9. 10. 2002
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Jiné zprávy
Zprávy, o kterých se v Česku mnoho nedovíte. Zprávy ze světa, který není jiný. Zprávy, které ale jiné jsou.
připravuje Štěpán Kotrba
Resources in English on Czech film, literature and politics
Rozšířené vyhledávání Google
  Hledej na WWW
  na www.blisty.cz
  na www.britskelisty.cz

zpravodajství Google






Rozšířené vyhledávání Google



Ekonomická krize
Ropný šok
Encyclopaedia Britannica


Reklama
Britské listy využívají
mediálního monitoru
Newton IT
překladače a slovníky
EUROTRAN 2006
WORDMASTER 2006
SLOVO - Politicko spoločenský týždenník
Politicky nekorektní karikatury Michaela Marčáka
Siromacha - román na pokračování
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
Saddám Hussejn
8. 10. 2002
V prosinci 1983 vyslal americký prezident Ronald Reagan - a to už v době, kdy Saddám Husajn používal smrtícího plynu proti Íráncům (což je důvod, proč nyní jdeme s Irákem do války) - mimořádného velvyslance k osobním jednáním se Saddámem Husajnem. Tento velvyslanec měl v Iráku vyjednat znovuotevření amerického velvyslanectví - s cílem obnovit lepší obchodní a hospodářské styky Spojených států s vrahem Saddámem Husajnem. A tímto mimořádným Reaganovým velvyslancem byl nynější americký ministr obrany Donald Rumsfeld. Není to trochu podivné, že nám na svých "lidových" tiskových konferencích nevypráví Donald Rumsfeld o tom, jaký je osobně Saddám Husajn, zločinec, s nímž si Rumsfeld podával ruce, uvažuje ve středečním Independentu reportér Robert Fisk:
9. 10. 2002

Chudobva cti netratí, ale jako by se stalo

Televize Nova, která nikdy po nějakém autentickém občanském aktivistovi ani neštěkla, dělala 3. 10. poněkud nepochopitelně reklamu odvážnému učitelskému "samozvanci". Jmenuje se Radek Sárközi. ( sarkozi@volny.cz ; www.volny.cz/stavkuj ) Přestože, na základě zkušeností z nedávné minulosti mnoha nadějných hnutí, je třeba se ještě více ujistit, zda nejde o nastrčenou osobu, nemáme nyní jinou možnost, než tomuto učiteli poskytnout všestrannou pomoc. Situace ve školství je totiž horší než zoufalá. Sárközi nařkl současné pedagogické odbory z manipulace a z toho, že jdou příliš na ruku vládě, a rozhodl se podpořit vytváření nových. Nu což, že staré odbory nefungují, jak by měly, to by nebyla u českých odborářů žádná novina. V Ostravě máme s různými nastrčenými odborářskými alkoholiky a "agenty" nevímkoho také své zkušenosti. Nakonec i nejvyšší odborářský taťka Falbr byl prý na "Cibulkově" seznamu. Sárközi se rozhodl dát dohromady jak nové odbory, tak učitele, kteří se už nechtějí nechat tahat za nos.
9. 10. 2002
Nezávislí a Zelení žádají pražského primátora Igora Němce, aby se osobně zasadil o realizaci bezpečnostních opatření u škol, jako jsou semafory a zpomalovací prahy. Nedávná smrt školáka ve Strašnicích byla jen další ze série zabití a zranění dětí v Praze. Dle statistik je úmrtnost dětí na silnicích v ČR vyšší než v EU.

