Průběžné zpravodajství:

Počet mrtvých v USA se blíží 100 000, Trump šíří na Twitteru urážky a nepodložená obvinění a hraje golf

25. 5. 2020

čas čtení 3 minuty

- Údaje MZČR o průběhu pandemie v Česku ZDE.  25. 5. bylo v ČR registrováno   8957  nakažených, v nemocnici bylo 148 osob a 315 osob zemřelo.  Hodnota R v ČR v posledních dnech mírně stoupla na 1,2, což je problém, protože to znamená nový rozjezd pandemie, když každý nakažený nakazí více než jednoho člověka. ZDE

- Počet globálních případů nákazy stoupl nad 5,4 miliony. Celkem je jich registrováno 5 407 701, počet registrovaných úmrtí je 345 060. Oba údaje jsou výrazně podceněny.

- Zatímco se v USA počet mrtvých přibližuje 100 000, během víkendu, který měl být v USA jako tradičně věnován padlým z válek, šířil Trump na Twitteru urážky vůči různým politikům, rozšiřoval nepodložená obvinění, která byla už důrazně vyvrácena a v sobotu i v neděli hrál golf. Někteří lidé u jeho golfového hřiště protestovali s transparentem: "Přestaň nás zabíjet!" ZDE  

- Spojené státy zakázaly cizincům vstup do země, pokud byli během posledních čtrnácti dnů v Brazílii. Brazílie je nyní druhou nejnakaženější zemí na koronavirus. Za posledních 24 hodin zaznamenala Brazílie dalších 15 813 infekcí a 653 nových úmrtí. Počet mrtvých v Brazílii dosáhl 22 666, počet nákaz 363 211, ale, jak píše Fabiano Golgo, je zřejmě až osminásobně podceněný.

- Maďarsko otevřelo svou jižní hranici do Srbska, poté, co Srbsko v pátek učinilo totéž. Maďarsko zaznamenalo 3756 případů nákazy a 491 úmrtí.

Rozhovor Britských listů 285. Česká novinařina je v troskách

22. 5. 2020

čas čtení < 1 minuta



Mainstreamová česká média v těchto dnech řeší především údajnou aféru ruských špionů, kteří měli plánovat ricinem usmrtit některé české politiky. Zaprvé, je to skutečně zpráva, nebo mámení, a zadruhé, je toto opravdu to nejdůležitější, čím by se měla v současnosti zabývat média v ČR? Ta, jak se zdá, vůbec nepochopila, že se svět změnil a že v dosud obdivovaných Spojených státech vládne stejný maniak s diktátorskými tendencemi jako v Rusku či v Číně. Na toto a další témata hovoří Jan Čulík s Danielem Veselým, Tento Rozhovor Britských listů se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 22. května 2020.

Všechny Rozhovory Britských listů jsou nyní k dispozici ke stažení v audiu jako podcasty, k poslechu na vašem mobilu kdekoli. Informace ZDE

Britové neuvěřitelně zuří, že Boris Johnson odmítl vyhodit svého prolhaného, arogantního Rasputina

25. 5. 2020

čas čtení 5 minut

V neděli v sedmnáct hodin britského času vystoupil Boris Johnson v televizi (překvapivě, protože většinu času se Johnson skrývá a v nynější krizi na veřejnost vůbec nevystupuje), a pokusil se uhasit mediální požár, který se rozhořel kolem jeho vrcholného poradce, "profesionálního psychopata" (jak ho kdysi nazval někdejší britský premiér David Cameron) Dominica Cummingse.

Uprostřed nejtvrdšího uzamčení země, kdy vážně hrozilo šíření nákazy, a vláda apelovala na občany, aby zůstali doma a nikam nejezdili, a že rodiny, v nichž je někdo nakažený a projevuje příznaky, nesmějí vůbec vycházet, posadil Dominic Cummings svou koronavirem nakaženou manželku a čtyřletého syna do automobilu a odjel s nimi na vzdálenost více než 400 kilometrů do severoanglického  Durhamu na farmu svých rodičů. Oblast kolem Durhamu měla tehdy malé množství nákazy, zatímco Londýn  velké. Není známo, zda se Cummings cestou někde zastavil. Ohrozil své rodiče a všechny lidi, s nimiž se setkal. Na Boží hod velikonoční se vydal přes výslovný zákaz vlády s rodinou na výlet 50 km od Durhamu na místní hrad. Pak odjel do Londýna a koncem měsíce byl znovu viděn v Durhamu! Drzost Johnsonova poradce národ ohromila.

Jenže Boris Johnson vystoupil v neděli v podvečer v televizi a oznámil, že všechno je v pořádku. Cummingse z funkce neodvolá, nic nespáchal. "Zachoval se tak, jak by se zachoval každý otec."

Johnsonovo vystoupení Brity neuvěřitelně rozzuřilo. Je to vidět nejen z titulních stran pondělních britských deníků, ale například i z toho, že v ulici, kde Cummings bydlí, na něho zuřivě křičí kolemjdoucí - normálně velmi uměření a civilizovaní Angličané. (Jen si to pusťte, rozumět tomu nemusíte, výmluvný je už jen tón hlasů. Lidé Cummingsovi nadávají do pokrytců):


Zdá se, že Johnsona opustil už i (ultra)pravicový tisk. Toto je (normálně fašizující) Daily Mail:

Biskupové anglikánské církve útočí na Johnsona, že hájí Cummingse

25. 5. 2020

čas čtení 3 minuty

 

Vedoucí představitelé anglikánské církve nezvykle ostře zaútočili na Borise Johnsona za jeho obhajobu Dominica Cummingse, který v březnu a v dubnu letošního roku porušil přísné karanténní předpisy britské vlády a cestoval k rodičům na vzdálenost více než 400 km.

