25. 3. 2011
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
25. 3. 2011

Média, politici i vojáci v Evropě narazili na nedostatek vzdělanosti

"Arabské jaro" a následná válka v Libyi ukázaly, že zeměpis a dějepis nebyly silnou stránkou nejen novinářů, ale i většiny politiků či čtenářů resp. diváků. Ačkoliv jde o "blízké zahraničí" Evropské unie a cíl mnoha dovolených, jde o jinou, námi často nepochopenou a ještě častěji nepoznanou kulturu.

Ono nestačí jen vědět, že v Egyptě jsou pyramidy.

Ono nestačí vědět, že to byli Turci, se kterými válčili pradědové. Ono je potřeba znát historii. Ne jako nudnou zaprášenou učebnici, ale jako inspiraci pro dnešek i zítřek. V Česku je třeba znát období vlády husitů, „absolutismus“ Metternicha, Bacha či politické spory za „demokrata“ Masaryka. Místa a osoby se mění, logika politických dějů zůstává.

V Evropě pak je třeba znát třebas proces sjednocování Itálie nebo Napoleonovo egyptské tažení, které v roce 1798 ukončilo osmanskou nadvládu Egypta, stejně jako proces rozpadu Rakouska Uherska či bitvu u El Alamejnu. Je třeba vědět, kdo byl šáhinšáh Réza Páhlaví. Je třeba vědět, co vyneslo k moci libyjského kapitána Muammara al-Kaddáfího, egyptského poručíka a národního demokratického socialistu Anwara as-Sadata či syrského generála Hafeze al-Assada a co umožnilo synovi Bassaru al-Assadovi pokračovat v díle otce. Znalost historie nám dává možnost pochopit význam minulých slov a dějů pro současnost tak, abychom v budoucnu nebyli překvapeni.

Málokdo ví, do jaké míry evropské myšlení formoval spor dvou farizejů o svíčky na počátku 3. stol. n.l.. Nasi Hilel a Av bejt din Šamaj se přeli, jakým způsobem zapalovat chanuková světla. Díky těmto dvěma učencům Sanhedrinu a jejich nesmiřitelnému sporu dnes víme, co je to škola a co je to učitel. Vědí to ale všichni?

Z husitské doby zbyla do dneška jen socha na Vítkově, vozová hradba, cepy a sudlice v muzejích. Protikorupční tažení Jana Husa a Martina Luthera, započaté myšlenkami Johna Wycliffa vůči tehdejším mocným si už z hodin dějepisu nepamatujeme. Odpustky, které vedly v roce 1412 k vypuknutí pouličních bouří v Praze, by mohly být vzorem pro mnohé očišťovače současné politiky. Zbylo ale jen to Hrr na ně.

Masaryka a jeho etické a multikulturní ideály jsme pohřbili prachem, jeho myšlenky jsme nechali bez protestu rozbít a tak na Československo mladá generace už zapomněla stejně, jako ti starší vytěsnili za paměti Zakarpatskou Ukrajinu či panslavismus, který stál na konci 19. století za snahami českých a slovenských intelektuálů, podporovaných tehdejšími americkými demokraty.

Na Československo ale nezapomněli ani v Libyi, ani v Egyptě. Nejen proto, že Československo nikdy nemělo kolonie a tak nemá onu velmocensky protektorskou nadřazenost vůči jiným národům a kulturám. Období vlády Gamála abd an-Násira v Egyptě zanechalo ovšem v myslích Egypťanů daleko silnější stopu, než vláda Masaryka u občanů dnešního Česka. Z království a britského protektorátu, kde měli Egypťané povinnost nucených prací, se stal silný samostatný stát. Násir znárodnil Suezský průplav i celý průmysl a i když později prohrál šestidenní válku s Izraelem, všem Egypťanům zbyla hrdost na svou zemi, na Násirovu oddanost Egyptu a nově poznané hodnoty občanské i sociální rovnosti. Dokonce i na to, že Egypťané jsou součástí něčeho většího – velkého arabského národa a starobylé kultury islámu, kdysi vládnoucích mocným říším. Kultury, sahající až k prorokovi Mohammedovi. Civilizace, která patřila k nejstarším na světě. Československo nemalou měrou pomáhalo egyptskému průmyslu i soběstačnosti egyptského zemědělství. Traktory Zetor, Tatry či obráběcí stroje, ale i zbraně dělaly čest zemi svého původu. Kdysi. Česky hovoří plynně většina Kaddáfího velitelů či manažerů, protože studovali ve Vyškově nebo v Praze...

