7. 3. 2012Přispějte mobilem

Sledujte Britské listy na Twitteru.
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
7. 3. 2012

Skutečné věci veřejné a neveřejné

"Stát jsem já," říkával svého času jeden potentát. Z historického pohledu uplynulo něco málo vody a jeho tvrzení bylo vývojem poněkud upraveno. Podle novější varianty prý "stát jsme my". A říkáme mu "res publica" často s různými přívlastky. Snad i u vědomí této skutečnosti se proto většina občanů chová ukázněně, reptá vcelku umírněně, plní vesměs své povinnosti a je tudíž v tomto smyslu státotvorná.

Lidé dokonce uvážlivě a klidně přistupují ke všem reformám a častým pokusům o ně. Jen jednomu předsedovi jejich vlády se docela nedávno zdálo, že prý mají v krizových situacích potíže s udržením stolice. Aby občanstvo bylo takových nehod ušetřeno a nepřihodila se někomu uvedená nepříjemná záležitost, o to se stará mimo jiné systém dávkování informací. Podle něj se jakákoliv nepříznivá zvěst nejdříve vypustí v podobě nafouknutého pokusného balónku, jehož obsah má blízko ke společenskému debaklu. Po reakci podrážděné veřejnosti se hororový obsah redukuje na původně zamýšlený "reformní" záměr a zásluhy o změnu si připíše některá z reformátorských stran, případně politik, který potřebuje zlepšit své postavení na žebříčku důvěry.

Zvláště tento instrument převzatý z hodnocení sportovní úspěšnosti je v této, do politiky přenesené podobě, vskutku pozoruhodný. Příslušné agentury takto často zkoumají u náhodně vybraných občanů, kdo z politiků má jejich důvěru. Přitom je tak nějak opomíjená skutečnost, že důvěra není sportovním výsledkem, ale složitým psychologickým procesem, který se odvíjí od osobního kontaktu, poznání charakteru a volních vlastností v konkrétních situacích. Je tudíž zvláštní, že respondenti tak snadno vyslovují obecně důvěru v podstatě cizímu člověku, jehož propagaci zajišťují placené instituce od sdělovacích prostředků po různé agentury. A ještě pozoruhodnější je skutečnost, že tyto tabulky berou mnozí čtenáři, včetně některých hodnocených osobností, vážně.

Lidé mají rádi nová sdělení. Zejména ta s pikantním zaměřením. Kdo, s kým, o čem, pro koho nejraději s obrázky a velkými titulky. Skutečně důležité a nosné zprávy mohou být mršky podšité. Jen nerady opouštějí útroby kabinetů. Ludvík Vaculík ve svém památném projevu na IV. sjezdu spisovatelů v roce 1967 připomněl tehdejší málo známou praxi totalitních řídících struktur v práci s informacemi. Ty závažné byly tenkrát fázovány pro jednotlivé stupně řídící hierarchie a k jejich rozlišení byl používán barevný papír, a tak měly informace jakostní skupiny na růžovém papíře, na zeleném papíře, na žlutém a na rotačním.

Od této doby uplynulo už přes čtyřicet let a fázování informací je už jistě dávno zapomenuto. Termín "svodka" však existuje stále. Jak je všeobecně známo, ani mnohé výroky exkluzivně informovaných politiků nemusí být pravdivé. Stává se také, že mívají účelový charakter a někdy charakter nemají. Včetně jejich hlásné trouby.

Co když občané hodni toho jména na základě životních zkušeností dávno poznali, že stolice nestolice mohou praktickou politiku, která sama často různé krizové situace vytváří, ovlivnit jen nepatrně. Důsledkem tohoto vědomí může být i úplný nezájem o veřejné dění v podobě letargie. Doufejme, že tento stav snad nikdo nevítá.

Řídit stát tak, aby si objektivně informováni občané mysleli, že se na rozhodování skutečně podílejí, nebylo a není vůbec jednoduché. Od dávných dob je také známo, že pokud se životní realita nebude příliš vzdalovat od prosazovaných idejí a proklamovaných ideálů, krizová situace nehrozí.

Pokud mají často veškeré informace účelově výběrový charakter, výrazně změní atmosféru v příslušném prostoru. Může se pak snadno stát, že po jisté době nějaká všeho schopna "vygenerovaná" osobnost začne dobytý prostor značně ovlivňovat. Jelikož je nedobře člověku samotnému, tak například tři a více kamarádů, "kteří spolu mluví", vytvoří účelovým spojením zájmovou skupinu, kterou lze označit mimo jiné jako kabinet. Výsledkem jejich činnosti je pak takzvaná kabinetní politika.

