19. 6. 2009
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
20. 6. 2009

ANALÝZA

Americké podkopávání demokracie aneb "autoritáři 21. století" podle Freedom House

Americká vlivová organizace, financovaná vládou USA za účelem "exportu lidských práv", která stála za řadou "barevných revolucí" ve světě, vydala v kooperaci s americkými propagandistickými rozhlasovými stanicemi Radio Free Europe/Radio Liberty a Radio Free Asia 94 stránkovou příručku pro snadnější orientaci služebných vlád i novinářů: "Undermining Democracy: 21st Century Authoritarians". Na konferenci, která 4. 6. ve washingtonském Capitol Hillu ladila agendu, měli hlavní slovo Peter Beinart z Council on Foreign Relations, Robert Kagan z Carnegie Endowment and Foreign Policy Initiative a aktivistický novinář James Traub z The New York Times Magazine , který je zároveň zapojen v Global Centre for the Responsibility to Protect . O Rusku pak referoval Daniel Kimmage z Homeland Security Policy Institute na George Washington University. Kontoverzní afroamerický demokratický kongresman z Floridy, předseda komise pro bezpečnost a spolupráci v Evropě, Alcee Hastings a republikánský senátor, člen podvýboru pro vnitřní bezpečnost a podvýboru pro státní zahraničních operace rozpočtového výboru, kandidát na guvernéra Kansasu, Sam Brownback se kupodivu na otázkách zahraniční politiky USA vůči zemím, jmenovaným ve zprávě, shodli...

Studie popisuje, jakým způsobem pět zemí --- Čína, Irán, Pákistán, Rusko a Venezuela --- "brání rozvoji demokracie doma i v dalších zemích". Studie ovšem --- samozřejmě --- nepopisuje, jakými způsoby brání rozvoji demokracie doma i v dalších zemích samotné Spojené státy americké či jejich evropští spojenci. Dozvěděli bychom se totiž o kombinaci státního diplomatického nátlaku jak přímého prostřednictvím administrativy, tak nepřímého prostřednictvím mezinárodních organizací, privátního ekonomického nátlaku, spolu s propagandistickým působením vládou kontrolovaných médií, nelegálních operací tajných služeb a vlivového působení "nevládní" "občanské" diplomacie vládnou kofinancovaných NGOs'...

K "oslabování demokracie v 21. století" dochází podle tiskové zprávy RFE ke studii na základě

  • autoritářské zahraniční pomoci: Bohaté "autoritářské" země poskytují bez dalších podmínek miliardy dolarů v podobě finanční pomoci chudším autoritářským režimům a "neliberálním demokraciím", přičemž tyto režimy nejsou ochotny podlehnout "mezinárodní" snaze o zlepšení správy a snížení korupce. Například Čína je nyní podle Světové banky největším věřitelem Afriky.
  • tlaku na mezinárodní organizace: Země ze "seznamu" (jako jsou např. Čína a Rusko), aktivně narušují práci mezinárodních organizací, jako jsou Organizace spojených národů, Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě, a Organizace amerických států na poli lidských práv a šíření demokracie. Mají také vytvořeny nové instituce v opozici vůči organizacím, které "podporují lidská práva a odpovědné vládnutí".
  • redefinování termínu "demokracie": autoritářské režimy zhoršují veřejné chápání pojmu demokracie, neboť narušují smysl tohoto pojmu v domácí politice ve státem kontrolovaných médiích a v zahraničí prostřednictvím financování vlastních mezinárodních mediálních projektů.
  • rostoucích hrozeb pro Internet: Autoritářské režimy používají sofistikované a dobře financované technologie k omezení legitimního online diskursu, zejména v Číně, Íránu a Rusku.
  • neliberálního vzdělání: buď aktivně podporují nebo umožňují narušení výkladu ekonomiky a dějin prostřednictvím nacionalismu, extremistickmu nebo zúženého pohledu. Autoritářské režimy tak vytvářejí nové generace, které jsou vychovávány v nepřátelství vůči demokracii a jsou podezřívavé vůči okolnímu světu.

