Mezi vládnoucími konzervativci a liberálními demokraty došlo k rozkolu ohledně toho, jak přísně soudit výtržníky

18. 8. 2011

čas čtení 1 minuta

Dva nejvýznamnější britští právníci naléhavě varovali před příliš přísnými rozsudky výtržníků z minulého týdne. Rozkol v britské vládě ohledně toho, jak reagovat na výtržnosti z minulého týdne, se dramaticky prohloubil.

Lord Macdonald, který byl šéfem prokuratury v Anglii a ve Walesu po dobu pěti let, varoval, že anglické soudy riskují, že "houfně přijdou o smysl pro proporce", protože vydávají rozsudky, jimž chybí "lidskost i spravedlnost".

Jiný liberální demokrat, lord Carlile, právník, který byl až do letoška nezávislým poradcem vlády pro strategii proti terorismu, varoval před zasahováním ministrů do justičního procesu a zdůraznil, že "naplnění věznic" nezabrání budoucím problémům.

Historikové se bouří proti plánům ministra školství "ukazovat v dějepise významnou světovou roli Británie"

18. 8. 2011

čas čtení 1 minuta

Čelní britští historikové se vzbouřili proti plánům konzervativního ministra školství Michaela Govea na to, jak by se podle něho měl od nynějška v britských školách učit dějepis. Varují, že Gove chce proměnit dějepis v propagandu.

Gove se vyjádřil, že by školy měly "oslavovat vynikající roli těchto ostrovů ve světové historii" a líčit Británii jako "pochodeň svobody, kterou by měli jiní napodobovat".

Agentura Standard & Poor's nehodlá měnit rating Francie

18. 8. 2011

čas čtení 1 minuta

Ratingová agentura S&P oznámila, že "důvěřuje" v možnost zachování francouzského ratingu AAA, a to kvůli "stabilní" perspektivě. Řekla to dnes představitelka evropské divize agentury pro frankofonní oblasti německé stanici RTL.

Homosexuálové jdou lidem na nervy, protože se stávají zástupným problémem

18. 8. 2011

čas čtení 2 minuty

Reaguji na váš společný článek v BL o poslanci Jandákovi, píše čtenář Milan Javůrek. Začnu od konce - pane Čulíku, Vaše poznámka v závěru o socialistické rovnosti je opravdový stihomam, navrhuji Vám zamyslet se nad sebou. Obávám se, že dva oba vůbec nic nechápete.

Není to trochu jinak - není náhodou obyčejný člověk (mezi které se počítám) zcela obyčejně zhnusený tím, že místo kvalifikovaného a slušného řešení otázek naší budoucnosti se o těchto věcech raději nemluví, aby si to hoši nahoře mohli uplést podle svého a nikdo jim do toho nekecal. A my jsme místo toho zahlcováni podobnými blbostmi a pseudosenzacemi, jako byl průvod homosexuálů.

Udělej si sám

18. 8. 2011 / Jan Čulík

čas čtení 2 minuty

Jsou skutečně homosexuálové v české společnosti dnes nenáviděni (anebo aspoň některým lidem nesympatičtí) protože se o nich mluví v médiích příliš často? Je skutečně jediným zdrojem nepřátelského postoje mnoha Čechů vůči Romům představa, že se jim dostává výsad, jaké nemá ostatní obyvatelstvo?

Je údajný záporný postoj většinové společnosti vůči menšinám, které žijí v Česku, skutečně dán tím, že o nich média příliš mnoho mluví a zanedbávají tak skutečně vážné problémy, jakými jsou vymahatelnost práva a politická a ekonomická strategie vlády?

Blíží se světový mír?

18. 8. 2011

čas čtení 3 minuty

Joshua Goldstein, profesor mezinárodních vztahů na American University, argumentuje v časopise Foreign Policy, že je na světě daleko míň válek než kdykoliv předtím.

