3. 5. 2012Přispějte mobilem

Sledujte Britské listy na Twitteru.
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
2. 5. 2012

Jaké máme exekutory, takové máme dlužníky

Velmi se přimlouvám za to, aby BL o exekucích neinformovaly způsobem, kdy publikují výkřiky exekuovaných osob, pokud nejde o opravdu neobvykle troufalé porušení zákonů ze strany veřejné moci. Vytváří se tím dojem polostátního útlaku svých občanů po vzoru bulvárních médií, ale mnohdy BL zajdou ještě dále, píše autor, jehož totožnost je redakci známa.

Opravdu zde máme v konečném důsledku právě takové exekutory, jaké máme dlužníky - bohužel. Ale jinak si to ani při nejlepší fantazii představit neumím, neboť by exekuce ani výkon rozhodnutí nemohly fungovat.

Jsou ze své podstaty tím posledním a nejzazším způsobem vymožení povinnosti, kde selhaly všechny předchozí prostředky.

Pokud někdo necítí respekt k původním právním povinnostem a následně ani k nalézacímu rozhodnutí, tak zkrátka jednou bude muset otevřít dveře exekutorovi a zaplatit i za ten proces, který k té návštěvě živnostníka licencovaného k výkonu státní moci vedl. Kdo jiný by to měl platit?

Věřitel? Stát?

To špatné na exekutorech je nejasný exekuční řád (úprava se sice liší od obč. soud. řádu, ale proti němu je příliš stručná, pro lidi tudíž nepochopitelná a pro právníky příliš kusá), příliš benevolentně nastavená kárná praxe (někt. exekutoři vydávají záměrně nezákonná rozhodnutí, např. zas a znovu nezákonně postihují srážkami plat/mzdu manžela povinného) a příliš štědře a hrubě nastavený systém odměn.

Maximálně se můžeme bavit o tom, zda by nebylo čistější exekutory zase zrušit a vrátit agendu vymáhání celou zpátky soudům a správním orgánům.

Ale pokud ano, tak jim současně dát buď velké navýšení rozpočtů nebo jejich úsilí nějak přímo propojit s odměnou jakou mají za svou činnost z každé exekutoři, aby agenda vymáhání přestala být u soudu nutným přívěskem, na který se vyčlení tři čtyři zbytní pracovníci a pak se alibisticky nestíhá příval zpracovávat a smysluplně vymáhat.

Ale to by se pak zase nenávist povinných obrátila proti soudům, protože v dnešní době laciné mediální zábavy je vždy vděčnějším objektem křičící dlužník než na kost obraný oprávněný. Věznění pro dluhy už v moderní civilizaci prakticky neexistuje (i když se stále odsuzuje pro úvěrové podvody, zanedbání povinné výživy atd.), ale nemělo by se zapomínat, že dluh po splatnosti je přinejmenším velká společenská ostuda a vytváří na druhé straně barikády své oběti.

Ty oběti, které se pak v pozici oprávněných musí koukat, jak se jim jejich pohledávka vrací po směšných splátkách, zatímco dlužník si vesele dál bydlí v pohodlném bytě, bere nezdaněné příjmy a jezdí si autem, případně se ještě věřitelům vysmívá z institutu oddlužení, který v konečném důsledku umožňuje třeba pořídit si bydlení a auto a zaplatit za ně méně, než polovinu.

Ano, čtete tu větu dobře.

Oprávněného se nikdo neptá, zda ty peníze potřebuje hned, nebo mu stačí, když mu je dlužník poplatí až v průběhu let... Ano, ne každý dlužník je fyzická osoba a můžeme se bavit i o úvěrech, klamavých službách a spotřebitelském právu.

Ale pokud bude stát hyperprotektivní ve vztahu k dlužníkům, budou na tom byti právě zas a jedině - oprávnění! Půjčili byste dnes jako fyzická osoba někomu své peníze, pokud to není nejbližší rodina? Já už bohužel ne - pozice bezbranné kavky mi zkrátka nevyhovuje a úplně mi stačí, když vidím, jak krachuje můj otec, protože se stydí a někdy i bojí podávat žaloby na všechny své věřitele a vůbec podnikat na smluvní sankce predátorským způsobem.