Toto je tisková zpráva volebního sdružení Nezávislých a Zelených

dobový plakát, vyjadřující pocity německého obyvatelstva  v Sudetech
9. 10. 2002
V těchto dnech před 64 lety došlo k postupnému záboru českého pohraničí. Po podpisu mnichovské dohody a přijetí mnichovského diktátu dne 30. 9. 1938, došlo k obsazování českých pohraničních území jako naplnění požadavku odstoupení území nacistickému Německu. Byla odstoupena Petržalka u Bratislavy, Polsko zabralo Těšínsko (později ještě menší části Oravy a Spiši, části jižního Slovenska a Podkarpatské Rusi byly na základě vídeňské arbitráže včleněny do Maďarska). Československé republice tak bylo zabráno celkem 41.098 km2 s téměř 4 880 000 obyvateli, s více než jednou třetinou průmyslu, se všemi pohraničními pevnostmi, byly jí přerušeny nejdůležitější dopravní tepny atd. Odtržená území začala sdílet mocenské a legislativní prostředí okupačních zemí.
9. 10. 2002
Jaroslava Čajová, Josef Bartoš, J. Kouřil
Výročí záboru, připadající na dnešek, 9. října, připomínáme vylíčením osudů obce - jedné z tolika, které potkal stejný osud - z pera pamětníka, místního písmáka a kronikáře.

Úryvek z knížky "Zapomenuté pohraničí"
J. Kouřil, J. Bartoš, J. Čajová

Šumvald
9. 10. 2002

1938 - 1945

Josef Bartoš
Je s podivem, kolik zjednodušení se objevuje v obecném historickém povědomí o osudech českého obyvatelstva v těch pohraničních oblastech českých zemí, které byly připojeny k nacistickému Německu již v říjnu 1938. Buď se počet Čechů, který zůstal na tomto území, příliš zveličuje, nebo, a to častěji, se objevují názory, že zde vlastně žádní příslušníci české národnosti nezůstali, protože většina z nich se v pohnutých dnech po mnichovském diktátu odstěhovala do vnitrozemí. Ve skutečnosti zde však zůstalo kolem půl milionu Čechů, z nichž značná část patřila k tzv. starousedlíkům, tj. žila zde od nepaměti a vytvářela souvislé oblasti českého osídlení, jejichž rozsah se naposledy výrazněji změnil po třicetileté válce v 17. století.
8. 10. 2002
David Rieff, A Bed for the Night: Humanitarism in Crisis (Postel na noc: humanitarismus v krizi), Simon and Schuster, 384 str., 26 dolarů.

Dnešní nemocní chorobou AIDS, dnešní oběti genocidy a politicky uměle vyvolávaných hladomorů si nahlas přejí, aby do jejich sousedství pronikli agenti organizace al Qaeda - protože jenom to by přimělo dnešní mocné, aby se podívali jejich směrem, případně po nich hodili dolar, míní recezentka této knihy z listu Los Angeles Times.

Vždycky existovali kritikové humanitárních akcí, píše recenzentka amerického listu Los Angeles Times, avšak nejkritičtěji se často vyjadřují samotní pracovníci humanitárních organizací: často se snažili poskytovat potraviny, střechu nad hlavou a léky a byli přitom konfrontováni s masovým vražděním, epidemiemi nemocí, hladomorem a obrovským množstvím uprchlíků. Humanitární pracovníci bývají často obětí vážných existenciálních pochybností - vědí, že zdroj lidské bídy je politický, nikoliv humanitární. David Rieff, novinář a autor čtyř předchozích knih, včetně knihy Slaughterhouse Bosnia and the Failure of the West (Jatka v Bosně a selhání Západu) je velmi výrazným kritikem humanitárních akcí. Strávil posledních deset let cestováním po oblastech konfliktu na celém světě a často s pomocí humanitárních pracovníků samotných odhaluje rozpory v institucích, skrytou agendu a zmatek v rolích humanitárních aktivistů.

Rieff argumentuje, že údajný "triumf humanitarismu" v devadesátých letech - totiž rozhodnutí frustrovaných humanitárních pracovníků přesvědčovat vlády, aby v oblastech konfliktu zasáhly, se "morálně i operačně stal otráveným kalichem".

