Výročí Sametové revoluce: ČR jako bezprávní stát

17. 11. 2016 / Boris Cvek

čas čtení 4 minutyCo se mi vybaví 17. listopadu 2016, na výročí Sametové revoluce? Asi nejvíce tato čerstvá zpráva ze stránek Českého rozhlasu: „Cílem majitelů bylo vyvést z OKD peníze, tvrdí žaloba. Firma možná bude chtít po Bakalovi a NRW přes 60 miliard.“ Český rozhlas zveřejnil celý text žaloby. Podle ní bývalí akcionáři OKD porušili obchodní zákoník, který praví, že akcionář má právo na podíl ze zisku společnosti, ne ale do té míry, že vlastní kapitál klesne pod ten základní.

Poslanec irského parlamentu: V Americe zvolili fašistu. Co budeme dělat?

17. 11. 2016

čas čtení 1 minuta

Aodhán Ó Ríordáin, poslanec za Irskou labouristickou stranu hovořil v irském parlamentě:

To, co se děje v Británii, je děsivé. To, co se děje po celé Evropě, je děsivé. Má to ozvěny třicátých let dvacátého století a v Americe, v nejmocnější zemi světa, právě zvolili fašistu. A jediné, s čím dokáže přijít vládní mluvčí, je, no, budeme muset hovořit o zahraničních investicích, musíme si být vědomi amerických investic v Irsku.

V Americe je 50 000 irských občanů ilegálně, kteří, jsem si jist, se bojí o svou budoucnost. Kdy dostaneme morální odvahu promluvit o něčem jiném, než jen pořád o ekonomice, a uvědomit si, co se děje? Jestliže se premiér této země nedokáže jako Ir postavit, na křižovatce tohoto odporného projektu, jemuž čelí mezinárodní politický systém, a nedokáže ho nazvat tím, čím je, pak tu neděláme nic. Mám opravdu strach.

Mám opravdu strach z toho, co se děje tomuto světu a co se děje s naší neschopností se proti tomu postavit.

Chci vás požádat, pane předsedo, abyste do této sněmovny pozval ministra zahraničí a zeptal se ho, jak si máme poradit s tímto monstrem, které bylo právě zvoleno prezidentem Spojených států, protože si myslím, že až se v budoucích letech ohlédeme zpět na toto období, že by nikdo z nás neměl muset říci, že jsme neudělali všechno, co je v našich silách, abychom to nazvali přesně tím, čím to je.

OBSE apeluje na českou Poslaneckou sněmovnu, aby zrušila návrh dodatku kriminalizujícího hanobení prezidenta

17. 11. 2016

čas čtení 1 minutaDunja Mijatović, představitelka Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) apelovala ve čtvrtek na poslance českého parlamentu, aby zrušili návrh dodatku zákona, kriminalizujícího hanobení českého prezidenta.

"Tento návrh zákonného dodatku by umožnil stíhání kritiků prezidenta a je tak hrozbou svobodě projevu a svobodě médií v České republice," řekla Mijatovićová. "Návrh zákona také obsahuje velmi širokou definici toho, co je hanobením prezidenta a snižováním jeho pověsti."

Návrh zákona podporuje 64 z 200 poslanců dolní komory českého parlamentu. Ten, kdo se dopustí hanobení prezidenta, by měl být podle něho odsouzen k ročnímu vězení.

Zástupkyně OBSE zaznamenala, že několik vysokých vládních činitelů, včetně premiéra Bohuslava Sobotky a ministra spravedlnosti Roberta Pelikána se staví proti tomuto dodatku.

"Zákony kriminalizující difamaci by neměly být nástroji pro politiky a držitele moci k umlčování kritických hlasů," dodala Mijatovićová. Naopak, veřejné osobnosti by měly být podrobovány vyšší míře zkoumání a kritiky v důsledku své veřejné role.

Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě od svého založení požaduje zrušení všech zákonů, které kriminalizují difamaci.

V červnu 2016 vydala Organizace pro bezpečnost a spolupráci komuniké a řadu doporučení ohledně zákonů o difamaci, chránících  šéfy států. Toto komuniké je k dispozici ZDE

Rozhovor Britských listů 83:

Co takhle literatura?

11. 11. 2016

čas čtení < 1 minutaO tom, proč v současnosti nevzniká v českém prostředí žádná významnější literatura a zda má v dnešní době česká literatura ještě vůbec nějaký význam a smysl, hovoří v tomto Rozhovoru Britských listů s profesorem Petrem Bílkem z pražské Filozofické fakulty univerzity Karlovy Jan Čulík. Rozhovor se vysílá na regionalni televizi.cz, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 11. listopadu 2016.

I vy můžete mít na Regionální televizi před vysíláním Rozhovoru Britských listů za velmi rozumnou cenu svou reklamu. Televize má dosah na půl milionu diváků. Napište si o podrobnosti na adresu redakce@blisty.cz.

Přidejte si prosím Britské listy mezi oblíbené na Facebooku ZDE

Přeřeknutí, či nešťastná formulace?

17. 11. 2016

čas čtení 1 minuta

Takto komentovala čtvrteční shromáždění moderátorka ČT24, které televize odvysílala přibližně ve čtvrt na tři odpoledne:

"…Uctít památku padlých studentů z tragických událostí roku 1939 přišly desítky lidí i několik pamětníků k pražské Hlávkově koleji. Připomněli si zatčení a zavraždění studentů na začátku nacistické okupace, které vedlo ke svržení komunistického režimu…"

Tak nevím, nejsem si jistý, jak si tuto informaci srovná v hlavě mladý člověk, pokud si ji vůbec srovná, ale v podvědomí mu možná uvízne, že za první republiky byli u vlády komunisté. Inu zmatek v hlavách lidí je podle české televize nutné udělat. Avšak to, co bylo vyřčeno, nelze vrátit zpět. Možná částečně jen tak, že by televize celý den každých 15 minut vysílala správný text s omluvou. To od ní nečekám, nejsem naivní. Bez odezvy však zůstat nemohu.

Citovaný text jsem pečlivě opsal a několikrát kontroloval, zda jsem se nepřeslechl, píše Karel Liška.

"Selhávající NYT" získalo od Trumpova vítězství 41 000 nových předplatitelů

17. 11. 2016

čas čtení < 1 minuta

Trump systematicky útočí na Twitteru na "selhávající" "lživý" deník New York Times. Tak, jak Zeman a Ovčáček útočí na "pražskou kavárnu". Politikové normálně neútočí na média, to se nedělá. Podle Trumpa "selhávající" New York Times, získalo od jeho zvolení 41 000 nových předplatitelů.

Střední Asie, Střední Evropa, Říše středu - hlavně ten střed:

Volím si tebe, Pikaču

17. 11. 2016 / Karel Dolejší

čas čtení 5 minut


Transformace České republiky v pseudovolební monarchii středoasijského střihu pokračuje mílovými kroky.

