Vláda ožebračuje invalidní důchodce

2. 8. 2011 / Boris Cvek

čas čtení 1 minuta

Místo toho, aby vládní strany bojovaly s korupcí a šetřily peníze zamezením jejich rozkrádání, což slibovaly unisono občanům před volbami, obírají o peníze ty nejslabší a nejchudší, totiž invalidní důchodce ZDE

A veřejnost dává vládním stranám pořád vysoké preference v průzkumech veřejného mínění. Leč takové chování vlády by snad mělo vadit všem slušným lidem a mělo by vyvolat pád preferencí vládních stran téměř na nulu. Dokud se něco takového nestane, politici nepochopí, že tu mají být pro lidi a že se lidem zodpovídají. Ať budou dělat cokoli, někdo je vždycky bude volit, pohodlně se dostanou do parlamentu a jenom budou čekat, až se vládní strana znemožní a až dostanou protestní hlasy proti ní a stanou se sami vládní stranou. Teď v takové pasivní letargii čeká na svůj politický vzestup právě ČSSD, která se zřejmě plánuje chovat se stejně nulovou invencí, vnitřní proměnou a ohleduplností k občanům jako současná vláda.

Demonstrace proti vypnutí internetu v knihovnách

2. 8. 2011

čas čtení 2 minuty

Praha - 2.8.2011 - tisková zpráva České pirátské strany

Pirátská strana ve spolupráci se Sdružením knihovníků a informačních pracovníků (SKIP) a OS Občanský monitoring -- RING pořádá demonstraci proti vypnutí Internetu v knihovnách. Demonstrace se uskuteční v pondělí 8. 8. 2011 od 18:00 před budovou ministerstva vnitra (Nad Štolou 3, Praha).

Pořadatelé demonstrace nesouhlasí s krokem, jakým se Ministerstvo vnitra a nynější vláda rozhodla řešit nedostatek financí tím, že prostě prakticky okamžitě a bez jakéhokoli varování zruší "Projekt internetizace knihoven" (PIK). Tento projekt stojí ročně přibližně 100 mil. Kč a přispívá na něj i EU.

Na pokraji útesu

2. 8. 2011 / Karel Dolejší

čas čtení 3 minuty

Ještě než bylo slavnostně dosaženo kompromisu ohledně zvýšení amerického dluhového stropu, Paul Krugman napsal:

Ale Republikáni právě demonstrovali ochotu riskovat finanční kolaps, pokud nedostanou vše, co si přejí jejich nejextrémnější členové. Proč bychom měli očekávat, že budou příště rozumnější?

Ve skutečnosti budou Republikáni jistě povzbuzeni způsobem, jakým Obama setrvale reaguje na jejich hrozby. Kapituloval loni v prosinci, když prodloužil platnost Bushových daňových škrtů; kapituloval na jaře, když hrozili, že vyřadí vládu z provozu; a teď kapituloval ve velkém před hrubým vydíráním ohledně dluhového stropu. Možná jsem v tom sám, ale vidím tu opakující se vzorec.

