EU pozastavila jednání s Ukrajinou

15. 12. 2013

Evropská unie pozastavila jednání s Ukrajinou o obchodní a asociační dohodě, protože nezískala "jasný závazek" prezidenta Viktora Janukovyče, že takovou dohodu podepíše. Oznámil to eurokomisař pro rozšiřování Štefan Füle. Toto oznámení odráží rostoucí frustraci Bruselu a nepochybně dále vyostří napětí na Ukrajině, kde už několik týdnů probíhají masové protesty proti prezidentovi. Ten dohodu s EU na ruský nátlak již jednou odmítl podepsat.

Americká vláda se "nikdy nedoví", co všechno si Snowden odnesl

15. 12. 2013

Američtí vládní činitelé dospěli k závěru, že se nikdy nedovědí, jaké všechny informace získal z utajovaných vládních systémů whistleblower Edward Snowden. Informoval o tom americký deník New York Times.

Vysocí američtí vládní činitelé informovali tento list, že vyšetřovatelé nevědí, co všechno si Snowden odnesl, částečně proto, že havajský úřad pro shromažďování informací, kde Snowden pracoval, neměl software monitorující zaměstnance a zjišťující jejich netypické chování, jaké funguje na ostatních pracovištích NSA.

Čína ostře zaútočila na japonského premiéra za výroky o své letecké zóně

15. 12. 2013

Čína odsoudila Shinzo Abeho, japonského premiéra, že "zlovolně pomlouvá" její jednostranně vyhlášenou leteckou zónu nad spornými ostrovy. Abe řekl na tiskové konferenci, že nedávné čínské vyhlášení "obranné identifikační" letecké zóny nad spornými ostrovy ve Východočínském moři je "nespravedlivým porušením letecké svobody nad mořem" a požadoval, aby ji Peking zrušil.

Mluvčí čínského ministerstva zahraničí Hong Lei však zónu, proti jejímuž ustavení protestovaly Japonsko, Jižní Korea i USA, obhajoval a tvrdil, že sporné ostrovy jsou přímou součástí čínského území.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Čínský lunární modul přistál na Měsíci

14. 12. 2013

Bylo to první "měkké" přistání na Měsíci od roku 1976. Přistání vysílala živě čínská televize. Čína se nyní přidala k USA a bývalému Sovětskému svazu, které jsou jedinými zeměmi, které dokázaly zvládnout technicky přistání na Měsíci. Lunární modul vypustí šestikolové vozítko Nefritový králík. Vozítko budou řídit čínská vesmírná kontrolní střediska za pomoci monitorovacích a přenosových stanic, které provozuje Evropský vesmírný úřad.

V červnu letošního roku strávili tři čínští kosmonauti 15 dnů na oběžné dráze kolem země a spojili svou vesmírnou loď s experimentální vesmírnou laboratoří. Peking plánuje do roku 2020 vybudovat ve vesmíru trvalou vesmírnou stanici.

Channel Four News k tomu poznamenávají:

Když Spojené státy koncem šedesátých let přistály na Měsíci, v Číně právě zahajoval předseda Mao šílenství "kulturní revoluce". Země byla postižena masovým hladomorem a na Měsíc se jen farmáři v noci dívali. Avšak dnes na Měsíci přistál vlastní čínský lunární modul. Jde o první přistání na Měsíci za posledních čtyřicet let. Modul vypustí Nefritového králíka, nikoliv v Číně vyrobenou hračku, ale lunárního robota, vyrobeného v Číně. Amerika se na to dívala ze Země. Je tohle signál, jak to bude na světě nyní pokračovat? Nová čínská supervelmoc už začíná být soupeřem Spojeným státům v ekonomice. Vzniká nyní závodění ve vesmíru mezi Čínou a Amerikou a chce Amerika vůbec závodit?

