Rozhovor Britských listů 113:

Můj otec Jaroslav Dietl byl přesvědčený komunista

9. 6. 2017Se spisovatelkou Helenou Drašnarovou hovoří v tomto Rozhovoru Britských listů především o názorech a díle jejího otce Jaroslava Dietla, autora četných televizních seriálů z doby normalizace, ale také o důvodech její emigrace do USA a o její nové knížce Kde je moje máma. Rozhovor se vysílá na regionalni televizi.cz, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 9. června 2017. 

K tomu:  

29. 07. 2016 Jan Čulík Hluboká knížka o životě a smrti
  

I vy můžete mít na Regionální televizi před vysíláním Rozhovoru Britských listů za velmi rozumnou cenu svou reklamu. Televize má dosah na půl milionu diváků. Napište si o podrobnosti na adresu redakce@blisty.cz.

Přidejte si prosím Britské listy mezi oblíbené na Facebooku ZDE


Vážení čtenáři,
 máme-li ve vydání Britských listů pokračovat, potřebujeme trvalou finanční podporu. K provozu Britských listů je zapotřebí přibližně 60 000 Kč měsíčně. Stačilo by, aby 300 čtenářů přispívalo částkou 200 Kč.

Možná si nemyslíte, že je v českém prostředí Britských listů zapotřebí. (Nenávist, kterou vyvolávají, však spíš napovídá, že ano.) 

Pokud takový názor zastáváte, pak samozřejmě finančně nepřispívejte.  

Příspěvky na provoz Britských listů je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500.   Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

Mayová v ohrožení se pokusila uzavřít volnou alianci se severoirskými fundamentalisty

11. 6. 2017Zoufalá Theresa Mayová byla donucena uzavřít jen volnou alianci se severoirskou fundamentalistickou stranou "demokratických unionistů" ve snaze udržet svou vládu u moci poté, co ji zuřiví konzervativní poslanci varovali, že nepřipustí vytvoření oficiální koalice s touto stranou.

I pro britské konzervativní poslance je nepřijatelný postoj DUP zakazující potraty, sňatky homosexuálů a popírající globální oteplování. Pozorovatelé varují, že londýnská vláda se nemůže v severoirském konfliktu postavit aliancí s DUP jen na jednu stranu.

Čelní toryové kontaktovali Borise Johnsona, zda by byl ochoten převzat premiérský úřad.

Do soboty do večera podepsalo více než 640 000 britských občanů petici požadující, aby Mayová odstoupila.

Konzervativci se bojí zopakovat volby, protože jsou přesvědčeni, že by Corbyn vyhrál:
Podrobnosti v angličtině ZDE

Británie: Shakespearovské drama pokračuje. Poradci Mayové šikanovali ministry

10. 6. 2017Kate Perrior, bývalá šéfka komunikací v úřadu britské premiérky v Downing Street, podala pozoruhodné svědectví o atmosféře v Downing Street. Úřad ovládali těsní spolupracovníci Theresy Mayové, šéfové štábu Fiona Hill a Nick Timothy. Charakterizovala v sobotu v britském rozhlase jejich způsob práce jako "toxický".

Uvedla že úřad premiérky Mayové byl "v podstatě nefunkční". Popsala, že kdykoli byli na jednání přítomni Hillová a Timothy, vládla tam atmosféra strachu.

Šéfové štábu Theresy Mayové Nick Timothy a Fiona Hill odstoupili

10. 6. 2017

 

Reakce na to: Bývalý mediální poradce Mayové Joey F. Jones: "Je sama, bez přátel:" Jones svědčil o tom, že Fiona Hill v úřadu premiérky chtěla rozhodovat naprosto o všem. Jakmile to zjistil, odešel.
Martin Selmayer z Junckerova týmu:

Obětovala pěšáky
Owen Jones, Guardian:

Je trapné dívat se, jak Theresa Mayová nechává vinu na svých poradcích. Ona je šéfka. Ona rozhodovala. Ona by měla odstoupit.Reakce jednoho konzervativního poslance na rezignaci Nicka Timothyho:

"Rasputin je pryč! Bůh existuje!"

 


 

60 procent konzervativců požaduje rezignaci Theresy Mayové

10. 6. 2017- 60 procent členů Konzervativní strany požaduje, aby Mayová z vedení strany odešla. Je to výsledek průzkumu jejich mínění na serveru ConservativeHome.

- Mayová musí oakmžitě propustit své šéfy štáby Hillovou a Timothyho, nebo půjde sama, varují vysocí konzervativci:


- Dohoda mezi konzervativci a severoirskou stranou DUP by byla "špatnou zprávou" pro ženy, vzhledem k tomu, že DUP zakazuje potraty, varují opoziční poslanci.

- Angela Merkelová požaduje, aby rozhovory o odchodu Británie z EU  byly zahájeny za 9 dní tak, jak je plánováno. Není dosud dohodnuto ani, kde by se měly konat. Merkelová chce, aby rozhovory dosáhly pokroku "rychle" a varuje, že bude hájit zájmy členských zemí EU.

Podrobnosti v angličtině ZDE


Theresa Mayová zachraňuje Evropu!

