9. 12. 2011Přispějte mobilem

Sledujte Britské listy na Twitteru.
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
9. 12. 2011

Proč to vláda dělá?

K problému "zneužívání" dávek a zavádění sociálních karet

Proč pravicovým politikům, zastávajícím ideály liberalismu, svobody jedince a volné společnosti bez regulací, tolik vadí, že si někdo koupí za svoje sociální dávky pivo nebo cigarety? Já bych to jako zneužívání neoznačoval, vidím v tom jen projev svobodné vůle nebo ne? A když si, jak se s oblibou říká "sociálně potřebný", za ty sociální dávky vyplacené státem koupí vstupenky na Matějskou, aby se pobavil, na fotbal, nebo nedejbože erotickou hračku, tak to je také zneužívání jako nákup cigaret? Zneužívá socka dávky, když jde do kina nebo na koncert? A vůbec, uvědomuje si konzervativní neoliberální vláda fakt, že také učitelé, policisté nebo hasiči, zkrátka všichni, kteří jsou také živeni ze státního rozpočtu, mohou svoje "dávky" zneužívat? Co když si třeba učitel nebo policista, který nedávno na ulicích demonstroval za zvýšení své mzdy, koupí pornokazety, doutníky a kaviár? Asi by s tím měla vláda něco dělat, takže navrhuji sockarty všem!

Teď vážně. Z problému zneužívání sociálních dávek a projektu sockaret si trojkoalice udělala mediální fetiš. Nebudu zde do detailu rozebírat, že jedna podvodná privatizace nebo předražená zakázka, odliv výdělku velkých podniků do zahraničních daňových rájů nebo praní ukradených peněz ve švýcarských bankách nebo ... nebo ... nebo ... stojí náš chatrný státní rozpočet víc než 10 000 vyplacených sociálních dávek "nepřizpůsobivým vyžírkům a lenochům". Na dlouhodobě vybudovanou pověst naší vlády to už velký vliv nemá.

Nejde jen o ty "zneužívané dávky", ale i o podobně fetišizovanou potřebu "spoluúčasti" na všem možném (zdravotnictví, školství). Do světa se roztrubuje poučka, že zaváděním technologie sockaret, v jiných případech systému regulačních poplatků nebo systému odloženého školného nebo zvyšováním nepřímých daní atd., se má zabránit "plýtvání", aby zbylo více na takzvané "potřebné". Kdo je ale potřebný víc, než ti, kterým se bere z jejich pohledu nejvíce? Podle této zvrácené logiky bychom mohli třeba všem chudým lidem, kteří nevlastní dobře vyzbrojenou osobní ochranku a musí se spoléhat na služby státu (nově se tomu už začíná říkat parazitovat), zakázat osobní vlastnictví motorových vozidel, protože se jejich auta "zneužívají" a dokonce i kradou. Nebo chudině omezit počet dětí, protože budou chtít parazitovat ve státních školách. Podobně pitomých příkladů lze vymyslet celou řadu.

Jistě, plýtvání je problém. Ale proč se záměrně dává hnědé rovnítko mezi člověka, který dostane peníze neoprávněně (nějakým podvodem v rozporu se zákonem) a člověka, který nepodvádí, na své peníze má nárok, ale kupuje si alkohol a cigarety? Mezi těmi lidmi přece ve svobodné demokratické společnosti žádné rovnítko není!

Ten, kdo peníze neukradl, si za ně může pořídit co chce. Nebo by chtěla naše zahnědlá pravice kontrolovat lidem všechno? Už se objevily názory, že by příjemci dávek nesměli volit, měli být koncentrováni ve speciálních táborech, směli kupovat (jíst, pít, oblékat si) jen omezený sortiment zboží a podobné vymoženosti (ZDE). Tohle jsme v Evropě už několikrát zažili.

Tomu, kdo peníze ukradl, ty peníze nepatří, měl by je vrátit a měl za to by být řádně potrestán. My dnes nemáme policii a úřady, aby tak činily? Dnešní podoba zákonů neříká, kdo za jakých podmínek dávky dostává? To musíme čekat, až si za ty ukradené peníze koupí cigarety? A co když si cigarety nikdy nekoupí? Co když peníze utratí jinak?

