22. 5. 2012Přispějte mobilem

Sledujte Britské listy na Twitteru.
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
22. 5. 2012

Vítám prohlášení Richarda Dolejše

Ačkoli mám spíše pocit, že nedávno zveřejněné stanovisko Richarda Dolejše k obnově důvěry ve středočeskou ČSSD je spíše motivováno nevraživostí k Milanovi Urbanovi než skutečnou snahou o důvěryhodnost ČSSD, přesto ho velmi vítám. Je to pravý opak toho, co navrhuje pan Kunštek, totiž aby se strana semkla za svými členy, kteří jsou spojeni s různými skandály (pro Kunšteka je to skandál Davida Ratha) a bojovala za ně "pravda nepravda" tak, jako se ve válce bojuje za ty "své" proti těm "druhým". Toto vrcholně mafiánské pojetí politiky pana Kunšteka, kdy jde v politice o boj klanů jaksi na život a na smrt, v rámci práva válečného a bez ohledu na občany a jejich zájmy, lze jednoznačně vyčíst z těchto jeho zcela neuvěřitelných slov:

"Jedním z úkolů veřejné moci je obrana suverenity státu a jeho občanů -- mimo jiné v případě napadení jiným státem. Umí si proboha někdo představit, jak by dnešní sociální demokraté bránili naši zemi v případě vojenského napadení, když neumí bránit ani svého kolegu? Zřejmě by prohlásili, že agresor má pravdu a okupace naší země je oprávněná. Těmto lidem není možno svěřit moc."

Proto o to více vítám, že Richard Dolejš rozpoutává vnitrostranickou debatu o tom, kdo za co může. Cituji z jeho prohlášení:

"Svou osobní politickou odpovědnost spatřuji v tom, že jsem věřil a podporoval do funkcí například Davida Ratha, Milana Urbana a Jiřího Havlíčka. Nechci opakovat tuto chybu, a proto je pro mě z hlediska potřebné očisty středočeské ČSSD nepřijatelné, aby Milan Urban, prokazatelně napojený na energetické a průmyslové lobbisty, byl v čele očistného procesu krajské organizace. To by byl vrchol cynismu a podvod na voličích."

ČSSD je jistě strana, která díky Zemanově opoziční smlouvě vstoupila hned v první své polistopadové vládě do koryta brutálního porušení předvolebních slibů, do koryta korupce a podpory ekonomické kriminality. Slibovala ve volbách 1998 vyšetření privatizačních zločinů, spojených s ODS, ale po volbách s toutéž ODS a s týmž Klausem uzavřela opoziční smlouvu. Po dalších volbách v roce 2002 zase velmi brzy odstranila Vladimíra Špidlu, který volby vyhrál a byl určitým garantem nové důvěryhodnosti ČSSD po Zemanově éře, a nahradila ho Stanislavem Grossem a potom Jiřím Paroubkem.

Kdo si už moc nepamatuje, co ti dva jsou zač, nechť si klikne na níže uvedené odkazy. Je jasné, že taková strana musí svou opoziční roli využít k hluboké transformaci, nemá-li po příštích volbách do Sněmovny selhat, jako už selhala dvakrát. Je smutné, že až případ Davida Ratha spouští něco, co vzdáleně připomíná začátek vnitrostranické očisty. ČSSD potřebuje nikoli soudržnost, to by ji přivedlo k mafiánskému osudu ODS, která už definitivně prorostla rakovinou korupce a z metastáze dělá svou přednost (Drobil je stále nejen členem, ale i místopředsedou ODS). ČSSD potřebuje vnitřní rozkol, hluboký řez, vyjmutí všech rakovinných ložisek a nesmírnou péči o důvěryhodnost a životaschopnost zbylého organismu. To bylo ovšem zřejmé už dávno.