Podrobnosti v angličtině ZDE

Syrské uprchlíky ve stanech zasáhla sněhová bouře

13. 12. 2013

Statisíce syrských uprchlíků čelí sněhovým bouřím, mrazivému větru a mrznoucímu dešti během jedné z nejhorších zim na Blízkém východě za několik dekád. Nevládní organizace poskytující pomoc varují, že zejména rodiny bydlící ve stanech čekají extrémní obtíže.

OSN oznámila, že je situací uprchlíků v Libanonu a dalších zemích sousedících se Sýrií extrémně znepokojena. Agentury poskytující pomoc se snaží distribuovat teplé přikrývky, ohřívače, oblečení a tepelnou izolaci, avšak kvůli extrémnímu počasí čelí v některých oblastech logistickým problémům.

ČR byla co do bohatství r. 2012 až na sedmnáctém místě v evropské sedmadvacítce, nebo vlastně ještě níže

13. 12. 2013

Hrubý národní důchod České republiky byl o 21 procent nižší, než je průměr Evropské unie. Česko předstihla většina "starých zemí" Evropy, včetně Španělska (97 procent průměru EU), Kypru (91 procent), Malty (86 procent), ale i Slovinska (82) procent. Nejbohatší v EU je Lucembursko (271 procent HDP EU), pak Rakousko (131 procent) a Irsko (129 procent), Německo (121 procent), Belgie (119 procent), Finsko (115 procent), Velká Británie (110 procent), Francie (108 procent) a Itálie (98 procent).

Horší než Česko jsou Slovensko, Portugalsko a Řecko (75 procent), pobaltské země (postižené tvrdými neoliberálními experimenty), Polsko, Rumunsko a Bulharsko.

Eurostat zveřejnil i statistiku Actual Individual Consumption, Skutečné individuální spotřeby (AIC), která prý bývá přesnější a homogennější než HDP na jednoho obyvatele. Podle této statistiky je na tom s pouhými 69 procenty průměru EU Česká republika hůře než Řecko.

Zdroj: ZDE

Argentina: 30 let demokracie zakončeno vlnou rabování

13. 12. 2013

Poslední dva týdny se v Argentině nesly ve znamení násilí a rabování, které částečně paralyzovaly jihoamerickou zemi a kromě obrovských materiálních škod byly zaznamenány také oběti na životech (v současnosti 11). Po nedávných volbách, které proběhly bez větších problémů, přitom měl prosinec patřit ke klidným měsícům a měl být věnován oslavám 30 let návratu k demokracii. Namísto toho spíše připomněl prosinec jiný, z roku 2001, ve kterém zatím proběhla největší ekonomická krize režimu, píše Ondřej Plachý.

"Hrdinská Uruguay si zaslouží za legalizaci konopí Nobelovu cenu"

13. 12. 2013

Jediné, na čem záleží, je válka proti válce proti drogám. Postoj Uruguaye zostuzuje OSN i USA, míní komentátor deníku Guardian Simon Jenkins.

Kdysi jsem se domníval, že Spojené národy byly neškodnou žvanírnou, poskytující nezdaněné příjmy jinak nezaměstnaným byrokratům. Nyní si uvědomuji, že je to síla zla. Její reakcí na skutečně závažnou událost v boji proti globální hrozbě -- nový postoj Uruguaye vůči narkotikům -- odsoudila OSN, že "porušuje mezinárodní právo".

Válka o škrty skončila. Pravice vyhrála.

13. 12. 2013

To hlavní, co potřebujete vědět o dohodě o státním rozpočtu USA je, že byla velmi umírněná. Ruší nějaké škrty vyplývající ze sekvestrace a platí za to malými škrty v mandatorních platbách a ještě menším zvýšením uživatelských poplatků. Celkově jsou ta čísla dost malá, takže je těžké určit, jak tím někdo může být příliš nadšený nebo příliš rozhořčený, napsal Kevin Drum pro Mother Jones.

