8. 3. 2010
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
8. 3. 2010

Jak dlouho si to Češi nechají líbit?

Inspirací k titulku je mi poslední věta v poznámce Jana Čulíka "Britské firmy plyn zlevňují, české zdražují", kde upozorňoval, že zatím co ceny zemního plynu v ČR stoupají, v Británii je tomu naopak. Spotřebitelé tam za plyn nejnověji zaplatí až o sedm procent nižší sazbu. "Jak dlouho si to Češi nechají líbit?", ptá se Čulík závěrem a mne přitom napadlo, že toho je ve skutečnosti mnohonásobně víc, kvůli čemu by si měli občané České republiky tuto otázku pokládat.

An English version of this article is in CLICK HERE

A že by to měli být především oni sami, kdo na ni začnou neprodleně hledat odpovědi...

Začněme hned tím nejaktuálnějším, a sice pro nás nečekaně odpudivými výroky rakouského prezidenta Heinze Fischera (politickou příslušností sociálního demokrata!), který se zrovna chystá opětně kandidovat. U příležitosti každoročního připomenutí tragicky končící generální stávky sudetských Němců v březnu 1919, jíž protestovali proti svému začlenění do Československa, napadl platnost tzv. Benešových dekretů. Prohlásil pak kromě jiného, že jsou „těžkým bezprávím“, které by ostatní členské státy Evropské unie neměly legalizovat. A šel ve svém projevu ještě dál, když oznamoval, že se bude zasazovat o dodržování a respektování lidských práv, a to nejen ve své zemi, ale i za hranicemi. Za kterými myslel, netřeba dodávat.

Reakce českých politických představitelů byla jako vždy velmi opatrnická a přesto i tak prý vyvolala u jejich rakouských protějšků „zvedání žaludků“, jak zněla jedna zpráva. Nejodvážněji se snad vyjádřil místopředseda komunistů Stanislav Grospič, který v oficiálním stanovisku své strany, otištěným Haló novinami, vysvětlil, čím jsou pro Českou republiku Benešem podepsané dekrety, jakož i to, v čem prezident Fischer nepřístojně zpochybnil její právní řád. Grospič nevynechal ani neutuchající „politické a majetkové“ požadavky Sudetoněmeckého landsmanšaftu a z řad jeho protežovatelů případné pokusy o ovlivňování Lisabonské smlouvy, kterou KSČM od počátku odmítala. Poněkud kuriózní však na tom je, že se právě také v Haló novinách před nedávnem objevily články, hodnotící obě záležitosti z téměř opačného pohledu.

K otázce „Jak dlouho si to Češi nechají líbit?“ náleží i momentální jejich diskriminace v schengenském prostoru EU. Český ministr zahraničí Jan Kohout totiž prý společně s Quidem Westerwellem, svým německým kolegou v úřadu dospěl ke shodě, že „nedochází k narušení litery Schengenské dohody, ale v některých případech může dojít k narušení jejího ducha“. To se asi Rakušanům, kteří předtím s buzerací českých občanů na čas přestali, zalíbilo natolik, že před pár dny demonstrativně rozmístili ve svých příhraničních obcích gardové jednotky, jejichž úkolem má být „chránit obyvatelstvo před blíže nejmenovanými zločineckými elementy z Východu“.

Občané ČR by se měli před nadcházejícími květnovými volbami nejen nad svými politiky, ale také nad sebou samými důkladně zamyslet a vedle toho, co si napříště chtějí dát nebo nedat líbit, rozvážit také to, v jakém vlastně státě chtějí žít. Měli by si uvědomit nízkou mezinárodní prestiž své země, zapříčiněnou její úděsnou zkorumpovaností a kriminalitou, ale i tím, jak negativně je prezentována svému unijnímu okolí. To, co tam naposledy ze zdejšího prostředí viděli, byly drastické záběry z akcí kontroverzního útvaru kontrolorů (vymahačů?!) energetické společnosti ČEZ. Sám jsem to zhlédl hned na několika německých televizních stanicích, jedné francouzské a také ve vysílání Euronews.

Když jsem se ještě jako europoslanec, působící ve Výboru pro právní záležitosti, účastnil zbavování imunity Vladimíra Železného, byli všichni tehdejší zahraniční kolegové šokováni tím, že se člověk s tolika soudními procesy, které měl na krku, mohl vůbec dostat do Evropského parlamentu. Mezitím se proslýchá (není to ještě definitivně potvrzeno), že mají údajně existovat čeští poslanci EP, zaměstnávající v asistentském poměru osoby, které – vedle tohoto svého, řekl bych bezúhonnost vyžadujícího úvazku – vlastní anebo donedávna vlastnily firmy, v nichž podobná komanda, jako ta z ČEZu, taktéž působila. A kde se i doopravdy střílelo a byli mrtví! Pakliže se tato, prozatím jenom podezření, potvrdí, nedivme se, že na žebříku důvěryhodnosti klesneme jako stát o dalších pár příček k zemi.

