10. 6. 2011Prispejte mobilem

Sledujte Britské listy na Twitteru.
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
11. 6. 2011

Sýrie je obětí západního mediálního spiknutí

Není to dávno, kdy se mi prostřednictvím Britských listů podařilo uveřejnit článek, jímž jsem se snažil poskytnout trochu jiný pohled na dění posledních týdnů a měsíců v Sýrii, než je ten, který prezentují světová média včetně těch českých. Upoutávka BL z 6.6. nazvaná Syrská vláda se pomstí demonstrantům odkazuje na článek britského Guardianu, který se, bohužel, nijak neliší od zcela neobjektivního a zmanipulovaného pohledu světových sdělovacích prostředků, které v podstatě jen opakují to, co řekne katarská televize al Jazeera. Nekončící přísun katastrofických zpráv ze Sýrie a zmanipulovaných reportáží jsou formou mediální války, jejímž cílem je vytvořit ve světě dojem, že v Sýrii probíhá celonárodně podporovaná revoluce a jednak vytvořit iluzi, že vládnoucí syrský režim masakruje svoje mírumilovné obyvatelstvo. Ani jedna z těchto věcí není pravda a situace v Sýrii je dnes natolik složitá, že se nevejde do krátkých televizních reportáží, které nám ukazují černobílý pohled na svět, v němž Sýrie je vždycky ta černá, píše Heidar Kinaan.

Ti, kdo dnes organizují násilnosti v Sýrii rozhodně nejsou mírumilovní vyznavači demokracie západního stylu a je skutečně smutné, že je Západ podporuje, protože zejména fundamentalisté, kteří tvoří do značné míry jejich řady se nijak netají tím, že demokracie a svoboda jsou skutečně tím posledním, co mají v úmyslu po případném převzetí moci v zemi zavést. Rebelové jsou vybaveni nejen moderními zbraněmi ve značném množství, které byly do země propašovány z Iráku, Turecka, Jordánska, Libanonu a Saúdské Arábie, ale mnozí z nich prošli i teroristickým výcvikem v Turecku, Jordánsku, Libanonu a Iráku. Už jenom množství mrtvých na straně syrské armády a bezpečnostních složek od počátku nepokojů ukazuje, že rebelové své požadavky a program rozhodně nechtějí prosazovat diskusí a dalšími demokratickými prostředky, ale že vyhledávají konflikty a jsou rozhodnuti jít cestou zabíjení a teroru. Nezbývá se tedy než ptát, proč protestující zabíjejí, když je jejich programem demokracie.

Situace v Jisr al-Shughour je jen pokračováním dosavadních konfliktů, které začaly v Daraa a odehrávaly se ve venkovských oblastech. Zhruba tři tisíce dobře vyzbrojených a vycvičených rebelů napadly v pátek 3.6. v poledních hodinách město Jisr al-Shughour a zaměřily se na budovy státních institucí. Mnohé z nich (soud, místní úřad) rebelové vydrancovali a zapálili a přitom zabili mnoho lidí včetně civilistů. Cílem útoků byly rovněž policejní stanice, které rebelové napadli, mnoho policistů zabili a zmocnili se jejich zbraní. Těla zabitých policistů byla v mnoha případech zohavena. Mnohé civilisty na ulicích pod pohrůžkou násilí či smrti nutili rebelové k tomu, aby se účastnili demonstrace. V reakci na probíhající násilnosti byly do Jisr al-Shughour povolány posily z řad policie a bezpečnostních složek. Ty se utkaly s rebely v následující zhruba pětihodinové bitce, v níž policejní a bezpečnostní složky zaznamenaly na své straně 120 mrtvých. Počet obětí na straně rebelů není dosud znám, stejně jako počet obětí ze strany civilního obyvatelstva. Na základě volání obyvatel po zajištění bezpečnosti a klidu byla do Jisr al-Shughour povolána armáda. Armáda dostává nyní oblast pod kontrolu a snaží se situaci celkově stabilizovat.