Ještě se daří korupci v Afghánistánu, ale konec je skoro na dohled

18. 8. 2011 / Miloš Kaláb

čas čtení 10 minut

Většina článků na téma Afghánistánu je vlastenecká, což znamená, že čtenáře seznamují s úspěchy akcí NATO a zejména s úžasným přínosem kanadských vojáků i civilistů k přeměně této země na "mladou demokracii". Nyní nás ale seznámil reportér William Marsden (The Ottawa Citizen) s tvrdou skutečností, že je rozsáhlá korupce součástí běžného života v Kábulu. Jiným problémem je negramotnost místních vojáků.

Assad: Vojenské operace byly "zastaveny"

18. 8. 2011

čas čtení < 1 minuta

Syrský prezident Bašár al-Asad sdělil generálnímu tajemníkovi OSN Ban Ki-moonovi, že vojenské operace proti protestujícím byly "zastaveny", oznámil mluvčí OSN Farhan Hak.

Španělé protestují proti nákladné návštěvě papeže

18. 8. 2011

čas čtení 2 minuty

Před dnešní papežovou návštěvou v Madridu u příležitosti Světového dne mládeže tisíce Španělů vyšly do ulic, aby protestovali proti nákladné návštěvě, na kterou bude vynaloženo 50,5 milionu euro. Demonstranti se střetli s poutníky i s policií.

USA a Egypt zrušily společné manévry

18. 8. 2011

čas čtení < 1 minuta

Mluvčí CENTCOMu major T.G. Taylor oznámil, že Spojené státy a Egypt zrušili rozsáhlé společné manévry "Bright Star" plánované na závěr tohoto roku. Důvodem jsou politické změny a nepokoje v Egyptě.

Historici tvrdí, že Japonsko nekapitulovalo kvůli Hirošimě

18. 8. 2011

čas čtení 5 minut

Tsuyoshi Hasegawa - vysoce uznávaný historik z univerzity v Kalifornii - shromáždil přesvědčivé důkazy, že kapitulaci Japonska na konci druhé světové války nezpůsobil americký jaderný útok na Hirošimu a Nagasaki, ale vstup Sovětského svazu do války v Tichomoří. Jeho argumentace vyvolává podle listu Boston Globe nové morální otázky ohledně útoku na Hirošimu a Nagasaki a také otázky ohledně efektivity jaderného odstrašení, které bylo základním kamenem vojenské strategie v poválečném období.

Rozhodnutí prezidenta Trumana zaútočit na Japonsko jadernými zbraněmi je už dlouho zdrojem kontroverze. Mnozí argumentují, že útoky na civilní obyvatelstvo nejsou nikdy ospravedlnitelné.

Rusové utíkají do Číny

18. 8. 2011

čas čtení 1 minuta

Ještě před pár lety bylo nepředstavitelné, aby se půl milionu Rusů přestěhovalo do Číny. Emigrují nejen byznysmeni, ale utíkají i penzisté a studenti.

Vytvářejí ruští liberálové rusofobní mýty?

18. 8. 2011

čas čtení < 1 minuta

Za posledních pět let se do Číny vystěhovalo nějakých 500 - 600 tisíc Rusů. Tvrdí to ruská opozice - a stejná čísla figurují v čínském tisku, píše se v článku převzatém z z ruského liberálního týdeníku Novaja gazeta. kde figurují? ptá se Tibor Blažko a poukazuje na tyto odkazy:

Píšou ruští liberálové pro časopis Foreign Policy?

18. 8. 2011 / Karel Dolejší

čas čtení 1 minuta

Je zvláštní, jak všechny kritické zprávy o Rusku jsou vždy vzápětí interpretovány podle nějaké teorie spiknutí. "Ruští liberálové" prý podle Tibora Blažka vytvářejí "rusofobní mýty", když upozorňují na rostoucí počet emigrantů do Číny. O sílícím proudu ruských emigrantů mířících tímto směrem však psal časopis Foreign Policy již v roce 2009. Konkrétně se v článku Joshe Kucery píše například o imigrantech v čínském městě Suej-fen-che, mj. bývalém reportérovi vladivostocké televize Stanislavu Bystrickém, inženýrovi v oblasti environmentálních technologií, který je jmenován jako "Viktor" a žije v Číně i s manželkou, a dalších osobách. Nezaujatý člověk nemá žádný důvod zpochybňovat fakt, že zatímco v ruských oblastech Sibiře "chcípl pes", existuje tam masivní korupce a nejsou tam prakticky žádné příležitosti, v Číně to vypadá přece jen o dost lépe.