10. 6. 2017 / Václav HořejšíLoňský výsledek britského referenda o opuštění EU jsem od počátku považoval za tragédii. Odpůrci EU zvítězili jen malým rozdílem a zjevně do značné míry proto, že nebyli informováni o důsledcích případného odchodu z EU. Hlavní britské politické strany se v předvolební kampani vyjadřovaly převážně pro setrvání v EU. Toto bylo i stanovisko tehdejšího premiéra Camerona a ministryně vnitra Mayové. Vzhledem k tomu, že výsledek referenda nebyl pro vládu právně závazný, doufal jsem, že se politici zachovají racionálně a alespoň odloží rozhodnutí do doby, než budou vyjasněny všechny aspekty případného odchodu z EU a nakonec se rozhodnou, že neuposlechnou problematického „hlasu lidu“. Spoléhal jsem na to, že Britové jsou racionálním národem. Nicméně nestalo se – politici z obou hlavních stran řekli, že vůle lidu musí být respektována, i kdyby to mělo zemi jakkoli těžce poškodit.

Demonstrace u Downing Street proti Therese Mayové

9. 6. 2017Pátek večer: Stovky lidí skandují u Downing Street: Mayová musí odejít:

https://twitter.com/Nicola_Slawson/status/873231754567589888A few hundred people are now chanting "May must go" opposite Downing St. I wonder if she can hear? #DowningStreetprotest #protestagainstmay pic.twitter.com/WiFO1iVIgF Two more signs that caught my eye: "This is fuckeDUP" and "May leave the orange men alone" #CoalitionOfChaos #DowningStreetprotest pic.twitter.com/PfVNNWb1VJ The protest outside Downing Street is getting busier as people finish work. This sign caught my eye. #CoalitionOfChaos #protestagainstmay pic.twitter.com/DPIyJNHGXO


Šéfka skotských konzervativců, lesba Ruth Davidson varovala před spojenectvím Theresy Mayové s homofobní severoirskou stranou DUP a zdůraznila, že angličtí konzervativci se musejí změnit:

 As a Protestant Unionist about to marry an Irish Catholic, here's the Amnesty Pride lecture I gave in Belfast...https://t.co/NdRaT2s3W5Mayvá se neodvážila nijak restrukturalizovat svůj kabinet. Zůstává vězněm vedení Konzervativní strany:Znamená to, že moc bulvárního ultrapravicového tisku v Británii skončila? The Sun, Daily Mail a Daily Express intenzivně podporovaly Mayovou, nepovedlo se to, poukazuje nestor britské televizní žurnalistiky John Simpson:  

 I suspect we've seen the end of the tabloids as arbiters of UK politics. Sun, Mail & Express threw all they had into backing May, & failed.


Aktuální nálada v britské Konzervativní straně

9. 6. 2017

Vysoký poslanec za Konzervativní stranu v rozhovoru s čelným televizním novinářem Robertem Pestonem:

"My ji do prdele všichni nenávidíme. Ale nemůžeme nic dělat. Ona nás naprosto dostala do prdele."Vážení čtenáři,
 máme-li ve vydání Britských listů pokračovat, potřebujeme trvalou finanční podporu. K provozu Britských listů je zapotřebí přibližně 60 000 Kč měsíčně. Stačilo by, aby 300 čtenářů přispívalo částkou 200 Kč.

Možná si nemyslíte, že je v českém prostředí Britských listů zapotřebí. (Nenávist, kterou vyvolávají, však spíš napovídá, že ano.) 

Pokud takový názor zastáváte, pak samozřejmě finančně nepřispívejte.  

Příspěvky na provoz Britských listů je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500.   Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

Dohoda britských konzervativců se severoirskou stranou DUP "ohrozí severoirský mírový proces"

9. 6. 2017V tom smyslu varoval Jonathan Powell, bývalý šéf úřadu premiéra Tonyho Blaira, který hrál čelnou roli v mírovém procesu v devadesátých letech. Konstatoval, že bylo vážnou chybou pro Theresu Mayovou, že označila politiky z fundamentalistické strany DUP za své "přátele".

Mírový proces v Severním Irsku je totiž založen na předpokladu, že londýnská vláda zastává ve věci Severního Irska neutrální stanovisko. V současnosti neexistuje v důsledku konfliktu mezi katolíky a protestanty v Severním Irsku vláda a londýnská vláda se snažila přimět obě strany k jednání ve snaze tamější vládu obnovit. To se nemůže podařit, pokud se londýnská vláda postaví na jednu konkrétní stranu v severoirském konfliktu.

Velkou otázkou je také vyjednávání o hranici mezi Severním Irskem a Irskou republikou v rámci brexitu, varoval Powell. Strana DUP zastává v Severním Irsku se svým postojem pro brexit minoritní postavení a to bude velmi reálný problém. 

Na tentýž problém poukázala a před ním varovala severoirská Alliance Party. Její šéfka Naomi Long varovala, že vazba mezi DUP a Theresou Mayovou ochromuje neutralitu příštího londýnského ministra pro Severní Irsko. 

Podrobnosti v angličtině ZDE


Mayová: Neodstoupím

9. 6. 2017

 

Theresa May: "To, co země potřebuje víc, než kdy předtím, je jistota. A protože jsme získali největší počet hlasů a největší počet křesel v těchto všeobecných volbách, je jasné, že pouze Konzervativní a unionistická strana má legitimitu a schopnost poskytnout tuto jistotu, vytvořením většiny v Dolní sněmovně. Budeme i nadále spolupracovat se svými přáteli a spojenci zejméan v Demokratické unionistické straně. Naše obě strany mají už mnoho let silný vztah. A to mi dává sebevědomi usoudit, že budeme moci spolupracovat v zájmu celého Spojeného království. To nám umožní se sjednotit jako země a soustředit svou energii na úspěšnou dohodu o brexitu  pro všechny v této zemi. Zajistíme nové partnerství s EU, což zaručí naši dlouhodobou prosperitu. To je, pro co lidé včera hlasovali. A to my splníme. Dejme se nyní do práce." 

