Dokud nemrzne, máme čisté svědomí

2. 2. 2012 / Michal Vimmer

čas čtení 3 minuty

Zase jednou mrzne až praští a na ulicích měst umrzají nepřizpůsobiví bezdomovci. Veřejnost, která se poklesu teplot přizpůsobit umí, vnímá, že tohle není úplně v pořádku. I člověk průměrný, kterého pouhá představa údajně zapáchajících, špinavých, permanentně opilých či spících černých pasažérů a žebráků odrazuje od jízdy MHD, cítí že lidé by U nás neměli jen tak umrzat. Asi by se s tím mělo něco dělat? Pamětníci si vzpomenou, že za reálsocialismu tohle nebývalo.

Do ruky vidle

2. 2. 2012 / Milan Daniel

čas čtení 4 minuty

Skoro milion případů výkonů rozhodnutí v exekučních případech jen za loňský rok připustila v pořadu Dvacet minut Radiožurnálu prezidentka Exekutorské komory Jana Tvrdková. Má možná pravdu v tom, že ze 146 exekutorů působících v České republice se jen menšina -- podle ní ne více než deset procent - změnila v byznysmeny a že k tomu přispívá i to, že každý z nich může působit na území celého státu. Zmírnit negativní dopady tohoto stavu by podle ní mohlo zavedení principu teritoriality, tedy působnosti exekutora jen na přesně vymezeném území (stejně jako to platí v případě soudů). Tomu se ovšem brání obrovské exekutorské úřady (největší z nich, v Přerově, má 150 zaměstnanců), které mají enormní zisky a díky tomu i sílu k lobbyistickému působení, jež možná sahá až do nejvyšších pater politiky.

Skotské univerzity jsou pro lidi

2. 2. 2012

čas čtení 6 minut

Je to truismus, že postindustriální národy, jako jsme my, přežívají jedině v důsledku své inteligence. Je to ale pravda, píše ve skotském deníku The Herald Iain McWhirter.

Ať už bude Skotsko samostatné či nikoliv, praktickou realitou je, že vzdělání jeho obyvatelstva určí velkou měrou kvalitu jejich života. Neexistuje žádná alternativa k tvrdému úkolu učit se, vzhledem k tomu, že těžký průmysl zmizel a falešní bůžci skotského bankovnictví jako Fred Godwin [bývalý šéf Royal Bank of Scotland, který byl právě zbaven šlechtického titulu] byli svrženi a rozšlapáni v prachu.

VYSOKÉ ŠKOLSTVÍ

Analýza skotského ministerstva školství navrhuje zásadní kroky proti zkomerčnění univerzit

2. 2. 2012

čas čtení 1 minuta

1. února 2012 byla zveřejněna cca padesátistránková analýza správní struktury skotských univerzit, kterou pro skotské ministerstvo školství vypracoval tým odborníků pod vedením profesora Ferdinanda von Prondzynského, rektora Robert Gordon University v Aberdeenu, na základě četných připomínek pracovníků univerzit i veřejnosti. Závěry práce jsou v naprostém protikladu k tomu, co pro české univerzity navrhuje Dobešovo ministerstvo školství. Doporučujeme text ke studiu.

Zpráva se snaží vytvořit rovnováhu mezi manažerskými strukturami, které každá univerzita samozřejmě potřebuje, a svobodou výzkumu a akademického směřování. Ze zprávy citujeme:

Spisovatelka Lenka Procházková komentuje trestní oznámení na Dominika Duku

2. 2. 2012

čas čtení < 1 minuta

Podle spisovatelky to, co následovalo po únoru 1948, nebylo zabíráním, ale důsledkem zákona přijatého ještě demokratickou vládou.

Procházková dále kritizuje nadhodnocení majetků, které mají být církvi nahrazeny. "Mezi slovem restituce a slovem dar je velký rozdíl. Chce-li vláda a parlament darovat církvím, a především té římskokatolické, nemovitý majetek v hodnotě 75 miliard a k tomu nás všechny zavázat ke třiceti letům splácení dalších 59 miliard plus inflace, což překročí 90 miliard, a přitom tvrdit, že se jedná o restituce z dob totalitního režimu, pak je to lež..."

