Starej lotr středočeskej? Neboli Kdopak by se Ratha bál...

28. 5. 2012 / Karel Dolejší

Myslím že komentátoři, kteří se ohrazují proti spojování české politické scény s mafií, dělají velkou chybu. Snahy kontrastovat nepsaný kodex mafie s údajnou absencí pravidel mezi českými politiky bychom měli považovat za autorskou nadsázku. Také čeští politici přece rozhodně mají nepsaná pravidla, podle kterých jsou za největší vyvrhele považováni Michálkové - a hrdinou je morální gigant Drobil, který držel basu. Pokud pravidla vypadají jinak než si člověk nezasvěcený do logiky událostí přeje, ještě to neznamená, že neexistují. A jestliže se rozhodnete odlišná pravidla nevidět, prostě je neuvidíte. Možná pak také budete mít problém pochopit, proč vlastně dohrál David Rath.

Vina a nevina v případu břeclavské lži

28. 5. 2012 / Boris Cvek

Asi největší šok minulého týdne pro mne bylo oznámení, že údajný brutální útok Romů na patnáctiletého chlapce se nestal, protože chlapec se zranil při "akrobatickém" předvádění se před vrstevníky a bál se prý matce přiznat pravdu. Je to zvláštní a napadlo mne v souvislosti s tím mnoho myšlenek.

Čeští vyznavači Heydricha

28. 5. 2012 / Tomáš Koloc

Je tomu už víc než měsíc, co se v českých médiích objevila zpráva o tom, že tři Romové v Břeclavi surově napadli patnáctiletého Petra, kterému posléze lékaři museli odejmout poškozenou ledvinu. Den poté, co se případ objevil v médiích, nestačili administrátoři-hlídači politické korektnosti mazat nenávistné komentáře pod články v internetových médiích a sociální sítě začaly houstnout úvahami o "nepřizpůsobivých spoluobčanech". V kolotu událostí i osobnostem jinak uvážlivým ušly dvě "nelogičnosti" břeclavského útoku. Ad a -- událost neproběhla jako tradičně v sociálně krizovém regionu Sudet, ale v relativně poklidném Slovácku. Ad b -- útočníci postrádali osobní motiv -- který měli i pachatelé nedávných "sudetských případů" v severních Čechách...

Jako štvaná zvěř

28. 5. 2012 / Marek Řezanka

Televize i tisk se mohly přetrhnout, aby vylíčily, jaký je to zloduch. Jeho kauzu považují za velmi závažnou a jeho jednání za krajně nebezpečné. Světla kamer se do něho zabodávají -- už jim neuteče. Rázem je všem na očích. Pohrdají jím, nenávidí ho. Má zničený život, tato medializace se s ním potáhne na každém kroku. O jeho verzi, natož o jeho práva se nikdo nezajímá. Je to zkrátka lump a další informace není zapotřebí znát. Hlavní je, že lidé mají senzaci a média svůj terč.

Kterak radní stranu solil, až jí zasolil

28. 5. 2012 / Karel Dolejší

V neděli policejní zásah ukončil měsíční táboření hnutí Okupujte na pražském Klárově. Již několik dnů bylo přitom zřejmé - zejména z veřejných vyjádření radního Prahy 1 Ivana Solila (ČSSD) - že se úřady ani nepokoušejí vést s protestujícími dialog a nalézt kompromisní řešení, které by umožnilo v legitimním protestu nějakým způsobem pokračovat. Hledaly se prostě jen cesty, jak se protestujících zbavit. Solil avízoval, že se tak stane ještě před koncem měsíce, a v neděli na jeho slova také došlo. Na místě zůstal pouze petiční stánek.

27697

KOUTEK REKLAMNÍ TUPOSTI:

Souložíme s Rexona, tou smradlavá vodička

28. 5. 2012 / Štefan Švec

V každém druhém marketingovém oddělení sedí idiot, který si v příručce přečetl, že značka je nedotknutelná, a tak odmítá přirozeně skloňovat názvy výrobků. Proto si teď v pražském metru můžeme přečíst pozvánku k soutěži "s Rexona". Je divné, že stejnému marketérovi nepřijde divné skloňovat Facebook ("použij kód XXX na Facebooku a vyhraj"), který je značkou mnohem cennější. Je to důkaz, že hloupost je málokdy systematická.

