22. 5. 2012Přispějte mobilem

Sledujte Britské listy na Twitteru.
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
22. 5. 2012

Konkláve poslanců ve vile Spiritka

Nebývalý historický a politický precedens. Proces vydávání poslance Davida Ratha, jak ho můžeme v těchto dnech sledovat, je plný rozporů. Mísí se v něm nepochopitelně krkolomné výklady ústavy, silové policejní a justiční nasazení a obyčejný lidský strach. Kauza poslance Ratha je už týden testem úrovně české demokracie.

Kdo ví, proč si poslanci vlastně vybrali bývalou klášterní usedlost. Možná to byla jen náhoda, nebo z nouze ctnost. O tom, zda byl duch ve Spiritce přítomen, či nikoliv, nikdo neřekl ani slovo. Zařízení ministerstva vnitra v pražském Břevnově, které obvykle nabízí konference, školení, ubytování, ale i svatby (a dobré ceny), posloužilo včera jako místo, kde byl z vazební věznice v Litoměřicích vyslyšen mandátovým a imunitním výborem dolní komory Poslanecké sněmovny poslanec David Rath, bývalý člen ČSSD a středočeský hejtman.

Historický a politický precedens

Stalo se tak poprvé v dějinách novodobé české demokracie, kdy k něčemu takovému vůbec došlo. Co bylo proneseno na tomto místě, vědí pouze účastníci konkláve poslanců. Datum 22. května 2012 se již nyní zapisuje jako precedens.

Místopředseda KSČM Jiří Dolejš se podle vlastních slov poslance Ratha zeptal, zda si je vědom, že jeho nevydání by poškodilo všechny poslance. "Odpověděl, že si je toho vědom, že počítá s tím, že bude vydán."

Rozhodnutí poslanců ovšem znělo jednomyslně: Vydat. Počet hlasů: 14:0.

Co na tom, že už byl poslanec vydán fakticky od minulého pondělí, navzdory rozdílným výkladům článku 27, odstavce 4 a 5 ústavy; co na tom, že se tak stalo navzdory obvyklé délce vazebního zadržení (24 hodin), zde tráví už celý týden; co na tom, že ostatní poslanci se pouze a jedině opírají ve svých vyjádřeních o policejní spis a dokumentaci. To vše může být u soudního procesu pro poslance Ratha výhodou.

Může jim být připsáno ke cti, že svého kolegu vyslechli. Je to málo? Nebo více už nemohli? Co opravdu vedlo všechny poslance k výslednému verdiktu, je pouze a jedině otázkou jejich svědomí. Zda-li to byl strach z vlastního zavlečení do nějaké další kauzy (pud sebezáchovy), nebo přemrštěné osobní ambice (budoucí kariéra) nebo, připusťme i tuto možnost: potřeba msty (měli ho dost).

Možná, že se jim nakonec všem jedná o kulturu demokracie a spravedlivý proces, bůh suď... Ano, i to je možné.

Alibaba, odposlechy a 40 loupežníků

Placený deník Insider, kterého cituje portál aktuálně.cz, přinesl přepis odposlechů, podle nichž je zřejmé, že poslanec David Rath o tom, že se jedná o úplatek věděl. Může to být velmi přitěžující okolnost, potvrdí-li se, že tomu tak opravdu bylo -- a pokud byly odposlechy legální. Podle některých poslanců sledovali také ve vile video z Rathova zadržení.

Někteří účastníci sezení ve Spiritce se neubránili emocím. Ani zajímavým přirovnáním. Mimo jiné z nich vyplývá, že poslanci četli poprvé i policejní odposlechy. "Ty odposlechy, které jsme měli možnost číst ráno, jsou naprosto otřesné. Tam je nahráno, jak si rochní nad sedmi miliony, jak o tom žertují, jak šustí peníze, jak je to baví. Je to novodobá pohádka Alibaba a 40 loupežníků, tentokrát z veřejných peněz," prohlásil Radek John, předseda strany Věci veřejné.

Přirovnání k rochnění i pohádce stojí za záznam. Chtěl tím snad poslanec John říct, že obvinění jsou prasata a loupežníci? Patrně ano, proto použil tohoto přirovnání. Jistě mu ale neuniklo, kdy jsou odposlechy legální, a kdy nikoliv.