Více než desítka biskupů anglikánské církve zpochybnila integritu Borise Johnsona po jeho nedělním televizním vystoupení, při němž odmítl uznat, že Cummings porušil předpisy karantény, když cestoval se svou nakaženou manželkou a dítětem do severoanglického Durhamu.

Biskupové konstatovali, že Johnsonova obrana Cummingse je "absurdní", že Johnson "vůbec nemá žádný respekt pro lidi", "chybí mu integrita" a riskuje ochromení důvěry veřejnosti vůči vládě. Pete Broadbent, biskup z Willesdenu, napsal na Twitteru: "Johnson se teď plně proměnil v Trumpa."

Nikdo neví, co se stane

25. 5. 2020

čas čtení 9 minut

Nejlepší prorok, napsal jednou Thomas Hobbes, je nejlepší hadač. Zdá se, že by mohlo jít o poslední slovo ohledně naší kapacity předpovídat budoucnost: Prostě to neumíme, konstatuje Mark Lilla.

Na koronavirové houpačce

25. 5. 2020 / Karel Dolejší

čas čtení 6 minut

V minulém týdnu, ještě před pondělním zrušením povinnosti nosit roušky a dalších dílčích pravidel sociálního distancování, reprodukční číslo koronaviru SARS-CoV-2 v ČR vyšplhalo na hodnotu 1,1-1,2 ZDE. Ministerstvo zdravotnictví nárůst bagatelizuje tvrzením, že za ním stojí "jen" lokální ohniska nákazy. Nicméně s uvolněním karantény samozřejmě roste i pravděpodobnost, že se infekce z izolovaných lokálních ohnisek rozšíří.

Trávník typu angličák

25. 5. 2020

čas čtení < 1 minuta


Měsíc poté: Právní stát jako hodnota v kontextu pandemie

25. 5. 2020 / Radek Mikula

čas čtení 12 minut



Kritické ohlasy čtenářů vyvolal koncem dubna článek Štěpánky Saadouniové, který tvrdě kritizoval rozhodnutí Městského soudu v Praze, jímž byla zrušena čtyři opatření, která omezovala volný pohyb osob a maloobchodní prodej, a která byla nejprve vydána podle zákona o nouzovém stavu, ale pak nezákonně přeměněna na mimořádná opatření ministerstva zdravotnictví podle zákona o ochraně veřejného zdraví. Jeden z kritiků dokonce přirovnal myšlenkové procesy autorky k zaslepené nenávisti nižších vrstev francouzské společnosti v době těsně před revolucí z roku 1789 a zpochybnil legitimitu publikace jejího článku v Britských listech. Ten má tři základní aspekty - epidemiologický, právní a sociálně-ekonomický.

Bolsonaro jako Kmotr

25. 5. 2020 / Fabiano Golgo

čas čtení 9 minut



"Chci vyzbrojit obyvatelstvo, aby mohli zastřelit guvernéry, kteří chtějí uzamčení země"


Představte si schůzku mafiánů. Přidejte si k tomu všechna sprostá slova, jaká znáte. Na příkaz Nejvyššího soudu byl zveřejněn videozáznam schůze vlády Jaira Bolsonara ze 22. dubna. Je to součástí vyšetřování, zda se tento radikální extremistický bývalý armádní kapitán pokusil protizákonně získat z federální policie důvěrné informace o probíhajícím vyšetřování jeho samotného, jeho synů a jeho přátel.

Tato žádost byla soudu předložena poté, co ministr spravedlnosti Sérgio Moro, který jako soudce stál v čele operace nazvané Lava Jato (Mytí aut), v jejímž rámci byly poslány do vězení stovky politiků a podnikatelů, včetně bývalé levicové ikony Luly, odešel  z vlády a obvinil Bolsonara, že se ho snažil donutit, aby vyměnil šéfa Federální policie v Rio de Janeiro, aby mohl veškeré toto vyšetřování udusit.

O ničení půdy v České republice

25. 5. 2020

čas čtení < 1 minuta

Dnes jsme odebírali vzorky půdy pro rozbory, píše Dalibor Kvita.  Oba vzorky od sebe dělilo cca 120 metrů, půda patří ke stejnému půdnímu typu a pole spolu sousedí.

Rozdílný je jen přístup hospodáře.

Jedno z polí se podle možností potká s hnojem a druhé se pravidelně hnojí digestátem z bioplynky.

Jedno je v bioprodukci a druhé je poctivě stříkané.

Tak schválně.

Poznáte které je které? Jo, samotného mě překvapilo, že na jednom z polí nešlo zabodnout hrot sondovací tyče do potřebné hloubky ani pomocí stokilového závaží. Jak je asi takováto půda schopná zadržet déšť?

Vivat agrobaroni. Vivat soudruhu Tomane. Vivat soudruhu Andreji. Vivat soudruzi z agrární komory. Jen více mrtvé půdy. Přehrady nás přece spasí.

My co nějakou půdu vlastníme, přemýšlejme, komu ji pronajímáme nebo jak na ní hospodaříme. Je to v našich rukou.

Milí čtenáři a příznivci Britských listů

7. 6. 2020

čas čtení 2 minuty

Je  to poněkud trapné, ale musíme znovu zdůraznit, že za nynější míry finanční podpory od čtenářů Britské listy do několika měsíců skončí.