Čeští umělci za okupace -- mezi heydrichiádou a kolaborací

28. 5. 2012

tisková zpráva

Ve dnech 30. a 31. května pořádá Obec spisovatelů ve spolupráci s Městskou knihovnou v Praze konferenci Čeští umělci za okupace -- mezi heydrichiádou a kolaborací. Akce je zasvěcena památce spisovatele Vladislava Vančury, který byl při masových represáliích po atentátu popraven 1. 6. 1942.

Ústřední téma konference představuje reflexi osobních dilemat a jednání lidí pera -- literátů, novinářů, scénáristů, během nacistické okupace. Ve středu 30. května od 9. hodin bude v hlavní budově MKP na Mariánském náměstí probíhat blok věnovaný literatuře a historickým aspektům. Čtvrtek 31. května bude zasvěcen kinematografii a odkazu Lidic. Celé pásmo přednášek bude doprovázeno filmovými dokumenty, závěrečný večer završí promítání hraného snímku Lidice a beseda o něm.

Mezi přednášejícími vystoupí Václav Vlk st., Stanislav Motl, Miroslav Sígl, František Aubrecht, Martin Sekera, Petr Koura a další. Oba konferenční dny poskytnou zajímavou a jistě také objevnou příležitost k uchopení mnoha momentů té doby pro každého zájemce. Akce je otevřena celé veřejnosti, vstup je volný, stačí přijít - a také předložit svoje názory, zeptat se na nejasnosti, setkat s člověkem, jehož stanovisko nebo příspěvek vás zaujaly.

Odkaz na podrobný program zde: ZDE

Bývalý komunikační šéf londýnského starosty vydíral BBC

28. 5. 2012

Bývalý komunikační šéf konzervativního londýnského starosty Borise Johnsona vyhrožoval, že využije své kontakty aby konfrontoval BBC ve věci zpravodajského pokrytí aktivit svého nadřízeného. Naznačoval také, že by mohl do věci zapojit i premiéra. Ukazují to emaily, které má k dispozici list Guardian.

Egyptské volby: Mubarakovec a islamista

27. 5. 2012

Podle zatím neoficiálních výsledků prvního kola egyptských prezidentských voleb se v druhém kole ve dnech 16.-17. června patrně utkají bývalý Mubarakův premiér a velitel vojenského letectva Ahmed Šafik a člen Muslimského bratrstva Mohamed Mursí. Oficiální výsledky budou k dispozici nejpozději v úterý.

Nálet NATO usmrtil afghánskou rodinu

27. 5. 2012

Při sobotním náletu koaličních sil NATO vedených Američany zahynulo v provincii Paktía ve východním Afghánistánu osm členů rodiny, z toho šest dětí. Informovaly o tom místní úřady. Při nedávných událostech tohoto typu v Lógaru, Kapise, Badžhísu a Hílmandu zemřelo osmnáct civilistů.

SÝRIE

Jednotky Bašára Asada usmrtily nejméně 90 civilistů, z toho 13 dětí

26. 5. 2012

Sýrie: Jednotky syrského prezidenta Bašára Asada usmrtily nejméně 90 civilistů, z toho 13 dětí, konstatovali syrští aktivistů. Syrské jednotky útočily tanky, dělostřeleckou palbou a těžkými kulomety na oblast Houla, jejíž součástí je několik měst a vesnic v provincii Homs. Informace o masakru přinesla Syrská observatoř pro lidská práva, která má sídlo v Británii, a místní aktivisté.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Šestibodový "prorůstový" plán Merkelové: Napodobujte Německo!

26. 5. 2012

Po vítězství Francoise Hollandeho ve francouzských prezidentských volbách se německá kancléřka na evropské scéně dostala do defenzívy. Čelit tomu má šestibodový plán, který podle představ Berlína dokáže sladit požadavky na fiskální střídmost s ekonomickým růstem. Jednoduše shrnout jej lze do věty: Chovejte se jako Německo!