Alexandr Solženicyn -- pozapomenutá ikona antibolševismu

2. 8. 2011 / Miloslav Štěrba

čas čtení 6 minut

...Před třemi roky, 3. srpna 2008, zemřel Alexandr Solženicyn. Jako spisovatel odešel do záhrobí už dávno předtím. Určitě ve chvíli zániku SSSR, k jehož rozpadu napomáhal až sběratelským zaujetím pro osudy svých rodáků. I když je nepřetavil do geniálních obrazů jako jeho nedostižný příklad L. N. Tolstoj, zaujímá v moderní historii Ruska specifické místo spisovatele-filosofa, který smysl svého života hledal v práci pro svou milovanou zemi a pro svůj národ. Tak usilovně, že odmítl v roce 1970 přijmout Nobelovu cenu, aby odjezdem do ciziny nebyl zbaven možnosti žít v Rusku. S ambicemi učitele historie a moralizujícího kazatele. To co se nepodařilo hraběti Tolstému v podmínkách konce XIX. století, bylo samozřejmě nad síly jedné rozporuplné osobnosti, učitele matematiky a statečného dělostřelce během Velké vlastenecké války. Její konec ostatně zažil Solženicyn v Kaliningradu, rodišti Immanuela Kanta. Je až symbolické, že byl v tomto městě v únoru 1945 zatčen. Zatímco v troskách bývalého Královce hořely poslední zbytky osvíceneckého kategorického imperativu lidství, vlastenec, kapitán Solženicyn musí odevzdat pistoli, strhnou mu nárameníky a vyznamenání. Než ho odvedli, podle svědectví A.S., stačil generál Travkin, který byl "celou dobu nesvůj", podat Solženicynovi ruku. Později napsal, že "toto podání ruky bylo jedním z nejodvážnějších čin, které jsem měl možnost vidět během vojny". Zachycená epizoda života a její hodnocení napovídá o ruském spisovateli víc, než biografie popisující jeho životní cestu.

Demonstrace proti nájmům? Zatím v Izraeli...

2. 8. 2011 / Stanislav Křeček

čas čtení 3 minuty

Prý inspirováni událostmi v některých arabských státech svolávají se v Izraeli na sociálních sítích lidé k demonstracím proti neúnosně vysokým nájmům. Prý se v hlavním městě Izraele, v Tel Avivu, za třípokojový byt platí až tři čtvrtiny průměrného měsíčního platu, jak se 1. 8.2011 dozvídáme ze zpráv ČT 1 (Britské listy o tom informovaly 31.7. 2011, ZDE)! Tak daleko opravdu ještě nejsme: je-li u nás, v České republice, průměrný příjem něco přes 24. tisíc Kč (s tím, že dvě třetiny lidí si o takovém příjmu mohou jen zdát) mělo by být nájemné za obdobný byt v Praze něco kolem 18. tisíc Kč. Má-li takový třípokojový byt asi tak kolem 80 metrů podlahové plochy, pak by nájemné za jedem metr mělo být něco kolem 225,- Kč. Dosud regulovaný nájem však ve velké části Prahy už přesahuje 100,-Kč za metr podlahové plochy.

Privatizace Šumavy na dohled?

2. 8. 2011 / František Řezáč

čas čtení 2 minuty

Na své poznámky a články o dění v Národním parku Šumava (NPŠ) jsem dostal e-mailem několik nesouhlasných ohlasů, jež se jeden druhému velmi podobají:

My chceme Šumavu zelenou, jsme turisté, lyžaři, cyklisté a když tam přijedeme - atakdále.

Také se pisatelé vesměs upřímně přiznávají, že nejsou na dané téma odborníky, ale když byli v Rakousku, Švýcarsku, USA, tak tam viděli, jak je příroda zelená - atakdále.

Jedna paní Zcestovalá se vyznávala z touhy zalyžovat si z Hochfichtu/ Smrčiny, až tam bude nejen lanovka z Nové Pece, ale také sjezdovky, jako jsou na rakouské straně.

Ano, vážení, těšte se! Kácení se tam už chystá. Bude se bojovat s kůrovcem právě na místech vhodných k lyžování.

Šumava - místní občané proti aktivistům

2. 8. 2011

čas čtení 2 minuty

Rád bych Vám dal k dispozici dvě krátká videa, které jsme pořídili s přáteli v pátek 29.7. na Šumavě v blízkosti Ptačího potoka, tedy v místech, kde poslední dny probíhají spory o kácení v bezzásahových zónách. My jako občané, kteří s kácením nesouhlasí, jsme přijeli podpořit blokádu, která se však v pátek ráno a dopoledne nekonala z důvodu plánovaného průvodu obyvatel Modravy a dalších okolních vesnic. Aktivisté nechtěli přijít do kontaktu s rozběsněným davem a my záhy pochopili proč - my ten dav omylem potkali a tváří v tvář se setkali s nenávistí a agresivitou, která byla pro mě doslova šokující, píše Josef Šmída.