Právě ideje nacionalismu, panarabismu a panislamismu rozechvívají nyní srdce ulice od Maroka až po ujgurskou oblast Číny. Ukazuje se, že zanedlouho nejspíš někdo překreslí mapu Afriky, Blízkého a Středního východu, možná i části Asie. A Evropa není na tento stav kulturně a vzdělanostně připravena. Média i politici bezradně koktají ve snaze naroubovat neznámou realitu do svých myšlenkových škatulek. Izrael je obklíčen, plynovod přerušen a egyptský ministr hospodářství ohlásil do Tel Avivu, že chce vyjednat novou cenu za plyn. Koptům jsou v Egyptě vypalovány chrámy armádou, muslimští bratři vylučují ženy z politického života a bratra teroristy Al-Zawahrího, kterého „tyran“ Mubarak odsoudil na smrt, Nejvyšší rada vojenských sil propustila z kriminálu a on zakládá novou egyptskou politickou stranu. Vláda nyní v Egyptě zakázala demonstrace a stávky pod pohrůžkou vězení a půlmilionové pokuty. Příznivce Kaddáfího vraždí jeho odpůrci jen proto, že nechtějí na obsazených územích vyvěšovat na domy novou roajalistickou vlajku. Máme mít obavy a nebo máme daný stav uvítat jako zrod nové demokracie?

Nikdo dnes neví, kdo a proč by měl být v které zemi přítel nebo nepřítel. Členské strany Socialistické internacionály jsou dnes partajemi tyranů. Obchodní partneři vlád jsou dnes zločinci. Co vlastně říci, když západoevropští (pravicoví i levicoví) státníci prokazovali ještě nedávno Kaddáfímu úctu a do Tunisu k ben Alimu jezdili na dovolenou? Jaká je role Evropy? Nesvedlo nás francouzské fanfarónství do pasti, ve které Evropu potřebovaly míst Spojené státy americké? Jak jinak přesvědčit Evropu o nutnosti pokračování ve válce proti terorismu, než když se teroristé a fanatici propustí z kriminálů a dostanou moc – 150 kilometrů od hranic Evropské unie?

Ještě budeme rádi za americké základny, letadlové lodě a zbrojní dodávky. Ještě rádi se podvolíme bipolární či dokonce unipolární geopolitické logice. Nedosáhne-li generál vítězství silou zbraní, uchýlí se ke lsti. To věděl už Sun'c. Africké oddělení Carnegieho nadace to ví také.

Půl století staré události jsme během budování rozvinutého kapitalismu spolu s mírem jako samozřejmostí vytěsnili z paměti stejně, jako to, co jim předcházelo. Ostražitost jsme nahradili bezstarostným přesvědčením, že kapitalismus bez přívlastků, migrace bez regulace, multikulturalismus a formální mašinérie parlamentních voleb dodá společnosti chybějící toleranci, etiku a vytvoří demokracii. Zatímco ovšem muslimy celého světa spojuje víra ve správnost slov Mohammeda, Evropany rozdělují lokální politické a ekonomické zájmy. Společná bezpečnostní a obranná politika Evropské unie je mrtva. Společná zahraniční politika Evropské unie umírá.

Ztratili jsme logiku a historicko-kulturní kontext historickými symboly nabitých dějů, které dnes defilují na televizních obrazovkách. Nerozumíme písmenkům a obrázkům, které se na nás valí z novin. Nerozumíme kontextu a významu symbolů. Nevíme, jakou historii, jakou současnost a jakou budoucnost má ta která vlajka, ten který politik či jeho strana. A tak si pomáháme slovy „civilizace“, „tyran“, „prodemokratický“ či „revoluce“ v nevědomé snaze dát jim jiný obsah, než ve skutečnosti mají.

