NATO plánuje proti ruské hrozbě nové vojenské základny ve východní Evropě

26. 8. 2014

V reakci na krizi na Ukrajině a ve snaze odstrašit Vladimíra Putina, aby se nepokusil zasáhnout v bývalých pobaltských republikách rozmístí NATO své jednotky na nových základnách ve východní Evropě, konstatoval jeho šéf Anders Fogh Rasmussen. Rasmussen, bývalý dánský premiér, se vyjádřil, že summit Severoatlantického společenství v Cardiffu ve Walesu příští týden překoná rozbroje v alianci a schválí rozmístění svých jednotek na ruských hranicích. To určitě vyvolá silnou reakci z Moskvy.

Finský lev ruského medvěda zbytečně nedráždí

26. 8. 2014 / Veronika Sušová-Salminen

"--Jeden finský voják se rovná deseti Rusákům.

--Dobře...a co až přijde ten jedenáctý?"

Väinö Linna, Neznámý voják

Finský prezident Sauli Niinistö byl prvním evropským státníkem, který od Olympiády v Soči a od ruské anexe Krymu navštívil 15. srpna 2014 pracovně Rusko. Niinistö se rozhodl nezrušit dávno domluvenou schůzku s ruským protějškem, a to i přes současné napjaté vztahy mezi EU a Ruskem v kontextu probíhající ukrajinské krizi. Jak je to se vztahy Finska a Ruska a proč patří Finsko k těm zemím v EU, které se sankce značně dotknou? Je čas obnovit tradiční finskou politiku politického realismu, nebo vstoupit do NATO navzdory velkému sousedovi?

Rusko: Ruští vojáci "překročili hranici omylem"

26. 8. 2014

Moskva přiznala, že muži zajatí na Ukrajině jsou opravdu ruští vojáci v činné službě, avšak uvedla, že "překročili hranici omylem". Ukrajinské úřady zveřejnily videozáznamy výslechů válečných zajatců, kteří uvedli, že jsou ruskými vojáky v činné službě. Jeden řekl, že mu nesdělili přesně, kam jedou, ale že mu došlo, že je na Ukrajině. Autenticita ukrajinských videozáznamů nebyla potvrzena z nezávislých zdrojů, avšak skutečnost, že ruské tiskové agentury zveřejnily zprávu ruského ministerstva obrany, že ruští vojáci skutečně přešli hranici na Ukrajinu, naznačuje, že videozáznamy jsou autentické.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Poslední televizní diskuse před hlasováním o skotské nezávislosti byla masakr

26. 8. 2014

V pondělí večer se konala druhá a poslední televizní diskuse mezi šéfem skotských nacionalistů Alexem Salmondem a Alistairem Darlingem, bývalým labouristickým ministrem financí a šéfem kampaně "Better Together", usilující zabránit vyhlášení nezávislosti Skotska. Televizní debatu tentokrát na celé čáře vyhrál Alex Salmond, podle průzkumu veřejného mínění provedného mezi televizními diváky společnosti ICM a deníkem Guardian, ho vítězem debaty prohlásilo 71 procent diváků. Na názory v širší společnosti to však prý dopad nemělo, neboť jak počet stoupenců, tak počet odpůrců nezávislosti Skotska stoupl po této televizní debatě o 1 procento. Stále zůstává velký počet nerozhodnutých voličů.

USA: Egypt a Spojené arabské emiráty bombardovaly Libyi

26. 8. 2014

Američtí činitelé tvrdí, že Egypt a Spojené arabské emiráty minulý týden bombardovaly islámské extremisty v Libyi. Pokud by tomu tak bylo, šlo by o eskalaci mocenského konfliktu mezi islamisty a vládami na Blízkém východě. Piloti ze Spojených arabských emirátů prý použili egyptských leteckých základen k dvojímu bombardování islamistických bojovníků, kteří se snažili ovládnout libyjské hlavní město Tripolis. V převzetí města se jim zabránit nepodařilo. Islámské milice Tripolis ovládly a donutily zvolenou libyjskou vládu, aby uprchla to města Tobruk na východě země.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Ukrajinský prezident uspořádá v říjnu předčasné volby

26. 8. 2014

Ukrajinský prezident Petro Porošenko rozpustil parlament a vyhlásil, že se v říjnu budou konat předčasné volby. Ukrajina dál bojuje proti proruskému povstání na východě země a Kyjev znovu obvinil Rusko, že posílá své vojáky na ukrajinské území.

Porošenko uvedl, že volby se budou konat 26. října a že rozpuštění parlametu, signalizované rozkladem vládní koalice, k němuž došlo minulý měsíc, je "v souladu s očekáváním drtivé většiny občanů Ukrajiny". Porošenko to charakterizoval jako snahu "očistit" parlament.

Je muž, který je vysoký, šťastný?

26. 8. 2014 / Jan ČulíkPo šokujícím způsobem primitivní reakci pražských médií na nedávnou návštěvu filozofa jazyka a politologa Noama Chomského v České republice je velmi záslužné, že pražská kina filmového umění nyní tiše promítají pozoruhodný animovaný film slavného režiséra Michaela Gondryho, který je jeho rozhovorem s Chomským.