Demonstrace Pirátské strany proti navrhovanému zákonu ACTA

2. 2. 2012

čas čtení 2 minuty

se koná dnes 2.2. 2012. Půjde se z Klárova od 14 hodin na Pražský hrad.

Pirátská strana píše:

Zveme všechny, komu není lhostejný osud našich občanských práv a necenzurovaného Internetu, aby se zúčastnili protestu proti mezinárodní smlouvě ACTA, která je s evropským standardem ochrany lidských práv neslučitelná.

Protest, jehož součástí bude i pirátský happening proběhne 2. února na pražském Klárově (stanice metra Malostranská). Shromáždění na Klárově začíná ve 14:00, na místě bude řada informací a materiálů o dohodě ACTA. Zároveň zveme politiky dalších politických stran ať na místě vyjádří svůj postoj ke smlouvě. Podobně k účasti zveme i zástupce odborné veřejnosti, akademické sféry a občanského sektoru. Jednotlivé vystupující budeme průběžně doplňovat.

Mluvčí exekutorské komory:

Dražba domu za 1,5 milionu Kč kvůli pohledávce 256 korun se "váže ještě na další dluhy"

2. 2. 2012

čas čtení 1 minuta

Britské listy ve čtvrtek zveřejnily odkaz na dokument o elektronické dražbě, v němž se konstatuje, že kvůli pohledávce 256 Kč bude vydražena dlužníkova nemovitost v hodnotě cca 1,5 milionu Kč. ZDE

S Britskými listy se spojila Petra Báčová, mluvčí Exekutorské komory ČR, a sdělila, že dražba dlužníkovy nemovitosti se koná i kvůli dalším dlužníkovým závazkům, které však v dražebním dokumentu uvedeny nejsou a uvedeny v něm být nemusejí. Soudní exekutor Martin Růžička sdělil Britským listům, že dražba se koná kvůli pohledávkám v celkové výši více než 2 miliony Kč. Dokumenty v této věci však podle Petry Báčové není možno zveřejnit.

Není tedy jasné, jak pohledávky vznikly a jaké byly původní dluhy ve srovnání s konečnými pohledávkami.

Bylo také poukázáno, že vysoké úroky z pohledávek určuje soud, exekutoři "vykonávají soudní rozhodnutí".



Dražba se koná ZDE podrobnosti: ZDE.

Vyjádření Exekutorské komory

Dražba nemovitosti kvůli dluhu 256 Kč "uspokojí i další pohledávky"

2. 2. 2012

čas čtení 1 minuta

Exekutorská komora uvádí na pravou míru informace, které se objevily v Britských listech. Autor článku upozorňuje na nepřiměřenost mezi výší pohledávky a cenou dražené nemovitosti. Tento názor však není podložen kompletní znalostí daného případu, píše Petra Báčová.

Soudní exekutor JUDr. Martin Růžička z EÚ Zlín sice vydal usnesení o elektronické dražbě, ale nikoliv pro jedinou pohledávku ve výši 256 korun. Celková výše všech pohledávek totiž činí 2.500.000 korun. Diskutovat o nepřiměřenosti tedy není na místě.

Dražba se ze zákona nařizuje pro pohledávku vymáhanou první v pořadí, tedy podle pořadí vydaných exekučních příkazů. Pro čtenáře neznalé věci tedy může být matoucí, že je v dražební vyhlášce uveden dluh ve výši 256 korun. Výtěžek z dražby však následně (v tzv. rozvrhovém řízení) uspokojí další pohledávky, kvůli nimž se k dražbě nakonec přistoupilo. Další věřitelé se totiž mohou domáhat uspokojení svých pohledek z výtěžku dražebního prodeje nemovitosti, jestliže své pohledávky přihlásí u soudního exekutora.

