28. 3. 2011
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
27. 3. 2011

Veřejné diskuze: nesrovnatelnost a nesouměřitelnost jevů, nedostatek vkusu a logiky

Skutečnost, že možnost anonymního vstupu na internetové sítě umožňuje řadu negativních projevů – hulvátských, hloupých a lživých vystoupení, je známá. I Britským listům. Autoři příspěvků si velmi často neuvědomují, že kromě svých pochybných tvrzení prozrazují více o svých předsudcích a zaujetích, nevědění a hlouposti, často i zlobě a nenávisti. Proto se kryjí se anonymitou, pseudonymy, ale často je naopak pudí touha po „zviditelnění“. Bojuje se s tím velmi obtížně i přes možnosti takové příspěvky vyřadit z uveřejnění.

Horší ovšem je, že často tak vystupují někteří veřejní činitelé, některé celebrity, či někteří pracovníci medií.

Případně taková sdělení vyvolávají a ať úmyslně či neúmyslně k nim vytvářejí podmínky. To nemluvím o bulváru a jeho redaktorech, ale o mediích, která si vymiňují charakteristiku „serióznosti“. Zvláštní kapitolou je, když se této nesouměřitelnosti dopouštějí nejen profesionálové mediální sféry ale i odborníci vědních disciplin.

Zaujala mne v mediích diskuse o nabídce Heydrichova syna o restaurování devastovaného zámečku v Panenských Břežanech, kde trávil své šťastné dětství a odkud jeho otec nastoupil svou poslední jízdu do Prahy. Samotnou nabídku nepokládám ani za vhodnou, ani za vkusnou. Domnívám se, že pokud by chtěl tím vyjádřit svůj osobní postoj k „odčinění minulosti“, tak by to mohl udělat neteatrální formou a vhodnějším způsobem.

Nechci mu křivdit, ale osobně o této motivaci pochybuji. Spíše šlo o ty vzpomínky na jeho vlastní dětství... Ale o tom spekulovat nechci – bůh ví, co z toho učinila media. O to mi nejde, jde mi o způsob a úroveň a argumenty, které kolem toho jsou používány.

Souhlasím s tím, že pokud tam chceme mít památník, nota bene českého odboje proti nacistům a Velkoněmecké říši, tak si ty finance máme obstarat sami. Ještě k tomu v případě Haydrichovy nabídky mělo jít o peníze z evropských fondů a o ty můžeme – i starosta Holík z Věcí veřejných – skutečně žádat sami. Nebo snad o penězích Evropské unie a jejich rozdělení či přidělení rozhoduje Heydrich jr.????

Daleko víc mne znechucuje skutečnost, že redaktoři Lidových novin na internetovém portálu vytvořili anketu k postojům o tomto návrhu, která přináší odpovědi prozrazující jednak neznalost a jednak nedostatek úsudku a vkusu. Nesouměřitelnost úsudku prozrazuje např. následující typická úvaha: „Jen skalní soudruzi mohou být proti a dávat dětem vinu za své rodiče.“ Ty skalní soudruhy pomíjím – jeden diskutující srovnával dokonce Grebeníčka s Reinhardem Heydrichem – příspěvek redakce druhý den vymazala zřejmě pro jeho pitomost. Grebeníčka by bylo maximálně možné přirovnávat k nějakému esesáckému dozorci - „mlátičce“. Obergruppenführer nebyl jen hodností daleko výše, ale především to byl jeden z rozhodujících tvůrců a již i praktických realizátorů likvidace národů včetně českého národa, včetně tzv. řešení židovské otázky. Ale – a tady se projevuje neznalost, neumětelství a nevkus redaktorů, či pracovníků LN, kteří sestavili anketu na otázku „Vadí vám, že se syn Reinharda Heydricha angažuje při opravě zámku Panenské Břežany?“ s následujícími alternativami odpovědi: „Ano. Jeho otec je symbolem utrpení českého národa – Co je to za logiku? Pokud je jméno Reynhard Heydrich něčeho symbolem, pak je to zrůdná ideologie a zrůdná praxe likvidace celých populací.