Loupež za bílého dne narazila na noční loupení

17. 8. 2011

čas čtení 4 minuty

Stále slyším srovnání mezi nepokoji v Londýně a v dalších evropských městech - rozbíjením oken v Athénách nebo podpalováním aut v Paříži. A jsou tu jistě paralely: Jiskra vyvolaná policejním násilím, generace, která má pocit, že se na ni zapomnělo, napsala pro The Nation Naomi Kleinová.

Požáry jako nový fenomén života Čechů

17. 8. 2011 / Miloslav Štěrba

čas čtení 2 minuty

Majetková tsunami polistopadového vývoje odplavila za kopečky předměty normálně těžké, tedy rodinné stříbro, a nadhodnota, kterou generuje ekonomika, tak mizí v kapsách majetných cizinců a jejich vážených bank a korporací. Také se vyprázdnily obzory české a moravské krajiny. Kde jindy stály komíny cukrovarů, pece skláren, zásobníky mlékáren, ruší horizont naší zaslíbené země jen otáčející se pracky větrníků.

Depardieu se "vymočil v letadle do uličky"

18. 8. 2011

čas čtení 1 minuta

Jedna cestující si stěžovala, že její letadlo z Paříže do Dublinu mělo téměř dvě hodiny zpoždění poté, co se herec Gérard Depardieu vymočil před startem do uličky.

Francouzský rozhlas Europe-1 odvysílalo rozhovor s cestující, identifikovanou jen jménem Daniele. Žena svědčila, že Depardieu přišel do letadla opilý a oznámil: "Musím se vychcat, musím se vychcat." Řekla, že posádka letadla mu nařídila, aby zůstal během startu sedět, "a tak on vstal a vymočil se do uličky".

Jandák by měl odejít do nějaké lidové fašistické strany jadrného projevu

17. 8. 2011 / Boris Cvek

čas čtení 2 minuty

Nečekal jsem, že se nějaký představitel normální parlamentní strany (kam nepočítám VV) zastane Ladislava Bátory. Ale stalo se, udělal to Vítězslav Jandák v Parlamentních listech. Jandák byl podle wikipedie již členem KDU-ČSL a ODS. Dnes je ve Sněmovně za ČSSD a podle rozhovoru v Parlamentních listech mu připadá, že si ČSSD vede špatně a měla by dělat "lidovou" politiku. Myslím, že Vítězslav Jandák by měl odejít do nějaké "lidové fašistické strany jadrného projevu", kterou ne a ne najít.

Jandák o sobě říká, že je hrdý národovec, zastává se "tradičních hodnot" a také hradního Hájka, který prý má právo na názor, že homosexuálové jsou devianti.

Jandák samozřejmě nechápe, že problém není Hájkovo právo na názor, názory ať si má, jaké chce, problém je v tom, že člověk s takovými názory by neměl reprezentovat prezidenta České republiky.

Nevím, v čem je Jandák ještě sociálním demokratem, neboť sociální demokraté se všude na Západě homosexuálů zastávají a od echt pravice bátorovsko-hájkovského typu dávají ruce pryč. Vždyť dokonce i k pravici se hlásící ministr Kalousek nebo poslanec Šťastný cítili potřebu se od takové echt pravice distancovat.

Jandáka by si tedy mohl Bátora pozvat do příštích "Hovorů na pravici" jako panelistu. Vyjímal by se tam ldokonale.

Michal Semín by mu pak mohl podle římskokatolické mravouky z 19. století vysvětlit, co jsou to ty "tradiční hodnoty" (zákaz svobody vyznání, zákaz rozvodů, zavedení mravnostní policie, odmítnutí volebního práva ženám a nemajetným atd.).