Twitter suspendoval účty čelných amerických pravičáků

17. 11. 2016

čas čtení < 1 minuta

Vytvořil řadu nových nástrojů, které by měly zamezit "neregulovanému šílenství" na Twitteru. Twitter bude automaticky blokovat určitá slova, výrazy, hastagy, emoji či uživatelská jména.

Twitter byl platformou nového amerického prezidenta Donalda Trumpa a ultrapravicového hnutí, které ho podporuje. Ultrapravicové hnutí na sociálních sítích šířilo myšlenky bělošské nadřazenosti dosud většinou bez korekce.

Thomas Picketty: Je naléhavě nutno nově promyslet globalizaci, nebo trumpism zvítězí

16. 11. 2016

čas čtení 2 minuty

Trumpovo vítězství v USA je především důsledkem rostoucí nerovnosti, argumentuje ekonom Thomas Piketty.

Trumpovo vítězství je především důsledkem exploze hospodářské a zeměpisné nerovnosti v USA během posledních několika desetiletí a neschopnosti americkch vlád proti tomu cokoliv udělat. Jak Clintonova, tak Obamova vláda nepodnikly nic proti tržní liberalizaci, zahájené za Reagana a Bushe. Clintonová prohrála především v důsledku přesvědčení volič, že má vazby na Wall Street a dále v důsledku neschopnosti Demokratické strany poučit se z popularity Bernieho Sanderse.

Tragedií je, že Trumpův program jen posílí trend vůči nerovnosti. Chce zrušit zdravotní pojištění, které Obamova vláda pracně poskytla špatně placeným zaměstnancm a posílit americký fiskální dumping snížením federálních podnikatelských daní z 35 na 15 procent. Kromě toho, rostoucí role etnicity signalizuje zlověstný vývoj v USA, pokud nebude dosaženo kompromisů. V současnosti hlasuje v US 60 procent bělošské většiny pro jednu stranu, zatímco 70 procent menšin hlasuje pro druhou stranu. Kromě toho, bělošská většina je na hranici ztráty své většiny.

Vzniká přízračná éra

JDE DO TUHÉHO. Nastávají těžké časy. Podpořte finančně nezávislou novinářskou práci Britských listů

9. 11. 2016

čas čtení 1 minuta

V době, kdy se rozmlžila hranice mezi fakty a konspiračními teoriemi a lidé šílí, je nezávislé a věcné novinářské práce v českém prostředí zapotřebí víc, než kdy předtím. Vítězství Donalda Trumpa může tvrdě destabilizovat Evropu. Možný rozklad NATO může ohrozit bezpečnost České republiky. Jako v Americe a v jiných zemích, i v ČR se lidé stále častěji stávají obětí vyložených nesmyslů, šířených manipulátory a populisty. Nastává velmi nebezpečná doba.

Britské listy budou i nadále přinášet kritické analýzy, založené na věcných faktech. Jejich role je v nové přízračné éře ještě důležitější než za posledních dvacet let jejich existence.

Pokud vám záleží na věcném hlasu, přinášejícím do českého prostředí neúplatné, ověřené informace, přispějte finančně na naši nezastupitelnou práci. Děkujeme.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno nově zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

Američtí Republikáni odmítli kritizovat jmenování Stephena Bannona do Trumpova týmu

16. 11. 2016

čas čtení < 1 minuta

Lindsey Graham, Marco Rubio a další představitelé Republikánské strany odmítají kritizovat jmenování bělošského supremacisty Stephena Bannona hlavním Trumpovým stratégem. Zatímco Demokraté požadují, aby Trump Bannonovo jmenování zrušil, Republikáni zdůraznili, že je načase se za Trumpem sjednotit a vyhýbají se otázkám o tom, že Bannon šířil antisemitské, antimuslimské a mizogynské texty na ultrapravicovém serveru Breitbard News.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Přežije udržitelné klima Donalda Trumpa?

16. 11. 2016 / Daniel Veselý

čas čtení 6 minut

Česká alarmistická média a řada „levicových“ politiků a komentátorů tonou v euforii nad výhrou protofašisty v amerických volbách, i když ten se už nyní obklopuje zdiskreditovanými jestřáby z éry George W. Bushe, ultrakonzervativci a nepokrytými fašisty. Toto bizarní panoptikum bude politický novic Trump jen stěží držet na uzdě, a lze proto očekávat další americké válečné výboje a nebezpečnou konfrontaci s řadou zemí (možná se ČR konečně „dočká“ odloženého radaru, jehož přítomnost nebezpečně popudí nyní uchlácholené Rusy). Taktéž Trumpovy velikášské snahy postavit pochroumané americké hospodářství na nohy skončí podle zasvěcených prognóz neúspěchem a až magnátův elektorát zjistí, že byl podveden, mohou USA zachvátit rozsáhlé sociální nepokoje. Avšak největší riziko Trumpovy Ameriky se týká děsivě ignorantského pohledu 45. nájemníka Bílého domu na zásadní nebezpečí, jemuž dnes lidstvo čelí, a tím je globální oteplování.

Jak s Trumpem udělat Ameriku „great again“? Základnou na Měsíci do roku 2020

16. 11. 2016 / Kryštof Kozák

čas čtení 6 minut

Přemýšlel jsem o tom, jak uspokojit Trumpovo ego a jeho voliče a zároveň nenapáchat moc škody. Vychází to jasně – základnou na Měsíci.

Kvůli republikánské většině v Kongresu se sociální programy budou stejně škrtat, peněz na vzdělání bude také méně, takže z tohoto pohledu se „great society“, jak o ní mluvil prezident Johnson, spíše vzdaluje. Trumpův blízký důvěrník a zkušený politický harcovník Newt Gingrich, který málem zničil Billa Clintona, je naštěstí velký fanoušek vědy, techniky a průzkumu vesmíru. Aby překonali dramatickou politikou polarizaci, budou Američané potřebovat nějaký velký, mediálně atraktivní projekt, který by jim zvednul sebedůvěru jako celku.

Trumpovo ego je budovatelským činům nakloněno, je to koneckonců developer. Krásná vysoká a bytelná zeď bude sice vypadat dobře na fotkách, nicméně bude zbytečná vzhledem k tomu, že americko-mexickou hranici denně přechází legálně 660 000 lidí (dvě Brna) a 12 500 kamionů a ilegální zboží a lidé se přes ní začnou pašovat právě skrz legální přechody – stačí podplatit pár pohraničníků, což se ostatně děje už teď.

Po Trumpově zvolení je dohoda TTIP mrtvá, oznamuje Německo

16. 11. 2016

čas čtení < 1 minuta

Německo se po Trumpově zvolení americkým prezidentem vzdalo naděje na uzavření Transatlantického a investičního partnerství (TTIP), konstatoval jeden německý činitel. Dohoda by bývala vedla k dramatické,mu snížení transatlantických obchodních tarifů a odstranila by překážky investicím. Donald Trump zaujal ostrý postoj proti multilaterálním obchodním dohodám. "Doufáme jen, že nevznikne nová obchodní válka," řekl zmíněný činitel.