V nynější stále se zhoršující domácí české politické situaci jsou Britské listy jedním z mála seriozních a nezávislých informačních zdrojů, přinášející do uzavřeného českého prostředí otevřenou debatu z vnějšího světa a neúplatnou analýzu domácích poměrů, která není závislá na žádné kmenové příslušnosti znesvářených domácích aktivistických skupin.

Ano, samozřejmě, nezávislé myšlení bolí. Vždycky se pobavím nad občasnými zuřivými reakcemi od čtenářů s klapkami na očích a uších, kteří nám důrazně oznamují, že přestávají Britské listy číst, jako by jejich čtením dělali NÁM milost. Jestliže se však někdo zuřivě rozhodne odstřihnout se od seriozních, otevřených informací z vnějšího světa, je to jeho blbost... :) 

Vydávání Britských listů není zadarmo. Potřebujeme na jejich provoz přibližně 70 000 Kč měsíčně a v tom ohledu plně závisíme na finanční podpoře našich čtenářů. Zvlášť v dnešní době, když už v kmenově rozdělené české společnosti existuje jen minimum informačních zdrojů, které nejsou závislé na nějakém oligarchovi či politickém seskupení, a je jen málo serverů jako Britské listy, které přinášejí otevřené a věcné informace o situaci v zahraničí, která výrazně ovlivňuje to, co se děje v ČR, je role Britských listů nezastupitelná.

V současnosti však nevybereme měsíčně tolik drobných příspěvků od našich čtenářů, aby nám finanční rezerva neklesala. V takovéto situaci do pár měsíců zkrachujeme.  Pokud si přejete, aby byl i nadále v české společnosti slyšen nezastupitelný hlas Britských listů, prosíme, přispívejte pravidelně na jejich provoz částkou cca 200 Kč měsíčně.

Děkujeme

Britské listy

Průběžné zpravodajství:

Laboratoř ve Wuchanu: Pracovali jsme na třech koronavirech z netopýrů, ale odlišují se od COVIDU-19

24. 5. 2020

čas čtení 3 minuty

Michal Škop nás upozornil na článek na CNN, že server Worldometers, který přehledně v tabulce shrnuje počty nákaz, úmrtí a uzdravení v jednotlivých zemích světa, je nespolehlivý.   Potíž je, samozřejmě, že všechna data o koronaviru jsou nespolehlivá, protože státy dostatečně netestují. Nicméně, poukazuje Michal Škop, servery jako Our World in Data   či stránky Financial Times o koronavirové nákaze, jsou přesnější.  

- Údaje MZČR o průběhu pandemie v Česku ZDE.  23. 5. bylo v ČR registrováno   8891  nakažených, v nemocnici bylo 145 osob a 315 osob zemřelo.     


- Virologická laboratoř ve Wuchanu, v městě v ohnisku vzniku epidemie, pracovala na třech živých verzích koronaviru z netopýrů, žádný z nich však není totožný s tím, který způsobil pandemii COVIDU-19, konstatoval její ředitel. Tyto koronaviry jsou totožné s COVIDEM-19 jen z 79,8 procent. Trumpovo tvrzení, že COVID-19 mohl uniknout z laboratoře, je "naprostý nesmysl".

Zapojte se, je vás třeba

Diskutujte na Britských listech

18. 4. 2017 / Bohumil Kartous

čas čtení 2 minuty

Vážení čtenáři Britských listů, rozhodli jsme se zpřístupnit těm, kdo pravidelně přispívají na provoz jednoho z mála nezávislých médií v ČR diskuse pod články. Rozhodli jsme se tak učinit proto, aby lidé, kteří mají velký podíl na více než dvacetileté existenci Britských listů, měli možnost vyjádřit se přímo k jejich obsahu a přispět svým úhlem pohledu. Od omezení na platící čtenáře si slibujeme též minimalizaci nenávistných, bigotních a scestných komentářů, které vytvářejí z internetových diskusí skládku mentálního odpadu. Sledovat diskuse a hodnotit příspěvky v nich bude mít nicméně možnost každý návštěvník.

Není to ale zabezpečení, které by výskyt digitální pitomosti či zneužití pro propagandistické účely dokázalo eliminovat úplně. Budeme proto diskuse redigovat a příspěvky, které budou obsahovat nepřijatelný materiál (e.g. rasistické výzvy, urážky ad hominem, výzvy násilného charakteru, replikaci prokazatelně konspiračních bludů), budou bez pardonu odstraňovány.

Přístup k diskusím je jednoduchý. Pokud budete mít zájem o diskuse, zaregistrujte se v systému a proveďte vybranou platbu (dle doby trvání přístupu k diskusím). Platby probíhají prostřednictvím systému GoPay. Poté budete mít přístup k diskusím na dobu, kterou jste si předplatili. V případě technických problémů se prosím obracejte na programátora Britských listů Michala Panocha: michal@panoch.net.

Prosíme pravidelné přispěvatele Britským listům, aby možnosti využili a aby přenesli své platby do nového systému, jenž jim umožní přístup k diskusím. Zároveň vyzýváme ostatní čtenáře, aby tuto možnost zvážili. Víme, že Britské listy čte řada velmi zajímavých lidí a velmi oceníme, pokud se podaří na webu Britských listů vytvořit silnou komunitu lidí, kterým vyhovuje kritický přístup a unavuje je digitální spad. Zajímavé příspěvky v diskusích budeme redakčně zpracovávat a vydávat jako samostatné texty. 

