22. 5. 2012Přispějte mobilem

Sledujte Britské listy na Twitteru.
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
22. 5. 2012

Signál z podhradí

Zdaleka není rozhodnuto, kdo všechno bude v presidentských volbách kandidovat a není ani jasné, kdo z potenciálních uchazečů o funkci presidenta republiky má u občanů ve dvou kolech největší šanci uspět. Média dlouho presentovala jako největší favority nestranické duo "slušných", Jana Fischera s Janem Švejnarem. Jan Švejnar však definitivně ztratil podporu ČSSD, a bude-li o presidentský úřad usilovat, bude více méně lovit ve stejných voličských vodách jako Jan Fischer. Oba mají patrně nejsilnější kredit u voličů TOP09, částečně Věcí veřejných (a nově u subjektu LIDEM), do jisté míry mohou mít i podporu některých voličů ČSSD, ta ale nebude zřejmě příliš významná. Bude-li kandidovat Zuzana Roithová, nemůže ani jeden z Janů počítat v prvním kole s voličskou podporou ze strany KDU-ČSL.

Poté, co M. Němcová vzkázala, že se o presidenstký úřad ucházet nebude, zavládlo zklamání mezi těmi, kteří by chtěli na Hrad volit ženu -- a o názory kandidáta se zajímají až na druhém místě. Ženy se do presidentských voleb příliš nehrnou, nejvíce se doposud skloňují jména Zuzany Roithové a Jany Bobošíkové. Pokud budou sympatizanti M. Němcové hledat opět nějakou ženu, budou spíše volit proevropskou Z. Roithovou, než tvrdě protievropskou a k fašismu inklinující J. Bobošíkovou. Ovšem je nutné přihlížet i k faktu, že M. Němcová reprezentuje stranu, která zrovna k projektu EU není nejvřelejší. .

Průzkumy ukazují, že v případě rozhodnutí Miloše Zemana, že do presidentských voleb půjde, není bývalý premiér rozhodně bez šance. Podporu může očekávat napříč politickým spektrem. Volit ho mohou jak voliči ČSSD, pro něž představuje úspěšnou éru této strany, která vyvrcholila menšinovou vládou ČSSD v letech 1998-2002, tak ti voliči KSČM, kteří akceptují a uznávají Václava Klause. Z paměti občanů jistě nevymizela ani návštěva V. Bárty na Vysočině, kam tento politik vážil cestu pro několik důležitých rad do života. Bárta se nikdy netajil tím, že si pánů Klause i Zemana velmi váží. Kdo bude presidentským kandidátem Věcí veřejných? Koho budou volit ti, kteří se stále k tomuto politickému uskupení hlásí? M. Zemana budou navíc podporovat také občané, kteří dávají v parlamentních volbách hlas menším stranám, především Straně práv občanů -- Zemanovcům (ale také Straně svobodných občanů, jež má blízko k V. Klausovi), která v posledních parlamentních volbách sahala po pětiprocentní hranici nutné pro vstup do sněmovny. Nemalou podporu může mít Miloš Zeman u voličů ODS, a to pokud se dostane do druhého kola a zároveň, jestli kandidát ODS (vzhledem k průběžným dosavadním výsledkům primárek Občanské demokratické strany lze usuzovat na Přemysla Sobotku) do druhého kola neprojde. Bude-li tímto kandidátem Přemysl Sobotka, který je pro voliče poměrně nevýrazným a těžko najde podporu voličů jiných politických stran, byla by případná pozice Miloše Zemana ve druhém kole (že by byl president zvolen již v kole prvním, je velmi nepravděpodobné) více než nadějná. .

Otázkou je, zda TOP09 nominuje do presidentských voleb svého "maskota", Karla Schwarzenberga. Pokud tak učiní, budou se hlasy voličů TOP09 štěpit právě mezi knížete a mezi Jana Fischera (nezapojí-li se i Jan Švejnar). Jan Fischer pak může získat, na rozdíl od Karla Schwarzenberga, i hlasy některých voličů ODS. .

Velkou neznámou je zatím postoj KSČM. Navrhne nějakého vlastního kandidáta, či si bude vybírat mezi M. Zemanem, T. Okamurou, J. Bobošíkovou a J. Dientsbierem? A ke komu budou mít nejblíže voliči KSČM, jejichž počty s nespokojeností s vládní politikou a s celkovou politickou i ekonomickou situací v zemi rostou? .

Po masové nenásilné protivládní demonstraci dne 21. 4. nabrala debata o presidentském kandidátovi ČSSD dynamický spád. Vedení strany si uvědomilo, že proškrtově orientovaný Jan Švejnar nebude tím nejlepším levicovým kandidátem -- a že mezi občany je značná poptávka právě po někom slušném, ale přitom levicově zaměřeném. Jiří Dientsbier představuje, navzdory všem dehonestujícím komentářům, že je nevýrazným a že zatím v politice nic nedokázal, právě toto nedostatkové zboží, po němž je nemalá sháňka. Je to politik, který se tvrdě vymezil proti politice klientelismu a politice podporující prokorupční prostředí a jenž získal značnou voličskou podporu i v jinak pravicové baště, v Praze. Je to člověk zásadový, který politickou značku Dientsbier neznehodnocuje, ale naopak jí dodává nový lesk. Samozřejmě, že proti sobě bude mít šiky odpůrců, jednak proto, že odmítá podporovat prokorupční prostředí a zadruhé proto, že odmítá vystupovat jako slepý antikomunista. Komunisty nedémonizuje a odmítá porušovat ústavu tím, že by je politicky bojkotoval. Uznává, že jde o silný politický subjekt, kterému může vyhovovat aureola "čistých", který však zatím jenom ubírá hlasy možné levicové vládě. .