Je zbytečné psát, že to nezabránilo obvyklým podezřelým (Heritage, Club for Growth, různé skupiny typu Tea Party) jednat, jako by to znamenalo konec západní civilizace. Ale tentokrát opravdu přehrávají a republikáni ve Sněmovně reprezentantů jich zřejmě mají plné zuby.

29156

Koutek reklamní tuposti:

Slaďte (ne)zdravě?

13. 12. 2013 / Tomáš Koloc

Propagátoři společnosti FAN sladidla zvolili pro aspartamové sladidlo této firmy slogan "Slaďte zdravě". Kvůli nestrannosti jsem po zadání hesla "aspartam" do internetového vyhledavače nezvolil žádnou ze stránek, zabývajících se zdravou výživou, ale internetovou encyklopedii Wikipedia, která se v článku "Aspartam" distancuje od "konspirativních webových stránek" k danému tématu a vybrané údaje má v tomto případě vzácně pečlivě zdrojované. Namátkou:

"Studie provedená v roce 2012 odhalila negativní vliv dlouhodobé konzumace aspartamu na nervovou soustavu krys." (tamtéž, zdroj č. 18)

"Aspartam je velmi nebezpečný při poruchách enzymatické činnosti, které jsou příčinou onemocnění zvaného fenylketonurie (PKU). Osoby postižené touto nemocí nemohou v těle přirozenou cestou snižovat látky, které vznikají z aspartamu (aminokyselina fenylalanin). Aspartam obsahuje mimo jiné právě fenylalanin, který při zmíněné nemoci tělo nedokáže zpracovat. Vysoká koncentrace fenylalaninu v krvi tak může způsobit poškození mozku." (tamtéž, zdroj č. 20)

"U citlivějších osob se použití aspartamu mohou objevit silné bolesti hlavy. Kromě toho byly zaznamenány bolesti břicha, nevolnost, zmámenost, poruchy vidění, ztráta paměti, deprese a alergie kůže. Před nedávnem se objevily poznatky, které vyvolaly diskusi o tom, že aspartam je rizikovým faktorem při vzniku mozkových nádorů." (tamtéž, zdroj č. 21)

Ukrajinská vládnoucí strana plánuje dvousettisícovou demonstraci

13. 12. 2013

Ukrajinská vládní Strana regionů oznámila mobilizaci příznivců a plánuje přes víkend v Kyjevě uspořádat dvousettisícovou demonstraci. Oznámil to včera Andrej Pinčuk, poslanec za vládní stranu.

"Toto rozhodnutí bylo přijato na četné výzvy příznivců Strany regionů," řekl Pinčuk. Cílem nepřetržitě probíhající demonstrace bude podpořit prezidenta Janukovyče a pořádek v zemi.

Zákonodárci vládní strany budou organizátorům napomáhat a podporovat je. Shromáždění se uskuteční v Mariinském parku v Kyjevě.

Podrobnosti v angličtině: ZDE

Raději reálný úpadek nebo alespoň ušlechtilý cíl, i když velmi vzdálený?

13. 12. 2013 / Jaromír Habr

V mnohém, co píšete, pane Chábe, se shodneme. Ale při hledání východisek jste mimo jiné napsal: "Zlidštit kapitalismus? Jak, když je sám postaven na určité nelidskosti stejně jako dříve komunismus?" Pak, považujete-li komunismus za stejně nelidský jako kapitalismus, u kterého vypisovat důkazy není potřebné, neboť aktuálně je jich bezpočet všude kolem nás, bylo by žádoucí uvést argumenty. Minimálně já je velmi postrádám. A neberte má slova jako propagandu jakékoli ideologii, neboť mým přesvědčením, k nelibosti některých levicových ideologů, je, že hajzlíky zneužitelná je každá ideologie, a naopak: byli-li by lidé dostatečně moudří a charakterní, ideologické nastavení systému by nebylo důležité, respektive ztratilo by smysl.