Naši tři mušketýři

2. 2. 2012 / Egon T. Lánský

čas čtení 6 minut

Ani ne po dvou letech existence naši vlády, stojí Česko zas před vládní krizí. Nedokáži spočítat kolikátá to už je, tentokrát ale nejde o pseudopolitické tance veverek ale (snad) o první vážný politický rozkol mezi oběmi velkými pravicovými stranami české vládní koalice. Na první pohled to snad vypadá docela nadějně, jakoby pád vlády již byl za dveřma, tím spíš, že se nejedná o nesmyslné veverčí prkotiny, ale o prkotiny nanejvýš smyslné. Skutečnost ovšem tolik nevzrušuje.

Morální kýč

2. 2. 2012

čas čtení 1 minuta

Článek Jakuba Stadlera "Boj o smysl našeho světa" je naprosto špičkovou ukázkou morálního kýče, který je podle mého názoru jednou ze základních destruktivních vlastností české společnosti, píše Jiří Karen.

Pominu argumentaci, že hlavním problémem současnosti je "nezdravá sebedůvěra" a nedostatek jakési "víry v řád věcí jsoucích" (?). Omezil bych se jenom na faktickou poznámku. Autor tvrdí, že "Kapitalismus je naše jediná svobodná možnost. Není ničím, co bychom si vybrali a není ani ničím, co by historicky nahradilo jiný systém."

Člověk míň než pes?

1. 2. 2012 / Aleš Uhlíř

čas čtení 8 minut

"Jako pes!", vydechl Josef K., hrdina Kafkova románu Proces, když mu pochopové soudu, k němuž se nikdy nedostal, vrazili v lomu za městem do srdce nůž. Dnes by takové přirovnání příliš trefné nebylo, neboť se zvířaty se mnohdy zachází lépe než s některými lidmi. Prý se dokonce uvažuje o tom, že by zákon dovolil státní policii vyrazit dveře a vniknout do bytu, ze kterého se ozývá psí štěkot. Rozhodně by pes volně a sám bez pána nemohl pobíhat jen tak venku, třeba v lese. Byl by odchycen, ošetřen a poslán do útulku, kde by mrazy přečkal v teple a bez hladovění. O lidi se zatím takhle postarat nejde.

Otevřený dopis vládě České republiky

1. 2. 2012 / Petr Kellner

čas čtení 3 minuty

V Praze 30. 1. 2012

Adresát: RNDr. Petr Nečas, předseda vlády ČR
Odesílatel: Petr Kellner

Věc: Petice proti přejmenování letiště Praha-Ruzyně na letiště Václava Havla

Vážený pane předsedo vlády, vážení členové vlády,

dovoluji si Vás informovat v rámci objektivity o existenci petice proti přejmenování letiště Praha-Ruzyně na Letiště Václava Havla.

■ ■ ■

2. 2. 2012 / Iva Vyskočilová

čas čtení < 1 minuta


z mejch spánků se rozjely eskalátory
na každym schodu stojí sádrovej trpaslík s flaškou
tečou mi z hlavy schody na ozubenejch kolech
trpaslíkům praská glazura na víčkách
jak na mě začínaj mrkat jeden po druhym
flaškám odlítaj ohňostroje zátek
všechno se nedá svádět na poltergaisty
na gumovejch madlech jsou vpálený otisky mejch dlaní
jak jsem ručkovala ven z turblíny
bruslim na banánovejch šlupkách bavič
užít trochu prči než čelem rozrazim lítačky s nápisem exit
skotský střiky gratulací
od kovovejch slepic zobajících ubrusy plný vlčích máků
při nedělnim obědě u našich

Z nejnovějšího čísla časopisu Psí víno

Bin Ládinova past: jeden už padl, další je na řadě

2. 2. 2012 / Immanuel Wallerstein

čas čtení 4 minuty

V říjnu 2001, krátce po 11. září, jsem napsal následující:

"Režimy v [Pákistánu a Saúdské Arábii] se opírají o koalici prozápadních modernizujících elit a krajně konzervativního islámského establishmentu, který má lidovou podporu. Udržují si stabilitu díky tomu, že dokáží s touto koalicí žonglovat. Tuto schopnost jim dává dvojakost jejich politik a jejich veřejných vyjádření.