Vážení čtenáři, věříme, že se naše rozhodnutí ukáže jako správné a že diskuse přispějí jak k pluralitě relevantních názorů, tak k dlouhodobé udržitelnosti Britských listů. 

V Británii vznikla zuřivá kontroverze: Johnsonův Rasputin vícekrát (!!) porušil karanténní předpisy vlastní vlády

23. 5. 2020 / Jan Čulík

čas čtení 12 minut

Slavný irský komentátor Fintan O'Toole: Skandál ohledně Dominica Cummingse je tak explozivní, protože není abstraktní. Statisíce lidí dělaly oběti, nejezdily na pohřby a nenavštěvovaly zděšené rodiče. Tito lidé tohle nikdy nezapomenou.


James  O'Brien, komentátor londýnského komerčního rozhlasu LBC:  Pořád je to tentýž problém.  Přiznat, že Johnson a Cummings a celá brexitérská vláda jsou absolutní podvodníci je stále ještě nemožné pro mnoho jinak poctivých lidí, kteří spojili svou celou totožnost s brexitérskou karavanou.




Aktualizace: Poté, co skoro celý kabinet Borise Johnsona zbaběle podpořil jeho Rasputina - poradce Dominica Cummingse, který koncem března porušil přísný zákaz britské vlády nikam necestovat a jel s rodinou na vzdálenost více než 400 km na farmu svých rodičů v severoanglickém Durhamu - konzervativci tvrdili, že "Cummings musel zajistit bezpečí svého čtyřletého syna" - vyšly v sobotu kvečeru na veřejnost další zdrcující informace.

Rozhovor Britských listů 284. Pomůže vám v pandemii náboženská víra?

20. 5. 2020

čas čtení < 1 minuta




Je Bůh zločinec, že dopouští zlo a umírání statisíců lidí na koronavirus,. když je všemocný, anebo je tomu jinak? O tom, jak zřejmě funguje víra za koronavirové pandemie a jak nás může vést k prozření, když se dostaneme mimo svou komfortní zónu, hovoří Jan Čulík s historikem a teologiem Richardem Vlasákem. Tento Rozhovor Britských listů se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od středy 20. května 2020.


Všechny Rozhovory Britských listů jsou nyní k dispozici ke stažení v audiu jako podcasty, k poslechu na vašem mobilu kdekoli. Informace ZDE

Rozhovor Britských listů 282. Proč nemá Česko pro postkoronavirovou éru žádnou strategii?

12. 5. 2020

čas čtení < 1 minuta



Jan Čulík a Bohumil Kartous srovnávají v tomto Rozhovoru Britských listů postoj je koronavirové pandemii v ČR a v Británii. V Británii zemřely na koronavirus desetitisíce občanů. Země je ohromena a vede to k vážným úvahám o tom, že celý systém správy státu je špatný, neoliberalismus selhal a v budoucnosti se politikové i občané budou muset chovat jinak. K podobnému šoku v ČR nedošlo, takže se takto většinou neuvažuje a Andrej Babiš má svou volební podporu zajištěnu, takže pro postižené občany nemusí dělat nic. Tento Rozhovor Britských listů se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od středy 13. května 2020.


Všechny Rozhovory Britských listů jsou nyní k dispozici ke stažení v audiu jako podcasty, k poslechu na vašem mobilu kdekoli. Informace ZDE

Koronavirová politika Švédska je vzorem pro pravici. Je to také vražedná pošetilost

23. 5. 2020

čas čtení 3 minuty



Švédsko má nyní nejhorší úmrtnost v Evropě

COVID-19 je způsob, jímž příroda dělá špatné situace horšími, píše Nick Cohen. Dalo se předpokládat, že čínská komunistická strana bude věznit whistleblowery a utajovat hrozbu pandemie lidstvu. Dalo se předpokládat, že Viktor Orbán zneužije pandemie jako záminky pro proměnu Madarska v první diktaturu v Evropské unii. A nebylo také obtížné předvídat, že jestliže dáte moc lidem jako Donald Trump či Boris Johnson, které nezajímá kompetentnost ani složitost, ani rozdíl mezi pravdou a lží, důsledkem bude, že desetitisíce lidí, které jim důvěřovaly, zemřou zbytečnou smrtí.

Nikdo však nepředpověděl zprávu z minulého týdne: "Úmrtnost na COVID-19 ve Švédsku byla v průměru sedmi dní od 12. do 19. května nejvyšší v Evropě na jednoho obyvatele." Potvrdilo to, že "neutralizační" strategie švédského státního epidemiologa Anderse Tegnella dovolit běžný provoz obchodům, restauracím, fitkům, školám a pracovištím byla smrtící hloupost. Ani to nevytvořilo stádní imunitu. Do konce dubna vznikly protilátky proti COVIDU-19 jen u 7,3 procent obyvatel Stockholmu.

V úterý 26. května bude diskuse o koronavirovém školství

23. 5. 2020

čas čtení 1 minuta

 
Meltingpot a celý festival Colours of Ostrava jsou obětmi koronaviru, píše Bohumil Kartous. Navíc, letos mělo být vzdělávání hlavním tématem. Doufám, že jím zůstane i v příštím roce. Meltingpot ale žije v digitální dimenzi. V úterý se budeme bavit o tom, co se vlastně děje se školami a dětmi v nouzovém stavu a co se bude dít potom. Tři provokativní teze do diskuse:

1) Koronavirus digitalizoval české školství mnohem rychleji a lépe než kterákoliv dosavadní vláda. České školství potřebuje více experimentů, jinak se nepohne.

