4. 9. 2009
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
4. 9. 2009

Válka nervů na Dunaji

Karel Klimša

Slovensko-maďarské vztahy na bodě mrazu anebo na historickém dně, tak znějí titulky slovenských novin v posledních týdnech. Ale nejen to. Podíval jsem se alespoň letmo do novinových zpráv za posledních patnáct, šestnáct let a došel k názoru, že to ani v blízké minulosti nebylo o mnoho lepší. Dalo se to svým způsobem čekat, že po rozdělení Československa, na které se vlastních občanů nikdo neptal, podobné problémy nastanou.

Do ohně vzájemného maďarsko-slovenského napětí v poslední době přiložilo loňské podzimní řádění maďarských fotbalových fanoušků v Dunajské Strede. Charakter nacionální provokace šlo jen těžko přehlédnout. V Královském Chlumci na jihovýchodě Slovenska zase pochodovali extrémisté v replikách nacistických uniforem maďarské Národní stráže. Slovenská policie v obou případech zasáhla. V Maďarsku to vyvolalo vlnu protislovenských demonstrací a blokády hranic. V médiích se začala stupňovat antislovenská hysterie a volání po revizi Trianonských smluv. Fidesz, Jobbik a Maďarské gardy rozdmýchávaly napětí a nepřátelství. A protože akce budí reakci, Slotova SNS začala přirovnávat vývoj slovensko-maďarských vztahů k situaci před odtrhnutím Kosova od Srbska a požadovat, aby Bezpečnostní rada státu přijala rázná opatření.

Nová kapitola konfrontace odstartovala po letošním 21. srpnu, kdy se maďarský prezident László Sólyom chtěl vydat za řeku Dunaj, do Komárna, aby odhalil sochu maďarského krále Štefana. Slovensko jej odmítlo vpustit na své území. Sólyom přesto učinil provokativní procházku s celou suitou do půli Komárňanského mostu. V projevu, který v zastoupení u sochy přednesl maďarský velvyslanec, byl sv. Štefan označen za společného krále Maďarů a Slováků. "Ať se nikdo netváří, že Štefan je nějaký slovenský král. Pod prapory prvního uherského krále probíhala ta nejtvrdší maďarizace. My máme svého Svatopluka, oni ať oslavují svého Štefana. Na jedné straně komárňanská samospráva nemá místo pro sousoší Cyrila a Metoděje, na druhé odhaluje sochu Štefana, kterého nám představuje jako našeho krále. Komárno není další okres Maďarska, ale součást suverénního území SR a my s k tomu tak i stavíme", reagoval premiér Robert Fico. Prezident Sólyom má s podobnými výlety zkušenosti. Ať to bylo Rumunsko, Srbsko či Slovensko, vždy to skončilo ostrou výměnou názorů. Stylizuje se do role prezidenta všech Maďarů v celé Karpatské kotlině, a to jen zhoršuje vzájemné vztahy se sousedy. Je na škodu, že v tomto v Maďarsku nezaznívají kritické a varovné hlasy a víceméně jsou odleva doprava (s výjimkou Maďarské komunistické dělnické strany) všichni zajedno.

Po divadelním představení L. Sólyoma na Komárňanském mostě na sebe následky nenechaly dlouho čekat. Nejdříve někdo vhodil dvě zápalné lahve na dveře slovenského zastupitelského úřadu v Budapešti, naštěstí v noci, takže nikoho nezranily. Brzy na to se dva muži ve vozidle pokusili na náměstí Józsefa Bema vytlačit vozidlo slovenského velvyslance z vozovky a v nadávkách, kterými ho častovali, nechyběla jeho národnost. O den později byl před Slovenským institutem v maďarském hlavním městě nalezen podezřelý balíček s nápisem "bomba" a na dveřích byl připnut urážlivý protislovenský text. Ve městě Orosláni byla zhanobena slovensko-maďarská informační tabule, na kterou někdo namaloval židovskou Davidovu hvězdu a umístil dvojjazyčný text: "Ma nyelvtörvény / holnap ë?" -- "Dnes jazykový zákon / zítra?"

Jazykový zákon, který 1. září vstoupil na Slovensku v platnost, je zatím posledním dějstvím vzedmutých vášní. Maďaři protestují doma i na Slovensku. Tam SMK svezla 4 tisíce svých sympatizantů na již zmiňovaný fotbalový stadion v Dunajské Strede. Nejen z celého jihu Slovenska, ale parkovalo tu i mnoho autobusů a aut z Maďarska, Rumunska, Rakouska i Ukrajiny. Zákon byl označován za diskriminační a nepřijatelný. Vlály maďarské vlajky a vidět byly nápisy "Pryč s Trianonem". Řada demonstrací byla i v Budapešti a dalších městech. V úterý 1. září se pak v 15.00 hodin rozezvučely zvony po celém Maďarsku i všude tam, kde ve světě žije maďarská menšina -- jak uvádějí: "Na záchranu maďarského jazyka a maďarství".

Zákon o státním jazyku, jak se shodují experti, není ani zdaleka tak sporný a problémový, jako jsou maďarské reakce na něj. V zásadě řeší jen to, co každý jiný národní stát má už dávno vyřešené. Tedy používání jednotného státního jazyka. Nezasahuje do menšinových práv, ale stanovuje menšinové povinnosti. Vládě prostě není lhostejné, zda se Slovák doma ve své zemi domluví vlastní řečí.

