18. 3. 2011
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
20. 3. 2011

Hloupí bílí muži se nemohou vzdát svého úkolu...

V rámci ambice "dohnat a předehnat" Spojené státy americké zatoužila Evropa po vlastním Iráku. Kritici intervence v Libyi už po dvou dnech poukazují na rozdíly v dikci Rezoluce Rady bezečnosti OSN č. 1973, podle níž je účelem autorizovaného ozbrojeného zásahu ochrana civilistů, a ve vyjádřeních politiků intervenujících zemí, kde se stále častěji objevují důkazy toho, že jde fakticky o změnu režimu v Libyi. Podobné výtky jsou ovšem už v této chvíli naprosto marné. Nehledě na to, co je psáno v jakési rezoluci, nikdo nemůže být napůl těhotný, ani nemůže napůl svrhnout Muammara Kaddáfího. Je dáno logikou věci, že sponzoři rezoluce převzali závazek přivést k moci v Libyi koalici kmenových iredentistů, islamistů a bývalých Kaddáfího spolupracovníků, která dnes sedí v Benghází - ať už to ve výsledku bude znamenat cokoliv.

Větší část finančních nákladů na úvodní vzdušnou operaci ovšem zaplatí sponzoři z řad vládců ropných států, které si Kaddáfí znepřátelil. Patří sem Katar, jehož vlajky vlály v Benghází vedle vlajek staré libyjské monarchie, Spojené arabské emiráty - a jistě se najde i způsob, jak zapojit i Kaddáfího osobního nepřítele číslo jedna, saúdskoarabského krále Abdalláha. Tohle může sice v první chvíli uklidnit evropské daňové poplatníky, ale opravdu jenom načas. Protože leteckou operací zřejmě celá tahle legrace ani zdaleka neskončí. Nakonec bude potřeba porazit Kaddáfího na zemi. A povstalci už bohatě prokázali, že jsou v této věci naprosto nekompetentní.

Svobodu nelze nikomu darovat na zlatém podnose - pokud si ji nevydokáže vydobýt sám, tak si ji neudrží. Opoziční politik, který nejedná tak, aby se proti tyranii ve své zemi domohl svobody vlastními silami, ale spoléhá na zahraniční pomoc, není bojovník za svobodu, ale zločinec, loutka nebo zrádce. K vysvětlení postačí jediné slovo: Kosovo.

Povstalci v Kyrenaice nepostupovali cestou nenásilí jako hnutí odporu v Tunisku a Egyptě, ale přitom si velmi špatně přečetli svého Maa a skočili Kaddáfímu na špek. Skutečně úspěšné a soběstačné povstání se připravuje roky, nikoliv několik dní. Nejdůležitější je první fáze, ve které dominuje ilegální propagandistická práce zaměřená na získání politické podpory. Ve druhé fázi převažuje guerillový boj proti vládním jednotkám - a teprve v okamžiku, kdy jsem si spolehlivě jist, že vládní moc je rozložena a vlastní jednotky dostatečně kompetentní, mohu přejít do fáze třetí, to jest k regulérnímu ozbrojenému boji proti vládě. Libyjští povstalci ovšem podlehli euforii a od nedokončené fáze 1 přešli velmi rychle rovnou do fáze 3. Žádný diktátor si nemůže přát nic lepšího než aby se jeho ilegální protivníci předčasně dekonspirovali, předčasně vytvořili centralizované struktury a pustili se s ním předčasně do regulérní války, kterou nemohou vyhrát. To je způsob, jakým povstalci vždy a všude sami sebe odsuzují k záhubě - pokud ovšem předem neplánují žadonit o pomoc cizí mocnosti. A vojenské výkony libyjských povstaleckých jednotek by bylo nejmilosrdnější vůbec nekomentovat. Příšerně plýtvají municí. Bez ohledu na individuální statečnost jednotlivců se jednoduše vrhaly do záhuby, když útočily na předem připravená postavení armády u Syrty. To je skutečně exemplární projev nadšené blbosti. Během několika dnů si samy zlikvidovaly vlastní bojové letectvo... Vytvořit z těchto band skutečné ozbrojené jednotky by s ohledem na potřebu obsazení důstojnických a poddůstojnických funkcí trvalo celé měsíce, ne-li roky. A je otázka, zda politická podpora doma a finanční štědrost arabských donorů dovolí udržovat bezletovou zónu po takovou dobu, aniž by na zemi docházelo k podstatnému pokroku.