Mají se tedy BL chovat hystericky a zajíkat se nad každým dlužníkem, který si myslí, že se sice může chovat jako nesvéprávný? Ale doma je přece doma a tam je před celým světem a důsledky své psychické lenosti, nevyzrálosti či nezřízenosti v bezpečí? Není a být nesmí. Protože s každou drobnou obstrukcí povinného ztrácí oprávněný důvěru v možnosti smysluplně v tomto státu žít a podnikat. Raději bychom měli psát o lidech, kteří se octnou v druhotné platební neschopnosti, protože asociálové si neumí představit život bez plazmy, satelitu, internetu...

Bavme se o legálním hazardu, o sázení, o kriminalizaci všech drog, které by byly společensky nebezpečné a nákladné mnohem méně, kdyby se prodávaly odvážené v lékárně v medicínské čistotě s letákem. O zkouškách z dospělosti, kde se zkouší znalost literatury, ale už ne, jak si hned za dva roky po absolutoriu nezničit celý zbytek života.

O reformách sociálních dávek, abych konečně dokázal pochopit, jak se dá spokojeně rodit jedno dítě za druhým do dluhů. Bavme se nahlas o všech možných i nemožných formách šedé a černé ekonomiky, se kterou se každý setkáme třikrát denně. A bavme se třeba i o státě, kde jeho právní řád umožňuje uložit osobě, která si postavila zářnou politickou kariéru na mnohamilionové kampani na nekompromisním boji proti korupci, aby pak ta samá osoba při korumpování samotných ústavních základů tohoto státu (poslanců) obdržela za všeobecného uspokojení... podmínku!

Obsah vydání       3. 5. 2012
3. 5. 2012 Žádný prezident je lepší než průměrný Bohumil  Kartous
3. 5. 2012 Michael  Marčák
3. 5. 2012 Lejno na oltáři slezského folku Karel  Dolejší
3. 5. 2012 Kolibřík a anděl Alex  Koenigsmark
3. 5. 2012 Z bláta do louže
3. 5. 2012 Pražské jaro? Jaroslav  Kuba
3. 5. 2012 Šéf Anglické banky: Měli jsme křičet ze střech ohledně blížící se finanční krize
3. 5. 2012 Právo dál šíří rasismus do české společnosti Zdeněk  Jehlička
3. 5. 2012 Budoucnost svobody a demokracie podle Fareeda Zakarii Stanislav  Heczko
3. 5. 2012 Ministr spravedlnosti podá stížnost na věznění Romana Smetany
3. 5. 2012 Pohlednice pro Romana Smetanu Milan  Daniel
2. 5. 2012 Michael  Marčák
2. 5. 2012 Akce na obranu proti nepřípustnému jednání exekutorů
2. 5. 2012 Jaké máme exekutory, takové máme dlužníky
2. 5. 2012 Michael  Marčák
3. 5. 2012 Jen díky pár známým, rodině, hrstce přátel a přírodě dosud žiji
3. 5. 2012 Hnusu navzdory Michal  Vimmer
2. 5. 2012 Mentalita ODS? Boris  Cvek
3. 5. 2012 Demokrat, domakrad Bohumír  Tichánek
17. 4. 2012 Zprávy, které nemají názor
2. 4. 2012 Hodně klesající tendence
3. 5. 2012 Dvě stě dvacet tři let za opicemi Michal Z. Čenko
3. 5. 2012 Jak vítězí láska Jiří  Kramář
2. 5. 2012 K problému eutanázie
3. 5. 2012 Eutanazie Jiří  Jírovec
3. 5. 2012 Kultura života? Pavel  Urban
3. 5. 2012 Co dělá dobrou vysokou školu Boris  Cvek
3. 5. 2012 Zpráva o návštěvě profesora Ping Doua v České republice Boris  Cvek
3. 5. 2012 Lotři na pravici a lotři na levici Jan  Kadubec
3. 5. 2012 Nechutné paradoxy dnešní doby
29. 3. 2012 Hospodaření OSBL za únor 2012

Copyright © 1996-2014 Občanské sdružení Britské listy | Kopírování obsahu možné pouze po předchozím písemném souhlasu redakce