8. 10. 2002
Profesor z americké MIT a dva Britové dostali tento týden Nobelovu cenu za to, že se jim podařilo objevit geny, které způsobují, že dochází k sebelikvidaci buněk. Jejich zjištění zřejmě povede k novým léčebným metodám proti rakovině a proti celé řadě neurovegetativních nemocí, včetně Alzheimerovy choroby. (Podrobnosti v angličtině viz např. zde.)
9. 10. 2002
Včerajšok priniesol na Slovensku dve závažné vnútropolitické udalosti. Viditeľnejšou, bolo konečné zostavenie novej vlády za rekordných 16 dní. Aj keď i tu by sa dali nájsť perličky, najmä pomerne trápne "vtipkovanie" pána prezidenta, kto si akých poslancov budúcej koalície bude kupovať, najdôležitejšia vec sa odohrala v opozičnom zákulisí. Prešovská krajská organizácia HZDS sa pridala ku ďalším dvom krajom a napriek enormnej osobnej protisnahe Vladimíra Mečiara, sa bude konať mimoriadny snem strany. To je zrejme začiatok pádu muža, ktorý v uplynulých rokoch hýbal štátom od základov - žiaľ čoraz viac sa už mení iba na karikatúru seba samého.
9. 10. 2002
Přibližně před čtyřiceti lety se dověděl prezident Lyndon Johnson ke své újmě a k újmě svého národa, že rozhodnutí přivést neochotnou zemi do války může vážně poškodit stát. Téhož si je jistě vědom i prezident Bush, který každým dnem manévruje Spojené státy blíže k vojenskému konfliktu s Irákem. Američané se obávají Saddáma Husajna a jeho zbraní hromadného ničení, ale jsou také znepokojeni chudokrevností amerického hospodářství a zdá se, že si vůbec nejsou jisti, co by se mělo učinit ve věci Iráku," napsal v úterý deník New York Times v redakčním komentáři a pokračoval:
8. 10. 2002
Zdá se, že George Bush udělal všechno ve své moci, aby zabránil Iráku splnit požadavky světa - a tak se snaží zajistit, aby se stal vojenský konflikt nevyhnutelným, napsal v úterý v deníku Guardian George Monbiot, citujeme:
9. 10. 2002
Základním nedostatkem slovenské levice nebyl program, ale zvolená strategie. Výsledek započaté fáze přeskupování v této části politického spektra závisí na chování strany Směr. Výsledek voleb vytrhl Slovensko ze středoevropského kontextu. I když mnozí tvrdí, že vítězství pravice je zárukou integrace, středoevropský rytmus je jiný: ve všech postkomunistických zemích, po jejichž boku Slovensko usiluje o vstup do Evropské unie a vedle nichž chce zasedat v NATO, vládne levice - platí to o Polsku, Maďarsku i o Česku. Levice vyhrála v Německu a není bez naděje na úspěch v Rakousku.
Antiglobalizační demonstrace, Praha, 27. září 2000, foto: BL, Luboš Wišniewski jr.
8. 10. 2002

mediální analýza

S velkým zájmem jsem si přečetla články Viktora Pioreckého "V Praze vypukla válka" ale "republiku si rozvracet nedáme", Pražské války a rozvracení republiky, II a následné reakce, které vyvolal. Shodou okolností jsem se totiž stejným tématem (mediální obraz zasedání MMF a SB v Praze) zabývala ve své magisterské práci, již jsem obhájila letos v červnu (obor Teorie a filosofie komunikace na FHS ZČU v Plzni).

Protože z bouřlivé diskuse je zřejmé, že zmíněné téma čtenáře Britských listů zajímá, dovoluji si jim nabídnout závěry, ke kterým jsem došla. Vzhledem k rozsahu (celkem 122 stran) se ji však neodvažuji nabídnout BL jako běžný článek. K dispozici zvídavým čtenářům je 78 stran práce kromě příloh ve formátu PDF (308 kb).

Téma mediální konstrukce reality jsem nahlížela z užšího hlediska než pan Piorecký, mediální obraz zasedání MMF a SB jsem totiž nepodrobovala komparaci s jinou událostí a zaměřila jsem se pouze na zpravodajské formáty. Naopak širší záběr měla má práce ve smyslu výběru analyzovaných médií (čtyři české nejvýznamnější deníky po dobu jednoho měsíce).