Zapojení ČR do světové ekonomiky, I. část -- obchod

2. 8. 2011 / Ilona Švihlíková

čas čtení 9 minut

Česká republika je velmi otevřenou ekonomikou a zahraniční vlivy jsou pro její ekonomický vývoj nesmírně důležité. V následující analýze se budu proto věnovat problematice českého obchodu, investic a vlivu nadnárodních firem na českou ekonomiku. Forma, intenzita a (ne)úspěšnost zapojení ČR do světové ekonomiky nutně musí ovlivňovat formulaci hospodářské politiky a její praktické provádění. Může přitom představovat jak příležitost, tak zásadní omezení.

Americký Kongres schválil zákon o navýšení hranice státní zadluženosti

2. 8. 2011

čas čtení < 1 minuta

Nedlouho po jedné hodině v noci českého času schválil americký Kongres 269 hlasy vůči 161 zákon o navýšení hranice státní zadluženosti. Hlasování se účastnila i Gabrielle Giffordsová, kterou letos v lednu vážně postřelil v Arizoně atentátník.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Norský premiér varuje před honem na čarodějnice

2. 8. 2011

čas čtení < 1 minuta

Norský premiér Jens Stoltengerg varoval Nory, aby se vyvarovali po útocích z 22. července "honu na čarodějnice". Při mimořádném zasedání parlamentu naléhal Stoltenberg na občany a na politiky, aby prokázali umírněnost a snášenlivost.

Z průzkumu veřejného mínění, provedeného v Norsku vyplývá, že norští občané požadují pro vážné zločiny přísnější tresty. Avšak ministr spravedlnosti Knut Storberget uvedl: "Musíme naslouchat a uspořádat debatu, nesmíme přijmout zbrklá opatření."

"Je důležité, aby politika nevznikala ve stavu paniky."

Premiér také varoval před opatřeními, která by omezila demokratické svobody.

Avšak pravicová Pokroková strana dala najevo, že bude požadovat zpřísnění zákonů.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Jaký měl být národnostní režim v Československé republice

2. 8. 2011 / Boris Cvek

čas čtení 6 minut

JČ: Německy mluvící občané v pohraničních okresech Československé republiky, kteří ve třicátých letech podlehli Hitlerově nacistické propagandě, byli totiž českoslovenští občané a ze státu je není možno vylučovat proto, že to údajně byli jazykoví "cizáci". Zachovali se drtivou měrou vůči svému, tj. československému státu, velmi špatně, avšak historici poukazují na to, že ne všechna vina byla nutně na straně tohoto československého obyvatelstva - udělal československý meziválečný stát skutečně všechno rozumné, aby ho tato velká občanská menšina přijala za svůj? Chtěl meziválečný československý stát, aby ho německy mluvící menšina přijala za svůj?

Udělal československý meziválečný stát skutečně všechno rozumné, aby ho tato velká občanská menšina přijala za svůj? Chtěl meziválečný československý stát, aby ho německy mluvící menšina přijala za svůj?

Boris Cvek: To jsou velmi zásadní otázky. Mně se ale zdá, že chybí vůbec základní informace o vzniku Československa. Tento stát vznikl na principu národního sebeurčení (doktrína amerického prezidenta Wilsona), avšak kdyby se tak striktně posuzovali Češi, Němci a Slováci odděleně, pak by velká část nynější České republiky národnostně patřila do Německa/Rakouska - a na to se potom logicky odvolával Hitler. Aby Masaryk mohl vytvořit samostatný slovanský stát na území Čech, Moravy a části uherského království (Slovensko + Podkarpatská Rus), musel si vymyslet, že Češi a Slováci tvoří jeden národ, tzv. národ československý, který ale nikdy předtím neexistoval. Masarykův manévr spolkli na Západě, a tak vzniklo Československo. Byť čeští Němci byli formálně "československými" občany, byli to vždy čeští/moravští (böhmisch-mährisch) Němci a tvořili organickou součást českého království od dob Přemyslovců po stovky let. Tedy Henlein byl opravdu vůdcem českých/moravských (böhmisch-mährisch) nacistů.

