Přelije se bulharská krize přes hranice?
24. 3. 2014 / Miloš Kaláb
Zatímco se západní sdělovací prostředky věnují situaci na Ukrajině a na Krymu, v Bulharsku se u mnoho měsíců protestuje proti vládní korupci tak, e loni padla tamní vláda. Kanadská novinářka Shannon Gormleyová ze své kanceláře v Bejrútu informovala čtenáře novin The Ottawa Citizen o potíích, které ovlivňují Bulharsko a jeho okolí, zejména Řecko.
Ukrajinci protestovali čtyři měsíce a to stačilo k tomu, aby upoutali pozornost světové veřejnosti. Bulhaři protestují déle ne dva a půlkrát tak dlouho, počítají-li se do toho i demonstrace z loňského února, které vedly k pádu vlády. Někdy demonstruje jen několik set lidí, jindy jsou jich desetitisíce. Někdy nosí demonstranti vlajky Evropské unie (EU), jindy v davu převládají hole starých lidí, někdy poadují demonstranti referendum za změnu volebního zákona, jindy poadují vojenskou intervenci z ciziny. Několik lidí se prý dokonce ze zoufalství upálilo.
Zájmy větiny demonstrujících jdou hlouběji, ne je nespokojenost s dnení vládou, podobně jako zasahovaly hlouběji za minulé pravicové vlády. Bulharsko je jedním v nejvíce zkorumpovaných států EU a současně jedním z nejchudích. Nezaměstnanost dosahuje u mladých lidí 30% a stále stoupá. Přestoe se vysokokoltí studenti dvakrát zabarikádovali v hlavní univerzitní budově, jejich problém není ojedinělý. Evropská komise sděluje, e je polovina bulharských občanů ohroena chudobou nebo vyloučením ze společnosti a téměř polovina obyvatel trpí tíivým nedostatkem hmotných prostředků. Podle nejnovějího průzkumu je průměrný plat v Bulharsku nejnií v zemích EU - pouhých 393 euro. Bankrot ohrouje Národní elektrickou společnost a Národní fond zdravotního pojitění.
Zatímco důvěra k veřejným institucím klesá, zvětuje se xenofobní nacionalismus. Podle listopadového průzkumu souhlasí 15% občanů s násilím na cizincích. V tomté měsíci začaly milice hlídkovat v ulicích Sofie. Bulharsko se tak dostalo do stavu polotrvalé krize. Vezme-li se do úvahy velice obtíný přechod k fungující demokracii, není prý se ani čemu divit. Paní Gormleyovou překvapuje, jak snadno se s tím Západ smiřuje. Jene ona sama ije daleko od "vlastního Západu" a z domu jí asi zatím jetě nenapsali, e hodnota kanadského dolaru klesla o více ne 10%, e kanadská vláda zvýila státní dluh na více ne 600 miliard dolarů, ale u má starosti o to, jak začne utrácet (a získávat volební hlasy), jakmile bude mít v přítím volebním roce "rozpočtový přebytek" díky nynějím drastickým úsporným opatřením. Těko se dá očekávat, e by uposlechla naléhání některých občanů, aby ten přebytek utratila tím, e jej dá na umořování státního dluhu. Jen na splácení úroků padne kadý rok 29 miliard dolarů. Ministerský předseda nemá ani za této situace problém slavnostně ohlásit dar Ukrajině ve výi 220 milionů kanadských dolarů. Paní Gormleyová ale zřejmě vidí situaci vojenskýma očima. Kdyby se jednalo jen o Bulharsko, tak by se asi o něm na Západě ani nevědělo, kde leí. Jene blízké Řecko, Ukrajina i Turecko se zmítají ve vlastních krizích, take tím prý získává Bulharsko pro Západ na strategickém významu a to jak vojenském, tak i hospodářském - a také co se týká pohybu lidí.
Z Řecka utíkají obchodníci a ádají o azyl právě v Bulharsku. Tato země nemá téměř nic, co by mohla poskytnout svým vlastním občanům, ale podnikatelům nabízí nízké daně a velice levnou pracovní sílu. Nedávno uvedly britské noviny Guardian, e v letech 2010 a 2012 vzrostl počet řeckých firem v Bulharsku o významných 75%. Rostoucí nestabilita v Bulharsku ale řecké podnikatele ohrouje.
Bulharsko by mohlo podobně jako Rumunsko a Polsko získat na významu pro NATO (přestoe to nemělo mít v této oblasti co dělat jetě za vlády amerického prezidenta Ronalda Reagana) v souvislosti s ruským převzetím Krymu. Na jedné straně monitoruje NATO situaci nad Ukrajinou z Polska a Rumunska, a na druhé straně samo provádí námořní cvičení v Černém moři, na jeho pobřeí Bulharsko leí. Před pouhými dvěma týdny se účastnilo bulharské námořnictvo s námořnictvem rumunským a americkým manévrů jen několik set kilometrů od Krymu. V novinách se o tomto cvičení nepsalo, asi aby o tom nemohli také číst Rusové.
Dalím problémem je to, e se stalo Turecko druhým největím útočitěm uprchlíků ze Sýrie na světě. Mnoho takových uprchlíků odchází do Bulharska. Neplánují sice, e by tam zůstali, zejména ne poté, co byli zatčeni a internováni ve skupinách po dvaceti lidech v jedné místnosti do té doby, ne se vyřídí jejich ádosti o asyl. Mnoho těchto uprchlíků doufá, e budou pokračovat v cestě do Evropy, přestoe legálně mohou v EU cestovat dočasně jedině jako uprchlíci. Podle Borise Čeirkova z úřadu Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky mnoho internovaných Syřanů hodlá riskovat cestu do pohostinnějích zemí v Evropě a současně riskovat, e budou vráceni, odkud přili.
Zatím se v ulicích Sofie shromaďují občané k dalím demonstracím proti vládě. Paní Gormleyové prý řekl osmačtiřicetiletý mu jménem Ogi: "Protestovali jsme. Vyli jsme do ulic. Dál to závisí na vás, na mezinárodním společenství. My jsme udělali svoji práci". Jak jednoduché, oni protestovali a teď a se EU postará o nápravu. Pan Ogi výslovně ádal o zásah zahraničních vojenských sil - jene k tomu nedojde. A vlastně by k tomu ani nemělo dojít. Kdy jeho slova zaslechl jiný demonstrant - údajně univerzitní profesor - zasmál se a dodal: "Není to moné podle naí ústavy - ale podle mého názoru by to nebylo patné".
Diskuse