Abych předešla případným zbytečným útokům a nedorozuměním, dovoluji si upozornit, že se považuji za liberála. Nedomnívám se však, že základní pravicové hodnoty lze redukovat na princip volného trhu, jak se nám již několik let pokoušejí různí čeští "liberálové" namluvit. Věřím, že demokratická společnost stojí a padá nejen se soukromým vlastnictvím, ale i s důslednou ochranou lidských práv a svobod, otevřenou politickou diskusí, která se neomezuje pouze na politické strany, a v neposlední řadě i s existencí nezávislých a objektivních médií.

8. 10. 2002
Komunisté, nám vždy říkali, že chtějí vytvořit zcela nového člověka, dnes dvanáct let po listopadu mám pocit, že jejich experiment byl velmi úspěšný. Rád bych se zamyslel nad problémem totalitní diktatury a lidské osobnosti, nad tím, jak hluboce byla komunismem zasažena psychika jednotlivce.

Totalitní systém nepotřeboval osobnosti, čili samostatně myslící a jednající bytosti, ale jen poslušnou masu. Nic nebylo za komunismu tak trestné jako odlišnost nejen v myšlení, ale vlastně v čemkoliv. I jiný účes, třeba dlouhé vlasy u mužů, mohly být trestným činem, proto všichni chovanci totalitní společnosti působili tak zoufale stejně. Lidem byla vnucena jistá pravidla hry, která většina společnosti přijala. Tato pravidla se stala programy v osobnosti každého člověka, říká se jim kognitivní skripta. Podle nich pak člověk jedná a ony pomáhají ovládat stres. Komunismus zmizel v propadlišti dějin, programy ale zůstaly.

1. 10. 2002
Občanské sdružení Britské listy (OSBL) děkuje sponzorům, kteří na nás ani v tomto složitém období nezanevřeli a i nadále poskytovali prostředky na udržení chodu Britských listů.

Budeme vděční za každý drobný příspěvek, který je možno zaslat na účet č.: 431349001/2400 (2400 je kód banky), eBanka, a. s. Ovocný trh 8, 117 19 Praha 1. Variabilní symbol pro příspěvky 2002 (ti, po nichž chce banka konstantní symbol, mohou použít 0558).Finanční dary Občanskému sdružení jsou odečitatelné od základu daně z příjmu.

Všichni spolupracovníci Britských listů pracují pro časopis bezplatně; dotují časopis podstatným pracovním popř. i finančním nasazením z vlastní kapsy.

V rámci plnění slibu, že o stavu hospodaření Vás budeme pravidelně informovat, předkládáme přehled o hospodaření OSBL za září 2002.

Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby RSS 2.0      Historie >
9. 10. 2002 Amerika: národ, který nechce jít do války   
8. 10. 2002 Donald Rumsfeld osobně vyjednával se Saddámem Husajnem   
8. 10. 2002 Byla mezinárodní humanitární pomoc zpolitizována?   
8. 10. 2002 Američané se už osm let snaží zabránit řešení irácké krize   
8. 10. 2002 David Blunkett, stalinský ministr vnitra, zavádí v Británii razantní protiazylová opatření   
8. 10. 2002 Česká média v průběhu zasedání MMF/SB 2000 nebyla nestranná Eva  Kunzová
8. 10. 2002 Občanské právní hlídky budou monitorovat dodržování lidských práv při zasedání NATO   
7. 10. 2002 Irák: Je to peklo: pohřbívají tam lidi zaživa pod asfalt   
7. 10. 2002 Liga lidských práv začíná oficiálně působit v České republice   
7. 10. 2002 U dívek pod dvacet, které kouří, se zvyšuje riziko rakoviny prsu o 70 procent   

