19. 9. 2011Přispějte mobilem

Sledujte Britské listy na Twitteru.
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
19. 9. 2011

Odborář Dufek po jednání tripartity:

Máme shodné požadavky s podnikateli

Rozhovor s předsedou Asociace svobodných odborů Bohumírem Dufkem, organizátorem červnové stávky dopraváků

Na pátek 16. září svolala Outsidermedia (www.outsidermedia.cz) do jedné pražské restaurace "neformální pressklub" na němž by se členové nezávislých médií a blogů (pozvání byli ale i žurnalisté z velkých médií, z nich se však dostavil jen redaktor ČTK) mohli setkat s předsedou Asociace svobodných odborů Bohumírem Dufkem den po posledním jednání tripartity.

Iniciátor projektu presslubů (v nichž se v budoucnu budou jako hosté objevovat odboráři i přední ekonomové, sociologové a příslušníci dalších vědních oborů) Martin Kopecký z Outsidermedia popsal svou motivaci takto: "Jako fotograf chodím na demonstrace a akce občanské neposlušnosti a druhý den mám z médií pocit, že jsem byl někde jinde. Z analýz mám zas občas pocit, že žiju v jiné zemi, než komentátoři. Myslím, že to by se mělo změnit." Na otázku, proč svolal pressklub na páteční večer slunečného dne, kdy většina novinářů už odjela z Prahy, odpověděl: "Stejným způsobem fungovali i Masarykovi pátečníci, kteří měli po pátečním setkání za sobotu a neděli dost času, aby na něj v pondělním tisku, který je tradičně nejčtenější, zareagovali fundovaně, a nikoli tradičně deníkově plytce, jak se to děje dnes. A jak vidím; přestože je pátek, z hlavních nezávislých médií jste tu téměř všichni..."

Ze čtyřhodinové diskuze o současné politické situaci, na kterou jsem byl vyslán redakcí BL, jsem vytěžil rozhovor s předsedou Asociace svobodných odborů Bohumírem Dufkem, mužem, jehož sebevědomí a víra ve vlastní schopnosti jsou na první pohled nepřehlédnutelné, ale zároveň se v rozhovoru chová pokorně, nepřerušuje a naslouchá.

Pane předsedo, v červnu jste dokázali iniciovat stávku, která zastavila vlaky, a také MHD v Praze i v dalších městech, tisku však z vaší strany nebyl doručen žádný konkrétní seznam požadavků. Nebyla tak stávka vlastně zbytečná?
Máte pravdu, nejste první, kdo nám vytýká, že mediální složka naší práce nebyla na výši. Toto selhání souviselo se špatnou komunikací mezi naší Asociací, která organizovala konkrétní průběh stávky, a Českomoravskou konfederací odborových svazů. Za všechny konstruktivní poznámky tohoto typu děkujeme. Do budoucna bude naše spolupráce koordinovanější.

Náš šéfredaktor Jan Čulík v Britských listech zmínil, že by vám v této věci prospěla spolupráce například s britským odborovým svazem TUC. Máte nějaké zahraniční poradce?
Našimi poradci jsou německý a dánský odborový svaz, od nichž se učíme velkému množství věcí spojených s pořádáním stávek a akcí občanské neposlušnosti, ale například také technikám bránění se útokům, kterým jsme v souvislosti se svým povoláním často vystaveni.

Slyšel jsem, že na čtvrtečním jednání tripartity nebyl přítomen premiér, který odjel do Izraele. To nebylo známo předem? Kdo vlastně sjednává schůzky tripartity?
Ty sjednávají zástupci všech složek tripartity. Osobně mám za to, že termín premiérovy návštěvy Izraele byl známý dřív, než termín schůzky tripartity. Přesto bych neřekl, že tato schůzka byla beze smyslu.

Jak probíhala? Kdo z vlády se dostavil?
Přítomni byli ministři Drábek a Kalousek, po jehož odchodu přišel ministr Dobeš.

To důležité, co se na schůzce událo, je, že JSME SE s na třech základních bodech, týkajících se státního rozpočtu, SHODLI S PODNIKATELI.

Jsou to:
Za prvé: Rozpočet pracuje s nereálným příjmem.
Za druhé: Vláda škrtá ve všech odvětvích, i v těch, kde se díky škrtům podtrhává spotřeba.
Za třetí: Státní správa nespoří sama na sobě.

Ministr Kalousek prohlásil, že je mu špatně a odjíždí do Vojenské nemocnice.