2) Experimentální situace koronavirového lock-down povede k ještě většímu rozšíření propasti mezi školami, zejména v tom, jak historicky či (ducha)přítomně přistupují ke vzdělávání.

2) O tom, co se děje těm nezranitelnějším dětem, těm, které žijí v sociálním suterénu, nevíme v podstatě nic. Nemají totiž hlas a my se ani nesnažíme jim ho dát.

Tak v úterý!

Skvělá polská satira Przy kawie o sprawie (s českými titulky)

23. 5. 2020

čas čtení 1 minuta

Anna Diduszko, aktivistka a lokální politička, socioložky Ela Korolczuk a Kinga Dunin společně s novinářkou Agatou Szczesniakovou (z oceňovaného serveru oko.press) parodují mužské diskuse nad tématy týkajícími se primárně žen či celospolečenských problémů, píše Bohumil Kartous. V tomto díle rozebírají téma mužské masturbace, kdy základní otázkou je, do jaké míry je možné považovat sperma za potenciální život a tedy do jaké míry je proti katolické etice s ním nakládat “bezbožně”. Skupina natočila další podobné satirické diskuse. Největší zájem vzbudila diskuse na téma Mělo by nám být umožněno fyzicky trestat muže?, která navazovala na nekonečné diskuse o zákoně, jenž v Polsku zakázal - oproti přesvědčení konzervativních politických a církevních, katolických kruhů - fyzicky trestat děti. Video bylo po několika dnech zablokováno na YouTube s odůvodněním, že podporuje násilí na mužích:


 


Další videa ZDE

Digitální demence, aneb Vzpoura mozků naruby

22. 5. 2020 / Karel Dolejší

čas čtení 6 minut

Když Aleksandr Grin roku 1925 v povídce Šedý automobil předložil provokativní tezi, že moderní kultura je ve skutečnosti určena nikoliv lidem, ale strojům, mohlo se snadno zdát, že jde jen o jeden z mnoha pověstných autorových fantastických výstřelků. Téměř o sto let později však Maryanne Wolfová v knize s výmluvným názvem Reader, Come Home: The Reading Brain in a Digital World (Čtenáři, jdi domů: Čtoucí mozek a digitální svět) ZDE použila kognitivní neurovědu a vývojovou psycholingvistiku, aby ukázala, že lidstvo v důsledku vývoje digitálních technologií postupně ztrácí "hlubokou gramotnost" - a lidský mozek je přitom "přeformátováván" tak, že začíná sám připomínat tupé fungování stroje.

Takový schody do nebe

22. 5. 2020 / Richard F. Vlasák

čas čtení 3 minuty

Včera ráno jsem se díval z okna a na obloze se seřadily mráčky do takového schodiště, občas se to tak stává a má to určitě i své jméno. Díval jsem se z okna a tu z druhé strany domu, z ulice bylo slyšet dětský a mužský hlas. Hlasy důvěrně známé a pokyny jasné. To se Barunka učí na kole, na tom samém robustním vehyklu, na němž jsem se učil i já, drahně tomu let. Dědeček děvčátka dával pokyny a rukou držel, tlačil nenápadně sedadlo a s ním celé kolo. Holčička se namáhala, přeci jen - to je těžký stroj a ona drobounká, co se pod blonďatou ofinku vejde. Kdo toho dědečka zná, ví, že je to chlapák, že by se lev z větrovské ZOO bál s ním diskutovat. Ale s Barunkou je to jiné, starostlivost a chápavost zjemnily hlas i rysy muže v bílém tílku. Inu dědeček, ten, kdo má rád a přimhuřuje oko, ať už shovívavostí nebo soucitem. Děvenka se unavila, a vy mi to nebudete věřit, na kolo si sedla beruška. Sluníčko sedmitečné, vysvětluje děda a vysvětluje, že by se skály ustrnuly, že se jej nemusí bát. A pak zase jízda, vystihnout ten správný okamžik, kdy se kolo pustí a všechno je na děvčátku, nenápadně a přece nutně.

Průběžné zpravodajství:

Koronavirus tolik nepostihuje Afriku, konstatuje Světová zdravotnická organizace

23. 5. 2020

čas čtení 3 minuty

 
Velmi užitečný zdroj o aktuálním stavu epidemie koronaviru ve všech zemích světa: https://www.worldometers.info/coronavirus

- Údaje MZČR o průběhu pandemie v Česku ZDE.  23. 5. bylo v ČR registrováno   8820  nakažených, v nemocnici bylo 156 osob a 312 osob zemřelo.     

Český statistický úřad uvádí předběžná data o počtu zemřelých v ČR do 12. týdne roku 2020, tedy do 22.3. ZDE Počet úmrtí ve srovnání s předchozími lety v tomto období nevzrostl, jenže ČSÚ varuje, že údaje, které dostal zatím k dispozici, jsou neúplné - všechny údaje o úmrtích z matrik dosud nedošly. Definitivní jsou pouze údaje za rok 2019. -  Zajímal by nás počet úmrtí v pečovatelských domovech v ČR v březnu, v dubnu a v květnu 2020. Tato data jsou ve většině zemí světa přístupná, proč ne v Česku? (JČ)


- I když se čekala katastrofa ohledně nákazy koronavirem v Africe, nedošlo k ní. V 54 zemích Africké unie bylo celkem zaznamenáno jen 103 933 nákaz koronavirem a 3183 úmrtí. Nízká úmrtnost v Africe je zřejmě způsobena tím, že více než 60 procent tamějšího obyvatelstva je mladší než 25 let. 95 procent úmrtí v Evropě postihlo lidi starší 65 let. Africké země na rozdíl od Evropy také nesmírně rychle zavedly karanténní opatření.