Při sledování filmu si uvědomíte, že Chomský je myslitel velkého kalibru. Gondryho dílo se zabývá problémy lidského vnímání světa a mnoha neznámými, které fungují při tomto procesu. Režisérův rozhovor s Chomským doprovází jeho animované kresbičky, které jsou hravou a inteligentní variací na tuto diskusi o závažných tématech. Film se promítá s českými titulky Dany Hábové, které jsou tentokrát téměř úplně v pořádku (to nebývá automatické, často obsahují české titulky anglických či amerických filmů naprosté nesmysly). Jen na jednom místě se paní Hábová přeslechla, když Chomský hovoří o své analýze semitských jazyků, paní Hábová přeložila do titulků chybně něco o "sémantice".

Příští promítání tohoto filmu v kině Aero v Praze na Žižkově bude 1. září, ale hraje se také v pražských kinech Světozor a Oko, ZDE najdete informace kdy. Určitě si tam zajděte!

Politici by nejefektivněji "bojovali proti komunismu" splněním předvolebních slibů

26. 8. 2014 / Jan Čulík

Občas v těchto dnech pomáhám jako tlumočník postgraduální studentce z Glasgow University Amy Mackinnon při jejích rozhovorech po vlastech českých s českými občany o tom, jak na období před rokem 1989 pohlížejí dnešní mladí i starší lidé. Vyplývá z toho několik zajímavých skutečností:

1. Interpretace historie se neustále mění v závislosti na našich aktuálních zážitcích a zkušenostech. Minulost stále porovnávám s tím, co je dnes. Čeští občané, kteří jsou dnes nespokojeni, vnímají dobu před rokem 1989 jako daleko pozitivnější než dnešek. Čeští občané, kteří jsou dnes spokojeni, vnímají dobu před rokem 1989 negativně.

Mír na Ukrajině?

26. 8. 2014 / Karel Dolejší

Často se objevuje tvrzení, že úřady v Kyjevě "měly nechat východ jít", kultivovaně s ním dohodnout "rozvod" a zabránit tak násilí. Fotografie jednoho z představitelů východoukrajinských separatistů Pavla Gubareva vystihuje v dokonalé zkratce pochybenost podobných představ, stejně jako zaklínadla "federalizace". "Zachraňte Donbas" začalo znít teprve v okamžiku, kdy se Kyjev postavil na aktivní odpor nijak neskrývanému pokusu rozporcovat Ukrajinu. Dávno předtím byly narýsovány mapy dělící stát na polovinu, přičemž západní ostatky mají být přeměněny v chudý vnitrozemský stát zbavený podstatné části výměry úrodné půdy a větší části průmyslové základny a východní část usilovat o sjednocení s Ruskou federací. Nejde o Donbas. Jde o Ukrajinu.

Ruská intervence na východní Ukrajině vedla k posílení ukrajinské národní totožnosti

26. 8. 2014

Kyjev je pod tlakem ze všech stran: Rusko si chce zachovat Ukrajinu ve své sféře vlivu. Západ, zejména Německo, chce konflikt na Ukrajině ukončit, aby mohlo znovu jednat s Ruskem. Solidarita Evropské unie s Ukrajinou je omezená, chápání procesů na Ukrajině zůstává v EU rovněž omezené. Proto nebude úterní Porošenkova cesta do Minsku k jednání s Vladimírem Putinem zrovna jednoduchá, píše Christian Neef v německém týdeníku Der Spiegel.

Alex Salmond zvítězil v druhé televizní debatě o nezávislosti Skotska

26. 8. 2014

V druhé televizní debatě mezi šéfem skotských nacionalistů Alexe Salmonda, která se vysílala v pondělí večer, zvítězil tentokrát podle názoru 71 procent televizních diváků Salmond nad bývalým labouristickým ministrem financí Alistairem Darlingem, předsedou kampaně proti skotské nezávislosti "Better Together". Průzkum deníku Guardian a společnosti ICM byl však samozřejmě prováděn pouze mezi televizními diváky, nikoliv mezi všemi voliči. Salmon hovořil podle diváků daleko přesvědčivěji o otázce budoucí skotské měny, o státním zdravotnictví a také se jim líbilo, že kritizoval Labouristickou stranu, že se v kampani proti nezávislosti Skotska spojila s konzervativci.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Kam zmizela čtvrtá opice

26. 8. 2014 / Lubomír Brožek

Lidé si už zvykli na tu podivnou věc, že se v dnešní době chce někdo dožadovat pozornosti pro umělce v hladovění, a tím, že si zvykli, byl nad ním vysloven ortel.

Franz Kafka

Cosi se proslýchá: Tam venku, za ústavní zdí, se prý svět vymkl z kloubů a šílí. Umírají ženy i děti. Údajně je jich už víc padlých než vojáků. Mnohem víc. Ale říkejte to bláznům. Ti mrtví prý nejsou ve skutečnosti vůbec mrtví, ale jenom se tak tváří. Prostě je kdosi pomazal kečupem, aby to vypadalo jako krev. Rozumíte? Jen tak pro oko pitomých reportérů. Chápete? Aby bylo o čem psát.