Informační technika -- velká neznámá

13. 12. 2013 / Josef Šmajs

Dnešní společnost bývá někdy označována za technotronní, za informační. Také proto si ontická (fyzická) zvláštnost informační techniky zaslouží samostatnou pozornost. Jde totiž o techniku, která duchovní kulturu svými funkcemi může ovlivnit podobně nečekaně, jako mechanická technika kdysi zasáhla kulturu materiální. Dlouhé období instrumentalizace, v němž byly fyzické vlastnosti nástroje přinuceny spolupracovat s produktivními schopnostmi živého člověka (s jeho kulturně orientovanými silami), nám ovšem o možné spolupráci informačních technologií s biotickým procesem komplexní duševní aktivity lidí mnoho nepoví.

Je ochrana důchodců a obyvatel státu k smíchu?

12. 12. 2013 / Petr Novák

Dovolte mi citovat z článku:

Novotný: Sledujme, kam až tento populista ve svém lhaní zajde

Ještě nedávno olomoucký primátor a nyní poslanec ODS Martin Novotný na svém facebookovém profilu ve středu hovořil o okamurovském populismu. Jeho vystoupení ve sněmovně pak označil za "mimořádně hloupé a nedomyšlené". Svůj návrh prý přednesl "zcela naivně, bez argumentace a se zjevným nepochopením fatálních důsledků takového kroku". "Každý si toto vystoupení může dohledat. Ano, zazníval při něm hlasitý smích a doprovázelo ho nevěřícné kroucení hlavou," připomněl Novotný. A vyjádřil se i k následné Okamurově besedě v Olomouci. "Musím konstatovat, že taková míra agresivního a bezskrupulózního populismu mi vyráží dech a je potřeba velmi pečlivě sledovat, kam až bude tento populista schopen ve svém lhaní zajít," napsal také Novotný.

Zdroj ZDE

No nevím jestli pokus o ochranu slabší části obyvatelstva je k smíchu nebo je to populismus. Politická elita v posledních letech nechránila nikoho jiného než sama sebe, a to ještě před možným trestním stíháním.

Já se ptám, jaké fatální následky může mít pokus o ochranu části obyvatel před agresivní a někdy i soudy schvalovanou lichvou, vydíráním a jinými praktikami?

Homofobie v Rusku a skoro všude jinde

12. 12. 2013 / Jan Čulík

Je nesporné, že je šokující, když Vladimir Putin vystupuje otevřeně na podporu homofobie a Rusku se to nesmí tolerovat, jenže jedna věc je velmi zajímavá. Nynější záporný postoj Ruska vůči homosexualitě se stal užitečným klackem, jehož prostřednictvím na Rusko příhodně útočí Západ. Přitom homosexualita je dodnes pronásledována jako trestný čin v osmdesáti zemích světa a ty nikdo na pranýř na rozdíl od Ruska za to nestaví. Není to poněkud pokrytecké? Z nové britské studie (Dr Matthew Waites, `Human Rights, Sexual Orientation and Gender Identity in the Commonwealth: Struggles for Decriminalisation and Change' Corinne Lennox and Matthew Waites, eds., 2013) vyplývá, že za tvrdou kriminalizaci homosexuality ve většině zemí Britského společenství národů může někdejší britská správa. V době existence Britského impéria totiž byla homosexualita tvrdě trestně stíhána i v Británii a britské kolonie převzaly kompletně britský právní řád. Zatímco však trestní zákoník byl samozřejmě posléze v Británii liberalizován a kriminalizace homosexuality tam byla zrušena, v bývalých britských koloniích se to nestalo - tam v drtivé většině případů dále platí zákoník z 19. století, kriminalizující homosexualitu jako trestný čin. Jenže anglosaské bývalé britské kolonie na rozdíl od Ruska málokdo kritizuje, není to zjevně považováno za tak důležité ze strategického zájmu. (Abych to upřesnil: lidskoprávní organizace jistě ano, ale kdy se toto téma dostává do titulků celosvětových zpráv, jako je tomu v případě Putinovy homofobie? Kteří západní politikové odmítají kvůli homofobii afrických zemí tam jezdit, podobně jako německý prezident nechce jet do Ruska?)