Netanjahu "je ochoten jednat s Palestinci o hranicích palestinského státu"

2. 8. 2011

čas čtení < 1 minuta

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu ustoupil americkému nátlaku a poprvé v historii souhlasil, aby území palestinského státu v podstatě odpovídalo konturám linií příměří z r. 1967, která oddělují západní břeh Jordánu od Izraele.

Netanjahuova nabídka byla zveřejněna v pondělí večer a je podstatným ústupkem. Netanjahu dosud odmítal jednat o konkrétních hranicích budoucího palestinského státu. Vládní mluvčí v Jeruzalémě konstatoval, že nabídka platí, pokud Palestinci zruší svou kampaň za vytvoření palestinského státu v OSN a přijmou Izrael jako židovský stát.

Tyto podmínky jsou pro Palestince nepřijatelné a budou zřejmě odmítnuty, avšak podle britského listu Daily Telegraph je nicméně otevřea cesta k tomu, aby Palestinci předložili protinabídku.

Podrobnosti ZDE

Demonstranti v Sýrii požadují mezinárodní nátlak na Assadův režim

2. 8. 2011

čas čtení 1 minuta

Syrští opoziční aktivisté apelují na mezinárodní společenství, aby vyvinulo nátlak na režim prezidenta Bashara al-Assada za jeho masakrování civilního obyvatelstva.

Demonstranti požadují, aby zahraniční vlády odvolaly své velvyslance z Damašku a vyhostily syrské diplomaty ze svých hlavních měst. V neděli usmrtily v Sýrii syrské vládní jednotky více než 100 osob.

Rada bezpečnosti OSN se připravuje k zasedání v New Yorku, na němž se bude jednat o krizi v Sýrii. Bezprecedentně odsoudilo vraždění v Sýrii i Rusko a ostře ho kritizovalo i Turecko, které se Sýrii sousedí.

Jak se dřív asi jmenovala Břeclav?

2. 8. 2011

čas čtení 2 minuty

Bylo horké léto. Psal se rok tuším 2009. Šel jsem po pěší zóně v Břeclavi, když jsem byl zastaven mladou dívkou mající v ruce propisku a záznamový aršík. Chtěla mi položit několik otázek a já jsem se začal těšit, jak si se sympatickou slečnou tři minuty popovídám. Abych tomu krátkému rozhovoru vtiskl náznak nějakého napětí sdělil jsem jí, že dostane ode mne odpověď na jakoukoliv otázku, když mi řekne, jak je daleko z Břeclavi do Lundenburgu. To jsem neměl dělat. Tím jsem ji zaskočil, ale jak je dnes zvykem, rychle se vzpamatovala a se zasněným pohledem upřeným vzhůru pomalu řekla: "Lundenburg, Lundenburg... to musí být někde v Rakousku, kousek od Laa". Poděkoval jsem a začal plnit svůj slib, píše Alois Michálek.

Žurnalistika pro dětské časopisy?

1. 8. 2011 / Boris Cvek

čas čtení 8 minut

Koncem června jsem pro Britské listy napsal komentář k projektu Fakt!, který vytvořilo Aktuálně.cz pro studenty žurnalistiky, aby si prošli na škole povinnou novinářskou praxí novým způsobem. Studenti si založili na Facebooku své blogy, na nichž měli ukázat nové možnosti této "sociální sítě". Na můj kritický text, který obvinil Fakt! z infantilnosti a ohlupování národa, se ozvala soukromou poštou studentka Anežka Michnová, autorka blogu Fantazeen, a požádala mne o konkrétní kritiku její práce, aby se z ní mohla poučit. O to jsem se pokusil v následujícím textu, za nímž následuje reakce autorky na moje slova.

Kritická diskuse, nebo infotainment?

1. 8. 2011 / Karel Dolejší

čas čtení 1 minuta

Projekt Fakt! kritizovaný Borisem Cvekem může opravdu někomu možná připadat "infantilní", nicméně jedno mu nelze upřít: Odráží docela přesně trendy současné žurnalistiky, která je stále méně "osvícenecká" a kritická, za to ale stále více "baví" a potvrzuje předsudky jednotlivých uzavřených cílových skupin. A to je také bohužel přesně oblast, kde se budou muset mladí žurnalisté profesionálně uplatnit - nikoliv v diskusní síti renomovaného vědeckého časopisu usilujícího o kritický pohled na vědeckou praxi. Můžeme s tím nesouhlasit, můžeme proti tomu protestovat, ale to je tak asi všechno, co se proti tomu dá dělat...