- Hydrochlorochin, lék proti malárii, který Donald Trump prý bere preventivně proti COVIDU-19, zvýšil počet úmrtí pacientů jimž byl po světě podáván, zjistila vědecká studie zkoumající údaje z šesti kontinentů. Vědci zdůrazňují, že by tento lék už neměl být pacientům s koronavirem podáván, leda jako součást přísně kontrolovaného vědeckého výzkumu. Lék je relativně bezpečný pro pacienty s malárií, nikoliv však s koronavirem. ZDE 

- Německo se rozhodlo zreformovat masný průmysl. Zakazuje subdodavatele a zavádí pokuty ve výši 30 000 euro pro firmy nedodržující pracovní předpisy. Vyšlo totiž najevo, že jatka jsou centrem koronavirové nákazy. Celá řada masných provozů v Německu musela být dočasně uzavřena. Tento týden bylo koronavirem nakaženo více než 90 pracovníků masného provozu v Dissenu v Dolním Sasku. Po vypuknutí epidemie v Coesfeldu, kde bylo nakaženo více než 270 zaměstnanců z 1200, oznámil stát Severního Porýní-Vestfálska masové testování pracovníků masného průmyslu. Podobné ohnisko epidemie vzniklo i v masném průmyslu v Bavorsku. ZDE  

Boj za lidská práva není politika

22. 5. 2020 / Bohumil Kartous

čas čtení 2 minuty

Boj za lidská práva není politika


Komentář předsedy Správní rady Amnesty ČR Petra Bendy k důvodům ukončení spolupráce s reklamní agenturou Havas Worldwide Prague.

Na přelomu roku jsme spolu s agenturou Havas, která je náš dlouholetý partner, začali pracovat na přípravách kampaně o náročném tématu Číny a jejího zacházení s příslušníky ujgurské menšiny. Po několika týdnech práce a rozjetých příprav jsme byli s překvapením informováni o tom, že práce na projektu byla ze strany Havasu pozastavena, a že je nutné práci na této kampani nechat schválit globálnímu manažerskému týmu agentury. Musím přiznat, že jsem byl docela překvapen, když jsem to slyšel, protože - pokud vím, tak nic podobného se doposud (za zhruba 7 let naší spolupráce) nikdy nestalo. Nicméně v Amnesty jsme chápali, že je někdy nutné konzultovat některé projekty s globálním vedením a proto jsme čekali na reakci. A dozvěděli jsme se, že nově jsou aktivity agentury, které jsou nebo by mohly být vnímány jako politické, nyní „pod dozorem“ nebo "omezovány". A práci na naší kampani proto definitivně stopli.

Kompletní text ZDE

K tomu poznamenává Bohumil Kartous:

Reklamní a komunikační agentury by měly oficiálně zveřejňovat, kam až sahá jejich ochota zabývat se ochranou lidských práv. Případně nakolik se jejich postoje a ochota mění, dojde-li na konfrontaci s faktem, že by došlo k možnému snížení možnosti spolupracovat s totalitní Čínou, zejména prostřednictvím jejích akvizic v demokratických zemích.

Je zřejmé, že není tolik problematické upozorňovat na porušování lidských práv v Íránu, v Saúdské Arábii nebo na Kubě, jelikož ekonomické vazby těchto zemí nedosahují do takové hloubky a k tolika potenciálním partnerům.

Ještě jednodušší je kritizovat porušování lidských práv v demokratických zemích, neboť tam není transparentní diskuse ohrožována skrytými ekonomickými sankcemi. Podle toho je možné poměrně dobře posuzovat, v jakém stavu je demokracie v jednotlivých zemích.

V případě Číny existuje řada důkazů o nátlaku, jehož cílem je omezit množství kritiky hrubého porušování lidských práv, během nějž je zcela potírána hodnota lidského života. Nátlak ze strany Číny je veden jak diplomatickou, tak ekonomickou cestou.

V ČR máme s touto skutečností přímou zkušenost s přímou snahou Číny vstupovat do veřejné diskuse prostřednictvím politiků, jako je Miloš Zeman, nebo firem, jako je PPF.

Je to stále tentýž model: nemluvit o porušování lidských práv, jelikož v opačném případě firmy typu PPF budou omezovány v možnosti obchodovat na čínském trhu.

Jak rozeznat konspirační teorii?

22. 5. 2020

čas čtení 6 minut

Konspirační teorie se během koronavirové pandemie množí. Některé z nich vypadají přijatelně. Proto je důležité vědět, co dělá z vysvětlení konspirační teorii a proč jsou tak populární. píše Julia Verginová.

Jak Nový Zéland porazil koronavirus

22. 5. 2020

čas čtení 1 minuta

Nový Zéland, první významnější země, která se vzpamatovala z pandemie, může být také první, kde život po koronaviru získá dobrý pohled na život, napsal Konstantin Richter.

Amerika viní koronavirové mrtvé: Můžete si za svou smrt sami

22. 5. 2020

čas čtení 4 minuty



Proč zemřela v USA téměř třetina všech mrtvých na světě na koronavirus, přestože má Amerika jen 5 procent světového obyvatelstva? Není to v důsledku Trumpovy nekompetence, tvrdí jeho vláda, ale protože Američané jsou velmi nezdraví.

