2. 3. 2011
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
2. 3. 2011

STŘEDEČNÍ KRITICKÝ BLOC-NOTES:

Stoletý Vávra, Nokturno a Králův projev

Uznání. Komu čest, tomu čest. Říkám si ale, kdo vlastně ocení, když je někdo na úrovni? Kdo nakonec rozhodne, že je někdo třeba zašlapán? Kdo bude povýšen, a kdo ponížen? Ano, v dnešním poněkud opožděném prvním souhrnu novoročních "bloc-notes" se pokusím některé věci připomenout. Aktualita ale volá...

Narozeniny/ Otakar Vávra. Kdysi se věk 100 let zdál nedostižný. V pokročilém stádiu civilizačního rozvoje to ale za chvíli bude věk běžný. Stále žijí bojovníci Velké války, té tzv. 1. světové války, tak proč by nemohl žít a dožít se 100 let i český režisér? Český režisér Otakar Vávra, který všechno prožil, že je z něho opravdu pamětník (a zlí jazykové tvrdí, že hlavně "přežil") oslavil v pondělí ohňostrojem v pražském Mánesu výročí - a přišel mu blahopřát houf obdivovatelů.

Nebudu ty zástupy jmenovat, na fotografiích jsem viděl jenom herce Jaromíra Hanzlíka, který panu režisérovi přinesl kytici. Sám jsem tam nebyl. Co bych tam také dělal, že?

V rádiu se proti němu ozval pouze věčný kverulant Vladimír Just, který se ho pokoušel zostudit. Ne, nic ve zlém... Dokonce i jindy sršatý kritik Just se při pondělku trochu zajíkl, když si uvědomil, že kydat hnůj na oslavence je věru nevděčný úkol. Vždyť přece Vávra pamatuje... ano, skoro všechno, co se tu v tomto státě (respektive režimech) kdy stalo. Nějaký čas jsem ho pravidelně potkával v pražské kavárně Louvre na Národní třídě, kam chodil na polévku. Od té doby ale, co chodím do kaváren brněnských, mi nějak zmizel z očí. Ale musím tu podotknout, že ať už si o něm myslí kdo chce, co chce, jedno mu upřít nelze.

Měl a má smysl pro byznys. Nebo je to jen zásluha jeho agilní choti? Při žádosti o rozhovor s ním, a to je velké tajemství, počítejte s tím, že vám 20000 Kč nebude stačit. "Už něco pamatuji," opakuje. Třeba ale nyní slevil, když jsou ty narozeniny, možná i o 100%. Ale možná také ne... Vávra prostě stoupá v ceně. Pokud se kdy někdo dožije tolika let, je opravdu zajímavé sledovat, že se tím vlastně stírá vše, co o něm bylo kdysi řečeno. Při soupisu úmrtí v posledních dnech a týdnech (Arnosšt Lustig,Věra Jirousová,Anni Girardot) je vlastně největší ctností - se dožít.

Kniha / Nokturno. Pročítám nyní knihu Nokturno. Autorem je další zasloužilý, nikoliv režisér, nýbrž scenárista a spisovatel, Zdeněk Mahler. K němu mám trochu shovívavější postoj, i když i on se dočkal mnoha zneuznání, i mnoha poct. Nemá smysl se k tomu vracet -- kdo ví, ten ví. A jeho dílo už dávno vstoupilo do síně české slávy. Dokonce i mezi České lvy Petra Vachlera.

Před časem cvakla ale poslední klapka na filmu, který vznikl podle této předlohy, a když jí tak listuji, zůstávám v úžasu, co to může být vlastně tzv. literární scénář. Spisovatel Mahler napsal, a vyšlo to před 10 lety v nakladatelství Primus, vynikající encyklopedii lidských (nebo českých?) mravů na půdorysu jedné vesnice -- ano, jde o slavné Lidice. Ale je to napěchované mnoho postřehy a charketry nad rámec věci.

Mahler, žijící klasik českého myslitelství, ale především zručný nakladač se slovy a obrazy -- co se slovy a obraze, s metaforami -- umí před vámi vykouzlit scenérii, aniž by rezignoval na vaši představivost. Je to ryzí minimalista, ale tragédii nakopne jako herku i s povozem. Jsem sám ovšem zvědav, co zůstalo z jeho předlohy v dlouho očekávaném filmu Lidice, který co nevidět uvidíme na plátnech kin. Ještě v létě se kolem něho děly věci. I casting praskal ve švech, neboť musela vypomoci i velká obec statistů, kteří se náhle jako blanické vojsko probudili, aby nastoupili na Kladensko v průvodu. Na filmu se vystřídaly různé štáby -- ten poslední na čele s režisérem Petrem Nikolaevem to asi už dotáhne do vítězného konce.