Co mají společného Anders Behring Breivik a Muhammad Atta?

1. 8. 2011

čas čtení 1 minuta

Jestliže zkoumáme osobní historii atentátníka v Norsku a srovnáme ji s džihádisty, zjistíme, že tu existují značné podobnosti. Breivik, stejně jako mnozí elitní džihádisté, je dítě pocházející z prostředí elity, jehož kariéra byla zablokována. Breivik pochází z diplomatické rodiny, ale otec jej záhy opustil. Usáma bin Ládin byl synem stavebního magnáta, kterého otec krátce po narození "odstrčil".

FINANČNÍ PŘÍSPĚVKY BRITSKÝM LISTŮM MOBILEM

Hodně klesající tendence

2. 4. 2012

čas čtení < 1 minuta

V červnu 2011 jsme zprovoznili pro vaše pohodlí možnost přispívat na provoz Britských listů dobrovolným předplatným prostřednictvím mobilního telefonu. Informace o tom, jak to dělat, jsou ZDE. Zároveň je samozřejmě možné přispět finančně na provoz BL na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Zdá se však, že možnosti a ochota čtenářů finančně přispívat na provoz deníku, který každodenně čtou (čtenářů je měsíčně cca 350 000) prokazuje silně klesající tendenci. Jenže provoz listu z něčeho uhradit musíme. Nepodporují nás ani velcí kapitalisté, ani velcí antikapitalisté. Nezávislost a existenci si uchováme pouze, pokud si udržíme podporu čtenářské obce.

Máte pravdu, ale strčte si ji někam!

1. 8. 2011 / Jiří Baťa

čas čtení 8 minut

Dovoluji si vám, vážení čtenáři, předložit závažný námět k zamyšlení, případně, dojdete-li k nějakému relevantnímu závěru, prosím o jeho sdělení. Jde o tak zvaně řízené odmítnutí výkonu povinnosti orgánu veřejné správy vůči zákonné oprávněnosti občana v podávání podnětů, námětů, připomínek, stížností apod., obecně řečeno podání na orgán veřejné, příp. státní správy či jinému státnímu orgánu. Konkrétně :

Orgán veřejné (či jiné) správy je ze zákona (č. 128/2000 Sb.), povinen přijmout (přijímat) podání (§ 37 správního řádu) které lze podat jako podnět (§ 42 správního řádu), stížnost (§ 175 správního řádu) atp.

Slovenské aktivistky za ženská práva chtějí diskutovat o hymně

1. 8. 2011

čas čtení 1 minuta

"Zastavme ich, sestry, bratia, veď sa ony stratia..." I tak by mohla znít upravená slovenská hymna, kdyby došlo k rozhodnutí brát ohled na genderovou rovnost. Po tom co některé západní země změnily hymnu tak, aby se nezmiňovala jen o zástupcích mužského genderu, otevřely tuto otázku i občanské aktivistky na Slovensku. Vadí jim, že je řeč pouze o "bratřích" a "Slovácích", nikoliv o "sestrách" a "Slovenkách". Podle nich je třeba začít otevřeně diskutovat o genderové diskriminaci v jazyce.

Situace na Severním Kavkaze se vyostřuje, hovoří se o válce

1. 8. 2011

čas čtení 1 minuta

Situace na Severním Kavkaze se nadále vyostřuje. Za sedm měsíců letošního roku se zde v ozbrojených střetech a teroristických útocích stalo obětí 812 osob. Z 405 zabitých bylo 89 civilistů. Vznikají stále další struktury pro boj s terorismem a jejich pravomoci se překrývají, avšak bezpečnostní situace v zemi se nezlepšuje, a na Severním Kavkaze je dokonce čím dál horší. Letos zde bylo zabito už 200 povstalců a životem zaplatila také zhruba stovka vojáků a představitelů silových složek.