Jak je to vlastně s lidskostí Palestinců

26. 8. 2014 / Daniel Veselý

Některé tuzemské sdělovací prostředky, potažmo "renomovaní komentátoři", se se železnou pravidelností soustředí na "dehumanizaci" Palestinců v Gaze tím, že je líčí jako nesvéprávné bytosti, jež jsou v područí Hamásu a jež vystavují svoje životy a životy svých dětí "na odiv" izraelským útokům. Jak je to ale s onou nelidskostí Palestinců vlastně doopravdy? Jsou civilní obyvatelé pásma Gazy skutečně tak nesvéprávná zvířata, že své "mladé" obětují na střechách vlastních domů, pod nimiž se nacházejí skladiště zbraní, aby mohl Hamás propagandisticky nad Izraelci zvítězit?

Průzkum veřejného mínění uskutečněný v pásmu Gazy s účastí jednoho tisíce respondentů, který byl zveřejněný 23. srpna v sobotu, ukazuje ZDE, že drtivá většina Gazanů, necelých 88 procent, si přeje dlouhodobý klid zbraní. Dalších 10 procent z dotazovaných vyjádřilo podporu "středně trvajícímu příměří".

29210

Možná nejobscénnější text, jaký vyšel v českých médiích za poslední čtvrtstoletí

25. 8. 2014

Pan David Peter projevuje absolutní neúctu k faktům. Mnoho mezinárodních médií informovalo, že mezi upozorněním, že izraelská armáda bude obytné domy bombardovat, a bombardováním, uplynulo často pouhých pět minut, takže řeči o varování hodinu předem protiřečí faktům.Tváří tvář vyvraždění 487 palestinských dětí izraelskou armádou jsou však Peterovy řeči o kečupu sprosťárnou, jakou svět neviděl. Člověku opravdu zatrne. (Mimochodem, i kdyby byla pravda, že "pánové z Hamasu zamkli dveře" - množství západních novinářů svědčilo o tom, že aktivisté a bojovníci z Hamasu v Gaze vůbec nejsou vidět - vraždění dětí a civilistů je válečným zločinem, i kdyby nepřátelská strana "zamkla dveře". Armáda prostě nesmí zabíjet civilisty za žádných okolností.)

Lidové noviny tímto textem dosáhly pozoruhodného rekordu v obscénnosti.

V souvislosti s kontroverzí ohledně perzekuce homosexuálů v Rusku napsal před časem ruský majitel britského deníku Independent Alexander Lebeděv v Británii toto: "Rozdílem [mezi Británii a Ruskem] je to, že v Británii jsou idioti obyčejně izolováni, nejsou součástí mainstreamu, kdežto v Rusku jsou idioti součástí mainstreamu, dostávají prostor v televizi, naslouchá se jim, píší články." - Totéž bohužel platí i o České republice. Idioti jsou (nejen) v Lidových novinách součástí mainstreamu. Novináři nemají soudnost. Nevědí, že člověk má sice právo na vlastní názor, nikoliv však na vlastní fakta a že nelze publikovat věcné nesmysly jako údajný "názor". Nemluvě o povědomí o základních principech lidskosti a slušnosti.

Absolutní selhání údajných pražských intelektuálních "elit" od pádu komunismu je mi naprostou záhadou. Může tu bezostyšnost - a bohužel - i omezenost, neslušnost, někdo vysvětlit? (JČ)

Muslimští představitelé, ale nevím vlastně jestli to s islámem má něco společného, umějí narafičit dobré záběry. Naranžují kečup, přivedou reportéry: "Jaká hrůza! Izraelská armáda zase zabila civilní obyvatelstvo!" Pak se ti figuranti provětrají a už zase přichází nová skupina reportérů... Potom vycházejí články, jak izraelská armáda ničí a zabíjí ty chudáky. Nikdo se moc neptá, zda do toho domu, který vybouchl, volala předem izraelská armáda, ať jej vyklidí, že za hodinu bude bombardovaný. Ale pánové z Hamasu zamkli dveře a to už reportér nevidí, nebo nechce vidět. Pak svět volá: "Podívejte se na ty Židy, na ten apartheid!"

Zdroj: ZDE

Jaký je rozdíl mezi dětmi

25. 8. 2014

Po prvním dítěti nikdo ani nemrkl brvou, po padesátém dítěti se křídlo letadla vůbec ani nezachvělo, po stém dítěti přestali počítat, po dvoustém dítěti obvinili Hamas. Po třístém dítěti obvinili rodiče. Po čtyřstém dítěti si začali vymýšlet výmluvy, po zabití prvních 478 dětí je to všem jedno, píše v izraelském deníku Haaretz Gideon Levy.

Pak přišlo naše první dítě a Izrael se dostal do stavu šoku. Náhle má smrt tvář a snivé modré oči a světlé vlasy. Malé tělo, které už nikdy nevyroste. Náhle má smrt chlapečka význam, náhle je to šokující. Je to lidské, pochopitelné a dojemné. Je to také lidské, že zabití izraelského dítěte, našeho dítěte, vyvolá větší soucit než smrt nějakého jiného dítěte. Co je ale nepochopitelné, je izraelská reakce na zabíjení jejich dětí.

