30. 4. 2009
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
2.5.2009
Prasečí chřipku jsme si umně vyrobili sami

Stále větší počet vědců je přesvědčen, že k prasečí chřipce nedošlo náhodou.Ne, argumentuje: tato globální pandemie - a všichni mrtví, jichž budeme svědky - je přímým důsledkem naší poptávky po levném mase, píše v deníku Independent Johann Hari. Je to jeden z více článků na toto téma v britském tisku.

Je pravda, že během historie se viry vždycky měnily a někdy nabývaly ničivé formy, která usmrtila velké množství lidí. Avšak z vědeckých důkazů stále více vyplývá, že jsme nevědomky vytvořili umělý způsob, jak urychlovat evoluci těchto smrtících virů a rozšiřovat je po světě. Tento způsob se jmenuje tovární farmy. Ty vyrábějí maso za levné peníze a k tomu jako přílohu soubor virů.

Máme-li pochopit, jak se to děje, musíme srovnat dva druhy statků. Můj dědeček měl prasečí farmu ve švýcarských horách. Nikdy nechoval více než dvacet prasat. Kdykoliv ve vnitřnostech nějakého z těchto prasat se vyvinula více nebezpečná forma viru, čelila ostrému odporu od imunitního systému prasat. Žila na čerstvém vzduchu, živila se potravou, na niž byla zvyklá od narození a žila bez stresu - takže mělo schopnost se virům postavut. Pokud virus zvítězil, dostal se jen tak daleko, jak daleko nemocné prase došlo. Takže virus mohl nanejvýš napadnout dvacet prasat. Pokud to byl opravdu silný virus, dostal se i na místní trh - kde se setkal s dalšími prasaty, žijícími v malých stádech.

Nyní to srovnejte s tím, co se děje, když vznikne virus na moderní tovární farmě. Na většině dnešních farem je nacpáno 6000 prasat rypák u rypáku v miniaturních klecích, kde se sotva mohou pohybovat. Celý život jsou krmeni umělou směsicí krmiva a leží nad svých vlastními hnijícími výkaly.

Virus má nyní tisíce zvířat, které se navzájem neustále znovu a znovu infikují. Virus má možnost se znovu a znovu kombinovat a přetvářet. Čpavek z výkalů spaluje dýchací cesty prasat, takže je pro virus lehčí se do nich dostat. Ještě lepší je, že imunitní systémy prasat jsou totálně na ústupu. Tato prasata jsou v permanentním stresu a v trvalé depresi. Žijí v trvalé panice, takže lehce propadají infekci. Nejsou na čerstvém vzduchu ani na slunci, aby to posílilo jejich imunitní system. Žijí ve vzduchu plném virů a těm jsou vystavováni pokaždé, když se nadechnou.

Jak vysvětluje dr. Michael Greger, ředitel pro otázky veřejné zdraví a chování zemědělského zvířectva z Humánní asociace USA: “Celkem vzato máte dokonalé prostředí pro vznik těchto supervirů. Kdybyste chtěli vytvářet globální pandemie, stačí vybudovat co největší množství těchto továrních farem. Proto není vznik prasečí chřipky pro odborníky, zabývající se veřejným zdravím, žádným překvapením. V roce 2003 požadovala Americká asociace pro veřejné zdraví – nejstarší a největší na světě – moratorium na tovární zemědělství, protože předvídala, že se něco takovéhoto stane. Možná že potřebujeme něco tak vážného, jako je pandemie, abychom si uvědomili skutečnou cenu továrního zemědělství.“

Mnoho podrobných studií továrních farem za několik posledních let tuto argumentaci potvrzuje. Dr. Ellen Silbergeld je profesorkou ekologické zdravotní vědy na Johns Hopkins University. Ta potvrzuje, že její podrobné studie továrních farem vedly k závěry, že existuje přímá vazba mezi továrními farmami a novými, agresivnějšími formami chřipky. „Virus se v takových farmách má možnost mnohokrát posilovat a mutovat. Je to katalyzátorem vzniku nových nemocí.“