Spojené státy nyní říkají ,pryč s těmito dvojakostmi`. Nepochybně mohou dosáhnout svého. Ale režimy v Saúdské Arábii a Pákistánu mohou v tomto procesu zjistit, že jejich lidová základna je nenapravitelně nahlodaná...

Zvažme, jestli tohle nemohl být bin Ládinův plán. Jeho vlastní sebevražednou misí možná bylo vlákat Spojené státy do této pasti."

No nekupte takovou pohledávku!

1. 2. 2012 / Jiří Jírovec

čas čtení 3 minuty

Jiří Pospíšil je ministrem spravedlnosti. Je to údajně jeden z těch tak zvaně slušných lidí ve vedení ODS. Je ovšem znám především neúspěchem při čistění právnické fakulty v Plzni (ten se dal vzhledem ke klientele oné školy čekat).

V otázce exekucí Pospíšil neselhal manažérsky, ale především lidsky. O lichvářích s honosným titulem "Exekutor" se píše dost dlouho, aby nemohl nevědět. Osud vydíraných mu je ovšem ukradený. V OVM na téma exekuce žvanil cosi o možném snížení odměn a dokonce i o možnosti zrušení exekutorů. To by bylo krásné, kdyby tento člověk nebyl svrchovaným ochráncem "spravedlnosti" v již ve třetí vládě. Ve zmíněných OVM si zanečasil a obvinil ČSSD, že prý cosi neudělala v roce 2005. Pro vyvážení dojmu připustil, že k čemusi chybí politická vůle (tedy mezi blíže nejmenovanými trojkoaličními kumpány).

Volná příroda je poklad, ne hrozba

1. 2. 2012

čas čtení 2 minuty

I v Evropě stále existují místa, která člověk ještě nestihl zničit. Původní volná příroda sice zabírá pouhé necelé jedno procento celkové plochy EU, o to jsou ale tato území cennější. I v české republice se nyní projednává zákon o změnách v Národním parku Šumava a diskutuje o osudu bývalého vojenského újezdu Brdy.

Češi mohou závidět Němcům historické dokumentární filmy

1. 2. 2012 / František Řezáč

čas čtení 1 minuta

V nedávných dnech bylo možné shlédnout na stránkách bavorské veřejnoprávní televize www.br.de dva díly hraného dokumentu o nástupu nacismu v Německu. První část líčí mnichovcký puč v listopadu 1923 pod názvem Hitler před soudem (Hitler vor Gericht) a druhá pod titulem Dobytí moci (Die Machtergreifung) podrobně podle dobových dokumentů popisuje nástup NSDAP k moci v letech 1932 až 1933. Vedle osudů různých postav z kultury, žurnalistiky a politiky se zde setkáváme s hlavními aktéry této tragické chvíle německých dějin, Hitlerem, von Papenem, Goebbelsem, Röhmem, bratry Strasserovými, prezidentem von Hindenburgem, který nakonec podepíše jmenování vůdce strany do úřadu říšského kancléře. Film končí vražednou nocí za osobní účasti Hitlera v červnu 1934, kdy se zbavil odpůrců uvnitř NSDAP.

Na cestě za svobodou: Boj o smysl našeho světa

1. 2. 2012 / Jakub Stadler

čas čtení 11 minut

O věci je nutné pečovat, jinak se zničí. To platí také o demokracii jako věci z nejdražších. Souhlasím, že máme velký problém, věřím ale, že není neřešitelný. Jen v sobě musíme najít odvahu k sebereflexi a pojmenování našich chyb. Jen pokud porozumíme sobě a našim problémům, jen pak je budeme schopní začít řešit. Toto je jediná cesta, která nevede do otroctví. Jsme na ni spolu, proto jsem rozhodl přispět svou teorií krásné Evropy, která snad bude postupně vysvítat za mými příspěvky. Těším se na kritický dialog, který nám snad pomůže ujasnit si velké úkoly, které se před námi otevřely.