Po pádu Jiřího Paroubka se dokonce otevřela šance to udělat, ale duo Sobotka-Hašek nic takového nedokázalo. On by ostatně asi jako jeden z prvních měl se studem odejít Michal Hašek za svůj groteskní titul ze slovenského maloměsta (http://blisty.cz/art/57651.html). Místo toho ČSSD nominuje jednoho z mála opravdu důvěryhodných lidí ve své straně, kteří jsou zároveň vlivní a schopní, a tedy nebezpeční mafiánům, totiž Jiřího Dienstbiera ml., do role prezidenta republiky, která je politicky zcela impotentní a bezvýznamná. Nominace Dienstbiera jako prezidentského kandidáta se v mých očích rovná odstranění Dienstbiera na smetiště dějin.

Proč na to on sám přistoupil? Podle mne ztratil důvěru v očistu ČSSD. Ostatně v Praze ČSSD udělala koalici s ODS i přes jeho protesty. Tam asi pochopil, že to je, lidově řečeno, "jedna pakáž". Je ale zajímavé, že se ho -- aspoň podle mého vědomí -- nikdo z novinářů zatím nezeptal, proč kandidaturou na prezidenta dává najevo rezignaci na stranickou politiku a očistu ČSSD. Navíc v tak mladém věku!

Článek pana Kunšteka: ZDE

Vyjádření Richarda Dolejše: ZDE

Stanislav Gross a jeho zázračné zbohatnutí: ZDE

Jedno z typických vystoupení dnes již bývalého sociálního demokrata Paroubka ZDE

Pamětihodná slova Pavla Drobila, místopředsedy ODS, která vyzrazují podstatu českého politického systému: ZDE

Obsah vydání       22. 5. 2012
22. 5. 2012 V BBC o tržním triumfalismu
22. 5. 2012 Konkláve poslanců ve vile Spiritka Josef  Brož
21. 5. 2012 Co si myslíte o dnešní ČR v porovnání s Československem před rokem 1989?
22. 5. 2012 MMF doporučil Británii, aby stimulovala svou ekonomiku
22. 5. 2012 Čtvrt miliardy ze státního rozpočtu - porážka vědeckého dobytka - díl 4. Štěpán  Kotrba
22. 5. 2012 Signál z podhradí Marek  Řezanka
22. 5. 2012 Chytám fantas levý - snad to nikdo neví... Karel  Dolejší
22. 5. 2012 Minuty nenávisti
22. 5. 2012 Michael  Marčák
22. 5. 2012 Vítám prohlášení Richarda Dolejše Boris  Cvek
13. 5. 2012 Michael  Marčák
22. 5. 2012 Chválím zásahy proti motorkářům v beskydských lesích Boris  Cvek
22. 5. 2012 Katolíci žalují Obamu kvůli antikoncepci
22. 5. 2012 Akcie Facebooku spadly pod zaváděcí cenu
19. 5. 2012 Rozkmotření Urbanem, aneb Už jen lihuprostou tequilu Karel  Dolejší
21. 5. 2012 Summit NATO v Chicagu ochromil spor mezi USA a Pákistánem
21. 5. 2012 Úloha družstev v podpoře demokracie, zaměstnanosti a malé ekonomiky-- Proč a jak začít s družstevním podnikáním?
2. 4. 2012 Hodně klesající tendence
20. 5. 2012 Libyjec, "nevinně odsouzený" za spáchání atentátu na letadlo Pan Am v Lockerbie r. 1988, zemřel
21. 5. 2012 Afghánská armáda uzavírá aliance s Talibanem
21. 5. 2012 Nečas a Izrael: Mytologie versus fakta Daniel  Veselý
21. 5. 2012 Cameron odmítl nově vyšetřovat případ atentátu v Lockerbie
18. 5. 2012 Pokud má ČSSD přežít jako důvěryhodná strana, musí se distancovat od korupce a rozkrádání v krajích Karel  Dolejší
18. 5. 2012 O smyslu a užitečnosti vědy Zdeňka  Petáková
18. 5. 2012 Rada ČT v Parlamentu: Zpráva o útrpném právu Štěpán  Kotrba
9. 5. 2012 Hospodaření OSBL za duben 2012

Copyright © 1996-2014 Občanské sdružení Britské listy | Kopírování obsahu možné pouze po předchozím písemném souhlasu redakce