Je Rusko opravdu tak slabé a západní kritici tak selektivní?

12. 12. 2013 / Karel Dolejší

Jan Čulík píše, že západní kritika Ruska v souvislosti se zakazováním homosexuality je neférová a odráží úpadek mezinárodního postavení této země.

Myslím, že pokud je Rusko vojensky výrazně silnější než např. Evropská unie, nedávno dosáhlo výrazného zahraničněpolitického vítězství nad USA v syrské kauze a nyní zřetelně tahá za delší konec provazu ve sporu o Ukrajinu, je poněkud nelogické tvrdit, že to či ono odráží úpadek mezinárodního postavení Moskvy. Toto postavení totiž naopak zcela zřetelně posiluje a ani zdaleka se nedá srovnat třeba s ubohým rozvráceným Ruskem z roku 1999. Co se ovšem změnilo je jasný silový kolizní kurs Putinovy administrativy. A také vzdalování se již jednou zavedeným a přijatým západním normám všeho druhu, včetně postoje k homosexualitě.

Tím se také Rusko výrazně liší od bývalých britských kolonií. Tam totiž žádní prezidenti znovu nezavádějí již zrušené persekuční zákonodárství a nestaví na něm vlastní zahraničněpolitický obraz a vysloveně represívní vnitřní politiku.

Mimochodem, v mezinárodních lidskoprávních organizacích existují desítky let sekce věnované speciálně právům LGBT komunity. Když jsem pracoval pro Amnesty International, velkou část personálu a aktivistů zde samozřejmě tvořili lidé z bývalých britských kolonií, z arabských zemí nebo například z Nepálu.

I velmi krátká práce s internetovým vyhledávačem pomůže do správných proporcí postavit tvrzení, že bývalé britské kolonie nejsou na Západě za persekuci homosexuálů kritizovány... Samozřejmě, že jsou, stejně jako za totéž jsou kritizovány třeba represívní režimy v Latinské Americe, ať už pravicové, nebo "levicové".

Podrobnosti v angličtině: ZDE

CNN: Jaderná hrozba daleko větší než Írán

12. 12. 2013

Politikové se zaměřují na dohodu s Íránem o zabránění vývoje jedné jaderné zbraně a přitom ignoruje daleko větší nebezpečí, tisíce takových zbraní už existuje, říká Ira Helfand, co-prezident of IPPNW (International Physicians for the Prevention of Nuclear War - Mezinárodní organizace lékařů pro zabránění jaderné války -- Nobelova cena za mír 1985) a bývalý prezident americké pobočky této organizace PSR (Physicians for Social Responsibility -- Medici pro sociální odpovědnost).

Poslanci dali šanci sociálním právům cizinců, ale Okamura vzkazuje: "Hledejte si práci ve vlastní zemi"

12. 12. 2013

Tisková zpráva, 12. prosince 2013

*Konsorcium nevládních organizací pracujících s migranty v ČR a NESEHNUTÍ

V úterý 10.12.2013 projednala Poslanecká sněmovna v prvním čtení novelu zákona upravující postavení pracovních migrantů ze zemí mimo EU. Novela však nebyla schválena v prvním čtení, jak navrhovala vláda, a jednání o ní tedy budou dále pokračovat. Česká republika totiž musí do 25.12.2013 implementovat směrnici EU o jednotném povolení, která přiznává migrantům a migrantkám pracujícím v ČR a jejich rodinám rovná práva v sociální oblasti. Proti novelizaci se ostře postavilo hnutí Úsvit přímé demokracie Tomia Okamury, který zopakoval své xenofobní argumenty - "nemáme peníze na vlastní, nebudeme se starat o cizí".