Možná ještě strašnější mýlku v úsudku prozrazuje druhá alternativa odpovědi, pro kterou se přihlásil největší počet respondentů: „Ne, za činy svého otce nemůže“. Tato odpověď ve spojitosti s otázkou totiž vede k závěru, že ti co s námětem Hendrichova syna nesouhlasí, jsou stoupenci tvrzení, že děti mohou za viny svých rodičů. (Mimochodem jde o tvrzení, které obsahují nejen některá tvrzení islámu, ale i některých biblických textů a od kterých se právem dnes distancujeme, otázkou je do jaké míry vždy a všude). Jestliže já pokládám tuto nabídku za nevkusnou a nežádoucí, neznamená to naprosto, že až „do páté či jiné generace“ podporuji „krevní mstu“. Nemluvě o tom že argument „děti nenesou vinu za činy svých otců“ není sám o sobě argumentem pro kladné hodnocení účasti H. H. na zřízení muzea českého odboje. V zájmu pravdy musím uvést, že v tomto ohledu se mnou souhlasí i komentátor LN, se kterým se v řadě jiných problémů nemusím shodovat – pan Petráček.

Že takovéto argumentaci a falešnému usuzování podléhá řada respondentů ankety, se tolik nedivím, ale děsí mne, že takto argumentují i lidé kvalifikovaní, jako je ředitel lidického památníku.

To podle mne prozrazuje nedostatek vkusu a empatie a možná i kvalifikace.

                 
Obsah vydání       28. 3. 2011
28. 3. 2011 Omlouvám se, že jsem zdravotně postižený Jiří  Hrebenar
28. 3. 2011 Lidé na dně, stát nikde Aleš  Uhlíř
28. 3. 2011 Inspekce práce: Výpovědi od vedení ÚSTR porušují zákoník práce
28. 3. 2011 Michael  Marčák
28. 3. 2011 Libye: Rusko a Čína Jan  Campbell
28. 3. 2011 Nemocnice v Misratě nezvládají množství civilistů, zraněných Kaddáfího vojáky
28. 3. 2011 Bude OSN v Libyi chránit jen vzbouřenecké civilisty?
27. 3. 2011 Za pokus uplatnit svobodu projevu byl trest smrti
28. 3. 2011 "Svobodná Libye" údajně pořádá štvanice na černé Afričany
28. 3. 2011 Frustrace z vlastní zpackané revoluce? Filip  Mahďák
28. 3. 2011 Žaluji! Miloslav  Štěrba
28. 3. 2011 Michael  Marčák
28. 3. 2011 Muž v ženě, žena v muži
28. 3. 2011 Sarkozymu zvoní hrana Josef  Brož
27. 3. 2011 Veřejné diskuze: nesrovnatelnost a nesouměřitelnost jevů, nedostatek vkusu a logiky Igor  Pleskot
27. 3. 2011 Radioaktivita ve fukušimské elektrárně opět prudce roste
28. 3. 2011 Michael  Marčák
27. 3. 2011 Libye: Rebelové bez naděje?
27. 3. 2011 "Velmi omezená ozbrojená humanitární operace v Libyi" Karel  Dolejší
25. 3. 2011 Kořeny arabské revolty a předčasné oslavy James  Petras
27. 3. 2011 Britský ministr obrany: "Kaddáfí musí odejít"
27. 3. 2011 Libye: "Vlezte mi na záda, zabránili jsme v Bengází masakru," odmítá Bernard-Henri Lévy kritiky
26. 3. 2011 Více než čtvrt milionu lidí protestovalo v Londýně proti vládním škrtům
27. 3. 2011 Německo bez jádra -- dějství II. Kay  Čejka
27. 3. 2011 Zločin poslance Humla Stanislav  Křeček
26. 3. 2011 Libyjské otazníky Štěpán  Kotrba, Václav  Jumr
26. 3. 2011 Tři střípky z Libye v sobotní podvečer
26. 3. 2011 Bílý muž předstírá že je hloupý, jen aby nemusel zpytovat své svědomí Filip  Mahďák
25. 3. 2011 Média, politici i vojáci v Evropě narazili na nedostatek vzdělanosti Štěpán  Kotrba
25. 3. 2011 Bude Jednotné inkasní místo jednotným inkasním tunelem? Vladislav  Černík
8. 3. 2011 Hospodaření OSBL za únor 2011