Hledáme pomoc

25. 8. 2014 / Štěpán Cháb

Paní Alena je samoživitelka. Její bývalý manžel stihl před rozvodem udělat dluh vyšší nežli půl miliónu. Poté od paní Aleny a vlastních dětí odešel. Dluh neplatí, ten tedy připadl na jeho bývalou manželku. Na paní Alenu. Ta má kvůli tomu obestavený plat exekutorem a musí vystačit i s dětmi s životním minimem, který ji exekutor musí ponechat. Nejstarší syn momentálně ukončil základní školu a přestupuje na střední. Je to velmi chytrý kluk. Základní školu ukončil s vyznamenáním, na střední školu byl přijat bez přijímaček.

Ovšem škola vyžaduje, aby si žáci donesli velké množství učebnic. Doba, kdy škola učebnice zapůjčovala, je evidentně dávno pryč.

K eutanázii

25. 8. 2014 / Boris Cvek

V souvislosti s událostí v nemocnici v Rumburku se opět začalo mluvit o problematice eutanázie. Ministr zdravotnictví Němeček např. eutanázii odmítá, ačkoli např. ve Švýcarsku je legální už od roku 1942.

Názor ministra Němečka na eutanázii: ZDE

Eutanázie ve Švýcarsku: ZDE

  K tomu dvě osobní svědectví a jeden můj deset let starý článek. Kdysi jsme na ChristNetu dost intenzívně o eutanázii debatovali. Jeden katolický lékař tam tvrdil, že to není problém, že se to už běžně děje, neboť když se např. nemocnému v terminálním stádiu rakoviny podávají opiáty proti bolesti, musí se dávka zvyšovat, až nemocného zabije, pokud nezemře dříve na svou nemoc. Na druhou stranu můj známý, jiný lékař, mi líčil, jak v Česku panuje neochota předepisovat opiáty a jak údajně při svém nástupu na nejmenované nemocniční oddělení slyšel lidi řvát bolestí, což vyřešil předepsáním opiátů. Rozhodně je to velký problém a ti umírající trpící nemají sílu hájit své zájmy ve veřejné debatě. K tomu více ZDE

  Pokud jde o obecný problém eutanázie a jejího odsuzování ve jménu křesťanských hodnot, napsal jsem o tom již před více než deseti lety pro Britské listy tento, podle mne stále velmi aktuální, článek:  ZDE

Prznitelé teorie pracovní hodnoty

26. 8. 2014 / Josef Heller

Hodlám udělat něco pro to, abych si ocenění Martina Hekrdly zasloužil. A tím něčím bude připomínka velké křivdy, které se intelektuálové v dlouhém období od jeho smrti až do současnosti dopustili na Karlu Marxovi. V památné předmluvě k 1. dílu Kapitálu si Karel Marx ironicky postěžoval na nevrlé, arogantní a zcela tuctové epigony, kteří udávali tón v tehdejším vzdělaném Německu a kteří asi libovali v tom, že nakládali s Hegelem jako za Lessingových dob Moses Mendelssohn se Spinozou, totiž jako s „mrtvým psem“.

Kyjev tvrdí, že "bojoval proti ruské koloně, která pronikla na Ukrajinu"

25. 8. 2014

Ukrajinská vláda tvrdí, že se její jednotky střetly s ozbrojenou kolonou která "překročila hranici Ukrajiny z Ruska". Ukrajinský vojenský mluvčí sdělil tiskové kanceláře AFP, že ukrajinští pohraničníci bojují s "několika desítkami" ozbrojených vozidel, která překročila hranici a směřují k městu Mariupol, které ovládá ukrajinská armáda.

Rusko "vyšle na Ukrajinu druhý humanitární konvoj"

25. 8. 2014

Rusko oznámilo, že plánuje do vzbouřeneckých oblastí na východní Ukrajině vyslat druhý "humanitární" konvoj. V pátek vyslala přes hranice na Ukrajinu 200 vozidel, což Kyjev charakterizoval jako invazi. V sobotu se vozidla vrátila do Ruska poté, co svůj náklad vyložila v těžce postiženém vzbouřeneckém centru, městě Luhansku.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov uvedl v pondělí, že Rusko oznámilo ukrajinské vládě, že v nadcházejících dnech vyšle po stejné trase do vzbouřenecké oblasti druhý konvoj. Dodal, že rozdělování potravin, vody a dalšího materiálu, které dovezl první konvoj, bylo v pondělí zahájeno za účasti Mezinárodního výboru Červeného kříže. Červený kříž nepotvrdil, že se podílí na rozdělování ruské pomoci.

V neděli, při ukrajinských oslavách získání nezávislosti na Sovětském svazu r. 1991, oznámil prezident Petro Porošenko, že vláda zvýší vojenské výdaje, aby vzbouřence porazila.