Britští prodejci trpí: Domácnosti raději splácejí dluhy

1. 2. 2012

čas čtení < 1 minuta

Údaje Bank of England ukazují, že objem spotřebitelských úvěrů v prosinci oproti předchozímu měsící klesl z 377 milionů liber na 207 milionů - což je největší meziměsíční pokles od roku 1993, kdy se tento údaj sleduje. Jde také o první případ, kdy domácnosti splácely dluhy i v době Vánoc.

Počítač dokázal číst lidské myšlenky

1. 2. 2012

čas čtení 1 minuta

Vědcům se podařilo zaznamenat části lidských myšlenek dekódováním mozkové činnosti, kterou vyvolávají slova, která lidé slyší. Podařilo se jim tak získat nové informace o tom, jak mozek zpracovává jazyk. Je také nyní otevřená cesta k výrobě zařízení, které by mělo dokázat vrátit řeč lidem, kteří nemohou mluvit. I když jde o výzkum, který je teprve v začátcích, povede k vývoji mozkových implantátů, které budou schopny zaznamenávat lidské myšlenky a proměňovat je ve slova a ve věty. Takové zařízení by mohlo radikálně změnit život tisíců lidí, kteří ztratí schopnost mluvit v důsledku mrtvice anebo jiných nemocí.

Z experimentů provedených na 15 pacientech v USA vyplynulo, že počítač dokáže dešifrovat jejich mozkovou činnost a přehrát zpět slova, která lidé slyšeli, i když v některých případech bylo přehrávaná slova obtížné identifikovat.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Obama dotazován, proč USA chtějí soudit britského studenta

1. 2. 2012

čas čtení 1 minuta

Americký prezident Barack Obama se octl pod tlakem, aby vysvětlil americké úsilí nechat do USA deportovat anglického studenta, který nikdy v Americe nebyl, za to, že údajně porušil americký zákon o autorských právech, i když v Británii proti němu není vedeno žádné trestní řízení. Internetová kampaň v jeho věci způsobila, že se otázka o této záležitosti dostala do popředí "rozhovorů s prezidentem", vysílaných v pondělí firmou Google. Stala se nejčastější ze 133 000 otázek, předložených americkému prezidentovi.

Obama se pokusil od záležitosti distancovat, když se ho dotazovala webová osobnosti Michael Mozart, vehementní kritik protipirátských zákonů, aby vysvětlil, proč se snaží Amerika studenta nechat deportovat z Británie do USA, a to na základě zákonů proti terorismu.

Senát FF MU požaduje, aby Dobeš stáhl své "reformy" vysokého školství

31. 1. 2012

čas čtení 1 minuta

Usnesení Akademického senátu Filozofické fakulty MU ze dne 31. 1. 2012

Akademický senát Filozofické fakulty Masarykovy univerzity podporuje úsilí akademických senátů českých vysokých škol a dalších iniciativ akademické obce, které požadují po současném ministru školství stažení jeho návrhů věcných záměrů zákona o vysokých školách a zákona o finanční pomoci studentům. Podporuje snahu představitelů vysokých škol, kteří prostřednictvím Konference rektorů, Rady vysokých škol a dalších orgánů usilují o konstruktivní spolupráci MŠMT a pověřených odborníků z řad akademické veřejnosti při přípravě nové podoby zákona o vysokých školách.

Slovenská vzbura proti establishmentu

31. 1. 2012

čas čtení 1 minuta



V piatok 27.01. sa v Bratislave uskutočnila demonštrácia proti súčasnej skorumpovanej politickej scéne, ktorej sa zúčastnilo okolo 3 tisíc ľudí. Protest sa začal v piatok popoludní na námestí SNP, odkiaľ pokračoval pred prezidentský palác a následne sa presunul pred budovu parlamentu. Po prelomení policajných bariér boli demonštranti zastavení až priamo pred vchodom do budovy. Nedošlo k žiadnym zraneniam, alebo vážnejším ujmám na majetku, píše Martin Orság.