Film / Králův projev. Do českých kin snad už brzy vstoupí Oscarem oceněný snímek Králův projev režiséra Toma Hoopera (King's speech, 2010). Viděl jsem ho v předpremiéře, a musím říct, že uznání, jež se mu dostalo, plně sdílím. Velmi uměřený snímek o lidské síle a slabosti, jak se mi to jeví, má sice trochu patetické vyznění, ale je to rozhodně pravděpodobnější, než podobné rádoby filmy -- naposledy snad český pokus Kawasakiho růže (Hřebejk-Jarchovský). Král, a v tomto případě Jiří II. v podání výjimečného Colina Firthe vás dojme, ale i usadí do křesla.

Velmi umně rozehraný duel mezi budoucím králem a jeho logopedem v podání Geoffreye Rushe je naprostým mistrovským koncertem. Máte-li slabost pro knížete Schwarzenberga, nebudou vám stačit kapesníky, abyste všechny slzy, které vám budou kanout z očí, dokázali usušit. Škoda, že nebyl kníže rakousko-švýcarsko-český angažován. Nicméně, a bez ironie, tu musím poznamenat, že osud mocnářství v rukou koktavého Bertieho se mi zdál trochu jistější, než Česká republika pod kuratelou spícího Karliho. Je to možná otázka vkusu a zemského vlastenectví, ale tak to vidím.

Ale vážně. Pozoruhodných výkonů je tam více, mimořádně kvalitně byly vedené zvláště dětské postavy, ale ani kamera a střih tu nezůstaly na chvostu uznání. Zrodil se zkrátka film, který překvapil -- kdo by to byl řekl, že nevyhraje třeba ten tolik protlačovaný o facebooku nebo ten o tom horolezci (jak se jmenoval?), co si uřízl tu ruku na skále?

                 
Obsah vydání       2. 3. 2011
2. 3. 2011 Tucet bludů Drábkovy penzijní reformy Jan  Keller, Jiří  Šteg
2. 3. 2011 Herald Scotland: "Univerzitní profesoři tvrdě útočí na univerzitní management"
2. 3. 2011 STŘEDA
Diplomatické mezihry
2. 3. 2011 Malá hilsneriáda a malý Václav Masaryk Štěpán  Steiger
2. 3. 2011 Británie ruší podporu chudým zemím, bude financovat jen bezpečnostní projekty
2. 3. 2011 Jak vydělávat na masakrech i lidské naivitě Štěpán  Kotrba, Jiří  Kramář
1. 3. 2011 Kaddáfího vraždění v Libyi je reálné Jan  Čulík
2. 3. 2011 Západní státy nemají morální právo intervenovat nikde na světě Daniel  Veselý
2. 3. 2011 Stoletý Vávra, Nokturno a Králův projev Josef  Brož
1. 3. 2011 Michael  Marčák
2. 3. 2011 Postaví se Duka za ducha (dějinného pokroku)? A co my? Tomáš  Koloc
2. 3. 2011 Atraktivity Tomáš  Koloc
2. 3. 2011 Připomenutí: F. R. Čech o korupci a tunelování, 1997
2. 3. 2011 Lži o důchodech a DPH -- nepochopení, nebo sprostý podvod? Josef  Mrázek
2. 3. 2011 Statisícové odměny -- zdroj závisti, anebo běžný plat?
2. 3. 2011 Výzva na obranu knih
2. 3. 2011 Když se dva perou, třetí pláče Jan  Kubalčík
2. 3. 2011 Pozvánka na jednání Okresního soudu v Novém Jičíně
1. 3. 2011 ÚTERÝ
Doutnající požár
1. 3. 2011 Korektivismus podle Klause Milan  Daniel
1. 3. 2011 Bude následovat v ČR úplný úpadek školství? Boris  Cvek
1. 3. 2011 Západ možná zasáhne vojensky v Libyi
1. 3. 2011 Útočí Halík na prezidenta jménem celé katolické církve? Jana  Volfová
1. 3. 2011 Úpadek české politiky Miloslav  Štěrba
1. 3. 2011 Příběh s poučením o Topolánkovi v nebi Vojtěch  Merunka
1. 3. 2011 Proč nevyhlašovat bezletovou zónu nad Libyí
1. 3. 2011 Tři reformy jednou ranou Martin  Fassmann
1. 3. 2011 V demokracii je normální prezidenta kritizovat Boris  Cvek
1. 3. 2011 Vzplane v USA třídní boj? Vít  Klíma
1. 3. 2011 Může se Francie vzbouřit? 58 % dotazovaných odpovídá ANO. Karel  Košťál
19. 2. 2011 Hospodaření OSBL za leden 2011