Každý, kdo pochybuje o tom, že se výše uvedené události skutečně staly a věří tomu, co některá světová média tvrdí, tj. že incident je v podstatě vymyšlený syrskou vládou a je jen záminkou pro akce proti demonstrantům, se může podívat na fotografie z událostí ZDE

V souvislosti s posledním vývojem v Sýrii se v některých světových médiích objevily zprávy o tom, že armáda je nejednotná, některé její části bojují mezi sebou a několik důstojníků z armády zběhlo. Tyto informace nemají se skutečností nic společného - syrská armáda je nejen jednotná, ale stojí za svým lidem a prezidentem Assadem. Nepopiratelným důkazem podpory prezidenta je to, že až dosud v největších syrských městech Damašku a Aleppu nedošlo k žádným výraznějším protestům. Obě města mají dohromady bezmála 9 milionů obyvatel a představují tak skoro polovinu obyvatelstva země. Sám prezident Assad se ve své zemi těší trvale vysoké podpoře a to navzdory snahám zahraničních médií jeho obraz v očích lidí poškodit. Nedávná konference syrské opozice v turecké Antalyi ukázala, že ti, kdo se pokládají za jediné správné politiky budoucí Sýrie se věnují hlavně osobním sporům. Z tří set účastníků v důsledku neshod během konfernece polovina odjela. Sama konference se nebyla schopna shodnout ani na tak základních věcech jako je to, zda údajná nová Sýrie má být stát sekulární, nebo fundamentalisticky orientovaný. O reálných ekomonických a politických plánech, které by zemi pomohly vyřešit stávající problémy nemůže být ani řeči.

Současná Sýrie má bezpochyby mnoho problémů a ekonomicky není v nijak ideální situaci. Přesto stojí za to připomenout, že Sýrie nemá zahraniční dluhy a je ve svém politickém rozhodování zcela suverénní. To je v dnešním světě velká vzácnost a je bezpochyby trnem v oku všem, kdo mají zájem dění v regionu Blízkého východu pomocí různých finančních nástrojů a tlaků ovlivňovat a řídit ve svůj prospěch.

Přes veškeré ekonomické problémy, s nimiž se Sýrie musí vyrovnávat svým obyvatelům poskytuje bezplatně mnoho služeb a kupříkladu i vysokoškolské studium je zdarma. Zdarma je i státní zdravotní péče. To nejsou výhody, jimiž se může ve světě pochlubit každá země.

Je zajímavé, jakou pozornost trvale věnují světová média a zejména arabské televizní stanice (al Jazeera, al Arabiya) nedostatkům demokracie v Sýrii a přitom se vůbec nezmiňují o tom, jak jsou na tom s demokracií některé jiné arabské země, o nichž se v této souvislosti skoro nemluví. Kupříkladu Katar a Saúdská Arábie, hlavní spojenci USA v oblasti rozhodně nejsou demokratickými zeměmi, ale o demonstracích proti jejich režimům nikdo ani nemluví. Naopak tyto země odvádějí pomocí svých médií pozornost jinam a přes svá média poučují ostatní, jak má demokracie vypadat.

Děkuji vám za čas, který jste věnovali mému článku a věřím, že ti, kdo mají zájem o spravedlivou a lepší budoucnost světa se zamyslí nad tím, že skutečně není černobílý tak, jak nám ho některá média ukazují.