Noví koaliční spojenci Theresy Mayové. Demokratičtí unionisté popírají globální oteplování, blokují právo homosexuálů na manželství a zakazují potraty. Podobně jako v Polsku, ženy ze Severního Irska musejí jezdit pro potraty jinam ZDE:


 ooops . Our new masters pic.twitter.com/VY6XWSxvuPJon Snow, Channel 4 News: 

Jedna z nejextremističtějších stran na britských ostrovech, 10 poslanců DUP  bude vrtět ocasem Mayové vlády:Odpůrci severoirské DUP, katolická strana Sinn Féin, která získala v těchto volbách 7 poslanců, normálně odmítá zasednout v Dolní sněmovně. Není prý nyní vyloučeno, že tento bojkot zruší.

Měly by se začít vyšetřovat vazby DUP na severoirské protestantské teroristy:Vážení čtenáři,
 máme-li ve vydání Britských listů pokračovat, potřebujeme trvalou finanční podporu. K provozu Britských listů je zapotřebí přibližně 60 000 Kč měsíčně. Stačilo by, aby 300 čtenářů přispívalo částkou 200 Kč.

Možná si nemyslíte, že je v českém prostředí Britských listů zapotřebí. (Nenávist, kterou vyvolávají, však spíš napovídá, že ano.) 

Pokud takový názor zastáváte, pak samozřejmě finančně nepřispívejte.  

Příspěvky na provoz Britských listů je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500.   Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.


Začíná revoluce britských stoupenců Evropské unie

9. 6. 2017


Nikdy neočekávejte, že voliči budou jednat tak jak dosud. Nikdy nevěřte, co říkají v průzkumech veřejného mínění. Způsobili, že se Theresa Mayová zoufale drží svého úřadu, je zdrcená a v chaosu. Labouristická strana Jeremyho Corbyna byla poražena, přesto je nadšená. Skotský nacionalismus dostal tvrdou ránu. Liberální demokraté prohráli. Euroskeptická strana UKIP byla zničena. Avšak co je nejvíce znepokojující, moc byla předána do rukou hrstky severoirských fundamentalistů. Není snad chaotičtějšího volebního výsledku v moderní britské historii, míní Simon Jenkins.

Je velmi obtížné si představit, že Theresa Mayová, která vedla dřevěnou, robotickou kampaň, by mohla dlouhodoběji přežít.

Za 10 dní mají být zahájeny rozhovory o brexitu. Je těžko říci, jak budou reagovat vyjednavači z EU. 

Nyní je velmi pravděpodobné, že v Dolní sněmovně a mezi lobbisty vznikne silná pátá kolona prosazující co nejtěsnější spolupráci s EU. "Tvrdý brexit" Mayové je nyní nerealizovatelný. 

Zdravý rozum napovídá, že Británie nakonec bude muset zůstat v regulačním režimu evropské celní unie. Je možné, že Británie přijme "norskou" verzi členství v jednotném evropském trhu. Pokud tomu tak bude, výsledky těchto voleb budou zřejmě pozitivní. 

Kompletní článek v angličtině ZDE
 

Nová politická mapa Británie: Mayová chce utvořit koalici se sektářskou, ultrakonzervativní severoirskou stranou

9. 6. 2017

 
649 z 650 poslaneckých křesel bylo nyní deklarováno. Konzervativci mají 318 křesel, o 12 méně, než když Mayová vyhlásila předčasné volby. Labouristé získali řadu křesel na tradičním konzervativním území a zvýšili počet svých poslanců na 261, mají o 31 více než dosud. 

Podíl hlasů pro konzervatice je přibližně 42 procent, pro labouristy 40 procent. 

Mayová má právo zůstat v úřadě a pokusit se utvořit fungující vládu, avšak je pod intenzivním tlakem od vedení Konzervativní strany, které ji obviňuje ze špatně vedené kampaně a vážných problémů s konzervativním volebním programem.

Labouristé se budou snažit Mayovou donutit k rezignaci a utvořit vlastní vládu, avšak volební aritmetika pro ně je složitá a liberální demokraté uvedli, že nebudou součástí žádných volebních paktů. 

Zdroj ZDETakto vypadá nyní politická mapa Velké Británie. Dosud nebyl vyhlášen volební okrsek v Kensingtonu, tradičně basta konzervativců. Je tam těsný výsledek, přepočítával se už několikrát. 

 With Kensington left to declare, here's how the political map of Great Britain now looks.Theresa Mayová oznámila, že dosáhla dohody o vytvoření vlády s ulsterskou stranou Demokratických unionistů. Je to ultrakonzervativní, sektářská strana středověkým způsobem orientovaných protestantů.

V lednu 2017 zkolabovala vláda Severního Irska, protože šéfka strany Demokratických unionistů Arlene Foster byla zapletená do skandálu týkajícího se financí pochybného ekologického projektu. 

DUP chce svou koalicí s Theresou Mayovou "zabránit tomu, aby se premiérem stal Jeremy Corbyn, který kolaboruje s Irskou republikánskou armádou." DUP je zastánkyní tvrdého brexitu a jednotné Velké Británie. Odmítá zvláštní status pro Severní Irsko v rámci Evropské unie, který EU už výhledově schválila.

