22. 7. 2005
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Jiné zprávy
Zprávy, o kterých se v Česku mnoho nedovíte. Zprávy ze světa, který není jiný. Zprávy, které ale jiné jsou.
připravuje Štěpán Kotrba
Resources in English on Czech film, literature and politics
Rozšířené vyhledávání Google
  Hledej na WWW
  na www.blisty.cz
  na www.britskelisty.cz

zpravodajství Google






Rozšířené vyhledávání Google



Ekonomická krize
Ropný šok
Encyclopaedia Britannica


Reklama
Britské listy využívají
mediálního monitoru
Newton IT
překladače a slovníky
EUROTRAN 2006
WORDMASTER 2006
SLOVO - Politicko spoločenský týždenník
Politicky nekorektní karikatury Michaela Marčáka
Siromacha - román na pokračování
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
23. 7. 2005

pondělí 15.00: Brazilec měl propadlé vízum. Jean Charles de Menezes mel propadlé vízum, informovala jeho rodina. Pobýval v Británii na studentské vízum, ale tomu před měsícem vypršela platnost. Může to být důvodem, proč utíkal před policií, informuje Fabiano Golgo.

sobota: Muž, kterého v pátek zastřelila v londýnském metru britská policie, byl Brazilec, jmenoval se Jean Charles de Menezes, bylo mu 27 let a pocházel ze státu Minas Gerais. Žil čtyři roky v Londýně a pracoval tam jako elektrikář.

Britské listy o tom informoval Fabiano Golgo, který v této věci kontaktoval Laudemara Aguiara, tiskového tajemníka brazilského velvyslanectví v Londýně. Britská policie mu de Menezesovu totožnost potvrdila, ale sdělila mu, že ji zveřejní, jak je běžnou praxí, teprve po souhlasu jeho matky či otce. Blízcí příbuzní musejí být informováni dříve než sdělovací prostředky. Nedlouho poté, co Britské listy přinesly tuto zprávu, ji potvrdila i BBC.

sobota 23.00: Fabiano Golgo přináší další informace: Bratrance Alexe Pereiru Alvese, který poznal Jeana Charlese de Menezese na videozáběrech, které po jeho usmrcení obletěly svět, také v sobotu vyzvala britská policie, aby potvrdil totožnost zemřelého muže. Alex žije také v Londýně, v Kingston Hill, kde sdílel byt s usmrceným Menezesem. Menezes strávil ve svém rodném městě Gonzaga v Brazílii téměř 4 měsíce, od Vánoc 2004 do dubna 2005. Pak se vrátil do Británie, kde žil legálně od konce roku 2001.

Sloupek

Už podruhé v krátké době musím reagovat na nepřijatelný nacionalistický úlet redakčního spolupracovníka Štěpána Kotrby. V době karlovarského filmového festivalu se Kotrba rozhodl zpochybnit recenzi slabého českého filmu Sluneční stát jen proto, že byla od britsko-české autorky, a ta "nám, Čechům, s jedinečnou zkušeností" přece nemůže rozumět. Přitom psal, ačkoliv film Sluneční stát sám vůbec neviděl. (Viz též ZDE.)

Tento týden zase Štěpán Kotrba iracionálně napadl Němce a německý národ. V článku je celá řada logických zkratů. Nepřípustný je především princip kolektivní viny. Nikdo není vinen tím, že je příslušníkem nějakého národa. Člověk jako Štěpán Kotrba, který na vlastní kůži zažil totalitní režim, by měl přece vědět, jak ošidné je zaměňovat totalitní stát za demokracii, totiž myslet si, že když pod tlakem úřadů občané veřejně projevují pro režim nadšení, že je to opravdu jejich vnitřním přesvědčením.

Vždycky mě za komunismu iritovali občané na Západě, kteří si taky pletli komunistickou totalitu s vůlí lidu a když viděli v televizi nadšené prvomájové demonstrace z východní Evropy, ptali se mě nevěřícně: "To oni skutečně VŠICHNI tomu komunismu tak věří?" Když jsem jim odpověděl: "Ne. Nikdo tomu nevěří," nechápali.

Případ nacismu v Německu byl jistě trochu odlišný, neboť nacistická ideologie BYLA nacionalistická. Přesto však je neférovou zkratkou vinit z nacismu celý německý národ. Rozhovory s mnoha Němci, kteří to zažili, snadno zjistíme, jaké to bylo, žít za Hitlerova režimu v Německu, jak si člověk musel dávat pozor na pusu a krok a zejména se mít na pozoru před ideologickými nadšenci a udavači. V podstatě to bylo úplně stejné jako za komunismu.

Velmi plasticky to líčí vynikající hraný seriál německé televize z osmdesátých let Heimat, který se v těchto dnech znovu vysílá v britské televizi. Heimat je vylíčením osudu Německa během celého dvacátého století. Využívá k tomu - fiktivní - životní příběhy obyvatel jedné vesnice v jednom etnicky ozvláštněném německém venkovském prostředí. Česká televize by udělala mnoho pro česko-německé porozumění, kdyby tento seriál odvysílala v hlavním vysílacím čase. Češi by možná poznali, že mají s Němci daleko víc společného, než si myslí.

Štěpán Kotrba nepřípustně směšuje nacismus s němectvím - Němce, kteří nacisty nebyli, podle tohoto nelogického mustru označuje za Čechoslováky. Věci se však odehrávají i mimo malý český píseček. Co antinacisté, kteří žili v Německu, to byli taky Čechoslováci?

Absolutně nepříjatelná je i argumentace, že kdo se proti nacismu nepostavil na odpor, měl být po druhé světové válce zastřelen. Kotrba píše: "Omlouvat by se měli ti, kteří válku způsobili, kteří ji schvalovali a kteří sami proti zvířeckosti svých krajanů nic nedělali. Zločinů proti lidskosti se tehdy dopouštěli především Němci. Spravedlností za vnucené soužití s nimi totiž byla tehdy, v roce 1945, jedině jejich smrt."

Logicky, paralelou, by z toho vyplývalo, že zastřeleni či potrestáni měli být po pádu komunismu v Československu i všichni ti občané, kteří se aktivně nepostavili na odpor komunistické totalitě. To však je absolutně nehorázné tvrzení. Nikdo nemá v režimu, založeném na útlaku, POVINNOST BÝT HRDINOU. Možná má každý člověk morální povinnost nepáchat v totalitním režimu zlo a nevyužívat ho zlým či nemorálním způsobem ve svůj prospěch. Za individuálně spáchané trestné činy musí být samozřejmě individuálně, soudně, potrestán.

Nikdo však nemá povinnost se proti režimu, založenému na násilí a na vydírání, postavit aktivně na odpor a nikdo za pouhou snahu v totalitě pasivně přežít nemůže být trestán. Lidi nemají povinnost být disidenty. Tak nehorázné tvrzení je nutno zde odmítnout.

24. 7. 2005

Šok z usmrcení nevinného Brazilce

Brazilská vláda konstatovala v sobotu večer, že "je šokována a překvapena" smrtí nevinného sedmadvacetiletého elektrikáře Jeana Charlese de Menezese, kterého v pátek po honičce zastřelila v londýnském metru britská policie. Dodala, že brazilský ministr zahraničí Celso Amorim, který přicestovat do Londýna na konferenci OSN, bude během své návštěvy požadovat vysvětlení od britského ministra zahraničí Jacka Strawa.