Co by si Češi také třeba neměli už dál nechat líbit, jsou donekonečna omílané diskuse o takzvané kolaboraci s komunistickým režimem. Přispěly během doby k roztříštěnosti celé společnosti. Zkoncentrujeme-li to celé do nynějších rozmíšek kolem jmenování nového ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů, nevyhneme se závěru, že by jím nutně musel být nějaký až po převratu narozený mladíček anebo člověk, který vůbec nepochází z této země. Neboť přece dobře víme, kolik bylo těch, kteří studovali VUML (jako Jiří Pernes), anebo byli zase činovníky SSM (Pavel Žáček) a přesto dnes pracují ve vysokých i nejvyšších postech. Jak se na toto téma zmínil Pernes v pořadu Václava Moravce: jemu je vyčítáno, že měl být StB evidován v kategorii kandidát tajné spolupráce, zatímco stejně evidovaný Václav Havel mohl být prezidentem.

Dvacet let po převratu by se měli občané České republiky konečně vzpamatovat a nedat se dál oblbovat lidmi, kteří význam slova „politik“ zcela zdiskreditovali a mnohdy i degradovali na koryto, v němž si je možné přijít na pěkné peníze. Vzpomínám si na počátek roku devětaosmdesátého, kdy mi našinci s obavami říkali: „Jestliže to tu praskne, nenajde se nikdo, kdo se toho ujme!“ Našli se, ujali, ale neosvědčili. Musí tedy přijít jiní, tak funguje demokracie. Hlavní je, aby šlo o tentokrát odborníky v rezortech, s netolik praktikovaným důrazem na jejich případné politické „škraloupy“ z předpřevratové minulosti. Pohleďme do Řecka dnešních dnů. Tam lidé říkají, co v ČT neuslyšíte: „Ať si to odnesou ti, kteří nám tu katastrofu spískali. Politici musejí nést odpovědnost!“

                 
Obsah vydání       8. 3. 2010
8. 3. 2010 Bod nula systémového kolapsu
8. 3. 2010 Benefity by měli dostávat jen ti železničáři, kteří si to zaslouží Boris  Cvek
8. 3. 2010 Zatímco v ČR E.ON plyn zdražuje, v Británii plyn zlevňuje
8. 3. 2010 Jak žijí vietnamští Češi. Co si myslí mladí Češi v zahraničí o Duškově útoku na homosexuály
2. 3. 2010 Filmová miniatura, která je pro české proromské organizace "příliš nepříjemně romská" Jan  Čulík
8. 3. 2010 Boj proti cizím základnám neskončil Petr  Pokorný
8. 3. 2010 Píseň písní Vítězslav  Nezval
8. 3. 2010 Film "O kapitalismu s láskou" se hraje v Praze
8. 3. 2010 Adam zná plán útoku aneb proč začala válka proti Iráku Štěpán  Kotrba
8. 3. 2010 Kdo je prý inteligentnější?, neboli O možném omylu levičáků Uwe  Ladwig
8. 3. 2010 Proč byste měli jíst levnější ryby, když se můžete cpát dražšími pilulkami? Jan  Paul
8. 3. 2010 Achilleova pata ČSR ---především její Němci? Miloš  Dokulil
8. 3. 2010 Jak dlouho si to Češi nechají líbit? Daniel  Strož
8. 3. 2010 Rakousko se rozloučilo s Johannou Dohnalovou Richard  Seemann
8. 3. 2010 Mladí Romové se připravují na vysokou školu, na diskotéku v Praze ale jít nemohli Kateřina  Švidrnochová
5. 3. 2010 Věc Falešná paměť literatury: Dobrý text je vlastně urážlivý Jan  Matonoha
7. 3. 2010 Tisíce lidí protestovaly proti vystěhování palestinských rodin
23. 2. 2010 Další trapný apel Britských listů o finanční příspěvek od čtenářů
5. 3. 2010 Ministr Kocáb se hrozivě mýlí Daniel  Strož
5. 3. 2010 V Americe se aktivizují pravicoví extremisté a ozbrojenci
5. 3. 2010 Co zákony a politikové nenapraví
5. 3. 2010 Sexuální skandál ve Vatikánu
5. 3. 2010 Češi proti potupným kontrolám, aneb když Schengen, tak pro všechny bez rozdílu! Daniel  Strož
5. 3. 2010 Především o "čechoslovakismu" jako možném smrtelném hříchu Miloš  Dokulil
5. 3. 2010 Ukrajina obrací list Karel  Klimša
5. 3. 2010 Cenu plynu v Británii a v ČR nelze srovnávat jednorázově Jan  Hošek
5. 3. 2010 Konference "Evropa jako cíl?", aneb Kritika versus politika Karel  Dolejší
5. 3. 2010 Vzdělání není zboží, vysoké školy nejsou výcviková centra!
6. 3. 2010 Kterak dokonale zdiskreditovat agendu, aneb Odborářský boss v univerzální hnědé omáčce Karel  Dolejší
4. 3. 2010 Domy v Detroitu se prodávají jeden za 18 Kč
4. 3. 2010 Američan odsouzen za krádež sýra za 84 Kč na téměř osm let do vězení
4. 3. 2010 Dokázat se zvepřit, aneb Jeden docela obyčejný den na vsi Karel  Dolejší
4. 3. 2010 Třináct čínských deníků požaduje, aby se Číňané mohli stěhovat, kam chtějí
4. 3. 2010 Významný mecenáš britských konzervativců neplatí v Británii daně
2. 2. 2010 Hospodaření OSBL za leden 2010