8. 6. 2011Přispějte mobilem

Sledujte Britské listy na Twitteru.
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
8. 6. 2011

BRITÁNIE:

Oxfordská univerzita vyjádřila nedůvěru konzervativnímu ministru pro vysoké školství

Výsledek hlasování: 283 hlasy ku 5

Tato vláda budí dojem, že jí motivuje ideologie, ale ve skutečnosti je to slabá a rozhádaná vláda. Jsou slabší, než si myslí a my jsme silnější, než si myslíme. Konec konců, oni musejí vyhrát příští volby.

Oxfordská univerzita oficiálně deklarovala, že nemá důvěru v politiku konzervativního ministra pro vysoké školství Davida Willettse. Je to první známka vzbouření britských univerzitních učitelů proti tzv. "reformám" vysokého školství.

Univerzitní profesoři v Oxfordu schválili rezoluci, odmítající britské vládní univerzitní reformy, hlasováním v poměru 283 hlasů vůči 5. Hlasovalo se v "kongregaci", což je legislativní těleso Oxfordské univerzity.

Elitní Oxfordská univerzita se tak stala první britskou vysokou školou, která se veřejně postavila proti rozhodnutí britské vlády horentně zvýšit univerzitní školné a drasticky snížit státní financování anglických vysokých škol.

Vzbouření se ale šíří. Očekává se, že obdobnou rezoluci o nedůvěře ve vládní univerzitní politiku schválí univerzita v Cambridgi v pondělí a na univerzitě ve Warwicku se podepisuje protivládní petice.

Stalo se poprvé v historii, že nějaká anglická univerzita vyjádřila hlasováním nedůvěru v ministra. Toto hlasování následuje poté, co Royal College of Nursing, celostátní britská organizace zdravotníků, obdobným způsobem vyjádřila nedůvěru ve zdravotnické "reformy" ministra zdravotnictví Andrewa Lansleyho.

Vyjádření nedůvěry ministru pro vysoké školy bude oficiálně komunikováno britské vládě Oxfordskou univerzitní radou, která vysokou školu řídí.

Robert Gildea, oxfordský historik, který rezoluci o nedůvěře ministru pro vysoké školy navrhl, charakterizoval vládní reformy jako "nezodpovědné, nesouvislé a nekompetentní". Varoval, že návrh umožnit vysoce platícím studentům studovat na univerzitách mimo určené vládní studentské kvóty, pokud budou ochotni uhradit zvlášť vysoké mimořádné školné, stejně jako návrh A.C. Graylinga založit novou soukromou univerzitu, znamená vytváření "dvojkolejného", neférového systému.

V debatě, která trvala dvě a půl hodiny, sdělil přítomné akademické obci: "Je to červený koberec pro bohaté a ještě intenzivnější konkurenční prostředí pro ostatní. Chtějí nás vrátit k třídní nerovnosti."

Oxfordská debata měla zvlášť silnou rezonanci v den, kdy zveřejnil parlamentní výbor varování, že počty studentů přijímaných na anglické univerzity bude zřejmě nutno omezit, aby se zabránilo drasticky zvyšujícímu se objemu studentských půjček od státní studentské agentury pro univerzitní půjčky. Vláda totiž neočekávala, že maximální školné ve výši 9000 liber ročně budou chtít studentům účtovat skoro všechny anglické univerzity.

Karma Nabulsi, která vyučuje mezinárodním vztahům, apelovala na akademiky, aby nepovažovali rezoluci za něco záporného, ale "za potvrzení toho, co jsme, a tradic, které si přejeme zachovat".

Dodala: "Oxford hájí především vynikající akademickou práci, ve všech svých formách, obhajuje akademické disciplíny bez ohledu na tržní hodnoty a hájí koncept vzdělávání jako všeobecné, státem financované činosti, která je přístupná co největšímu počtu mladých lidí."

Po hlasování, které univerzitní učitelé přivítali ovacemi, historik Gildea zdůraznil, že to bude mít "mobilizující dopad" na ostatní univerzity a donutí to vládu, aby změnila svou politiku.

Pokračoval: "Tato vláda budí dojem, že jí motivuje ideologie, ale ve skutečnosti je to slabá a rozhádaná vláda. Jsou slabší, než si myslí a my jsme silnější, než si myslíme. Konec konců, oni musejí vyhrát příští volby. Kdyby obnovili přímé státní financování humanitních oborů tak, jak to bylo před těmito škrty, rázem by to vyřešilo celou řadu problémů."

Podrobnosti v angličtině ZDE

Obsah vydání       8. 6. 2011
8. 6. 2011 Sloni v porcelánu I.: L. Heger Ivo  Patta
8. 6. 2011 Michael  Marčák
8. 6. 2011 Koaliční tahanice: Mnoho povyku pro nic Boris  Cvek
8. 6. 2011 Oxfordská univerzita vyjádřila nedůvěru konzervativnímu ministru pro vysoké školství
7. 6. 2011 Michael  Marčák
8. 6. 2011 Překročení meze
8. 6. 2011 K lamentování nad bílou mytologií Karel  Dolejší
8. 6. 2011 Pravda, sex a politika? Miloš  Dokulil
8. 6. 2011 Hádanka: Bude mít sloučení dvou divadel navenek rozmanitější "tvář"? Miloš  Dokulil
8. 6. 2011 Jaká jsou skutečná rizika jaderné energetiky?
8. 6. 2011 Dukovany nebyly šlendriánské
8. 6. 2011 Jazyková perla ČT 24
8. 6. 2011 Sýrie: Vojenská vzpoura a ztráta kontroly nad městem ukazují na slabost režimu
8. 6. 2011 Zrušte segregaci ve školství
5. 6. 2011 Michael  Marčák
8. 6. 2011 Islamofobní kachna Lukáš  Lhoťan
8. 6. 2011 Který účinkující vás letos na festivalu Khamoro (Praha, 22.-28. května) nejvíc zaujal? Pavel  Pečínka
7. 6. 2011 Morální protiklad přítomnosti Milan  Valach
7. 6. 2011 Zahrávat si s bankrotem
7. 6. 2011 Stále jen ekonomika, zájmy, politika? Miloš  Dokulil
7. 6. 2011 Kolem kulturních památek přece není cesta nazpátek? Miloš  Dokulil
7. 6. 2011 Normalizace ještě neskončila
7. 6. 2011 Velké farmaceutické společnosti zlevní vakcíny pro třetí svět, ale nestačí to
6. 6. 2011 Jazykový koutek poslankyně Němcové Petr  Uhl
6. 6. 2011 Současná česká korupční vláda nemá mandát pro žádné reformy Boris  Cvek
6. 6. 2011 Mělo by to dělat víc lidí Jan  Čulík
6. 6. 2011 Od rozhořčení k přímé demokracii
6. 6. 2011 Vidličkou a nožem Přemysl  Janýr
14. 5. 2011 Hospodaření OSBL za duben 2011

Copyright © 1996-2014 Občanské sdružení Britské listy | Kopírování obsahu možné pouze po předchozím písemném souhlasu redakce