Menendezova smrt vyvolává kontroverzi ohledně toho, jakým způsobem Británie čelí sebevražedným atentátníkům. Ozývají se hlasy, požadující veřejné vyšetřování tohoto zabití. Ve svém prvním prohlášení ze soboty vyjádřila londýnská Metropolitní policie "politování" nad Menendesovou smrtí.

23. 7. 2005

Londýnská policie "lituje tragédie"

sobota 19.00: Muž, kterého zastřelili policisté v pátek dopoledne na stanici metra v Londýně ve Stockwellu, neměl nic společného s atentáty na Londýn dne 21. 7., konstatovala v sobotu večer londýnská policie.

Policie uvedla, že usmrcení tohoto muže je "tragédií" a vyjádřila "lítost".

23. 7. 2005

Provokatér v pátek oznámil pracovníkům jedné mešity ve východním Londýně, že je v ní umístěna bomba. Obyčejní muslimové hovořili o tom, že mají obrovský strach a že mají pocit, že je většinová společnost neustále sleduje.

V pátek dopoledne v 10.25 přijala telefonistka v mešitě anonymní telefonát od muže s anglickým přízvukem. "Je to východolondýnská mešita?" zeptal se muž. Pak řekl: "V mešitě je bomba. Máte půl hodiny na to, abyste budovu evakuovali." - "Byl to velmi klidný telefonát. Muž nijak nenadával," uvedl Dilowar Khan, ředitel mešity.

23. 7. 2005

Aktualizace sobota 13.00: Nejméně 75 osob bylo usmrceno a desítky osob byly zraněny při bombových atentátech v egyptském letovisku Sharm al-Sheikh. Po výbuchu na starém tržišti došlo k výbuchu v oblasti zálivu Naama Bay, kde bomba, umístěná v automobilu, utrhla fasádu hotelu Ghazala Gardens. Většina mrtvých jsou Egypťané, i když obětmi jsou i někteří cizinci. V Egyptě jde o nejhorší bombový atentát v nedávné historii. Došlo k němu o několik měsíců poté, co 34 osob zahynulo pří atentátu na Sinai.

23. 7. 2005

Británie:

sobota 13.00: Londýnská policie zatkla druhou osobu, podezřelou, že byla spojena se čtvrtečními pokusy o atentáty v londýských dopravních prostředcích. Byl zatčen ve Stockwellu v jižním Londýně pozdě v pátek v noci.

Nezávislá komise pro stížnosti na policii (Independent Police Complaints Commission) vyšetřuje incident, při němž v pátek londýnská policie zastřelila jednoho muže. Každé usmrcení nějaké osoby policií automaticky vyšetřuje tato komise.

Usmrcený muž byl sledován policií. Byl usmrcen v pátek kolem 11. hodiny středoevropského času, když nereagoval při vstupu do stanice metra ve Stockwellu na příkaz policie, aby se zastavil. Svědci hovoří o tom, že policie muže dohnala do vozu metra, kde se na něho vrhli policisté, strhli ho k zemi a zastřelili ho střelbou do hlavy. Policie uvedla, že není jasné, zda šlo o jednu ze čtyř osob, podezřelých z atentátů.

Podrobnosti v angličtině ZDE

22. 7. 2005

Ve stanici metra ve Stockwellu v jižním Londýně zastřelila londýnská policie podezřelého muže. Nařídila mu, aby se zastavil, muž to odmítl. Byl zastřelen v pátek přibližně v 11 hodin středoevropského času. Cestující z metra Mark Whitby sdělil společnosti BBC, že viděl, jak policisté v civilu zastřelili pěti střelnými ranami muže asijského vzhledu. "Jeden z nich měl černou střelnou zbraň - vypadala automaticky, srazili ho k zemi, lehli si na něho a pětkrát na něho vystřelili," uvedl.

Podle reportérů policie přikázala známé podezřelé osobě, kterou pronásledovala, aby se zastavila. Ta tohoto varování neuposlechla, a tak byl muž zastřelen. Londýnská policie konstatuje, že na osoby, o nichž se policisté domnívají, že jsou hrozbou, bude střílet.

Muslinská rada Británie (Muslim Council of Britain) konstatovala, že jsou britští muslimové znepokojeni, že policie nyní, jak se zdá praktikuje politiku slepé střelby na veřejnost. Mluvčí muslimské rady uvedl: "Možná existují dobré důvody, proč bylo třeba, aby policie na tohoto muže pětkrát vystřelila, ale musí tyto důvody řádně vysvětlit."

Jiný cestující metrem, Anthony Larkin, svědčil, že inkriminovaný muž měl na sobě "bombový pás z něhož vyčuhovaly dráty".

Jiný cestující, Londýňan Dan Copeland, byl ve vagónu metra, když byl muž zastřelen: "Seděli jsme několik minut ve stanici, když jsme slyšeli křik z prostoru mezi oběma nástupištěmi. Pak ten muž proběhl dveřmi po mé pravé ruce a chytil se tyče a člověka nedaleko dveří, kousek ode mne. Po mé levici skočil na dveře policista a vykřikl: 'Všichni ven!' Lidé na několik okamžiků ztuhli na svých místech, kryli se, a pak se vyhrnuli ven. Jak jsem vystoupil na nástupiště, zaslechl jsem čtyři tupé rány. Proběhl jsem kolem ozbrojeného policisty, který stál na nástupišti, a běžel jsem nahoru po schodech."

Podrobnosti v angličtině ZDE

Londýnská policie také v pátek zveřejnila snímky čtyř osob, podezřívaných z atentátů, spáchaných ve čtvrtek 21.7.

Smrt na elektrickém plotě  koncentračního tábora
22. 7. 2005

Už podruhé v krátké době musím reagovat...

... na nepochopení, které není u Jana Čulíka vinou nepochopení složitostí jazyka, ale slov a jejích významů. Je i nepochopením kulturního a historického kontextu těchto slov. Používá nelogickou argumentaci a slepou víru v samospásnost univerzality lidských práv - a používá ji už dlouho. S názorem, že každý nemusí být disidentem, souhlasím vřele. Množství disidentů na kilometr čtvereční - zvláště v Praze - je podobné množství partyzánů v Tatrách. Po válce... Disidentství je dnes kádrový předpoklad kariér. Tvrdím ale, že revanšismus a pocit nadřazenosti není ani dnes, v roce 2005, cestou k bezkonfliktnímu multikulturnímu a multietnickému soužití. S nikým. 92 % sudetských Němců, kteří se přihlásili DOBRO'VOLNĚ k občanství Říše - ve svobodných volbách, se nenašlo v československém pohraničí náhodou. V archivu Národního shromáždění republiky Československé z let 1935 - 1938 je řada důkazů o koordinaci kroků jejich politické reprezentace s německými nacisty a masové podpoře od německého obyvatelstva Sudet. Tvrdím, že "omluvy" za "vyhnání" se sudetští Němci z landsmandschaftu, ani jejich čeští kryptofašističtí přátelé nedočkají. Kvůli Konrádu Heinleinovi a Sudetoněmecké straně. Kvůli zřeknutí se českého občanství v té době. Kvůli provokacím, anexi Sudet a vášnivému ohlasu sudetských Němců na tento proces v roce 1938 a v dalších letech. Kvůli zvěrstvům německých nacistů i rakouských Volksdeutschů. Kvůli mučírně v Pečkově paláci. Kvůli Lidicům. Kvůli koncentračním táborům a šóá. Kvůli všem mrtvým. Tvrdím, že je správné ocenit ještě i dnes ty německé antifašisty (a o definici státně spolehlivých osob se postaraly tehdejší zákony), kteří se tomuto procesu likvidace československého státu postavili.