Bohužel, řekl Trumpův ministr zdravotnictví  17. května v televizi CNN, Spojené státy mají velmi "rozrůzněné" obyvatelstvo, a černošští Američané a menšiny "mají množství chorob".

Jake Tapper, moderátor televize CNN, který Azara interviewoval, udělal pauzu a přimhouřil oči: "Vy opravdu tvrdíte, že důvodem, proč zemřelo tolik Američanů, je, že jsme méně zdraví než ostatní svět?"

Azar odpověděl: "To jsou prokázaná fakta."

Průběžné zpravodajství:

Počet mrtvých v Itálii je zřejmě o 60 procent vyšší, než se předpokládalo

22. 5. 2020

čas čtení 5 minut

Velmi užitečný zdroj o aktuálním stavu epidemie koronaviru ve všech zemích světa: https://www.worldometers.info/coronavirus

- Údaje MZČR o průběhu pandemie v Česku ZDE.  22. 5. bylo v ČR registrováno   8754   nakažených, v nemocnici bylo 157 osob a 306 osob zemřelo.     

Český statistický úřad uvádí předběžná data o počtu zemřelých v ČR do 12. týdne roku 2020, tedy do 22.3. ZDE Počet úmrtí ve srovnání s předchozími lety v tomto období nevzrostl, jenže ČSÚ varuje, že údaje, které dostal zatím k dispozici, jsou neúplné - všechny údaje o úmrtích z matrik dosud nedošly. Definitivní jsou pouze údaje za rok 2019. -  Zajímal by nás počet úmrtí v pečovatelských domovech v ČR v březnu, v dubnu a v květnu 2020. Tato data jsou ve většině zemí světa přístupná, proč ne v Česku? (JČ)


- Počet úmrtí v Itálii v březnu a v dubnu 2020 byl zřejmě o 19 000 vyšší než oficiální údaj 32 000 úmrtí, konstatoval ve čtvrtek národní italský úřad sociálního zabezpečení  Istituto Nazionale della Previdenza Sociale (INPS). Oficiální údaje vlády o úmrtích podle něho "nejsou spolehlivé". Studie italského úřadu sociálního zabezpečení prokazují, že v březnu a v dubnu 2020 zemřelo v Itálii celkem 156 420 osob, což je o 46 909 více než byl průměrný počet úmrtí v těchto měsících v letech 2015-2019.

- Z testů protilátek prý vyplývá, že v Londýně - navzdory lockdownu - bylo koronavirem nakaženo 17 procent osob a v ostatní Británii 5 procent osob. Ve Stockholmu má protilátky proti koronaviru je 7 procent osob, přestože tam nebyl zaveden lockdown. - Těžko říci, jen před několika dny tvrdila studie britského statistického úřadu, že je  v Anglii nakaženo jen 0,27 procenta obyvatelstva. Dokud nebude k dispozici rozsáhlé testování, toto jsou pořád jen hausnumera.

- Koronavirus se nejvíce šíří těsným stykem mezi lidmi, mluvením ve vzdálenosti menší než dva metry či kašlem. Virus šíří i osoby, které nemají žádné příznaky. Méně nebezpečný je dotek předmětů, protože koronavirus sice přežívá na lepence 24 hodin a na PVC a nerez oceli tři dny, ale mimo tělo nakažené osoby se během několika hodin rozkládá, konstatuje americké centrum pro kontrolu infekcí CDC. Přesto je rozumné umýt si ruce po příjetí balíků a mýt stoly a pracovní prostory v domácnosti domácí dezinfekcí. Není nerozumné dát si poštu do karantény a omýt nákup z obchodu, "jen nemyjte potraviny dezinfekcí", konstatovala mluvčí CDC. ZDE 

- Indie zaznamenala 6000 nových případů nákazy za posledních 24 hodin. Celkem má Indie více než 118 000 případů nákazy - nárůst od čtvrtka o 5 procent. 3853 osob zemřelo.
 

První vědecká studie o přítomnosti protilátek proti nemoci covid v populaci

22. 5. 2020 / Boris Cvek

čas čtení 2 minuty

 

Pokud se nemýlím, v JAMA právě vyšla vůbec první vědecky publikovaná, tedy recenzovaná, studie přítomnosti protilátek proti nemoci covid v obyvatelstvu. Konkrétně jde o studii z Los Angeles County.

Důležité je, že vzorek testovaných lidí byl náhodně vybraný. Celkem bylo testováno 863 lidí. Počet nalezených případů s protilátkami proti nemoci covid byl něco přes 4% - což po statistickém přepočtu na počet obyvatel vychází tak, že v Los Angeles County bylo k 10. dubnu celkem 367 tisíc lidí, kteří si prošli touto nemocí (oficiální počet známých případů nemoci covid v Los Angeles County k témuž datu byl podle odkazu, uváděného autory, přitom jen 8 430).

Studie: Jen 7,3 % obyvatel Stockholmu se nakazilo koronavirem

22. 5. 2020

čas čtení 2 minuty

Jen 7,3 % obyvatel Stockholmu mělo koncem dubna v těle protilátky proti novému koronaviru, odhalila studie. Prohloubila tak obavy ohledně přístupu Švédska k pandemii, který nemusí přispívat k vybudování široké "stádní imunity", upozorňuje Jon Henley.