Ve vzbouřenci ovládaném Doněcku byli zajatí ukrajinští vojáci v neděli vedeni ulicemi města, dav jim nadával a házel po nich vajíčky a rajčaty. Vzbouřenci tím porušili Ženevské dohody o zacházení z válečnými zajatci.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Jak to vypadá a kam to směřuje na Ukrajině

22. 8. 2014 / Craig Proctor

Pokračující ukrajinský konflikt, který vznikl v souvislosti s prvními protesty na podporu Evropské unie na Majdanu v polovině prosince 2013 a rychle se proměnil v občanskou válku, nyní, jak se zdá, kulminuje. Avšak na východě stále trvají úporné boje a z četných zpráv o velkém množství mrtvých a raněných i mezi civilisty vyplývá, že tato etapa války je možná pro prozatímní ukrajinskou vládu i pro obyvatelstvo na východě země dosud nejnebezpečnější.

What it looks like and what it is leading to in Ukraine

22. 8. 2014 / Craig Proctor

The ongoing Ukrainian conflict that started with the pro-EU Maidan protest in the first half of last December, and quickly transformed into Civil War now seems to be coming to a head. But with heavy fighting still going on in the East and numerous reports of heavy casualties including civilian losses this phase of the war could be the most dangerous for Ukraine's interim government and the Eastern population yet.

Francouzský prezident kvůli hádce o ekonomice mezi ministry rozpustil vládu

25. 8. 2014

Ve Francii vznikla vládní krize. Prezident François Hollande nařídil svému premiérovi, aby utvořil do úterka novou vládu poté, co se proti němu vzbouřil ministr hospodářství. Jde už o druhou restrukturalizaci vlády za posledních pět měsíců. Vládnoucí socialisté se snaží dostat Francii z hospodářské krize. Ve francouzské vládě zuří konflikt mezi jejími levicovými členy a stoupenci premiéra Manuela Vallse, který je centrista.

Hollande neuvedl, proč se rozhodl restrukturalizovat vládu, avšak učinil své rozhodnutí poté, co v neděli ministr hospodářství Arnaud Montebourg rozhněval premiéra tím, že kritizoval hospodářskou strategii Francie i hospodářskou strategii Německa a požadoval "zásadní změnu" hospodářské politiky. "Vzhledem k vážnosti situace má ministr hospodářství povinnost nabídnout alternativní řešení," uvedl.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Prosíme, podpořte finančně interkulturní filmový projekt

10. 8. 2014Britské listy spolupracují s dokumentaristkou Dominikou Švecovou na dvou časosběrných dokumentárních filmech o přípravě a průběhu Evropského setkání mladých Taizé, které se bude konat v Praze mezi Vánocemi 2014 a Novým rokem 2015. Do Prahy přijede přes 30 000 mladých lidí z nejrůznějších zemí. Připravované filmy Dominiky Švecové budou zkoumat, jakým způsobem proběhne interakce mezi těmito "cizinci" a lidmi z České republiky. Taizé je ekumenické hnutí, které organizuje mezinárodní setkání mladých lidí - příslušníků nejrůznějších náboženství světa - katolíků, protestantů, ale i muslimů. Jak bude uzavřená Česká republika reagovat na tuto akci?

Jsme přesvědčeni, že otevírání dveří do světa je jedním z nejdůležitějších úkolů dnešní české společnosti. Proto na výrobě těchto filmů spolupracujeme.

Oba snímky se budou vysílat v České televizi v březnu 2015. Z větší části ČT tento projekt financuje, avšak k jeho zdárné realizaci potřebujeme určitou finanční podporu od veřejnosti prostřednictvím crowd funding. Doufáme, že nám čtenáři Britských listů pomohou. Ideálně potřebujeme sebrat částku 50 000 Kč.

Kdo by chtěl přispět, otevřete si prosím TUTO STRÁNKU

Děkujeme.

Jan Čulík

Zde je informační video klip také v angličtině:

Francouzští ministři požadují, aby Hollande zrušil politiku utahování opasků

25. 8. 2014

Dva vysocí levicoví ministři v kabinetu prezidenta Françoise Hollandea se vzbouřili a požadují, aby Paříž opustila "nucený pochod" evropských vládních škrtů. Francouzská nezaměstnanost roste a eurozóna se potácí k nové recesi. Francouzský ministr průmyslu Arnaud Montebourg vyzval Hollandea, aby odsoudil "kafkovské" evropské dogma utahování opasků, z něhož obvinil německou kancléřku Angelu Merkelovou. Ministr školství Benoît Hamon obvinil Merkelovou, že "slouží svým vlastním zájmům a nikoliv zájmům Evropy". Zároveň ostře poklesla popularita premiéra Manuela Vallse, který byl jmenován v březnu. Přitom také sílí vzbouření v parlamentní francouzské Socialistické straně.

Více než tři sta osob přeživších holocaust a jejich potomků odsuzuje Izrael z genocidy, zatímco konflikt v Gaze může eskalovat

25. 8. 2014 / Daniel Veselý

Konflikt v Gaze poté, co se zdálo, že příměří uzavřené mezi Izraelem a Hamásem vydrží, se znovu naplno rozhořel. V listu New York Times bylo otištěno prohlášení 327 obětí holocaustu včetně jejich potomků, v němž petenti odsoudili izraelský masakr v Gaze a přetrvávající okupaci a kolonizaci Palestiny ZDE. Podle agentury AFP mezitím na Izraelem okupované Golanské výšiny dopadlo několik raket a o pár hodin později na sever izraelského území dopadla raketa z Libanonu ZDE.