Mohl byste zmíněnou shodu s podnikateli nějak rozvést?
K prvnímu bodu vám řeknu jeden příměr. Já jsem původně pracoval v zemědělství. Naši předci věděli, že existují rychlé peníze z rostlinné a živočišné výroby a pak jsou tak zvané peníze dlouhé, a ty jsou z lesů, které obhospodařují. Dnes se u nás kácí míň stromů, než stačí vyrůst a do státního podniku Lesy České republiky plynou nemalé peníze. Velice podobně je na tom ČEZ. A národním podnikem je i Budvar. Z těchto podniků by mohly jít peníze na místa, kde je občané tohoto státu nejvíc potřebují.

K druhému bodu: kupříkladu ve stavebnictví mizí díky vládní politice místa, kde na sebe jedno stavebnické místo vázalo třeba pět dalších míst z jiných odvětví.

A k třetímu bodu: Státní správa propouští z málo placených úřednických míst jako je Správa sociálního zabezpečení (nedávno dokonce přišla s nápadem, že místo tam budou nezaměstnaní chodit na poštu), ale z vysokých státních míst s manažerskými platy a statistícovými odměnami jsem neslyšel o jediném, které by bylo zrušeno.

Myslíte si, že dohoda a shoda zaměstnanců s podnikateli je možná?
Nejen možná, ale i nutná. O mně se ve většině médií neustále píše, že jsem rudý, ale já vám povím jeden modelový příběh: Obrátil se na mě majitel jedné firmy, která dostala velkou zakázku na výrobu kontejnerů do Německa a ptal se mě, jestli si myslím, že by měl na období zvýšeného pracovního nasazení přijmout dělníky ze zahraničí. Řekl jsem mu, že v žádném případě; stačí, když svým stávajícím padesáti zaměstnancům zaplatí přesčasy a hledí si jich -- a uvidí, jak budou firmě věrní. Toto opatření se majiteli víc než vyplatilo, oproti variantě přijmutí zahraničních dělníků ušetřil, a v době, kdy zakázka skončila, za odboráři přišel a řekl jim: "Teď je hubený čas, ale vy jste mi jako odbory pomohli a já si vás nechám".

Ještě zajímavější případ se stal nedávno ve Španělsku, kde Volkswagen zavíral Seat, odboráři se obrátili na stát, a ten se za ně postavil, a řekl, že na udržení pracovních míst vytvoří fond. V konečném důsledku na tom vydělali všichni.

Chytrý podnikatel nebrání vzniku odborů, naopak s nimi udržuje dobré vztahy. A opravdu chytrý podnikatel si odbory hýčká. Jak je vidno ze španělského příkladu; totéž by měl dělat stát.

(Profesor filosofie z FHS UK Dr. Václav Umlauf z periodika Umaufoviny.com k tomu dodává: To se týká i majitelů mediálních koncernů, kteří takovéto hlasy v médiích, které vlastní, potlačují. Napsal jsem jim otevřený dopis, v němž jsem je upozornil, že pokud se situace u nás vyvine směrem k nevratným asociálním reformám, budou to i oni, kdo nastalou zkázu zaplatí ze svých daní.)

Uvedl byste ještě nějaký další fenomén, kde by se firmy a zaměstnanci vzájemně domluvili a pomohli si?
Jistě, důchody. Existují tři pilíře důchodového zabezpečení. Po prvním pilíři je tu druhý, a tím je možnost kolektivní smlouvy zaměstnanců určité firmy. Soukromé penzijní fondy jsou až třetí pilíř. Ve vyspělých státech jsou tyto tři pilíře zkombinovány. Díky tomu druhému je například v Německu, které se také potýká s krizí, průměrná doba odchodu do důchodu 58 let.

Po vaší červnové dopravní stávce zveřejnil šéfredaktor Blesku Pavel Šafr ve svém deníku vaše telefonní číslo (jeho bývalý kolega Fabiano Golgo na to zareagoval tak, že na Facebooku vyvěsil v odvetu jeho telefonní číslo). Bylo to zlé?
Ne. Řekl jsem si, že bojuji za určitou věc a musím to ustát. Po většinu času jsem u telefonu byl, a v době, kdy jsem u něj nebyl, mi žena psala telefonní čísla, která se ozvala, s poznámkou + či -- , a musím říct, že negativních ohlasů byla jen jedna třetina. Myslím, že lidé ocenili i to, že mám ten telefon zapnutý, což ti, kteří se nedovolali, poznali z toho, že mám obsazeno, a ne vypnuto. Často jsem se dokonce i pobavil; například, když mi jeden pán volal, že mi děkuje, že jsem mu zabránil jet do práce.

- "Tak to zkuste autem," řekl jsem mu.
- "Auto nemám," odpověděl.
- "Tak ať vás tam hodí někdo z kamarádů."
- "Tady nikdo nebude moct. Ženich i nevěsta tu leží na stole a všichni ostatní pod stolem."