Početně daleko více než polovina Británie hlasovala pro liberální a levicovou politiku Jeremyho Corbyna, v koaliční vládě Mayová-DUP by se jí dostalo tvrdě ultrapravicové vlády.Vážení čtenáři,
 máme-li ve vydání Britských listů pokračovat, potřebujeme trvalou finanční podporu. K provozu Britských listů je zapotřebí přibližně 60 000 Kč měsíčně. Stačilo by, aby 300 čtenářů přispívalo částkou 200 Kč.

Možná si nemyslíte, že je v českém prostředí Britských listů zapotřebí. (Nenávist, kterou vyvolávají, však spíš napovídá, že ano.) 

Pokud takový názor zastáváte, pak samozřejmě finančně nepřispívejte.  

Příspěvky na provoz Britských listů je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500.   Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.


Nerozhodný parlament: Britské volby radikálně ovlivnili mladí lidé, kteří jsou proti brexitu

9. 6. 2017

Britských voleb se účastnilo 72 procent mladých lidí ve věku 18-25 let:

 72% turnout for 18-25 yr olds. Brilliant turnout. They are our future. #GE2017 #hungparliamentAnalytik Andrew Neal v britské televizi: "Cameron hrál hazardní hru s referendem a prohrál. Mayová hrála hazardní hru s volbami a prohrála. Jsou konzervativci politickou stranou, anebo je to kasino?" 

Aktualizace 10.00:

Theresa Mayová oznámila, že se za žádných okolností nevzdá premiérské funkce. 

Jeremy Corbyn ji vyzval, aby odstoupila.

Stínový labouristický ministr financí John McDonnell vysvětlil v televizi, že Labouristická strana hodlá utvořit menšinovou vládu, že připraví vládní program tak, aby byl přijatelný pro většinu poslanců v parlamentě, ale že nebude utvářet žádné koalice.

Z dosavadních výsledků vyplývá, že konzervativci nebudou mít potřebnou většinu, ale mohli by utvořit vládu se severoirskými demokratickými unionisty. Středolevicová opozice nedá dohromady dostatečný počet křesel.

Účast mladých voličů v britských volbách ve srovnání s volbami v roce 2015  stoupla o 12 procentních bodů na 65 procent.

66 procent voličů ve věku 18-24 let hlasovalo pro Labouristickou stranu. 36 procent z nich se účastnilo voleb poprvé v životě a hlavním faktorem, proč šli k volbám, byla jejich nespokojenost se skutečností, že Británie loni hlasovala pro brexit. 

EU: "Británie si dala další vlastní gól"

Jeden z televizních komentátorů během britské volební noci poukázal na to, že politici v Evropské unii považují dnešní Británii za neprofesionální pitomce a výsledky nynějších voleb to prý potvrdily. 

Vysocí politikové v Bruselu nyní varují, že dnešní výsledky parlamentních voleb v Británii jsou dalším "vlastním gólem" a "katastrofou", která velmi zvyšuje pravděpodobnost, že se rozhovory o brexitu rozloží.

Guy Verhofstadt, činitel Evropského parlamentu pro brexit, charakterizoval volební výsledek jako "další vlastní gól - po Cameronovi nyní Mayová" a dodal, "Dosud jsem si myslel, že surrealismus je belgický vynález."

Verhofstadt dodal, že doufá, že Británie bude mít brzo stabilní vládu, která by mohla zahájit vyjednávání. Nejde jen o Británii, ale o celou Evropu.

Hlavní vyjednavač EU o brexitu Michel Barnier napsal na Twitteru: "Vyjednávání o brexitu by měla začít, až bude Británie připravena."

Původně měla vyjednávání o brexitu být zahájena 19. června.

Podrobnosti v angličtině ZDE

 


Aktualizace 5.00:

Theresa Mayová vyhlásila všeobecné volby, aniž to potřebovala. Nyní je, zdá se, na cestě k prohře. Nejnovější předpověď výsledků od Press Association. Potřebná většina je 326  křesel. Výsledky jsou stále nerozhodné. Podle těchto by konzervativci mohli vládnout pouze za pomoci severoirských demokratických unionistů a většinu by nezískala levostředová opozice, kvůli poklesu podpory pro skotské nacionalisty. Paradoxem je, že konzervativci pod vedením charismatické skotské lesby (toto není v žádném případě pejorativní označení, vždyť je téměř nemožné, aby v ČR byla šéfem strany žena, natož lesba, a ve Skotsku jsou šéfy tří hlavní stran všechno ženy, a dvě z toho lesy, pozn. red.) Ruth Davidsonové zaznamenali ve Skotsku vítězství, zatímco v Anglii prohru. O své poslanecké křeslo přišli bývalý předseda Skotské nacionální strany Alex Salmond i dosavadní šéf poslaneckého klubu SNP  v Dolní sněmovně Angus Robertson.

Není vyloučeno, že Theresa Mayová přece jen zvítězí v důsledku volebního vítězství konzervativců ve Skotsku:Po vyhlášení 500 křesel získala Labouristická strana od konzervativců 20 křesel:Zdá se, že pravicový tisk  útočí na Mayovou: 

Daily Mail: Hazardní hra, která se nevyplatila:The Sun: Theresa Děs:Daily Telegraph: Hazardní hra, která se nevyplatila:


Válka generací: Bude výsledkem britských voleb nerozhodný parlament?