Dohoda TTIP čelila také podstatné opozici v Evropě, hlavně kvůli obavám, že omezí práva spotřebitelů a občanská práva ve prospěch korporací.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Úsvit Pax Germanica

16. 11. 2016

čas čtení 4 minuty


Gratulace německé kancléřky Angely Merkelové nově zvolenému prezidentovi Donaldu Trumpovi byla zjevně nepodobná poselstvím jejích evropských protějšků. Nebyla podlézavá ani uměřená: "Německo a Amerika jsou spojeny hodnotami," připomněla novému prezidentovi bez emocí, "demokracie, svoboda, úcta k právu a důstojnosti lidských bytostí, nezávisle na jejich původu, barvě pleti, náboženství, genderu, sexuální orientaci nebo politickém přesvědčení." Pokračovala: "Na základě těchto hodnot nabízím příštímu prezidentovi Spojených států Donaldu Trumpovi úzkou spolupráci."

Rusko zrušilo svůj podpis na zakládající listině Mezinárodního soudního dvora

16. 11. 2016

čas čtení < 1 minuta

Den poté, co Mezinárodní soudní dvůr vydal zprávu charakterizující anexi Krymu Ruskem jako okupace, oznámilo Rusko, že ruší svůj podpis na zakládající listině tohoto soudu.

Odmítnutí autority tohoto soudu, i když jen symbolické, je další ranou snahám vytvořit globální soudní pořádek pro trestání genocidy, válečných zločinů a zločinů proti lidskosti.

V nedávných měsících zrušily své členství u Mezinárodního soudního dvoru Jihoafrická republika, Burundi a Gambie. Stěžovaly si, že soud stíhá výlučně zločiny spáchané Afričany.

Rusko podepsalo Římský statut Mezinárodního soudního dvoru r. 2000 a se soudem spolupracovalo, ale smlouvu neratifikovalo, a tak nespadalo pod jurisdikci soudu.

"Je to vyjádření úmyslu," konstatovala Táňa Lokšina z organizace Human Rights Watch. Dokazuje to, že Rusko už nemá v úmyslu smlouvu v budoucnosti ratifikovat.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Pravdoláskaři Ondráček a Jandák propagují politickou korektnost

15. 11. 2016 / Štefan Švec

čas čtení 1 minuta

Veliké zklamání připravili všem zastáncům svobody slova převlečení ilumináti Huml, Jandák, Ondráček a dalších 57 jejich kolegů poslanců z pražské pseudoelity. Navrhují, aby bylo v této zemi trestné kritizovat prezidenta.

Ano, dokud je na Hradě Miloš Zeman, může se to zdát v pořádku. Dokážou ale paní a páni poslanci vyloučit, že se někdy v budoucnu nedostane na Hrad osoba, která lže, rozeštvává, protežuje svoje milce, mstivě útočí na všechny, kdo si s ní troufnou nesouhlasit, obklopuje se neschopnými šašky, paktuje se s nepřáteli vlasti, beze vší velkorysosti pomlouvá mrtvé, nedokáže uznat vlastní chyby, vzhlíží se sama v sobě nebo nedejbože nadměrně chlastá? Co když se něco podobně tragického stane? Bude pak trestné o takovém člověku říci, co si myslí celý národ?

Nedivím se, že lokajové cizích struktur by chtěli občanům ucpat ústa a zavírat i za vtipy o jejich budoucím zrádném miláčkovi. Národ to ale dovolit nesmí.

Komunisté a jejich mentální blíženci chtějí vrátit zločin urážky majestátu

15. 11. 2016 / Boris Cvek

čas čtení 3 minuty

K tomu: Petr Uhl: Jsem proti institutu prezidenta ZDE

Skupina 64 poslanců chce téměř v předvečer výročí Sametové revoluce zákon, který by de facto znovu zaváděl zločin urážky majestátu, tedy prezidenta republiky. Je to zvláště pikantní díky tomu, že prezident, který má být chráněn před urážkami, sám proslul svým urážlivým a vulgárním chováním. Podstatné ale je, že v České republice je prezident volený politik – dříve volený Parlamentem, nyní lidem.

Poslanci se dovolávají vzoru nizozemských zákonů na ochranu královského majestátu, leč králové nejsou volení politici a zosobňují stát. U nás navíc monarchie skončila v roce 1918 a současní prezidenti nejsou v žádném smyslu nástupci českých králů. Jsou to zvolenci stejně prachobyčejné volební kampaně jako kteříkoli jiní politici. A politici nemají být chráněni proti kritice, byť kritice vulgární a neoprávněné.

Miloš Zeman lže o uprchlících a vymýšlí si statistiky. Lidi, kteří na to poukazují, mají být posláni do vězení?

15. 11. 2016

čas čtení 1 minuta

60 českých poslanců navrhuje rok vězení za "hanobení prezidenta".

Děsivý nápad. Pokud se Zeman tolik bojí kritiky, neměl by šířit tolik zfalšovaných a nenávistných výroků Pokud se Zeman bojí o svou pověst, neměl by zpívat s takovýmito lidmi:

Obama se ve věci Trumpa nachází ve stadiu popírání. Demokraté procházejí stadii truchlení

16. 11. 2016

čas čtení 4 minuty


Barack Obama se ošálil pochybenou nadějí, že se Donald Trump ani nepokusí řídit mnoha svými největšími sliby z kampaně. Spokojil se s nadějí, že pokud to udělá, nový prezident bude uměřený, ukázněný a respektující zvyky. Že bude "hluboce... studovat" a "sledovat fakta". Především tato logika a argumentace, nikoliv emoce a ideologie, ho povedou.

Rusko znovu zahájilo údery na východní Aleppo

16. 11. 2016

čas čtení 1 minuta

Proasadovské jednotky zintenzivnily útoky na syrské vzbouřence. Zahájily zuřivé letecké bombardování obklíčeného východního Aleppa. Rusko den poté, co spolu Donald Trump a Vladimir Putin hovořili telefonicky, začalo odpalovat do Sýrie střely s plochou dráhou letu z letadlové lodi, umístěné u pobřeží Sýrie.

Trump a Putin hovořili o "regulaci konfliktu v Sýrii" a o nutnosti porazit "mezinárodní terorismus a extremismus", konstatoval Putinův úřad.