Výzva Ledové vědro: soutěž celebrit, která nemá nic společného s dobročinností

22. 8. 2014 / Bohumil Kartous

The Guardian vydal silně kritický článek Petera Robinsona k aktuální kampani, která probíhá na sociálních sítích. Článek poukazuje na to, že je jistě záslužné snažit se získat peníze na něco tak závažného, jako je onemocnění motorických neuronů (ALS). Na druhé straně ale ukazuje na způsob, jakým dobře zmíněná kampaň zmutovala, díky sdílení na sociálních médií, v bizarní soutěž celebrit, nabývající tragikomických rozměrů. Autor připomíná svůj dva roky starý blog, v němž ironicky zpochybňoval vypovídací hodnotu hitparád ovlivňovaných obřími marketingovými rozpočty a sociálními sítěmi "z uzdy utrženou" posedlostí fanouškovských základen návrhem, aby muzikanti nahráli zvuk toho, když se vyprazdňují do žlutého kbelíku. Prodejnost těchto nahrávek by mohla být lakmusovým papírkem k tomu, aby se změnil algoritmus výběru skladeb do hitparád.

Historická pokuta za hypotéční krizi v USA

22. 8. 2014 / Boris Cvek

Podle včerejšího prohlášení ministerstva spravedlnosti USA zaplatí Bank of America pokutu 16,65 miliard dolarů za roli, kterou hrála v americké hypoteční krizi. Podle ministerstva spravedlnosti je toto vyrovnání největší vůbec v historii mezi americkou vládou a jedinou firmou. Konkrétní provinění banky je "klamání investorů, aby kupovali riskantní hypotéční cenné papíry."

Není to první pokuta, kterou musela Bank of America a další banky v této souvislosti platit. Podle vyjádření představitele banky musela banka dosud vynaložit na problémy se zákonem asi 80 miliard dolarů.

Federální žalobci nyní obracejí svou pozornost na Goldman Sachs a Wells Fargo, kde může dojít k ještě vyšším pokutám, než je ta právě udělená Bank of America. Jak jde vidět, banky nemusejí být imunní proti právu a mohou být nakonec potrestány za nezákonné chování. Je otázka, jestli někdy dojde také na osobní zodpovědnost.

K tomu (stopáž od 2:50): Britští komikové John Bird a John Fortune o hypotéční krizi (české titulky)

Bank of America agrees to historic $17B settlement of mortgage claims (+video)

Záznamy v trestním rejstříku omezují životní vyhlídky Afro-Američanů v USA

22. 8. 2014 / Miloš Kaláb

Podle nejnovějšího průzkumu veřejného mínění v USA se liší životní vyhlídky bílých a černých Američanů jako den a noc. Průzkum byl proveden v souvislosti s vývojem ve městě Ferguson ve státu Missouri, kde bílý policista zastřelil neozbrojeného černého mladíka Michaela Browna, přestože ten volal "Nestřílejte!" Pouze 37% bílých Američanů se domnívá, že střelba policistů do občanů nastoluje vážné rasové otázky, kdežto takový názor zastává plných 80% Afro-Američanů.

Proč se v Německu a Polsku dále rozšiřuje těžba uhlí

25. 8. 2014 / Vladimír Wagner

Autor pracuje v Ústavu jaderné fyziky AV ČR

V sobotu 23. srpna uspořádala organizace Greenpeace aktivistickou akci, kdy vytvořila lidský řetěz mezi obcemi Kerkwitz v Německu a Grabice v Polsku. Tyto obce spojuje spolu s dalšími 33 podobnými ohrožení zničením kvůli povrchové těžbě hnědého uhlí. Pod obcemi v německo-polském regionu Dolní Lužice leží totiž miliardy tun tohoto uhlí. Pozvánka na tuto akci byla publikována i v Britských listech. Tuto akci intenzivně propagoval i Jan Rovenský, který je vedoucím energetické kampaně Greenpeace České republiky. Vyslovil při tom i tyto věty: "Možná máte pocit, že se vás těžba uhlí v Německu nebo v Polsku netýká, ale škody, které způsobuje znečištění z uhelných elektráren, ani klimatická změna, neznají žádné hranice. To samé bohužel platí o ovlivňování politiků a úředníků lobbisty těžebních společností".

Co už však zapomněl dodat, je skutečnost, že stejně silně, ne-li více, než lobbisti těžebních společností, ovlivňují hlavně německé politiky také kampaně Greenpeace a dalších zelených protijaderných aktivistických skupin. A také, že současná vysoká a předpokládaná rostoucí spotřeba fosilních paliv v elektroenergetice v Německu i Polsku je do značné míry dána německou Energiewende a protijadernou kampaní Greenpeace.

V čem (ne)tkví odkaz jedenadvacátého...

21. 8. 2014 / Marek Řezanka

Připomínáme-li si datum 21. 8., potom většinou pouze jako datum temné, spojené se vpádem cizích vojsk na naše území.

Události Pražského jara ovšem nelze smrsknout pouze na tuto epizodu, jakkoli hluboce ovlivnila naši společnost. Její myšlení, její postoje, její hodnoty.