Muslimský svět patrně čeká neklidný ramadán

1. 8. 2011

čas čtení 2 minuty

Od Sýrie přes Egypt až po Libyi se nepokoje, které zasáhly na jaře muslimský svět, patrně promítnou i do ramadánu - posvátného měsíce, který je tradičně zaměřen na pietu. Ceny potravin - součást ekonomickým obtíží, které katalyzovaly svržení vládců v Egyptě a Tunisku - stále rostou. A protestující po dekádách prázdných slibů ukazují jen malou trpělivost s uklidňujícími gesty vlád.

Jak ministr Drábek "objevil" Ameriku, ale pro stromy nevidí les

1. 8. 2011 / Jiří Baťa

čas čtení 9 minut

Dovolím si doslova citovat úvod článku ministra Drábka na blog.aktualne.cz, ze dne 28.července 2011:

Kombinace státního důchodu a penze z velmi rozšířených zaměstnavatelských fondů v Nizozemí v současnosti zaručuje důchodcům příjem na úrovni cca 80 % jejich mzdy.

Pan ministr nám dále sděluje a snad i naznačuje, jak výhodné pro důchodový systém je existence státního systému, tedy základního pilíře a současně existující fondy. Ve svém sdělení však opomíjí základní rozdíl mezi soukromými (komerčními) fondy a výše zmíněnými nizozemskými zaměstnavatelskými fondy. Fakt, který nám sděluje snad jako provokační údaj, tedy oněch 80 % výše důchodu ze mzdy, už raději ani nekomentuji a mám jen vážné obavy, aby to někomu, kdo bude tento údaj číst, nepřitížilo (neseklo to s ním o zem).

HLADOMOR NENÍ JEN V SOMÁLSKU

V Keni je ohroženo podvýživou 3,5 milionu lidí

1. 8. 2011

čas čtení 1 minuta

385 000 dětí je tam podvyživených. 90 000 těhotných a kojících matek tam hladoví. Zatímco se svět soustřeďuje na Somálsko a na hladovějící uprchlíky, utíkající přes hranici do Keni, v Keni samotné vzniká hladomor.

Keňané jsou zapomenuté obětí nejhoršího sucha za více než půl století, které postihlo Africký roh a v celé řadě zemí, včetně Somálska, Džibuti a Ugandy, dohnalo 12 milionů lidí k hladomoru.

Desetitisíce osob demonstrovaly v Izraeli proti drahým bytům a nízkým platům

31. 7. 2011

čas čtení 1 minuta

Více než 150 000 osob demonstrovalo v sobotu večer v ulicích 12 izraelských měst. Byly to největší demonstrace v Izraeli za několik desetiletí. Demonstranti protestovali proti rostoucím cenám domů a bytů a rostoucím činžím, proti nízkým platům, vysokým nákladům na výchovu dětí a proti dalším sociálním problémům.

Syrská vláda vraždí opozici

31. 7. 2011

čas čtení 1 minuta

Během nejhoršího násilí od začátku syrského povstání v březnu podle zpráv nyní usmrtily syrské vládní jednotky nejméně 121 osob. V městě Hama zemřelo až 95 lidí poté, co tanky a vojáci na město zaútočili.

Armáda obléhala město Hama, kde se konaly rekordně největší demonstrace proti prezidentu Assadovi, po dobu delší než měsíc. Jeden lékař sdělil tiskové kanceláři Reuters: "Tanky útočí ze čtyř stran. Střílejí bezcílně svými těžkými kulomety na všechny strany a likvidují provizorní barikády, které postavili obyvatelé města."

Jiný mluvčí z města Hama uvedl, že na ulicích leží mrtvoly.

Málo zvědaví novináři

31. 7. 2011 / Zdeněk Procházka

čas čtení 5 minut

Často se kritizuje servilita a zápecnictví Čechů. Je s podivem, že tak činí především naši novináři, kteří mají za sebou servilitu za protektorátu (Moravec, Krychtálek a další) a servilitu za období vlády komunistické strany (Brož, Jambor, ...).