Soudkyně britského Nejvyššího soudu naznačila, že aktivace brexitu zřejmě nebude zrovna jednoduchá

16. 11. 2016

čas čtení 1 minuta

Lady Hale, která je jednou z 11 soudců a soudkyň, které budou u britského Nejvyššího soudu rozhodovat o tom, zda má londýnská vláda právo aktivovat brexit bez souhlasu parlamentu, varovala v přednášce pro studenty práv, přednesené v Kuala Lumpur, že britská premiérka bude muset zřejmě nejprve úplně nahradit zákony Evropské unie, než bude moci zahájit aktivaci článku 50 Lisabonské smlouvy umožňující brexit.

Lady Haleová je náměstkyní předsedy britského Nejvyššího soudu. V přednášce varovala, že případ vyvolává "složité a delikátní otázky" ohledně vztahu vlády a parlamentu.

Přehlídka devótnosti a nadutosti aneb Ignorace problémů, které přivedly Trumpa do Bílého domu

14. 11. 2016 / Daniel Veselý

čas čtení 6 minutMinulý týden se na půdě FF UK uskutečnila beseda Madeleine Albrightové a Michaela Žantovského o výsledcích amerických prezidentských voleb. Třebaže existují konkrétní politické kroky Demokratické strany, díky nimž Donald Trump a republikáni obecně ve volbách triumfovali, bylo už předem jasné, že o nich během debaty nepadne ani slovo. Bývalá šéfka americké diplomacie spolu s dalšími diskutujícími hovořili o naprosto banálních důvodech, proč ve Spojených státech dokázal uspět rasistický populista, aniž byli s to pochopit reálné příčiny Trumpova volebního triumfu.

Nenávistníci, manipulátoři, poskoci, sprosťáci, zrádci - a mnozí další, kdo pomohli zvolit do Bílého domu Donalda Trumpa

14. 11. 2016 / Karel Dolejší

čas čtení 6 minut


Bývalý šéf rasistické organizace Ku Klux Klan a ultrapravicový aktivista David Duke okamžitě po volbách veřejně poděkoval zakladateli údajně levicové organizace WikiLeaks Julianu Assangeovi za to, že zařídil vítězství Donalda Trumpa ZDE. Nestává se příliš často, aby lidé jako Duke stýkající se vesměs s neonacisty chválili levicové aktivisty. Protože však Assange ve skutečnosti žádným levicovým aktivistou není a v posledních měsících se navíc zcela dobrovolně zapojil do Kremlem organizované kampaně za zvolení Trumpa ZDE, není tu vlastně nic k divení.

Jak přežít v autokracii

12. 11. 2016

čas čtení 5 minut

"Stojíme na okraji propasti. Náš politický systém, naše společnost, naše země jsou ve větším nebezpečí než za posledního půldruhého století. Zvolený prezident jasně dal najevo své úmysly a bylo by nemorální předstírat cokoliv jiného. My se nyní musíme spojit na obranu zákonů, institucí a ideálů, na nichž je naše země založena."

Takto měla ve středu promluvit Hillary Clintonová, míní Masha Gessen. Ve skutečnosti, chybně, ona i Obama a mnozí komentátoři a politikové zaujali vůči Trumpovi smířilvý postoj. Je ale vážnou chybou ho považovat za normálního politika. Tím není a tisíckrát to prokázal. Obama a Clintonová selhali, když proti němu nevyzvali občany do akce.

Trump je teprve čtvrtým kandidátem v historii a jen druhým v tomto století, který získal prezidentský úřad, přestože ve volbách prohrál. Je také pravděpodobně prvním kandidátem v historii, který získal prezidentský úřad, přestože bylo opakovaně dokázáno, že je to chronický lhář, sexuální predátor, že se systematicky vyhýbá placení daní a že záměrně a systematicky vyvolává rasovou nenávist a přitahuje organizace, jako je Ku Klux Klan.

A co je nejdůležitější, Trump je prvním kandidátem v historii, který kandidoval nikoliv na prezidenta, ale na autokrata, - a zvítězil.

Žila jsem v autokraciích po většinu života a hodně píšu o Rusku Vladimíra Putina. Naučila jsem se pár pravidel jak přežít v autokracii a zachovat si zdravý rozum a seberespekt:

ČR se chce vyrovnat Ázerbajdžánu a taky kriminalizovat "hanobení prezidenta"

15. 11. 2016

čas čtení < 1 minuta

Cha! Srabi! V Polsku za hanobení prezidenta dnes dostanete tři roky natvrdo, upozorňuje Tomasz Oryński:

Trump nyní hájí kolegium volitelů. Ví, že větší počet hlasů pro Clintonovou zpochybňuje jeho mýtus o lidové revoluci

15. 11. 2016

čas čtení < 1 minuta

Trump: "Kolegium volitelů je totiž geniální, protože dává prostor všem státům, včetně malých. Kampaň se dělá úplně jinak! Kdyby záviselo na úplném počtu odevzdaných hlasů, dělal bych kampaň v New Yorku, na Floridě a v Kalifornii a vyhrál bych ještě víc a lehčeji."

Británie nemá žádnou strategii pro brexit

15. 11. 2016

čas čtení 1 minuta

Deník Times zveřejnil prozrazený vládní dokument, že londýnská vláda nemá pro brexit žádnou strategii: "Navzdory dlouhým debatám mezi státními tajemníky ministerstev, nevznikla žádná společná strategie."

Londýnská vláda nezvládá množství práce, které vzniklo hlasováním pro brexit a členové vlády se nedokázali dohodnout na společné strategii. Vyplývá to z prozrazeného memoranda o jednání kabinetu.

Ministerstva jsou nucena pracovat na více než 500 projektech, spojených s odchodem z EU a budou muset zřejmě najmout nových 30 000 státních úředníků. jinak nezvládnou množství práce, které vzniklo kvůli brexitu.

Dokument identifikuje tendenci v premiérce Therese Mayové "rozhodovat o všem sama", což je strategie, která je neudržitelná. Tři probrexitoví ministři Liam Fox, Boris Johnson a David Davis jsou v konfliktu s ministrem financí Philipem Hammondem a jeho spojencem, ministrem pro podnikání Gregem Clarkem.

V memorandu, datovaném 7. listopadu a prozrazeném deníku Times, se také praví, že mezi ministerstvy "nevznikla žádná společná strategie" navzdory rozsáhlé debatě mezi státními tajemníky, kteří vedou jednotlivá ministerstva.

Kromě toho se očekává, že velké průmyslové podniky budou "vládu vydírat" podobně jako automobilka Nissan, budou hrozit, že pokud nedostanou mimořádná ujištění, že je brexit nepoškodí, odejdou z Británie.