Líbivá gesta amerických gigantů

12. 12. 2013 / Štěpán Cháb

Američtí internetoví giganti učinili prohlášení, v němž požadují radikální změny v zákonech umožňujících celosvětové sledování lidí na internetu. Což by se dalo brát vážně, pokud by toto prohlášení pustili do světa před vypuknutím aféry, kterou vyvolal Snowden, nikoliv několik měsíců po něm.

Putin představil Rusko jako baštu globálního konzervativismu

12. 12. 2013

Vladimir Putin ve výročním projevu před oběma parlamentními komorami hájil zákony proti gayům. Zákony zakazující "propagandu netradičních vztahů" brání tím, že Rusko se v mezinárodní aréně považuje za obránce konzervativních hodnot proti tomu, co považuje za útok "bezpohlavní a neplodné takzvané tolerance", která podle něj "klade na stejnou úroveň dobro a zlo".

Jak Václav Klaus udělal z Československa kolonii a ČNB v tom pokračuje

11. 12. 2013 / Josef Mrázek

V roce 1990 mělo Československo velkou schopnost produkovat široké spektrum a velké objemy tradičních komodit, ale obchodní vazby se západní Evropou byly slabé. Za této situace se dalo očekávat, že zavedení volné směnitelnosti koruny za západní měny může vést k nedostatku deviz. Ne proto, že by nebylo co vyvážet, ale proto, že jsme neměli místa na západních trzích. Přirozenou reakcí měla být orientace na domácí trh a udržení hospodářské soběstačnosti, ale místo toho byla vychvalována proexportní orientace a úplná otevřenost ekonomiky. Tím jsme se vydali na cestu obvyklou u kolonií, kde skutečně slabá ekonomika musí strpět rozdíl mezi směnným kurzem své měny a kurzem parity kupní síly a vyrovnávat bilanci zahraničního obchodu tím, že lacino vyváží větší hodnoty, než draho dováží. To je podstatou toho, o čem se mluví jako o vykořisťování kolonií.

Sobotkova vláda a další škrty

11. 12. 2013 / Boris Cvek

Když jsem slyšel výstupy z nejnovějšího jednání o budoucí vládní koalici, nemohl jsem věřit vlastním uším: šetřit, šetřit, šetřit, daně nezvedat... ČSSD ústy svého předsedy pro rok 2014 rezignovala na svůj program v daňové oblasti:

"Koalice se nechystá měnit daňové podmínky v roce 2014. První daňové změny by měly začít platit od roku 2015, do té doby budeme hledat úspory," řekl Sobotka.

Zábavná hra -- hledejme viníka

11. 12. 2013 / Štěpán Cháb

V Ústeckém kraji bylo k září letošního roku přes 25 % domácností na hranici bídy. Lidé z těchto domácností horko těžko seženou peníze na základní potřeby a to většinou za vydatné asistence státu, bez jehož intervencí by v Ústeckém kraji nastal hladomor a masivní nepokoje. S intervencemi státu je to jen na hraně mezi životem a bojem o život. V kraji není dostatečná nabídka pracovních příležitostí. Rodiny se často dostávají do problémů takové velikosti, až jim hrozí odebrání dětí pro neschopnost postarat se o ně. To znamená, že systém trestá ty, kterým nedokázal připravit půdu pro důstojný život.

Trocha hysterie nikoho nezabije?

11. 12. 2013 / Karel Dolejší

Vymknuta ze svých kloubů doba šílí a i donedávna vážně a seriózně se tvářící čeští občané začínají hysterčit. Jeden důrazně doporučuje, abychom se honem honem vrátili k Marxově teorii tříd v její původní extrémní podobě, která naprosto neumožňuje pochopit dějiny západních společností od druhé poloviny 19. století jinak než jako údajné spiknutí zlých kapitalistů, kteří se rozhodli zničit třídní vědomí proletářů. A další právě křičí, že "nás" už brzy zničí islamisté, pokud se včas nepřitulíme k ruskému dubisku. Zesnulý britský historik Eric Hobsbawm se možná částečně mýlil. 20. století nebylo žádným věkem extrémů - extrémů je stále k mání více než dost, a snad ještě horších; v panické situaci jsou údajně ctihodné osoby schopny nutkavě plácat sebepitomější nesmysly a vydávat je za spasitelné vědění.