Paradoxní ovšem je, že nejvíce kontrolních a cenzurních zásahů vůči svým občanům, jakož i různých typů zahraničně politických intervencí neprovádí Venezuela či Rusko, ale USA. Stačí připomenout globální aktivity, zejména

  • zahraniční pomoc spřáteleným autoritářským nebo neliberálním režimům: Americký koncept podpory samotného Freedom House, financování USAID či National Endowment for Democracy přispívá k podpoře řady režimů, které s liberální demokracií nemají nic společného, jsou ale loajální vůči zahraničně politickým zájmům USA. Namátkou lze hovořit o Pákistánu, Peru, Chile, Kuvajtu, Saúdské Arábii a Sjednocených arabských emírátech, o středoamerických diktaturách, postsovětských republikách jako je Gruzie, Lotyško a Litva...
  • tlak na mezinárodní organizace: Nelze nevzpomenout bojkot agendy lidských práv v OSN poté, co USA ztratily v tomto orgánu vůdčí roli a díky změny agendy se začalo hovořit o právech na odlišnost společenských systémů a principech nevměšování, o sociálních právech a právu na vzdělání - zejména se situací afrických zemí.
  • redefinování termínu "demokracie": USA nepochopily, že americký systém "demokracie", ve které i agresivní náboženská nesnášenlivost, rasismus a neonacismus mohou být bez obav z postihu hlásány; demokracie, ve které může existovat svoboda urážek etnického, náboženského či kulturního cítění , není systém, který by komukoliv mohl být vzorem. Ano, demokracie je kulturně podmíněný pojem a nejspíše země, které byly silnými říšemi v době, kdy v USA ještě nebyli Evropané, mají právo na svou kulturu, svůj systém vztahu občana vůči státu a své vnímání toho, co je vládou lidu a co je ve společnosti povolené a co ne (nahota, sex). Vnucování vlastních modelů je v těchto zemích plným právem chápáno jako kulturní agrese. Kdyby USA hlásaly své chápání demokracie pouze na svém území, je to v naprostém pořádku. I Američan nemůže využívat "svobody" nad rámec omezení země, ve které je hostem: například se nemůže opalovat nahý na řecké pláži, aniž by dostal pokutu. A nemůže v plážovém oblečení a trepkách chodit do restaurací, kam je vstup povolen pouze ve společnost neobtěžujícím oděvu. A v Indonésii si nemůže vydávat pornočasopis, ani si jej prohlížet na ulici nebo ve společnosti, když 85 procent z 220 milionů indonéských obyvatel vyznává islám. To, že jsou Američané v zahraničí hosty, a nikoliv těmi, kdo zde určují pravidla, nepochopili dodnes. Zvláště pro příslušníky vojenských jednotek je to velký problém už desítky let.
  • rostoucí hrozby pro Internet: V oněch "liberálních" demokraciích bylo podniknuto to nejglobálnější omezení svobody slova na internetu - v mnoha "vyspělých demokraciích" došlo k zákazu používání šifrování, k záznamu veškerého telekomunikačního provozu i bez přivolení soudů na základě konkrétních obvinění, k pokusům o cenzuru obsahu v domicilu národních domén i při importu dat ze zahraničí, regulacím atd... Nelze nevzpomenout nadnárodní a veskrze nelegální systémy sledování elektronické komunikace už od studené války, které jsou financovány vládami a využívány dodnes. Pokusy Micosoftu vytvořit "autorizaovaný internet" či legislativní kroky k "safer internetu", kontrole obsahu ve výměnných sítích jsou spolu s obrovskou kontrolou elektronické komunikace v globálním i národním měřítku v přímém protikladu z deklarovanými frázemi o "svobodě slova". Kontrolováni a sledováni mohou být všichni - a ani se to nedozví. Zde je nutno zmínit celou agendu "Homeland security", dávající federálním agenturám v USA právo zatýkat bez důkazů, zadržovat bez soudu, odposlouchávat a kontrolovat komunikaci, zatýkat a věznit i mimo jurisdikci USA.
  • neliberální vzdělávání: Zde, pravda, mají USA ze všeho nejmenší dluh vůči demokracii, ale přesto: povinná výuka křesťanského náboženství v některých "demokratických" zemích nebo nahrazení Darwinovy teorie "inteligentním designem" při výuce v USA nesvědčí o liberálním přístupu... Zamlčování některých temných aspektů vlastní historie také ne.