Jestliže se toto ukáže nemožným, Kaddáfího politická podpora se navzdory triumfalistickým kecům Sarkozyho a spol. nerozpadne jako domeček z karet a jeho jednotky budou dál bojovat; anebo pokud bude Kaddáfí třeba zabit, nicméně povstalci z Kyrenaiky nebudou schopni dosáhnout solidní politické dohody s kmeny v Tripolsku; pak přijde na řadu zahraniční intervence. A tu nepochybně neprovedou ani Katar, ani SAE.

Navzdory démonizaci Muammara Kaddáfího je třeba připomenout, že i šílenec z Tripolisu má ve světě své příznivce, a není jich zrovna málo. Jistě, jeho hlasitý zastánce Hugo Chávez nebude mít zřejmě na dění a Africe a Evropě bezprostřední vliv. Ale jiní, kteří slyšeli na Kaddáfího teorie o tom, jak světu nakonec povládne Afrika, na něj jen tak nezapomenou. Režimy v subsaharské Africe byly zhusta jeho klienty, ale zrovna tak i různá povstalecká uskupení, jejichž zájmy do jisté míry pomáhal v interních konfliktech hájit. Protikolonialistická rétorika Kaddáfího v reakci na probíhající intervenci najde spousty ochotných uší. A nezapomínejme dále ani na fakt, že řada Iráčanů dnes nostalgicky vzpomíná dokonce i na Saddáma Husajna, protože to co přišlo po něm je ještě horší... Velkou část obyvatel Libye dnes tvoří právě černí Afričané, a propaganda povstalců už ukázala, že se nikterak neštítí využívat i rasistických předsudků arabské populace. Postavení tohoto segmentu libyjského obyvatelstva může být už brzy velmi na pováženou. A je samozřejmě ještě brzy spekulovat o tom, jak se nakonec projeví veteráni al-Kájdy z Libyjské islámské bojové skupiny, jejichž základnou je Derna a Benghází. Řada starších představitelů tohoto uskupení má nakonec vcelku mírumilovné a uměřené názory. Ale zdaleka takoví nejsou všichni...

Nedávno jsem napsal, že celá Kaddáfího Libye je něco jako zřícená latrína, a je vcelku jedno, jakým způsobem do ní spadnete - výsledek bude vždycky nežádoucí. Ambiciózní západoevropští politici - David Cameron, jemuž doma hrozí mj. rozpad vysokého školství a dokonce možná i hlad mezi nejzbídačenější částí populace závislou na dovozu prudce zdražujících potravin, a Nicolas Sarkozy, který v předvolebních průzkumech výrazně ztrácí nejen na kandidáta socialistů Dominique Strausse-Kahna, ale (a ještě více) i na předsedkyni ultrapravicové Front national Marine Le Penovou - ovšem na okraji této latríny učinili rozhodný krok vpřed. Rusko a Čína jim přitom v Radě bezpečnosti překvapivě umetly cestičku, aby si dotyční mohli vskutku bez překážek naběhnout.

Takže teď zbývá jen doufat. Doufat, že lemplové v Benghází se naučí vojenskému řemeslu dříve, než je Kaddáfí i bez tanků a těžkého dělostřelectva zlikviduje, nebo než budou nuceni čelit kmenovému povstání na západě země. Nebo aspoň doufat, že ropná ložiska na východě Libye budou pro egyptskou juntu dostatečným lákadlem, aby se sama ujala pozemní intervence.

Protože jinak už zbývá opravdu jediné: Evropa bude muset do Libye, která je 2,7krát větší než Afghánistán, vyslat vlastní "stabilizační" (čti okupační) jednotky - a všechny místní speciality mikroskopických politických tahanic a snadno propukajícího násilí si na vlastní kůži užije sama...