Zprávu vypracoval zaměstnanec finanční a analytické firmy Deloitte. Londýnská vláda její legitimitu popírá.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Výzva adresovaná vedení University of Southern California:

Učiňte univerzitu útočištěm chráněným před Trumpovými deportacemi

15. 11. 2016

čas čtení 3 minutyVzhledem k tomu, že mnozí naši studenti, zaměstnanci a jejich rodinní příslušníci žijí nyní ve strachu před hrozbami deportací, které vyslovil nově zvolený americký prezident, a před vitriolem a nenávistnými zločiny, jejichž terčem jsou nyní po celých Spojených státech imigranti a lidé, kteří nejsou běloši, my, akademici z University of Southern California (USC), studenti, zaměstnanci a absolventi, vás žádáme, abyste realizovali plán, v jehož rámci by se náš kampus stal útočištěm pro nezdokumentované studenty, zaměstnance a jejich rodinné příslušníky, kteří čelí bezprostřední deportaci. Nově zvolený americký prezident a jeho kabinet zamýšlejí bezodkladně deportovat miliony imigrantů a zrušit program Deferred Action for Childhood Arrival (DACA), který poskytuje ochranu před deportací pro mladé lidi, kteří dlouho žijí v USA. Tato jejich nová politická strategie rozbije rodiny, zdevastuje komunity a bude mít trvalé dopady na občanskou vitalitu a hospodářský růst našeho města, regionu, státu a národa.

Donald Trump se dostal k moci, protože neoliberalismus učinil lidi bezmocnými

15. 11. 2016

čas čtení 6 minut

Jestliže zabraňuje dominantní ideologie vládám, aby měnily sociální situaci lidí, vlády už nemohou reagovat na potřeby voličů. Politika se stává pro život lidí irelevantní. Debata se proměňuje ve žvanění vzdálené elity. Zbavíte-li občany moci, vznikne virulentní antipolitika, v níž jsou fakta a argumenty nahrazeny hesly, symboly a pocity. Muž, který zlikvidoval kandidaturu Hillary Clintonové, nebyl Donal Trump. Byl to Bill Clinton.

Události, které vedly k Trumpovu vítězství, začaly v roce 1975, píše George Monbiot. Krátce poté, co se Margaret Thatcherová stala šéfkou Konzervativní strany, otevřela kabelku, vytáhla ohmatanou knihu a hodila ji na stůl. "Věříme v tohle," řekla. Začala politická revoluce, která změnila svět.

Ta kniha se jmenovala The Constitution of Liberty (Jak se vytváří svoboda) od Fredericka Hayeka, z roku 1960: Hayek vytvořil filozofii zvanou neoliberalismus. Ta považovala konkurenci za základní rys lidských vztahů. Trh vytyvoří přirozenou hierarchii těch, kteří zvítězí, a těch, kteří prohrají. Vznikne tak efektivní systém. Státní regulace je kontraproduktivní. Neomezovaní podnikatelé vytvoří bohatství, které se pak od nich rozšíří na všechny.

Facebook tajně podniká kroky proti vymyšlenému zpravodajství na svých stránkách

15. 11. 2016

čas čtení 2 minuty

Facebook se octl pod rostoucím tlakem, aby zlepšil své procedury odstraňování tzv. "fake news" (falešných zpráv) po šokujících výsledcích letošních amerických prezidentských voleb. Někteří zaměstnanci Facebooku utvořili neoficiální tým, který se snaží řešit tento problém, přestože Facebook oficiálně existenci tohoto problému odmítá.

Mark Zuckerberg v neděli tvrdil, že lidé hlasují podle "svých autentických zkušeností", a odmítl představu, že falešné zprávy na Facebooku nějak voliče ovlivnily, jako "šílenou"-

"Není to šílená představa. Spíše je šílené, že to Zuckerberg veřejně odmítá, když ví, a všichni ve firmě víme, že po celou předvolební kampaň se na naší platformě falešné zprávy šířily opravdu divoce," řekl jeden zaměstnanec firmy Facebook.

O globálním oteplování a ignoraci tohoto fenoménu

15. 11. 2016 / Jaroslav Polák

čas čtení 12 minut

Rád bych s čtenáři podělil o své poznatky týkající se zejména počasí, potažmo změn klimatu. Ač jsem vzděláním molekulární biolog, tak mne zajímají fenomény související s počasím a klimatem. Z dětství a mládí si pamatuji zimy s dostatkem sněhu a kruté mrazy až po mínus 20 stupňů Celsia (např. na začátku 80. let minulého století). Pamatuji teplá léta s pár dny přes 30 stupňů Celsia. Teploty nad 35 stupňů Celsia byly naprostou raritou. Měl jsem to štěstí, že jsem se dozvěděl o teorii změn klimatu (oteplování – majoritně antropogenní vliv) mezi prvními od mého mentora.

Nacionalismus není alternativa

15. 11. 2016

čas čtení 3 minuty

Tisková zpráva Iniciativy Ne rasismu k demonstraci 17. listopadu

Začátek demonstrace: Prostranství před Hlavním nádražím (Vrchlického sady), 10:00

Trasa: Prostor před Hlavním nádražím (Vrchlického sady) – Opletalova – Hybernská – Senovážná – Senovážné nám. – Jindřišská – Vodičkova – Palackého – Jungmannova

Konec: Jungmannovo nám., 14:00

Iniciativa Ne rasismu svolává na 17. listopadu v Praze demonstraci „Nacionalismus není alternativa: Za svobodnou a solidární společnost“. Nechce přenechat ulice hlavního města ultrapravici. Cílem demonstrace je vnést do veřejného prostoru téma solidarity bez hranic a kritiky nacionalistické politiky.

Podle prohlášení iniciativy Ne Rasismu se hlavní proud politiky posouvá stále více doprava, k populismu a autoritářství. Vyvolávání pocitu ohrožení funguje jako nástroj odlákání pozornosti od reálných problémů. Členka iniciativy Lucie Hůlová k tomu dodává: „V atmosféře strachu se věnuje mnohem méně pozornosti chybějícímu sociálnímu bydlení, nízkým mzdám nebo podfinancování důležitých sektorů jako školství a zdravotnictví.“

Jesle pro bojovníky za sociální spravedlnost!

15. 11. 2016 / Karel Dolejší

čas čtení 7 minut


V 70. letech minulého století proběhl v USA klíčový Kulturkampf - američtí liberálové a radikální levičáci ovládli univerzitní prostředí, z nějž ve velké míře vyloučili zastánce konzervativních názorů. Gramsciánská "kulturní hegemonie" levice se však ani s tímto vítězstvím nespokojila - a v průběhu času dále radikalizovala svoji nadvládu.

Jak se vzepřít populismu

14. 11. 2016

čas čtení 6 minut


Takže nyní je výzva jasně viditelná: Čelíme globalizaci antiglobalizace, populární frontě populistů, internacionále nacionalistů, napsal Timothy Garton Ash. "Dnes Spojené státy, zítra - Francie," tweetuje Jean-Marie Le Pen. Bude to dlouhý tvrdý boj je porazit, doma i v zahraničí, a možná se teď musíme ohlížet po "lídrovi svobodného světa" v Německu spíše než v Americe. Ale porazíme je.