Americký systém "demokracie" ovšem nepřipouští objektivitu a svět dělí na MY a ONI. Američané se vždy zabývali pouze oním ONI. A to ještě jen tam, kde to konvenovalo jejich zahraničně politickým zájmům....

                 
Obsah vydání       19. 6. 2009
21. 6. 2009 V neděli se demonstrace v Teheránu neopakovaly
21. 6. 2009 Snaha rozdělit svět na dva znepřátelené tábory je dětinská
21. 6. 2009 Íránské duchovenstvo je nespokojeno s Ahmadinežádem i Chameneím
21. 6. 2009 R.I.P.: Revoluce se mají dělat v příhodný čas a za patřičných podmínek Karel  Dolejší
21. 6. 2009 Šíitští duchovní pochodují spolu s demonstranty
21. 6. 2009 Íránská státní televize: V sobotu bylo usmrceno 10 "teroristů"
21. 6. 2009 Propaganda: Jak to funguje
21. 6. 2009 Jerusalem Post: Nemanipulujeme íránskou revoluci
21. 6. 2009 Omluva BBC: Co se skutečně stalo
21. 6. 2009 Íránská policie použila proti demonstrantům střelbu. Musáví dál požaduje, aby byly prezidentské volby zrušeny
20. 6. 2009 Sobotní protesty v Teheránu - předběžné shrnutí
20. 6. 2009 Íránská policie rozehnala sobotní demonstraci
20. 6. 2009 Atentátník prý odpálil bombu u Chomejního mauzolea, ozbrojené síly rozhánějí demonstranty
19. 6. 2009 Paragraf 206 Trestního zákona č.140/1961 Sb. - Pomluva Věra  Říhová
20. 6. 2009 Teherán: Čas lámání chleba
20. 6. 2009 Chameneímu se možná vymstí spory s šíitským klérem
20. 6. 2009 Íránci vzkazují Obamovi: Pst!
20. 6. 2009 Zpráva z Teheránu: Poteče krev
20. 6. 2009 Prosté odpovědi na prostoduché otázky... Ladislav  Žák
21. 6. 2009 Apriorní antiamerikanismus
21. 6. 2009 Nemám apriorní antiamerikanismus Štěpán  Kotrba
20. 6. 2009 Americké podkopávání demokracie aneb "autoritáři 21. století" podle Freedom House Štěpán  Kotrba
20. 6. 2009 Daisy Zapata: "Dnešek je historický den pro všechny indiány i pro celý peruánský národ"
19. 6. 2009 Chameneí: Výsledky íránských voleb "nebyly zfalšovány"
19. 6. 2009 Den šestý íránského vzbouření: Nikdo neví, co to znamená a kam to povede
19. 6. 2009 Another hero - another mindless crime: Další hrdina, další nesmyslný zločin Karel  Dolejší
19. 6. 2009 Jsou íránští demonstranti pitomci? Uwe  Ladwig
19. 6. 2009 "Hlavně nám dejte se vším pokoj!" Jan  Čulík
19. 6. 2009 Nemám rád manipulaci davem a účel prostředky nesvětí Štěpán  Kotrba
16. 6. 2009 Íránská revoluce na twitteru
19. 6. 2009 Citát dne (včerejšího) aneb Vlčkovo absurdní dramatično
17. 6. 2009 Izrael se snaží prostřednictvím Twitteru destabilizovat Írán?
19. 6. 2009 O íránské povolební krizi Daniel  Veselý
19. 6. 2009 Chameneí Musávímu: Buď se podřídíš, nebo skončíš
19. 6. 2009 Evropská protiraketová obrana musí odpovídat skutečným hrozbám
19. 6. 2009 Jsou kompromisy a kompromisy, vzkazuje mladým stalinistům Filip a cituje přitom Lenina Štěpán  Kotrba
19. 6. 2009 Panychida za české předsednictví Miloslav  Štěrba
19. 6. 2009 Co dělá EU, aby udržela evropský model sociální tržní ekonomiky?
19. 6. 2009 Citát dne aneb tráva roste i sama...
20. 6. 2009 Pěkný úspěch české filmařky ve Skotsku
19. 6. 2009 Každé slovo je důležité (jako možná zástěrka?) Miloš  Dokulil
19. 6. 2009 Politikové často nevědí, co činí, aneb o nepostradatelné průhlednosti a nutné trvalé kontrole Uwe  Ladwig
19. 6. 2009 White power už i u Zelených Irena  Ryšánková
19. 6. 2009 Naváděl Berlusconi ženy k prostituci?
18. 6. 2009 Americká revoluce po íránsku Štěpán  Kotrba
18. 6. 2009 Vlček propustil Kavana, Laštůvku a Opoleckou, Cartera nikdo nešikanuje Štěpán  Kotrba
18. 6. 2009 Vlček po cestě do Gazy: Oni mě nechtěli poslouchat, fňuk... Štěpán  Kotrba
18. 6. 2009 Kalistová novou předsedkyní RRTV
18. 6. 2009 Hledají se lidé ochotní hovořit o své zkušenosti života za socialismu
18. 6. 2009 Gaza očima reportérky Britských listů Jana  Ridvanová
18. 6. 2009 Tři mušketýři a Velvet Revolution po dvaceti letech
18. 6. 2009 GUMA GUAR proti antisemitismu
18. 6. 2009 Íránská rada dohližitelů pozvala opoziční kandidáty na mimořádné zasedání
18. 6. 2009 Paul Krugman se obává, že ztratíme deset let
18. 6. 2009 Demonstrace v Teheránu bez mezinárodního dopadu by skončila katastrofou Uwe  Ladwig
19. 6. 2009 Citát dne (včerejšího) aneb koho bude volit Patočka (mimo sebe)?
6. 2. 2012 Reklama pro vás na stránkách Britských listů
17. 6. 2009 Špatná kniha, která si nezaslouží být v žádné knihovně Pavel  Barák
18. 6. 2009 Zvláštní evropský školní zájezd... Ladislav  Žák
18. 6. 2009 Fassbinderův Berlín, Alexandrovo náměstí ještě jednou Robert  Bartoš
13. 6. 2009 Hospodaření OSBL za květen 2009