                 
Obsah vydání       18. 3. 2011
22. 3. 2011 Kaddáfí: "Budeme bojovat do posledního dechu"
20. 3. 2011 Hloupí bílí muži se nemohou vzdát svého úkolu... Karel  Dolejší
19. 3. 2011 Libye: Koalice zahájila letecké údery
19. 3. 2011 Libyjské síly se blíží k Benghází, letecké údery koalice lze očekávat po setmění
19. 3. 2011 Francouzské letouny nad Benghází
21. 3. 2011 A co vy na to, pane prezidente Klausi? Miloslav  Štěrba
20. 3. 2011 Bizarní historická souvislost...
19. 3. 2011 Nad Bengázím byla sestřelena stíhačka. Kaddáfího jednotky pokračují v ofenzívě
19. 3. 2011 Velké množství voličů se účastní ústavního referenda v Egyptě
19. 3. 2011 Mezinárodní letecké síly dokážou válku v Libyi eskalovat, ale ne ji vyhrát
18. 3. 2011 Jemenská policie usmrtila 45 demonstrantů
18. 3. 2011 Obama: Kaddáfí se musí stáhnout z měst ovládaných vzbouřenci, anebo čelit leteckým úderům
18. 3. 2011 Libye prý "zastaví vojenské akce", ve skutečnosti Kaddáfího jednotky dál útočí na vzbouřence
18. 3. 2011 Mezinárodní reakce na rozhodnutí RB OSN zasáhnout vojensky v Libyi
18. 3. 2011 Humanitární intervence s křivou tváří Karel  Dolejší
19. 3. 2011 Jak bahrajnské úřady "vyjednávají" s opozicí
18. 3. 2011 Bahrajn zatkl šest předáků opozice
19. 3. 2011 Vzkaz delegátům 36. sjezdu ČSSD
18. 3. 2011 Mluvím vám do toho Štěpán  Kotrba
18. 3. 2011 V Lidovém domě chybí skutečná vize Jaroslav  Ungerman, Ilona  Švihlíková
19. 3. 2011 ProAlt sociálním demokratům: pokud to myslíte vážně, tak....
19. 3. 2011 NY Times.com spouští předplatné, testuje se na Kanaďanech Bohumil  Kartous
18. 3. 2011 Fukušima: Američtí odborníci se obávají poškození nádrže s vyhořelým palivem
18. 3. 2011 Tim Wu: "Internet jako vzor svobody projevu a přístupu k informacím končí"
18. 3. 2011 Fish: A short visual poem Lesley  Keen
18. 3. 2011 Češi milují formuláře? Jan  Makovička
18. 3. 2011 Žaluzie Filip  Špecián
18. 3. 2011 RB OSN schválila rezoluci pro vojenský zásah v Libyi
17. 3. 2011 Americká špionážní operace se zaměřuje na manipulaci sociálních sítí
18. 3. 2011 Proč budeme z volby předsedy ČSSD zklamáni? Miloslav  Štěrba
18. 3. 2011 Michael  Marčák
18. 3. 2011 Čtenářce Cosmopolitanu Milan  Kozelka
18. 3. 2011 Přímá volba kohokoliv není samospasení, ale lepší způsob demokracie
19. 3. 2011 Nová tvář, nebo jen dvě půlky jednoho zadku? Petr  "Vlk"
18. 3. 2011 Kriminalistická demokracie II -- stále pomáhat a chránit policii Oldřich  Průša
18. 3. 2011 Náhubkový zákon. Pro psa, který nekouše? Jiří  Baťa
18. 3. 2011 Stanovisko Českého helsinského výboru k Novému Bydžovu
18. 3. 2011 Michael  Marčák
17. 3. 2011 Jaderná krize v Japonsku se zhoršuje
17. 3. 2011 USA považují radiaci ve Fukušimě za "extrémně vysokou"
17. 3. 2011 Válka v Libyi končí? Kvůli tomu, kvůli čemu začala.
17. 3. 2011 Steven Chu: Havárie ve Fukušimě je "vážnější než Three Mile Island"
17. 3. 2011 Armáda ČR nezklame a znovu dělá díru do světa... Ladislav  Žák
17. 3. 2011 DPH, šedá ekonomika, praní špinavých peněz Vít  Klíma
17. 3. 2011 Exekuce v Chorvatsku
15. 3. 2011 Michael  Marčák
14. 3. 2011 Michael  Marčák
16. 3. 2011 Ochutnejte medicínu, kterou vláda ordinuje národu Martin  Pecina
16. 3. 2011 Benghází: Debakl, zrada, tragédie, přelom...? Karel  Dolejší
16. 3. 2011 Má reforma problémy řešit, nebo prohloubit? Zdeněk  Maštalíř
16. 3. 2011 Assange: Internet je nástrojem pro špehování občanů
16. 3. 2011 Může být denunciační prefabrikát brigádního generála Adama vůbec "důvěrný"? Štěpán  Kotrba
16. 3. 2011 Japonsko nad situací ve Fukušimě zřejmě ztrácí kontrolu
17. 3. 2011 Čeští filharmonici na mimořádné lince Praha Tokio a zpět Oldřich  Průša
16. 3. 2011 Panarabská revoluce Oskar  Krejčí
17. 3. 2011 Kaddáfí: platili jsme Sarkozymu volební kampaň v roce 2007
17. 3. 2011 Egyptská junta propouští na svobodu další islamistické radikály
8. 3. 2011 Hospodaření OSBL za únor 2011