Útok na USA, Afghánistán, Irák RSS 2.0      Historie >
9. 10. 2002 Amerika: národ, který nechce jít do války   
8. 10. 2002 Američané se už osm let snaží zabránit řešení irácké krize   
7. 10. 2002 Klíčovým faktorem při jednání Rady bezpečnosti o Iráku je ropa   
7. 10. 2002 Afghánistán: rok po zahájení války   
7. 10. 2002 Irák: Je to peklo: pohřbívají tam lidi zaživa pod asfalt   
4. 10. 2002 Válka v Iráku: Cílem je globální nadvláda USA   
3. 10. 2002 Bush: "Jdeme do války jen tehdy, je-li to nutné v zájmu bezpečnosti a spravedlnosti"   
2. 10. 2002 Ženy v Iráku jsou svobodnější než v jiných arabských zemích   
1. 10. 2002 Západní protiválečné hnutí ignoruje Saddámovy zločiny   
1. 10. 2002 V demokracii jsou pokojné demonstrace projevem síly těch, kteří nemají na své straně parlamentní většinu   

Genderová nerovnost ve společnosti RSS 2.0      Historie >
2. 10. 2002 Ženy v Iráku jsou svobodnější než v jiných arabských zemích   
29. 9. 2002 Feminismus - zbraň ženské emancipace Jean Bethke Elshtain
23. 9. 2002 Feminismus jako "mediální bublina" Eva  Presová
22. 9. 2002 Británie: další smrt malého dítěte, další selhání sociálních služeb   
17. 9. 2002 Nečisté kšeftovanie s právami žien Lubomír  Sedláčik
16. 9. 2002 Prostitutky: jsou terčem obrovské míry násilí   
5. 9. 2002 "Ale já nejsem žádná feministka" Jan  Čulík
28. 8. 2002 Postavení žen Vojtěch  Polák
19. 8. 2002 Velká Británie: Velký růst domácího násilí - a co v ČR?   
18. 8. 2002 Domácí násilí: jak se tento problém snaží řešit v Británii   

Školství RSS 2.0      Historie >
9. 10. 2002 Škola včera, dnes... a možná ještě zítra Darius  Nosreti
23. 9. 2002 Skandál se známkováním britských maturit   
3. 9. 2002 Učitelé, zvedněte hlavu! Výzva k vyhlášení stávky   
2. 9. 2002 Klubko zmijí
aneb zneprůhlednění veřejné zakázky MŠMT na školení ICT koordinátorů
Jan  Wagner
30. 8. 2002 Učitelé nemohou hradit škody po povodních ze svých platů Radek  Sárközi
8. 8. 2002 Kritické myšlení   
3. 7. 2002 Vysvědčením se nemají děti trápit Pavel  Bráborec
20. 6. 2002 Hledají se odborníci na integraci Romů do českého školství   
13. 6. 2002 Agresivní lidé mají velký strach   
10. 6. 2002 Britský ministr vnitra ustoupil: děti žadatelů o azyl budou nakonec chodit do normálních škol   

Povodně a změna klimatu RSS 2.0      Historie >
19. 9. 2002 Co chcete vědět o ochranném systému metra a bojíte se zeptat   
16. 9. 2002 IBC Pobřežní: Libor Ambrozek svým způsobem uspokojil Jaromíra Kohlíčka Štěpán  Kotrba
12. 9. 2002 Akademicky trvalá udržitelnost Topí  Pigula
11. 9. 2002 Co vlastně znamenaly nedávné záplavy Eugen  Haičman
11. 9. 2002 Obavy se potvrdily: Dioxiny ze Spolany jsou v Labi   
9. 9. 2002 Poučíme se? Tři katastrofální selhání českých vodohospodářů a nejen jich Jan  Zeman
9. 9. 2002 Pražské metro: Subterra čerpá tam, kam ji poslalo město Praha Štěpán  Kotrba, Radek Mokrý
6. 9. 2002 Spolana: Místo seriózní odpovědi přišla snaha o diskreditaci Štěpán  Kotrba
5. 9. 2002 Spolaně během unikly během povodní i další chemické látky z odpadních vod a jímek... Štěpán  Kotrba