Americká strategie národní bezpečnosti RSS 2.0      Historie >
20. 6. 2009 Americké podkopávání demokracie aneb "autoritáři 21. století" podle Freedom House Štěpán  Kotrba
12. 3. 2009 Stratfor: Obamova diplomatická ofenzíva a realita geopolitiky   
29. 12. 2008 Bylo, je a bude - aneb šťastný nový rok Josef  Mikovec
14. 11. 2008 Rogozin: NATO se rozpadá v bahno   
10. 11. 2008 Rusko, Gruzie a USA: Dvojí metr v praxi Edward S. Herman
2. 11. 2008 Americké volby ve stínu změny Miroslav  Polreich
26. 9. 2008 USA: Pokus o předpověď Ladislav  Žák
12. 9. 2008 9/11 a naše neodpovědná odpovědnost Miroslav  Polreich
1. 9. 2008 Americká ochrana životů a majetku v praxi Ladislav  Žák
22. 8. 2008 Copak mají Spojené státy nárok odsuzovat humanitární intervence? Daniel  Veselý
20. 8. 2008 Rašek a Balabán: koho chleba jíš... aneb americké pohledy na Pražské jaro Štěpán  Kotrba
23. 3. 2008 Česko-americké vztahy a výročí velikonočního "humanitárního" bombardování Jugoslávie Štěpán  Kotrba
15. 1. 2008 Vážné pochybnosti o regulérnosti voleb a férovosti prezidentské volební kampaně Jan  Zeman
3. 1. 2008 Globální válečná hrozba základny USA v ČR a naše odpovědnost Miroslav  Polreich
31. 12. 2007 Vondra chce od neziskového sektoru připomínky k českému předsednictví EU Štěpán  Kotrba

