23. 5. 2011Přispějte mobilem

Sledujte Britské listy na Twitteru.
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
21. 5. 2011

Komise pro jadernou bezpečnost zveřejnila výsledky testů německých jaderných elektráren

Komise pro reaktorovou bezpečnost (RSK) zveřejnila konečnou zprávu ohledně bezpečnosti německých jaderných elektráren a došla k závěru, že ani jedna elektrárna v Německu není zcela bezpečná. Zprávu si u komise objednalo Ministerstvo životního prostředí v polovině března. Tato zpráva kupodivu utvrzuje ve svých postojích jak odpůrce, tak zastánce atomové energie.

I přesto, že ministr životního prostředí, Norbert Röttgen (CDU – křesťanští demokraté), poukazuje na několik bezpečnostních nedostatků některých reaktorů, je „Atomové fórum“ (lobbystický svaz podnikatelů a institucí, zasazující se za nevojenské využití jaderné energie) i nadále skálopevně přesvědčené o jejich bezpečnosti: „Nejsem překvapen, že RSK potvrdila vyšší zabezpečení německých reaktorů oproti těm havarovaným japonských“, řekl prezident svazu Ralf Güldner.

Ministr Röttgen při předkládání zprávy naznačil možnost vypnutí těch reaktorů, které nejsou, či jsou jen nedostatečně zabezpečeny proti pádům letadel. Toto se týká hlavně reaktorů Biblis A a B, Brunsbuttel a Phillipsburg I, které „nemají pro tyto případy žádné doložitelné krizové plány“. Žádná z celkem 17 německých atomových elektráren nesplnila veškerá zkušební kritéria naplno a to by mohlo znamenat definitivní konec pro ty nejstarší komplexy, protože se jejich provozovatelům nejspíše nevyplatí dodatečné zabezpečení.

Podle předsedy komise Rudolfa Wielanda ale neexistuje důkaz, že by byl scenář výpadku nouzových chladících systémů, který způsobil katastrofu ve Fukušimě, pravděpodobný i u německých elektráren. „V celku mohu říci, že tu máme velkou míru odolnosti.“ To prý platí i pro starší reaktory, které byly dodatečně vybavovány modernějšími záložními systémy.

Zkušební kritéria komise byly vedle ochrany proti pádu letadla i zabezpečení proti zemětřesením, záplavám, výpadku chlazení a hackerskému útoku. Podle ministra Röttgena zpráva ujasnila rizika jednotlivých reaktorů – některá elektrárna splňuje některá kriteria naplno (level 3) a některá pouze na nejnižší úroveň (level 1). Výsledky komise ale prý nejsou důvodem „bezhlavě“ upouštět co nejrychleji od atomové energie, přesto, že konec atomové éry je stále nejvyšším cílem. Samotná komise se k vypínání jednotlivých elektráren nevyjadřovala.

Šéf svazu „Atomové fórum“ Güldner, který je zároveň šéfem energetické společnosti E.on, řekl optimisticky, že dobře chápe, že Röttgen nevidí nutnost k ukvapenému ústupu od atomové energie. Při dalším rozhodování ohledně „jízdního řádu“ odvratu od atomové energie prý musí politici zvážit i možnou zátěž národního hospodářství a cíle při ochraně klimatu, které si Německo vytýčilo.

Výsledky komise mají být hlavním zdrojem při rozhodování spolkové vlády o vypínání reaktorů v rámci „energetického převratu“. Ministr Röttgen řekl, že o vypínání rozhoduje vláda a ne energetičtí lobbisté a že se jedná o „čistě politické rozhodnutí“.

Navzdory tomu, že rizika atomové energie byla známa již minulý rok, rozhodla se koaliční vláda křesťanských demokratů a liberální FDP pro prodloužení funkční doby reaktorů – i přes velký odpor opozice. Po fukušimské katastrofě se spolková a zemské vlády rozhodly dočasně odpojit sedm reaktorů postavených před rokem 1980. Momentálně je vypracováván návrh na nový tzv. „atomový zákon“, který má regulovat postupné odvrácení se od atomové energie a který má být konečně schválen parlamentem tento červenec.

Organizace Greenpeace hodnotí závěry zprávy jako definitivní konec nejstarších německých reaktorů a žádá spolkovou vládu, aby konečně uskutečnila sliby posledních týdnů. Pro „Spolek ochrany životního prostředí Německo“ dokazují výsledky zprávy, že „neexistuje reaktorová bezpečnost.“. Mluvčí protiatomové organizace „Ausgestrahlt“ (Vyzářeno) Jochen Stay varoval, že se komise ve svém hodnocení z velké části spoléhala na údaje dodané provozovateli, než aby sama kontrolovala.

