice | Rasismus | Sýrie | O likvidaci kulturního dědictví v Čechách | Ústav pro studium totalitních režimů | Daniela Drtinová | Národní divadlo a odvolání Jana Buriana, léto 2013 | Rusnokova úřednická vláda, léto 2013 | Poměry v ČSSD | Premiér Nečas, milenka Nagyová a pád vlády, jaro 2013 | Útoky bezpilotními letadly | Americký whistleblower Edward Snowden a špehování občanů | Filmový festival Karlovy Vary 2013 | Aféra Putna, jaro 2013 | Prezidentské volby 2013 | Tykadlový řidič Roman Smetana | Řádění exekutorů v České republice | Školství | Krajské a senátní volby říjen 2012 | Metanolový skandál v České republice | Církevní restituce v ČR | Žena za pultem | Byl život před rokem 1989 horší nebo lepší než dnes? | Veřejné mínění v České republice | Smlouva ACTA | Václav Havel - dramatik a politik | Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost | Hypoteční, finanční ... ekonomická krize | Egypt | Libye | Koutek reklamní tuposti | Wikileaks | Zdravotnictví a reformy | Írán | Útok na USA, Afghánistán, Irák
28986