8. 6. 2017

Levicový novinář Owen Jones:

Blahopřeji britské mládeži. Posmívali se vám. Povyšovali se nad vámi. Dokonce vás démonizovali. Ale vy jste možná změnili historii, ať se stane cokolivAktualizace: Z průběhu britské volební noci vyplývá, že v Británii vzniklo nové rozdělení obyvatelstva: Sever Anglie proti jihu, staří voliči proti mladým a nevzdělaní voliči proti univerzitním absolventům. Pro konzervativce hlasuje sever Anglie, staří a nevzdělaní voliči, pro labouristy jih země, mladí voliči a univerzitní absolventi. Zdá se, že tradiční volební aritmetiku narušila velká účast mladých voličů. Je to pozoruhodná válka generací.

Podpora ultrapravicové euroskeptické strany UKIP zcela zkolabovala, ale tito voliči nepřešli jen ke konzervativcům, ale rozdělili se téměř rovnoměrně mezi konzervativce a labouristy.

Podle průzkumu, prováděného u východů z volebních místností, by to znamenalo, že konzervativci nezískají v Dolní sněmovně většinu a budou mít   314 křesel, zatímco levicová opozice celkem 318:


Konzervativci: 314

Labour: 266

SNP: 34

Liberální demokraté: 14

Velšská stranaPlaid Cymru: 3

Zelení: 1

Ukip: 0

Ostatní: 18

V britských všeobecných volbách v letech 2001,  2005 a 2010 se průzkum, jak občané volili, prováděný u východu z volebních místností, vůbec nezmýlil a přesně předpověděl výsledky voleb. V roce 2015 se zmýlil o 22 křesel, předpokládal, že konzervativci získají o 10 křesel méně, než je většina, a ve skutečnosti získali většinu 12 křesel.

 Vážení čtenáři,
 máme-li ve vydání Britských listů pokračovat, potřebujeme trvalou finanční podporu. K provozu Britských listů je zapotřebí přibližně 60 000 Kč měsíčně. Stačilo by, aby 300 čtenářů přispívalo částkou 200 Kč.

Možná si nemyslíte, že je v českém prostředí Britských listů zapotřebí. (Nenávist, kterou vyvolávají, však spíš napovídá, že ano.) 

Pokud takový názor zastáváte, pak samozřejmě finančně nepřispívejte.  

Příspěvky na provoz Britských listů je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500.   Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

EU ještě nebuduje vlastní armádu. Zatím

9. 6. 2017

Evropská komise opatrně zkoumá prázdnotu zanechanou po sobě americkým prezidentem Donaldem Trumpem, když ze svého projevu v Bruselu vymazal potvrzení závazku NATO ohledně společné obrany, napsal Leonid Bershidsky. A nejde jen o iniciativu bruselských byrokratů: Také Německo se zřetelně poohlíží po nezávislejší obranné politice, která by se celá netočila jen kolem toho být dobrým americkým spojencem.

Prosíme, přispějte finančně na provoz Britských listů

3. 3. 2017

Milí čtenáři,

na provoz Britských listů potřebujeme měsíčně přibližně 60 000 Kč. Velmi oceňujeme, že čtenáři podstatnou měrou přispěli na provoz našeho serveru v listopadu a v prosinci 2016. Bohužel však tuto finanční podporu potřebujeme trvale,  výdaje udržujeme na minimu, avšak  bez rozpočtu se server provozovat nedá. Prosíme, tedy, uvažte o pravidelném finančním příspěvku ve prospěch BL. Stačilo by, kdyby 300 lidí příspívalo měsíční částkou 200 Kč.

Jako občanské sdružení poskytujeme všem přispěvatelům potvrzení, na jehož základě si finanční dar můžete odečíst od základu daně. 

Přispět můžete i bankovním převodem na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno   zaslat i z mobilního telefonu, informace o tom jsou níže.

Turecko posílá vojáky do Kataru

9. 6. 2017

Turecké orgány se snaží využít svého politického vlivu k vyřešení diplomatické krize, v jejímž centru je katarská vládnoucí dynastie. Turecký parlament schválil rozšíření vojenského kontingentu na území Kataru a realizaci výcvikového programu pro ozbrojené síly. Příčinou kroku jsou obavy Ankary o své ekonomické zájmy.

Rozhovor Britských listů 112:

Antisemitismus v české literatuře a při zrodu Republiky československé

2. 6. 2017S Jiřím Holým, profesorem české literatury z Karlovy univerzity, hovoří Jan Čulík o antisemitismu v díle Jana Nerudy, Viléma Mrštíka, Jindřicha Šimona Baara, Petra Bezruče, Josefa Holečka a dalších autorech a o protižidovských bouřích spojených se vznikem Republiky československé r. 1918. Je zjevné, co to má společného s dneškem. Rozhovor se vysílá na regionalni televizi.cz, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 2. června 2017.

I vy můžete mít na Regionální televizi před vysíláním Rozhovoru Britských listů za velmi rozumnou cenu svou reklamu. Televize má dosah na půl milionu diváků. Napište si o podrobnosti na adresu redakce@blisty.cz.

Přidejte si prosím Britské listy mezi oblíbené na Facebooku ZDE

Zapojte se, je vás třeba

Zprovozňujeme diskuse na Britských listech

18. 4. 2017 / Bohumil Kartous

Vážení čtenáři Britských listů, rozhodli jsme se zpřístupnit těm, kdo pravidelně přispívají na provoz jednoho z mála nezávislých médií v ČR diskuse pod články. Rozhodli jsme se tak učinit proto, aby lidé, kteří mají velký podíl na více než dvacetileté existenci Britských listů, měli možnost vyjádřit se přímo k jejich obsahu a přispět svým úhlem pohledu. Od omezení na platící čtenáře si slibujeme též minimalizaci nenávistných, bigotních a scestných komentářů, které vytvářejí z internetových diskusí skládku mentálního odpadu. Sledovat diskuse a hodnotit příspěvky v nich bude mít nicméně možnost každý návštěvník.