Říše, Vlast a Národ v zrcadle evropské federální multikulturality ZDE

Tvrdím, že pokud bych se dožil osvobození roku 1945, byl by odsun německého obyvatelstva z Čech tím nejmírnějším, čeho bych byl schopen a s čím bych souhlasil. Soužití různých etnik a kultur po explozi násilí není nemožné, je ale obtížné. Zkušenosti s třímiliónovou německou menšinou jsou však dějinně tragické a traumatizující. Bude se snad opakovat Osvětim, Majdanek či Treblinka? Nejsem pacifista, ale ani militarista. Svou bezpečnost však i dnes umím hájit se zbraní v ruce. A občas jsem k tomu nucen okolnostmi pohybu v noční Praze. A nečiním rozdílu mezi opilým agresivním Němcem, opilým agresivním Londýňanem a opilým agresivním Ostravákem. Pokud můj - do značné míry netolerantní a nekompromisní - postoj k nacistům i neonacistům Jan Čulík nechápe, je to jeho problém, ne můj. Nálepku tomu může dát jakou chce. Vypovídá totiž o něm samém.

Jak je snadné býti hrdinou ZDE

Hitler a historie nacismu TÉMA BL

Neonacismus a extremistická hnutí TÉMA BL
22. 7. 2005

Situace v Afghánistánu je jen obtížně zvládaný chaos

Americký prezident Bush chce bojovat proti terorismu, a tak spojil Irák s Afghánistánem tak, že obojí země obvinil z terorismu, navzdory absenci důkazů. V lednu letošního roku vydala americká rada National Intelligence Council, výzkumná instituce, která pracuje pro CIA, zprávu, která charakterizovala Irák jako magnet a cvičičtě terorismu. Falešný důvod pro invazi do Iráku se po okupaci této země americkými vojsky naplnil. Bush i nadále má tutéž strategii pro Afghánistán i Irák. Důsledkem je sotva zvládnutelný chaos.

Byl jsem šokován posledním projevem amerického prezidenta [o válce proti terorismu]. Tolik zůstalo neřečeného, tolik bylo pokrytecké, tolik v něm bylo polopravd," konstatoval James Dobbins, první Bushův velvyslanec v Afghánistánu a nyní ředitel mezinárodních programů výzkumné organizace Rand Corporation.

V Afghánistánu nyní dochází k silné obnově vlivu Talibanu, pravidelně tam dochází k násilí, zemi ovládají Američany podporovaní váleční magnáti, kteří se stali narkomagnáty, a dochází k systematickému a brutálnímu porušování lidských práv, napsal v deníku Guardian Sidney Blumenthal, bývalý poradce amerického prezidenta Clintona.

Stickers na Andělce - Czechtek 2002
22. 7. 2005
Martin Boháč

Divoké dunění hudby slyšitelné na kilometr daleko, ubohý majitel pronajatého pozemku, ležící zfetované trosky na zemi, reportáže s lidmi, co neumějí vyslovit svoje jméno. Připomíná vám to něco? Že ne? Za týden bude.

Za týden se znova bude konat český příspěvek ke kultuře DIY, párty Czechtek. Novináři co teď nemají o čem psát, se na něj opět vrhnou, v televizi zase bude přehlídka těch úplně nejvíc společensky unavených teknařů a pan Komorous se vyjádří k ohromnému množství zkonzumovaných drog. A nikdo zase ani trochu nepochopí o co tady vlastně jde.

Tento článek píši o týden dříve, protože novináři si ještě nevzpoměli a lidé už zapoměli. Myslím, že je tedy dobré uvést několik věcí na pravou míru, než vám zase bude televize lhát.

DIY, techno a Czechtek TÉMA BL

Co to je "Do-It-Yourself Culture"? ZDE
22. 7. 2005

O čtvrteční "černé jízdě" v pražském metru

Tisková zpráva Socialistické alternativy "Budoucnost"

Sedm lidí (5 ze Socialistické alternativy "Budoucnost" a 2 ze Socialistické solidarity) se zúčastnilo čtvrtečních akcí proti zdražení jízdného pražské hromadné dopravy. Nejprve jsme vybírali podpisy na stanici metra Dejvická, pak se přesunuli metrem na stanici Skalka, vybrali tam další podpisy a vrátili se zpět na Dejvickou.

Dopravní podnik nasadil hned na Dejvické na účastníky protestní "černé" jízdy 5 revizorů a 8 městských strážníků.

22. 7. 2005
tiskové prohlášení Jana Skácela

Ve dnech 19. a 20 července byla zahájena mediální kampaň proti presidentu republiky a to v souvislosti s poděkováním kanceláře presidenta republiky politické straně Národní sjednocení za její postoj, kdy se postavila proti kritice některých europoslanců směrem k presidentovi. Tuto kampaň v denním tisku zahájil v podstatě deník Právo, následně se přidala Mladá fronta Dnes a Lidové noviny s tím, že je naprosto nevhodné, aby si president dopisoval se stranou, která je pravicově extremistická. K celé této problematice je třeba zcela jednoznačně se vyjádřit:

Útok proti presidentu republiky je veden záměrně proto, že přichází s novou koncepcí Evropské unie, na což má po všech stránkách právo a to již proto, že krach referenda o přijetí ústavy ve Francii a Holandsku mu dal za pravdu.

K tomu: Karel Dolejší, "Klaus se nezbláznil, jen se paktuje s ultrapravicovými nacionalisty"

22. 7. 2005

Zaujala mě píle, s níž Matěj Stropnický, současný editor Literárních novin, upozornil Britské listy, že Jiří Vančura už nemá s Literárními novinami nic společného. Pravda pravdoucí - a redakce BL vzápětí opravila informaci o autorovi, která tam byla z doby dřívější.

Z redakční rady Literárních novin jsem vystoupil letos na jaře, poté, co se změnilo jejich zaměření a co podle mého nazírání výzazně klesla jejich obsahová, slovesná i pravopisná úroveň.

22. 7. 2005

Zdeněk Jemelík komentuje můj článek "Policejní stát" a návrh Philippa Janýra Ústavnímu soudu na zrušení trestního řádu. Některé vývody si vzhledem k závažnosti tématu a k přípravám nového trestního řádu zaslouží další diskusi. "Zákon z r. 1961 ale novelizacemi z posledních let, zejména pak přijetím zásad evropského práva se od své původní podoby značně vzdálil a přiblížil se západoevropským normám", píše, zároveň však vyjadřuje přesvědčení, že "Ústavní soud ČR ... bude poměřovat trestní řád ... zásadami našeho ústavního pořádku, nikoli právními poměry sousedních zemí".

22. 7. 2005
Jakub Holas, Jindřich Lechner

18. července 2005 došlo na Kladně k dalšímu nedobrovolnému vystěhování Romů.