Když je "humor" smutný

26. 5. 2012 / Petr Švec

Jan Stern přišel s velkým odhalením. Jeho knihy jsou prý jeden velký vtip. Všechno to byla pouhá performance, jež měla za cíl udělat si legraci z českých pseudointelektuálů. Pro ty, co pochybují nad tím, co tímhle vyjádřením Jan Stern sleduje, bych si dovolil nastínit trochu jiný pohled. A smát se tomu asi nikdo moc nebude, napsal Petr Švec.

 9095

Když na hnojárně místo dojení krav kibicují do řízení jaderné elektrárny - díl 5.

25. 5. 2012 / Štěpán Kotrba

Česká zemědělská univerzita je ctihodnou veřejnou vysokou školou. Pouze trpí tím, čím téměř všechny vysoké školy, nejen ty veřejné. Nutnost publikovat za jakoukoliv cenu v recenzovaných a impaktovaných médiích odráží vědeckou potenci. Kdo to umí, ten to dělá. Ten kdo to neumí dělat, ten to učí. A ten kdo to neumí ani učit, ten to řídí..., praví starý univerzitní vtip. V tomto případě platí navíc, že ten kdo to neumí dělat, učit ani řídit, musí to umět dostatečně autoritativně předstírat a najít si na vše ostatní lidi. Tomu se říká znalostní management... Předstírat se dá nejlépe, zaměstnáme-li podřízené prací, kterou máme dělat sami. Dokonalý univerzitní manažer je, na kterého žádná (ani vědecká) práce nezbyde. Pak má čas shánět peníze na výzkum a chodit s rektorem na jeleny.

Podobně jako profesor Vrána má spoluautora většiny svých publikací - záhadného neuro-fuzzy doktoranda Alyho Shady z Egypta, kterého si dlouhá léta platí z fakultních peněz (a o kterém si na azylové a cizinecké policii myslí, že je "essential teacher", ačkoliv Egypťan nic neučí), a zbývá mu tak čas na ty jeleny, jachting, výlety do tropů a dojné konference EUNIS, děkan PEF ČZU prof. Hron má na (spolu)psaní článků hned dva lidi: dnes už profesorku, ještě nedávno docentku "učící se organizace" Ivanu Tichou a docenta přes "management hodnoty, inovací a kvality" Tomáše Macáka.. Nejkurióznější "vědecký" článek, který zemědělský odborník Macák s pomocí učitele angličtiny Selbyho vyprodukoval, pojednává o koncepci bezpečnosti jaderné elektrárny. Jaderná bezpečnost jednoduše a rychle, na tři stránky - v otázkách a odpovědích.

Už chápu, proč bouchl Černobyl. Operátoři chtěli ověřit, zda management inovací lze aplikovat i v jejich provozu. Davaj, poprobujem étu těóriju...

Selhání facebookové generace v Arabském jaru

25. 5. 2012

V seznamu potenciálně zvolitelných kandidátů probíhajicích egyptských prezidentských voleb chybí opravdový liberál - to znamená kandidát bez poskvrny z autoritářské minulosti a neprosazující v nějaké formě islamistickou agendu, napsal Francis Fukuyama.

Může Facebook zničit americkou ekonomiku?

25. 5. 2012

Existují čtyři hlavní důvody, proč řadoví investoři potlačují myšlenku na možnost, že Facebook zkrachuje. Za prvé, investoři nenávidí nutnost připustit si, že jednali iracionálně a na základě špatných informací, takže se drží fikce, že jsou racionální. Za druhé, optimismus je nejhorší noční můrou investora, ale Američané se dosud chovají optimisticky, bez ohledu na počet pravděpodobnosti. Za třetí, Wall Street miluje investory, kteří jsou iracionální, neinformovaní a optimističtí; lze jimi snadno manipulovat. Za čtvrté, američtí investoři jsou ze své povahy důvěřivci, kteří si přejí spolehnout se, že jim Wall Street říká pravdu, i když tomu ve většině případů je přesně naopak.