Není to ale zabezpečení, které by výskyt digitální pitomosti či zneužití pro propagandistické účely dokázalo eliminovat úplně. Budeme proto diskuse redigovat a příspěvky, které budou obsahovat nepřijatelný materiál (e.g. rasistické výzvy, urážky ad hominem, výzvy násilného charakteru, replikaci prokazatelně konspiračních bludů), budou bez pardonu odstraňovány.

Přístup k diskusím je jednoduchý. Pokud budete mít zájem o diskuse, zaregistrujte se v systému a proveďte vybranou platbu (dle doby trvání přístupu k diskusím). Platby probíhají prostřednictvím systému GoPay. Poté budete mít přístup k diskusím na dobu, kterou jste si předplatili. V případě technických problémů se prosím obracejte na programátora Britských listů Michala Panocha: michal@panoch.net.

Prosíme pravidelné přispěvatele Britským listům, aby možnosti využili a aby přenesli své platby do nového systému, jenž jim umožní přístup k diskusím. Zároveň vyzýváme ostatní čtenáře, aby tuto možnost zvážili. Víme, že Britské listy čte řada velmi zajímavých lidí a velmi oceníme, pokud se podaří na webu Britských listů vytvořit silnou komunitu lidí, kterým vyhovuje kritický přístup a unavuje je digitální spad. Zajímavé příspěvky v diskusích budeme redakčně zpracovávat a vydávat jako samostatné texty. 

Vážení čtenáři, věříme, že se naše rozhodnutí ukáže jako správné a že diskuse přispějí jak k pluralitě relevantních názorů, tak k dlouhodobé udržitelnosti Britských listů. 

Senioři: jak se jim žije v Praze? Jak vnímají prostor kolem sebe? Jak je chránit před týráním?

8. 6. 2017

Zveme vás na tradiční konferenci Stáří spojuje 2017, která se koná ve dnech 12. a 13. června v sídle Magistrátu hlavního města Prahy, vždy od 09:00 do 16:00 hodin.

První den bychom Vás rádi mimo jiné upozornili na téma stárnutí v hlavním městě, které budeme konfrontovat s funkčními koncepty, které praktikují naši kolegové ve Švédsku. Druhý den konference pak máte možnost být svědky zveřejnění unikátních dokumentů na téma týrání seniorů v ústavech, představíme taky nové metody agresorů a podvodníků, kteří si vyhlíží seniory jako své oběti.

Na konferenci vystoupí mj. sociální politolog Magnus Jegermalm (Švédsko), přednostka Kliniky rehabilitačního lékařství 1. LF UK a VFN v Praze Olga Švestková, psychiatr Radkin Honzák, zástupce ombudsmanky Stanislav Křeček, Petra Vitoušová z Bílého kruhu bezpečí, ředitelka Action on Elder Abuse Scotland Lesley Carcary a mnoho dalších.

Podrobný program najdete níže.

Michaela Sladká

Život 90

www.zivot90.cz

www.facebook.com/zivot90

O neskonalé lásce k České poště, policii a soudu

8. 6. 2017
Jednoho krásného lednového dne, za husté chumelenice a náledí, jsem ždrcla do přede mnou odbočujícího poštovního pickupu. Paní řidičce se lehce vydul plastový nárazník, pročež nemohla otevřít zadní dveře, píše Michaela Spurná. 

Na místě to nevyřešíme, jelikož šéf pošty jí nařídil, že musí zavolat policii. OK. 

Mám v autě dítě, mrzne, za chvilku blikne rezerva, ale jistě počkáme, ať ještě paní kvůli mně nemá problémy v práci. Je to moje vina. 

Ani na Seychely, ani do showroomu, aneb kde našetřit na důchod

8. 6. 2017 / Rudolf Havelka


Nerad marním čas, který bych měl věnovat vyděláváním si na „stará kolena“, ale nedávné výroky pana ministra financí Pilného mě, jako zaměstnance v kultuře, takřka osobně urazily. Pan Pilný zjevně žije v naprosto jiném světě než naprostá většina zaměstnanců. Jeho doporučení, abychom se zamysleli, zda pořídit nové auto, jet na Seychely anebo spořit na důchod, nesvědčí o jeho soudnosti. Jako vedoucí pracovník, který sice nesestavuje rozpočet Billu Gatesovi, ale jen solidnímu středně velkému muzeu, denně do práce dojíždím po mizerných silnicích bez krajnice 13 let starým autem z druhé ruky, na jehož provoz a údržbu padne většina z vydělaných peněz, které zbudou po měsíční splátce za byt: Nejde o haciendu na venkově, kde nejsem ani přihlášen k trvalému pobytu, ale o skromný byt 2+KK, splácený společně s manželkou, učitelkou.

Nová zastaralá zbraň, aneb v duchu českých tradic

8. 6. 2017 / Karel Dolejší

1. čs. republika kdysi disponovala zřejmě nejlepším stíhacím dvojplošníkem na světě - Avií B-534.
  

Problém však spočíval v tom, že jiné armády v dané době zaváděly stíhací jednoplošníky se samonosným křídlem a zatahovacím podvozkem.

Obdobný trend lze vysledovat v případě útočných pušek firmy Česká zbrojovka Uherský Brod. Čeští konstruktéři jsou zřejmě nepřekonatelnými mistry labutí písně.