Egyptská revoluce RSS 2.0      Historie >
20. 3. 2011 Hloupí bílí muži se nemohou vzdát svého úkolu... Karel  Dolejší
19. 3. 2011 Mezinárodní letecké síly dokážou válku v Libyi eskalovat, ale ne ji vyhrát   
19. 3. 2011 Jak bahrajnské úřady "vyjednávají" s opozicí   
19. 3. 2011 Libyjské síly se blíží k Benghází, letecké údery koalice lze očekávat po setmění   
18. 3. 2011 Humanitární intervence s křivou tváří Karel  Dolejší
17. 3. 2011 Kaddáfího síly mobilizují pro závěrečný útok   
17. 3. 2011 Egyptská junta propouští na svobodu další islamistické radikály   
16. 3. 2011 Panarabská revoluce Oskar  Krejčí
16. 3. 2011 Libye a světová levice Immanuel  Wallerstein
16. 3. 2011 Ojedinělý politický protest v Sýrii   
16. 3. 2011 Argumenty proti západní intervenci v Libyi Daniel  Veselý
16. 3. 2011 Stovky protestujících v Bahrajnu byly postřeleny   
16. 3. 2011 Benghází: Debakl, zrada, tragédie, přelom...? Karel  Dolejší
15. 3. 2011 Bude Ázerbájdžán další zemí, kam přeskočí nepokoje arabského světa?   
15. 3. 2011 Imigrační politika EU a severoafrická povstání   

Libye RSS 2.0      Historie >
20. 3. 2011 Bizarní historická souvislost...   
20. 3. 2011 Hloupí bílí muži se nemohou vzdát svého úkolu... Karel  Dolejší
19. 3. 2011 Mezinárodní letecké síly dokážou válku v Libyi eskalovat, ale ne ji vyhrát   
19. 3. 2011 Libye: Koalice zahájila letecké údery   
18. 3. 2011 RB OSN schválila rezoluci pro vojenský zásah v Libyi   
18. 3. 2011 Mezinárodní reakce na rozhodnutí RB OSN zasáhnout vojensky v Libyi   
18. 3. 2011 Libye prý "zastaví vojenské akce", ve skutečnosti Kaddáfího jednotky dál útočí na vzbouřence   
17. 3. 2011 Štěstí v neštěstí Jan  Campbell
17. 3. 2011 Válka v Libyi končí? Kvůli tomu, kvůli čemu začala.   
17. 3. 2011 Kaddáfího síly mobilizují pro závěrečný útok   
17. 3. 2011 Kaddáfí: platili jsme Sarkozymu volební kampaň v roce 2007   
16. 3. 2011 Panarabská revoluce Oskar  Krejčí
16. 3. 2011 Libye a světová levice Immanuel  Wallerstein
16. 3. 2011 Benghází: Debakl, zrada, tragédie, přelom...? Karel  Dolejší
13. 3. 2011 S EU na věčné časy... Ladislav  Žák