Tak, jak Zeman používá fašizující Parlamentní listy, Donald Trump používá Breitbart

15. 11. 2016

čas čtení 2 minuty

Breitbart News, jehož obdobou jsou v ČR fašizující Parlamentní listy, je pro ohniskem podporu pro nacionalistické, rasistické a rozzuřené ultrapravicové stoupence Donalda Trumpa. Využívá tohoto serveru stejně jako Zeman využívá Parlamentních listů

Domovskou publikací Donalda Trumpa v Bílém domě nebude ctihodný, 165 let starý deník New York Times, na nějž Trump v neděli znovu na Twitteru zaútočil. Jeho domovskou publikací je ultrapravicový server Breitbart News, založený v roce 2007, který jeden bývalý editor charakterizoval jako "Trumpovu Pravdu".

POZVÁNKA:

Knihovny známé i neznámé I – Filmy, které v televizi neuvidíte

15. 11. 2016

čas čtení 1 minuta

Archivář Petr Kotyk a režisér Bedřich Ludvík natáčejí knihovny zajímavých osobností. Projekce snímků s lektorským úvodem a besedou.

Zálepka aneb Kafka a Julie. Pátrání po zapomenutém vztahu Franze Kafky k Julii Wohryzkové, po němž zbyly jen tzv. zálepky potrubní pošty. Dokumentární rekonstrukce jedné akvizice Literárního archivu Památníku národního písemnictví. ČR 2015, 19 min.

Jan Lopatka: Zaostření pozornosti. Časosběrný dokument věnovaný kritikovi Janu Lopatkovi (7. 2. 1940 – 9. 3. 1993), sestavený z audiovizuálních záznamů z 90. let. 20. století uložených v Literárním archivu Památníku národního písemnictví. ČR 2016, 17 min.

Knihovna Jaroslava Seiferta. Dcera Jana Seifertová vypráví o knihovně svého otce. Úvodní díl cyklu Knihovny známé i neznámé – filmy, které v televizi neuvidíte. ČR 2015, 19 min. Besedu s Janou Seifertovou, Petrem Kotykem a Bedřichem Ludvíkem moderuje Vladimír Hendrich.

Místo konání: Ústřední knihovna MALÝ SÁL

Akce probíhá od 19:00 do 20:30 --

Mezitím v Absurdistánu 9:

Potraty, korupce a protihomosexuální ministr pro rovnost příležitostí

15. 11. 2016 / Tomasz Oryński

čas čtení 7 minut

Posledně, když vláda veřejně neztrapňovala Polsko, jsem měl dojem, že jde jen o ticho před bouří. Potřebovali trochu času, než znovu zaútočí, potřebovali se přeskupit, vymyslet nějakou novou strategii, poté, co byli poraženi v bitvě o protipotratové zákony. A už zase jedou.

Nikdo nemůže říct, že polská vláda národ neposlouchá. Strana Právo a spravedlnost si povšimla, že účastníci a stoupenci Černého protestu (proti zákonu zpřísňujícímu potraty) poukázali na to, že vláda nutí ženy rodit dsěti, ale jakmile se děti narodí, ženy nechá zcela na pospas. Aby tyto kritiky umlčela, vláda Beaty Szydłové rychle navrhla nový zákon, který se jmenuje "pro život", který pak spěšně schválil parlament. Podle tohoto zákona žena, která porodí nemocné dítě, anebo žena, která se rozhodne proti potratu dítěte, které se narodilo v důsledku znásilnění, dostane jednorázový příspěvek 4000 zlotých. Tak vidíte, problém je vyřešen, vláda se stará o ženy, můžeme prosím se navrátit k procesu zakazování potratů?

Jmenování fašisty Stephena Bannona do Bílého domu vyvolalo v USA ostré protesty

15. 11. 2016

čas čtení 2 minuty

Donald Trump čelil v pondělí zuřivým požadavkům, aby odvolal jmenování Stephana Bannona, obviňovaného, že šíří neonacismus a bělošskou nadřazenost, hlavním stratégem Bílého domu.

Bannon je výkonným ředitelem ultrapravicového serveru Breitbart News (z něhož v ČR opisují fašistické Parlamentní listy). Jeho jmenování do Bílého domu prohloubilo obavy liberálních aktivistů, že Trumpova vláda bude posilovat antisemity, rasisty a mizogyny.

Nancy Pelosi, menšinová šéfka Sněmovny reprezentantů, konstatovala. "Nelze nijak omlouvat skutečnost, že hlavním stratégem Trumpovy vlády byl jmenován bělošský nacionalista."

Michael Keegan, předseda pokrokové nátlakové skupiny Lidé pro americký způsob života, zdůraznil: "Tím, že si Trump zvolil Steva Bannona za svého hlavního stratéga, dal najevo, že má v úmyslu přivést rasismus a antisemitismus své kampaně přímo do Bílého domu. Server, který Bannon řídil, že domovem bělošské nacionalistické pravice, která vyzdvihuje rasistické, xenofobní, antisemitské tirády a konspirační teorie."

Bůh pomoz demagogům, až se ukáže že populistické řešení nefunguje

14. 11. 2016 / Jan Čulík

čas čtení 2 minutyBrexit v Británii a vítězství omezence, demagoga a šílence Donalda Trumpa v USA, silně povzbudil patologické jedince po celém světě, aby začali útočit na základní principy slušnosti, demokracie, tolerance a etiky. Škodolibě se radují nad tím - a to kupodivu i mnozí v České republice - jak se Západ rozkládá. Čímpak to asi je, poznamenává Andrew Stroehlein z organizace Human Rights Watch v Bruselu, že většina těchto útoků je anonymní?

Hlupáci, kteří se v ČR  škodolibě radují nad tím, jak na Západě sílí populismus, si zřejmě neuvědomují, že pokud by skutečně ve Francii zvítězila v prezidentských volbách příští rok Marine Le Penová, způsobí odchod Francie z Evropské unie, a tím konečný rozpad EU. Znamenalo by to stoprocentní ukončení víceméně pohodlného a fešáckého pětadvacetiletí, jakému se těšili Češi a Slováci od pádu komunismu v roce 1989. Zvláštní, že krátká období demokracie ve střední Evropě málokdy trvají déle než dvacet let... Tito idioti si neuvědomují, že se radují nad blížícím se propadem do propasti...

Je však možné, dokonce velmi pravděpodobné, že k vítězství Marine Le Penové nedojde. Bůh pomoz Farageovi a Trumpovi, až se ukáže, že jejich jednoduchá populistická řešení nefungují, napsal během víkendu nad fotografií smějícího se Farageho a Trumpa v pozlaceném výtahu (jací to zastánci obyčejných lidí").

A toto nebezpečí hrozí skutečně velmi brzo. Idiotská "řešení", která navrhuje Trump, nemohou vést k znovuvytvoření pracovních příležitostí v "rezavém pásmu" (rust belt) Spojených států, stejně tak jako brexit povede v Británii k vážnému hospodářskému propadu. Lidi si to zřejmě uvědomí dříve, než může dojí ve Francii k prezidentským volbám.