Minulost temná – přátelství nezná

8. 6. 2017 / Václav Dušek

Včera není dnes a kočka není pes. Sudetský Čech náramně vadí, no a čím, vy povedení zastánci práva, čiré lásky a doložitelného porozumění?! V divoké horské krajině se žilo těžce, ani dnes tady neprší diamanty a zlaté krupky. Chudý kraj, drsní lidé; doly, fabriky, lesy. Průmyslová porevoluční smršť nenastala – zato fabričky nechtěné za hranicemi nám vyrostly, ba vrostly do městských ohradníků. Že jste přitom kušovali, vy hrdinové okamžiku?! Peníze, mocná čarodějka, že?

Britský @Cassetteboy: Jděte volit!

8. 6. 2017

Na sociálních sítích se virálně šíří posměšná videa o Therese Mayové. Viz tento příklad. Otázkou je, zda to může být volební dopad. (V angličtině  se toto video rýmuje):Vláda by měla
říct víc než
"silná a stabilní".
A je nesprávné
věřit té pohádce,
že já patřím
k vyjednávacímu stolu
Jak bych mohla vyjednávat
když se nedokážu postavit proti Corbynovi
v debatě?Je lehké zjistit
přesně proč
se nechci účastnit
Chci zajistit
abych mohla ignorovat
znepokojení veřejnosti ohledně
mých obratů o 180 stupňů
Musíte si uvědomit,
že neexistuje žádný důkaz
že bych vám říkala pravdu.
Já nevím, proč
lidi pro mě hlasují.
 

James Comey: Trump po mně chtěl, abych zrušil vyšetřování Michaela Flynna

8. 6. 2017Vyhozený šéf FBI James Comey zveřejnil své svědectví, že se ho Donald Trump snažil přesvědčit, aby zastavil vyšetřování svého poradce pro národní bezpečnost Michaela Flynna.

"Doufám, že vidíte způsob, jak tohle zastavit a Flynna nechat jít," řekl prý Trump Comeymu v Bílém domě v únoru. "Je to dobrý chlap. Doufám, že to zastavíte."

Comey píše, že shledal toto naléhání od Trumpa "velmi znepokojujícím".

Jak dopadnou čtvrteční britské všeobecné volby? Nikdo neví

8. 6. 2017 / Jan Čulík

Obří podoba Theresy Mayové, oblečené do britské vlajky, která na doverských útesech dělá vůči Evropské unii sprosté gesto


Když se náhle před osmi týdny rozhodla britská konzervativní premiérka Theresa Mayová, že uspořádá dne 8. června předčasné všeobecné volby, aby získala mandát pro své nepřátelské jednání jménem Británie pro brexit, protože "národ a parlament musí být proti nepříteli sjednocený" a Mayová usuzovala, že kazisvěti z jiných politických stran v Dolní sněmovně jednotu ničí, neboť požadují a vyvolávají v parlamentě debaty, čímž "kazí jednotu", měli britští konzervativci náskok nad labouristy více než 20 procentních bodů. Zdálo se, že národ, především Angličanů, je dychtivě oslněn vizí návratu do minulosti, kdy nové, slavné britské impérium verze 2.0 znovu "bude vládnout světu", a že volební kampaň bude nudná a v závěru této kampaně bude se stalinským nadšením instalována do funkce vládkyně země Theresa Mayová jako nová královna Boadicea.

Kdy se zbaví ČR iracionální antimuslimské hysterie? Dělá ze sebe mezinárodně idiota

V ČR se šíří nesmysly, že projevy solidarity muslimů s obětmi britských atentátů "zorganizovala televize"

7. 6. 2017 / Jan Čulík

Takovou blbost může šířit jen někdo, kdo je absolutně neobeznámen se současnou atmosférou v Británii, poznamenává Jan Čulík. Představa, že by nějaká jedna televizní stanice dokázala vykonstruovat celonárodní solidaritu muslimů s obětmi nedávných atentátů nebo nějak uměle vytvořit fantastickou atmosféru multikulturní jednoty, kterou nedávné atentáty v zemi vytvořily, je naprosto absurdní.

Stačí se podívat na sociální sitě, poslouchat libovolnou rozhlasovou stanici či sledovat libovolné televizní zpravodajství, aby si člověk okamžitě uvědomil, jak silná je atmosféra rozhodnosti a solidarity mezi Brity všech sociálních tříd a etnických a náboženských skupin, včetně muslimů. Připomíná to solidaritu v době sovětské invaze za Pražského jara 1968. 

Jen neinformovaný pitomec může napsat takovou hloupost. Nebo někdo, kdo záměrně lže ze zlé vůle.

V rubrice Související články (objeví se po otevření celého článku) uvádíme četné příklady vyjádření muslimské solidarity s obětmi nedávných atentátů:

Ceterum autem censeo Concordiam Europae esse delendam

7. 6. 2017 / Tomasz Oryński

Vláda strany Právo a spravedlnost to má opravdu těžké. Je kritizována a bojkotována při každé příležitosti. Doslova celá scéna populární hudby bojkotovala jeden z největších polských hudebních festivalů, poté co se ho strana Právo a spravedlnost pokusila zmanipulovat. Několik lidí odmítlo přijmout medaile a řády od prezidenta Dudy a od dalších politiků ze strany Právo a spravedlnost. Mezi nimi, k překvapení všech, je Mariusz Błaszczak, ministr vnitra. Udělil mu totiž medaili za zásluhy při protipožární prevenci - Mariusz Błaszczak, ministr vnitra. Poté, co se začaly o tuto nezvyklou situaci zajímat sdělovací prostředky, ministerstvo informovalo, že pan ministr Błaszczak nakonec odmítl přijmout medaili od sebe samého. Jaký to chrabrý, odvážný muž, někteří lidé, jako například polský konzul v Mexiku, přišli o zaměstnání za to, že odmítli přijmout medaili (více o tom ZDE).

