14. 6. 2005
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
14. 6. 2005

Jak by měla vypadat evropská "Ústavní smlouva"

text anonymního autora otištěný v rubrice názorů čtenářů v The Telegraph 5. 6. 2005 přeložil Thomas Haas

Vzhledem k tomu, že občané Francie a Nizozemska zamítli hlubší evropskou integraci, a vzhledem k tomu, že evropské vlády argumentovaly během ratifikačních kampaní tím, že odmítnutí Návrhu ústavy pro Evropu znamená ve svém důsledku odmítnutí celého evropského projektu, a zejména vzhledem k tomu, že evropské vlády jsou pevně odhodlány se zachovat v duchu své vlastní logiky,

my, vlády 25 členských států Evropské unie JSME ROZHODNUTY odvolat projednávaný Návrh smlouvy ustanovující Ústavu pro Evropu a zároveň rušíme Smlouvy zakládající Evropské Hospodářské Společenství (EEC), Euratom a Smlouvu o Evropské unii, a všechny z nich vycházející smlouvy a dohody.

Na jejich místě ZAKLÁDÁME Evropské společenství založené na následujících principech:

I. Evropské společenství bude sdružením demokratických evropských států spolupracujících pro vzájemný prospěch.

II. Pravomoce společných evropských institucí budou omezeny na záležitosti přesahující hranice jednotlivých členských států a na ty oblasti, kde akce jednoho členského státu má přímý dopad na záležitosti v jurisdikci jiného členského státu. Mezi těmito věcmi jsou: obchod mezi členskými státy (nikoliv ale obchod s třetími zeměmi), přeshraniční ohrožení životního prostředí, udržování volného trhu zboží a služeb, volného pohybu kapitálu a volného pohybu občanů.

III. Aby nedošlo k pochybám, a aby bylo zabráněno tvořivé interpretaci evropskými soudy, oblasti pravomocí bezpodmínečně a úplně náležejících členským státům budou taxativně vyjmenovány v Ústavách členských zemí (ve Velké Británii bude tento seznam vyhlášen ústavním zákonem,"Parliamentary Statute"). Tento seznam bude obsahovat: zahraniční politiku, obranu, asylovou a imigrační politiku, dopravu, energetiku, zemědělství, rybářství, průmusl, sociální věci a politiku zaměstnanosti, finance a daně, zdravotnictví, školství, spravedlnost, bezpečnost, a záležitosti regionálních a místních orgánů a samospráv. V těchto oblastech bude nadřazenost práva členských zemí a suverenita národních parlamentů a právních systémů zaručena.

Společná evropská ustanovení vstoupí v platnost pouze po po přijetí specifického schvalovacího rozhodnutí oprávněnými ústavními institucemi členských zemí.

IV. Členské státy jsou oprávněny, pokud si to přejí, uplatňovat v těchto oblastech společnou politiku. Tyto iniciativy mohou být bilaterální nebo multilaterální, a nebudou nijak ovlivňovat vztahy k členským zemím, které se jich neúčastní.

V. Aby tyto zásady mohly být efektivně uplatněny, instituce bývalé Evropské unie budou reformovány:

1. Evropská komise nebude mít právo legislativní iniciativy. Takové právo není slučitelné s principy odpovědné zastupitelské demokracie. Komise bude namísto toho plnit úlohu neutrální veřejné správy a bude odpovědná zvoleným vládám členských zemí.

2. Evropský parlement bude nahražen Shromážděním, které bude tvořeno poslanci či senátory parlamentů členských států uvolněnými pro tento účel jejich legislativami pro období ne více než čtyř dnů měsíčně. Shromáždění nebude předstírat, že je legislativou Společenství. Bude zastávat funkci kontrolního orgánu komise.

3. Evropský soudní dvůr bude sestávat ze soudců, u nichž podmínkou pro jejich jmenování bude zkušenost v posicích soudců v jejich domovských zemích. Bude rozhodovat spory mezi členskými státy a všechny ostatní otázky vznesené v souvislosti s interpretací této smlouvy, ale nebude mít právo překročit hranici domácí jurisdikce členských zemí.