Předpokládám, že se o to s ohledem na vztahy k bezpečnostní agentuře ABL, které šéfoval jeho kolega a bývalý šéf poslaneckého klubu Vít Bárta, zajímal. Obecně totiž o odposleších platí, že jsou odposlechy přísně korigovány. Kdy mohou posloužit jako důkaz v procesu a kdy nikoliv taktéž. O tom, zda povolení k odposlechu vydala státní zástupkyně, nyní v tisku velmi zbožňovaná Lenka Bradáčová, nevíme. Pokud ne, nemusí soud k žádným odposlechům přihlédnout, jak už se tomu stalo dříve.

Bagatelizace a fyzické násilí

Fakt, že většina poslanců se stále tváří, že se jedná pouze o podezření z kriminálního činu, který nemá s politikou vůbec nic společného, mohlo do pondělního večera být jenom v rovině výkladu.

Od napadení zmocněnce Rathovy manželky je ale celá událost mnohem závažnější. Více v článku deníku Právo: Zmocněnce rodiny Rathových Šejnosta napadli dva útočníci.

Od včerejšího dne celá kauza akceleruje. Poslanec Rath, který chce promluvil na veřejné schůzi Sněmovny, patrně tedy 6. června, posiluje svůj tým advokátů. Zdá se to již nyní být česká politická superkauza.

Obsah vydání       22. 5. 2012
22. 5. 2012 V BBC o tržním triumfalismu
22. 5. 2012 Konkláve poslanců ve vile Spiritka Josef  Brož
21. 5. 2012 Co si myslíte o dnešní ČR v porovnání s Československem před rokem 1989?
22. 5. 2012 MMF doporučil Británii, aby stimulovala svou ekonomiku
22. 5. 2012 Čtvrt miliardy ze státního rozpočtu - porážka vědeckého dobytka - díl 4. Štěpán  Kotrba
22. 5. 2012 Signál z podhradí Marek  Řezanka
22. 5. 2012 Chytám fantas levý - snad to nikdo neví... Karel  Dolejší
22. 5. 2012 Minuty nenávisti
22. 5. 2012 Michael  Marčák
22. 5. 2012 Vítám prohlášení Richarda Dolejše Boris  Cvek
13. 5. 2012 Michael  Marčák
22. 5. 2012 Chválím zásahy proti motorkářům v beskydských lesích Boris  Cvek
22. 5. 2012 Katolíci žalují Obamu kvůli antikoncepci
22. 5. 2012 Akcie Facebooku spadly pod zaváděcí cenu
19. 5. 2012 Rozkmotření Urbanem, aneb Už jen lihuprostou tequilu Karel  Dolejší
21. 5. 2012 Summit NATO v Chicagu ochromil spor mezi USA a Pákistánem
21. 5. 2012 Úloha družstev v podpoře demokracie, zaměstnanosti a malé ekonomiky-- Proč a jak začít s družstevním podnikáním?
2. 4. 2012 Hodně klesající tendence
20. 5. 2012 Libyjec, "nevinně odsouzený" za spáchání atentátu na letadlo Pan Am v Lockerbie r. 1988, zemřel
21. 5. 2012 Afghánská armáda uzavírá aliance s Talibanem
21. 5. 2012 Nečas a Izrael: Mytologie versus fakta Daniel  Veselý
21. 5. 2012 Cameron odmítl nově vyšetřovat případ atentátu v Lockerbie
18. 5. 2012 Pokud má ČSSD přežít jako důvěryhodná strana, musí se distancovat od korupce a rozkrádání v krajích Karel  Dolejší
18. 5. 2012 O smyslu a užitečnosti vědy Zdeňka  Petáková
18. 5. 2012 Rada ČT v Parlamentu: Zpráva o útrpném právu Štěpán  Kotrba
9. 5. 2012 Hospodaření OSBL za duben 2012

Copyright © 1996-2014 Občanské sdružení Britské listy | Kopírování obsahu možné pouze po předchozím písemném souhlasu redakce