Jandák: ČSSD hrozí, že prosere volby. Líbí se mi Bátora

Pozn. JČ: Považuju za hodně deprimující, že tzv. "veřejný diskurs" v ČR řeší "vážně" tyto nehoráznosti a že jsou lidé, kteří jsou schopni veřejně říct, že homosexuálové jsou devianti.. Česká republika se tím vyřazuje ze společenství civilizovaných národů a přičleňuje se tím k zemím třetího světa, kde se homosexuálové popravují či kamenují. Je to ostuda, že v ČR ovládají veřejný diskurs primitivové, kteří neváhají tyto nehoráznosti tvrdit. Obávám se, že kdyby se to přeložilo do jiných jazyků, mezinárodní pověst ČR by výrazně poklesla. Je to varující. Odkud se to bere? Má to snad nějakou souvislost s bolševickým požadavkem, že "všichni musíme být stejní" a "držet jednotný krok"?

Britský premiér souhlasí s tvrdými rozsudky

17. 8. 2011

čas čtení 1 minuta

V úterý byli odsouzeni dva mladí muži na čtyři roky za to, že umístili na facebook stránky, vyzývající k výtržnostem. Vyvolalo to kritiku od řady poslanců, právníků a aktivistů v oblasti soudnictví. Jak uvedl reportér televize BBC pro právní záležiosti ve středu v poledne, pozoruhodné jsou také nedůslednosti v rozsudcích - u některých soudů dostane obviněný pouze varování, u jiných za tentýž čin ho odsoudí na čtyři roky.

Britský premiér David Cameron však ve středu zdůraznil, že je správné, že soudy vysílají do společnosti "tvrdý signál". Zdůraznil: "Je na soudech, aby samy rozhodovaly o rozsudcích, rozhodli se vysílat tvrdý signál a je velmi dobré, že to dělají."

Avšak bývalý předsda Asociace trestních právníků, soudce Paul Mendelle, řekl v rozhlase BBC: "Když se lidé zapletou do něčeho, kdy jednají netypicky, všichni podobně, hrozí nebezpečí, že se soudy samy stanou obětí kolektivní hysterie. Ve snaze uspokojit náladu veřejnosti vydávají rozsudky, které jsou příliš tvrdé."

Podrobnosti v angličtině ZDE

FINANČNÍ PŘÍSPĚVKY BRITSKÝM LISTŮM MOBILEM

Hodně klesající tendence

2. 4. 2012

čas čtení < 1 minuta

V červnu 2011 jsme zprovoznili pro vaše pohodlí možnost přispívat na provoz Britských listů dobrovolným předplatným prostřednictvím mobilního telefonu. Informace o tom, jak to dělat, jsou ZDE. Zároveň je samozřejmě možné přispět finančně na provoz BL na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Zdá se však, že možnosti a ochota čtenářů finančně přispívat na provoz deníku, který každodenně čtou (čtenářů je měsíčně cca 350 000) prokazuje silně klesající tendenci. Jenže provoz listu z něčeho uhradit musíme. Nepodporují nás ani velcí kapitalisté, ani velcí antikapitalisté. Nezávislost a existenci si uchováme pouze, pokud si udržíme podporu čtenářské obce.

33 minut Bedřicha Moldana

17. 8. 2011 / František Řezáč

čas čtení < 1 minuta

Na závěr kácení, blokády, diskusí a policejních zásahů je třeba poděkovat ČT24 za úterní Hyde park s panem Moldanem. Jeho renomé snad přiměje zastánce "zelené Šumavy" k zamyšlení, alespoň. Dobrák Moldan si myslí, že není nikdo ve stranách sporu, kdo by chtěl Národní park Šumava zrušit. V záběrech z demonstrace v Modravě pro kácení nelze ovšem přehlédnout transparent s heslem: Šumavu nedáme, radši *NP zbouráme*.

Při diskusích se zastánci kácení na Ptačím potoce jsem vždy dospěl k závěru, že když se jim vysvětlí, co je národní park a oni to pochopí, jsou opravdu, tak jako "místní obyvatelé", pro zrušení. Ono to možná dopadne hezky česky: My park jako necháme, fakticky ho zrušíme...

Dva mladíci odsouzeni ke čtyř letům vězení za to, že umístili výzvu k výtržnostem na Facebooku

17. 8. 2011

čas čtení 1 minuta

Dva mladí muži, kteří umístili na Facebooku výzvu k výtržnostem ve svých městech, byli u soudu v Chesteru odsouzeni na čtyři léta do vězení, i když na výzvy nikdo nereagoval.