Zdroj v angličtině ZDE

Obsah vydání       30. 4. 2009
2. 5. 2009 Prasečí chřipku jsme si umně vyrobili sami
3. 5. 2009 Obamův poradce chápe obavy Ruska z radaru v Brdech
1. 5. 2009 Policie zápolila s prvomájovými demonstranty
2. 5. 2009 Svátek práce za Tomáše Bati
2. 5. 2009 40. výročí Baťových závodů - První máj 1934 Jan Antonín Baťa
2. 5. 2009 Antifašistický festival May Day 09 příjemně překvapil Štěpán  Kotrba
1. 5. 2003 Máj Karel Hynek Mácha
1. 5. 2009 Neonacismus s lidumilnou tváří? Karel  Dolejší
1. 5. 2009 Mimořádné volby nejspíš nebudou, vláda Dne vítězství bude nejspíš vládnout dlouho Štěpán  Kotrba
30. 4. 2009 Reformou vpřed, ni o krok zpět Bohumil  Kartous
30. 4. 2009 Jak může chtít Paroubek cokoliv požadovat, on snad má demokratický mandát? Jan  Čulík
30. 4. 2009 Ať promluví, nebo ať mlčí na věky Štěpán  Kotrba
30. 4. 2009 Obraz bídy a utrpení… Ladislav  Žák
30. 4. 2009 Reportéři ČT, chraňte nás před Sovětským svazem! Albín  Sybera
30. 4. 2009 Kamarádi kamarádů budoucích ředitelů Štěpán  Kotrba
30. 4. 2009 Trestní odpovědnost dětí Petr  Wagner
30. 4. 2009 Svátek práce či lásky - slavte, kde chcete a jak chcete. Anebo neslavte nic.
1. 5. 2009 Svátek práce v Plzni František  Řezáč
30. 4. 2009 Stane se Pákistán novým Íránem?
30. 4. 2009 Genocida ve Rwandě, nebo neokoloniální válka Spojených států s Francií o nerostné bohatství ve východním Kongu? Jana  Ridvanová
30. 4. 2009 Obama: Waterboarding JE mučení
30. 4. 2009 Řízená panika, aneb máme rizika podcenit, nebo přecenit? Štěpán  Kotrba
29. 4. 2009 Má Organizace amerických států právo existovat? Fidel Castro Ruz
30. 4. 2009 Prasečí chřipka? Panika, která se záměrně vyvolává, aby se lidi zviditelňovali a aby se utrácelo
30. 4. 2009 Jak to je opravdu s účinky Tamiflu, a pro koho snad bez rizik? Miloš  Dokulil
30. 4. 2009 Jak na to?!? Ladislav  Žák
30. 4. 2009 Řetězová demonstrace proti rasismu
30. 4. 2009 Amnesty International podporuje protest proti útokům na Romy
30. 4. 2009 Světová zdravotnická organizace zvýšila stupeň ohrožení na 5
30. 4. 2009 Neuvěřitelný rozpor týkající se prasečí chřipky, neboli Svět mezi panikou a odbornou ignorancí Uwe  Ladwig
30. 4. 2009 Antiekologická ekonomie
30. 4. 2009 Brněnský disent na jaře před dvaceti lety: Více skupin, nová témata Pavel  Pečínka
30. 4. 2009 Obamovo čtvrtletní vysvědčení v zahraničí Daniel  Veselý
30. 4. 2009 Lidé a zvířátka Věra  Říhová
30. 4. 2009 Keňské ženy hrozí politikům sexuální stávkou
30. 4. 2009 V Gdańsku se zaměstnanci loděnic střetli s policií
30. 4. 2009 Ukradl Ahmadínežád Obamovi volební heslo?
30. 4. 2009 Tymošenková: Ukrajina podpoří vstup Ruska do WTO
29. 4. 2009 Radar, co vidí skrz zeď - až teď?
29. 4. 2009 Skutečný svět je jiný. Chyba je na naší, české straně František  Řezáč
30. 4. 2009 Přechodné adresy Jaromíra Šavrdy Libor  Martinek
30. 4. 2009 Monitor Jana Paula: Milý státe, jdi si po svých! Jan  Paul
30. 4. 2009 Ortenova těžítka Josef  Štochl
29. 4. 2009 Petr Hájek, ideolog a tmář Boris  Cvek
29. 4. 2009 Miss Roma 2009, kadeřnice Aneta Kančiová: "I mezi námi jsou slušní a pracovití lidé" Pavel  Pečínka
28. 4. 2009 Když Duke není Ellington Karel  Dolejší
29. 4. 2009 Financování přírodovědného výzkumu v Británii Boris  Cvek
29. 4. 2009 Research Assessment Exercise - nesmyslný systém hodnocení britských univerzit
29. 4. 2009 Od svobodného bádání k diktatuře aparátů Karel  Dolejší
29. 4. 2009 100 dní Obamy, nebo 100 dní zabíjení? Andrew  Stroehlein
29. 4. 2009 Používejme intelekt
29. 4. 2009 Lidé, delfíni, prasata, psi... a žížaly
29. 4. 2009 Zvíře je živý tvor, který dokáže cítit, milovat, těšit se, nenávidět, bát se a trpět
29. 4. 2009 Lidé nemají právo krutě týrat ostatní tvorstvo, protože je to "ekonomické" Miloš  Kaláb
30. 4. 2009 Zabijačka je stejně krutá jako vybíjení tuleňů Štěpán  Kotrba
1. 5. 2009 Drasticky brutální zacházení se zvířaty, "aby bylo maso levné", je neomluvitelné Štěpán  Kotrba, Jan  Čulík
12. 4. 2009 Hospodaření OSBL za březen 2009