Rozhovor Britských listů 281. Koronavirus: Pomoc podnikatelskému sektoru je příliš pomalá

10. 5. 2020

čas čtení < 1 minuta





O ekonomických dopadech koronavirové pandemie hovoří Bohumil Kartous s rektorkou Mendelovy univerzity v Brně Danuší Nerudovou. Tento Rozhovor Britských listů se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od neděle 10. května 2020.



Všechny Rozhovory Britských listů jsou nyní k dispozici ke stažení v audiu jako podcasty, k poslechu na vašem mobilu kdekoli. Informace ZDE

Rozhovor Britských listů 280. Povede ožebračení lidí v ČR v důsledku koronaviru k likvidaci demokracie?

8. 5. 2020

čas čtení < 1 minuta



Už v současnosti je v České republice finančně ohroženo 300 000 lidí. (Pan Buchtík do toho zjevně nezapočítává onen přibližně milion v exekuci.) V ČR bylo na přelomu roku 2019-2020 v zaměstnaneckém poměru 5,3 milionu lidí. Z nich nyní  27 procent vyjádřilo pravděpodobnost, že 20 procent bude postiženo výpadkem ekonomiky v důsledku koronaviru. 650 000 lidí v ČR má malé úspory. O těchto a dalších sociologických a demografických skutečnostech hovoří Bohumil Kartous s ředitelem společnosti STEM Martinem Buchtíkem. Tento Rozhovor Britských listů se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 8. května 2020.


Všechny Rozhovory Britských listů jsou nyní k dispozici ke stažení v audiu jako podcasty, k poslechu na vašem mobilu kdekoli. Informace ZDE

Hospodaření OSBL za duben 2020

6. 5. 2020

čas čtení 1 minuta

V dubnu 2020 přispěli čtenáři finančně na Britské listy celkovou částkou 73 220,43 Kč, příjem z reklamy byl  3000 Kč,  výdaje byly 61 731,50 Kč.

MNOHOKRÁT děkujeme všem věrným čtenářům, kteří na provoz Britských listů finančně přispívají, - ale jak vidíte z výše uvedeného grafu,  směřujeme k nule. Trvale potřebujeme poněkud vyšší, pravidelnou finanční podporu. Děkujeme.

Potřebujeme normálně cca 80 000 Kč měsíčně na provoz. STAČILO BY, KDYBY Z 218 000 UNIKÁTNÍCH ČTENÁŘŮ BL ZA KAŽDÝ MĚSÍC JICH PŘISPÍVALO KAŽDÝ MĚSÍC 400 ČÁSTKOU 200 KČ.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno   zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. 

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.


Brexit | Brexit - vše | Koronavirus | Oligarchie | PPF | Donald Trump | Česká republika | Globální oteplování | Bezdomovectví | USA | Životní prostředí | Jan Palach | Náboženství | Filmový festival Karlovy Vary 2018 | Islám | Česká politická scéna | Ekologie | Velká Británie - politika a společnost | Pro stoupence czexitu | EYE - Evropské setkání mladých | Babiš | Iracionální nenávist v České republice | Rozhovory Britských listů | Filmový festival Karlovy Vary 2017 | Filmový festival Karlovy Vary 2016 | V Londýně zvolili muslimského primátora labouristu Sadiqa Khana | Panama Papers | Násilné útoky v Bruselu, 22. března 2016 | Žhářský útok na pražské centrum Klinika | Sexuální útoky v Kolíně nad Rýnem | Útoky v Paříži, listopad 2015 | Imigrace do Evropy | Filmový festival v Karlových Varech 2015 | Zavraždění ruského opozičního politika Borise Němcova | Ukrajina | Rusko za Vladimíra Putina | Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti | Český film | Útok na časopis Charlie Hebdo | Prezident Miloš Zeman ve funkci | 17. listopad | Noam Chomsky v České republice | Festival dokumentárního filmu Jihlava | Dohoda TTIP | Komunální volby a senátní volby, říjen 2014 | Skotská nacionalistická strana a nezávislost Skotska | 21. srpen 1968 | Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ | Filmový festival Karlovy Vary 2014 | Otrokářský stát Česká republika | Kulturní diplomacie ve prospěch České republiky v zahraničí | Předčasné volby 2013 | Důchodci a obhajoba jejich zájmů v české politice | Rasismus | Sýrie | O likvidaci kulturního dědictví v Čechách | Ústav pro studium totalitních režimů | Daniela Drtinová | Národní divadlo a odvolání Jana Buriana, léto 2013 | Rusnokova úřednická vláda, léto 2013 | Poměry v ČSSD | Premiér Nečas, milenka Nagyová a pád vlády, jaro 2013 | Útoky bezpilotními letadly | Americký whistleblower Edward Snowden a špehování občanů | Filmový festival Karlovy Vary 2013 | Aféra Putna, jaro 2013 | Prezidentské volby 2013 | Tykadlový řidič Roman Smetana | Řádění exekutorů v České republice | Školství | Krajské a senátní volby říjen 2012 | Metanolový skandál v České republice | Církevní restituce v ČR | Žena za pultem | Byl život před rokem 1989 horší nebo lepší než dnes? | Veřejné mínění v České republice | Smlouva ACTA | Václav Havel - dramatik a politik | Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost | Hypoteční, finanční ... ekonomická krize | Egypt | Libye | Koutek reklamní tuposti | Wikileaks | Zdravotnictví a reformy | Írán | Útok na USA, Afghánistán, Irák | Sdělovací prostředky | Sdělovací prostředky | Sdělovací prostředky
22853