Rada Evropy: Británie by musela vyhlásit mimořádný stav, jinak nesmí rušit lidská práva

7. 6. 2017Rada Evropy upozornila, že částečné zrušení platnosti Evropské konvence o lidských právech, které v úterý navrhla britská premiérka Theresa Mayová, by bylo možné pouze, kdyby Británie vyhlásila mimořádný stav a ohrožení státu.  

Keith Starmer, právník a bývalý britský generální prokurátor za Labouristickou stranu, zpochybnil tvrzení Mayové, že Evropská konvence o lidských právech brání v boji proti teroristům či osobám podezřelým z terorismu:

Human Rights Watch: Irák a Západ zabíjí civilisty v západním Mosulu

7. 6. 2017Počet mrtvých civilistů v důsledku vojenských útoků, prováděných od února do dubna 2017 iráckými bezpečnostními jednotkami a Američany vedenou západní koalicí dokazuje, že tyto jednotky nepodnikly přiměřené kroky na ochranu civilistů a je zapotřebí dalšího vyšetřování této záležitosti, konstatuje Human Rights Watch. 

Organizace Human Rights Watch zdokumentovala sedm útoků, při nichž bylo usmrceno nejméně 44 civilistů v pěti obydlených čtvrtích západního Mosulu, ovládaných Islámským státem.

Přečetli jsme:

Stovky evropských neonacistů míří na Trutnovsko na utajovaný festival

7. 6. 2017

Dlouhou dobu to vypadalo, že velkým otevřeně neonacistickým koncertům v Česku definitivně odzvonilo. Ovšem 9. a 10. června se v autokempu Svatá Kateřina v Chotěvicích na Trutnovsku chystá akce, která nemá v posledních letech obdoby. Bohemia Excalibur Night má ambice stát se významnou mezinárodní neonacistickou akcí a čerpá inspiraci třeba z hudební části maďarského „Dne cti“, kam se každoročně sjíždí stovky neonacistů z celé Evropy. Ani sami pořadatelé, kteří pamatují devadesátá léta, se nijak netají tím, že chtějí navázat na aktivity tehdy fungujících organizací Bohemia Hammerskins a Blood and Honour Division Bohemia. Na festival si pozvali několik zahraničních kapel, mimo jiné i White Demons, ve kterých působí bývalý člen kultovní neonacistické kapely Skrewdriver.

Celý článek: ZDE

Více profesionalismu, méně populismu: Jak nás volby ohlupují a co s tím dělat

7. 6. 2017

"Američané - zejména, ale ne výlučně Trumpovi voliči - věří šíleným, mylným věcem," tvrdí povolební titulek Washington Postu. Článek Catherine Rampellové vyjadřuje obavy z průzkumů ukazujících, že více než třetina veřejnosti (a zhruba polovina Republikánů) věří, že Barack Obama se narodil v Keni a Hillary Clintonová se podílela na satanistickém pedofilním gangu ("Pizzagate") - kromě mnoha dalších věcí, napsali Jonathan Rauch a Benjamin Wittes.

Mezinárodní koalice bombardovala režimní vojska na jihu Sýrie

7. 6. 2017

Letectvo mezinárodní protiteroristické koalice zaútočilo na provládní síly uvnitř vyznačené deeskalační zóny na jihu země. Konstatuje to prohlášení štábu operace Inherent Resolve probíhající v Iráku a Sýrii pod vedením USA.

"Nehledě na varování tanky, dělostřelectvo, protivzdušná obrana a další vojenská technika provládních sil, a také kolem 60 vojáků, vjeli do vyhlášené deeskalační zóny a ohrožovaly koaliční síly a jejich partnery nacházející se na základně At-Tanf," říká se v dokumentu.

Zdroj v ruštině: ZDE

Ruská stihačka vzlétla proti americkému bombardéru nad Baltským mořem

7. 6. 2017


Rusko vyslalo stihačku proti americkému bombardéru B-52 schopnému nést jaderné zbraně, které letěl nad Baltským mořem nedaleko ruských hranic. Ruské ministerstvo zahraničí uvedlo, že přítomnost tohoto letadla v Evropě nepomůže snížit napětí mezi Západem a Ruskem. Bývalý velitel ruského letectva označil přítomnost amerického bombardéru za "urážlivou". 

Ruská stihačka Suchoj Su-27 identifikovala letadlo jako americký bombardér B-52 a doprovázela ho až do doby, kdy změnil kurs a opustil pohraniční oblast," uvedlo ruské ministerstvo zahraničí.

Členské státy NATO, jako je Británie, pravidelně informují o tom, že jejich stihačky podobným způsobem eskortují ruská letadla letící blízko jejich hranic. Je ale nezvyklé, aby o tom podávalo veřejnou zprávu ruské ministerstvo zahraničí. 

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL za květen 2017

4. 6. 2017

V květnu 2017 přispěli čtenáři finančně na Britské listy celkovou částkou 67 213.44(včetně poplatků za přístup k diskusnímu fóru ve výši 26 769,44 Kč).  Výdaje na provoz Britských listů byly 66 360.50 Kč. 

Zůstatek byl koncem května 2017 147 226.37 Kč.

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno   zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

29328