Zajatec z Korejské války, který se nikdy nevrátil

11. 12. 2013

Kdesi mezi zdmi Starého hřbitova v Žilině leží hrob desátníka armády Spojených států jménem John Roedel Dunn. To může na první pohled vypadat nedůležitě; jenže konflikt, který jej sem přivedl, se odehrál deset tisíc kilometrů odsud. Desátník Dunn byl posledním zajatcem Korejské války, který se nikdy nevrátil domů.

Nositel Nobelovy ceny Peter Higgs: V dnešním akademickém systému bych nebyl dost produktivní

11. 12. 2013

Peter Higgs, britský fyzik, jehož jméno nese Higgsův boson, a který za svou teorii, která předpověděla jeho existenci (nedávnou potvrzenou v hadronovém urychlovači), dostal Nobelovu cenu, se vyjádřil, že by ho dnes žádná univerzita nezaměstnala, protože by ho nepovažovala za dostatečně "produktivního".

Tento bývalý profesor na univerzitě v Edinburku, který tvrdí, že nikdy neposlal email, nepodíval se na internet ani nepoužil mobilního telefonu, publikoval po své práci vydané r. 1964 o tom, jak subatomový materiál získává hmotnost, za niž nyní obdržel Nobelovu cenu, jen deset dalších vědeckých článků.

V Itálii se konají "protesty ve znamení vidlí"

11. 12. 2013

Tisíce demonstrantů vyšly v pondělí a v úterý do ulic v Itálii. Požadovaly reformu krachující italské ekonomiky, od pracovního trhu přes daně až po euro. Protesty začaly v pondělí, kdy řidiči nákladních vozidel začali blokovat silnice pomalou jízdou a železniční dopravu zablokovali aktivisté na tratích. V úterý protesty pokračovaly na veřejných náměstích a před vládními budovami.

Takzvané "hnutí vidlí" vzniklo na Sicílii v důsledku znepokojení sicilských farmářů kvůli rostoucím daním. V pondělí se protestů účastnilo mnoho vrstev obyvatelstva, řidiči kamionl, nezaměstnaní, důchodci, malí podnikatelé.

V úterý hnutí podpořil Beppe Grillo, šéf protiestablishmentového Pětihvězdičkového hnutí. Na vysoce čteném blogu apeloval Grillo na policii, aby se k protestům přidala.

Podrobnosti a videozáznamy z italských demonstrací ZDE

Proč nepodat ruku Castrovi?

11. 12. 2013

Paul Begala na webu CNN chválí prezidenta Obamu za to, že si na pohřbu Nelsona Mandely potřásl rukou s kubánským prezidentem Raúlem Castrem. "Raúlův bratr Fidel byl rozhodným podporovatelem Mandelova Afrického národního kongresu, když ještě Spojené státy stály na špatné straně historie. A Madela na přítele nikdy nezapomněl.

Věřím, že Mandela Raúlu Castrovi potřásl rukou ze stejného důvodu, jako Reagan Gorbačovovi nebo Mandela de Klerkovi, poslednímu jihoafrickému prezidentovi z doby apartheidu: Protože ví, že stojí na správné straně historie.

Podrobnosti v angličtině: ZDE

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL za listopad 2013

11. 12. 2013

V listopadu 2013 přispělo finančně na Britské listy 207 osob bankovním příkazem celkovou částkou 43 699,95 Kč, dobrovolným předplatným prostřednictvím mobilu v září 2013 částkou 33643,34 Kč.

Zůstatek byl koncem listopadu 2013 409 013,38 Kč, z toho částka na exekutorský projekt 166 375,59 Kč.

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno nově zaslat i z mobilního telefonu nebo na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

31412