Bhuttová o bin Ladinovi: Bylo to skutečně jen přeřeknutí?

6. 1. 2008 / Jan Čulík

Souhlasím, že Al Džazíra není svatá, BBC, není svatá ani Guardian není svatý, Pracují v nich omylní lidé. Jenže to, co píše Štěpán Kotrba ve svém článku je, bez důkazů, jen další variací na konspirační teorie. Kdyby býval Tomáš Krček ve svém článku pouze upozornil na to, že se Bhuttová v rozhovoru s Frostem zmínila, že je Usáma bin Ladin mrtev, že na to Frost vůbec nereagoval a že BBC z rozhovoru tuto inkriminovanou větu odstranila, bylo by to v pořádku. Spekulovat však bez důkazů o tom, že "protože Bhuttová řekla, že byl bin Ladin usmrcen, byla zavražděna" - je, promiňte, konspirační teorie. Daleko pravděpodobnější vysvětlení je to, že celá záležitost byla prostě chybou - a tohoto vysvětlení by se soudnější jedinci měli přidržovat do doby, než budou k dispozici jiné důkazy, případně potvrzující opak.

Naproti tomu, co naznačuje Štěpán Kotrba, že totiž mohlo jít o dalekosáhlé spiknutí, chci připomenout postřeh dr. Johna Dunna, mého bývalého šéfa na Glasgow University a dlouholetého analytika sovětských a ruských poměrů. Ten kdysi poukázal na to, že hlavním rozdílem mezi komunistickými, případně postkomunistickými zeměmi na jedné a zralejšími západními demokraciemi na druhé straně je nepropojenost nerůznějších společenských zájmů. Západní společnosti jsou podle Dunna charakterizovány hermetickým oddělením zájmových oblastí různých skupin. Proto většinou nelze nic dlouho utajit, protože dříve nebo později někdo z konkurenční skupiny věc prozradí.Neexistuje všeobsáhlé mocenské spiknutí tak, jak tomu bylo za komunismu v sovětském bloku a jak to často přežívá v některých postkomunistických zemích.

Ovšem, jak správně na to poukazuje Tomáš Krček, pracovníci médií mohou být líní, zbabělí, neprofesionální. Zde je dnes velkou výhodou, že pracují pod démotickým dohledem internetu, jenže záporným aspektem při tom je, že "lidový internet" rád v nevysvětlených věcech propadá romantickým konspiračním teoriím.

Celá "aféra" má totiž charakteristické rysy chyby, nezájmu a neprofesionality médií i politiků, a naznačuje, že šlo nejspíše od Bhuttové o přeřeknutí. Tak zaprvé:

Pokud by Bénazír Bhuttová opravdu chtěla upozornit svět na to, že byl Osama bin Ladin zavražděn, udělala by to samozřejmě jinak, než že by jen tak mimochodem kdesi ke konci televizního rozhovoru se o věci zmínila. Vydala by tiskové prohlášení, pokaždé, kdy by dostala příležitost k rozhovoru v médiích, by o této věci začala hovořit jako první. Tak by z toho udělala téma dne.

V rozhovoru s Davidem Frostem z 2. listopadu pro televizi Al Džazíra hovoří Bhuttová s moderátorem po prvním pokusu o atentát po jejím návratu do Pákistánu, při němž zahynulo skoro 150 lidí, o tom, kteří lidé ji chtějí zavraždit. Vyjmenovává tři osoby, mimo jiné Ahmeda Omara Saeeda Sheikha, a vypočítává lidi, které tito muži zabili. Když hovoří o Sheikhovi, dodá, ve vedlejší větě, jen tak mimochodem, "který usmrtil Usámu bin Ladina". Sir David Frost na to vůbec nereaguje.

Možná to byl chybný úsudek, ale skutečnost, že tak brizantní informaci uvedla Bhuttová v rozhovoru tak okrajovým způsobem, vyvolal nutně v mysli každého editora konfliktní signály. Každý editor musel usoudit, že se Bhuttová přeřekla. Celou věc ještě zhoršil David Frost, když mu zřejmě tento jen tak mimochodem pronesený výrok unikl - měl okamžitě zbystřit sluch a říci Bhuttové: Cože? To myslíte opravdu vážně?

Důsledkem byl z profesního hlediska naprosto neprofesionální rozhovor. Je zajímavé, že každá mediální neprofesionalita - zaškobrtnutí při sdělování komunikace - okamžitě vyvolává konspirační teorie,

Co měl s tím rozhovorem editor v BBC udělat? Vysvětlení editora internetových stránek BBC, že pod časovým tlakem inkriminovanou větu vyškrtl, působí přesvědčivě, totiž proto, že střih byl proveden tak neprofesionálně. Editor potřeboval střih něčím zakrýt (bez toho by po vystřižení věty o bin Ladinovi hlava Bhuttové poskočila; jenže televizní rozhovory se často vysílají ve zkrácené, sestříhané verzi; poskakování mluvící hlavy se buď v tom případě přijímá, jako že na tom místě byl střih, anebo televize spojují sestřihaný materiál krátkými prolínačkami). Tento editor BBC "přelepil" střih "mrtvolkou" záběru Davida Frosta. Udělal to tak špatně, že bylo zjevné, že záležitost vůbec nepovažuje za důležitou, a tak to odflákl. Střih se dal přece zakamuflovat daleko efektivněji - stačilo zkopírovat z pohyblivého záběru Davida Frosta odkudkoliv z rozhovoru dvě tři vteřiny a jimi střih v řeči Bénazír Bhuttové zakrýt. To, že se nikdo neobtěžoval něco podobného udělat, mi naznačuje, že celá záležitost je prostě jen trapnou, kumulovanou neprofesionalitou.

Na věci podle mě není zajímavé to, že BBC takto neobratně inkriminovanou větu vystřihla.

Na celé záležitosti je především zajímavé, proč David Frost na výrok Bhuttové o tom, že je Usáma bin Ladin údajně mrtvý, nereagoval. To je klíčem k celé záležitosti, jsem však téměř stoprocentně přesvědčen, že nereagoval, protože věc přeslechl, a věc přeslechl, protože se Bhuttová pravděpodobně přeřekla - kdyby bývala chtěla říct světu, že bin Ladin je mrtev, udělala by to samozřejmě daleko efektivněji. Čelní světoví politikové, jako ona, mají přístup do médií. Bhuttová byla miláčkem Západu, měla blízké přátele mezi čelnými světovými novináři, nebyla polosenilním bývalým italským premiérem.

Klíčem k celé věci tedy nutně je to, proč David Frost nereagoval a proč televize Al Džazíra za věcí dál nešla - rozhovor bez další analýzy odvysílala. To je taky neprofesionální. Především Al Džazíra se měla Bhuttové zeptat, co tou nenápadně odhozenou vedlejší větou o Usámovi měla na mysli. Totéž měla konec konců udělat i BBC, avšak: byl to převzatý materiál a kromě přepracovaného editora internetových stránek BBC si zřejmě výroku Bhuttové nikdo nepovšiml. Chyba, neprofesionalita.

Obrátil jsem se v této věci s dotazem na Davida Frosta i na Al Džazíru - velmi však pochybuji, že oba odpoví. Frost je "světová celebrita" a i když je v osobním styku velmi přátelský a příjemný, nikdo nerad veřejně přiznává, že ve své novinářské práci udělal chybu. Totéž se týče Al Džazíry, jimž debata o této věci kdesi ve střední Evropě může být naprosto ukradená. Ale uvidíme.

Vytisknout

Obsah vydání | Pátek 4.1. 2008