Ačkoliv se po roce 1989 v novinách vyměnila generace, snad se ta servilita vůči vládnoucí moci učí na novinářských fakultách, protože z článků v tisku a z vystoupení televizních moderátorů ční motto:" Co vláda činí, dobře činí." A jen z diskusí na internetu a jen z některého mála web stránek, které tu nalezneme, se dozvíme, že jsou také problémy a že opozice je pojmenovává, kritizuje a přednáší korigující náměty.

Kdy bude mít ODS konečně 10% nebo méně?

31. 7. 2011 / Boris Cvek

čas čtení 2 minuty

Podle jednoho z posledních průzkumů veřejného mínění by ODS získala ve Sněmovně stejné množství poslanců jako KSČM, tedy 39. Zatímco chápu lidi, včetně živnostníků (o případu pana Milana je níže informace z Parlamentních listů), kteří dnes chtějí volit KSČM, neboť pravice je dnes mnohem horší než KSČM, nechápu lidi, kteří ještě volí ODS.

To jsou pro korupci a likvidaci tohoto státu?

Kdyby jim na ODS skutečně záleželo, budou volit proti ní, aby se jí pokusili probudit (je-li to vůbec možné).

Jediná naděje na probuzení pravice k sebereflexi a k tomu, že si opravdu nemůže dělat, co chce, a na voliče úplně kašlat, je její tvrdý pád v předvolebních průzkumech veřejného mínění a potom i ve volbách. Kdy bude mít ODS konečně 10% nebo méně?

To by ty sebejisté "pravicové" politiky probudilo: asi by nejprve obvinili média a všechno možné jenom ne sebe, ale když by se to nezlepšovalo, museli by začít rýt do struktur zděděných už z dob kupónové privatizace, nebo zaniknout.

A zánik ODS by snad byl nejhezčím vkazem a ponaučením o nepoučitelnosti. Zatím ale podle všeho značná část české veřejnosti podporuje korupci, a proto by volila ODS. To je jeden z hlavních důvodů, proč jsou komunisté pro mnoho lidí, jinak možná i vnitřně pravicově orientovaných, přijatelní, protože prostě ODS a celá dnešní vláda představuje nepoctivost a likvidaci poctivě se živících lidí ve prospěch zlodějů a korupčníků. ČSSD od dob opoziční smlouvy neměla k ODS nikdy daleko a rozhodně nikdy tak daleko jako KSČM.

KSČM dostihla ODS, lidovci a zelení by se vrátili do Sněmovny, tvrdí průzkum ZDE

Živnostník Milan: Mám této vlády dost. Budu volit komunisty ZDE

Britský konzervativec:

Kvality ve veřejném sektoru lze dosáhnout pouze vyvoláním strachu u zaměstnanců

31. 7. 2011

čas čtení 2 minuty

Oliver Letwin, konzervativní ministr současné britské vlády pro "reformy" veřejného sektoru, se vyjádřil, že cílem současné britské vlády je "vyvolat strach" mezi zaměstnanci ve veřejném sektoru, protože jedině tak je možno zvýšit produktivitu a dosáhnout kvality.

Jeho výroky rozhněvaly britské učitele, zdravotní sestry a lékaře. Letwin se totiž vyjádřil, že pouze zavedením "skutečné disciplíny a strachu" ze ztráty zaměstnání ve veřejném sektoru je možno dosáhnout kvality.

Pocit studu k vzniku zákonnosti nestačí

30. 7. 2011 / Boris Cvek

čas čtení 4 minuty

Souhlasím naprosto s Michalem Gibodou, že pocit studu k prosazení pravidel a ke změně společnosti k lepšímu nestačí. Zejména si mi líbí tato pasáž:

"Rovněž se ukazuje, že stud nemůže působit jako katalyzátor velkých sociálních změn. Otroctví nebylo zrušeno proto, že bojovníci za jeho zrušení vnutili otrokářům pocit studu za vykořisťování otroků. Dětská práce se nedostala na pranýř proto, že továrny se začaly stydět za své činy a praktiky. To je další důvod, proč je trest kategoricky nutný k ochraně většiny před ignorantskou menšinou, která nemá úctu k řádu."