Proč u nás zřejmé věci nefungují jak mají a místo toho se vymýšlejí nové komplikované zákony a musí se investovat do drahé fízlovské technologie? Myslím, že máme tato možná vysvětlení:

  • Projekt této superzakázky na výrobu a distribuci sockaret a provoz příslušného informačního systému dá někomu parádní zisk. Už dlouho víme, že český kapitalismus dává některým podnikatelům komfort podnikat bez rizika, s pomocí zákonů napsaných lobbyisty na míru tak, že zisk jde do soukromé kapsy, ale náklady zatáhne stát. Na toto téma se v médiích už diskutuje (ZDE). Mimochodem, s takzvaným odloženým školným na vysokých školách to může být podobné.
  • Protože to identifikuje závislé. Dřív k označení podlidí stačila jednoduchá žlutá nášivka na oblečení, dnes budeme mít sofistikovanější elektronickou kartu, zítra se možná dočkáme nastřelování čipového implantátu rovnou do těla. Zvýší se napětí mezi příslušníky chudnoucí střední třídy a těmi ještě chudšími pod nimi. Ti chudší budou viditelnější a zranitelnější. Ti těsně nad nimi, kteří práci ještě mají, v nich budou vidět příčinu svých problémů. A podle přísloví "Když se dva perou, třetí se směje" bude mít elita větší klid k odklánění peněz. Na toto téma se už také v médiích diskutuje (ZDE).
  • Je tu ale ještě jedno zajímavé a doposud nepovšimnuté vysvětlení, proč to vláda dělá. Je to motiv kombinující neschopnost i neochotu řídit stát normálním způsobem. Z toho plyne zákeřnost a zbabělost využívající technologii jako zbraň. Česko má ustrašené úředníky, policisty a soudce, kteří se ze všech možných důvodů vyhýbají zodpovědnosti a bojí se v terénu zakročit, i když by měli a mohli. Takoví státní zaměstnanci sockarty uvítají, protože po zavedení sockaret už nebudou muset dělat vůbec nic nepříjemného. Díky sockartám a jejich informačnímu systému nebude vadit, pokud se skuteční potížisté nespravedlivě smíchají v jedné skupině kontrolovaných podlidí s občany, kteří se společnosti provinili jen tím, že jsou chudí. Nyní bude možné pěkně v bezpečí zákeřně zasáhnout libovolného druhého člověka pomocí kliknutí v programu na obrazovce počítače. Pěkně sterilně a na dálku. Jako bezpilotní bombardér. Já jsem jim nic neudělal, to udělal počítač. V tom jsou Češi mistři. Do terénu se nebude muset jít. Nikdo se těm lidem nebude muset koukat do očí. Nikdo se s nimi nebude muset špinit. Protivyžírkovská technologie to zařídí za ně. Nikdo nebude mít výčitky, když někoho ten systém zlikviduje neoprávněně. Ano, všem dobře známé humanitární bombardování. Profesionální voják, kterému je osmnáct, bezpečně sedí v teple u monitoru, má čisté ponožky, vedle sebe hrnek kafe a svačinu. A na dálku ovládá bomby, které přesně i nepřesně padají na tu muslimskou, srbskou, ... chamraď. Tam, někde daleko na mapě. On nezabíjí, on tímto způsobem pomáhá potřebným. Počítačová hra.

Rozpor slov a činů naší (proti)korupční a rozpočtově (ne)zodpovědné vlády již dávno překonal drsnou satiru povídek ze starého mocnářství Jaroslava Haška. Každý týden se se znepokojující pravidelností vynořuje nový a nový průšvih některého dalšího člena trojkoalice a vesměs to je lepší než posledně. Snad je v tom nějaký ďábelský záměr přebíjet a tímto způsobem neřešit starší aféry pomocí jiných, novějších afér, zvyšovat chaos, zavádět sockarty a poplatky a postupně posunovat veřejné mínění víc a víc dohněda. Kdo to nevidí jako problém a nechce změnu, tak na ďáblově kolotoči jede taky. Anebo by se na něm strašně rád občas svezl. Mnoho lidí si řekne: když můžou oni, tak proč ne taky já? A kolotoč odklánění peněz a destrukce veřejného sektoru se točí dál. Pohání ho mravní bída reforem naší vlády.