Slonková, Srba a korupce RSS 2.0      Historie >
11. 9. 2002 Referují Britské listy a MFD o kampani proti Kavanovi objektivně? Jan  Čulík
9. 9. 2002 Pyrrhovo vítězství Vladimíra Špidly Zdeněk  Jemelík
6. 9. 2002 Fiasko MFD: Obvinění Karla Srby začíná vypadat nejistě, tak MFD organizuje novou skandalizační kampaň Štěpán  Kotrba, Jan Čulík
22. 8. 2002 Velká Británie: Média přísně respektují potřeby policejního vyšetřování Jan  Čulík
7. 8. 2002 Spektakulárně parlamentní konec vojenské špionáže v Čechách Štěpán  Kotrba
7. 8. 2002 První rozkol v koaličním hlasování Karel  Mašita
5. 8. 2002 Pozoruhodné nové obvinění Karla Srby Karel  Mašita
30. 7. 2002 Pěkně obsazená komedie Vladimír  Bernard
29. 7. 2002 Láska, drogy a pomsta - český scénář podle Colomba Fabiano  Golgo

Volby 2002 RSS 2.0      Historie >
23. 9. 2002 Bedári na Slovensku si zvolili pravicu Daniel  Krajcer
25. 7. 2002 DOKUMENT: Programové prohlášení vlády České republiky   
22. 7. 2002 Volby 2002: Konflikt představ. Tušení stínů. Jiří  Svoboda
22. 7. 2002 S novou sněmovnou nejspíš nuda nebude Karel  Mašita
22. 7. 2002 Volby 2002: Okamžik kouzla zbavený   
15. 7. 2002 Benešovy dekrety: podivná diskuse Jaroslav  Valenta
15. 7. 2002 ODA se prodává Kaslově seznamu Štěpán  Kotrba
15. 7. 2002 DOKUMENT: Analýza volebního nezdaru ODS podle pracovního týmu   
15. 7. 2002 DOKUMENT: Analýza neúspěchu ODS viděná očima V. Klause   
12. 7. 2002 Zaorálek napodruhé aneb výuka v 101hlasém řízení demokracie Štěpán  Kotrba

Sdělovací prostředky RSS 2.0      Historie >
20. 9. 2002 Programovým komorníkům v České televizi Vítězslav  Čížek
18. 9. 2002 Jaké byly včerejší Události v České televizi? Jan  Čulík
17. 9. 2002 "Nová" Česká televize Fabiano  Golgo
17. 9. 2002 Britská vláda vynucuje od nového digitálního televizního okruhu přísné programové podmínky   
16. 9. 2002 Skandál v BBC? Jan  Čulík
23. 8. 2002 Monitor Jana Paula: Česká televize se lepšila postupně Jan  Paul
22. 8. 2002 Digitální média veřejné služby II - příprava digitální televize Zdeněk  Duspiva
15. 8. 2002 Tragický Klepetko Filip  Rožánek
15. 8. 2002 Dobrá Markéta Fialová   
14. 8. 2002 Monitor Jana Paula: Povodňový pragocentrismus České televize? Jan  Paul

Hana Marvanová, zvýšení daní a vládní "krize" RSS 2.0      Historie >
20. 9. 2002 Opoziční smlouva o pozice Štěpán  Kotrba
19. 9. 2002 Poklad na Stříbrném jezeře, aneb otázka cti Jaroslav  Pour
19. 9. 2002 Marvanová: Poslušnost nebo padáka? Roman  Kočí
18. 9. 2002 O dětinskosti a dětech v saku a kravatě Josef  Trnka
18. 9. 2002 Pohádka o drsném prezidentovi a rozbředlém Špidlovi Štěpán  Kotrba
17. 9. 2002 Labouristický rebel zaútočil na "všiváka" Blaira: Jak britská vláda udržuje v parlamentě mezi poslanci disciplínu   
17. 9. 2002 Bez prezidenta to Špidla neumí, Zeman se mezitím na chalupě směje... Štěpán  Kotrba
17. 9. 2002 Unionisté, proberte se Ivan  Turnovec
17. 9. 2002 Hana Marvanová - infantilní infantka? Darek  Štalmach
16. 9. 2002 Proč jedná Hana Marvanová ve prospěch KSČM? Jan  Čulík