Videá na ilustráciu situácie v piatok večer môžete vidieť TUTUTU

    Akcia bola organizovaná apoliticky ako reakcia na súčasnú korupčnú kauzu Gorila. Jedná sa o únik materiálu Slovenskej Informačnej Služby z rokov 2005-2006. V dokumente sa poukazuje na korupčné praktiky predstaviteľov celého vtedajšieho, resp. aj súčasného politického spektra. Viac informácií o kauze Gorila: Oficiálna stránka organizátorov: TU Plné znenie spisu: TU

Tento týždeň, 03.02. sa budú demonštrácie opakovať. Simultánne sa organizujú protesty okrem Bratislavy aj v Trenčíne, Žiline, Zvolene, Košiciach a Prešove.

PŘÍPAD MICHALA KMENTA:

Jak se z dluhu 89 000 Kč stane dluh ve výši 234 000 Kč a více

31. 1. 2012

čas čtení 1 minuta



Jednoduše: dlužníkovi, který vydělává 10 000 Kč měsíčně - se napaří úrok ve výši 25 procent ročně. A pak si všichni připočtou samozřejmě poplatky.

Dnes je to o rok později, takže "dlužná" částka bude jistě o dost vyšší. Postižený přijde o střechu nad hlavou.

V České republice jsou v současnosti vydány cca 2 miliony exekučních příkazů.

Dluh Michala Kmenta začal být nesplatitelný v důsledku jeho ztráty zaměstnání. U banky, kde si pan Kment dluh vzal, si zároveň zaplatil pojištění pro případ ztráty zaměstnání. Byly to vyhozené peníze.

Česká banka ihned dluh prodala do zahraničí. Jak se vymáhání dluhu "reguluje" zákony v ČR, výmluvně vypovídá výše uvedený sken jeho narůstání.

Exekuční příkaz vydal Juraj Podkonický z Exekutorského úřadu v Praze 6, Evropská 633, telefon 251 560 686 a 255 702 060-3, email epodatelna@exekuce.eu

Soukromý podnikatel, exekutor, v těchto případech vykonává zásahy státu a vydělává na nich.



Podrobnosti o případu Michala Kmenta jsou ZDE ZDE.

Život v dnešní České republice

Je v Ostravě slušná majitelka kadeřnictví, která by mě zaměstnala?

31. 1. 2012

čas čtení 2 minuty

Dovolte mi, abych se i já svěřila se svým příběhem, který určitě taky nebude ojedinělý.

Jmenuji se Pavla M. a jsem z Ostravy. Je mi 22 let a mám s bývalým přítelem dvě malé děti, jsem 6. měsíc na mateřské.

Můj příběh začal celkem nevinně -- příteli se nedařilo v podnikání, takže ho ukončil s dluhy. Tyto dluhy řešil typicky -- dalšími půjčkami. Protože se dostal do registru dlužníků, po čase už mu půjčku žádná společnost nechtěla dát. Pak měl slíbeno pěkné zaměstnání, takže mě požádal, abych si vzala půjčku na sebe, že splatí nejhorší dluhy a začneme nanovo.

Plné jméno i adresa autorky jsou redakci známy.

Tunelování v běžné politické praxi

31. 1. 2012 / Boris Cvek

čas čtení 4 minuty

Myslím, že všichni tak nějak víme, proč Václav Klaus nemá rád Evropskou unii, zatímco tíhne k Rusku. Ve standardních západních zemích by totiž jeho politické angažmá nemohlo projít. Na domácím dvorečku mu naopak všechno dobře prochází a stále je mezi veřejností velmi oblíbený. Může jen tak beze všeho třeba říci o Josefovi Dobešovi, kterého chtěl na jaře z vlády odvolat sám premiér Nečas, že je to nejlepší ministr školství, jakého jsme měli po roce 1989.

Sociálna demokracia zavelila vlavo bok... Len či?

30. 1. 2012 / Ľuboš Blaha

čas čtení 14 minut

Ralf Dahrendorf kedysi napísal, že storočie sociálnej demokracie skončilo. V dvadsiatom storočí to boli práve západní socialisti, ktorí sa najväčšou mierou pričinili o zlatý vek sociálneho štátu, plnú zamestnanosť, sociálne istoty a zvyšovanie životnej úrovne. Model sociálno-trhového hospodárstva sa po druhej svetovej vojne podarilo presadiť prakticky v celej západnej Európe. Paradoxne, sociálna demokracia takto vyčerpala svoj program a stala sa obeťou vlastného úspechu. Pri pohľade na súčasnú situáciu sociálnej demokracie v Európe to vyzerá tak, že sa Dahrendorf nemýlil: o sociálnu demokraciu v Európu už akosi nie je záujem. Otázka je, či je šanca túto jeho predpoveď zvrátiť?