Většina lidí přichází s pozitivní reakcí, často i s nápady. Včera byl za mnou například jeden pán, jehož návrh byl velice prostý; vzít všechny protesty, které dostáváme, a odnést je na vládu.

"Ze kterého roku?" zeptala se moje sekretářka, sáhla do plných skříní, vzala poslední náruč fasciklů, a podala ji pánovi.

To tedy řešení není. A jaké chystají odbory?
V červnu jsme dokázali, že lidé za námi jdou. Uvidíme, jak budou pokračovat jednání.

Obsah vydání       19. 9. 2011
19. 9. 2011 Liberální demokrati omezí přehnané platy a prémie ředitelů podniků
17. 4. 2012 Zprávy, které nemají názor
2. 4. 2012 Hodně klesající tendence
19. 9. 2011 Sociálně demokratická iluze Immanuel  Wallerstein
19. 9. 2011 Nostalgickým keynesiánům Karel  Dolejší
19. 9. 2011 Horký podzim Milan  Valach
19. 9. 2011 Romy do práce prostě nechceme
19. 9. 2011 Máme shodné požadavky s podnikateli Tomáš  Koloc
19. 9. 2011 Většina světové veřejnosti podporuje vyhlášení palestinského státu
19. 9. 2011 Ruská firma chce postavit "vesmírný hotel"
19. 9. 2011 Neumíme vidět svět, ve kterém žijeme Hynek  Hanke
19. 9. 2011 Řecko zostřuje úsporná opatření
19. 9. 2011 Pozitivní diskriminace -- ano nebo ne? Jiří  Baťa
19. 9. 2011 "Romský" problém: Opravdu máme naslouchat komunálním politikům a přehlížet jejich zodpovědnost? Boris  Cvek
19. 9. 2011 Brdský zázrak Karel  Dolejší
19. 9. 2011 Dominique Strauss-Kahn: Sex s pokojskou byl mým morálním selháním
19. 9. 2011 Taliban po deseti letech okupace NATO Afghánistánu provádí suverénní útoky v Kábulu Daniel  Veselý
18. 9. 2011 Michael  Marčák
19. 9. 2011 Rusko pořádá strategické manévry
18. 9. 2011 Proč Romy nezaměstnat? Boris  Cvek
18. 9. 2011 Traktér u Vopičky Alex  Koenigsmark
18. 9. 2011 Ochránce nespravedlivě stíhaných před soudem VI Zdeněk  Jemelík
18. 9. 2011 Firma Siemens ruší jadernou divizi
18. 9. 2011 Studie: Internet v knihovnách může stát méně než třetinu!
18. 9. 2011 Lebeděv se pral v ruské televizi
18. 9. 2011 Festival za demisi vlády
18. 9. 2011 Vládní liberální demokraté "budou bojovat proti konzervativním extremistům"
18. 9. 2011 Volby v Lotyšsku vyhrála proruská strana
17. 9. 2011 K výročí smrti bývalého generálního tajemníka OSN Daga Hammarskjölda Petr  Schnur
17. 9. 2011 Město Varnsdorf jako nejodpornější lichvář Boris  Cvek
17. 9. 2011 Ve Varnsdorfu se v sobotu konala další protiromská demonstrace
17. 9. 2011 Papež Benedikt "musí do Haagu před soud"
17. 9. 2011 Benfordův zákon odhalí vládní falšování statistik
17. 9. 2011 Sir Tom Stoppard předloží v úterý skotskému parlamentu petici za zachování bohemistiky
17. 9. 2011 Ani s 51 miliony čtenářů si na sebe nevyděláte
17. 9. 2011 Tisíce lidí obsadí Wall Street
14. 9. 2011 Prolegomena polistopadové české literatury Lubomír  Machala
17. 9. 2011 Skandál, že ministr zahraničí spí i na zahraničních fórech Jiří  Baťa
17. 9. 2011 Dítě pilotem mustangu František  Řezáč
16. 9. 2011 John Bok usvědčen! Radek  Mikula
16. 9. 2011 Pět centrálních bank se snaží zabránit návratu globální ekonomiky do recese
16. 9. 2011 Banky netrpí nedostatkem likvidity, ale insolvencí
16. 9. 2011 Proč Česko nepotřebuje AIPAC Štěpán  Steiger
16. 9. 2011 Sportovci mají mít podle novinářů protekci?? Boris  Cvek
7. 8. 2011 Hospodaření OSBL za červenec 2011

Copyright © 1996-2014 Občanské sdružení Britské listy | Kopírování obsahu možné pouze po předchozím písemném souhlasu redakce