Obsah vydání       9. 12. 2011
11. 12. 2011 Putinův mluvčí a Medveděv uklidňují opozici
11. 12. 2011 V Durbanu se státy přece jen dohodly o akcích proti globálnímu oteplování
10. 12. 2011 Padne v Británii vláda?
10. 12. 2011 Rusové si už nemyslí, že demonstrovat nemá smysl
11. 12. 2011 Michael  Marčák
10. 12. 2011 Desetitisíce Rusů protestují v četných ruských městech
10. 12. 2011 Jako pozorovatelka při volbách v Moskvě jsem žádné falzifikace nezaznamenala Anna  Čurdová
10. 12. 2011 Putinovy chyby
10. 12. 2011 Znásilňování žen v americké armádě
10. 12. 2011 Policie zlikvidovala tábor hnutí Occupy v Bostonu
9. 12. 2011 Pokus uzavřít novou smlouvu o EU s účastí všech členských zemí selhal
9. 12. 2011 Británie v izolaci: Eurozóna schválila novou dohodu
9. 12. 2011 Británie v pádlovací lodičce s Maďarskem
9. 12. 2011 Sarkozy varoval před rozpadem EU
9. 12. 2011 Už je to tady. Poslanci hlasují o zrušení Národního parku na Šumavě
9. 12. 2011 Nepřesnosti František  Řezáč
9. 12. 2011 Čeští piloti nabízejí dočasné snížení svých mezd
9. 12. 2011 Proč Evropa musí chudnout Stanislav  Vozka
9. 12. 2011 I Dnes: Zase posedlost etnicitou Jan  Čulík
9. 12. 2011 O parazitech a jiné zvířeně Petr  Wagner
9. 12. 2011 Otče Kateřina  Bolechová
9. 12. 2011 Větrná turbína ve Skotsku nevydržela hurikán
8. 12. 2011 Dillí zavede poplatek za vjezd do centra (Praha ne)
8. 12. 2011 Smogový dýchánek na Nuselském mostě v Praze
9. 12. 2011 Putin obvinil Clintonovou, že záměrně v Rusku vyvolává nepokoje
9. 12. 2011 Obama imperátor Daniel  Veselý
9. 12. 2011 Američané provozovali v Bukurešti věznici CIA
9. 12. 2011 Proč to vláda dělá? Vojtěch  Merunka
6. 12. 2011 Michael  Marčák
8. 12. 2011 Otevřený dopis skotskému ministru školství Mikeu Russellovi Tomáš  Koloc
7. 12. 2011 Kdo ještě nenapsal, prosíme, pošlete dopis skotskému ministru školství
17. 4. 2012 Zprávy, které nemají názor
2. 4. 2012 Hodně klesající tendence
9. 12. 2011 Koutek reklamní tuposti 49 - Konzervativní jídelníček pro seniory Karel  Dolejší
9. 12. 2011 Cameron se na summitu EU střetl se Sarkozym
9. 12. 2011 EU neplní očekávání finančních trhů, burzy padají
9. 12. 2011 EBA: Evropské banky musí navýšit svůj kapitál o 114,7 miliard euro
8. 12. 2011 Lucie Konášová: Trnka a Vláčil by u nás dneska nic nevytvořili a umřeli by hlady Tomáš  Koloc
8. 12. 2011 Vulové mezi námi Jiří  Jírovec
8. 12. 2011 ČT platí za reklamu, místo aby za ni zaplaceno dostala Jan  Burian
8. 12. 2011 Češi pracují skoro nejdéle v Evropě
8. 12. 2011 Nesoulad stavby s dokumentací a předpisy ověřil znalec
8. 12. 2011 Snahu pilotů o záchranu Českých aerolinií bude možné podpořit na internetu
8. 12. 2011 Poker na šachovnici
8. 12. 2011 Přesně to, co má televize dělat Jan  Čulík
8. 12. 2011 Pasivní není jen Česká televize Milan  Daniel
8. 12. 2011 Historie.s.r.o. Václav  Dušek
8. 12. 2011 Prezidentští kandidáti francouzské mysli 2012 Josef  Brož
8. 12. 2011 Hlučné nemocnice, únava z poplachů a jak to škodí pacientům Miloš  Kaláb
8. 12. 2011 Časopis Týden: Doprdelismus a omezenost k popukání Jan  Čulík
7. 12. 2011 Pět problémů plánu Merkelové a Sarkozyho na záchranu eura
7. 12. 2011 Íránské jednotky mají bojovou pohotovost
7. 12. 2011 Opojný nealkoholický rohlík Jiří  Baťa
7. 12. 2011 Cameron hrozí vetem změn ve smlouvě o Evropské unii
7. 11. 2011 Hospodaření OSBL za říjen 2011

Copyright © 1996-2014 Občanské sdružení Britské listy | Kopírování obsahu možné pouze po předchozím písemném souhlasu redakce