Jordan Blackshaw, 20, vytvořil na Facebooku "událost" nazvanou "Násilnosti v městě Northwich" pro noc z 8. srpna, ale na místo schůzky kromě policie nepřišel nikdo. Blackshaw byl okamžitě zatčen.

Perry Sutcliffe, 22, z Warringtonu vytvořil na svém Facebooku v ranních hodinách 9. srpna webovou stránku s názvem "Výtržnosti ve Warringtonu". U soudu svědčili městští činitelé, že to ve městě vyvolalo paniku. Když se Sutcliffe dopoledne probudil s kocovinou, stránku zlikvidoval a omluvil se s tím, že to byl vtip. Jeho zpráva byla rozšířena mezi 400 jeho kontaktů na Facebooku, ale k žádným výtržnostem nedošlo.

Poločas rozpadu

17. 8. 2011

čas čtení 1 minuta

V době dvacátého výročí založení by mělo SNS místo přehlídek počítat vážné ztráty. Ázerbajdžánský prezident Ilcham Alijev na summit v Dušanbe v termínu 2.-3. září nepřijede. Předpokládá se, že příčinou jsou nepovedené rozhovory o Karabachu, které měl Alijev s Medvěděvem v Soči. Experti hodnotí tento krok jako signál Moskvě - Rusko v očích partnerů přestává být prostředníkem zvládání konfliktů. A co více, je obviňováno z rozdmýchávání hospodářských válek s cílem dosáhnout pro Kreml výhodných ekonomických a politických dohod. Takový názor vyjadřují především země GUAM (Gruzie, Ukrajina, Ázerbájdžán, Moldávie).

Léčba pouštěním žilou

17. 8. 2011

čas čtení 3 minuty

Diskuze kolem neexitující penzijní reformy je pouze kouřová clona, která má dovolit vládě sáhnout na nepřímé daně. To, že vláda nejprve vyrukovala s jednotnou sazbou DPH nemravné výše a při té příležitosti diskutovala penzijní reformu jenom zastiňuje fakta o daňovém systému České republiky, píše Martina Kotyková, která je členkou CV KDU-ČSL.

Odpověď na ekonomické, finanční a politické problémy leží na dosah

17. 8. 2011

čas čtení 7 minut

Již příliš dlouho se svět utápí v marném hledání východisek z prohlubujících se problémů a krizí, které již zasahují téměř každou oblast našeho života. Protože jsme si zvykli měřit všechno pomocí peněz, vzbuzují největší obavy krize finačního a ekonomického systému. Vidíme ale také úpadek politického systému, který není schopný řešit už ani své vlastní problémy, natož problémy svých občanů. Všechny současné krize mají však společné kořeny, míní čtenář Jan Vacek.

Dodržování lidských práv je ohroženo dokonce i v Kanadě

17. 8. 2011 / Miloš Kaláb

čas čtení 10 minut

Kanadští i jiní západní politici nikdy neopomenou připomenout svým hostitelům v zeměpisně odlišných zemích jako v Číně, na Kubě a v celé řadě dalších zemí, aby ve svých zemích konečně začali dbát na dodržování lidských práv. Je to tak jednoduché - dáme vám seznam lidských práv, tak je dodržujte!

Ve skutečnosti to není jednoduché ani v Kanadě. Vždycky se najde někdo, komu se nedaří dodržovat lidská práva, když se jedná o jiné lidi, byť ve vlastním národě.

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL za červenec 2011

7. 8. 2011

čas čtení 1 minuta

V červenci 2011 přispělo finančně na Britské listy 222 osob bankovním příkazem celkovou částkou 50 484.75 Kč. (V polovině června jsme zpřístupnili čtenářům možnost přispívat dobrovolným předplatným prostřednictvím mobilního telefonu, jeho vyúčtování bude zveřejněno v přehledu hospodaření za srpen, kdy se dobrovolné předplatné z června objeví na účtě OSBL.) Na kontě Britských listů v Raiffeisenbance jsme měli 30.6. 2011 částku 90 268.90 Kč. Na internetovém účtu Paypal máme nyní

28287