Dnes jsem u nás v lese viděl opět dvě motorky, jak si jezdí s obrovským řevem po lesní cestě. Ta arogance a tupost těch hňupů, porušujících české zákony za dlouhodobé lhostejnosti české veřejnosti, je do očí bijící. Vyvstali mi na mysli také aktivisté, kteří za velkého zájmu médií blokují kácení stromů na Šumavě. Já s aktivisty souhlasím, že kácet by se nemělo, ale řešení je, myslím, třeba hledat v nějaké právní rovině, nikoli v přivazování se ke stromům. Naopak máme v Česku obrovské plochy krajiny, včetně té chráněné, kterou dnes a denně plundrují protizákonně motorkáři, aniž by je někdo fotil a dával podněty policii k jejich stíhání, poslancům ke zpřísnění zákonů atd.

Umíme se ještě stydět?

30. 7. 2011 / Michal Giboda

čas čtení 5 minut

Ředitelé velkých finančních instituci v USA dostali v roce 2008 odměny ve výši téměř 20 miliard dolarů v době, kdy jim stát vypomohl 254 miliardami dolarů. Ve témž roce více než 3 miliony domů v Americe šlo do dražby pro neschopnost splácet půjčky které jim poskytli stejní finanční ředitelé. Banka Citigroup zvažovala koupi podnikového letadla za 50 milionů dolarů krátce poté, co obdržela "injekci" 45 miliard dolarů od daňových poplatníků. Když se zeptali prezidenta Obamy na odměny bankéřů, odpověděl jedním slovem "hanebnost!"

Britské státní zdravotnictví "odkládá operace a doufá, že pacienti zemřou, nebo se obrátí na soukromé nemocnice"

29. 7. 2011

čas čtení < 1 minuta

Oficiální studie zjistila, že některé nemocnice v Anglii pacientům záměrně odkládají operace po dobu až čtyř měsíců. Ředitelé nemocnic doufají, že pacienti mezitím zemřou, anebo se nechají operovat v soukromých nemocnicích za poplatek. Je to proto, že britské státní zdravotnictví má povinnost do roku 2015 ušetřit 20 miliard liber, píše konzervativní deník Daily Telegraph. Vzniká tak obrovský tlak na soukromé nemocnice, které pak v důsledku přemíry pacientů pracují stejně pomalu jako nemocnice státní.

Podrobnosti v angličtině ZDE

K tomu: Kreslíř Matt to komentuje v deníku Daily Telegraph obrázkem, pod nímž je napsáno: "Vlak v 8.39 je zpožděn, protože čekáme, až cestující umřou, anebo si vezmou taxíka."

Pravicová ideologie potřebuje svoje breiviky

29. 7. 2011 / Jiří Jírovec

čas čtení 5 minut

Výbuch a střelba v Norsku se nejspíš promění v čin nepříčetného jedince. Politici a potažmo církev si oddechnou, protože to bude důkaz, že s tím nemají nic společného. Pak jim otrne a do projevů se zase dostanou slova jako rodina, národ, islám ohrožující Evropu a multikulturalismus činící totéž. Postupem času budou Breivika a jeho následovníky očisťovat, protože jim umožňují implantovat do mysli občanů svoje vlastní ideje.

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL za červen 2011

26. 7. 2011

čas čtení 1 minuta

V červnu 2011 přispělo finančně na Britské listy 211 osob bankovním příkazem celkovou částkou 64 564.45 Kč. (V polovině června jsme zpřístupnili čtenářům možnost přispívat dobrovolným předplatným prostřednictvím mobilního telefonu, jeho vyúčtování bude zveřejněno v srpnovém přehledu hospodaření, kdy se dobrovolné předplatné z června objeví na účtě OSBL.) Na kontě Britských listů v Raiffeisenbance jsme měli 30.6. 2011 částku 115 240.72 Kč. Na internetovém účtu Paypal máme nyní

27210