                 
Obsah vydání       25. 3. 2011
26. 3. 2011 Více než čtvrt milionu lidí protestovalo v Londýně proti vládním škrtům
27. 3. 2011 Radioaktivita ve fukušimské elektrárně opět prudce roste
27. 3. 2011 Britský ministr obrany: "Kaddáfí musí odejít"
27. 3. 2011 Libye: "Vlezte mi na záda, zabránili jsme v Bengází masakru," odmítá Bernard-Henri Lévy kritiky
27. 3. 2011 Libye: Rebelové bez naděje?
26. 3. 2011 Tři střípky z Libye v sobotní podvečer
26. 3. 2011 Kdo zapálil Koptům jejich kostel a kdo jej zase postaví Štěpán  Kotrba
26. 3. 2011 Bílý muž předstírá že je hloupý, jen aby nemusel zpytovat své svědomí Filip  Mahďák
27. 3. 2011 "Velmi omezená ozbrojená humanitární operace v Libyi" Karel  Dolejší
26. 3. 2011 V Londýně má v sobotu demonstrovat až 300 000 lidí proti vládním škrtům
25. 3. 2011 Hloupí bílí muži ve vleku svého úkolu Karel  Dolejší
25. 3. 2011 Kam se poděla demokracie -- aneb co když nám vládne spolek hlupců? Jiří  Jírovec
25. 3. 2011 Kořeny arabské revolty a předčasné oslavy James  Petras
26. 3. 2011 Libyjské otazníky Štěpán  Kotrba, Václav  Jumr
25. 3. 2011 Rychlokurs pro mladé a perspektivní diktátory Karel  Dolejší
26. 3. 2011 Líbyjskí povstalci Sarkozymu: Ďakujeme, z Líbye už ale odíďte
25. 3. 2011 Nikdo nemůže být obviňován za to, jaké měl rodiče
25. 3. 2011 Média, politici i vojáci v Evropě narazili na nedostatek vzdělanosti Štěpán  Kotrba
25. 3. 2011 Zaujatost Jan  Čulík
25. 3. 2011 Proč?
25. 3. 2011 Německá (ne)účast na libyjské bezletové zóně Kay  Čejka
25. 3. 2011 Zmrazí trestná výprava proti Libyi rašení arabského jara ? Jaroslav  Kuba
25. 3. 2011 Protiprávní agrese Václav  Jumr
25. 3. 2011 NATO převezme vynucování bezletové zóny nad Libyí
25. 3. 2011 Libye může volit pouze mezi morem a cholerou
25. 3. 2011 Jak Donald Trump vyzrál nad Kaddáfím Jan  Mrskoš
25. 3. 2011 Bude Jednotné inkasní místo jednotným inkasním tunelem? Vladislav  Černík
25. 3. 2011 Volit ODS znamená volit korupci a rozkrádání Boris  Cvek
25. 3. 2011 Siamská dvojčata a síla ticha Jan  Campbell
25. 3. 2011 Zranění dělníci byli vystaveni 10 000 silnější radioaktivitě, než se očekávalo
25. 3. 2011 Tokio: Problémy s radioaktivní vodou se šíří, vypukly panické nákupy vody
25. 3. 2011 Egypt: Konec nadšeného protestování na náměstích
25. 3. 2011 Válka kalífátů: Jak chápat skutečný souboj myšlenek
23. 3. 2011 Michael  Marčák
24. 3. 2011 Dopis Nečasovi: Proč ČR zaujímá k Izraeli a k Palestině jiný postoj než EU?
24. 3. 2011 Proletáři všech zemí, zaujměte postoje! Karel  Dolejší
24. 3. 2011 Benghází jako zeď komunardů u Pere Lachaise? Štěpán  Kotrba
24. 3. 2011 Murphyho zákony pro libyjskou intervenci
24. 3. 2011 Nálety na Kaddáfího pozemní jednotky znamenají i útoky na povstalce
24. 3. 2011 Západní nálety nezměnily poměr sil na zemi, útok na Misurátu pokračuje
24. 3. 2011 Libye: Letecké bombardování zajistilo město Misuráta pro vzbouřence
23. 3. 2011 Kalouskovo kázání vody a pití vína (mj.)! Jiří  Baťa
23. 3. 2011 Soudní znalci ničí lidské životy Aleš  Uhlíř
23. 3. 2011 Utajená dobrá rada nad zlato Pavel  Urban
23. 3. 2011 Libye: několik pochybností Jakub  Horňáček
23. 3. 2011 Klausovo mlčení je víc než všechna bla bla bla Miloslav  Štěrba
23. 3. 2011 Německo bez jádra? -- aneb jak zemětřesení v Japonsku dochvívá v Evropě Kay  Čejka
8. 3. 2011 Hospodaření OSBL za únor 2011