Spory o pravomoce a kompetenční spory budou rozhodovány Evropským tribunálem, který bude složen z nejvyšších činitelů ústavních či nejvyšších soudů členských zemí. Tito eminentní juristé budou, při zachování vlastní národní perspektivy, rozhodovat všechny otázky dotýkající se suverenity členských států.

4. Rada Ministrů bude nejvyšší autoritou Evropského společenství. Bude pro členské státy navrhovat společné iniciativy a programy otevřené všem členským zemím, které se jich budou chít zúčastnit. Tyto iniciativy by měly být přístupné i nečlenským a neevropským zemím.

5. Evropská centrální banka bude zrušena. Suverénní členské státy budou určovat své vlastní úrokové sazby nebo uzavírat vzájemné bilaterální či multilaterální dohody a smlouvy o společné fiskální politice.

VI. Evropské společenství bude usilovat o mezinárodní spolupráci a snižování a rušení bariér globálně omezujících svobodný obchod.

VII. Evropské společenství bude usilovat o postupnou redukci cel a tarifů proti produktům a výrobkům z třetích zemí, včetně oblastí zemědělství, textilního průmyslu a surových materiálů.

VIII. Nejistoty vznikající možnou významovou nejednoznačností této smlouvy budou vždy rozhodnuty ve prospěch občana ve sporu proti státu, a vlády členského státu ve sporu s evrospkými institucemi.

IX. Jakékoliv změny znění této smlouvy budou platné pouze po ratifikaci referendy ve všech členských zemích.

Dáno v Londýně pátého června roku 2005.

[Následují podpisy]

Původní text ZDE

                 
Obsah vydání       14. 6. 2005
14. 6. 2005 Milující péče otcovského vůdce - uprostřed harému
14. 6. 2005 Stačila by jedna Josef  Vít
14. 6. 2005 Jak by měla vypadat evropská "Ústavní smlouva"
14. 6. 2005 Kosinová si koleduje o trestní stíhání Štěpán  Kotrba
14. 6. 2005 Britské listy: Průběžný stav financí
14. 6. 2005 Je stát pro občany nebo občané pro stát? Oldřich  Průša
14. 6. 2005 Obraz Alex  Koenigsmark
14. 6. 2005 Více než 60% britských domácností má nyní digitální televizi
14. 6. 2005 Tri bájky Ivan  Žucha
14. 6. 2005 I v dnešní době je možné být šťastný Jan  Paul
14. 6. 2005 Svedomie podla Magistéria katolíckej cirkvi Braňo  Ondruš
14. 6. 2005 Novinářka Florence Aubenas na svobodě
14. 6. 2005 Slovensko: Minimálny štát a dôchodková "reforma" Ivan  Lesay, Miroslav  Spišák
14. 6. 2005 Úpadok HZDS Jakub  Topol
14. 6. 2005 Problém obce vznikl kvůli menším dotacím
13. 6. 2005 Dluhy Jindřichovic pod Smrkem a "otevřený" starosta Simona  Hrabalová
14. 6. 2005 Všichni potřebují pozitivní vizi...
13. 6. 2005 Proti nenásilné demonstraci použili Izraelci nervový plyn
13. 6. 2005 Superstar a Vlastíci Václav  Dušek
13. 6. 2005 "Američané nemají řádné plány pro Irák po invazi"
13. 6. 2005 Beethoven pro iPody
13. 6. 2005 Britové protestují proti návrhu zákona kriminalizujícího "náboženskou nenávist"
13. 6. 2005 Na obranu bigotnosti
13. 6. 2005 Britové protestují proti plánům účtovat za jízdu automobilem po kilometru
13. 6. 2005 Temné tajomstvo mučenia: Funguje Naomi  Klein
8. 6. 2005 Hospodaření OSBL za květen 2005
22. 11. 2003 Adresy redakce