Jaká bude pak jejich reakce? Možná, že se demagogům typu Farage, Trumpa a Le Penové, stejně tak jako Zemanovi, Orbánovi a Kaczynskému ve východní Evropě, podaří odvést pozornost od krachu jejich projektu vyvoláváním válek či další demagogií.

Možná ale, že taky ne. V takové situaci - Bůh jim pomoz - a pomoz Evropě i světu.

Pro ČSSD není záchrany

14. 11. 2016 / Boris Cvek

čas čtení 2 minuty

Překvapuje mne, že někdo může být překvapen tím, že Bohuslav Sobotka včera v Otázkách V. Moravce de facto podpořil Miloše Zemana jako kandidáta pro příští prezidentské volby. Časy, kdy ČSSD mohla nominovat Jiřího Dienstbiera (který mimochodem dostal v prvním kole prezidentské volby v roce 2013 téměř 830 tisíc hlasů… Zeman měl cca 1 246 tisíc, Schwarzenberg 1 204 tisíc, Fischer 841 tisíc, Franz 352 tisíc, Roithová 255 tisíc, Fischerová 166 tisíc), jsou dávno pryč.

Šestnáctiletí Afghánci ve Francii zahájili hladovku: Chtějí k příbuzným v Británii

15. 11. 2016

čas čtení 1 minuta

Tři šestnáctiletí Afghánci zahájili ve Francii hladovku na protest proti pomalému procesu jejich sjednocování s jejich rodinami v Británii. Tři týdny po demolici uprchlického tábora v Calaise vládne rostoucí úzkost mezi 1600 dětmi a mladými lidmi, kteří byli rozmístěny do bývalých domovů důchodců a mládežnických ubytoven po celém Francii, aniž by jim byly poskytnuty jakékoliv informace o jejich budoucnosti.

Červený kříž a organizace Save the Children požadují od britského ministerstva vnitra, aby naléhavě poskytly informace uprchlickým dětem ve Francii a zaměstnancům hostelů, v nichž jsou ubytovány ohledně časového rozvrhu zpracování jejich žádostí o vstup do Británie.

Tři chlapci z Afghánistánu, kteří zahájili hladovku, se snaží získat povolení připojit se k svým příbuzným v Británii už několik měsíců a ve stanech v táboře v Calais žili déle než půl roku.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Nová iniciativa žádá vládu: ukončete nadměrné používání antibiotik v českých velkochovech zvířat

14. 11. 2016

čas čtení 4 minuty

Tisková zpráva Compassion in World Farming

14. listopadu 2016

Dneškem začíná Světový antibiotický týden. Mezinárodní organizace Compassion in World Farming (CIWF) při této příležitosti zveřejňuje novou animaci, která upozorňuje na přímou souvislost mezi nadměrným používáním antibiotik ve velkochovech zvířat a narůstající hrozbou antibiotické rezistence pro lidské zdraví, a volá po nápravě.

Animace vysvětluje, jak nadměrné využívání antibiotik na farmách ohrožuje naše zdraví, a žádá diváky, aby vyzvali ministra zemědělství Mariana Jurečku a ministra zdravotnictví Miloslava Ludvíka k zaujetí silné pozice při nadcházejících jednáních o budoucím používání veterinárních antibiotik v EU. Ministři mají zejména podpořit návrh zákazu rutinního hromadného podávání antibiotik hospodářským zvířatům a výrazně snížit veterinární využívání antibiotik klasifikovaných Světovou zdravotnickou organizací (WHO) jako „kriticky významné pro humánní medicínu”.

Čína hrozí, že zastaví prodej iPhonů a amerických automobilů, pokud zahájí "naivní Trump" obchodní válku

14. 11. 2016

čas čtení 1 minuta

Nový americký prezident bude odsouzen za svou nezodpovědnost, hloupost a nekompetenci, varuje list, ovládaný čínskou komunistickou stranou

Nový americký prezident by byl "naivní hlupák", kdyby zahájil totální obchodní války proti Číně, napsal list ovládaný čínskou komunistickou stranou. V předvolební kampani Trump opakovaně hrozil, že zavede proti Číně "obranné" tarify ve výši 45 procent a že Čínu oficiálně prohlásí měnovým manipulátorem.

V pondělí varoval státní list Global Times, že taková opatření by byla chybou.

"Pokud Trump zlikviduje čínsko-americký obchod, poškodí to velkou část amerického průmyslu. Nový prezident bude pak odsouzen za svou nezodpovědnost, hloupost a nekompetenci. Jakékoliv nové tarify proti Číně okamžitě vyvolají protiopatření. "Objednávky boeingů budou nahrazeny objednávkami evropských airbusů. Prodej amerických automobilů a IPhonů do Číny bude omezen a dovoz amerických sojových bobů a kukuřice do Čímy bude zastaven. Čína také může omezit počet čínských studentů, studujících v USA. Ztěžovat záležitosti pro Čínu se Trumpovi nevyplatí," napsal list.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Giuliani: Zákony o střetu zájmů se na pana prezidenta nevztahují

14. 11. 2016

čas čtení < 1 minuta

Do příchodu Donalda Trumpa bývalo zvykem, že nový prezident po dobu svého funkčního období umístí všechny své případné podniky do slepého trustu, který s ním nemá nic společného. Ne tak Donald Trump, ten formálně předává své firmy svým dětem. (Ano, a bývalá manželka bude zřejmě velvyslankyní v ČR, prezidentský úřad v USA se stává rodinným podnikem.) Trumpův stoupenec a zřejmě budoucí člen jeho vlády Rudy Giuliani se vyjádřil: "Na pana prezidenta se etické zákony proti konfliktu zájmů nevztahují." "To mě uklidnilo," píše na Twitteru komentátor deníku Washington Post Josh Rogin.

Trump jmenoval ultrapravicového aktivistu svým "hlavním stratégem a poradcem"

14. 11. 2016

čas čtení 1 minuta

Donald Trump jmenoval v neděli Steva Bannona, šéfa své předvolební kampaně a ředitele ultrapravicového serveru Breitbart, který publikuje rasistické, sexistické a antisemitské články (které opisují Parlamentní listy) svým hlavním stratégem a poradcem. Bannon v právě proběhlých prezidentských volbách porušil zákon, protože se pro volby registroval na Floridě na adrese, na níž nebydlí.

Reince Preibuse jmenoval Trump do vlivné funce šéfa štábu v Bílém domě, avšak uvedl, že bude s Bannonem spolupracovat na stejné úrovni. Priebus strávil dlouhé měsíce přesvědčováním vedení Republikánské strany, aby Trumpa přijali.