Pražské jaro bylo vyvrcholením dlouhodobého procesu v naší společnosti, který můžeme sledovat po celá šedesátá léta. Procesu, který neskončil v roce 1968, ale až o rok později, po období mohutného intelektuálního a morálního vzdoru.

Jak Brežněv hovořil v Moskvě v srpnu 1968 s Dubčekem a dalšími unesenými politiky z reformní KSČ

21. 8. 2014

23. srpen 1968, Moskva. - Sovětský stenografický záznam rozhovoru mezi sovětskými představiteli v čele s L. Brežněvem a A. Dubčekem a O. Černíkem. Publikujeme s laskavým svolením Ústavu pro soudobé dějiny AV ČR, na jehož stránkách naleznete tento i další dokumenty i chronologii událostí roku 1968.

Stenogram rozhovorů ss. L. I. Brežněva, A. N. Kosygina, N. V. Podgorného, G. I. Voronova se ss. Dubčekem a Černíkem

Brežněv: Jak se cítí s. Černík?

Dubček: Špatně, jako všichni.

Jak Brežněv hovořil v Moskvě v srpnu 1968 s Dubčekem a dalšími politiky II

20. 8. 2014

26. srpen 1968, Moskva. - Záznam z jednání československé delegace se sovětským vedením v Kremlu k návrhu tzv. moskevského protokolu.

Publikujeme s laskavým svolením Ústavu pro soudobé dějiny AV ČR, na jehož stránkách naleznete tento i další dokumenty i chronologii událostí roku 1968.

Záznam z jednání dne 26. srpna v Kremlu (16.00 m.č.)

Za ČSSR: soudruzi Svoboda, Dubček, Černík, Smrkovský, Husák, Biľak, Barbírek, Piller, Špaček, Švestka, Rigo, Šimon, Mlynář, Lenárt, Jakeš, Dzúr, Kučera, Koucký.

Za SSSR: soudruzi Brežněv, Podgornyj, Kosygin, Voronov, Kirilenko, Poljanskij, Suslov, Šeljepin, Šelest, Katušev, Ponomarjov, Semjonov, Gromyko, Grečko.

Na počátku jednání byl rozdán text návrhu protokolu. Rozvinula se diskuse, jak postupovat - sovětská strana navrhovala ke schvalování po stránkách. Ke slovu se však přihlásil za čs. stranu s. Černík:

24301

Proti zapomnění a manipulaci: O co šlo v roce 1968

20. 8. 2019

Foto:   Editor svazku "Jaro 1968: Čítanka pro děti a mládež" (1988) Antonín Liehm (tehdy 84) ve Skotsku v dubnu 2008. (Když jsem mu v červnu 2012 v Paříži telefonoval, Liehm, tehdy osmaosmdesátiletý, reagoval: "Pane Čulík, vy ještě žijete?"  (JČ) )


"Na co se tu stojí?" - "Na svobodu, paní."
Pavel Kohout
Jak se posílalo Poselství ZDEVšeobecné znalosti toho, co se v Československu dělo v šedesátých letech a zejména v období tzv. Pražského jara 1968, jsou značně omezené. Mladá fronta Dnes a Lidové noviny publikují o tomto období naprosté nesmysly, Jan Hřebejk a Filip Renč točí o něm filmy, které jsou o Československu na jakési jiné planetě. Málokdo se začte do toho, o co v té době v Československu skutečně šlo. Přitom je to zajímavé a dodnes aktuální.

V době posledního velkého kulatého výročí Pražského jara, v roce 1988, sestavil novinář, kritik a autor A.J. Liehm reprezentativní antologii nejzávažnějších více než 130 textů, publikovaných během jara 1968 v rámci tehdejší celospolečenské diskuse. Dal ji ironický podtitul "Čítanka pro děti a mládež". Této Čítanky je dnes zapotřebí možná ještě o mnoho více, než tomu bylo před dvaceti lety. Člověk by měl znát své kořeny.

Ve spolupráci s A.J. Liehmem a za pomoci historika Viléma Prečana jsme tuto antologii významných textů zprostředkovali i mladším generacím a předkládáme ji tímto pro studijní účely kompletní v digitální formě. ČTĚTE! │Jan Čulík

Publikace má tento úvod:

Milé děti, jinoši a dívky

před dvaceti lety bylo v Čechách i na Slovensku jaro. Mnozí z vás nebyli ještě na světě, jiní se sotva batolili, ostatní teprve rozum brali. Dnes se ptáte, jak to vlastně bylo, co bylo a proč. Tak jsme pro vás sestavili čítanku, abyste si mohli přečíst aspoň něco z toho, co se tenkrát myslelo, psalo a dokonce říkalo nahlas, ba i v rozhlase, v televizi a do telefonu. Najdete tu tříšť textů, která není, ani nechtěla být úplná, ani nemá být historickou dokumentací či úplným přehledem. Prostě průřez, čítanka, jak se ji podařilo dát dohromady v nesnadných podmínkách. Ať je vám k užitku i radosti, k poučení i pobavení. A možná, že po ni sáhnou se vzpomínkou na vlastní školní léta i tatínek s maminkou.