Již v lednu minulého roku byli tito Romové vystěhováni z jedné kladenské ubytovny (z důvodů špatného technického stavu) do mobilních buněk v Kladně ve Vrapicích a to i přes protesty a přes to, že převážná část Romů nájem hradila plně a případné dluhy se rozhodně nerovnaly sumám klasických neplatičů. Ačkoli magistrát v té době tvrdil, že toto opatření je jen dočasné (na několik měsíců) a pak bude zajištěno odpovídající bydlení, Romové bydleli v těchto buňkách rok a půl.

22. 7. 2005

Veřejnoprávní experiment BBC na internetu byl obrovským úspěchem

Hudební průmysl byl nucen zaznamenat, že download nahrávky kompletních symfonií Ludwiga van Beethovena na internetu daleko překonal počet downloadů rockové hudby.

Společnost BBC zpřístupnila v červnu na dobu jednoho týdne ke stažení zadarmo nahrávky všech Beethovenových symfonií. Server zaznamenal za tuto dobu 1,4 milionu downloadů, jednotlivé symfonie si stáhlo mezi 89 000 a 220 000 osobami.

Naproti tomu nahrávku Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band od Beatles, na internetu daleko nejúspěšnější rockovou nahrávku, byla za totéž období stažena na serveru iTunes jen 20 000. Za ni se ovšem musí platit (stojí 79 pencí).

Podle ředitele hudební firmy Warner Classics Matthewa Cosgrova by trvalo "déle než pět let", než by se prodal takovýto počet cedéček s Beethovenovými symfoniemi. BBC byla neuvěřitelným úspěchem naprosto překvapena. Stejně tak byl překvapen hudební průmysl, v němž se už dlouho hovoří o úpadku zájmu o klasickou hudbu.

22. 7. 2005

ČESKÁ MEDIÁLNÍ MANIPULACE

Podivný rozhovor s generálním ředitelem ČT Jiřím Janečkem zveřejnily Hospodářské noviny. Redaktor David Macháček se snaží vzbudit zdání autenticity, otázky ale vytrhl z kontextu širšího internetového chatu, který s ředitelem ČT vedli zároveň čtyři novináři. Oproti realitě však Macháček pro vydání Hospodářských novin změnil své vlastní otázky, na které zpovídaný ředitel České televize v chatu odpovídal, změnil také jejich pořadí. I odpovědi pak někdy zkrátil. U listu, který se tváří jako vrchol serióznosti a podle kterého mění názor i někteří ministři, je takový úlet neomluvitelný, anebo je znakem manipulativního záměru redaktora.

Britské listy přinášejí komparaci otázek i odpovědí tak, jak skutečně zazněly v časové posloupnosti na chatu na serveru ČT a jejich výsledné podoby, jak si je Macháček v "rozhovoru" pro HN "přizpůsobil k obrazu svému"... Pořadí otázek se řídí původním záznamem na chatu. Většina otázek, původně písemně položených, byla ve vydání HN krácena či úplně změněna. Většina Janečkových odpovědí byla krácena též a jejich význam tím byl mnohdy pozměněn. Některé odpovědi nebyly zveřejněny vůbec. V jednom případě si zase redaktor HN Macháček "Janečkovu" odpověď na svou "otázku" přímo vymyslel. V jiném si Macháček přisvojil otázku kolegy z MfD. Stalo se přesně to, čeho se bývalý novinář Janeček obával hned v první online odpovědi Macháčkovi. Zná nejspíš své pappenheimské... Se zamlčováním "nepohodlných" částí odpovědí, měněním pořadí, vytrháváním vět z kontextu a překrucováním nemá problém jen Janeček. Premiér Paroubek nedávno řekl, že si bude muset začít nahrávat, co kde řekne, aby to věděl a mohl předejít problémům s překrucováním v novinách.

Srovnání původního chatu na serveru ČT s rozhovorem v HN ZDE

rozhovor v HN ZDE
21. 7. 2005

Londýnská veřejná doprava znovu uprostřed chaosu

čtvrtek 15.40: Londýnská policie evakuovala tři stanice metra: Warren Street, Oval a Sheperd's Bush kvůli "incidentům". Podle zpráv totiž ze dvou z těchto tří stanic vycházel kouř. Ukázalo se, že šlo o odpálení pouhých rozbušek bez třaskavých náloží. Celá trasa londýnského metra Northern Line byla vyřazena z provozu, stejně jako Victoria Line a Hammersmith and City Line. Došlo prý také k incidentu v autobuse č. 26 v Bethnal Green.

Na dvou místech v metru a v autobuse došlo k odpálení rozbušek, bez větší výbušné nálože.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Aktualizace 19.00: Šéf londýnské policie Ian Blair uvedl, že tři trasy londýnského metra byly vyřazeny z provozu, ale že je načase, aby se Londýn vrátil k normálu.

21. 7. 2005

Jedna věc je ohledně událostí ze čtvrtečního odpoledne zcela jasná: tyto bomby a tito atentátníci byli zjevně naprosto odlišní od sebevražedných atentátníků, kteří před čtrnácti dny usmrtili více než 50 osob, píše Richard Norton-Taylor v deníku Guardian.

22. 7. 2005

Cílem pokusů o bombové atentáty v Londýně ve čtvrtek 21.7. bylo zabíjet, konstatoval šéf londýnské Metropolitní policie Ian Blair, "úsilí teroristů však selhalo". Hmotné stopy, zanechané na scéně výbuchů, však jsou podle něho pro policii "velmi nápomocné".

Bomby na čtyřech místech, na třech místech v metru a na jednom v autobuse, jen částečně explodovaly. K útokům došlo téměř přesně v tutéž dobu přibližně ve 13.30 středoevropského času.

22. 7. 2005

Poprvé po deseti letech, na nátlak Spojených států, revalvovala Čína svou měnu juan. Dosavadní velmi nízká hodnota juanu totiž umožňovala Číně energické pronikání na americké a západní trhy prostřednictvím svých levných výrobků a znemožňovala americkým a evropským výrobcům vyvážet své dražší výrobky do Číny. Nynější revalvace čínské měny se považuje za první krok k liberalizaci dosud vládou přísně kontrolované čínské měny. Juan už nebude pevně vázán na dolar, ale jeho hodnota se bude volně pohybovat vůči košíku měn.

Dosud byl juan pevně vázán na dolar kursem 8,28 juanů za dolar, v důsledku nynějšího opatření stoupne jeho hodnota o 2,1 procenta na 8.11 juanů za dolar.

Podrobnosti v angličtině ZDE

22. 7. 2005

Dvaapadesát osob, zadržovaných Američany v zálivu Guantánamo na Kubě zahájilo hladovku, konstatuje americká armáda. Muži dosud odmítli za poslední tři dny devět jídel. V táboře v zálivu Guantánamo je dosud zadržováno více než 500 osob. Jen proti čtyřem z nich bylo zahájeno trestní stíhání. Muži zřejmě protestují proti svému zadržování na dobu neurčitou.

Podrobnosti v angličtině ZDE

22. 7. 2005

Po volbách v severoněmeckých státech, které skončily pro SPD přímo katastrofálně, došlo k blokování zákonodárné činnosti vlády, cokoliv vláda schválí, bude odmítnuto spolkovou radou, která je ovládána opozicí. Proto je iniciativa kancléře Schroedera jedinou rozumnou cestou, jak občanům Německa umožnit aktivní politickou správu. Čekáním na konec volebního období se ztratí nejméně jeden rok a to je v dnešních dobách velmi dlouhá doba.