Výkon propojených kolektivních kabinetů posouvá jakoukoliv organizaci a ve větším rozsahu státní instituce, posléze i celou společnost k netušeným perspektivám. Možná, že lze výše popsaný jev označit za zárodek skutečné krizové situace, vedle které je ta hospodářská úplným trpaslíkem. Pokud se ovšem potvůrky nespojí a nezačnou fungovat jedna pro druhou. Zda tato okolnost může ovlivnit v budoucnu něčí metabolismus, o tom lze vést hospodské i učené spory. Řečeno spolu s Járou Cimrmanem: "Je to tak asi všechno, co se s tím dá dělat". Snad jen používat pro takovou státní formu označení "res non publica". A demokracii nechtěně, případně chtěně, vyměnit třeba za plutokracii. Obrázkových časopisů a afér významných osobností rozhodně přibude.

Obsah vydání       7. 3. 2012
7. 3. 2012 O vyprázdněném vzdělávání Michal  Pavlásek
7. 3. 2012 Skutečné věci veřejné a neveřejné Pavel  Táborský
7. 3. 2012 Přijďte na přednášku profesora Kellera
7. 3. 2012 Jeden velký důvod, proč by měl pan Lieberman mlčet k Sýrii Radek  Mokrý
7. 3. 2012 Světové mocnosti se dohodly na dalším kole rozhovorů o Íránu
3. 3. 2012 Michael  Marčák
7. 3. 2012 Namažte se detektorem! Karel  Dolejší
2. 4. 2012 Hodně klesající tendence
7. 3. 2012 Britská policie kontroluje zpravodajství o protestech
7. 3. 2012 Roste napětí mezi ECB a Bundesbankou
7. 3. 2012 Brazilská prezidentka kritizuje úvěry ECB
7. 3. 2012 Čína zvyšuje obranný rozpočet na 100 miliard dolarů; Indie tvrdí, že spíše na 150 miliard
7. 3. 2012 Vláda bude schvalovat tunelování české železnice
7. 3. 2012 Nerovnost pohlaví přetrvává, Česko je na úrovni Botswany a Mongolska
6. 3. 2012 A pan Lieberman si opět do úst neviděl Jiří  Kalát
6. 3. 2012 Cizinče, vrať se, už jsi podojen Milan  Daniel
6. 3. 2012 Silák Putin - o čem je Putinovo Rusko a jaké jsou vztahy Ruska se Západem Boris  Rogačevskij
6. 3. 2012 Netanjahu o Íránu: Nemůžeme už dál čekat
6. 3. 2012 "Zachraňte Libyi před pseudorevolucionáři"
6. 3. 2012 USA hájí zabíjení Američanů v zahraničí
6. 3. 2012 Indie zakázala vývoz bavlny, hrozí zdražení oděvů
6. 3. 2012 Anatomie královéhradeckého studentského hnutí na pozadí Týdne neklidu Daniel  Veselý
6. 3. 2012 John McCain vyzval k náletům na Sýrii
6. 3. 2012 Roste množství zbraní pašovaných z Libye do Egypta
6. 3. 2012 Afghánský vyšetřovatel: Pálení koránu bylo záměrné
5. 3. 2012 Neinklinujme k fašismu, prosím Marek  Řezanka
5. 3. 2012 Svět pod útokem ekonomismu Ladislava  Smítková Janků
5. 3. 2012 Po ruských volbách Anna  Čurdová
5. 3. 2012 Měli přece zvolit bolševika! Michal  Vimmer
5. 3. 2012 "Američanům nenaléváme" - tentokrát naruby
5. 3. 2012 Výsledek západního nátlaku? Írán se mění v důslednou theokracii Karel  Dolejší
5. 3. 2012 Vladimír Putin: "Vyhráli jsme. Sláva Rusku."
5. 3. 2012 Islandský expremiér jde před soud kvůli finanční krizi
5. 3. 2012 Nejen sliby, ale i smlouvy se mají plnit! VZP nevyjímaje! Jiří  Baťa
5. 3. 2012 Muslimské bratrstvo v Libyi zakládá politickou stranu
18. 2. 2012 Hospodaření OSBL za leden 2012

Copyright © 1996-2014 Občanské sdružení Britské listy | Kopírování obsahu možné pouze po předchozím písemném souhlasu redakce