Studie zjistila, že pijáci kávy mají mnohem nižší riziko recidivy rakoviny střev
23. 3. 2024
Výzkum ukázal, že u lidí s rakovinou střev, kteří pijí dva až čtyři šálky kávy denně, je mnohem menší pravděpodobnost, že se jim nemoc vrátí.
Studie ukázala, že lidé s touto nemocí, kteří konzumují toto množství kávy, mají také mnohem menší pravděpodobnost úmrtí z jakýchkoli příčin, což naznačuje, že káva pomáhá lidem s diagnózou druhého největšího zabijáka rakoviny ve Velké Británii.
Odborníci označili tato zjištění za "slibná" a vyslovili domněnku, že pokud i další studie prokáží stejný účinek, může být 43 000 Britů, kterým je ročně diagnostikována rakovina střev, povzbuzeno k pití kávy. Toto onemocnění si ročně vyžádá v Británii přibližně 16 500 životů - 45 denně.
Studie nizozemských a britských vědců provedená v Nizozemsku na 1 719 pacientech s rakovinou střev zjistila, že ti, kteří vypili alespoň dva šálky kávy, měli nižší riziko opakování onemocnění. Účinek byl závislý na dávce - u těch, kteří pili nejvíce, se riziko snížilo nejvíce.
Podle práce, která byla financována Světovým fondem pro výzkum rakoviny (WCRF) a byla publikována v časopise International Journal of Cancer, měli pacienti, kteří vypili alespoň pět šálků denně, o 32 % nižší pravděpodobnost, že se jim rakovina střev vrátí, než ti, kteří vypili méně než dva šálky.
Stejně tak se ukázalo, že vyšší konzumace kávy úzce souvisí s šancí na přežití.
Opět platí, že ti, kteří vypili alespoň dva šálky denně, měli nižší riziko úmrtí ve srovnání s těmi, kteří kávu nepili. A stejně jako u rizika recidivy se pravděpodobnost úmrtí nejvíce snížila u těch, kteří vypili alespoň pět šálků - o 29 %.
Vedoucí výzkumného týmu, Dr. Ellen Kampmanová, profesorka výživy a nemocí na Wageningenské univerzitě v Nizozemsku, uvedla, že nemoc se vrací u každého pátého člověka, u kterého byla diagnostikována, a může být smrtelná.
Prof. Marc Gunter, spoluautor studie a vedoucí katedry epidemiologie a prevence rakoviny na škole veřejného zdraví na Imperial College v Londýně, uvedl, že tato zjištění jsou "velmi provokativní, protože ve skutečnosti nechápeme, proč by káva měla mít takový účinek u pacientů s rakovinou střev".
Dodal: "Jsou však také slibné, protože mohou ukázat cestu ke zlepšení prognózy a přežití pacientů s rakovinou střev.
"Káva obsahuje stovky biologicky aktivních látek, které mají antioxidační vlastnosti a mohou chránit před rakovinou střev.
"Káva také snižuje hladinu zánětu a inzulínu - které jsou spojovány s rozvojem a progresí rakoviny střev - a může mít potenciálně příznivý vliv na střevní mikrobiom.
"Potřebujeme však další výzkum, abychom mohli hlouběji proniknout do biologie toho, proč by káva mohla mít takový vliv na prognózu a přežití rakoviny střev."
WCRF identifikovala kyselinu chlorogenovou, která se nachází také v kapustě, jako látku, která by mohla poskytnout klíčovou část vysvětlení, protože hraje roli při řízení hladiny glukózy v těle a regulaci hladiny inzulínu.
Diskuse