Proto je rozhodnutí spolkového prezidenta Koehlera jediným možným východisken z dané situace.

22. 7. 2005

Ještě k tomu jednoslovnému názvu státu

Reakce na článek Miloše Dokulila "Ještě k tomu jednoslovnému názvu státu"

Jako celoživotního anglofila mě dosti irituje, že nejsme schopni pro Českou republiku vymyslet výše zmíněný jednoslovný název, píše Vlado Holáň. Divím se dodnes, že mnoha naším spoluobčanům vadí v češtině název Česko, i když ho dlouhá léta (samozřejmě podle věku) používali bez jakýchkoliv zábran ve složenině Česko - Slovensko (pomlčka zde slouží ke zdůraznění dvou států tohoto lingvistického názvu pro nově vzniklou republiku ). Podle vyprávění prarodičů i rodičů (je mi už skoro šedesát), si také lidé nemohli ze začátku zvyknout.

22. 7. 2005

Pár odpovědí Janu Rovenskému

reakce na článek "Pár otázek Ivanu Brezinovi"

Údajná vazba Greenpeace na al-Kajdu či Saddáma Hussajna je jen vaše hyperbola, se kterou bych byl nerad spojován. Ve svém textu totiž nepracuji s imaginárními hyperbolami, ale s konkrétními prameny, které důsledně cituji. Dělám to proto, aby čtenáři mohli sami posoudit jak jejich věrohodnost, tak správnost mé interpretace.

21. 7. 2005

Minule jsem zde referoval o pravděpodobném dosažení vrcholu světové těžby ropy v současnosti nebo nejbližší budoucnosti. V článku, který Britské listy shrnuly z Guardianu a který vlastně na celou problematiku v českém mediálním prostředí poprvé závažným způsobem upozornil, je zmíněna osoba geologa Colina J. Campbella. Pojďme se proto blíže podívat nejen na něho, ale i na další autority, které se dlouhodobě zabývají problematikou, pro niž se mezitím vžil pojem anglický pojem Peak Oil.

21. 7. 2005

Totalita v Británii (ale jen pro cizince):

Málo kvalifikovaní přistěhovalci ze zemí mimo EU, kteří přijedou do Británie pracovat, budou podle nových návrhů britské vlády, zveřejněných tento týden, donuceni, aby posílali část svých výdělků do zahraničí.

Britská vláda chce přijmout nařízení, v jehož rámci budou zaměstnavatelé přistěhovalců povinni posílat část jejich výdělku na jejich bankovní účet v domovské zemi, k němuž budou mít zaměstnanci přístup teprve, až se vrátí do své vlasti.

21. 7. 2005

Nashledanou v pekle

Být starým v operetně nasládlém státečku není k popukání. Zvláště přihlédneme-li k nelibé realitě, že nám chybí státní úředníci oplývající láskou k nám obyčejným lidem, kteří je notabene slušně živíme a překrmujeme, mají díky nám velmi dobrý futrplatz. Miluj bližního svého, ano, ale nic se nemá přehánět. Lidé si rychle uvyknou na lepší anebo alespoň na příslib, že se k lepšímu blíží a dohánějí bohatou a demokracií kvetoucí cizinu.

21. 7. 2005

Ne všechno je tím, nač to vypadá. Přesuneme-li něco z jednoho světa do druhého, může se stát, že se ze šperku stane krám a z tretky něco neobyčejně vzácného. O tom je tento příběh.

Hrdina tohoto příběhu byl v inkriminované době šéfredaktorem významného celostátního magazinu. Rozhodoval o bytí a nebytí dvou set lidí a jeho komentáře mohly někoho i zničit.

21. 7. 2005

V LN se objevil zajímavý rozhovor s Ivanem Langerem, který se rozhodl komunikovat s vládou skrze billboardy okolo D1. Na tomto rozhovoru není zajímavé ani tak jeho ústřední téma, jako to, že se vymyká běžnému standartu, ačkoli by právě taková úroveň měla běžným standartem být.

Neústupnost a intolerance k vyhýbavým odpovědím dokázala zjevně vykolejit i takového mediálního rezidenta, jakým je místopředseda ODS Langer.

20. 7. 2005

PO HLAVĚ

Jak může snadno dojít k mediální korupci reklamním trhem, lze nyní názorně spatřit v posledních dvou číslech Literárních novin. Redakce, o níž je známo, že je velmi úzce personálně napojena na Stranu zelených, rozpadající se a rvoucí se o moc, se objala s reklamními agenturami a velkými zadavateli reklamy - těmi nejméně ekologickými subjekty na českém podnikatelském dvorečku. Redakce přitom ještě nedávno zápolila s vlastním rozpočtem. Nakonec prodala svou deklarovanou nezávislost i vyváženost zeleně politickému hazardu a dnes lobbuje i za reklamní průmysl, seč jí síly stačí. Očekává snad za své snažení od velkých firem nějaký sponzorský příspěvek? Anebo splácí, co už zinkasovala? Anebo je pouze tak naivně hloupá?

20. 7. 2005

Jedna z informací, které při své vídeňské návštěvě poskytl Jiří Paroubek, novináře dost překvapila. Řekl jim, že připravovaný dokument o poděkování našim někdejším spoluobčanům německé národnosti, kteří v roce 1938 projevili věrnost demokratické republice, jistou indiskrecí unikl z Ministerstva zahraničí ČR. Indiskrecí cílenou na příští parlamentní volby, v nichž by "ústupnost vůči německým požadavkům" měla české voliče varovat před stranami současné vládní koalice.

19. 7. 2005

Jak se v Kyrgyzstánu přetahují velmoci o vliv

Jezdí k nám z USA pořád různé delegace. A jedna členka jedné takové delegace byla rozčilena. Zejména se jí nelíbil jeden plakát. Je to na internetu, jistě ho mnoho lidí zná. Bush má vousy Usámy bin Ladina a text na plakátu zní: "Kdo je skutečný Usáma bin Ladin?" To se této dámě vůbec nelíbilo a stěžovala si, že Američané naši školu financují a americká vláda je na její půdě urážena. Chtěla, aby byly všechny tyto plakáty odstraněny, stěžovala si rektorovi, ale ten jí řekl, že nad tím nemá pravomoc, že jde o svobodu projevu a že když se studenti chtějí takto vyjadřovat, mohou. Nic se nestalo.

O tom, jak se ve středoasijských zemích přetahují velmoci o vliv, hovořil Jan Čulík v řecké Olympii s dvěma kyrgyzskými intelektuálkami, Aidou Aidakjevovou a Elmirou Satybaldievovou.

4. 7. 2005

Po zveřejnění apelu Jana Čulíka "Proč to nejde" přispělo v červnu 2005 celkem 195 čtenářů na provoz Britských listů úhrnem částkou 75 567 Kč, dalších 11 200 Kč byl příjem z reklamy. Na internetovém účtu Paypal máme nyní dále 715.08 USD. Přispěl jen zlomek z celkového počtu cca šest až osm tisíc čtenářů denně, někteří z nich velmi podstatnými částkami, děkujeme. Vybranou částkou budeme financovat dopracování našeho redakčního systému a odstranění četných nefunkčností, financování systematické novinářské práce to však zatím neumožňuje. systematickou technickou správu a technický rozvoj ani odbornou právní pomoc. Právě pro nedostatek financí jsme dosud nebyli schopni zprovoznit celou řadu potřebných technických funkcí serveru (vyhledávání, statistiky, knihovnu, galerie, zasílání BL mailem, onlinové chaty, odstranit četné technické chyby).