Šlesvicko-holštýnský úřad pro atomový dozor také prověrce vytýkal krátké trvání kontroly. Velké množství údajů prý pocházelo od provozovatelů a dalo se jen těžko ověřit. Ministr Röttgen musel uznat, že „abychom mohli zodpovědět veškeré otázky, potřebovali bychom dva roky.“. Předešlí ministři Sigmar Gabriel (soc. demokracie) a Jurgen Trittin (zelení) uváděli jako potřebnou dobu jeden a půl roku. Trittin označil výsledky testů za šokující a je prý překvapující, že se Röttgen vyhýbá jasnému výroku.

Dorotheé Menzner ze strany Die Linke (Levice) kritizovala práci celé komise. Dokazuje prý, že nezávislé hodnocení bezpečnosti atomových elektráren v Německu je nemožné.

Die Zeit: Atomlobby sieht sich durch Stresstest bestätigt ZDE

Autor je studentem 2.ročníku VOŠ CR. Článek je psán v rámci odborné praxe z mediální komunikace, kterou autor provádí v Britských listech.

Obsah vydání       23. 5. 2011
23. 5. 2011 Ploty Botanické zahrady Pavel  Sekerka
23. 5. 2011 Ochránce nespravedlivě stíhaných před soudem II Zdeněk  Jemelík
23. 5. 2011 Zas po roce v české restauraci "Na Špalku" Milan  Kohout
23. 5. 2011 Presumpce neviny v ČR neplatí Aleš  Uhlíř
23. 5. 2011 Španělští socialisté poraženi v komunálních volbách
23. 5. 2011 Politické zásahy ohrožují občanský zákoník Stanislav  Křeček
23. 5. 2011 Jak dál v ČSSD? Petr  Pokorný
23. 5. 2011 Česká republika zaspala
23. 5. 2011 ČR zanedbává i cyklistickou dopravu František  Řezáč
23. 5. 2011 Co to? Břišní myslitelé? neboli Proč je reklama přece jen věcí hlavy Uwe  Ladwig
23. 5. 2011 Jsou pro redakci BL všichni křesťané hlupáci? Tomáš  Koloc
23. 5. 2011 Britské listy nejsou protikřesťanské
23. 5. 2011 O neuskutečněném konci světa jsme referovali stejně jako západní média Jan  Čulík
23. 5. 2011 Promítání filmu Střílení na slona ve Světozoru
21. 5. 2011 Komise pro jadernou bezpečnost zveřejnila výsledky testů německých jaderných elektráren Kay  Čejka
21. 5. 2011 Agresivní neonacisté v Berlině napadli protidemonstraci i policii Kay  Čejka
21. 5. 2011 Restrukturalizace německé armády aneb operace srdce za pochodu Kay  Čejka
23. 5. 2011 Připomínky k ekonomice František  Marčík
23. 5. 2011 Lze v sektoru zemědělství rozeznat "politickou odvahu" od svodů boha Herma ? Antonín  Ticháček
23. 5. 2011 Uspěje Paroubkova ČSNS 2005? Filip  Zíka
23. 5. 2011 Zázračný recept na přesun korupce z jedné kapsy do druhé Michal  Vimmer
23. 5. 2011 Řešení nelze hledat v žádných radikálních revolučních zvratech
23. 5. 2011 Izrael schválil výstavbu nových domů na Západním břehu Jordánu a v Jeruzalémě
22. 5. 2011 Petr Skokan: Protestuji proti navrhovanému rušení dotací pro regionální železniční spoje
22. 5. 2011 Byl jsem varován před těmi komunisty tady, ale udělal jsem chybu
22. 5. 2011 Po sedmdesáti letech... Ladislav  Brzobohatý
23. 5. 2011 Ministr Drábek se ptá, zde je (subjektivní) odpověď Jiří  Baťa
23. 5. 2011 Nezaslouženě exkluzivní podmínky bankovního podnikání a podlézavé vlády
22. 5. 2011 Obama: Nájezd do Pákistánu bych opakoval
21. 5. 2011 Připlaťte si! Vojtěch  Merunka
21. 5. 2011 Hořký plod frustrace aneb E, pozdě... Karel  Dolejší
20. 5. 2011 Šílení doby vymknuté z kloubů -- aneb co s tím Jan  Čihák
20. 5. 2011 Proč nedokáže lidská kultura odmítnout útočnou válku? Ivo  Šebestík
14. 5. 2011 Hospodaření OSBL za duben 2011

Copyright © 1996-2014 Občanské sdružení Britské listy | Kopírování obsahu možné pouze po předchozím písemném souhlasu redakce