Kdyby se vám zdálo, že to či ono připomíná něco z vaší vlastní zkušenosti, vězte, že jde o podobnost čistě náhodnou.

S přáním pěkného jara 1988.

Redakce.

P.S. Texty jsme řadili chronologicky, abyste nezapomněli, že historie probíhá v čase. Proto také vlastní čítanku uvádějí texty projevů na Sjezdu československých spisovatelů v červnu 1967, které mohly být uveřejněny teprve na jaře 1968. Poslední texty jsou z 15. 8. 1968. O pár dnů později, 21. srpna, začalo nové dějinné období, jehož čítanku už budete muset pro svoje děti a vnuky sestavit vy.

Britští tajní policisté nebudou stíháni za to, že měli pohlavní styk s ženami, které sledovali

22. 8. 2014

Britští tajní policisté sice mohou čelit disciplinárnímu řízení, bylo jim však ve čtvrtek sděleno, že nebudou trestně stíháni za to že měli dlouhodobě pohlavní styk se ženami, které pro tajnou policii špehovali.

Čtyři britští tajní policisté z mimořádné tajné sledovací jednotky byli vyšetřováni z podezření z trestných činů včetně znásilnění a dalších sexuálních zločinů poté, co infiltrovali britské ekologické organizace a utvořili si sexuální partnerství s aktivistkami, které špehovali.

O energii poněkud jinak

22. 8. 2014 / Kamil Vladislav Vaněk

Velká většina válečných konfliktů se během posledních let soustředila na státy a území, které buď mají velké zásoby ropy a zemního plynu, nebo se zásobováním energií nějak souvisí. Toto vede k značně rozšířené představě, že třetí světová válka bude válkou o zdroje a to především o zdroje energie. Válečné harašení tak překrývá pohled na jednu ze základních otázek vývoje moderní společnosti: proč je představa lidského štěstí spojována s počtem mechanických "otroků", které vlastníme a proč je západní model nadspotřeby tak atraktivní pro země rozvojové i rozvíjejících se ekonomik.

Co řekl Bismarck o Rusku a Ukrajině?

22. 8. 2014 / Karel Dolejší

"Většina citátů o Ukrajině, které najdete na internetu, je úplně vymyšlených."
Otto von Bismarck
"Pokud nevíte, kam jdete, můžete skončit někde jinde."
Yogi Berra

Mezi "přáteli Ruska" koluje a velké oblibě se těší údajný Bismarckův citát následujícího znění (viz např. ZDE):

"Mohutnost Ruska může být podkopána jenom jeho oddělením od Ukrajiny. Je třeba Ukrajinu nejenom oddělit, ale především postavit proti Rusku, národ rozdělit na dvě části a pak se jenom dívat, jak bude bratr vraždit bratra. Proto musíme najít a vychovat zrádce z prostředí ukrajinské nacionalistické elity a s jejich pomocí změnit uvažování jedné části velikého národa až do toho stadia, kdy bude nenávidět vše ruské. Vše ostatní je jenom otázka času."

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL za červen 2014

2. 7. 2014

V červnu 2014 přispělo 625 čtenářů finančně na Britské listy bankovním příkazem celkovou částkou 223 279,10 Kč, dobrovolným předplatným prostřednictvím mobilu v dubnu 2014 částkou 1991,75 Kč. Příjem z reklamy byl v červnu 2014 celkem 140 000 Kč.

Zůstatek byl koncem června 2014 403 628,99 Kč, z toho částka na exekutorský projekt 166 375,59 Kč.

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno nově zaslat i z mobilního telefonu nebo na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

21. srpen 1968 | Ukrajina | Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ | Filmový festival Karlovy Vary 2014 | Noam Chomsky v České republice | Otrokářský stát Česká republika | 17. listopad | Kulturní diplomacie ve prospěch České republiky v zahraničí | Festival dokumentárního filmu Jihlava | Předčasné volby 2013 | Důchodci a obhajoba jejich zájmů v české politice | Rasismus | Sýrie | O likvidaci kulturního dědictví v Čechách | Ústav pro studium totalitních režimů | Daniela Drtinová | Národní divadlo a odvolání Jana Buriana, léto 2013 | Rusnokova úřednická vláda, léto 2013 | Prezident Miloš Zeman ve funkci | Poměry v ČSSD | Premiér Nečas, milenka Nagyová a pád vlády, jaro 2013 | Útoky bezpilotními letadly | Americký whistleblower Edward Snowden a špehování občanů | Filmový festival Karlovy Vary 2013 | Aféra Putna, jaro 2013 | Prezidentské volby 2013 | Tykadlový řidič Roman Smetana | Řádění exekutorů v České republice | Školství | Krajské a senátní volby říjen 2012 | Metanolový skandál v České republice | Církevní restituce v ČR | Žena za pultem | Byl život před rokem 1989 horší nebo lepší než dnes? | Veřejné mínění v České republice | Smlouva ACTA | Václav Havel - dramatik a politik | Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost | Hypoteční, finanční ... ekonomická krize | Egypt | Libye | Koutek reklamní tuposti | Wikileaks | Zdravotnictví a reformy | Írán | Útok na USA, Afghánistán, Irák
75404