M. Kunštek v Britských listech neříká pravdu a zbytečně uráží

25. 5. 2012

Britské listy nabídly ve čtvrtek 24.5. svým čtenářům hodně agresivní zamyšlení Martina Kunšteka, jednoho z blízkých spolupracovníků poslanců zvolených za ČSSD, sepsané na základě úvah bývalého předsedy Legislativní rady vlády ČR a expředsedy KDU-ČSL Cyrila Svobody o správnosti či nesprávnosti trestního stíhání vedeného proti poslanci Davidu Rathovi. Nechme teď stranou tuto otázku jako takovou, protože pokud existují různé názory na výklad právních předpisů, může rozhodnout jedině soud o tom, co považuje za nejsprávnější, a to se v tomto případě stalo. Poslanecká sněmovna se v minulosti vždy například rozhodnutí Ústavního soudu podřídila, i když sama svým hlasováním jako celek třeba před tím vyjádřila zcela opačný postoj, píše Alena Páralová, bývalá poslankyně ODS, dnes ředitelka kanceláře předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslavy Němcové .

Předsedkyně Sněmovny Němcová a její kancelář by si měly přečíst celou Ústavu a zákon o Jednacím řádu Sněmovny

25. 5. 2012 / Martin Kunštek

Ředitelka kanceláře předsedkyně Poslanecké sněmovny a bývalá letitá poslankyně Alena Páralová ve svém článku "M. Kunštek v Britských listech neříká pravdu a zbytečně uráží" dospěla k závěru, že je třeba rozhodně odmítnout jako zcela scestnou představu pana Kunšteka o tom, že předsedkyně Poslanecké sněmovny měla neprodleně svolat mimořádnou schůzi celé Sněmovny. Paní ředitelka ve svém článku tvrdí, že "především jde o to, že sama předsedkyně nemůže podle zákona o Jednacím řádu žádnou mimořádnou schůzi svolat".

Může.

Presumpce viny a média

25. 5. 2012 / Stanislav A. Hošek

V našem kulturním, pro mnohé civilizačním, okruhu platí zásada presumpce neviny, vyjadřovaná nejobecněji sloganem: Kdo není pravomocně odsouzen, je považován za nevinného. Nemám tak široké znalosti, abych věděl, v kterých právních řádech v kterých zemích a od kdy se začal prosazovat u veřejně činných osob, nebo alespoň u zvolených politiků, princip doslova opačný. Presumpce viny.

27696

Katarína Žigová: Vidět ještě tak Indii nebo Thajsko

25. 5. 2012 / Pavel Pečínka

Tak jako u většiny Romů v Česku pochází rodina Kataríny Žigové ze Slovenska. Její rodiče se ale už narodili v Českých Budějovicích. Těžko někdo z nich zapadne do představy o Romech, kteří jen čekají na výplatu sociálních dávek. "Otec pracuje v elektrovýrobě a matka na poloviční úvazek v obchodě," vysvětluje Katarína. Její dva bratři - osmadvacetiletý Štěpán a pětadvacetiletý Rudolf - už mají vlastní rodiny. "Štěpán bydlí ve vlastním bytě v Českých Budějovicích, Rudolf momentálně pracuje i s rodinou v Německu. Protože zrovna teď nemám moc peněz nazbyt, abychom se vídali osobně, komunikujem hlavně díky Skype," objasňuje sourozenecké vztahy Katarína. Má ještě osmnáctiletou sestru Lucii. Tu bychom potkali nejčastěji v učňovském středisku v Praze, kde se učí cukrářkou.

Norsko chce být "baterií Evropy"

25. 5. 2012

Protože větrná a solární energie jsou nestálé, energetičtí manažeři hledají způsob, jak vykrýt období, kdy panuje tma a bezvětří. Jedna norská firma má v úmyslu proměnit vodní elektrárny na severu v přečerpávací "baterii" Evropy.

45577