Bannon přejal vedení Trumpovy kampaně letos v létě poté, co z něho odstoupil bývalý lobbista Paul Manafort, o němž se ukázalo, že měl vazby na prokremelské ukrajinské politiky.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Názor z arabského světa

14. 11. 2016

čas čtení < 1 minuta

To, co teď vy zažíváte na Západě, toho jsme my Arabové svědky už desítky let a máme s tím důvěrné zkušenosti....

Proboha, CBS news charakterizují Steva Bannona jako "bývalého ředitele firmy Goldman Sachs". Vy jste strašní.

Interpretace ze CBS News: "Satan, bývalý vysoký činitel z nebe..."

On z nich nikdo nečetl žádnou historii?

14. 11. 2016

čas čtení < 1 minuta

"Bannon bude udržovat Trumpův obraz jako bojovníka proti statu quo a Reince bude využívat svých osobních styků s mluvčím parlamentu a s dalšími, aby zařídil, aby vlaky jezdily na čas," řekl Ken Blackwell, bývalý činitel státu Ohio a člen týmu pro převzetí moci.

Žena která telefonátem ukončila teror v Paříži

14. 11. 2016

čas čtení 1 minuta


Zachránila životy stovek lidí. 16. listopadu 2015, tři dny po teroristických útocích v Paříži, vytočila žena telefonní číslo 197 pro bezodkladné nahlášení zabití. Díky tomuto telefonátu vyšetřovatelé přišli na stopu Abdalhamídu Abáúdovi, marocko-belgickému džihádistovi, který koordinoval teroristy a plánoval nové útoky ve francouzském hlavním městě, napsala Michaela Wiegel.

Trumpova poradkyně pohrozila čelnému Demokratu, který kritizoval Trumpa, aby si "dával velký pozor"

14. 11. 2016

čas čtení 2 minuty

Kellyanne Conwayová, manažerka Trumpovy předvolební kampaně, vyhrožovala soudním stíháním Harrymu Reidovi, bývalému šéfu senátního klubu Demokratů, který v pátek Trumpa charakterizoval jako "sexuálního predátora, který v hlasování amerických občanů prohrál. Conwayová se vyjádřila, že by si Reid "měl dávat velký pozor, jak někoho charakterizuje v právním smyslu".

V Trumpově vítězství a brexitu sledujeme tichou ultrapravicovou revoluci na Západě

14. 11. 2016

čas čtení 1 minuta


To co sledujeme v Trumpově vítězství a brexitu není nic menšího než revoluce, napsala Mary Dejevsky. Jsou tu paralely s léty 1789, 1848, nebo nejbližším revolučním rokem 1989? Je možné, že takto probíhají revoluce v moderních průmyslových demokraciích? Přihlížíme fakticky lidové revoltě vedené jinými prostředky: Pokojně a prostřednictvím volební urny?

Zhýčkaní Američané teď chtějí utéci před tím, co vytvořili

14. 11. 2016

čas čtení 5 minut


Mnozí Američané 9. listopadu vstali (nebo začali tím, že nešli spát) v panice ohledně budoucnosti Spojených států, napsala Malak Chabkoun. Občané jiných zemí, zejména v arabském světě, patrně tuto masovou paniku sledovali s úsměškem a mysleli si: "Teď došlo i na ně". Jistě, ne kvůli pohrdání, ale v naději, že Američané konečně pochopí, odkud přicházeli.

Americké prezidentské volby 2016

Prezident Trump patrně bude ve vleku korporátních lobbistů a neokonzervativců

10. 11. 2016 / Daniel Veselý

čas čtení 5 minut

Pro mnohé překvapivé vítězství kontroverzního magnáta Donalda Trumpa lze charakterizovat jako jadrný nesouhlas deindustrializované Ameriky, opomíjených a frustrovaných lidí, ale i voličů s vyššími příjmy s neoliberálním statem quo a také jako neblahý posun k politické kultuře rasismu, sexismu a násilí; k politice autoritářství, ba fašismu. Je to zároveň nepříjemný, byť potřebný budíček pro mnohdy od reality odtržené liberály a levičáky, kteří bez rozmyslu podporovali sebevědomou kandidátku symbolizující tento establishment, a to navzdory její názorové nekonzistenci, skandálům či reálním politickým rozhodnutím, která vedla k rozsáhlé destrukci a úmrtí tisíců lidí.

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL za říjen 2016

31. 10. 2016

čas čtení 1 minuta

V říjnu 2016  přispěli čtenáři finančně na Britské listy celkovou částkou 26 557,93 Kč.   Výdaje na provoz Britských listů byly 48 802 Kč. Příjem z reklamy byl 9160 Kč.

Zůstatek byl koncem října  2016 79 981,02 Kč.

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno nově zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

V Londýně zvolili muslimského primátora labouristu Sadiqa Khana | Panama Papers | Násilné útoky v Bruselu, 22. března 2016 | Žhářský útok na pražské centrum Klinika | Sexuální útoky v Kolíně nad Rýnem | Útoky v Paříži, listopad 2015 | Imigrace do Evropy | Filmový festival v Karlových Varech 2015 | Zavraždění ruského opozičního politika Borise Němcova | Ukrajina | Rusko za Vladimíra Putina | Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti | Útok na časopis Charlie Hebdo | Český film | Prezident Miloš Zeman ve funkci | 17. listopad | Noam Chomsky v České republice | Festival dokumentárního filmu Jihlava | Dohoda TTIP | Komunální volby a senátní volby, říjen 2014 | Skotská nacionalistická strana a nezávislost Skotska | 21. srpen 1968 | Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ | Filmový festival Karlovy Vary 2014 | Otrokářský stát Česká republika | Kulturní diplomacie ve prospěch České republiky v zahraničí | Předčasné volby 2013 | Důchodci a obhajoba jejich zájmů v české politice | Rasismus | Sýrie | O likvidaci kulturního dědictví v Čechách | Ústav pro studium totalitních režimů | Daniela Drtinová | Národní divadlo a odvolání Jana Buriana, léto 2013 | Rusnokova úřednická vláda, léto 2013 | Poměry v ČSSD | Premiér Nečas, milenka Nagyová a pád vlády, jaro 2013 | Útoky bezpilotními letadly | Americký whistleblower Edward Snowden a špehování občanů | Filmový festival Karlovy Vary 2013 | Aféra Putna, jaro 2013 | Prezidentské volby 2013 | Tykadlový řidič Roman Smetana | Řádění exekutorů v České republice | Školství | Krajské a senátní volby říjen 2012 | Metanolový skandál v České republice | Církevní restituce v ČR | Žena za pultem | Byl život před rokem 1989 horší nebo lepší než dnes? | Veřejné mínění v České republice | Smlouva ACTA | Václav Havel - dramatik a politik | Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost | Hypoteční, finanční ... ekonomická krize | Egypt | Libye | Koutek reklamní tuposti | Wikileaks | Zdravotnictví a reformy | Írán | Útok na USA, Afghánistán, Irák
18038