Egyptská revoluce RSS 2.0      Historie >
27. 3. 2011 "Velmi omezená ozbrojená humanitární operace v Libyi" Karel  Dolejší
27. 3. 2011 Libye: Rebelové bez naděje?   
26. 3. 2011 Libyjské otazníky Štěpán  Kotrba, Václav Jumr
26. 3. 2011 Kdo zapálil Koptům jejich kostel a kdo jej zase postaví Štěpán  Kotrba
25. 3. 2011 Média, politici i vojáci v Evropě narazili na nedostatek vzdělanosti Štěpán  Kotrba
25. 3. 2011 Egypt: Konec nadšeného protestování na náměstích   
25. 3. 2011 Válka kalífátů: Jak chápat skutečný souboj myšlenek   
25. 3. 2011 Zmrazí trestná výprava proti Libyi rašení arabského jara ? Jaroslav  Kuba
25. 3. 2011 Hloupí bílí muži ve vleku svého úkolu Karel  Dolejší
25. 3. 2011 Rychlokurs pro mladé a perspektivní diktátory Karel  Dolejší
25. 3. 2011 Kořeny arabské revolty a předčasné oslavy James  Petras
24. 3. 2011 Proletáři všech zemí, zaujměte postoje! Karel  Dolejší
24. 3. 2011 Benghází jako zeď komunardů u Pere Lachaise? Štěpán  Kotrba
24. 3. 2011 Západní nálety nezměnily poměr sil na zemi, útok na Misurátu pokračuje   

Libye RSS 2.0      Historie >
27. 3. 2011 "Velmi omezená ozbrojená humanitární operace v Libyi" Karel  Dolejší
27. 3. 2011 Libye: "Vlezte mi na záda, zabránili jsme v Bengází masakru," odmítá Bernard-Henri Lévy kritiky   
27. 3. 2011 Britský ministr obrany: "Kaddáfí musí odejít"   
27. 3. 2011 Libye: Rebelové bez naděje?   
27. 3. 2011 Za pokus uplatnit svobodu projevu byl trest smrti   
26. 3. 2011 Libyjské otazníky Štěpán  Kotrba, Václav Jumr
26. 3. 2011 Bílý muž předstírá že je hloupý, jen aby nemusel zpytovat své svědomí Filip  Mahďák
26. 3. 2011 Tři střípky z Libye v sobotní podvečer   
25. 3. 2011 Média, politici i vojáci v Evropě narazili na nedostatek vzdělanosti Štěpán  Kotrba
25. 3. 2011 Protiprávní agrese Václav  Jumr
25. 3. 2011 NATO převezme vynucování bezletové zóny nad Libyí   
25. 3. 2011 Německá (ne)účast na libyjské bezletové zóně Kay  Čejka
25. 3. 2011 Zmrazí trestná výprava proti Libyi rašení arabského jara ? Jaroslav  Kuba
25. 3. 2011 Libye může volit pouze mezi morem a cholerou