Obsah vydání       10. 6. 2011
12. 6. 2011 Odboroví předáci nepřesvědčili Boris  Cvek
12. 6. 2011 Madrid je nyní v Praze! Petr  Kužvart
12. 6. 2011 Stávka - práva a povinnosti stávkujících
12. 6. 2011 Přemluv bábu, ať řídí v sedmdesáti autobus! Petr  Nachtmann
12. 6. 2011 Česká Konzervativní strana odmítá odborářské vydírání
11. 6. 2011 Nesuďte, abyste nebyli souzeni... Karel  Dolejší
12. 6. 2011 Vláda: Kdo nejde s námi, jde proti nám – už zase Oldřich  Průša
12. 6. 2011 Iniciativa ProAlt odsuzuje přístup Nečasovy vlády k odborářské stávce
12. 6. 2011 Občané mají právo postavit se na odpor proti každému, kdo by odstraňoval demokratický řád
12. 6. 2011 V Anglii se proti vládě bouří církev
10. 6. 2011 Stařečky zřejmě připraví české soudy o střechu nad hlavou - bez jejich jakékoliv viny
11. 6. 2011 Michael  Marčák
11. 6. 2011 Ať jsem bit, jen když se peru Petr  Wagner
10. 6. 2011 Sýrie útočí tanky na civilisty v městě Jisr al-Shughour
11. 6. 2011 Sýrie je obětí západního mediálního spiknutí
11. 6. 2011 Že by informace o krutém vládním násilí v Sýrii byly "západním imperialistickým spiknutím"?
10. 6. 2011 V měnícím se světě změnit společnost Miloš  Pick
11. 6. 2011 Britská vláda značnou měrou likviduje slavné zahraniční vysílání BBC
11. 6. 2011 Zveřejněny emaily Sarah Palinové
10. 6. 2011 Odbory, go! Milan  Daniel
10. 6. 2011 Nehorázné výroky loutkového premiéra Boris  Cvek
10. 6. 2011 Tož se pořád milují Karel  Hoff
10. 6. 2011 Půjčková demokracie Boris  Cvek
10. 6. 2011 Pražští zelení: Připravte si přes víkend bicykly, ty nestávkují
10. 6. 2011 Nenávist Jan  Sláma
10. 6. 2011 Profesor, který chce v Londýně založit soukromou univerzitu, se stal terčem celostátní nenávisti
10. 6. 2011 Britský premiér zaútočil na anglikánského arcibiskupa
10. 6. 2011 K jaderné energetice
10. 6. 2011 Politika jako gamblerství a adrenalinový sport? Vladimír  Blažek
10. 6. 2011 Musí se najít evropské řešení
8. 6. 2011 Michael  Marčák
10. 6. 2011 Šokující zprávy o zvěrstvech páchaných v Libyi i rebely pod záštitou NATO Daniel  Veselý
10. 6. 2011 Dvojí pohled, aneb nechť se nedívají jen ti útlocitní? Miloš  Dokulil
10. 6. 2011 My Češi jsme nemalí pašáci! Miloš  Dokulil
10. 6. 2011 Ombudsman ČD Fejk kontra arabský šejk? Jiří  Baťa
10. 6. 2011 Ze života zvířat a ze života odborů Miloslav  Štěrba
9. 6. 2011 ...a letadlová loď na Lipně? Karel  Dolejší
9. 6. 2011 Nekrology jako chvála lokajství Michal  Vimmer
9. 6. 2011 Strana Věci veřejné se odepsala sama. Zbývá jen generální stávka Josef  Mrázek
9. 6. 2011 Americké univerzity se v Africe zmocňují zemědělské půdy
9. 6. 2011 Vítám film, který spíš podporuje jadernou energii Vladimír  Wagner
9. 6. 2011 Nechte maličkých, aneb i moje doga byla zlatíčko, než pokousala souseda. Jiří  Baťa
9. 6. 2011 Britští penzistí obětí sedmihodinové "kontroly" amerických imigračních úředníků
9. 6. 2011 To kontroverzní slovíčko kdyby! Kdyby byly (kdesi) ryby, nepotřebovali bychom rybníky. Jiří  Baťa
9. 6. 2011 Nesouhlasím se svědectvím Františka Pesuta
9. 6. 2011 České školství je přece pašák! Miloš  Dokulil
9. 6. 2011 Musíme se opravdu k sexuálním výstřelkům vysoce postavených mužů vracet? Miloš  Dokulil
8. 6. 2011 Překročení meze
8. 6. 2011 Vláda se chová arogantně a urážka státního orgánu se v ČR znovu stala trestným činem!
8. 6. 2011 Sloni v porcelánu I.: L. Heger Ivo  Patta
8. 6. 2011 Koaliční tahanice: Mnoho povyku pro nic Boris  Cvek
8. 6. 2011 Jaká jsou skutečná rizika jaderné energetiky?
8. 6. 2011 Pravda, sex a politika? Miloš  Dokulil
8. 6. 2011 K lamentování nad bílou mytologií Karel  Dolejší
8. 6. 2011 Islamofobní kachna Lukáš  Lhoťan
8. 6. 2011 Zrušte segregaci ve školství
8. 6. 2011 Oxfordská univerzita vyjádřila nedůvěru konzervativnímu ministru pro vysoké školství
8. 6. 2011 Jazyková perla ČT 24
12. 6. 2011 Hospodaření OSBL za květen 2011

Copyright © 1996-2012 Občanské sdružení Britské listy | Kopírování obsahu možné pouze po předchozím písemném souhlasu redakce