USA 2009: Obama a očekávání RSS 2.0      Historie >
21. 6. 2009 Vzestup a pád dolaru Ilona  Švihlíková
20. 6. 2009 Americké podkopávání demokracie aneb "autoritáři 21. století" podle Freedom House Štěpán  Kotrba
16. 6. 2009 Americké impérium bankrotuje   
12. 6. 2009 K Obamově projevu v Káhiře Daniel  Veselý
8. 6. 2009 Privatizace "Obamovy války"   
5. 6. 2009 Memorandum prezidentovi William S. Lind
3. 6. 2009 Vyšetřování hypotéční krize: Hledání zločince, jehož už známe   
2. 6. 2009 Immanuel Wallerstein: Obama versus Cheney, střed versus pravice Immanuel  Wallerstein
30. 5. 2009 Možná, že bombu nechtějí   
23. 5. 2009 Střely Patriot umístěné v Polsku údajně nemají mít bojové hlavice   
21. 5. 2009 Choroba permanentní války   
21. 5. 2009 Expertní panel odmítl možnost, že by Evropě hrozil útok íránských raket   
20. 5. 2009 Polsko do konce roku obdrží americké rakety Patriot   
20. 5. 2009 Nebezpečí náboženských bojovníků, neboli Oběti se počítají jen někdy Uwe  Ladwig
20. 5. 2009 Novým šéfem NATO a amerických jednotek v Afghánistánu se stal bývalý Rumsfeldův mučitel Daniel  Veselý

Trilateral Commision RSS 2.0      Historie >
21. 6. 2009 Vzestup a pád dolaru Ilona  Švihlíková
20. 6. 2009 Americké podkopávání demokracie aneb "autoritáři 21. století" podle Freedom House Štěpán  Kotrba
30. 3. 2009 Problémy Baracka Obamy Oskar  Krejčí
16. 6. 2008 Bombastický titulek mladého pravičáka v iDnes nic neosvětlil Štěpán  Kotrba
27. 5. 2008 Lisabonská smlouva: O co větší ticho na povrchu, o to větší šramot pod pokličkou   
29. 2. 2008 "Tak trochu jiná" euroatlantická diplomacie v Sýrii: Brzeziński a Paroubek Štěpán  Kotrba
30. 1. 2007 Velké problémy malé základny raketové rozvědky Oskar  Krejčí
16. 1. 2007 Problémy utváření, nebo změna paradigmatu? Kodži  Watanabe, Strobe Talbott, Sir Roderic Lyne
14. 3. 2006 Duhové peníze Štěpán  Kotrba

Council of Foreign Relations - veřejnosti neznámá tvář americké zahraniční politiky RSS 2.0      Historie >
21. 6. 2009 Vzestup a pád dolaru Ilona  Švihlíková
20. 6. 2009 Americké podkopávání demokracie aneb "autoritáři 21. století" podle Freedom House Štěpán  Kotrba
30. 3. 2009 Problémy Baracka Obamy Oskar  Krejčí
19. 1. 2009 G. W. Bush: Nejhorší prezident USA Oskar  Krejčí
15. 1. 2008 Vážné pochybnosti o regulérnosti voleb a férovosti prezidentské volební kampaně Jan  Zeman
14. 3. 2006 Duhové peníze Štěpán  Kotrba
28. 2. 2006 Ropa, militarizace a zájmy nadnárodních korporací Mesfin  Gedlu
21. 1. 2003 Vést či nevést válku proti Iráku? Miloš  Kaláb

Atlantic Council RSS 2.0      Historie >
20. 6. 2009 Americké podkopávání demokracie aneb "autoritáři 21. století" podle Freedom House Štěpán  Kotrba
30. 3. 2009 Problémy Baracka Obamy Oskar  Krejčí