Namísto právního státu zákony džungle

31. 1. 2012 / Aleš Uhlíř

čas čtení 8 minut

Děsivé případy, kdy lidé kvůli desetikorunovým dluhům padají do spárů exekutorů, kteří vydávají exekuční příkazy postihující nemovitosti, jsou obecně známy. Změny exekučního řádu měly zamezit takovým případům, neboť již několik let platí princip přiměřenosti exekuce. Exekutor má zákonnou povinnost vést exekuci tak, aby její způsob nebyl zřejmě nevhodný, zejména vzhledem k nepoměru výše závazku povinného a ceny předmětu, z něhož má být splnění závazků povinného dosaženo.

Stále jsou však četné případy (např. dražby domků pro pár desetikorun dluhu) svědčící o tom, že se prakticky nic nezměnilo. Nedávno mi Jan Čulík přeposlal email čtenáře, upozorňujícího na dražbu domku pro pohledávku 218,70 Kč. Poukázal jsem na zmíněný princip přiměřenosti.

O úpadku vzdělanosti

31. 1. 2012 / Robert Filgas

čas čtení 19 minut

Vzdělanost upadá. Mládež je čím dál tím víc informovanější a čím dál tím míň vzdělanější. Možná, že platí přímá úměra, totiž čím větší informovanost, tím menší vzdělanost. Čím to je? Čím to, že společnost, která vynakládá tolik prostředků na vzdělání je vlastně nevzdělaná? A to nejenom u nás, ale i na západ od nás, tedy v civilizované Evropě (viz Liessmann). Vzdělanost upadá nějak celoevropsky či celo-okcidentálně a my ji v tom zdatně následujeme či doháníme. Je to ovšem o to tristnější, že se tak děje v národě Komenského.

Čím to je? Podle mého názoru jde o zhoubný vliv ekonomického myšlení, které proniká do oblasti, která s ní nemá nic společného. Nazvěme to pracovně třeba ekonomizací pedagogiky.

Referendum

30. 1. 2012 / Přemysl Janýr

čas čtení 24 minut

Celostátní referendum se postupně stává centrální nadějí změny politických poměrů a dodejme hned, že nejen v ČR. Řada občanských iniciativ jej má jako základní či jeden ze základních požadavků, namátkou Demokracie, Hnutí za přímou demokracii, Ne základnám, Odhodlaní, Podněty.cz, ProAlt, ProReferendum, Spravedlivé obecné referendum či Vyměnili jsme politiky. Podobně jako předválečná Ústava z roku 1920 jej předpokládá i současná Ústava v čl. 2 odst. 2 a v čl. 10a odst. 2, Listina základních práv a sbobod v čl. 21 odst. 1 i Mezinárodní pakt o občanských a politických právech v čl. 25 pís. a. A podobně jako v předválečné republice, v následných dvaceti letech k němu nebyl přes celou řadu návrhů přijat prováděcí zákon. Zatím poslední návrh předložila ČSSD 26. října 2011 a nejpozději po nových volbách lze očekávat, že by po devadesáti letech mohl být konečně přijat. K jeho diskusi je tedy za pět minut dvanáct.

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL za prosinec 2011

5. 1. 2012

čas čtení 1 minuta

V prosinci 2011 přispělo finančně na Britské listy 253 osob bankovním příkazem celkovou částkou 92 904.72 Kč, dobrovolným předplatným prostřednictvím mobilu v říjnu 2011 částkou 13 487 Kč, příjem z reklamy byl 6000 Kč. Na kontě Britských listů v Raiffeisenbance jsme měli 31. 12. 2011 částku 132 801.51 Kč. Na internetovém účtu Paypal máme nyní

46939