Finanční dary Občanskému sdružení Britské listy jsou v ČR odečitatelné ze základu daně z příjmu. Vydáváme k tomu na požádání písemné potvrzení.

Děkujeme všem, kteří podporují provoz Britských listů finančními dary i zadáváním reklamy.

Jsme vám velmi vděčni za finanční záchranu našeho serveru, prosíme však: nepřestávejte přispívat, umožníte nám dělat naši práci lépe a efektivněji, budeme si moci například systematicky financovat právníka, což byl mělo být pro náš list nezbytné. Financujte si k vlastnímu prospěchu kritický a nezávislý deník.

Jsme vděčni za každý drobný příspěvek na provoz Britských listů, který je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisen Bance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je Karlovo nám. 10, Praha 2.

Čtenáři ze zahraničí mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby RSS 2.0      Historie >
22. 7. 2005 Nebylo povinností být disidentem Jan  Čulík
19. 7. 2005 Velmoci spolu neválčí, bojují proti sobě univerzitami Jan  Čulík
7. 7. 2005 Mediaprint&Kapa Pressegrosso versus akcionáři PNS Petr  Vidomus
30. 6. 2005 Jaký je rozdíl mezi myšlenkou a údem? Alex  Koenigsmark
30. 6. 2005 1968: Jak se nás komunisté báli Jan  Štěpánek
30. 6. 2005 V této zemi vládne absolutní sociální smír. My nevíme, co jsou stávky. Jiří  Paroubek
29. 6. 2005 Podvod projektů v rámci "veřejněsoukromých partnerství"   
23. 6. 2005 Návrat Jeana-Paula Sartra   
23. 6. 2005 Independent: Zabíjíme tuto planetu   
22. 6. 2005 Sté výročí narození Jiřího Voskovce Jiří  Jírovec

Báseň pro tento den RSS 2.0      Historie >
21. 7. 2005 Je třeba je zabíjet Karel  Škrabal
18. 7. 2005 Cítil jsem vinu i za to Petr  Štengl
14. 7. 2005 Ráj Karel  Toman
13. 7. 2005 Zkrat B. T. Chrochtan
11. 7. 2005 Vztah církve a pracujícího lidu Štěpán  Okač
7. 7. 2005 MÁ DĚVA JEŠTĚ DŘÍMÁ Karel Hynek Mácha
4. 7. 2005 ROMÁN V KOSTCE T. R. Field

Filmový festival v Karlových Varech - 2005 RSS 2.0      Historie >
10. 7. 2005 Večeře u Noriko: Vynikající japonský film Ema  Čulík
10. 7. 2005 Noriko's Dinner Table: An outstanding Japanese film Ema  Čulík
8. 7. 2005 Ostravske dřysty po britsku Štěpán  Kotrba
8. 7. 2005 Petrohradský mýtus žije dál v Městě bez slunce Ema  Čulík
8. 7. 2005 The Petersburg Myth lives on in Sunless City Ema  Čulík
8. 7. 2005 Sluneční stát leží tak trochu pod mrakem Ema  Čulík
8. 7. 2005 Štěpán Kotrba: "My Češi jsme tak výjimeční, že nám nikdo, kdo není jedním z nás, nemůže porozumět" Jan  Čulík
8. 7. 2005 Slnečný štát: Sociálny gýč Igor  Daniš
7. 7. 2005 Broken Flowers -- Zlomené květiny Markéta  Sulovská
7. 7. 2005 Zelenkův nový film: v smějících se očích se nám objevuje slza Ema  Čulík

Měli by čtenáři finančně přispívat na Britské listy? RSS 2.0      Historie >
22. 6. 2005 Britské listy: Průběžný stav financí   
10. 6. 2005 Britské listy: Průběžný stav financí   
10. 6. 2005 Britské listy jsou komunistické svinstvo   
8. 6. 2005 Proč to nejde a proč by stálo za to zkusit Martin  Marek
8. 6. 2005 Vydávat noviny za 8.600.- Kč měsíčně je výkon hodný Davida Copperfielda   
8. 6. 2005 Britské listy: polovina špíny a polovina perel   
8. 6. 2005 Jsem parazitem, když čtu veřejně přístupné stránky?   
7. 6. 2005 Proč to nejde? Jan  Čulík
7. 6. 2005 Příšerná úroveň a parazitismus Britských listů   
7. 6. 2005 Hodnotou BL je právě jejich nekomerčnost   

Liberalismus RSS 2.0      Historie >
25. 5. 2005 Proč jsem liberál? Boris  Cvek
25. 5. 2005 Inspirativní liberál Karel Marx Michael  Kroh
25. 5. 2005 Naděje, jistoty, antiliberálové Pavel  Urban
23. 5. 2005 Liberalismus (?) a represe   
23. 5. 2005 Chci mluvit do toho, co se mi nelíbí Jindřich  Kalous
22. 5. 2005 Co není liberalismus Petr  Fiala
20. 5. 2005 Liberalismus znamená především osobní svobodu Milan  Černý
16. 5. 2005 Co je liberalismus? Josef  Vít

Modrá šance ODS RSS 2.0      Historie >
22. 6. 2005 Mýty Modré šance viděné očima odborů Pavel  Janíčko
24. 5. 2005 Modrá šance pro zdravotnictví - změní radikálně a nevratně českou společnost k horšímu Jiří  Jírovec
20. 5. 2005 Mladá internetová pravice zvolna hnědne Ondřej  Slačálek
16. 5. 2005 Modrá šance pro bezpečí země Josef  Vít
13. 5. 2005 Ach, my hlupáčci... Petr  Freiwillig
13. 5. 2005 Ať zdechnou na zápraží nemocnic všichni, co nebudou mít na zdravotní pojištění - alespoň se pročistí genofond Josef  Vít
13. 5. 2005 Argumentace kritiků Modré šance je nepodložená, plná chyb a ideologická   
13. 5. 2005 Modrá šance je šancí pro levici Lubomír  Novotný
13. 5. 2005 Rozkradený stát Karel  Braunheld
12. 5. 2005 Krajský hejtman Petr Bendl obdržel z Rakovníka petici 4965 občanů Petr  Kotyk

Literární noviny RSS 2.0      Historie >
21. 7. 2005 Jiří Vančura už nemá nic společného s Literárními novinami   
20. 7. 2005 Reklama a hlasatelé zelené pravdy a lásky v Literárních novinách Štěpán  Kotrba
14. 7. 2005 Zelení ze Země a zelení z Marsu Pavel  Pečínka
25. 4. 2005 Literární noviny: Vyhrocení situace mimo právní rámec je krajně nešťastné   
25. 4. 2005 Literární noviny: Opravdu nešťastné vyhrocení Jiří  Vančura
20. 4. 2005 Literární noviny -- po valné hromadě Jiří  Vančura
12. 4. 2005 "Literárky zničili osmašedesátníci" Ivan  Brezina
29. 3. 2005 Ještě jednou k petici na záchranu Literárek   
25. 3. 2005 Poslední číslo Literárních novin: Milník v dějinách žurnalistiky Ondřej  Slačálek
18. 3. 2005 Stačí jedno slovo   