Kromě voličů ČSSD může Dientsbier oslovit právě i značnou část voličů KSČM a sympatizantů nejrůznějších protivládních hnutí. O ty ale bude muset svádět boj s T. Okamurou (a částečně s Janou Bobošíkovou). S Okamurou, který nevynechá příležitost, aby neokomentoval dění na české politické scéně a který tu vyjádří podporu Romanovi Smetanovi, tu zase Davidu Rathovi a tepe do všech vládních i opozičních představitelů. S Okamurou, který má v zádech DSSS, na níž on sám nespatřuje nic extremistického. .

Dientsbier je politikem, jenž se neuchyluje k jednoduchým řešením a k populismu. Navíc se distancuje od inklinace k fašismu a primitivních paušalizujících nálepek, ať již protiromských či protimuslimských, a může tak být hlavou státu, která nebude společnost rozdělovat, ale dokáže ji stmelit, jakkoli nepůjde o nic jednoduchého. .

Na rozdíl od M. Zemana, který je v otázkách ekologie na stejné lodi jako president současný, může Dientsbier oslovit i voliče Strany zelených a dalších podobně orientovaných mimoparlamentních stran a hnutí. .

Je možné, že místo předpokládaného duelu Fischer x Švejnar, dojde ve druhém kole presidentské volby ke střetu Zeman x Dientsbier. Byl by to střet generační i ideový, kde by na jedné straně stála politická zkušenost a na straně druhé vize změn. V době, kdy svět, v němž měl kapitalismus neotřesitelnou pozici jediného možného systému, prochází deziluzí, to bude souboj navýsost zajímavý. J. Dientsbier není žádným radikálem, který by s nějakou systémovou změnou přicházel, ale aspoň k ní není hluchým. A to v situaci, kdy přímé volbě presidenta chybí nástroj, jak presidenta v případě, že poruší ústavu, odvolat, není zase tak špatný signál. .

Obsah vydání       22. 5. 2012
22. 5. 2012 V BBC o tržním triumfalismu
22. 5. 2012 Konkláve poslanců ve vile Spiritka Josef  Brož
21. 5. 2012 Co si myslíte o dnešní ČR v porovnání s Československem před rokem 1989?
22. 5. 2012 MMF doporučil Británii, aby stimulovala svou ekonomiku
22. 5. 2012 Čtvrt miliardy ze státního rozpočtu - porážka vědeckého dobytka - díl 4. Štěpán  Kotrba
22. 5. 2012 Signál z podhradí Marek  Řezanka
22. 5. 2012 Chytám fantas levý - snad to nikdo neví... Karel  Dolejší
22. 5. 2012 Minuty nenávisti
22. 5. 2012 Michael  Marčák
22. 5. 2012 Vítám prohlášení Richarda Dolejše Boris  Cvek
13. 5. 2012 Michael  Marčák
22. 5. 2012 Chválím zásahy proti motorkářům v beskydských lesích Boris  Cvek
22. 5. 2012 Katolíci žalují Obamu kvůli antikoncepci
22. 5. 2012 Akcie Facebooku spadly pod zaváděcí cenu
19. 5. 2012 Rozkmotření Urbanem, aneb Už jen lihuprostou tequilu Karel  Dolejší
21. 5. 2012 Summit NATO v Chicagu ochromil spor mezi USA a Pákistánem
21. 5. 2012 Úloha družstev v podpoře demokracie, zaměstnanosti a malé ekonomiky-- Proč a jak začít s družstevním podnikáním?
2. 4. 2012 Hodně klesající tendence
20. 5. 2012 Libyjec, "nevinně odsouzený" za spáchání atentátu na letadlo Pan Am v Lockerbie r. 1988, zemřel
21. 5. 2012 Afghánská armáda uzavírá aliance s Talibanem
21. 5. 2012 Nečas a Izrael: Mytologie versus fakta Daniel  Veselý
21. 5. 2012 Cameron odmítl nově vyšetřovat případ atentátu v Lockerbie
18. 5. 2012 Pokud má ČSSD přežít jako důvěryhodná strana, musí se distancovat od korupce a rozkrádání v krajích Karel  Dolejší
18. 5. 2012 O smyslu a užitečnosti vědy Zdeňka  Petáková
18. 5. 2012 Rada ČT v Parlamentu: Zpráva o útrpném právu Štěpán  Kotrba
9. 5. 2012 Hospodaření OSBL za duben 2012

Copyright © 1996-2014 Občanské sdružení Britské listy | Kopírování obsahu možné pouze po předchozím písemném souhlasu redakce