Na oslavách 65.výročí SNP před pár dny v B.Bystrici premiér Fico k tématu poznamenal : "Slovensko bude respektovat a důstojně se chovat ke všem menšinám. Současně však očekává, že příslušníci národnostních menšin budou slovem i písmem ovládat státní jazyk a projevovat úctu ke státotvornému národu". Představitelé bulharské,chorvátské,německé, polské, rusínské a ruské menšiny vyjádřili souhlas s přijatou novelou zákona o státním jazyku a podporu jeho uplatňování v praxi. Se zákonem vyslovil souhlas i vysoký komisař pro menšiny Knut Volleaback.

Za několik dní, ve čtvrtek 10. září, se v Maďarsku, v městě Szécsény nedaleko slovenských hranic, setkají premiéři Gordon Bajnai a Robert Fico. Cílem jejich dialogu bude snížit napětí mezi jejich zeměmi a vrátit se k normálním vztahům. Nepoužívat národnostní otázku jako nástroj a téma předvolebního boje, který se zejména v Maďarsku už rozjíždí na plné obrátky. Slovensko-maďarské vztahy potřebují "restartovat". Věřme, že k tomu bude dostatek dobré vůle na obou stranách.

                 
Obsah vydání       4. 9. 2009
6. 9. 2009 Válka proti narkotikům je nemorální idiotství. Potřebujeme odvahu Argentiny
6. 9. 2009 Světová premiéra: Kapitalismus: Milostný příběh. Dnes večer! Michael  Moore
6. 9. 2009 Mikiho mementa Ladislav  Žák
4. 9. 2009 Rusové, vajíčka a kamení Alex  Koenigsmark
4. 9. 2009 Proč dnes Češi nic nedělají Petr  Kužvart
6. 9. 2009 Jak se chovají stráže na americkém velvyslanectví v Kábulu
6. 9. 2009 Vojenské umění a la Afghánistán Petr  Wagner
5. 9. 2009 Neville Chamberlain zachránil evropskou civilizaci před zničením
4. 9. 2009 Ekonomickou krizi "vyvolal zmatek mezi Londýnem a Washingtonem"
6. 9. 2009 BISka vypráví pohádku
5. 9. 2009 Veřejnost se postavila proti Murdochovi za BBC
4. 9. 2009 Křest sv. Škromíka a "finanční kolaps" ve Zlíně Miloslav  Štěrba
4. 9. 2009 Koho na ulici necháme zemřít a koho ne? Jan  Sova
4. 9. 2009 Lidé jsou schopni pomáhat
5. 9. 2009 Novinář je povinen nepřipustit, aby domněnka byla vydávána za ověřený fakt
4. 9. 2009 Válka nervů na Dunaji Karel  Klimša
4. 9. 2009 V Chile zatýkají a vyšetřují důstojníky Pinochetovy tajné policie
5. 9. 2009 Obětí operace Kondor měl být i brazilský prezident s českými kořeny J. Kubitschek Jozef Bohumil Ftorek
4. 9. 2009 Gandiniho Videokracie
4. 9. 2009 Novinář uprchl z Ruska
4. 9. 2009 NATO usmrtilo v Afghánistánu 90 lidí
3. 9. 2009 Kandidáti Štěpán  Kotrba
4. 9. 2009 A je to venku Štěpán  Kotrba
4. 9. 2009 Ústavný súd a všeobecné voľby v ČR Maroš  Zeman
4. 9. 2009 Muži se v přítomnosti krásných dívek skutečně chovají jako blbci
4. 9. 2009 Ultrapravicová BNP bude muset za členy přijímat i nebělochy
4. 9. 2009 Populární prášky proti bolesti jsou návykové
4. 9. 2009 Gluck v Mnichově Hradišti
4. 9. 2009 Jak vysoký je "limit" 5000 Kč za zdravotnické poplatky?
4. 9. 2009 Manželka nového japonského premiéra: Unesli mě vetřelci z cizích planet
4. 9. 2009 O výběru vedoucích pracovníků, neboli Proč asi nezávisle na systému nejsou odborné znalosti často kritériem pro kariéru Uwe  Ladwig
4. 9. 2009 Možná jsem nedouk... Ladislav  Žák
3. 9. 2009 Politicky nepohodlnou informaci česká média ignorují Štěpán  Kotrba
3. 9. 2009 Francouzská revoluce, Goebbels a konzervativní ofenzíva Darina  Martykánová
4. 9. 2009 Císař pán je třikrát denně u prsu Ivan  David
3. 9. 2009 Tleskám ústavnímu soudu
3. 9. 2009 Zdravotnictví "odsuzuje pacienty k smrti"
3. 9. 2009 Špinavé tajomstvo Lockerbie Matúš  Holý
3. 9. 2009 Dojmy z prvního dílu seriálu ČT Vyprávěj Ladislav  Brzobohatý
3. 9. 2009 Vyprávěj, ale nekecej! František  Řezáč
3. 9. 2009 Lékaři z CIA "experimentovali na lidech"
3. 9. 2009 Přeci nebudeme zase odcházet za hranice
3. 9. 2009 Ústavní spiknutí Občanských hnutí? Jan  Hradil
2. 9. 2009 Kde byl včera mluvčí Ústavního soudu? Ve frontě na podporu? Michal  Spáčil
1. 9. 2009 Hospodaření OSBL za srpen 2009