Případ Petra Partyka RSS 2.0      Historie >
21. 3. 2005 Free speech is ours, but don't dare use it Jan  Čulík
17. 3. 2005 Dura lex, sed lex Jaroslav  Štemberk
17. 3. 2005 Případ Petra Partyka je svým způsobem pro české soudnictví typický Aleš  Uhlíř
16. 3. 2005 Jak soud potrestal Petra Partyka za to, co mu neprokázali   
16. 3. 2005 Je byrokratičnost omluvou? Jan  Čulík
15. 3. 2005 Chvála soudce Šídla Zdeněk  Jemelík
10. 3. 2005 Stát nemá trestat občany, kteří kritizují úředníky Jan  Čulík
2. 3. 2005 Petr Partyk byl za verbální "trestný čin" odsouzen do vězení   
28. 2. 2005 Špatný zákon omezuje svobodu projevu   

"Dáda" Patrasová RSS 2.0      Historie >
16. 3. 2005 PR Dády Patrasové, to je malorážka proti PR Šárky Grossové!   
14. 3. 2005 Novináři na hraní Bohumil  Kartous
18. 1. 2005 Komerční tlaky omezují svobodu slova Jan  Čulík
12. 1. 2005 Dáda Patrasová "hodlá podat trestní oznámení" za recenzi na její televizní show   
7. 1. 2005 Dáda Patrasová je tvrdá profesionálka Vojtěch  Fatka
7. 1. 2005 Dáda využívá jen toho, že malé holčičky budou chtít vypadat stejně umakartově Štěpán  Kotrba
5. 1. 2005 Dáda není dada Bohumil  Kartous
4. 1. 2005 "Dáda" Patrasová škodí dětem a České televizi - dělá jí za to ČT zakázanou reklamu? Jiří  Černý

Softwarové patenty RSS 2.0      Historie >
11. 7. 2005 Softwarové patenty - slovo na rozloučenou Jaroslav  Zvěřina
8. 7. 2005 Jde o obrovské peníze z licenčních poplatků a patentových sporů   
1. 7. 2005 O softwarových patentech   
30. 6. 2005 NE softwarovým patentům!   
30. 6. 2005 Softwarové patenty a demokracie v EU Jaroslav  Zvěřina
28. 6. 2005 Americký Nejvyšší soud: kopírování hudby je protizákonné   
24. 6. 2005 Demokracie v EU Ano či Ne - to již brzy napoví jednání o softwarových patentech   
7. 6. 2005 Proč říkám ANO! podniku Microsoft   
7. 6. 2005 Software je jako sex. Nejlepší je zadarmo!   
16. 5. 2005 Zbavte se Microsoftu a ušetříte miliony   

Globální oteplování RSS 2.0      Historie >
8. 7. 2005 Pitný režim duše Bohumil  Kartous
4. 7. 2005 Sladké mámení alternativ Milan  Černý
1. 7. 2005 Blair se prý připravuje na rozkol s Georgem Bushem   
30. 6. 2005 Alternativní zdroje energie jsou nerealistické   
23. 6. 2005 Independent: Zabíjíme tuto planetu   
19. 6. 2005 Amerika usiluje o likvidaci připravované dohody o podnebných změnách   
10. 6. 2005 Ropný lobbista zkresloval v Bílém domě vládní zprávy o globálním oteplování   
10. 6. 2005 Američané se už nemohou skrývat před globálním oteplováním   
10. 6. 2005 Arogance moci   
10. 6. 2005 Zprávy o globálním oteplování zkreslovali nejen ropní, ale také zelení lobbisté Ivan  Brezina

Evropská ústava a Lisabonská smlouva RSS 2.0      Historie >
13. 6. 2005 Evropská integrace ničí sebe samu Martin  Horut
6. 6. 2005 Pánové politologové jistě něco vymyslí Michal  Vimmer
6. 6. 2005 Rebelie kmánů   
6. 6. 2005 Pozice mrtvého brouka v časech globalizace Milan  Černý
3. 6. 2005 Barroso: Evropská ústava není mrtvá   
3. 6. 2005 Poučení z francouzského a nizozemského NE Michael  Kroh
1. 6. 2005 Návrat politiky do Francie Milan  Neubert
1. 6. 2005 Problémy Evropské ústavní smlouvy Martin  Kunštek
1. 6. 2005 PBS: Co bude znamenat odmítnutí EU Francií pro USA?   
31. 5. 2005 Timothy Garton Ash: Francii ovládl strach   

Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti RSS 2.0      Historie >
4. 7. 2005 Moc nočních můr v internetovém archivu   
13. 5. 2005 Curtisova Moc nočních můr na filmovém festivalu v Cannes   
15. 4. 2005 Význačný televizní dokumentarista obvinil BBC, že přehání hrozbu terorismu   
31. 3. 2005 Moc nočních můr Adama Curtise v Bratislavě   
11. 3. 2005 Neoliberální plíživý převrat a smrt demokracie podle Noreeny Hertzové Stanislav  Heczko
2. 3. 2005 Moc nočních můr na Ostravské univerzitě   
26. 1. 2005 Česká redakce BBC informuje o filmu Adama Curtise Jan  Čulík
19. 1. 2005 Curtisova Moc nočních můr znovu v britské televizi   
18. 1. 2005 Bez analýzy a syntézy se ve světě nezorientujete - musíte vytvářet teorie o tom, jak věci jsou Irena  Ryšánková
6. 1. 2005 Jak Adam Curtis bourá mýty prostřednictvím šokujících vizuálních souvislostí Marta  Svobodová

Český film RSS 2.0      Historie >
8. 7. 2005 Sluneční stát leží tak trochu pod mrakem Ema  Čulík
8. 7. 2005 Štěpán Kotrba: "My Češi jsme tak výjimeční, že nám nikdo, kdo není jedním z nás, nemůže porozumět" Jan  Čulík
8. 7. 2005 Slnečný štát: Sociálny gýč Igor  Daniš
8. 7. 2005 Ostravske dřysty po britsku Štěpán  Kotrba
7. 7. 2005 Zelenkův nový film: v smějících se očích se nám objevuje slza Ema  Čulík
7. 7. 2005 Zelenka's new film brings a tear to our laughing eye Ema  Čulík
7. 7. 2005 The City of the Sun lies under some patchy cloud Ema  Čulík
22. 6. 2005 Česká filmová klasika -- proč nevychází na DVD? Jan  Lipšanský
9. 5. 2005 Příjemná zábava s novým Renčovým filmem Jan  Čulík
7. 5. 2005 Zlopověstné dítě přichází do kin Petr  Šafařík

Útok na USA, Afghánistán, Irák RSS 2.0      Historie >
27. 6. 2005 Spojené státy vyjednávají s iráckými povstalci   
21. 6. 2005 Bombardování Iráku dlouho před válkou bylo porušením mezinárodního práva   
13. 6. 2005 "Američané nemají řádné plány pro Irák po invazi"   
21. 5. 2005 Fotky Saddáma ve spodkách vyvolaly kontroverzi   
17. 5. 2005 Spojené státy "podporovaly ilegální prodej Saddámovy ropy"   
16. 5. 2005 Britská rozvědka varovala Blaira, že Bush bude chtít zaútočit na Irák   
29. 4. 2005 Zveřejněn kompletní dokument generálního prokurátora, varující před právními důsledky útoku na Irák   
29. 4. 2005 Matka britského vojáka zabitého v Iráku podává podnět k trestnímu stíhání Tonyho Blaira   
29. 4. 2005 Šest závažných otázek ohledně Blairova rozhodnutí zaútočit na Irák   
12. 4. 2005 Proč v Česku neumíme pořádat polemické diskuse? Petr  Šafařík

Zelení RSS 2.0      Historie >
15. 7. 2005 Hnutí Duha: Nešermujte s naším jménem Dominika  Kovaříková
14. 7. 2005 Zelení ze Země a zelení z Marsu Pavel  Pečínka
17. 5. 2005 Získají domy nakonec polistopadoví zbohatlíci, kteří zasedají v městské radě? Stanislav A. Hošek
16. 5. 2005 Snahy řešit konflikty ve straně Zelených   
19. 4. 2005 Demokracie není apriori dobrá, nebo špatná Petr  Kuba
29. 3. 2005 Pokusy na zvířatech nejsou nezbytné   
11. 3. 2005 Konec Cirkulárních novin Jan  Machonin
11. 3. 2005 Mají si slova uchovat svůj smysl? Ondřej  Slačálek
10. 3. 2005 Jakub Patočka je odtržen od reality Ivan  Brezina
9. 3. 2005 Literárky: respekt vůči politické kultuře Milan  Daniel

Školství RSS 2.0      Historie >
24. 5. 2005 Změna systému školství aneb univerzální učebnice Jan  Poštulka
28. 4. 2005 Reforma školství je vážně ohrožena   
26. 4. 2005 Je to možné? Igor  Daniš
21. 4. 2005 Nejde o školné, ale o úlohu vzdelania Igor  Daniš
7. 4. 2005 Struktura a funkce Michal  Giboda
23. 3. 2005 Na státní maturity se zbytečně vyplýtvalo přes 100 milionů korun! Radek  Sárközi
10. 3. 2005 Opravdu školská reforma? Milan  Kulhánek
1. 3. 2005 O voze, o koze a o školném Radim  Valenčík
1. 3. 2005 O školství, prosím, bez demagogie Rudolf  Převrátil
28. 2. 2005 Přestaňme snít o New Labour, pokud sociální spravedlnost má být naším cílem Jan  Drahokoupil

Katolická církev RSS 2.0      Historie >
8. 7. 2005 Hus, Konstantin a Metoděj Jaroslav  Štemberk
7. 7. 2005 Paměť a teologie Svatého Augustina Stanislav  Heczko
1. 7. 2005 Katolická církev nucena zaplatit odškodné ve výši 28 milionů Kč za sexuální zneužívání dítěte   
30. 6. 2005 Navzdory zuřivému odporu katolické církve Španělsko legalizovalo homosexuální manželství   
29. 6. 2005 Vatikán zahajuje svatořečení Jana Pavla II.   
13. 6. 2005 Italší katoličtí politici vzdorují církvi   
26. 5. 2005 Odsoudila katolická církev skutečně své zločiny?   
25. 5. 2005 Není omluva jako omluva Boris  Cvek
16. 5. 2005 Zázrak jako setrvalý argument pro "spasitelnost" víry Miloš  Dokulil
13. 5. 2005 Skutečnými hrdiny druhé světové války byli Svědkové Jehovovi Filip  Sklenář

21. srpen 1968 RSS 2.0      Historie >
30. 6. 2005 1968: Jak se nás komunisté báli Jan  Štěpánek
22. 11. 2004 Udalosti, ktoré zmenili pohľad na svet Michal  Barnovský
13. 9. 2004 Definitívny koniec československej jari Peter  Greguš
3. 9. 2004 Třeba uprostřed noci na opačný straně Zeměkoule Tomáš  Koloc
1. 9. 2004 21. srpen: Trinásta komnata dejín Pavol  Janík
23. 8. 2004 Chcete snad říci, že srpen 1968 nebyl událostí?   
23. 8. 2004 K roku 1968: Psal jsem z pozice laika Boris  Cvek
21. 8. 2004 Ukradená normalizace Milan  Krejčiřík
21. 8. 2004 Českoamerická televize o invazi z roku 1968   
21. 8. 2004 Výstava o Pražském jaru 1968 a o srpnové invazi na Michigan University   

Osvobození Československa v roce 1945 a konec II. světové války RSS 2.0      Historie >
24. 5. 2005 ...a ani spojenci by Německo neporazili bez příspěvku SSSR   
23. 5. 2005 Pár myšlenek o druhé světové válce IV. Boris  Cvek
23. 5. 2005 Anglo-německý spor o obětech a vinících Richard  Seemann
16. 5. 2005 Pár myšlenek o druhé světové válce III Boris  Cvek
13. 5. 2005 Skutečnými hrdiny druhé světové války byli Svědkové Jehovovi Filip  Sklenář
12. 5. 2005 Válka Milan  Valach
11. 5. 2005 Proč neslavíme konec druhé světové války Jan  Vnouček
11. 5. 2005 Pár myšlenek o druhé světové válce II Boris  Cvek
10. 5. 2005 Smí mít pravda dva konce? Miloš  Dokulil
6. 5. 2005 Tolik válečných mýtů, jako je národů   

Česká literatura RSS 2.0      Historie >
13. 7. 2005 Zkrat B. T. Chrochtan
11. 7. 2005 Vztah církve a pracujícího lidu Štěpán  Okač
7. 7. 2005 MÁ DĚVA JEŠTĚ DŘÍMÁ Karel Hynek Mácha
4. 7. 2005 ROMÁN V KOSTCE T. R. Field
10. 6. 2005 Petra Hůlová   
3. 6. 2005 Vždyť přece létat časem je krásné Tomáš  Koloc
3. 6. 2005 Azyl a království Alex  Koenigsmark
3. 6. 2005 Je útlak plodný? Kvete umění při útlaku jinak? Jan  Čulík
23. 5. 2005 "Bez paměti žilo by se lépe ..." Jakub  Kára
12. 5. 2005 Viewegh se k stáru naučil psát Jan  Čulík

Sdělovací prostředky RSS 2.0      Historie >
22. 7. 2005 Beethoven zvítězil nad zpěvákem Bono v boji o stahování z internetu   
20. 7. 2005 Reklama a hlasatelé zelené pravdy a lásky v Literárních novinách Štěpán  Kotrba
18. 7. 2005 Media mistakes may just be growing pains Jan  Čulík
14. 7. 2005 Fox News: "Jak vás ohrožují Jane Fondová a BBC"   
30. 6. 2005 Hodina pravdy a spořádanosti v České televizi Bohumil  Kartous
28. 6. 2005 Digitální vysílání je více než jen technologická změna Štěpán  Kotrba
28. 6. 2005 New York Times: Bílý dům chce proměnit americké vysílání veřejné služby v provládní propagandu   
24. 6. 2005 BBC zavádí nový etický kodex   
24. 6. 2005 Poplatky: Deset piv měsíčně Štěpán  Kotrba
20. 6. 2005 ČT se vrátila do postavení servilního prostředníka Bohumil  Kartous